kturtle - en to uk translation catalogue (334 entries)

en: bold
uk: жирний

en: italic
uk: курсив

en: underline
uk: підкреслений

en: overline
uk: надкреслений

en: strikeout
uk: перекреслений

[ctx: @title:window]
en: Color Picker
uk: Піпетка для кольору

en: Amount red:
uk: Рівень червоного:

en: Amount green:
uk: Рівень зеленого:

en: Amount blue:
uk: Рівень синього:

en: &Copy to clipboard
uk: &Копіювати до буфера

en: &Paste to editor
uk: &Вставити у редактор

en: Write a command here and press enter...
uk: Напишіть тут команду і натисніть Enter...

en: Console: quickly run single commands -- write a command here and press enter.
uk: Консоль: тут можна швидко виконати окремі команди — напишіть команду і натисніть Enter.

en: Console:
uk: Консоль:

en: <p style='white-space:pre'><b>ERROR:</b> %1</p>
uk: <p style='white-space:pre'><b>ПОМИЛКА:</b> %1</p>

[ctx: @title:window]
en: Direction Chooser
uk: Вибір напрямку

en: Command &type:
uk: &Тип команди:

en: &Previous direction:
uk: &Попередній напрямок

en: &New direction:
uk: &Новий напрямок:

en: Open
uk: Відкрити

en: Turtle code files
uk: файли програм для черепашки

en: All files
uk: всі файли

en: The file you try to open is not a valid KTurtle script, or is incompatible with this version of KTurtle.
    Cannot open %1
uk: Файл, який ви намагалися відкрити не є коректною програмою KTurtle, або ця програма є несумісною з цією версією KTurtle.
    Відкрити %1 неможливо.

en: Could not save file.
uk: Не вдалося зберегти файл.

en: Save As
uk: Зберегти як

en: The program you are currently working on is not saved. By continuing you may lose the changes you have made.
uk: Ваша програма містить незбережені зміни. Якщо продовжите, їх буде втрачено.

en: Unsaved File
uk: Файл ще не збережено

en: &Discard Changes
uk: В&ідкинути зміни

[ctx: @title:window]
en: Errors
uk: Помилки

en: In this list you find the error(s) that resulted from running your code.
    Good luck!
uk: Цей список складається з помилок, які було виявлено внаслідок виконання вашої програми.
    Успіхів!

en: line
uk: рядок

en: description
uk: опис

en: code
uk: код

en: Hide Errors
uk: Сховати помилки

en: No errors occurred yet.
uk: Помилок поки що немає.

en: Variables
uk: Змінні

en: Functions
uk: Функції

en: Tree
uk: Дерево коду

en: name
uk: назва

en: value
uk: значення

en: type
uk: тип

en: No variables
uk: Немає змінних

en: parameters
uk: параметри

en: No learned functions
uk: Вивчених функцій немає

[ctx: undefined type of a variable]
en: empty
uk: невідомий

en: boolean
uk: булеве

en: number
uk: число

en: string
uk: рядок

en: None
uk: Немає

en: Cannot return outside a function.
uk: Не можна використовувати «поверни» поза функцією.

en: The %1 command accepts no parameters.
uk: Команда %1 не приймає аргументів.

en: The %2 command was called with %3 but needs 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but needs %1 parameters.
uk[0]: Команду %2 викликано з %3, а потрібен лише %1 аргумент.
uk[1]: Команду %2 викликано з %3, а потрібно лише %1 аргументи.
uk[2]: Команду %2 викликано з %3, а потрібно лише %1 аргументів.
uk[3]: Команду %2 викликано з %3, а потрібен лише %1 аргумент.

en: The %2 command was called with %3 but only accepts 1 parameter. | The %2 command was called with %3 but only accepts %1 parameters.
uk[0]: Команду %2 викликано з %3, а вона приймає тільки %1 аргумент.
uk[1]: Команду %2 викликано з %3, а вона приймає тільки %1 аргументи.
uk[2]: Команду %2 викликано з %3, а вона приймає тільки %1 аргументів.
uk[3]: Команду %2 викликано з %3, а вона приймає тільки %1 аргумент.

en: The %1 command only accepts a string as its parameter.
uk: Команда %1 приймає тільки рядковий аргумент.

en: The %1 command only accepts strings as its parameters.
uk: Команда %1 приймає тільки рядкові аргументи.

en: The %1 command only accepts a number as its parameter.
uk: Команда %1 приймає тільки числовий аргумент.

en: The %1 command only accepts numbers as its parameters.
uk: Команда %1 приймає тільки числові аргументи.

en: The %1 command only accepts an answer as its parameter.
uk: Команда %1 приймає тільки відповідь, як аргумент.

en: The %1 command only accepts answers as its parameters.
uk: Команда %1 приймає тільки відповіді, як аргументи.

en: The variable '%1' was used without first being assigned to a value
uk: Змінну «%1» було використано, перш ніж їй було присвоєно значення

en: An unknown function named '%1' was called
uk: Було викликано невідому функцію з назвою «%1»

en: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3
uk: Функцію «%1» було викликано з %2, тоді як її слід викликати з %3

[ctx: The function '%1' was called with %2, while it should be called with %3]
en: 1 parameter | %1 parameters
uk[0]: %1 параметр
uk[1]: %1 параметри
uk[2]: %1 параметрів
uk[3]: %1 параметр

en: ASSERT failed
uk: Невдала спроба перевірки твердження

en: 'And' needs two variables
uk: Для дії «та» потрібні дві змінні

en: 'Or' needs two variables
uk: Для дії «або» потрібні дві змінні

en: I need something to do a not on
uk: Для виконання булевої дії «не» потрібна якась змінна

en: I cannot do a '==' without 2 variables
uk: Порівняння «==» неможливе без наявності двох змінних

en: I cannot do a '!=' without 2 variables
uk: Порівняння «!=» неможливе без наявності двох змінних

en: I cannot do a '>' without 2 variables
uk: Порівняння «>» неможливе без наявності двох змінних

en: I cannot do a '<' without 2 variables
uk: Порівняння «<» неможливе без наявності двох змінних

en: I cannot do a '>=' without 2 variables
uk: Порівняння «>=» неможливе без наявності двох змінних

en: I cannot do a '<=' without 2 variables
uk: Порівняння «<=» неможливе без наявності двох змінних

en: You need two numbers or string to do an addition
uk: Для додавання потрібні два числа або рядок

en: You need two numbers to subtract
uk: Для віднімання потрібні два числа

en: You tried to subtract from a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися відняти від виразу, який не є числом, «%1»

en: You tried to subtract a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися відняти вираз, який не є числом, «%1»

en: You need two numbers to multiplicate
uk: Для множення потрібні два числа

en: You tried to multiplicate a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися помножити на число вираз, який не є числом, «%1»

en: You tried to multiplicate by a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися помножити число на вираз, який не є числом, «%1»

en: You need two numbers to divide
uk: Для ділення потрібні дві числа

en: You tried to divide by zero
uk: Ви намагалися поділити на нуль

en: You tried to divide a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися поділити на число вираз, який не є числом, «%1»

en: You tried to divide by a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися поділити на вираз, який не є числом, «%1»

en: You need two numbers to raise a power
uk: Для піднесення до степеня потрібні два числа

en: The result of an exponentiation was too large
uk: Результат піднесення до степеня був занадто великим

en: You tried to raise a non-number to a power, '%1'
uk: Ви намагалися піднести до степеня вираз, який не є числом, «%1»

en: You tried to raise the power of a non-number, '%1'
uk: Ви намагалися піднести до степеня, яке не є числом, «%1»

en: You need one variable and a value or variable to do a '='
uk: Для виконання дії «=» потрібна одна змінна і якесь значення або змінна

en: The function '%1' is already defined.
uk: Функцію «%1» уже було раніше визначено.

en: Can't do a sqrt of a negative number
uk: Добувати корінь з від’ємних чисел не можна

en: Expected a command, instead got '%1'
uk: Замість очікуваної команди отримано інструкцію «%1»

en: Could not understand '%1'
uk: Компілятору не вдалося зрозуміти інструкцію «%1»

en: A comma was expected here...
uk: Тут слід було поставити кому...

en: Did not expect '%1', instead expected the line to end after %2
uk: Компілятор не очікував побачити «%1» замість кінця рядка після %2

en: Expected an assignment, '=', after the variable '%1'
uk: Після назви змінної «%1» компілятор очікував побачити знак присвоювання «=»

en: Did not expect '%1', instead expected a closing parenthesis, ')'
uk: Символ «%1» було використано замість очікуваної завершальної дужки «)»

en: Expected 'to' after 'for'
uk: Після «для» компілятор очікував побачити «до»

en: Expected a name for a command after 'learn' command
uk: Очікується назва команди після команди «вивчи»

en: You cannot put '%1' here.
uk: Ви не можете вставити «%1» тут.

en: Text string was not properly closed, expected a double quote, ' " ', to close the string.
uk: Цей рядок не було належним чином закрито, наприкінці рядка компілятор очікував знайти символ « " ».

en: 'for' was called wrongly
uk: «для» було викликано неправильно

en: Expected a scope after the 'learn' command
uk: Очікується область видимості дії після команди «вивчи»

[ctx: You are about to translate the 'True' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: true
uk: так

[ctx: You are about to translate the 'False' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: false
uk: ні

[ctx: You are about to translate the 'Exit' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: exit
uk: зупини

[ctx: You are about to translate the 'If' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: if
uk: якщо

[ctx: You are about to translate the 'Else' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: else
uk: інакше

[ctx: You are about to translate the 'Repeat' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: repeat
uk: повтори

[ctx: You are about to translate the 'While' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: while
uk: поки

[ctx: You are about to translate the 'For' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: for
uk: для

[ctx: You are about to translate the 'To' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: to
uk: до

[ctx: You are about to translate the 'Step' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: step
uk: крок

[ctx: You are about to translate the 'Break' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: break
uk: перерви

[ctx: You are about to translate the 'Return' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: return
uk: поверни

[ctx: You are about to translate the 'Wait' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: wait
uk: чекай

[ctx: You are about to translate the 'Assert' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: assert
uk: перевір

[ctx: You are about to translate the 'And' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: and
uk: та

[ctx: You are about to translate the 'Or' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: or
uk: або

[ctx: You are about to translate the 'Not' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: not
uk: не

[ctx: You are about to translate the 'Learn' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: learn
uk: вивчи

[ctx: You are about to translate the 'Reset' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: reset
uk: перезапусти

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: clear
uk: зітри

[ctx: You are about to translate the 'Clear' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ccl
uk: зтр

[ctx: You are about to translate the 'Center' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: center
uk: центр

[ctx: You are about to translate the 'Go' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: go
uk: перейди

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gox
uk: перейди_х

[ctx: You are about to translate the 'GoX' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gx
uk: пх

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: goy
uk: перейди_у

[ctx: You are about to translate the 'GoY' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gy
uk: пу

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: forward
uk: вперед

[ctx: You are about to translate the 'Forward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fw
uk: вп

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: backward
uk: назад

[ctx: You are about to translate the 'Backward' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: bw
uk: нд

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: direction
uk: напрямок

[ctx: You are about to translate the 'Direction' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: dir
uk: нпр

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnleft
uk: ліворуч

[ctx: You are about to translate the 'TurnLeft' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tl
uk: лв

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: turnright
uk: праворуч

[ctx: You are about to translate the 'TurnRight' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tr
uk: пр

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penwidth
uk: розмір_пера

[ctx: You are about to translate the 'PenWidth' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pw
uk: рп

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: penup
uk: підніми_перо

[ctx: You are about to translate the 'PenUp' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pu
uk: пп

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pendown
uk: опусти_перо

[ctx: You are about to translate the 'PenDown' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pd
uk: оп

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pencolor
uk: колір_пера

[ctx: You are about to translate the 'PenColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pc
uk: кп

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvascolor
uk: колір_полотна

[ctx: You are about to translate the 'CanvasColor' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cc
uk: кпл

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: canvassize
uk: розмір_полотна

[ctx: You are about to translate the 'CanvasSize' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: cs
uk: рпл

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spriteshow
uk: покажи_черепашку

[ctx: You are about to translate the 'SpriteShow' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ss
uk: пч

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: spritehide
uk: сховай_черепашку

[ctx: You are about to translate the 'SpriteHide' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sh
uk: сч

[ctx: You are about to translate the 'Print' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: print
uk: напиши

[ctx: You are about to translate the 'FontSize' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: fontsize
uk: розмір_літер

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: random
uk: випадкове

[ctx: You are about to translate the 'Random' COMMAND ALIAS, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: rnd
uk: вип

[ctx: You are about to translate the 'GetX' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getx
uk: візьми_x

[ctx: You are about to translate the 'GetY' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: gety
uk: візьми_y

[ctx: You are about to translate the 'Message' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: message
uk: повідом

[ctx: You are about to translate the 'Ask' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: ask
uk: спитай

[ctx: You are about to translate the 'Pi' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: pi
uk: пі

[ctx: You are about to translate the 'Tan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: tan
uk: tg

[ctx: You are about to translate the 'ArcTan' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: arctan
uk: arctg

[ctx: You are about to translate the 'Sqrt' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: sqrt
uk: корінь

[ctx: You are about to translate the 'Round' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: round
uk: округли

[ctx: You are about to translate the 'GetDirection' COMMAND, there are some rules on how to translate it.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn how to properly translate it.]
en: getdirection
uk: візьми_напрям

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: triangle
uk: трикутник

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: curly
uk: каракулі

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: arrow
uk: стрілка

[ctx: This is an EXAMPLE NAME in KTurtle.Please see https://edu.kde.org/kturtle/translator.php to learn know how to properly translate it.]
en: flower
uk: квітка

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
uk: П&риклади

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (canvas)
en: &Canvas
uk: &Полотно

note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
uk: &Запуск

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
uk: &Швидкість виконання

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
uk: &Інструменти

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

note: i18n: ectx: Menu (language)
en: &Script Language
uk: &Мова програм

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

en: KTurtle is an educational programming environment that aims to make learning how to program as easy as possible. To achieve this KTurtle makes all programming tools available from the user interface. The programming language used is TurtleScript which allows its commands to be translated.
uk: KTurtle є навчальним середовищем програмування, яке покликане спростити процес навчання програмуванню. Для цього у KTurtle передбачено доступ до всіх інструментів програмування за допомогою графічного інтерфейсу. Мовою програмування середовища є TurtleScript. У цій мові команди може бути перекладено рідною мовою користувача.

en: (c) 2003-2009 Cies Breijs
uk: © Cies Breijs, 2003–2009

en: Initiator and core developer
uk: Ініціатор і головний розробник

en: Core developer
uk: Головний розробник

en: File or URL to open (in the GUI mode)
uk: Файл або адреса, яку слід відкрити (в графічному режимі)

en: Starts KTurtle in D-Bus mode (without a GUI), good for automated unit test scripts
uk: Запускає KTurtle у режимі D-Bus (без графічного інтерфейсу), чудовий режим для автоматичної перевірки програм

en: Starts KTurtle in testing mode (without a GUI), directly runs the specified local file
uk: Запускає KTurtle у режимі перевірки (без графічного інтерфейсу), безпосередньо виконується вказаний локальний файл

en: Specifies the localization language by a language code, defaults to "en_US" (only works in testing mode)
uk: Задає мову перекладу за допомогою коду мови, типове значення «en_US» (працює лише у режимі перевірки)

en: Translates turtle code to embeddable C++ example strings (for developers only)
uk: Перекладає код черепашки на готові рядки прикладів C++ (тільки для розробників)

[ctx: @info:status the application is ready for commands]
en: Ready
uk: Готово

en: Create a new file
uk: Створити новий файл

en: New File: Create a new file
uk: Новий файл: Створити новий файл

en: Open an existing file
uk: Відкрити наявний файл

en: Open File: Open an existing file
uk: Відкрити файл: відкрити наявний файл

en: Open a recently used file
uk: Відкрити нещодавній файл

en: Open Recent File: Open a recently used file
uk: Відкрити нещодавній файл: Відкрити нещодавно використаний файл

en: Get more examples...
uk: Отримати додаткові приклади…

en: Save the current file to disk
uk: Зберегти поточний файл на диск

en: Save File: Save the current file to disk
uk: Зберегти файл: Зберегти поточний файл на диск

en: Save the current file under a different name
uk: Зберегти поточний файл під іншою назвою

en: Save File As: Save the current file under a different name
uk: Зберегти як: Зберегти поточний файл під іншою назвою

en: Export to &HTML...
uk: Експ&ортувати в HTML...

en: Export the contents of the editor as HTML
uk: Експортувати вміст редактора як HTML

en: Export to HTML: Export the contents of the editor as HTML
uk: Експорт до HTML: Експортувати вміст редактора як HTML

en: Print the code
uk: Надрукувати код

en: Print: Print the code
uk: Друк: Надрукувати код

en: Quit KTurtle
uk: Вийти з KTurtle

en: Quit: Quit KTurtle
uk: Вихід: Вийти з KTurtle

en: Undo a change in the editor
uk: Скасувати зміну в редакторі

en: Undo: Undo a change in the editor
uk: Вернути: Скасувати зміну в редакторі

en: Redo a previously undone change in the editor
uk: Повторити нещодавно скасовану зміну в редакторі

en: Redo: Redo a previously undone change in the editor
uk: Повторити: Поновити нещодавно скасовану зміну в редакторі

en: Cut the selected text to the clipboard
uk: Вирізати вибраний текст до кишені

en: Cut: Cut the selected text to the clipboard
uk: Вирізати: Вирізати вибраний текст до кишені

en: Copy the selected text to the clipboard
uk: Скопіювати вибраний текст до кишені

en: Copy: Copy the selected text to the clipboard
uk: Копіювати: Скопіювати вибраний текст до кишені

en: Paste the clipboard's content into the current selection
uk: Вставити вміст кишені у вибране місце

en: Paste: Paste the clipboard's content into the current selection
uk: Вставити: Вставити вміст кишені у вибране місце

en: Select all the code in the editor
uk: Вибрати весь код у редакторі

en: Select All: Select all the code in the editor
uk: Вибрати все: Вибрати весь код у редакторі

en: Overwrite Mode
uk: Режим перезапису

en: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
uk: Перемикач між режимами «вставити» та «перезаписати»

en: Overwrite Mode: Toggle between the 'insert' and 'overwrite' mode
uk: Режим перезапису: Перемикач між режимами «вставити» та «перезаписати»

en: Search through the code in the editor
uk: Шукати серед коду у редакторі

en: Find: Search through the code in the editor
uk: Знайти: Знайти серед коду у редакторі

en: Continue searching through the code in the editor
uk: Продовжити пошук серед коду в редакторі

en: Find Next: Continue searching through the code in the editor
uk: Знайти наступне: Продовжити пошук серед коду в редакторі

en: Continue searching backwards through the code in the editor
uk: Продовжити пошук у зворотному напрямку в коді, що редагується

en: Find Previous: Continue searching backwards through the code in the editor
uk: Знайти попереднє: Продовжити пошук у зворотному напрямку в коді, що редагується

en: Export to &Image (PNG)...
uk: Експортувати до &зображення (PNG)...

en: Export the current canvas to a PNG raster image
uk: Експортувати зображення на полотні до файла у растровому форматі PNG

en: Export to PNG: Export the current canvas to a PNG raster image
uk: Експорт до PNG: Експортувати зображення на полотні до файла у растровому форматі PNG

en: Export to &Drawing (SVG)...
uk: Експортувати у &креслення (SVG)...

en: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
uk: Експортувати поточне полотно у форматі масштабованої векторної графіки

en: Export to SVG: Export the current canvas to Scalable Vector Graphics
uk: Експортувати до SVG: Експортувати поточне полотно у форматі масштабованої векторної графіки

en: &Print Canvas...
uk: Н&адрукувати полотно...

en: Print the canvas
uk: Надрукувати полотно

en: Print: Print the canvas
uk: Друк: Надрукувати полотно

en: Execute the program
uk: Запустити програму

en: Run: Execute the program
uk: Запуск: виконати програму

en: &Pause
uk: &Пауза

en: Pause execution
uk: Пауза виконання

en: Pause: Pause execution
uk: Пауза: пауза виконання

en: &Abort
uk: П&ерервати

en: Stop executing program
uk: Перервати виконання програми

en: Abort: Stop executing program
uk: Вихід: Перервати виконання програми

note: i18n("&Indent"), "format-indent-more", CTRL+Key_I, this, SLOT(slotIndent()), ac, "edit_indent"); i18n("&Unindent"), "format-indent-less", CTRL+SHIFT+Key_I, this, SLOT(slotUnIndent()), ac, "edit_unindent"); i18n("Cl&ean Indentation"), 0, 0, this, SLOT(slotCleanIndent()), ac, "edit_cleanIndent"); i18n
en: &Direction Chooser...
uk: Вибір &напрямку...

en: Shows the direction chooser dialog
uk: Показує вікно вибору напрямку

en: Direction Chooser: Show the direction chooser dialog
uk: Вибір напрямку: Показує вікно вибору напрямку

en: &Color Picker...
uk: Піпетка для &кольору...

en: Shows the color picker dialog
uk: Показує вікно вибору кольору піпеткою

en: Color Picker: Show the color picker dialog
uk: Піпетка для кольору: Показує вікно вибору кольору піпеткою

en: Show &Editor
uk: Показати &редактор

en: Show or hide the Code Editor
uk: Показати або сховати редактор коду

en: Show Code Editor: Show or hide the Code Editor
uk: Показати редактор коду: Показати або сховати редактор коду

en: Show &Inspector
uk: Показати &інспектор

en: Show or hide the Inspector
uk: Показати або сховати інспектор

en: Show Inspector: Show or hide the Inspector
uk: Показати інспектор: Показати або сховати інспектор

en: Show E&rrors
uk: Показати &помилки

en: Show or hide the Errors tab
uk: Показати або сховати сторінку помилок

en: Show Errors: Show or hide the Errors tab
uk: Показати помилки: Показати або сховати сторінку помилок

note: i18n("Show &Console"), this); actionCollection()->addAction("show_console", a); a->setStatusTip(i18n("Show or hide the interactive Console tab")); a->setWhatsThis(i18n("Show Console: Show or hide the interactive Console tab")); a->setCheckable(true); a->setChecked(false); connect(a, SIGNAL(toggled(b
en: Show &Line Numbers
uk: Показати номери &рядків

en: Turn the line numbers on/off in the editor
uk: Увімкнути або вимкнути показ номерів рядків у редакторі

en: Show Line Numbers: Turn the line numbers on/off in the editor
uk: Показати номери рядків: Увімкнути або вимкнути показ номерів рядків у редакторі

en: Get help on the command under the cursor
uk: Отримати довідку щодо команди під курсором

en: Context Help: Get help on the command under the cursor
uk: Контекстна довідка: Отримати довідку щодо команди під курсором

en: Help
uk: Довідка

en: Help: Open manual for KTurtle
uk: Довідка: Відкрити підручник з KTurtle

en: Console
uk: Консоль

en: Execute
uk: Виконати

en: Execute: Executes the current line in the console
uk: Виконати: виконує поточний рядок у консолі

en: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
uk: Виконати програму або скористатися спадним меню для вибору швидкості виконання

en: Run: Execute the program, or use the drop down menu to select the run speed
uk: Виконати: Виконати програму або скористатися спадним меню для вибору швидкості виконання

[ctx: @option:radio]
en: Full Speed (&no highlighting and inspector)
uk: На повну швидкість (&без пригальмовування і перевірки)

en: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
uk: Запустити програму на повній швидкості з вимкненим пригальмовуванням та перевіркою команд

en: Full Speed: Run the program at full speed, with highlighting and inspector disabled
uk: На повну швидкість: Запустити програму на повній швидкості з вимкненим пригальмовуванням та перевіркою команд

[ctx: @option:radio]
en: &Full Speed
uk: На &повну швидкість

en: Run the program at full speed
uk: Запустити програму на повній швидкості

en: Full Speed: Run the program at full speed
uk: На повну швидкість: Запустити програму на повній швидкості

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: &Slow
uk: &Повільно

en: Run the program at a slow speed
uk: Запустити програму на повільній швидкості

en: Slow Speed: Run the program at a slow speed
uk: Повільна швидкість: Запустити програму на повільній швидкості

[ctx: @option:radio]
en: S&lower
uk: Пові&льніше

en: Run the program at a slower speed
uk: Запустити програму на повільнішій швидкості

en: Slower Speed: Run the program at a slower speed
uk: Повільніша швидкість: Запустити програму на повільнішій швидкості

[ctx: @option:radio]
en: Sl&owest
uk: Найповіль&ніше

en: Run the program at the slowest speed
uk: Запустити програму на найповільнішій швидкості

en: Slowest Speed: Run the program at the slowest speed
uk: Найповільніша швидкість: Запустити програму на найповільнішій швидкості

[ctx: @option:radio]
en: S&tep-by-Step
uk: &Крок-за-кроком

en: Run the program one step at a time
uk: Запустити програму на виконання лише одного кроку за раз

en: Step Speed: Run the program one step at a time
uk: Крок-за-кроком: Запустити програму на виконання лише одного кроку за раз

en: Canvas: This is where the turtle moves and draws when the program is running
uk: Полотно: Простір, де рухається і на якому малює черепашка під час виконання програми

en: E&rrors
uk: По&милки

en: &Editor
uk: &Редактор

en: Editor: Write your KTurtle commands here
uk: Редактор коду: Тут ви зможете вводити ваші програми для KTurtle

en: &Inspector
uk: &Інспектор

en: Inspector: See information about variables and functions when the program runs
uk: Інспектор: Допомагає бачити інформацію про змінні та функції під час виконання програми

en: Switch to the %1 dictionary
uk: Перемкнути на словник %1

en:  OVR
uk:  ЗАМ

en:  INS
uk:  ВСТ

en: <nothing under cursor>
uk: <під курсором нічого немає>

en: Help on: %1
uk: Довідка про %1

en:  Line: %1 Column: %2
uk:  Рядок: %1 Позиція: %2

en: "%1" <%2>
uk: «%1» <%2>

en: <variable>
uk: <змінна>

en: <number>
uk: <число>

en: <comment>
uk: <коментар>

en: <string>
uk: <рядок>

en: scope
uk: область видимості

en: assignment
uk: присвоювання

en: parenthesis
uk: дужка

en: mathematical operator
uk: математичний оператор

en: expression
uk: вираз

en: boolean operator
uk: булевий (логічний) оператор

en: learned command
uk: вивчена команда

en: argument separator
uk: роздільник аргументів

en: command
uk: команда

en: controller command
uk: команда керування

en: Could not change the language to %1.
uk: Не вдалося змінити мову на %1.

en: English [built in]
uk: Англійська [вбудована]

en: untitled
uk: без назви

en: Save as Picture
uk: Зберегти як картинку

en: PNG Images
uk: Зображення PNG

[ctx: @title:window]
en: Save as SVG
uk: Збереження у форматі SVG

en: Scalable Vector Graphics
uk: Масштабована векторна графіка

[ctx: @title:window]
en: Save code as HTML
uk: Збереження коду у форматі HTML

en: HTML documents
uk: Документи HTML

en: Input
uk: Ввід

en: Message
uk: Повідомлення
