kdegames - en to bs translation catalogue (157 entries)

en: Front View
bs: Pogled sprijeda

en: Back View
bs: Pogled otpozada

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
bs: DEMO — kliknite bilo gdje za početak igre

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
bs: Kocka se trenutno ne može izmiješati jer je broj poteza miješanja postavljen na nulu. Molimo postavite ovaj broj na nešto drugo u dijalogu za podešavanje, pod Igra->Izbor vrste slagalice->Po želji...

en: New Puzzle
bs: Nova slagalica

en: Load Puzzle
bs: Učitaj slagalicu

en: Undo
bs: Poništi

en: Redo
bs: Vrati

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
bs: Ova kocka još nije izmiješana, tako da nema šta da se rješava.

en: Solve the Cube
bs: Riješi kocku

en: Restart Puzzle (Undo All)
bs: Slagalica ispočetka (poništi sve)

en: Redo All
bs: Vrati sve

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
bs: Nije pronađena valjana Kubrick demo datoteka sa imenom %1. Trebalo je da je bila instalirana u poddirektorij 'apps/kubrick'.

en: File Not Found
bs: Datoteka nije pronađena

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
bs: Samo jedna od dimenzija može biti dužine jedne kockice.

en: Cube Options
bs: Opcije kocke

en: Save Puzzle
bs: Snimi slagalicu

en: You have no moves to undo.
bs: Nema poteza za poništiti.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
bs: Ne postoje poništeni potezi za vratiti.
    
    To bi moglo biti jer niste poništili nijedan potez ili ste vratili sve ili su svi poništeni potezi obrisani nakon što ste napravili novi potez tastaturom ili mišem.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
bs: U toku je animacija poteza kocke ili se izvršava demo.
    
    Molimo sačekajte ili kliknite na kocku da zaustavite demo.

en: Sorry, too busy.
bs: Izvini, previše sam zauzet.

en: Cube dimensions:
bs: Dimenzije kocke:

en: Moves per shuffle (difficulty):
bs: Poteza po miješanju (težina):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
bs: Dimenzije kocke: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
bs: Poteza po miješanju (težina): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
bs: <i>Molimo upotrijebite <nobr>'Izbor vrste slagalice->Po želji...'</nobr> da postavite gornje opcije.</i>

en: Watch shuffling in progress?
bs: Gledati miješanje koje je u toku?

en: Watch your moves in progress?
bs: Gledati svoje poteze koji su u toku?

en: Speed of moves:
bs: Brzina poteza:

en: % of bevel on edges of cubies:
bs: % zakošenosti ivica kockica:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
bs: Možete izabrati bilo koju veličinu kocke (ili kvadra) do 6×6×6, ali samo jedna strana može biti dimenzije 1 (inače slagalica postaje trivijalna). Najlakše slagalice 2×2×1 i 3×3×1 dobro su zagrijavanje za originalnu Rubikovu kocku, koja je 3×3×3. Jednostavne slagalice imaju od 2 do 5 poteza miješanja, a teška 3×3×3 od 10 do 20 — ili možete postaviti miješanje na nulu i sami izmiješati kocku, na primjer kao problem za prijatelja.
    Druge opcije određuju da li želite animiranje poteza miješanja i vaših sopstvenih, i koliko brzo se odvija animacija. Opcija zakošenosti utiče na izgled kockica unutar kocke (postavite na 30 i vidjećete kako).

en: HELP: Rubik's Cube Options
bs: POMOĆ: Opcije Rubikove kocke

en: Welcome to Kubrick
bs: Dobro došli u Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
bs: 2×2×1 ploča, 1 potez

en: 2x2x1 mat, 2 moves
bs: 2×2×1 ploča, 2 poteza

en: 2x2x1 mat, 3 moves
bs: 2×2×1 ploča, 3 poteza

en: 2x2x2 cube, 2 moves
bs: 2×2×2 kocka, 2 poteza

en: 2x2x2 cube, 3 moves
bs: 2×2×2 kocka, 3 poteza

en: 2x2x2 cube, 4 moves
bs: 2×2×2 kocka, 4 poteza

en: 3x3x1 mat, 4 moves
bs: 3×3×1 ploča, 4 poteza

en: 3x3x3 cube, 3 moves
bs: 3×3×3 kocka, 3 poteza

en: 3x3x3 cube, 4 moves
bs: 3×3×3 kocka, 4 poteza

en: 4x4x4 cube, 4 moves
bs: 4×4×4 kocka, 4 poteza

en: 5x5x5 cube, 4 moves
bs: 5×5×5 kocka, 4 poteza

en: 6x3x2 brick, 4 moves
bs: 6×3×2 kvadar, 4 poteza

en: 3x3x3 cube, 7 moves
bs: 3×3×3 kocka, 7 poteza

en: 4x4x4 cube, 5 moves
bs: 4×4×4 kocka, 5 poteza

en: 5x5x5 cube, 6 moves
bs: 5×5×5 kocka, 6 poteza

en: 6x6x6 cube, 6 moves
bs: 6×6×6 kocka, 6 poteza

en: 6x4x1 mat, 9 moves
bs: 6×4×1 ploča, 9 poteza

en: 6x3x2 brick, 6 moves
bs: 6×3×2 kvadar, 6 poteza

en: 3x3x3 cube, 12 moves
bs: 3×3×3 kocka, 12 poteza

en: 3x3x3 cube, 15 moves
bs: 3×3×3 kocka, 15 poteza

en: 3x3x3 cube, 20 moves
bs: 3×3×3 kocka, 20 poteza

en: 4x4x4 cube, 12 moves
bs: 4×4×4 kocka, 12 poteza

en: 5x5x5 cube, 15 moves
bs: 5×5×5 kocka, 15 poteza

en: 6x6x6 cube, 25 moves
bs: 6×6×6 kocka, 25 poteza

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
bs: Rubikova kocka se može prikazati u mnogo zanimljivih uzoraka. Evo nekih iz klasične knjige Davida Singmastera "Bilješke o Rubikovoj magičnoj kocki, peto izdanje", stranice 47-49, objavljenoj u 1981. Nakon što je uzorak je formiran, možete koristiti akciju rješavanja (taster S), poništiti i ponoviti ga onoliko često koliko želite.

en: Info
bs: Informacije

en: 3x3x3, 6 X
bs: 3×3×3, 6 X

en: 3x3x3, 2 X
bs: 3×3×3, 2 X

en: 3x3x3, 6 Spot
bs: 3×3×3, 6 tačaka

en: 3x3x3, 4 Spot
bs: 3×3×3, 4 tačke

en: 3x3x3, 4 Plus
bs: 3×3×3, 4 plusa

en: 3x3x3, 4 Bar
bs: 3×3×3, 4 trake

en: 3x3x3, 6 U
bs: 3×3×3, 6 U

en: 3x3x3, 4 U
bs: 3×3×3, 4 U

en: 3x3x3, Snake
bs: 3×3×3, zmija

en: 3x3x3, Worm
bs: 3×3×3, crv

en: 3x3x3, Tricolor
bs: 3×3×3, trobojka

en: 3x3x3, Double Cube
bs: 3×3×3, dvostruka kocka

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
bs: <qt>Matematičari su izračunali da kocka 3×3×3 može biti izmiješana u 43.252.003.274.489.856.000 različitih obrazaca, pa ipak nagađaju da se sve pozicije mogu riješiti u 20 poteza ili manje. Način na koji se to može izvesti — koji još uvijek nije otkriven — nazvan je "Božiji algoritam".<br><br>Mnogi duži načini su poznati. Pogledajte članke na Wikipediji o Rubikovoj kocki i optimalnim rješenjima za nju.<br><br>Nekoliko načina rade sistematično gradeći sloj po sloj rješenja, nizom poteza koji rješavaju par djelića bez kvarenja već složenih dijelova. "Početničko rješenje" demonstrirano ovdje koristi taj pristup — nešto preko 100 poteza za rješavanje kocke izmiješane u 20.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
bs: 3×3×3 sloj 1, prvo ivice

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
bs: 3×3×3 sloj 2, ivica od dole desno

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
bs: 3×3×3 sloj 2, ivica od dolje lijevo

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
bs: 3×3×3 sloj 3, prevrtanje ivičnih djelića

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
bs: 3×3×3 sloj 3, namiještanje uglova

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
bs: 3×3×3 sloj 3, uvrtanje uglova

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
bs: 3×3×3 sloj 3, namiještanje ivica, i — GOTOVO!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
bs: 3×3×3 kocka, potpuno rješenje

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
bs: 3×3×3, zamijena dva para ivica

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
bs: 3×3×3, odvrtanje dva ugla

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
bs: 3×3×3, prevrtanje dvije ivice

en: &New Puzzle
bs: &Nova slagalica

en: Start a new puzzle.
bs: Započnite novu slagalicu.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
bs: Završava slagalicu na kojoj radite i pokreće novu sa istim dimenzijama i brojem poteza miješanja.

en: &Load Puzzle...
bs: &Učitaj slagalicu...

en: Reload a saved puzzle from a file.
bs: Učitava sačuvanu slagalicu iz datoteke.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
bs: Učitava slagalicu koju ste ranije sačuvali u datoteku, uključujući dimenzije, postavke, trenutno stanje i historijat poteza.

en: &Save Puzzle...
bs: &Sačuvaj slagalicu...

en: Save the puzzle on a file.
bs: Upiši slagalicu u datoteku.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
bs: Upisuje slagalicu u datoteku, uključujući dimenzije, postavke, trenutno stanje i historijat poteza.

en: &Save Puzzle As...
bs: Sačuvaj slagalicu &kao...

en: Restart &Puzzle...
bs: &Ponovo pokrenu slagalicu...

en: Undo all previous moves and start again.
bs: Poništi sve prethodne poteze i počni ponovo.

en: Undo the last move.
bs: Poništi zadnji potez.

en: Redo a previously undone move.
bs: Vrati prethodno poništeni potez.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
bs: Vrati prethodno poništeni potez (ponovljeno od početka ako treba).

en: Show the solution of the puzzle.
bs: Prikaži rješenje slagalice.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
bs: Prikaži rješenje slagalice poništavanjem i vraćanjem svih poteza miješanja.

en: Main &Demo
bs: Glavni &demo

en: Run a demonstration of puzzle moves.
bs: Pokreće demonstraciju poteza slagalice.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
bs: Pokreće demonstraciju poteza slagalice, u kojoj se slučajno izabrane kocke, kvadri ili ploče miješaju i rješavaju.

en: Realign Cube
bs: Poravnaj kocku

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
bs: Poravnava kocku tako da se gornja, prednja i desna stranica vide istovremeno.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
bs: Poravnava kocku tako da su gornja, prednja i desna stranica vidljive istovremeno, a ose kocke paralelne X, Y i Z osama, čime potezi preko tastature dobijaju smisao.

en: Singmaster Moves
bs: Singmasterovi potezi

en: This area shows Singmaster moves.
bs: Ova oblast pokazuje Singmasterove poteze.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
bs: Ova oblast prikazuje Singmasterove poteze. Slovima R, L, F, B, U, D predstavljene su, po engleskom obrascu, desna (right), lijeva (left), prednja (front), zadnja (back), gornja (up) i donja (down) stranica kocke. U standardnom pogledu, slova RFU predstavljaju okrete tri vidljive stranice kocke (desne, prednje i gornje) u smjeru kazaljke na satu, a LBD okrete skrivenih stranica (lijeve, zadnje i donje) u suprotnom smjeru. Apostrof (') dodat slovu označava obrnut potez. Radi okretanja unutrašnjih slojeva, dodaju se tačke prije slova najbliže stranice.

en: &Easy
bs: &Lako

en: &Not So Easy
bs: &Ne baš lako

en: &Hard
bs: &Teško

en: &Very Hard
bs: &Veoma teško

en: Make your own...
bs: Po želji...

en: 1 Cube
bs: 1 kocka

en: Show one view of this cube.
bs: Jedan pogled na kocku.

en: Show one view of this cube, from the front.
bs: Jedan pogled na kocku, sprijeda.

en: 2 Cubes
bs: 2 kocke

en: Show two views of this cube.
bs: Dva pogleda na kocku.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
bs: Dva pogleda na kocku, sprijeda i otpozadi. Oba se mogu obrtati.

en: 3 Cubes
bs: 3 kocke

en: Show three views of this cube.
bs: Tri pogleda na kocku.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
bs: Tri pogleda na kocku: jedan veliki sprijeda, i dva mala, sprijeda i otpozadi. Samo se veliki može obrtati.

en: &Watch Shuffling
bs: &Gledaj miješanje

en: Watch Your &Own Moves
bs: Gledaj &svoje poteze

en: Kubri&ck Game Settings
bs: &Postavke Kubricka

en: Keyboard S&hortcut Settings
bs: Postavke prečica s &tastature

en: X Axis
bs: X osa

en: Y Axis
bs: Y osa

en: Z Axis
bs: Z osa

en: Slice %1
bs: Sloj %1

en: Turn whole cube
bs: Okreni cijelu kocku

en: Anti-clockwise
bs: Suprotno od kazaljke na satu

en: Clockwise
bs: U smijeru kazaljke na satu

en: Move 'Up' face
bs: Pomjeri gornju stranicu

en: Move 'Down' face
bs: Pomjeri donju stranicu

en: Move 'Left' face
bs: Pomjeri lijevu stranicu

en: Move 'Right' face
bs: Pomjeru desnu stranicu

en: Move 'Front' face
bs: Pomjeri prednju stranicu

en: Move 'Back' face
bs: Pomjeri zadnju stranicu

en: Anti-clockwise move
bs: Potez suprotan od kazaljke na satu

en: Singmaster two-slice move
bs: Singmasterov potez dva sloja

en: Singmaster anti-slice move
bs: Singmasterov potez kontra-slojeva

en: Move an inner slice
bs: Pomjeri unutrašnji sloj

en: Complete a Singmaster move
bs: Izvrši Singmasterov potez

en: Add space to Singmaster moves
bs: Dodaj razmak u Singmasterov potez

en: Pretty Patterns
bs: Lijepi obrasci

en: Solution Moves
bs: Potezi rješenja

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
bs: %1x%2x%3 kocka, %4 poteza miješanja

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
bs: %1x%2x%3 kvadar, %4 poteza miješanja

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
bs: %1x%2x%3 ploča, %4 poteza miješanja

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
bs: &Izbor vrste slagalice

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
bs: &Demoi

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
bs: &Lijepi obrasci

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
bs: &Potezi rješenja

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
bs: Igra zasnovana na Rubikovoj kocki (TM)

en: Author
bs: Autor
