kturtle - en to pa translation catalogue (54 entries)

en: bold
pa: ਗੂੜਾ

en: italic
pa: ਤਿਰਛੇ

en: underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

en: overline
pa: ਉੱਤੇ ਲਾਈਨ

en: strikeout
pa: ਵਿੰਨ੍ਹੋ

en: Amount red:
pa: ਲਾਲ ਦੀ ਮਾਤਰਾ:

en: Amount green:
pa: ਹਰੇ ਦੀ ਮਾਤਰਾ:

en: Amount blue:
pa: ਨੀਲੇ ਦੀ ਮਾਤਰਾ:

en: &Copy to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: &Paste to editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਵਿੱਚ ਚੇਪੋ(&P)

en: Console:
pa: ਕਨਸੋਲ:

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: &Discard Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਰੱਦ(&D)

en: line
pa: ਲਾਈਨ

en: description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: name
pa: ਨਾਂ

en: value
pa: ਮੁੱਲ

en: type
pa: ਕਿਸਮ

en: parameters
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: number
pa: ਨੰਬਰ

en: string
pa: ਸਤਰ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
pa: ਕੈਨਵਸ(&C)

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
pa: ਚਲਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਸੰਦ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

en: Create a new file
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Open a recently used file
pa: ਇੱਕ ਹੁਣੇ ਵਰਤੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &Pause
pa: ਵਿਰਾਮ(&P)

en: &Abort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ(&A)

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖਾਓ(&L)

en: Help
pa: ਮਦਦ

en: &Inspector
pa: ਇੰਸਪੈਕਟਰ(&I)

en:  OVR
pa:  ਉੱਤੇ

en:  INS
pa:  ਸ਼ਾਮਲ

en: Help on: %1
pa: ਮਦਦ: %1

en:  Line: %1 Column: %2
pa:  ਲਾਈਨ: %1 ਕਾਲਮ: %2

en: scope
pa: ਸੀਮਾ

en: mathematical operator
pa: ਗਣਿਤ ਓਪਰੇਟਰ

en: expression
pa: ਸਮੀਕਰਨ

en: command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: English [built in]
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ [ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ]

en: untitled
pa: ਬਿਨਾਂ ਸਿਰਲੇਖ

en: Save as Picture
pa: ਤਸਵੀਰ ਵਾਂਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: PNG Images
pa: PNG ਚਿੱਤਰ

en: Scalable Vector Graphics
pa: ਸਕੇਲ-ਯੋਗ ਵੈਕਟਰ ਗਰਾਫਿਕਸ

en: HTML documents
pa: HTML ਡੌਕੂਮੈਂਟ

en: Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ
