kturtle - en to nn translation catalogue (328 entries)

en: bold
nn: halvfeit

en: italic
nn: kursiv

en: underline
nn: understreking

en: overline
nn: overstreking

en: strikeout
nn: gjennomstreking

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
nn: Fargeveljar

en: Amount red:
nn: Kor mykje raudt:

en: Amount green:
nn: Kor mykje grønt:

en: Amount blue:
nn: Kor mykje blått:

en: &Copy to clipboard
nn: &Kopier til utklippstavle

en: &Paste to editor
nn: &Lim inn i skriveprogram

en: Write a command here and press enter...
nn: Skriv inn ein kommando her og trykk «Enter» …

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
nn: Konsoll: Køyr einskildkommandoar. Skriv inn ein kommando og trykk «Enter».

en: Console:
nn: Konsoll:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
nn: <p style='white-space:pre'><b>FEIL:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
nn: Retningsveljar

en: Command &type:
nn: Kommando&type:

en: &Previous direction:
nn: &Førre retning:

en: &New direction:
nn: &Ny retning:

en: Open
nn: Opna

en: Turtle code files
nn: Turtle-kodefiler

en: All files
nn: Alle filer

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
nn: Fila du prøver å opna er ikkje eit gyldig KTurtle-skript, eller det er ikkje kompatibelt med denne versjonen av KTurtle.
    Klarte ikkje opna %1

en: Could not save file.
nn: Klarte ikkje lagra fil.

en: Save As
nn: Lagra som

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
nn: Programmet du skriv på, er ikkje lagra. Held du fram, vil du mista alle endringane du har gjort.

en: Unsaved File
nn: Ulagra fil

en: &Discard Changes
nn: &Forkast endringane

[ctx: @title:window]
en: Errors
nn: Feil

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
nn: Her finn du ei oversikt over feila som oppstod når du køyrde programmet ditt.
    Lykke til!

en: line
nn: linje

en: description
nn: skildring

en: code
nn: kode

en: Hide Errors
nn: Gøym feil

en: No errors occurred yet.
nn: Ingen feil så langt.

en: Variables
nn: Variablar

en: Functions
nn: Funksjonar

en: Tree
nn: Tre

en: name
nn: namn

en: value
nn: verdi

en: No variables
nn: Ingen variablar

en: parameters
nn: parametrar

en: No learned functions
nn: Ingen lærte funksjonar

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
nn: tom

en: boolean
nn: boolsk

en: number
nn: tal

en: string
nn: tekst

en: None
nn: Ingen

en: Cannot return outside a function.
nn: Kan ikkje returnera utenfor ein funksjon.

en: The %1 command accepts no parameters.
nn: Kommandoen «%1» kan ikkje ta parametrar.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
nn[0]: Kommandoen «%2» vart kalla med %3 parametrar, men treng berre éin.
nn[1]: Kommandoen «%2» vart kalla med %3 parametrar, men treng berre %1.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
nn[0]: Kommandoen «%2» vart kalla med %3 parametrar, men kan berre ta éin.
nn[1]: Kommandoen «%2» vart kalla med %3 parametrar, men kan berre ta %1.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta ein tekst som parameter.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta tekstar som parametrar.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta eit tal som parameter.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta tal som parametrar.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta eit svar som parameter.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
nn: Kommandoen «%1» kan berre ta svar som parametrar.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
nn: Variabelen «%1» vart brukt utan å ha vorte tildelt ein verdi først.

en: An unknown function named '%1' was called
nn: Ein ukjend funksjon «%1» vart kalla.

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
nn: Funksjonen «%1» vart kalla med %2, men må kallast med %3.

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
nn[0]: 1 parameter
nn[1]: %1 parametrar

en: ASSERT failed
nn: hevdingsfeil

en: 'And' needs two variables
nn: «Og» treng to variablar.

en: 'Or' needs two variables
nn: «Eller» treng to variablar.

en: I need something to do a not on
nn: Må ha noko å utføra ein «Ikkje» på.

en: I cannot do a '==' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «==»-samanlikning utan to variablar.

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «!==»-samanlikning utan to variablar.

en: I cannot do a '>' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «>»-samanlikning utan to variablar.

en: I cannot do a '<' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «<»-samanlikning utan to variablar.

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «>=»-samanlikning utan to variablar.

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
nn: Kan ikkje gjera ei «<=»-samanlikning utan to variablar.

en: You need two numbers or string to do an addition
nn: Du må ha to tal eller tekstar for å kunna addera.

en: You need two numbers to subtract
nn: Du må ha to tal for å kunna subtrahera.

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å subtrahera frå noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å subtrahera noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You need two numbers to multiplicate
nn: Du må ha to tal for å kunna multiplisera.

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å multiplisera noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å multiplisera med noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You need two numbers to divide
nn: Du må ha to tal for å kunna dividera.

en: You tried to divide by zero
nn: Du prøvde å dela på null.

en: You tried to divide a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å dividera noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å dividera på noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You need two numbers to raise a power
nn: Du må ha to tal for å kunna opphøga i ein potens.

en: The result of an exponentiation was too large
nn: Resultata av eksponensieringa var for stor.

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
nn: Du prøvde å opphøga noko som ikkje er eit tal i ein potens, «%1».

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
nn: Du prøvde å opphøga eit tal i noko som ikkje er eit tal, «%1».

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
nn: Du treng éin variabel og éin verdi for å kunna gjera ei «=»-tildeling.

en: The function '%1' is already defined.
nn: Funksjonen «%1» er alt definert.

en: Can't do a sqrt of a negative number
nn: Kan ikkje ta kvadratrot av eit negativt tal.

en: Expected a command, instead got '%1'
nn: Venta ein kommando, men fekk «%1».

en: Could not understand '%1'
nn: Forstår ikkje «%1»

en: A comma was expected here...
nn: Venta eit komma her …

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
nn: Venta ikkje «%1». Venta i staden at linja skulle slutta etter %2.

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
nn: Venta ei tildeling, «=», etter variabelen «%1».

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
nn: Venta ikkje «%1». Venta i staden ein høgreparentes, «)».

en: Expected 'to' after 'for'
nn: Venta «til» etter «for».

en: Expected a name for a command after 'learn' command
nn: Venta eit namn på ein kommando etter kommandoen «lær».

en: You cannot put '%1' here.
nn: Du kan ikkje setja ein «%1» her.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
nn: Tekststrengen vart ikkje avslutta rett. Venta eit "-hermeteikn som strengavsluttar.

en: 'for' was called wrongly
nn: «for» var kalla på feil måte.

en: Expected a scope after the 'learn' command
nn: Venta eit omfang etter kommandoen «lær».

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
nn: sann

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
nn: usann

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
nn: avslutt

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
nn: viss

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
nn: elles

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
nn: gjenta

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
nn: mens

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
nn: til

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
nn: steg

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
nn: avbryt

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
nn: tilbake

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
nn: vent

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
nn: hevda

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
nn: og

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
nn: eller

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
nn: ikkje

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
nn: lær

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
nn: nullstill

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
nn: tøm

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
nn: tm

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
nn: midten

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
nn: gå

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
nn: gåx

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
nn: gåy

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
nn: framover

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
nn: fr

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
nn: bakover

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
nn: ba

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
nn: retning

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
nn: ret

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
nn: snuvenstre

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
nn: sv

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
nn: snuhøgre

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
nn: sh

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
nn: strekbreidd

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
nn: sb

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
nn: løftpenn

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
nn: lp

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
nn: senkpenn

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
nn: sp

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
nn: strekfarge

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
nn: sf

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
nn: arkfarge

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
nn: af

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
nn: arkstorleik

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
nn: as

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
nn: vis

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
nn: vi

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
nn: gøym

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
nn: gj

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
nn: skriv

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
nn: skriftstorleik

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
nn: tilfeldig

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
nn: tf

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
nn: hentx

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
nn: henty

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
nn: melding

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
nn: spør

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
nn: invtan

[ctx: You are about to translate the 'ArcSin' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arcsin
nn: invsin

[ctx: You are about to translate the 'ArcCos' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arccos
nn: invcos

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
nn: kvadratrot

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
nn: avrund

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
nn: hentretning

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
nn: trekant

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
nn: krusedull

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
nn: pil

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
nn: blome

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
nn: &Eksempel

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
nn: &Lerret

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
nn: &Køyr

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
nn: &Køyrefart

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
nn: &Skriptspråk

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
nn: KTurtle er eit leik og lær-program som prøver å gjera det så enkelt som mogleg å læra å programmera, ved å ha alle programmeringsverktøya tilgjengelege frå brukargrensesnittet. Programmeringsspråket som er brukt er TurtleScript.

en: (c) 2003-2009 Cies Breijs
nn: © 2003–2009 Cies Breijs

en: Initiator and core developer
nn: Første utviklar og hovudutviklar

en: Core developer
nn: Hovudutviklar

en: File or URL to open (in the GUI mode)
nn: Fil eller adresse å opna (i GUI-modus)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
nn: Startar KTurtle i D-Bus-modus (utan grafisk grensesnitt). Nyttig for køyring av automatiske testskript.

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
nn: Startar KTurtle i testmodus (utan grafisk grensesnitt), og køyrer vald lokale fil direkte.

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
nn: Vel språkversjon etter språkkode. Standard er «en_US» (fungerer berre i testmodus).

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
nn: Set om turtle-koden til innbyggbar C++-eksempelstrengar (berre for utviklarar)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
nn: Klar

en: Create a new file
nn: Lag ei ny fil

en: New File: Create a new file
nn: Ny fil: Lag ei ny fil

en: Open an existing file
nn: Opna ei gammal fil

en: Open File: Open an existing file
nn: Opna fil: Opna ei gammal fil

en: Open a recently used file
nn: Opna ei nyleg brukt fil

en: Open Recent File: Open a recently used file
nn: Opna nyleg brukt fil: Opna ei nyleg brukt fil

en: Get more examples...
nn: Hent fleire eksempel …

en: Save the current file to disk
nn: Lagra gjeldande fil til disk

en: Save File: Save the current file to disk
nn: Lagra fil: Lagra gjeldande fil til disk

en: Save the current file under a different name
nn: Lagra gjeldande fil med nytt namn

en: Save File As: Save the current file under a different name
nn: Lagra fil som: Lagra gjeldande fil med nytt namn

en: Export to &HTML...
nn: Eksporter til &HTML …

en: Export the contents of the editor as HTML
nn: Eksporter innhaldet i skrivevindauget som HTML.

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
nn: Eksporter til HTML: Eksporter innhaldet i skrivevindauget som HTML.

en: Print the code
nn: Skriv ut &programmet

en: Print: Print the code
nn: Skriv ut: Skriv ut programmet

en: Quit KTurtle
nn: Avslutt KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
nn: Avslutt: Avslutt KTurtle

en: Undo a change in the editor
nn: Angra ei endring i redigeringsprogrammet

en: Undo: Undo a change in the editor
nn: Angra: Angra ei endring i redigeringsprogrammet

en: Redo a previously undone change in the editor
nn: Gjer om ein tidlegare angra endring i skriveprogrammet

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
nn: Gjer om: Gjer om ein tidlegare angra endring i skriveprogrammet

en: Cut the selected text to the clipboard
nn: Klipp ut merkt tekst til utklippstavla

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
nn: Klipp ut: Klipp ut merkt tekst til utklippstavla

en: Copy the selected text to the clipboard
nn: Kopier merkt tekst til utklippstavla

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
nn: Kopier: Kopier merkt tekst til utklippstavla

en: Paste the clipboard's content into the current selection
nn: Lim inn innhaldet frå utklippstavla

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
nn: Lim inn: Lim inn innhaldet frå utklippstavla

en: Select all the code in the editor
nn: Merk heile programkoden i skriveprogrammet

en: Select All: Select all the code in the editor
nn: Merk alt: Merk heile programkoden i skriveprogrammet

en: Overwrite Mode
nn: Overskrivingsmodus

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nn: Byt mellom modusane «set inn» og «skriv over»

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
nn: Overskrivingsmodus: Byt mellom modusane «set inn» og «skriv over»

en: Search through the code in the editor
nn: Søk gjennom programkoden i skriveprogrammet

en: Find: Search through the code in the editor
nn: Finn: Søk gjennom programkoden i skriveprogrammet

en: Continue searching through the code in the editor
nn: Hald fram å søkja gjennom programkoden i skriveprogrammet

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
nn: Finn neste: Hald fram å søkja gjennom programkoden i skriveprogrammet

en: Continue searching backwards through the code in the editor
nn: Hald fram å søkja bakover gjennom koden i skriveprogrammet

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
nn: Finn førre: Hald fram å søkja bakover gjennom koden i skriveprogrammet

en: Export to &Image (PNG)...
nn: Eksporter som &bilete (PNG) …

en: Export the current canvas to a PNG raster image
nn: Eksporter gjeldande lerret som eit PNG-bilete

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
nn: Eksporter til PNG: Eksporter gjeldande lerret som eit PNG-bilete

en: Export to &Drawing (SVG)...
nn: Eksporter til &teikning (SVG) …

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nn: Eksporter gjeldande lerret som ei SVG-biletfil

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
nn: Eksporter til SVG: Eksporter gjeldande lerret som ei SVG-biletfil

en: &Print Canvas...
nn: &Skriv ut lerret …

en: Print the canvas
nn: Skriv ut lerretet

en: Print: Print the canvas
nn: Skriv ut: Skriv ut lerretet

en: Execute the program
nn: Køyr programmet

en: Run: Execute the program
nn: Køyr: Køyr programmet

en: Pause execution
nn: Stopp køyring mellombels

en: Pause: Pause execution
nn: Pause: Stopp køyring mellombels

en: &Abort
nn: &Avbryt

en: Stop executing program
nn: Stopp køyring av programmet

en: Abort: Stop executing program
nn: Avbryt: Stopp køyring av programmet

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
nn: &Retningsveljar …

en: Shows the direction chooser dialog
nn: Vis dialogvindauge for retningsval

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
nn: Retningsveljar: Vis dialogvindauge for retningsval

en: &Color Picker...
nn: &Fargeveljar …

en: Shows the color picker dialog
nn: Vis dialogvindauge for fargeval

en: Color Picker: Show the color picker dialog
nn: Fargeveljar: Vis dialogvindauge for fargeval

en: Show &Editor
nn: Vis &skriveprogram

en: Show or hide the Code Editor
nn: Vis eller gøym skriveprogrammet

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
nn: Vis skriveprogram: Vis eller gøym skriveprogrammet

en: Show &Inspector
nn: Vis &granskar

en: Show or hide the Inspector
nn: Vis eller gøym kodegranskaren

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
nn: Vis granskar: Vis eller gøym kodegranskaren

en: Show E&rrors
nn: Vis &feil

en: Show or hide the Errors tab
nn: Vis eller gøym feilfana

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
nn: Vis Feil: Vis eller gøym feilfana

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
nn: Vis &linjenummer

en: Turn the line numbers on/off in the editor
nn: Skru på/av linjenummer i skriveprogrammet

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
nn: Vis linjenummer: Skru på/av linjenummer i skriveprogrammet

en: Get help on the command under the cursor
nn: Få hjelp om kommandoen under skrivemerket

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
nn: Samanhengshjelp: Få hjelp om kommandoen under skrivemerket

en: Help
nn: Hjelp

en: Help: Open manual for KTurtle
nn: Hjelp: Opna KTurtle-handboka

en: Console
nn: Konsoll

en: Execute
nn: Køyr

en: Execute: Executes the current line in the console
nn: Køyr: Køyrer den gjeldande linja i konsollen

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nn: Køyr programmet, eller bruk nedtrekksmenyen for å velja køyrefart

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
nn: Køyr: Køyr programmet, eller bruk nedtrekksmenyen for å velja køyrefart

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
nn: Full fart (&utan utheving og kodegranskar)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nn: Køyr programmet med full fart, og utan utheving av programkoden eller vising av kodegranskar

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
nn: Full fart: Køyr programmet med full fart, og utan utheving av programkoden eller vising av kodegranskar

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
nn: &Full fart

en: Run the program at full speed
nn: Køyr programmet med full fart

en: Full Speed: Run the program at full speed
nn: Full fart: Køyr programmet med full fart

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
nn: &Sakte

en: Run the program at a slow speed
nn: Køyr programmet sakte

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
nn: Sakte: Køyr programmet sakte

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
nn: S&aktare

en: Run the program at a slower speed
nn: Køyr programmet saktare

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
nn: Saktare: Køyr programmet saktare

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
nn: Sa&ktast

en: Run the program at the slowest speed
nn: Køyr programmet med saktast fart

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
nn: Saktast: Køyr programmet med saktast fart

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
nn: S&teg for steg

en: Run the program one step at a time
nn: Køyr programmet eitt steg om gangen

en: Step Speed: Run the program one step at a time
nn: Steg for steg: Køyr programmet eitt steg om gangen

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
nn: Ark: Her er det skjelpadda vandrar rundt og teiknar når programmet køyrer

en: E&rrors
nn: &Feil

en: &Editor
nn: &Skriveprogram

en: Editor: Write your KTurtle commands here
nn: Skriveprogram: Skriv inn KTurtle-kommandoane her

en: &Inspector
nn: &Kodegranskar

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
nn: Granskar: Sjå informasjon om variablar og funksjonar når programmet køyrer

en: Switch to the %1 dictionary
nn: Byt til ordlista %1

en:  INS
nn:  INN

en: <nothing under cursor>
nn: <ingenting under peikaren>

en: Help on: %1
nn: Hjelp om: %1

en:  Line: %1 Column: %2
nn:  Linje: %1 Kolonne: %2

en: "%1" <%2>
nn: «%1» <%2>

en: <variable>
nn: <variabel>

en: <number>
nn: <nummer>

en: <comment>
nn: <kommentar>

en: <string>
nn: <streng>

en: scope
nn: verkeområde

en: assignment
nn: tildeling

en: parenthesis
nn: parentes

en: mathematical operator
nn: matematisk operator

en: expression
nn: uttrykk

en: boolean operator
nn: boolsk operator

en: learned command
nn: lært kommando

en: argument separator
nn: argumentskilje

en: command
nn: kommando

en: controller command
nn: kontrollkommando

en: Could not change the language to %1.
nn: Klarte ikkje byta til språket %1.

en: English [built in]
nn: Engelsk [innebygd]

en: untitled
nn: namnlaus

en: Save as Picture
nn: Lagra sm bilete

en: PNG Images
nn: PNG-bilete

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
nn: Lagra som SVG

en: Scalable Vector Graphics
nn: Skalerbar vektorgrafikk

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
nn: Lagra kode som HTML

en: HTML documents
nn: HTML-dokument

en: Input
nn: Inndata

en: Message
nn: Melding
