kubrick - en to eu translation catalogue (156 entries)

en: Front View
eu: Aurreko ikuspegia

en: Back View
eu: Atzeko ikuspegia

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
eu: ERAKUSTALDIA - Egin klik edozein lekutan erakustaldia hasteko

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
eu: Barkatu, kuboa ezin da nahastu une honetan. Nahaste-mugimendu kopurua zero ezarrita dagoelako. Aukeratu nahasteko nahi duzun mugimendu kopurua «Jokoa->Hautatu buru-hausgarri mota->Egin zurea...»  menu elementuko aukerak elkarrizketa-koadroan.

en: New Puzzle
eu: Buru-hausgarri berria

en: Load Puzzle
eu: Zamatu buru-hausgarria

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
eu: Kubrik joko-fitxategiak (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
eu: «%1» ez da Kubrick joko-fitxategi balioduna.

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
eu: Kubo hau ez da nahastu, beraz ez dago ebatzi beharreko ezer.

en: Solve the Cube
eu: Ebatzi kuboa

en: Restart Puzzle (Undo All)
eu: Berrasi buru-hausgarria (guztia desegin)

en: Redo All
eu: Guztia berregin

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
eu: Barkatu, ezin izan da %1 izeneko erakustaldi fitxategi bat aurkitu. «apps/kubrick» azpi-direktorioan instalatuta egon beharko luke.

en: File Not Found
eu: Fitxategia ez da aurkitu

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
eu: Dimentsioetako batek bakarrik izan dezake kubo bakarreko zabalera.

en: Cube Options
eu: Kuboaren aukerak

en: Save Puzzle
eu: Gorde buru-hausgarri

en: You have no moves to undo.
eu: Ez daukazu desegin daitekeen mugimendurik.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
eu: Ez dago berregin daitekeen mugimendurik.
    
    Hori izan daiteke ez duzulako batere desegin edo guztiak berregin dituzulako edo teklatua edo sagua erabiliz mugimendu berri bat egiten duzun bakoitzean desegindako mugimendu guztiak automatikoki ezabatzen direlako.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
eu: Kuboa mugimendu animatuak egiten ari da edo erakustaldia martxan dago.
    
    Itxoin edo egin klik kuboan erakustaldia gelditzeko.

en: Sorry, too busy.
eu: Barkatu, lanpetuegi dago.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
eu: Rubik-en kuboaren aukerak

en: Cube dimensions:
eu: Kuboaren dimentsioak:

en: Moves per shuffle (difficulty):
eu: Mugimenduak nahaste-aldiko (zailtasuna):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
eu: Kuboaren dimentsioak: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
eu: Mugimenduak nahaste-aldiko (zailtasuna): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
eu: <i>Erabili <nobr>«Aukeratu buru-hausgarri mota->Egin zurea...»</nobr> goiko aukerak ezartzeko.</i>

en: Watch shuffling in progress?
eu: Nahastea egiten ikusi nahi?

en: Watch your moves in progress?
eu: Zure mugimenduak egiten ikusi nahi?

en: Speed of moves:
eu: Mugimenduen abiadura:

en: % of bevel on edges of cubies:
eu: Kubotxoen ertzetako alaken %:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
eu: 6x6x6 arteko edozein neurritako kuboa (edo adreilua) aukeratu dezakezu, baino alde bakarrak izan dezake 1eko dimentsioa (bestela buru-hausgarria hutsala bilakatzen da). Buru-hausgarri errazena 2x2x1 da eta 3x3x1 beroketa ona da jatorrizko Rubik-en Kuborako, 3x3x3koa. Buru-hausgarri sinpleek 2tik 5era arteko nahasteko mugimendu dituzte, 3x3x3ko buru-hausgarri zail batek 10etik 20ra arte --- edo zero nahaste aukeratu eta zuk zeuk nahas dezakezu, agian lagun batek ebazteko edo.
    Beste aukerek nahaste eragiketa eta/edo zuk egindako mugimenduak ikus ditzakezun eta animazioaren abiadura zehazten dute. Alaka aukerak kubo txikien itxurari eragiten dio. Saiatu hura 30era ezartzen eta ikusiko duzu zer esan nahi dugun.

en: HELP: Rubik's Cube Options
eu: LAGUNTZA: Rubik-en kuboaren aukerak

en: Welcome to Kubrick
eu: Ongietorri Kubrick-era

en: 2x2x1 mat, 1 move
eu: 2x2x1 tapiza, mugimendu 1

en: 2x2x1 mat, 2 moves
eu: 2x2x1 tapiza, 2 mugimendu

en: 2x2x1 mat, 3 moves
eu: 2x2x1 tapiza, 3 mugimendu

en: 2x2x2 cube, 2 moves
eu: 2x2x2 kuboa, 2 mugimendu

en: 2x2x2 cube, 3 moves
eu: 2x2x2 kuboa, 3 mugimendu

en: 2x2x2 cube, 4 moves
eu: 2x2x2 kuboa, 4 mugimendu

en: 3x3x1 mat, 4 moves
eu: 3x3x1 tapiza, 4 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 3 moves
eu: 3x3x3 tapiza, 3 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 4 moves
eu: 3x3x3 kuboa, 4 mugimendu

en: 4x4x4 cube, 4 moves
eu: 4x4x4 kuboa, 4 mugimendu

en: 5x5x5 cube, 4 moves
eu: 5x5x5 kuboa, 4 mugimendu

en: 6x3x2 brick, 4 moves
eu: 6x3x2 adreilua, 4 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 7 moves
eu: 3x3x3 kuboa, 7 mugimendu

en: 4x4x4 cube, 5 moves
eu: 4x4x4 kuboa, 5 mugimendu

en: 5x5x5 cube, 6 moves
eu: 5x5x5 kuboa, 6 mugimendu

en: 6x6x6 cube, 6 moves
eu: 6x6x6 kuboa, 6 mugimendu

en: 6x4x1 mat, 9 moves
eu: 6x4x1 tapiza, 9 mugimendu

en: 6x3x2 brick, 6 moves
eu: 6x3x2 adreilua, 6 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 12 moves
eu: 3x3x3 kuboa, 12 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 15 moves
eu: 3x3x3 kuboa, 15 mugimendu

en: 3x3x3 cube, 20 moves
eu: 3x3x3 kuboa, 20 mugimendu

en: 4x4x4 cube, 12 moves
eu: 4x4x4 kuboa, 12 mugimendu

en: 5x5x5 cube, 15 moves
eu: 5x5x5 kuboa, 15 mugimendu

en: 6x6x6 cube, 25 moves
eu: 6x6x6 kuboa, 25 mugimendu

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
eu: Rubik-en Kuboa eredu interesgarri ugaritara mugitu daiteke. Hemen David Singmaster-ren «Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition», 1981ean argitaratutako liburu klasikoaren 47-49 orrietatik ateratako batzuk. Eredu bat eratu ondoren, Ebatzi ekintza (lehenetsian «S» tekla) nahi adiena aldiz desegin eta berregiteko.

en: Info
eu: Informazioa

en: 3x3x3, 6 Spot
eu: 3x3x3, 6 Puntu

en: 3x3x3, 4 Spot
eu: 3x3x3, 4 Puntu

en: 3x3x3, 4 Bar
eu: 3x3x3, 4 Barra

en: 3x3x3, Snake
eu: 3x3x3, Sugea

en: 3x3x3, Worm
eu: 3x3x3, Zizarea

en: 3x3x3, Tricolor
eu: 3x3x3, Hiru kolorekoa

en: 3x3x3, Double Cube
eu: 3x3x3, Kubo bikoitza

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
eu: <qt>Matematikarien kalkuluen arabera 3x3x3-ko kubo bat 43,252,003,274,489,856,000 eredu ezberdinetan nahastu daiteke eta hala ere posizio guztiak 20 mugimendu edo gutxiagotan ebatz daitezkeelako susmoa dute. Hori egin dezakeen metodoari (oraindik ez da aurkitu) Jainkoaren Algoritmo deitzen zaio.<br><br>Luzeagoak diren metodo ugari ezagutzen dira. Begiratu Wikipedian «Rubik-en Kuboa» («Rubik's Cube») eta «Rubik-en Kuboaren Ebazpen Optimoa» («Optimal Solutions for Rubik's Cube») artikuluak.<br><br>Zenbait metodo sistematikoki erabiltzen dira, emaitza, geruza bat aldiko eraikiz, dagoeneko eraikitakoa nahastu gabe pieza batzuk ebazten dituzten mugimendu-sekuentziak erabiliz. Hemen erakusten den «Hasiberriaren ebazpena»k hurbilketa hau erabiltzen du. 100 mugimendu baino gehixeagotan ebazten da 20 mugimendurekin nahastu den kubo bat.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
eu: 3x3x3 1. geruza, ertzak aurrena

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
eu: 3x3x3 2. geruza, beheko eskuineko ertza

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
eu: 3x3x3 2. geruza, beheko ezkerreko ertza

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
eu: 3x3x3 3. geruza, biratu ertzeko piezak

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
eu: 3x3x3 3. geruza, ipini izkinak

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
eu: 3x3x3 Layer 3, bihurritu izkinak

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
eu: 3x3x3 3. geruza, Ipini ertzak eta PREST!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
eu: 3x3x3 Cube, osorik ebatzita

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
eu: 3x3x3 trukatu 2 ertz pare

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
eu: 3x3x3 askatu bihurritutako 2 izkinak

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
eu: 3x3x3 2 ertz elkarrekin trukatu

en: &New Puzzle
eu: Buru-hausgarri &berria

en: Start a new puzzle.
eu: Hasi buru-hausgarri berri bat.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
eu: Bukatu egiten ari zaren buru-hausgarria eta hasi berri bat, dimentsio eta nahaste-aldi berekoa.

en: &Load Puzzle...
eu: &Zamatu buru-hausgarria...

en: Reload a saved puzzle from a file.
eu: Birzamatu gordetako buru-hausgarri bat fitxategi batetik.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
eu: Birzamatu fitxategi batean aurrez gordeta duzun buru-hausgarri bat, bere dimentsio, ezarpen, uneko egoera eta mugimenduen historia barne.

en: &Save Puzzle...
eu: &Gorde buru-hausgarria...

en: Save the puzzle on a file.
eu: Gorde buru-hausgarria fitxategi batean.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
eu: Gorde buru-hausgarria fitxategi batean, bere dimentsio, ezarpen, uneko egoera eta mugimenduen historia barne.

en: &Save Puzzle As...
eu: &Gorde buru-hausgarria honela...

en: Restart &Puzzle...
eu: &Berriz hasi buru-hausgarria...

en: Undo all previous moves and start again.
eu: Desegin aurreko mugimendu guztiak eta berriz hasi.

en: Undo the last move.
eu: Desegin azken mugimendua.

en: Redo a previously undone move.
eu: Berregin aurrez desegindako mugimendu bat.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
eu: Berregin aurrez desegindako mugimendu bat (hasieratik abiatuz beharrezkoa bada).

en: Show the solution of the puzzle.
eu: Erakutsi buru-hausgarriaren ebazpena.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
eu: Erakutsi buru-hausgarriaren ebazpena nahasteko mugimendu guztiak desegin eta berreginez.

en: Main &Demo
eu: &Erakustaldi nagusia

en: Run a demonstration of puzzle moves.
eu: Exekutatu buru-hausgarriko mugimenduen erakustaldi bat.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
eu: Exekutatu buru-hausgarriko mugimenduen erakustaldi bat, non hausaz hautatutako kuboak, adreiluak edo tapizak nahastu eta ebazten diren.

en: Realign Cube
eu: Birlerrokatu kuboa

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
eu: Kuboa berriz lerrokatu goiko, aurreko eta eskuineko aurpegiak aldi berean ikus daitezen.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
eu: Kuboa berriz lerrokatu goiko, aurreko eta eskuineko aurpegiak aldi berean ikus daitezen eta kuboaren ardatzak XYZ ardatzekiko paralelo egon daitezen, honela teklatuko mugimenduak esanguratsuak izango dira.

en: Singmaster Moves
eu: Singmaster-ren mugimenduak

en: This area shows Singmaster moves.
eu: Eskualde honetan Singmaster-ren mugimenduak erakusten dira.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
eu: Eskualde honetan Singmaster-ren mugimenduak erakusten dira. RLFBUD letretan oinarritzen dira, ingelesez, eskuin (Right), ezker (Left), aurreko (Front), atzeko (Back), goiko (Up) eta beheko (Down) aurpegiak ordezkatzen dituzte. Ikuspegi arruntean, RFU letrek aurpegi ikusgaien erlojuaren noranzkomugimenduak adierazten dituzte eta LBD ezkutuko aurpegien erlojuaren aurkako noranzko mugimenduak. Letra bati apostrofe bat ipinita («'»), letra horren alderantzizko mugimendua ematen du. Barneko xaflak mugitzeko, gehitu puntuak («.») gertuen dagoen aurpegiaren letraren aurrean.

en: &Easy
eu: &Erraza

en: &Not So Easy
eu: E&z hain erraza

en: &Hard
eu: &Zaila

en: &Very Hard
eu: &Oso zaila

en: Make your own...
eu: Egin zurea...

en: 1 Cube
eu: Kubo 1

en: Show one view of this cube.
eu: Erakutsi kubo honen ikuspegi bat.

en: Show one view of this cube, from the front.
eu: Erakutsi kubo honen ikuspegi bat, aurretik.

en: 2 Cubes
eu: 2 kubo

en: Show two views of this cube.
eu: Erakutsi kubo honen bi ikuspegi.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
eu: Erakutsi kubo honen bi ikuspegi, aurrekoa eta atzekoa. Biak bira daitezke.

en: 3 Cubes
eu: 3 kubo

en: Show three views of this cube.
eu: Erakutsi kubo honen hiru ikuspegi.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
eu: Erakutsi kubo honen hiru ikuspegi, bat handia, aurrekoa, eta bi txikiagoak, aurrekoa eta atzekoa. Handia da biratu daitekeen bakarra.

en: &Watch Shuffling
eu: I&kusi nahastea

en: Watch Your &Own Moves
eu: Ikusi &zeure mugimenduak

en: Kubri&ck Game Settings
eu: Kubri&ck jokoaren ezarpenak

en: Keyboard S&hortcut Settings
eu: Teklatuko &lasterbideen ezarpena

en: X Axis
eu: X ardatza

en: Y Axis
eu: Y ardatza

en: Z Axis
eu: Z ardatza

en: Slice %1
eu: %1 xafla

en: Turn whole cube
eu: Biratu kubo osoa

en: Anti-clockwise
eu: Erlojuaren aurkako noranzkoan

en: Clockwise
eu: Erlojuaren noranzkoan

en: Move 'Up' face
eu: Mugitu «Goiko» aurpegia

en: Move 'Down' face
eu: Mugitu «Beheko» aurpegia

en: Move 'Left' face
eu: Mugitu «Ezkerreko» aurpegia

en: Move 'Right' face
eu: Mugitu «Eskuineko» aurpegia

en: Move 'Front' face
eu: Mugitu «Aurreko» aurpegia

en: Move 'Back' face
eu: Mugitu «Atzeko» aurpegia

en: Anti-clockwise move
eu: Erlojuaren aurkako noranzkoan

en: Singmaster two-slice move
eu: Singmaster, bi xafla mugitzea

en: Singmaster anti-slice move
eu: Singmaster, xaflaren aurkako mugimendua

en: Move an inner slice
eu: Mugitu barneko xafla bat

en: Complete a Singmaster move
eu: Osatu Singmaster-ren mugimendu bat

en: Add space to Singmaster moves
eu: Gehitu espazioa Singmaster-ren mugimenduei

en: Switch Background
eu: Aldatu hondoa

en: Pretty Patterns
eu: Eredu ederrak

en: Solution Moves
eu: Ebazpen mugimenduak

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
eu: %1x%2x%3 kuboa, nahasteko %4 mugimendu

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
eu: %1x%2x%3 adreilua, nahasteko %4 mugimendu

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
eu: %1x%2x%3 tapiza, nahasteko %4 mugimendu

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
eu: &Hautatu buru-hausgarri mota

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
eu: Era&kustaldiak

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
eu: Eredu e&derrak

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
eu: E&bazpen mugimenduak

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
eu: Rubik-en Kuboan (TM) oinarritutako joko bat

en: Author
eu: Egilea
