gettext-go-examples-hello - en to ja translation catalogue (23 entries)

en: Apply a configuration to a resource by filename or stdin
ja: ファイル名または標準入力でリソースにコンフィグを適用する

en: Create a resource by filename or stdin
ja: ファイル名または標準入力でリソースを作成する

en: Delete the specified cluster from the kubeconfig
ja: 指定したコンテキストをkubeconfigから削除する

en: Delete the specified context from the kubeconfig
ja: 指定したコンテキストをkubeconfigから削除する

en: Describe one or many contexts
ja: 1つまたは複数のコンテキストを記述する

en: Display cluster info
ja: クラスターの情報を表示する

en: Display clusters defined in the kubeconfig
ja: kubeconfigで定義されたクラスターを表示する

en: Display merged kubeconfig settings or a specified kubeconfig file
ja: マージされたkubeconfigの設定または指定されたkubeconfigを表示する

en: Display one or many resources
ja: 1つまたは複数のリソースを表示する

en: Displays the current-context
ja: current-contextを表示する

en: Documentation of resources
ja: リソースの説明を表示する

en: Modify kubeconfig files
ja: kubeconfigを変更する

en: Set the selector on a resource
ja: リソースのセレクターを設定する

en: Sets a cluster entry in kubeconfig
ja: kubeconfigにクラスターエントリを設定する

en: Sets a context entry in kubeconfig
ja: kubeconfigにコンテキストエントリを設定する

en: Sets a user entry in kubeconfig
ja: kubeconfigにユーザーエントリを設定する

en: Sets an individual value in a kubeconfig file
ja: kubeconfigに個別の変数を設定する

en: Sets the current-context in a kubeconfig file
ja: kubeconfigにcurrent-contextを設定する

en: Undo a previous rollout
ja: 現在のロールアウトを取り消す

en: Unsets an individual value in a kubeconfig file
ja: kubeconfigから変数を個別に削除する

en: Update the annotations on a resource
ja: リソースのアノテーションを更新する

en: Update the labels on a resource
ja: リソースのラベルを更新する

en: View rollout history
ja: ロールアウトの履歴を表示する
