kubrick - en to da translation catalogue (154 entries)

en: Front View
da: Set forfra

en: Back View
da: Set bagfra

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
da: DEMO - Klik hvorsomhelst for at begynde at spille

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
da: Sesværre kan terningen ikke blandes i øjeblikket. Antal drejninger er sat til nul. Vælg antal drejninger i tilvalgsdialogen i menuen: Spil->Vælg pusletype->Lav dit eget...

en: New Puzzle
da: Ny pusle-opgave

en: Load Puzzle
da: Indlæs pusle-opgave

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
da: Kubrick-spilfiler (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
da: Filen '%1' er ikke en gyldig Kubrick-spilfil.

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gendan

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
da: Terningen er ikke blevet blandet, så der er intet at løse.

en: Solve the Cube
da: Løs terningen

en: Restart Puzzle (Undo All)
da: Genstart pusle-opgave (fortryd alle)

en: Redo All
da: Gendan alle

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
da: Desværre - kunne ikke finde en gyldig Kubrick demo-fil ved navn %1. Den skulle være installeret i undermappen 'apps/kubrick.

en: File Not Found
da: Fil ikke fundet

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
da: Kun én af dine dimensioner kan være ét tern bred.

en: Cube Options
da: Tilvalg for terning

en: Save Puzzle
da: Gem pusle-opgave

en: You have no moves to undo.
da: Du har ingen drejninger at fortryde.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
da: Der er ingen drejninger at gendanne.
    
    Det kan skyldes, at du ikke har fortrudt nogen, at du har omgjort alle, eller fordi alle tidligere fortrudte drejninger automatisk slettes, når du foretager en ny drejning med tastaturet eller musen.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
da: Terningen har animerede bevægelser i gang, eller demoen kører.
    
    Vent venligst eller klik på terningen for at stoppe demoen.

en: Sorry, too busy.
da: Desværre - for travlt.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
da: Tilvalg for Rubiks terning

en: Cube dimensions:
da: Dimensioner på terning:

en: Moves per shuffle (difficulty):
da: Antal drejninger i blanding (sværhed):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
da: Terningens dimensioner: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
da: Antal drejninger i blanding (sværhed): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
da: <i>Brug <nobr>'Vælg pusletype->Lav din egen...'</nobr> til at indstille tilvalgene ovenfor.</i>

en: Watch shuffling in progress?
da: Vil du se, at blandingen udføres?

en: Watch your moves in progress?
da: Vil du se, at dine drejninger udføres?

en: Speed of moves:
da: Drejningshastighed:

en: % of bevel on edges of cubies:
da: % af vinklen på ternenes kanter:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
da: Du kan vælge enhver størrelse terning op til 6x6x6, men kun én side kan have dimensionen 1 (ellers bliver det ligegyldigt). Det nemmeste er 2x2x1, og 3x3x1 er godt til at varme op til den originale Rubiks terning, der er 3x3x3. Lettere spil har 2 til 5 blandingsdrejninger, et svært 3x3x3-spil har 10 til 20 - eller du kan vælge nul blandingsdrejninger, og så selv blande terningen, som så f.eks. din ven skal løse.
    De andre tilvalg bestemmer, om du kan se selve blandingen og/eller dine egne drejninger samt animeringshastigheden. Vinkel-tilvalget har betydning for de små terninger - prøv at sætte den til 30, og du vil se, hvad vi mener.

en: HELP: Rubik's Cube Options
da: HJÆLP: Tilvalg til Rubiks terning

en: Welcome to Kubrick
da: Velkommen til Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
da: 2x2x1 flise, 1 drejning

en: 2x2x1 mat, 2 moves
da: 2x2x1 flise, 2 drejninger

en: 2x2x1 mat, 3 moves
da: 2x2x1 flise, 3 drejninger

en: 2x2x2 cube, 2 moves
da: 2x2x2 terning, 2 drejninger

en: 2x2x2 cube, 3 moves
da: 2x2x2 terning, 3 drejninger

en: 2x2x2 cube, 4 moves
da: 2x2x2 terning, 4 drejninger

en: 3x3x1 mat, 4 moves
da: 3x3x1 flise, 4 drejninger

en: 3x3x3 cube, 3 moves
da: 3x3x3 terning, 3 drejninger

en: 3x3x3 cube, 4 moves
da: 3x3x3 terning, 4 drejninger

en: 4x4x4 cube, 4 moves
da: 4x4x4 terning, 4 drejninger

en: 5x5x5 cube, 4 moves
da: 5x5x5 terning, 4 drejninger

en: 6x3x2 brick, 4 moves
da: 6x3x2 blok, 4 drejninger

en: 3x3x3 cube, 7 moves
da: 3x3x3 terning, 7 drejninger

en: 4x4x4 cube, 5 moves
da: 4x4x4 terning, 5 drejninger

en: 5x5x5 cube, 6 moves
da: 5x5x5 terning, 6 drejninger

en: 6x6x6 cube, 6 moves
da: 6x6x6 terning, 6 drejninger

en: 6x4x1 mat, 9 moves
da: 6x4x1 flise, 9 drejninger

en: 6x3x2 brick, 6 moves
da: 6x3x2 blok, 6 drejninger

en: 3x3x3 cube, 12 moves
da: 3x3x3 terning, 12 drejninger

en: 3x3x3 cube, 15 moves
da: 3x3x3 terning, 15 drejninger

en: 3x3x3 cube, 20 moves
da: 3x3x3 terning, 20 drejninger

en: 4x4x4 cube, 12 moves
da: 4x4x4 terning, 12 drejninger

en: 5x5x5 cube, 15 moves
da: 5x5x5 terning, 15 drejninger

en: 6x6x6 cube, 25 moves
da: 6x6x6 terning, 25 drejninger

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
da: Rubiks terning kan drejes til mange interessante mønstre. Her er et par fra David Singmasters klassiske bog 'Notes on Rubik's Magic Cube, 5. oplag', side 47-49, udgivet i 1981. Når et mønster er formet, kan du bruge handlingen 'Løs' (taste 'S' er standard) til at fortryde og gendanne, så tit du har lyst.

en: 3x3x3, 6 Spot
da: 3x3x3, 6 Plet

en: 3x3x3, 4 Spot
da: 3x3x3, 4 Plet

en: 3x3x3, 4 Bar
da: 3x3x3, 4 Barre

en: 3x3x3, Snake
da: 3x3x3, Slange

en: 3x3x3, Worm
da: 3x3x3, Orm

en: 3x3x3, Double Cube
da: 3x3x3, Dobbeltterning

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
da: <qt>Matematikere beregner at en 3x3x3 terning kan drejes til43,252,003,274,489,856,000 forskellige mønstre, dog gætter de på, at alle positioner kan løses med 20 drejninger eller mindre. Metoden, der kan gøre dette (er endnu ikke opdaget), kaldes 'Guds algoritme'.<br><br>Mange længere metoder kendes. Se de to Wikipedia-artikler: 'Rubik's Cube' og 'Optimal Solutions for Rubik's Cube'.<br><br>Adskillige metoder arbejder systematisk ved at bygge løsningen et lag ad gangen vha. drejningssekvenser, der løser nogle små stykker, uden at forstyrre det, der allerede er løst. Begynderløsningen, der her demonstreres, arbejder på denne måde. Lidt over 100 drejninger løser en terning, der blev blandet med 20.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
da: 3x3x3 - 1. lag, kanter først

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
da: 3x3x3 - 2. lag, kant fra bund til højre

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
da: 3x3x3 - 2. lag, kant fra bund til venstre

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
da: 3x3x3 - 3. lag, vend kantstykker rundt

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
da: 3x3x3 - 3. lag, placér hjørner

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
da: 3x3x3 - 3. lag, vrid hjørner

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
da: 3x3x3 - 3. lag, placér kanter og FÆRDIG!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
da: 3x3x3 terning, komplet løsning

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
da: 3x3x3 byt 2 kantpar

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
da: 3x3x3 vrid 2 hjørnepar tilbage

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
da: 3x3x3 vend 2 kanter

en: &New Puzzle
da: &Ny pusle-opgave

en: Start a new puzzle.
da: Start en ny pusle-opgave.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
da: Gør den pusle-opgave, du arbejder på, færdig, og start et nyt pusle-opgavemed de samme dimensioner og antal af blandingsdrejninger.

en: &Load Puzzle...
da: &Indlæs pusle-opgave...

en: Reload a saved puzzle from a file.
da: Genindlæs en gemt pusle-opgave fra en fil.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
da: Genindlæs en pusle-opgave, du tidligere har gemt i en fil, inklusive dets dimensioner, indstillinger, status og drejningshistorik.

en: &Save Puzzle...
da: &Gem pusle-opgave...

en: Save the puzzle on a file.
da: Gem pusle-opgaven i en fil.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
da: Gem pusle-opgaven i en fil - inklusive dets dimensioner, indstillinger, status og drejningshistorik.

en: &Save Puzzle As...
da: &Gem pusle-opgave som...

en: Restart &Puzzle...
da: Genstart &Pusle-opgave...

en: Undo all previous moves and start again.
da: Fortryd alle tidligere drejninger og start igen.

en: Undo the last move.
da: Fortryd sidste drejning.

en: Redo a previously undone move.
da: Gendan en tidligere fortrudt drejning.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
da: Gendan en tidligere fortrudt drejning (fra start igen og igen, hvis det kræves).

en: Show the solution of the puzzle.
da: Vis pusle-opgavens løsning.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
da: Vis pusle-opgavens løsning ved at dreje tilbage og igen foretage alle blandingsdrejninger.

en: Main &Demo
da: Hoved&demo

en: Run a demonstration of puzzle moves.
da: Kør en demonstration af pusledrejninger.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
da: Kør en demonstration af pusledrejninger, i hvilken tilfældigt valgte terninger, blokke og fliser blandes og løses.

en: Realign Cube
da: Ret terning op

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
da: Ret terningen op, således at top, front og højre side er synlige sammen.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
da: Ret terningen op, så at top, front og højre side er synlige sammen, og terningens akser er parallelle med X-, Y- og Z-akserne, således at drejninger med tastatur giver mening.

en: Singmaster Moves
da: Singmaster-drejninger

en: This area shows Singmaster moves.
da: Dette område viser Singmasters drejninger.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
da: Dette område viser Singmasters drejninger. De er baseret på bogstaverne R, L, F, B, U og D, der på engelsk står for Right (højre), Left (venstre), Front (forside), Up (overside) og Down (underside). I normal visning repræsenterer bogstaverne R, F og U drejninger med uret af de tre synlige sider, og L, B og D fremstår som drejninger mod uret af de skjulte sider. At føje ' (apostrof) til et bogstav giver det modsatte af dets bevægelse. Sæt et punktum før nærmeste sides bogstav for at dreje en indre skive.

en: &Easy
da: &Let

en: &Not So Easy
da: &Ikke så let

en: &Hard
da: &Svært

en: &Very Hard
da: &Meget svært

en: Make your own...
da: Lav dit eget...

en: 1 Cube
da: 1 terning

en: Show one view of this cube.
da: Vis én visning af denne terning.

en: Show one view of this cube, from the front.
da: Vis én visning af denne terning fra forsiden.

en: 2 Cubes
da: 2 terninger

en: Show two views of this cube.
da: Vis to visninger af denne terning.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
da: Vis to visninger af denne terning fra for- og bagside. Begge kan rotere.

en: 3 Cubes
da: 3 terninger

en: Show three views of this cube.
da: Vis tre visninger af denne terning.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
da: Vis tre visninger af denne terning. En stor (fra forsiden) og to små (fra for- og bagside). Kun den store kan rotere.

en: &Watch Shuffling
da: &Se blandingsdrejninger

en: Watch Your &Own Moves
da: Se dine &egne drejninger

en: Kubri&ck Game Settings
da: Indstilling af Kubri&ck-spillet

en: Keyboard S&hortcut Settings
da: Indstilling af &tastaturgenveje

en: X Axis
da: X-akse

en: Y Axis
da: Y-akse

en: Z Axis
da: Z-akse

en: Slice %1
da: Skive %1

en: Turn whole cube
da: Vend hele terning

en: Anti-clockwise
da: Mod uret

en: Clockwise
da: Med uret

en: Move 'Up' face
da: Drej overside

en: Move 'Down' face
da: Drej underside

en: Move 'Left' face
da: Drej venstre side

en: Move 'Right' face
da: Drej højre side

en: Move 'Front' face
da: Drej forside

en: Move 'Back' face
da: Drej bagside

en: Anti-clockwise move
da: Drejning mod uret

en: Singmaster two-slice move
da: Singmasters to-skivers drejning

en: Singmaster anti-slice move
da: Singmasters anti-skive drejning

en: Move an inner slice
da: Drej en indre skive

en: Complete a Singmaster move
da: Færdiggør en Singmaster-drejning

en: Add space to Singmaster moves
da: Føj plads til Singmaster-drejninger

en: Switch Background
da: Skift baggrund

en: Pretty Patterns
da: Pæne mønstre

en: Solution Moves
da: Løsningsdrejninger

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
da: %1x%2x%3 terning, %4 blandingsdrejninger

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
da: %1x%2x%3 blok, %4 blandingsdrejninger

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
da: %1x%2x%3 flise, %4 blandingsdrejninger

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
da: &Vælg pusletype

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
da: &Demoer

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
da: &Pæne mønstre

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
da: &Løsningsdrejninger

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
da: Et spil baseret på Rubik's Cube (TM)

en: Author
da: Udvikler
