kubrick - en to fi translation catalogue (162 entries)

en: Front View
fi: Näkymä edestä

en: Back View
fi: Näkymä takaa

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
fi: ESITTELY – Napsauta minne vain aloittaaksesi pelin

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
fi: Kuutiota ei voi juuri nyt sekoittaa. Sekoitussiirtojen määräksi on asetettu 0. Valitse sekoitussiirtojen määrä asetusikkunasta: Peli → Valitse tyyppi → Tee omasi…

en: New Puzzle
fi: Uusi pulma

en: Load Puzzle
fi: Avaa pulma

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
fi: Kubri&ck-pelitiedostot (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
fi: Tiedosto ”%1” ei ole kelvollinen Kubrickin pelitiedosto.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
fi: Kuutiota ei ole sekoitettu, joten mitään ratkaistavaa ei ole.

en: Solve the Cube
fi: Ratkaise kuutio

en: Restart Puzzle (Undo All)
fi: Käynnistä pulma uudelleen (kumoa kaikki)

en: Redo All
fi: Tee kaikki uudelleen

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
fi: Kubrickin esittelytiedostoa %1 ei löydy. Sen olisi pitänyt asentua apps/kubrick-alikansioon.

en: File Not Found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
fi: Vain yksi ulottuvuuksista voi olla 1 yksikön levyinen.

en: Cube Options
fi: Kuution valinnat

en: Save Puzzle
fi: Tallenna pulma

en: You have no moves to undo.
fi: Sinulla ei ole useampia kumottavia siirtoja.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
fi: Sinulla ei ole useampia siirtoja tehtäväksi uudelleen.
    
    Tämä voi johtua siitä, ettet ole kumonnut yhtään siirtoa, siitä, että olet tehnyt kaikki kumotut siirrot uudelleen, tai siitä, että kaikki aiemmin kumotut siirrot on automaattisesti poistettu tehtyäsi uuden siirron näppäimistön tai hiiren avulla.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
fi: Kuutiolla on animoituja siirtoja kesken tai esittely on käynnissä.
    
    Odota tai pysäytä esittely napsauttamalla kuutiota.

en: Sorry, too busy.
fi: Liian kiire

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
fi: Rubikin kuution valinnat

en: Cube dimensions:
fi: Kuution ulottuvuudet:

en: Moves per shuffle (difficulty):
fi: Sekoitussiirtojen määrä (vaikeus):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
fi: Kuution ulottuvuudet: %1×%2×%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
fi: Sekoitussiirtojen määrä (vaikeus): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
fi: <i>Aseta yllä olevat valinnat toiminnolla <nobr>”Valitse pulmatyyppi->Tee omasi…”</nobr>.</i>

en: Watch shuffling in progress?
fi: Tarkkaillaanko sekoituksen etenemistä?

en: Watch your moves in progress?
fi: Tarkkaillaanko siirtojesi etenemistä?

en: Speed of moves:
fi: Siirtonopeus:

en: % of bevel on edges of cubies:
fi: Kuution reunojen viistous-%:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
fi: Voit valita minkä kuution (tai tiilen) koon tahansa aina 6×6×6:een asti, mutta vain yhden sivun ulottuvuus voi olla 1 (muuten pulmasta tulee liian helppo). Helpoin pulma on 2×2×2. 3×3×1 on hyvää lämmittelyä alkuperäiseen Rubikin kuutioon (3×3×3). Yksinkertaisissa pulmissa on 2–5 sekoitussiirtoa, vaikeassa 3×3×3 pulmassa 10–20. Voit myös valita 0 sekoitussiirtoa ja sekoittaa kuution itse esimerkiksi kaverin ratkaistavaksi.
    Muut valinnat määrittävät, haluatko seurata sekoitusta tai omia siirtojasi ja kuinka nopeasti animointi etenee. Viistousasetus vaikuttaa pienten kuutioiden ulkonäköön: aseta arvo 30:een ja tajuat, mistä on kyse.

en: HELP: Rubik's Cube Options
fi: OHJE: Rubikin kuution valinnat

en: Welcome to Kubrick
fi: Tervetuloa Kubrickiin

en: 2x2x1 mat, 1 move
fi: 2×2×1 matto, 1 siirto

en: 2x2x1 mat, 2 moves
fi: 2×2×1 matto, 2 siirtoa

en: 2x2x1 mat, 3 moves
fi: 2×2×1 matto, 3 siirtoa

en: 2x2x2 cube, 2 moves
fi: 2×2×2 kuutio, 2 siirtoa

en: 2x2x2 cube, 3 moves
fi: 2×2×2 kuutio, 3 siirtoa

en: 2x2x2 cube, 4 moves
fi: 2×2×2 kuutio, 4 siirtoa

en: 3x3x1 mat, 4 moves
fi: 3×3×1 matto, 4 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 3 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 3 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 4 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 4 siirtoa

en: 4x4x4 cube, 4 moves
fi: 4×4×4 kuutio, 4 siirtoa

en: 5x5x5 cube, 4 moves
fi: 5×5×5 kuutio, 4 siirtoa

en: 6x3x2 brick, 4 moves
fi: 6×3×2 tiili, 4 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 7 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 7 siirtoa

en: 4x4x4 cube, 5 moves
fi: 4×4×4 kuutio, 5 siirtoa

en: 5x5x5 cube, 6 moves
fi: 5×5×5 kuutio, 6 siirtoa

en: 6x6x6 cube, 6 moves
fi: 6×6×6 kuutio, 6 siirtoa

en: 6x4x1 mat, 9 moves
fi: 6×4×1 matto, 9 siirtoa

en: 6x3x2 brick, 6 moves
fi: 6×3×2 tiili, 6 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 12 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 12 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 15 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 15 siirtoa

en: 3x3x3 cube, 20 moves
fi: 3×3×3 kuutio, 20 siirtoa

en: 4x4x4 cube, 12 moves
fi: 4×4×4 kuutio, 12 siirtoa

en: 5x5x5 cube, 15 moves
fi: 5×5×5 kuutio, 15 siirtoa

en: 6x6x6 cube, 25 moves
fi: 6×6×6 kuutio, 25 siirtoa

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
fi: Rubikin kuution voi siirtää moniin mielenkiintoisiin muotoihin. Tässä on joitakin David Singmasterin klassisesta kirjasta ”Notes on Rubik’s magic cube” (5. laitos vuodelta 1981, s. 47–49). Muodon valmistuttua voit käyttää ratkaisutoimintoa (oletuspikanäppäin S), ja kumota ja tehdä ratkaisun uudelleen niin monta kertaa kuin haluat.

en: Info
fi: Tietoja

en: 3x3x3, 6 X
fi: 3×3×3, 6X

en: 3x3x3, 2 X
fi: 3×3×3, 2X

en: 3x3x3, 6 Spot
fi: 3×3×3, 6 pistettä

en: 3x3x3, 4 Spot
fi: 3×3×3, 4 pistettä

en: 3x3x3, 4 Plus
fi: 3×3×3, 4 plusmerkkiä

en: 3x3x3, 4 Bar
fi: 3×3×3, 4 viivaa

en: 3x3x3, 6 U
fi: 3×3×3, 6 U

en: 3x3x3, 4 U
fi: 3×3×3, 4 U

en: 3x3x3, Snake
fi: 3×3×3, Käärme

en: 3x3x3, Worm
fi: 3×3×3, Mato

en: 3x3x3, Tricolor
fi: 3×3×3, Trikolori

en: 3x3x3, Double Cube
fi: 3×3×3, Kaksoiskuutio

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
fi: <qt>Matemaatikkojen mukaan 3×3×3 kuutio voidaan sekoittaa 43 252 003 274 489 856 000 eri tavalla ja jokainen sekoitus ratkaista 20 tai vähemmällä siirrolla. Menetelmää, joka tämän tekisi, ei toistaiseksi ole löydetty: sitä kutsutaan Jumalan algoritmiksi.<br><br>Monia hitaampia menetelmiä tunnetaan. Katso Wikipedian kahta artikkelia Rubikin kuutiosta ja sen optimaalisista ratkaisuista.<br><br>Useat ratkaisumenetelmät ratkaisevat järjestelmällisesti tason kerrallaan käyttäen siirtosekvenssejä, jotka ratkaisevat muutaman palasen häiritsemättä jo saavutettua tilaa. Tässä esitelty ”Aloittelijan ratkaisu” soveltaa tätä menetelmää. Alun toistasataa siirtoa ratkaisevat 20 siirrolla sekoitetun kuution.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
fi: 3×3×3 taso 1, reunat ensin

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
fi: 3×3×3 taso 2, reuna alaoikealta

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
fi: 3×3×3 taso 2, reuna alavasemmalta

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
fi: 3×3×3 taso 3, käännä reunapalat

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
fi: 3×3×3 taso 3, sijoita kulmat

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
fi: 3×3×3 taso 3, kierrä kulmia

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
fi: 3×3×3 taso 3, sijoita reunat ja VALMISTA!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
fi: 3×3×3 kuutio, täydellinen ratkaisu

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
fi: 3×3×3, vaihda kaksi reunaparia

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
fi: 3×3×3, älä kierrä kahta kulmaa

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
fi: 3×3×3, käännä kaksi reunaa

en: &New Puzzle
fi: &Uusi pulma

en: Start a new puzzle.
fi: Käynnistä uusi pulma.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
fi: Lopeta tehtävänä oleva pulma ja aloita uusi samoin ulottuvuuksin ja sekoitussiirroin.

en: &Load Puzzle...
fi: &Avaa pulma…

en: Reload a saved puzzle from a file.
fi: Avaa uudelleen tiedostoon tallennetun pulman.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
fi: Avaa uudelleen aiemmin tiedostoon tallennetun pulman ulottuvuuksineen, asetuksineen, tiloineen ja siirtohistorioineen.

en: &Save Puzzle...
fi: &Tallenna pulma…

en: Save the puzzle on a file.
fi: Tallentaa pulman tiedostoon.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
fi: Tallentaa pulman tiedostoon ulottuvuuksineen, asetuksineen, ratkaisun tiloineen ja siirtohistorioineen.

en: &Save Puzzle As...
fi: &Tallenna pulma nimellä…

en: Restart &Puzzle...
fi: Käynnistä pulma &uudelleen…

en: Undo all previous moves and start again.
fi: Kumoa kaikki edelliset siirrot ja käynnistä uudelleen.

en: Undo the last move.
fi: Kumoa viimeisin siirto.

en: Redo a previously undone move.
fi: Tee uudelleen viimeisin kumottu siirto.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
fi: Tee uudelleen aiemmin kumottu siirto (pelin alusta lukien, jos tarpeen).

en: Show the solution of the puzzle.
fi: Näytä pulman ratkaisu.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
fi: Näytä pulman ratkaisu kumoamalla ja tekemällä uudestaan kaikki sekoitussiirrot.

en: Main &Demo
fi: &Pääesittely

en: Run a demonstration of puzzle moves.
fi: Käynnistä pulman siirtojen esittely.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
fi: Käynnistää pulman siirroista esittelyn, jossa satunnaisesti valitut kuutiot, tiilet ja matot sekoitetaan ja ratkaistaan.

en: Realign Cube
fi: Asettele kuutio uudelleen

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
fi: Asettele kuutio niin, että ylä- etu- ja oikea sivu näkyvät.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
fi: Asettele kuutio niin, että ylä-, etu- ja oikea sivu näkyvät ja kuution akselit ovat XYZ-akselien suuntaiset, jolloin näppäimistökomennot tuntuvat järkeviltä.

en: Singmaster Moves
fi: Singmaster-siirrot

en: This area shows Singmaster moves.
fi: Tässä alueella näkyvät Singmaster-siirrot.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
fi: Tässä alueella näkyvät Singmaster-siirrot. Ne perustuvat kirjaimiin RFLBUD, jotka tarkoittavat englannin sanoja oikea (R), vasen (L), etu- (F), taka- (B), ylä- (U) ja alapuoli (D). Perusnäkymässä kirjaimet RFU edustavat kolmen näkyvän sivun siirtoa myötäpäivään sekä LBD piilossa olevien sivujen siirtoa vastapäivään. Heittomerkin ' lisääminen kirjaimeen kääntää sen edustaman siirron päinvastaiseksi. Sisempia palasia voit siirtää lisäämällä pisteen lähimmän sivun kirjaimen edelle.

en: &Easy
fi: &Helppo

en: &Not So Easy
fi: &Ei niin helppo

en: &Hard
fi: &Vaikea

en: &Very Hard
fi: H&yvin vaikea

en: Make your own...
fi: Tee omasi…

en: 1 Cube
fi: 1 kuutio

en: Show one view of this cube.
fi: Näytä yksi näkymä kuutiosta.

en: Show one view of this cube, from the front.
fi: Näytä yksi näkymä kuutiosta, edestä.

en: 2 Cubes
fi: 2 kuutiota

en: Show two views of this cube.
fi: Näytä kaksi näkymää kuutiosta.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
fi: Näytä kaksi näkymää kuutiosta, edestä ja takaa. Kumpaakin voi kääntää.

en: 3 Cubes
fi: 3 kuutiota

en: Show three views of this cube.
fi: Näytä kolme näkymää kuutiosta.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
fi: Näyttää kolme näkymää kuutiosta, suuren edestä ja kaksi pienempää edestä ja takaa. Vain suurta voi kääntää.

en: &Watch Shuffling
fi: &Tarkkaile sekoittamista

en: Watch Your &Own Moves
fi: Tarkkaile &omia siirtojasi

en: Kubri&ck Game Settings
fi: Kubri&ck-pelin asetukset

en: Keyboard S&hortcut Settings
fi: Pika&näppäinasetukset

en: X Axis
fi: X-akseli

en: Y Axis
fi: Y-akseli

en: Z Axis
fi: Z-akseli

en: Slice %1
fi: Viipale %1

en: Turn whole cube
fi: Käännä koko kuutiota

en: Anti-clockwise
fi: Vastapäivään

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Move 'Up' face
fi: Siirrä yläsivua (U)

en: Move 'Down' face
fi: Siirrä alasivua (D)

en: Move 'Left' face
fi: Siirrä vasenta sivua (L)

en: Move 'Right' face
fi: Siirrä oikeaa sivua (R)

en: Move 'Front' face
fi: Siirrä etusivua (F)

en: Move 'Back' face
fi: Siirrä takasivua (B)

en: Anti-clockwise move
fi: Siirto vastapäivään

en: Singmaster two-slice move
fi: Kahden viipaleen Singmaster-siirto

en: Singmaster anti-slice move
fi: Viipaleenvastainen Singmaster-siirto

en: Move an inner slice
fi: Siirrä sisäviipaletta

en: Complete a Singmaster move
fi: Täydennä Singmaster-siirto

en: Add space to Singmaster moves
fi: Lisää piste Singmaster-siirtoihin

en: Switch Background
fi: Vaihda taustaa

en: Pretty Patterns
fi: Tyylitellyt kuviot

en: Solution Moves
fi: Ratkaisusiirrot

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
fi: %1 × %2 × %3 kuutio, %4 sekoitusta

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
fi: %1 × %2 × %3 tiili, %4 sekoitusta

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
fi: %1 × %2 × %3 matto, %4 sekoitusta

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
fi: &Valitse tyyppi

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
fi: &Demot

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
fi: &Tyylitellyt kuviot

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
fi: &Ratkaisusiirrot

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
fi: Rubikin kuutioon (TM) perustuva peli

en: &copy; 2008 Ian Wadham
fi: © 2008 Ian Wadham

en: Author
fi: Tekijä
