kubrick - en to fr translation catalogue (163 entries)

en: Front View
fr: Vue avant

en: Back View
fr: Vue arrière

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
fr: DÉMO - Cliquez n'importe où pour commencer à jouer

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own…
fr: Désolé, le cube ne peut être mélangé pour le moment. Le nombre de mouvements pour le mélanger est fixé à zéro. Veuillez sélectionner ce nombre de mouvements de mélanges dans la boite de dialogue des options dans l'élément de menu « Jeu / Sélectionner un type de casse-tête » / Faire le sien... »

[ctx: @title:window]
en: New Puzzle
fr: Nouveau puzzle

[ctx: @title:window]
en: Load Puzzle
fr: Charger un puzzle

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
fr: Fichiers de jeu Kubrick (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
fr: Le fichier « %1 » n'est pas un fichier de jeu Kubrick valable.

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
fr: Ce cube n'a pas été mélangé donc il n'y a rien à résoudre.

[ctx: @title:window]
en: Solve the Cube
fr: Résoudre le cube

en: Restart Puzzle (Undo All)
fr: Redémarrer le casse-tête (Tout annuler)

en: Redo All
fr: Tout refaire

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
fr: Désolé, impossible de trouver un fichier de démonstration valable de Kubrick nommé %1. Il devrait avoir été installé dans le sous-dossier nommé « apps/kubrick ».

[ctx: @title:window]
en: File Not Found
fr: Fichier introuvable

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
fr: Une seule de vos dimensions peut avoir un seul petit cube de large.

[ctx: @title:window]
en: Cube Options
fr: Options du cube

[ctx: @title:window]
en: Save Puzzle
fr: Enregistre un puzzle

en: You have no moves to undo.
fr: Il n'y a aucun mouvement à annuler.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
fr: Il n'y a aucun mouvement à refaire.
    
    Cela peut être dû au fait que vous n'en avez pas annulé ou que vous les avez déjà tous refaits ou encore que tous les mouvements annulés précédemment sont automatiquement supprimés à partir du moment où vous faites un nouveau déplacement avec le clavier ou la souris.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
fr: Le cube a affiché les déplacements avec des animations ou la démonstration s'exécute.
    
    Veuillez patienter ou cliquer sur le cube pour mettre fin à la démonstration.

en: Sorry, too busy.
fr: Désolé, trop occupé.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
fr: Options du « Rubik's cube »

[ctx: @lable:spinbox]
en: Cube dimensions:
fr: Dimensions du cube :

[ctx: @label:spinbox]
en: Moves per shuffle (difficulty):
fr: Déplacements par mélange (Difficulté) :

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
fr: Dimensions du cube : %1 x %2 x %3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
fr: Nombre de déplacements par mélange (difficulté) : %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own…'</nobr> to set the above options.</i>
fr: <i>Veuillez utiliser<nobr> « Sélectionner le type de casse-tête » / Faire son propre casse-tête...» </nobr>pour définir les options ci-dessus.</i>

[ctx: @option:check]
en: Watch shuffling in progress?
fr: Regarder le mélange en cours ?

[ctx: @option:check]
en: Watch your moves in progress?
fr: Regarder vos déplacement en cours ?

[ctx: @label:spinbox]
en: Speed of moves:
fr: Vitesse des déplacements :

[ctx: @label:spinbox]
en: % of bevel on edges of cubies:
fr:  % de biseautage sur les bords des petits cubes :

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
fr: Vous pouvez choisir n'importe quel taille de cube (ou prisme) jusqu'à 6 x 6 x 6 mais une seule face peut avoir une dimension de 1 (sinon la solution du case-tête devient évidente). Le casse-tête le plus facile est 2 x 2 x 1 et 3 x 3 x 1 est un bon entraînement pour le Rubik's Cube original qui est un 3 x 3 x 3. Les casse-têtes simples subissent 2 à 5 mouvements pour le mélange, un casse-tête 3 x 3 x 3 difficile, de 10 à 20. Vous pouvez aussi choisir zéro mouvement de mélange et mélanger le cube vous même, afin qu'un ami le résolve par exemple.
    Les autres options déterminent si vous voulez regarder le mélange et / ou vos propres mouvements, ainsi que la vitesse de l'animation. L'option de biseautage affecte l'apparence des petits cubes. Essayez de la régler à 30 et observez son effet.

en: HELP: Rubik's Cube Options
fr: Aide : options du « Rubik's cube »

en: Welcome to Kubrick
fr: Bienvenue dans Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
fr: Prisme 2 x 2 x 1, 1 déplacement

en: 2x2x1 mat, 2 moves
fr: Prisme 2 x 2 x1, 2 déplacements

en: 2x2x1 mat, 3 moves
fr: Prisme 2 x 2 x 1, 3 déplacements

en: 2x2x2 cube, 2 moves
fr: Cube 2 x 2 x 2, 2 déplacements

en: 2x2x2 cube, 3 moves
fr: Cube 2 x 2 x 2, 3 déplacements

en: 2x2x2 cube, 4 moves
fr: Cube 2 x 2 x 2, 4 déplacements

en: 3x3x1 mat, 4 moves
fr: Prisme 3 x 3 x 1, 4 déplacements

en: 3x3x3 cube, 3 moves
fr: Cube 3 x 3 x 3, 3 déplacements

en: 3x3x3 cube, 4 moves
fr: Cube 3 x 3 x 3, 4 déplacements

en: 4x4x4 cube, 4 moves
fr: Cube 4 x 4 x 4, 4 déplacements

en: 5x5x5 cube, 4 moves
fr: Cube 5 x 5 x 5, 4 déplacements

en: 6x3x2 brick, 4 moves
fr: Prisme 6 x 3 x 2, 4 déplacements

en: 3x3x3 cube, 7 moves
fr: Cube 3 x 3 x 3, 7 déplacements

en: 4x4x4 cube, 5 moves
fr: Cube 4 x 4 x 4, 5 déplacements

en: 5x5x5 cube, 6 moves
fr: Cube 5 x 5 x 5, 6 déplacements

en: 6x6x6 cube, 6 moves
fr: Cube 6 x 6 x 6, 6 déplacements

en: 6x4x1 mat, 9 moves
fr: Prisme 6 x 4 x 1, 9 déplacements

en: 6x3x2 brick, 6 moves
fr: Prisme 6 x 3 x 2, 6 déplacements

en: 3x3x3 cube, 12 moves
fr: Prisme 3 x 3 x 3, 12 déplacements

en: 3x3x3 cube, 15 moves
fr: Cube 3 x 3 x 3, 15 déplacements

en: 3x3x3 cube, 20 moves
fr: Cube 3 x 3 x 3, 20 déplacements

en: 4x4x4 cube, 12 moves
fr: Cube 4 x 4 x 4, 12 déplacements

en: 5x5x5 cube, 15 moves
fr: Cube 5 x 5 x 5, 15 déplacements

en: 6x6x6 cube, 25 moves
fr: Cube 6 x 6 x 6, 25 déplacements

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
fr: Le Rubik's Cube peut être mélangé suivant plusieurs modèles intéressants. En voici quelques uns issus du livre de David Singmaster « Notes on Rubik's Magic Cube », cinquième édition, pages 47-49, publié en 1981. Une fois qu'un modèle est formé, vous pouvez utiliser l'action « Résoudre » (« S » comme raccourci clavier) pour le faire et l'annuler autant de fois que vous le voulez.

en: Info
fr: Informations

en: 3x3x3, 6 X
fr: 3 x 3 x 3, 6 X

en: 3x3x3, 2 X
fr: 3 x 3 x 3, 2 X

en: 3x3x3, 6 Spot
fr: 3 x 3 x 3, 6 centres

en: 3x3x3, 4 Spot
fr: 3 x 3 x 3, 4 centres

en: 3x3x3, 4 Plus
fr: 3 x 3 x 3, 4 croix

en: 3x3x3, 4 Bar
fr: 3 x 3 x 3, 4 barres

en: 3x3x3, 6 U
fr: 3 x 3 x 3, 6 U

en: 3x3x3, 4 U
fr: 3 x 3 x 3, 4 U

en: 3x3x3, Snake
fr: 3 x 3 x 3, serpent

en: 3x3x3, Worm
fr: 3 x 3 x 3, ver

en: 3x3x3, Tricolor
fr: 3 x 3 x 3, tricolore

en: 3x3x3, Double Cube
fr: 3 x 3 x 3, cube double

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
fr: <qt>Des mathématiciens ont calculé qu'un cube de 3 x 3 x 3 peut être mélangé de 43 252 003 274 489 856 000 manières différentes et ils ont émis l'hypothèse que toutes ces positions peuvent être résolues en 20 mouvements ou moins. La méthode permettant un tel résultat (inconnue à ce jour) est nommé « Algorithme de Dieu ».<br /> <br /> De nombreuses autres méthodes sont connues. Veuillez consulter les deux articles de Wikipédia traitant du Rubik's Cube et des solutions optimales pour le Rubik's cube.<br /> <br /> De nombreuses méthodes fonctionnent de manière systématique en construisant la solution face par face, en se basant sur des séquences de déplacement qui résolvent quelques pièces sans troubler les résultats précédents. La « Solution du débutant » démontrée ici s'appuie sur cette approche. Il suffit alors d'un peu plus de 100 déplacements pour résoudre un cube ayant été mélangé au préalable avec 20 mouvements.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
fr: 3 x 3 x 3 face 1, arêtes en premier

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
fr: 3 x 3 x 3 face 2, arête depuis le fond à droite

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
fr: 3 x 3 x 3 face 2, arête depuis le fond à gauche

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
fr: 3 x 3 x 3 face 3, retourner les morceaux de l'arête

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
fr: 3 x 3 x 3 face 3, placer les coins

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
fr: 3 x 3 x 3 face 3, tourner les coins

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
fr: 3 x 3 x 3 face 3, placer les arêtes et FIN !

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
fr: Cube 3 x 3 x 3, solution complète

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
fr: 3 x 3 x 3 échanger 2 paires d'arêtes

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
fr: 3 x 3 x 3 replacer 2 coins échangés

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
fr: 3 x 3 x 3 tourner 2 arêtes

[ctx: @action]
en: &New Puzzle
fr: &Nouveau puzzle

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new puzzle
fr: Démarrer un nouveau casse-tête.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Finishes the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
fr: Termine le casse-tête sur lequel vous travaillez et démarrer un nouveau casse-tête ayant les mêmes dimensions et le même nombre de déplacements de mélange.

[ctx: @action]
en: &Load Puzzle…
fr: Charger un puzz&le

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload a saved puzzle from a file
fr: Recharger un casse-tête enregistré depuis un fichier.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Reloads a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
fr: Recharge un casse-tête que vous avez précédemment enregistré dans un fichier, comprenant ses dimensions, sa configuration, son état courant et son historique de déplacements.

[ctx: @action]
en: &Save Puzzle…
fr: Enregi&strer un puzzle

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the puzzle on a file
fr: Enregistrer le casse-tête dans un fichier.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
fr: Enregistre le casse-tête dans un fichier, avec ses dimensions, sa configuration, son état courant et son historique de déplacements.

[ctx: @action]
en: &Save Puzzle As…
fr: &Enregistrer un puzzle sous...

[ctx: @action]
en: Restart &Puzzle…
fr: Redémarrer un &puzzle...

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo all previous moves and start again
fr: Annuler tous les déplacements précédents et recommencer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Undoes all previous moves and start again.
fr: Annule tous les déplacements précédents et recommence.

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo the last move
fr: Annuler le dernier déplacement

[ctx: @info:whatsthis]
en: Undoes the last move.
fr: Annule le dernier déplacement.

[ctx: @info:tooltip]
en: Redo a previously undone move
fr: Refaire un déplacement précédemment annulé.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Redoes a previously undone move (repeatedly from the start if required).
fr: Refait un mouvement précédemment annulé (En repartant du début si besoin).

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the solution of the puzzle
fr: Afficher la solution du casse-tête.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
fr: Affiche la solution du casse-tête en annulant et refaisant tous les déplacements de mélange.

[ctx: @action]
en: Main &Demo
fr: &Démonstration principale

[ctx: @info:tooltip]
en: Run a demonstration of puzzle moves
fr: Lancer une démonstration des déplacements du casse-tête.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
fr: Lance une démonstration des déplacements du casse-tête, dans laquelle des cubes, des briques et des couches choisis au hasard sont mélangés et résolus.

[ctx: @action]
en: Realign Cube
fr: Ré-aligner un cube

[ctx: @info:tooltip]
en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together
fr: Ré-aligner le cube de manière à ce que les faces du dessus, de devant et de droite soient toutes les trois visibles.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Realigns the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
fr: Ré-aligne le cube de manière à ce que les faces du dessus, du devant et de droite soient visibles toutes les trois et que les axes du cube soient parallèles aux axes « XYZ », rendant ainsi les déplacements au clavier plus évidents.

[ctx: @action]
en: Redo All
fr: Tout refaire

[ctx: @label:textbox]
en: Singmaster moves:
fr: Déplacements « Singmaster » :

en: Singmaster Moves
fr: Déplacements « Singmaster »

en: This area shows Singmaster moves.
fr: Cette zone présente les déplacement « Singmaster ».

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
fr: Cette zone présente les mouvements « Singmaster ». Ils sont construits sur les lettres « RLFBUD », représentant en anglais les faces droite (R), gauche (L), avant (F), arrière (B), dessus (U) et dessous (D). Dans la vue normale, les lettres « RFU » représentent les mouvements horaires des trois faces visibles et « LBD » les mouvements anti horaires des faces cachées. L'ajout d'un apostrophe à une lettre inverse le mouvement. Pour déplacer les couches internes, ajoutez des points avant la lettre de la face la plus proche.

[ctx: @title:menu]
en: &Easy
fr: Facil&e

[ctx: @title:menu]
en: &Not So Easy
fr: &Pas si facile

[ctx: @title:menu]
en: &Hard
fr: &Difficile

[ctx: @title:menu]
en: &Very Hard
fr: &Très difficile

[ctx: @action]
en: Make Your Own…
fr: Faire votre puzzle personnalisé...

[ctx: @option:check]
en: 1 Cube
fr: 1 cube

[ctx: @info:tooltip]
en: Show one view of this cube
fr: Afficher une vue de ce cube.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows one view of this cube, from the front.
fr: Affiche une seule vue de ce cube, de devant.

[ctx: @option:check]
en: 2 Cubes
fr: 2 cubes

[ctx: @info:tooltip]
en: Show two views of this cube
fr: Afficher deux vues de ce cube.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
fr: Affiche deux vues de ce cube, du devant et de l'arrière. Les deux peuvent tourner.

[ctx: @option:check]
en: 3 Cubes
fr: 3 cubes

[ctx: @info:tooltip]
en: Show three views of this cube
fr: Afficher trois vues de ce cube.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
fr: Affiche trois vues de ce cube, une grande du devant et deux petites du devant et de l'arrière. Seule la grande vue peut tourner.

[ctx: @option:check]
en: &Watch Shuffling
fr: &Observer le mélange

[ctx: @option:check]
en: Watch Your &Own Moves
fr: Observer vos pr&opres déplacements

[ctx: @action]
en: X Axis
fr: Axe X

[ctx: @action]
en: Y Axis
fr: Axe Y

[ctx: @action]
en: Z Axis
fr: Axe Z

[ctx: @action]
en: Slice %1
fr: Couche %1

[ctx: @action]
en: Turn Whole Cube
fr: Tourner tout le cube

[ctx: @action]
en: Anti-Clockwise
fr: Sens antihoraire

[ctx: @action]
en: Clockwise
fr: Sens horaire

[ctx: @action]
en: Move 'Up' Face
fr: Mettre la face au « Dessus »

[ctx: @action]
en: Move 'Down' Face
fr: Mettre la face au « Dessous »

[ctx: @action]
en: Move 'Left' Face
fr: Mettre la face à « Gauche »

[ctx: @action]
en: Move 'Right' Face
fr: Mettre la face à « Droite »

[ctx: @action]
en: Move 'Front' Face
fr: Mettre la face à « Devant »

[ctx: @action]
en: Move 'Back' Face
fr: Mettre la face en « Arrière »

[ctx: @action]
en: Anti-Clockwise Move
fr: Déplacement dans le sens antihoraire

[ctx: @action]
en: Singmaster Two-Slice Move
fr: Déplacement « Singmaster » sur deux couches

[ctx: @action]
en: Singmaster Anti-Slice Move
fr: Déplacement « Singmaster » sans dérapage

[ctx: @action]
en: Move an Inner Slice
fr: Déplacer une couche interne

[ctx: @action]
en: Complete a Singmaster Move
fr: Terminer un déplacement « Singmaster »

[ctx: @action]
en: Add Space to Singmaster Moves
fr: Ajouter un espace aux déplacements « Singmaster »

[ctx: @action]
en: Switch Background
fr: Modifier l'arrière-plan

[ctx: @title:window]
en: Pretty Patterns
fr: Modèles élégants

[ctx: @title:window]
en: Solution Moves
fr: Déplacements de la solution

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
fr: Cube %1 x %2 x %3, %4 déplacements de mélange

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
fr: Prisme %1 x %2 x %3, %4 déplacements de mélange

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
fr: Prisme %1 x %2 x %3, %4 déplacements de mélange

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Puzzle Type
fr: Type de &puzzle

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
fr: &Démonstrations

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
fr: &Modèles élégants

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
fr: Déplacements de &solution

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
fr: Un jeu s'inspirant du Rubik's Cube™

en: Author
fr: Auteur
