kubrick - en to el translation catalogue (157 entries)

en: Front View
el: Εμπρός όψη

en: Back View
el: Πίσω όψη

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
el: ΕΠΙΔΕΙΞΗ - Κλικ οπουδήποτε για να αρχίσετε

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
el: Δυστυχώς, ο κύβος δεν μπορεί να ανακατευτεί αυτή τη στιγμή. Ο αριθμός των κινήσεων ανακατέματος είναι μηδέν. Παρακαλώ επιλέξτε τον αριθμό των κινήσεων ανακατέματος στο διάλογο επιλογών στο μενού Παιχνίδι->Επιλογή τύπου γρίφου->Δημιουργία του δικού σας...

en: New Puzzle
el: Νέος γρίφος

en: Load Puzzle
el: Φόρτωση γρίφου

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
el: Αρχεία παιχνιδιού Kubrick (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
el: Το αρχείο '%1' δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο του παιχνιδιού Kubrick.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
el: Ο κύβος δεν έχει ανακατευτεί, οπότε δε χρειάζεται λύση.

en: Solve the Cube
el: Επίλυση του κύβου

en: Restart Puzzle (Undo All)
el: Επανεκκίνηση γρίφου (αναίρεση όλων)

en: Redo All
el: Επανάληψη όλων

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
el: Δυστυχώς, ήταν αδύνατη η εύρεση ενός έγκυρου αρχείου επίδειξης του Kubrick με όνομα %1.  Θα έπρεπε να βρίσκεται στον υποκατάλογο 'apps/kubrick'.

en: File Not Found
el: Δε βρέθηκε το αρχείο

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
el: Μόνο μία από τις διαστάσεις σας μπορεί να έχει έναν κύβο πλάτος.

en: Cube Options
el: Επιλογές κύβου

en: Save Puzzle
el: Αποθήκευση γρίφου

en: You have no moves to undo.
el: Δεν έχετε κινήσεις να αναιρέσετε.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
el: Δεν έχετε κινήσεις να επαναλάβετε.
    
    Αυτό μπορεί να συμβαίνει ότι δεν έχετε εκτελέσει αναίρεση ή επειδή όλες οι προηγούμενες κινήσεις αναίρεσης αυτόματα διαγράφτηκαν μόλις εκτελέσατε μια νέα κίνηση με το πληκτρολόγιο ή το ποντίκι.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
el: Ο κύβος έχει σε εξέλιξη κινήσεις ή εκτελείται η επίδειξη.
    
    Παρακαλώ περιμένετε ή κάντε κλικ στον κύβο για το σταμάτημα της επίδειξης.

en: Sorry, too busy.
el: Δυστυχώς, απασχολημένο.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
el: Επιλογές κύβου του Ρούμπικ

en: Cube dimensions:
el: Διαστάσεις κύβου:

en: Moves per shuffle (difficulty):
el: Μετακινήσεις ανά ανακάτεμα (δυσκολία):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
el: Διαστάσεις κύβου: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
el: Μετακινήσεις ανά ανακάτεμα (δυσκολία): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
el: <i>Παρακαλώ χρησιμοποιήστε το <nobr>'Επιλογή τύπου γρίφου->Δημιουργήστε το δικό σας...'</nobr> για να ορίσετε τις παραπάνω ρυθμίσεις.</i>

en: Watch shuffling in progress?
el: Παρακολούθηση ανακατέματος;

en: Watch your moves in progress?
el: Παρακολούθηση των κινήσεών σας;

en: Speed of moves:
el: Ταχύτητα κινήσεων:

en: % of bevel on edges of cubies:
el: % φάλτσου στα άκρα των κύβων:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
el: Μπορείτε να επιλέξετε οποιοδήποτε μέγεθος κύβου (ή κομματιού) έως 6x6x6, αλλά μόνο μια πλευρά μπορεί να έχει διάσταση 1 (σε άλλη περίπτωση ο γρίφος γίνεται ευτελής).  Ο ευκολότερος γρίφος είναι ο 2x2x1 και ο 3x3x1 αποτελεί μια καλή προθέρμανση για τον αυθεντικό κύβο του Ρούμπικ, ο οποίος είναι ο 3x3x3.  Οι απλοί γρίφοι έχουν 2 με 5 κινήσεις ανακατέματος, ένας δύσκολος γρίφος 3x3x3 έχει 10 με 20  --- ή μπορείτε ακόμη να μην επιλέξετε ανακάτεμα και να το κάνετε εσείς μόνοι σας, ίσως για να το λύσει κάποιος φίλος.
    Οι υπόλοιπες επιλογές καθορίζουν αν θα βλέπετε το ανακάτεμα και/ή τις δικές σας κινήσεις καθώς και την ταχύτητα της κίνησης. Η επιλογή φάλτσων επηρεάζει την εμφάνιση των μικρών κύβων. Δοκιμάστε να το ορίσετε σε 30 και θα καταλάβετε τι εννοούμε.

en: HELP: Rubik's Cube Options
el: ΒΟΗΘΕΙΑ: Επιλογές κύβου Ρούμπικ

en: Welcome to Kubrick
el: Καλώς ήρθατε στο Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
el: 2x2x1 μητρώο, 1 κίνηση

en: 2x2x1 mat, 2 moves
el: 2x2x1 μητρώο, 2 κινήσεις

en: 2x2x1 mat, 3 moves
el: 2x2x1 μητρώο, 3 κινήσεις

en: 2x2x2 cube, 2 moves
el: 2x2x2 κύβος, 2 κινήσεις

en: 2x2x2 cube, 3 moves
el: 2x2x2 κύβος, 3 κινήσεις

en: 2x2x2 cube, 4 moves
el: 2x2x2 κύβος, 4 κινήσεις

en: 3x3x1 mat, 4 moves
el: 3x3x1 μητρώο, 4 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 3 moves
el: 3x3x3 κύβος, 3 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 4 moves
el: 3x3x3 κύβος, 4 κινήσεις

en: 4x4x4 cube, 4 moves
el: 4x4x4 κύβος, 4 κινήσεις

en: 5x5x5 cube, 4 moves
el: 5x5x5 κύβος, 4 κινήσεις

en: 6x3x2 brick, 4 moves
el: 6x3x2 κομμάτια, 4 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 7 moves
el: 3x3x3 κύβος, 7 κινήσεις

en: 4x4x4 cube, 5 moves
el: 4x4x4 κύβος, 5 κινήσεις

en: 5x5x5 cube, 6 moves
el: 5x5x5 κύβος, 6 κινήσεις

en: 6x6x6 cube, 6 moves
el: 6x6x6 κύβος, 6 κινήσεις

en: 6x4x1 mat, 9 moves
el: 6x4x1 μητρώο, 9 κινήσεις

en: 6x3x2 brick, 6 moves
el: 6x3x2 κομμάτια, 6 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 12 moves
el: 3x3x3 κύβος, 12 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 15 moves
el: 3x3x3 κύβος, 15 κινήσεις

en: 3x3x3 cube, 20 moves
el: 3x3x3 κύβος, 20 κινήσεις

en: 4x4x4 cube, 12 moves
el: 4x4x4 κύβος, 12 κινήσεις

en: 5x5x5 cube, 15 moves
el: 5x5x5 κύβος, 15 κινήσεις

en: 6x6x6 cube, 25 moves
el: 6x6x6 κύβος, 25 κινήσεις

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
el: Ο κύβος του Ρούμπικ μπορεί να μεταφερθεί σε πολλά ενδιαφέροντα μοτίβα.  Εδώ προσφέρονται μερικά από το κλασικό βιβλίο του David Singmaster 'Σημειώσεις για το μαγικό κύβο του Ρούμπικ, Πέμπτη έκδοση', σελίδες 47-49, έκδοση του 1981. Μόλις σχηματιστεί ένα μοτίβο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την επίλυση (προκαθορισμένο πλήκτρο S) για αναίρεση και επανάληψη των κινήσεων όσο συχνά το επιθυμείτε.

en: Info
el: Πληροφορίες

en: 3x3x3, 6 Spot
el: 3x3x3, 6 σημεία

en: 3x3x3, 4 Spot
el: 3x3x3, 4σημεία

en: 3x3x3, 4 Plus
el: 3x3x3, 4 επιπλέον

en: 3x3x3, 4 Bar
el: 3x3x3, 4 γραμμές

en: 3x3x3, Snake
el: 3x3x3, φίδι

en: 3x3x3, Worm
el: 3x3x3,σκουλήκι

en: 3x3x3, Tricolor
el: 3x3x3, τριχρωμία

en: 3x3x3, Double Cube
el: 3x3x3, διπλός κύβος

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
el: <qt>Οι μαθηματικοί υπολογίζουν ότι ένας κύβος 3x3x3 μπορεί να ανακατευτεί σε 43,252,003,274,489,856,000 διαφορετικά μοτίβα, ωστόσο εικάζουν ότι όλες οι θέσεις μπορούν να λυθούν σε 20 κινήσεις ή λιγότερες. Η μέθοδος με την οποία μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (δεν έχει βρεθεί ακόμη) ονομάζεται αλγόριθμος του Θεού.<br><br>Πολλές μακρύτερες μέθοδοι είναι γνωστές. Δείτε τα άρθρα του Wikipedia για το λήμα Optimal Solutions and Rubik's Cube.<br><br>Πολλές μέθοδοι λειτουργούν συστηματικά κατασκευάζοντας τη λύση ένα στρώμα τη φορά, χρησιμοποιώντας ακολουθίες κινήσεων που λύνουν λίγα κομμάτια χωρίς να καταστρέφουν ό,τι έχει ήδη ολοκληρωθεί.  Η  'Επίλυση του αρχάριου' που επιδεικνύεται εδώ χρησιμοποιεί αυτήν την προσέγγιση. Μόνο γύρω στις 100 κινήσεις επιλύουν έναν κύβο που έχει ανακατευτεί 20 φορές.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
el: 3x3x3 στρώμα 1, πρώτα άκρες

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
el: 3x3x3 στρώμα 2, άκρη από κάτω δεξιά

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
el: 3x3x3 στρώμα 2, άκρο από κάτω αριστερά

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
el: 3x3x3 στρώμα 3, εναλλαγή κομμάτια άκρων

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
el: 3x3x3 στρώμα 3, τοποθέτηση γωνιών

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
el: 3x3x3 στρώμα 3, στροφή γωνιών

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
el: 3x3x3 στρώμα 3, τοποθέτηση άκρων και ΤΕΛΟΣ!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
el: 3x3x3 κύβος, πλήρης επίλυση

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
el: 3x3x3 αναμετάθεση 2 ζευγών των άκρων

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
el: 3x3x3 αναίρεση στροφής 2 γωνιών

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
el: 3x3x3 εναλλαγή 2 άκρων

en: &New Puzzle
el: &Νέος γρίφος

en: Start a new puzzle.
el: Έναρξη ενός νέου γρίφου.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
el: Τερματισμός του γρίφου με τον οποίο ασχολείστε και έναρξη ενός νέου γρίφου με τις ίδιες διαστάσεις και αριθμό κινήσεων ανακατέματος.

en: &Load Puzzle...
el: &Φόρτωση γρίφου...

en: Reload a saved puzzle from a file.
el: Επαναφόρτωση ενός αποθηκευμένου γρίφου από αρχείο.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
el: Επαναφόρτωση ενός αποθηκευμένου γρίφου από αρχείο, συμπεριλαμβάνοντας τις διαστάσεις του, τις ρυθμίσεις, την τρέχουσα κατάσταση και το ιστορικό των κινήσεων.

en: &Save Puzzle...
el: &Αποθήκευση γρίφου...

en: Save the puzzle on a file.
el: Αποθήκευση του γρίφου σε ένα αρχείο.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
el: Αποθήκευση του γρίφου σε ένα αρχείο, συμπεριλαμβάνοντας τις διαστάσεις του, τις ρυθμίσεις, την τρέχουσα κατάσταση και το ιστορικό των κινήσεων.

en: &Save Puzzle As...
el: &Αποθήκευση γρίφου ως...

en: Restart &Puzzle...
el: Επανεκκίνηση &γρίφου...

en: Undo all previous moves and start again.
el: Αναίρεση όλων των προηγούμενων κινήσεων και έναρξη ξανά.

en: Undo the last move.
el: Αναίρεση της τελευταίας κίνησης.

en: Redo a previously undone move.
el: Επανάληψη μιας προηγούμενης κίνησης αναίρεσης.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
el: Επανάληψη μιας προηγούμενης κίνησης αναίρεσης (επανάληψη από την αρχή αν απαιτείται).

en: Show the solution of the puzzle.
el: Εμφάνιση της λύσης του γρίφου.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
el: Εμφάνιση της λύσης του γρίφου αναιρώντας και επαναλαμβάνοντας όλες τις κινήσεις ανακατέματος.

en: Main &Demo
el: Κύρια &επίδειξη

en: Run a demonstration of puzzle moves.
el: Εκτέλεση μιας επίδειξης των κινήσεων του γρίφου.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
el: Εκτέλεση μιας επίδειξης των κινήσεων του γρίφου, στην οποία τυχαία επιλεγμένοι κύβοι, μητρώα ή κομμάτια ανακατεύονται και επιλύονται.

en: Realign Cube
el: Επαναστοίχιση κύβου

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
el: Επαναστοίχιση κύβου έτσι ώστε η πάνω, εμπρός και πίσω όψη να φαίνονται ταυτόχρονα.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
el: Επαναστοίχιση κύβου έτσι ώστε η πάνω, εμπρός και πίσω όψη να φαίνονται ταυτόχρονα και οι άξονες του κύβου να είναι παράλληλοι στους άξονες XYZ, έτσι ώστε να έχουν σημασία οι κινήσεις με το πληκτρολόγιο.

en: Singmaster Moves
el: Κινήσεις Singmaster

en: This area shows Singmaster moves.
el: Η περιοχή αυτή εμφανίζει κινήσεις Singmaster.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
el: Η περιοχή αυτή εμφανίζει κινήσεις Singmaster. Βασίζονται στα γράμματα RLFBUD, που αναπαριστούν (στα αγγλικά) το Δεξί, Αριστερό, Εμπρός, Πίσω, Πάνω και Κάτω. Σε κανονική προβολή, τα γράμματα RFU αναπαριστούν κινήσεις δεξιόστροφες των τριών ορατών όψεων και τα LBD αριστερόστροφες κινήσεις των μη ορατών όψεων. Προσθέτοντας μια απόστροφο ' σε ένα γράμμα η κίνηση αντιστρέφεται. Για την κίνηση εσωτερικών τμημάτων, προσθέστε τελείες πριν από το γράμμα της εγγύτερης όψης.

en: &Easy
el: &Εύκολο

en: &Not So Easy
el: Ό&χι εύκολο

en: &Hard
el: &Δύσκολο

en: &Very Hard
el: &Πολύ δύσκολο

en: Make your own...
el: Δημιουργία του δικού σας...

en: 1 Cube
el: 1 κύβος

en: Show one view of this cube.
el: Εμφάνισης μιας όψης αυτού του κύβου.

en: Show one view of this cube, from the front.
el: Εμφάνισης μιας όψης αυτού του κύβου, από εμπρός.

en: 2 Cubes
el: 2 κύβοι

en: Show two views of this cube.
el: Εμφάνιση δύο όψεων του κύβου.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
el: Εμφάνιση δύο όψεων του κύβου, από εμπρός και πίσω. Η περιστροφή είναι δυνατή και στις δύο όψεις.

en: 3 Cubes
el: 3 κύβοι

en: Show three views of this cube.
el: Εμφάνιση τριών όψεων του κύβου.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
el: Εμφάνιση τριών όψεων του κύβου, μια μεγάλη, από εμπρός και δύο μικρές από εμπρός και πίσω. Μόνο η μεγάλη όψη μπορεί να περιστραφεί.

en: &Watch Shuffling
el: &Παρακολούθηση ανακατέματος

en: Watch Your &Own Moves
el: &Παρακολούθηση των κινήσεών σας

en: Kubri&ck Game Settings
el: Ρυθμίσεις παιχνιδιού Kubri&ck

en: Keyboard S&hortcut Settings
el: Ρυθμίσεις &συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: X Axis
el: Άξονας X

en: Y Axis
el: Άξονας Y

en: Z Axis
el: Άξονας Z

en: Slice %1
el: Κομμάτι %1

en: Turn whole cube
el: Στροφή ολόκληρου κύβου

en: Anti-clockwise
el: Αριστερόστροφα

en: Clockwise
el: Δεξιόστροφα

en: Move 'Up' face
el: Μετακίνηση 'Άνω' όψης

en: Move 'Down' face
el: Μετακίνηση 'Κάτω' όψης

en: Move 'Left' face
el: Μετακίνηση 'Αριστερής' όψης

en: Move 'Right' face
el: Μετακίνηση 'Δεξιάς' όψης

en: Move 'Front' face
el: Μετακίνηση 'Εμπρός' όψης

en: Move 'Back' face
el: Μετακίνηση 'Πίσω' όψης

en: Anti-clockwise move
el: Αριστερόστροφη κίνηση

en: Singmaster two-slice move
el: Κίνηση Singmaster δύο τμημάτων

en: Singmaster anti-slice move
el: Κίνηση Singmaster αντίστροφου τμήματος

en: Move an inner slice
el: Μετακίνηση εσωτερικού τμήματος

en: Complete a Singmaster move
el: Ολοκλήρωση μιας κίνησης Singmaster

en: Add space to Singmaster moves
el: Προσθήκη κενού στις κινήσεις Singmaster

en: Switch Background
el: Εναλλαγή φόντου

en: Pretty Patterns
el: Όμορφα μοτίβα

en: Solution Moves
el: Κινήσεις λύσης

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
el: %1x%2x%3 κύβος, %4 κινήσεις ανακατέματος

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
el: %1x%2x%3 κομμάτια, %4 κινήσεις ανακατέματος

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
el: %1x%2x%3 μητρώο, %4 κινήσεις ανακατέματος

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
el: &Επιλογή τύπου γρίφου

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
el: Επι&δείξεις

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
el: Ό&μορφα μοτίβα

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
el: Κινήσεις &λύσης

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
el: Ένα παιχνίδι βασισμένο στον κύβο του Ρούμπικ (Rubik TM)

en: Author
el: Συγγραφέας
