kturtle - en to ru translation catalogue (333 entries)

en: bold
ru: полужирный

en: italic
ru: курсив

en: underline
ru: подчёркнутый

en: overline
ru: надстрочный

en: strikeout
ru: зачёркнутый

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
ru: Выбор цвета

en: Amount red:
ru: Красный:

en: Amount green:
ru: Зелёный:

en: Amount blue:
ru: Синий:

en: &Copy to clipboard
ru: &Копировать в буфер обмена

en: &Paste to editor
ru: &Вставить в редактор

en: Write a command here and press enter...
ru: Введите здесь команду и нажмите Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
ru: Выполнение одной команды: введите команду и нажмите Enter.

en: Console:
ru: Команда:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
ru: <p style='white-space:pre'><b>Ошибка:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
ru: Выбор направления

en: Command &type:
ru: &Команда:

en: &Previous direction:
ru: &Предыдущее направление

en: &New direction:
ru: &Новое направление:

en: Open
ru: Открыть

en: Turtle code files
ru: Программы Черепашки

en: All files
ru: Все файлы

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
ru: Открываемый файл не является программой KTurtle или код несовместим с установленной версий KTurtle.
    Невозможно открыть файл «%1»

en: Could not save file.
ru: Не удалось сохранить файл.

en: Save As
ru: Сохранить как

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
ru: Изменения в текущей программе не были сохранены в файле. Если продолжите, все сделанные вами изменения будут утеряны.

en: Unsaved File
ru: Несохранённые изменения

en: &Discard Changes
ru: &Не сохранять

[ctx: @title:window]
en: Errors
ru: Ошибки

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
ru: Здесь показываются ошибки, возникшие в процессе выполнения кода.

en: line
ru: строка

en: description
ru: описание

en: code
ru: код

en: Hide Errors
ru: Скрыть ошибки

en: No errors occurred yet.
ru: Ошибок не обнаружено.

en: Variables
ru: Переменные

en: Functions
ru: Функции

en: Tree
ru: Дерево

en: name
ru: имя

en: value
ru: значение

en: type
ru: тип

en: No variables
ru: Нет переменных

en: parameters
ru: параметры

en: No learned functions
ru: Нет выученных функций

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
ru: пустой

en: boolean
ru: логический

en: number
ru: число

en: string
ru: строка

en: None
ru: нет

en: Cannot return outside a function.
ru: Команду «верни» нельзя использовать вне функции.

en: The %1 command accepts no parameters.
ru: Команда %1 не требует параметров.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
ru[0]: Команда %2 была вызвана с %3, но требует %1 параметр.
ru[1]: Команда %2 была вызвана с %3, но требует %1 параметра.
ru[2]: Команда %2 была вызвана с %3, но требует %1 параметров.
ru[3]: Команда %2 была вызвана с %3, но требует %1 параметр.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
ru[0]: Команда %2 была вызвана с %3, но принимает только %1 параметр.
ru[1]: Команда %2 была вызвана с %3, но принимает только %1 параметра.
ru[2]: Команда %2 была вызвана с %3, но принимает только %1 параметров.
ru[3]: Команда %2 была вызвана с %3, но принимает только %1 параметр.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
ru: Команда %1 принимает параметр только в виде строки.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
ru: Команда %1 принимает параметры только в виде строк.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
ru: Команда %1 принимает параметр только в виде числа.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
ru: Команда %1 принимает параметры только в виде чисел.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
ru: Команда %1 принимает в качестве параметра только ответ пользователя.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
ru: Команда %1 принимает в качестве параметров только ответы пользователя.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
ru: Переменная %1 используется до присваивания ей значения

en: An unknown function named '%1' was called
ru: Вызов неизвестной команды «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
ru: Функция «%1» была вызвана с %2, но должна быть вызвана с %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
ru[0]: %1 параметром
ru[1]: %1 параметрами
ru[2]: %1 параметрами
ru[3]: %1 параметром

en: ASSERT failed
ru: Проверочное условие не выполняется

en: 'And' needs two variables
ru: Оператор «и» использует две переменные

en: 'Or' needs two variables
ru: Оператор «или» использует две переменные

en: I need something to do a not on
ru: Ошибка формата

en: I cannot do a '==' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «==»

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «!=»

en: I cannot do a '>' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «>»

en: I cannot do a '<' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «<»

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «>=»

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
ru: Необходимо указать две переменные для сравнения «<=»

en: You need two numbers or string to do an addition
ru: Для сложения необходимо указать два числа или строки

en: You need two numbers to subtract
ru: Для вычитания необходимо указать два числа

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
ru: Невозможно вычесть из нечисловой переменной, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
ru: Невозможно вычесть нечисловую переменную, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
ru: Для умножения необходимо указать два числа

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
ru: Невозможно выполнить умножение нечисловой переменной, «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
ru: Невозможно выполнить умножение с нечисловой переменной, «%1»

en: You need two numbers to divide
ru: Для деления необходимо указать два числа

en: You tried to divide by zero
ru: Невозможно делить на нуль

en: You tried to divide a non-number, '%1'
ru: Невозможно делить нечисловую переменную, «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
ru: Невозможно делить на нечисловую переменную, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
ru: Для возведения в степень необходимо указать два числа

en: The result of an exponentiation was too large
ru: Результат возведения в степень слишком велик

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
ru: Невозможно возвести в степень нечисловую переменную, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
ru: Невозможно возвести число в нечисловую степень, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
ru: Для присваивания «=» необходимо указать переменную и значение или выражение

en: The function '%1' is already defined.
ru: Функция «%1» определена ранее.

en: Can't do a sqrt of a negative number
ru: Нельзя использовать sqrt с отрицательными числами

en: Expected a command, instead got '%1'
ru: Ожидалась команда, получено «%1»

en: Could not understand '%1'
ru: Не удаётся обработать «%1»

en: A comma was expected here...
ru: Ожидалась запятая.

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
ru: Указано «%1» вместо строки до конца «%2»

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
ru: После переменной «%1» необходимо указать «=»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
ru: Не указана закрывающая скобка «)», получено «%1»

en: Expected 'to' after 'for'
ru: Нет оператора «до» после команды «для»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
ru: Не указано имя функции после команды «выучи»

en: You cannot put '%1' here.
ru: Нельзя использовать «%1» в этом месте.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
ru: Строка текста не закончена символом «"»

en: 'for' was called wrongly
ru: Неверный вызов команды «для»

en: Expected a scope after the 'learn' command
ru: После команды «выучи» не указан код функции

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
ru: истина

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
ru: ложь

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
ru: закончить

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
ru: если

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
ru: иначе

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
ru: повтори

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
ru: пока

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
ru: для

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
ru: до

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
ru: шаг

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
ru: прекрати

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
ru: верни

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
ru: жди

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
ru: проверь

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
ru: и

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
ru: или

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
ru: не

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
ru: выучи

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
ru: сброс

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
ru: очисти

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
ru: очс

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
ru: центр

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
ru: иди

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
ru: иди_гор

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
ru: иг

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
ru: иди_верт

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
ru: ив

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
ru: вперёд

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
ru: вп

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
ru: назад

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
ru: нд

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
ru: направление

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
ru: нпр

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
ru: налево

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
ru: лв

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
ru: направо

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
ru: пр

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
ru: толщина_пера

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
ru: тп

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
ru: перо_подними

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
ru: пп

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
ru: перо_опусти

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
ru: по

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
ru: цвет_пера

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
ru: цп

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
ru: цвет_холста

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
ru: цх

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
ru: размер_холста

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
ru: рх

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
ru: покажи

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
ru: пж

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
ru: спрячь

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
ru: сч

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
ru: напиши

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
ru: размер_шрифта

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
ru: случайное

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
ru: слч

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
ru: получить_гор

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
ru: получить_верт

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
ru: сообщение

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
ru: спроси

[ctx: You are about to translate the 'Tan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tan
ru: tg

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
ru: arctg

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
ru: округли

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
ru: получить_направление

[ctx: You are about to translate the 'Mod' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: mod
ru: остаток

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
ru: Треугольник

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
ru: Завитки

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
ru: Стрелка

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
ru: Цветок

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
ru: При&меры

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
ru: Х&олст

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ru: &Выполнить

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
ru: Скорость выпо&лнения

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
ru: &Язык команд

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
ru: KTurtle — среда обучения программированию, стремящаяся сделать этот процесс как можно проще. Для достижения этой цели все инструменты программирования доступны из интерфейса пользователя. Языком программирования является TurtleScript, позволяющий писать команды по-русски.

en: (c) 2003-2009 Cies Breijs
ru: © Cies Breijs, 2003-2009

en: Initiator and core developer
ru: Автор идеи и основной разработчик

en: Core developer
ru: Основной разработчик

en: File or URL to open (in the GUI mode)
ru: Открыть файл или адрес URL (в режиме графического интерфейса)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
ru: Запуск в режиме работы через D-Bus (без графического интерфейса), может использоваться для автоматического тестирования

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
ru: Запуск без графического интерфейса в режиме тестирования выполнения заданного файла

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
ru: Язык кода программы. По умолчанию — «en_US» (только в режиме тестирования)

en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
ru: Преобразовать код Черепашки во встроенные строки C++ (только в режиме тестирования)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
ru: Готово

en: Create a new file
ru: Создать новый файл

en: New File: Create a new file
ru: Создать новый файл

en: Open an existing file
ru: Открыть существующий файл

en: Open File: Open an existing file
ru: Открыть существующий файл

en: Open a recently used file
ru: Открыть последний файл

en: Open Recent File: Open a recently used file
ru: Открыть последний файл

en: Get more examples...
ru: Загрузить новые примеры...

en: Save the current file to disk
ru: Сохранить текущий файл на диск

en: Save File: Save the current file to disk
ru: Сохранить текущий файл на диск

en: Save the current file under a different name
ru: Сохранить текущий файл под другим именем

en: Save File As: Save the current file under a different name
ru: Сохранить текущий файл под другим именем

en: Export to &HTML...
ru: &Экспорт кода в HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
ru: Экспортировать содержимое редактора в страницу HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
ru: Экспорт кода в HTML: экспортировать содержимое редактора в страницу HTML.

en: Print the code
ru: Напечатать код

en: Print: Print the code
ru: Напечатать код

en: Quit KTurtle
ru: Выход из программы KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
ru: Выход из программы KTurtle

en: Undo a change in the editor
ru: Отменить действие в редакторе

en: Undo: Undo a change in the editor
ru: Отменить действие в редакторе

en: Redo a previously undone change in the editor
ru: Повторить последнее отменённое действие в редакторе

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
ru: Повторить последнее отменённое действие в редакторе

en: Cut the selected text to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст в буфер обмена

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
ru: Вырезать выделенный текст в буфер обмена

en: Copy the selected text to the clipboard
ru: Копировать выделенный текст в буфер обмена

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
ru: Копировать выделенный текст в буфер обмена

en: Paste the clipboard's content into the current selection
ru: Вставить текст из буфера обмена в позицию курсора

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
ru: Вставить текст из буфера обмена в позицию курсора

en: Select all the code in the editor
ru: Выделить весь текст в редакторе

en: Select All: Select all the code in the editor
ru: Выделить весь текст в редакторе

en: Overwrite Mode
ru: Режим замены

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ru: Переключение между режимом вставки и замены

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
ru: Переключение между режимом вставки и замены

en: Search through the code in the editor
ru: Поиск по коду в редакторе

en: Find: Search through the code in the editor
ru: Поиск по коду в редакторе

en: Continue searching through the code in the editor
ru: Продолжить поиск в редакторе

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
ru: Продолжить поиск в редакторе

en: Continue searching backwards through the code in the editor
ru: Продолжить поиск к началу в редакторе

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
ru: Продолжить поиск к началу в редакторе

en: Export to &Image (PNG)...
ru: Экспорт в &изображение (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
ru: Экспортировать холст в растровое изображение PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
ru: Экспорт в PNG: экспортировать холст в растровое изображение PNG.

en: Export to &Drawing (SVG)...
ru: Экспорт в &рисунок (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ru: Экспортировать холст в векторный рисунок SVG

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
ru: Экспорт в SVG: экспортировать холст в векторный рисунок SVG.

en: &Print Canvas...
ru: &Печать холста...

en: Print the canvas
ru: Распечатать содержимое холста

en: Print: Print the canvas
ru: Печать холста: распечатать содержимое холста.

en: Execute the program
ru: Выполнить код программы

en: Run: Execute the program
ru: Выполнить код программы

en: &Pause
ru: Приоста&новить

en: Pause execution
ru: Приостановить выполнение программы

en: Pause: Pause execution
ru: Приостановить выполнение программы

en: &Abort
ru: П&рервать

en: Stop executing program
ru: Прервать выполнение программы

en: Abort: Stop executing program
ru: Прервать выполнение программы

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
ru: Выбор &направления...

en: Shows the direction chooser dialog
ru: Показать диалог выбора направления

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
ru: Показать диалог выбора направления

en: &Color Picker...
ru: Выбор &цвета...

en: Shows the color picker dialog
ru: Показать диалог выбора цвета

en: Color Picker: Show the color picker dialog
ru: Показать диалог выбора цвета

en: Show &Editor
ru: &Редактор кода

en: Show or hide the Code Editor
ru: Показать или скрыть редактор кода

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
ru: Показать или скрыть редактор кода

en: Show &Inspector
ru: &Инспектор

en: Show or hide the Inspector
ru: Показать или скрыть панель инспектора

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
ru: Показать или скрыть панель инспектора

en: Show E&rrors
ru: Сообщения об &ошибках

en: Show or hide the Errors tab
ru: Показать или скрыть панель сообщений об ошибках

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
ru: Показать или скрыть панель сообщений об ошибках

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
ru: &Номера строк

en: Turn the line numbers on/off in the editor
ru: Включить или выключить показ номеров строк в редакторе

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
ru: Включить или выключить показ номеров строк в редакторе

en: Get help on the command under the cursor
ru: Получить справку о команде под курсором

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
ru: Получить справку о команде под курсором

en: Help
ru: Справка

en: Help: Open manual for KTurtle
ru: Руководство пользователя KTurtle

en: Console
ru: Команда

en: Execute
ru: Выполнить команду

en: Execute: Executes the current line in the console
ru: Выполнить заданную команду

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ru: Выполнить программу или использовать выпадающее меню для выбора скорости исполнения

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
ru: Выполнить: Выполнить программу или использовать выпадающее меню для выбора скорости исполнения

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
ru: С м&аксимальной скоростью (без подсветки и инспектора)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ru: Запуск программы с обычной скоростью, без подсветки и инспектора

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
ru: С максимальной скоростью: запуск программы с обычной скоростью, без подсветки и инспектора

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
ru: С &обычной скоростью

en: Run the program at full speed
ru: Запуск программы с обычной скоростью

en: Full Speed: Run the program at full speed
ru: Запуск программы с обычной скоростью

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
ru: &Замедленно

en: Run the program at a slow speed
ru: Запуск программы с замедленной скоростью

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
ru: Запуск программы с замедленной скоростью

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
ru: &Медленно

en: Run the program at a slower speed
ru: Запуск программы с медленной скоростью

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
ru: Запуск программы с медленной скоростью

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
ru: О&чень медленно

en: Run the program at the slowest speed
ru: Запуск программы с очень медленной скоростью

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
ru: Запуск программы с очень медленной скоростью

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
ru: &Шаг за шагом

en: Run the program one step at a time
ru: Выполнение отдельного шага программы

en: Step Speed: Run the program one step at a time
ru: Выполнение отдельного шага программы

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
ru: Холст: поле, на котором Черепашка перемещается и рисует

en: E&rrors
ru: &Ошибки

en: &Editor
ru: &Редактор кода

en: Editor: Write your KTurtle commands here
ru: Редактор кода с командами для Черепашки

en: &Inspector
ru: &Инспектор

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
ru: Инспектор показывает сведения о переменных и функциях при работе программы

en: Switch to the %1 dictionary
ru: Переключение на словарь «%1»

en:  OVR
ru:  ЗАМ

en:  INS
ru:  ВСТ

en: <nothing under cursor>
ru: <под курсором ничего нет>

en: Help on: %1
ru: Справка по %1

en:  Line: %1 Column: %2
ru:  Строка: %1 Столбец: %2

en: "%1" <%2>
ru: «%1» (%2)

en: <variable>
ru: (переменная)

en: <number>
ru: (число)

en: <comment>
ru: (комментарий)

en: <string>
ru: (строка)

en: scope
ru: блок кода

en: assignment
ru: присваивание

en: parenthesis
ru: скобка

en: mathematical operator
ru: математическая операция

en: expression
ru: выражение

en: boolean operator
ru: логическая операция

en: learned command
ru: выученная команда

en: argument separator
ru: разделитель параметров

en: command
ru: команда

en: controller command
ru: управляющая команда

en: Could not change the language to %1.
ru: Невозможно сменить язык кода на %1.

en: English [built in]
ru: Английский (встроенный)

en: untitled
ru: безымянный

en: Save as Picture
ru: Сохранить поле как &изображение

en: PNG Images
ru: Изображения PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
ru: Сохранение в SVG

en: Scalable Vector Graphics
ru: Векторные изображения SVG

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
ru: Сохранение кода в HTML

en: HTML documents
ru: Документы HTML

en: Input
ru: Ввод

en: Message
ru: Сообщение
