kturtle - en to ro translation catalogue (243 entries)

en: bold
ro: aldin

en: italic
ro: cursiv

en: underline
ro: subliniat

en: overline
ro: supraliniat

en: strikeout
ro: tăiat

en: Amount red:
ro: Valoare roșu:

en: Amount green:
ro: Valoare verde:

en: Amount blue:
ro: Valoare albastru:

en: &Copy to clipboard
ro: &Copiază la clipboard

en: &Paste to editor
ro: &Lipește la editor

en: Write a command here and press enter...
ro: Scrieți o comandă aici și apăsați tasta enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ro: Consolă: rulează rapid comenzile singulare - scrieți o comandă aici și apăsați tasta enter.

en: Console:
ro: Consolă:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
ro: <p style='white-space:pre'><b>ERROARE:</b> %1</p>

en: Command &type:
ro: &Tip comandă:

en: &Previous direction:
ro: Direcție îna&poi:

en: &New direction:
ro: Direcție &nouă:

en: Open
ro: Deschide

en: Turtle code files
ro: Fișiere cod Turtle

en: All files
ro: Toate fișierele

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
ro: Fișierul pe care încercați să îl deschideți nu este un script valid KTurtle, sau nu este compatibil cu această versiune KTurtle.
    Nu se poate deschide %1

en: Save As
ro: Salvează ca

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
ro: Programul la care lucrați acum nu este salvat. Dacă veți continua s-ar putea să pierdeți modificările făcute.

en: Unsaved File
ro: Fișier nesalvat

en: &Discard Changes
ro: Renunță la mo&dificări

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
ro: În această listă găsiți erorile care au rezultat din rularea codului dumneavoastră.
    Succes!

en: line
ro: linie

en: description
ro: descriere

en: code
ro: cod

en: Hide Errors
ro: Ascunde erori

en: No errors occurred yet.
ro: Încă nu s-au produs erori.

en: Variables
ro: Variabile

en: Functions
ro: Funcții

en: Tree
ro: Copac

en: name
ro: nume

en: value
ro: valoare

en: type
ro: tip

en: No variables
ro: Nicio variabilă

en: parameters
ro: parametri

en: No learned functions
ro: Nicio funcție învățată

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
ro: liber

en: number
ro: număr

en: string
ro: șir

en: None
ro: Nespecificat

en: The %1 command accepts no parameters.
ro: Comanda %1 nu acceptă parametri.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
ro[0]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită 1 parametru.
ro[1]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită %1 parametri.
ro[2]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită %1 de parametri.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
ro[0]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită numai 1 parametru.
ro[1]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită numai %1 parametri.
ro[2]: Comanda %2 a fost apelată cu %3 dar necesită numai %1 de parametri.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
ro: Comanda %1 acceptă numai un șir ca parametru.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
ro: Comanda %1 acceptă numai șiruri ca parametri.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
ro: Comanda %1 acceptă numai un număr ca parametru.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
ro: Comanda %1 acceptă numai numere ca parametri.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
ro: Comanda %1 acceptă numai un răspuns ca parametru.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
ro: Comanda %1 acceptă numai răspunsuri ca parametri.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
ro: Variabila ”%1” a fost folosită fără să fie atribuită mai întâi la o valoare

en: An unknown function named '%1' was called
ro: A fost apelată o funcție necunoscută cu numele ”%1”

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
ro: Funcția ”%1” a fost apelată cu %2, în timp ce trebuie apelată cu %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
ro[0]: 1 parametru
ro[1]: %1 parametri
ro[2]: %1 de parametri

en: ASSERT failed
ro: DECLARARE a eșuat

en: 'And' needs two variables
ro: ”Și” necesită două variabile

en: 'Or' needs two variables
ro: ”Sau”  necesită două variabile

en: I need something to do a not on
ro: Este nevoie de ceva pe care se execută un not

en: I cannot do a '==' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”==” fără 2 variabile

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”!=” fără 2 variabile

en: I cannot do a '>' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”>” fără 2 variabile

en: I cannot do a '<' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”<” fără 2 variabile

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”>=” fără 2 variabile

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
ro: Nu se poate realiza ”<=” fără 2 variabile

en: You need two numbers or string to do an addition
ro: Aveți nevoie de două numere sau un șir pentru a aduna

en: You need two numbers to subtract
ro: Aveți nevoie de două numere pentru a scădea

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să scădeți dintr-un non-număr, ”%1”

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să extrageți un non-număr, ”%1”

en: You need two numbers to multiplicate
ro: Aveți nevoie de două numere pentru a înmulți

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să înmulțiți un non-număr, ”%1”

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să înmulțiți cu un non-număr, ”%1”

en: You need two numbers to divide
ro: Aveți nevoie de două numere pentru a împărți

en: You tried to divide by zero
ro: Ați încercat să împărțiți cu zero

en: You tried to divide a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să împărțiți un non-număr, ”%1”

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să împărțiți cu un non-număr, ”%1”

en: You need two numbers to raise a power
ro: Aveți nevoie de două numere pentru a ridica la putere

en: The result of an exponentiation was too large
ro: Rezultatul unui calcul exponențial a fost prea mare

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
ro: Ați încercat să ridicați la putere un non-număr, ”%1”

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
ro: Ați încercat să ridicați puterea unui non-număr, ”%1”

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
ro: Aveți nevoie de o variabilă și o valoare sau de o variabilă pentru a efectua un ”=”

en: The function '%1' is already defined.
ro: Funcția ”%1” este deja definită.

en: Expected a command, instead got '%1'
ro: S-a așteptat o comandă, în schimb s-a primit ”%1”

en: Could not understand '%1'
ro: Nu s-a putut înțelege ”%1”

en: A comma was expected here...
ro: Aici s-a așteptat o virgulă...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
ro: Nu s-a așteptat ”%1”, în schimb s-a așteptat ca linia să se termine după %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
ro: S-a așteptat o atribuire, ”=”, după variabila ”%1”

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
ro: Nu s-a așteptat ”%1”, în schimb s-a așteptat o paranteză de închidere, ”)”

en: Expected 'to' after 'for'
ro: S-a așteptat ”la” după ”pentru”

en: Expected a name for a command after 'learn' command
ro: S-a așteptat un nume pentru o comandă după comanda ”învață”

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
ro: Șirul de text nu a fost închis corespunzător,, s-a așteptat ghilimele duble, ” , pentru a închide șirul.

en: 'for' was called wrongly
ro: ”pentru” a fost apelat greșit

en: Expected a scope after the 'learn' command
ro: S-a așteptat un scop după comanda ”învață”

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ro: &Exemple

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
ro: &Plan

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ro: &Rulează

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ro: Viteză de &rulare

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: Unel&te

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
ro: Limbaj &script

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
ro: KTurtle este un mediu de programare educațional care are ca obiectiv învățarea programării cât mai ușor posibil. Pentru a atinge acest scop KTurtle are toate uneltele de programare disponibile din interfața cu utilizatorul. Limbajul de programare folosit este TurtleScript care permite traducerea comenzilor.

en: Initiator and core developer
ro: Inițiator si dezvoltator de bază

en: Core developer
ro: Dezvoltator de bază

en: File or URL to open (in the GUI mode)
ro: Fișier sau URL pentru deschidere (în modul GUI)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
ro: Pornește KTurtle în modul D-Bus (fără GUI), potrivit pentru scripturile de test pentru unitatea automată

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
ro: Pornește KTurtle în modul de testare (fără GUI), rulează direct fișierul local specificat

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
ro: Specifică limba de localizare după un limbaj de cod, implicit la ”en_US ” (funcționează numai în modul de testare)

note: i18n("Only tokenizes the turtle code (only works in testing mode)")));
en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
ro: Traduce cod turtle la șiruri exemplu C++ care pot fi înglobate (numai pentru dezvoltatori)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
ro: Gata

en: Create a new file
ro: Creează un fișier nou

en: New File: Create a new file
ro: Fișier nou: creează un fișier nou

en: Open an existing file
ro: Deschide un fișier existent

en: Open File: Open an existing file
ro: Deschide fișier: deschide un fișier existent

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fișier utilizat recent

en: Open Recent File: Open a recently used file
ro: Deschide fișier recent: deschide un fișier utilizat recent

en: Get more examples...
ro: Obține mai multe exemple...

en: Save the current file to disk
ro: Salvează fișierul curent pe disc

en: Save File: Save the current file to disk
ro: Salvează fișier: salvează fișierul curent pe disc

en: Save the current file under a different name
ro: Salvează fișierul curent sub un nume diferit

en: Save File As: Save the current file under a different name
ro: Salvează fișier ca: salvează fișierul curent sub un nume diferit

en: Export to &HTML...
ro: Exportare la &HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
ro: Exportă conținuturile editorului ca HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
ro: Exportă la HTML: exportă conținul editorului ca HTML

en: Print the code
ro: Tipărește codul

en: Print: Print the code
ro: Tipărește: tipărește codul

en: Quit KTurtle
ro: Părăsește KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
ro: Părăsește: părăsește KTurtle

en: Undo a change in the editor
ro: Anulează o modificare în editor

en: Undo: Undo a change in the editor
ro: Anulează: anulează o modificare în editor

en: Redo a previously undone change in the editor
ro: Refă o modificare neterminată anterior în editor

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
ro: Refă: refă o modificare neterminată anterior în editor

en: Cut the selected text to the clipboard
ro: Taie textul selectat la clipboard

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
ro: Taie: taie textul selectat la clipboard

en: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază textul selectat la clipboard

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
ro: Copiază: copiază textul selectat la clipboard

en: Paste the clipboard's content into the current selection
ro: Lipește conținutul clipboardului la selecția curentă

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
ro: Lipește: lipește conținutul clipboardului la selecția curentă

en: Select all the code in the editor
ro: Selectează tot codul din editor

en: Select All: Select all the code in the editor
ro: Selectează tot: selectează tot codul din editor

en: Overwrite Mode
ro: Mod de suprascriere

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ro: Comută între modul ”inserare” și ”suprascriere”

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ro: Mod de suprascriere: comută între modul ”inserare” și ”suprascriere”

en: Search through the code in the editor
ro: Caută prin codul din editor

en: Find: Search through the code in the editor
ro: Caută: caută prin codul din editor

en: Continue searching through the code in the editor
ro: Continuă să cauți prin codul din editor

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
ro: Caută următorul: continuă să cauți prin codul din editor

en: Continue searching backwards through the code in the editor
ro: Continuă să cauți înapoi prin codul din editor

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
ro: Caută înapoi: continuă să cauți înapoi prin codul din editor

en: Export to &Image (PNG)...
ro: Exportare la &imagine (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
ro: Exportă planul curent la o imagine raster PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
ro: Exportă la PNG: exportă planul curent la o imagine raster PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
ro: Exportare la &desenare (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ro: Exportă planul curent la grafica vectorială scalabilă

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ro: Exportă la SVG: exportă planul curent la grafica vectorială scalabilă

en: &Print Canvas...
ro: Ti&părește plan...

en: Print the canvas
ro: Tipărește planul

en: Print: Print the canvas
ro: Tipărește: tipărește planul

en: Execute the program
ro: Execută programul

en: Run: Execute the program
ro: Rulează: execută programul

en: &Pause
ro: &Pauză

en: Pause execution
ro: Suspendă execuția

en: Pause: Pause execution
ro: Suspendă: suspendă execuția

en: &Abort
ro: &Renunță

en: Stop executing program
ro: Oprește execuția programului

en: Abort: Stop executing program
ro: Renunță: oprește execuția programului

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
ro: Selector de &direcție...

en: Shows the direction chooser dialog
ro: Afișează dialogul selectorului de direcție

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
ro: Selector de direcție: afișează dialogul selectorului de direcție

en: &Color Picker...
ro: Sele&ctor de culoare...

en: Shows the color picker dialog
ro: Afișează dialogul selectorului de culoare

en: Color Picker: Show the color picker dialog
ro: Selector de culoare: afișează dialogul selectorului de culoare

en: Show &Editor
ro: Afișează &editor

en: Show or hide the Code Editor
ro: Afișează sau ascunde editorul de cod

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
ro: Afișează editor de cod: afișează sau ascunde editorul de cod

en: Show &Inspector
ro: Afișează &inspector

en: Show or hide the Inspector
ro: Afișează sau ascunde inspectorul

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
ro: Afișează inspector: afișează sau ascunde inspectorul

en: Show E&rrors
ro: Afișează e&rori

en: Show or hide the Errors tab
ro: Afișează sau ascunde tabul Erori

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
ro: Afișează erori: afișează sau ascunde tabul Erori

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
ro: Afișează numere li&nie

en: Turn the line numbers on/off in the editor
ro: Comută numerele liniei pornit/oprit în editor

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
ro: Afișează numere linie: comută numerele liniei pornit/oprit în editor

en: Get help on the command under the cursor
ro: Obțineți ajutor pentru comanda de sub cursor

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
ro: Ajutor pentru context: Obțineți ajutor pentru comanda de sub cursor

en: Help
ro: Ajutor

en: Help: Open manual for KTurtle
ro: Ajutor: deschide manualul pentru KTurtle

en: Console
ro: Consolă

en: Execute
ro: Execută

en: Execute: Executes the current line in the console
ro: Execută: execută linia curentă în consolă

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ro: Executați programul, sau folosiți meniul cu listă de selecție pentru a selecta viteza de rulare

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ro: Rulează: executați programul, sau folosiți meniul cu listă de selecție pentru a selecta viteza de rulare

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
ro: Viteză maximă (fără selectare și i&nspector)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ro: Rulează programul la viteză maximă, cu selectarea și inspectorul dezactivate

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ro: Viteză maximă: rulează programul la viteză maximă, cu selectarea și inspectorul dezactivate

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
ro: &Viteză maximă

en: Run the program at full speed
ro: Rulează programul la viteză maximă

en: Full Speed: Run the program at full speed
ro: Viteză maximă: rulează programul la viteză maximă

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
ro: &Lent

en: Run the program at a slow speed
ro: Rulează programul la viteză lentă

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
ro: Viteză lentă: rulează programul la viteză lentă

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
ro: &Mai lent

en: Run the program at a slower speed
ro: Rulează programul la o viteză mai lentă

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
ro: Viteză mai lentă: rulează programul la o viteză mai lentă

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
ro: &Cel mai lent

en: Run the program at the slowest speed
ro: Rulează programul la viteza cea mai lentă

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
ro: Viteza cea mai lentă: rulează programul la viteza cea mai lentă

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
ro: P&as-cu-pas

en: Run the program one step at a time
ro: Rulează programul cu un pas la un moment dat

en: Step Speed: Run the program one step at a time
ro: Viteză pas: rulează programul cu un pas la un moment dat

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
ro: Canvas: aici țestoasa se mișcă și desenează când rulează programul

en: E&rrors
ro: E&rori

en: Editor: Write your KTurtle commands here
ro: Editor: scrieți aici comenzile KTurtle

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
ro: Inspector: vedeți informații despre variabile și funcții când rulează programul

en: Switch to the %1 dictionary
ro: Comută la dicționarul %1

en: Help on: %1
ro: Ajutor la: %1

en:  Line: %1 Column: %2
ro: Linia: %1 Coloana: %2

en: "%1" <%2>
ro: ”%1” <%2>

en: scope
ro: scop

en: assignment
ro: atribuire

en: parenthesis
ro: paranteză

en: mathematical operator
ro: operator matematic

en: expression
ro: expresie

en: boolean operator
ro: operator boolean

en: learned command
ro: comandă învățată

en: argument separator
ro: separator de argument

en: command
ro: comandă

en: controller command
ro: comandă de controler

en: Could not change the language to %1.
ro: Nu s-a putut modifica limba la %1.

en: English [built in]
ro: Engleză [integrat]

en: untitled
ro: fără titlu

en: Save as Picture
ro: Salvează ca imagine

en: PNG Images
ro: Imagini PNG

en: Scalable Vector Graphics
ro: Grafică vectorială scalabilă

en: HTML documents
ro: Documente HTML

en: Input
ro: Intrare

en: Message
ro: Mesaj
