kubrick - en to gl translation catalogue (156 entries)

en: Front View
gl: Vista frontal

en: Back View
gl: Vista desde atrás

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
gl: DEMO - Prema calquera lugar para comezar a xogar

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
gl: Sentímolo, o cubo non se pode barallar neste momento. O número de movementos de barallar está a cero. Escolla o seu número de movementos no diálogo de configuración no elemento de menú «Partida → Escoller o tipo de quebracabezas → Un propio…».

en: New Puzzle
gl: Novo quebracabezas

en: Load Puzzle
gl: Cargar un quebracabezas

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
gl: Ficheiros de partida de Kubrick (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
gl: O ficheiro «%1» non é un ficheiro de partida correcto de Kubrick.

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
gl: Este cubo non se barallou, polo que non hai nada para resolver.

en: Solve the Cube
gl: Resolver o cubo

en: Restart Puzzle (Undo All)
gl: Reiniciar o quebracabezas (desfai todo)

en: Redo All
gl: Refacer todo

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
gl: Non se puido atopar un ficheiro correcto de demostración de Kubrick chamado %1. Debería estar instalado no subdirectorio "apps/kubrick".

en: File Not Found
gl: Non se atopou o ficheiro

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
gl: Só unha das súas dimensións pode ter un cubo de anchura.

en: Cube Options
gl: Opcións do cubo

en: Save Puzzle
gl: Gardar o quebracabezas

en: You have no moves to undo.
gl: Non hai movementos que desfacer.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
gl: Non hai movementos para refacer.
    
    Isto pode deberse a que non desfixese ningún, os refixese todos ou polo feito de que todos os movementos antes desfeitos elimínanse ao facer un novo movemento co rato ou co teclado.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
gl: Ou o cubo ten movementos animados en marcha ou se está a executar a demostración.
    
    Agarde ou prema o cubo para deter a demostración.

en: Sorry, too busy.
gl: Sentímolo, está atarefado.

en: Cube dimensions:
gl: Dimensións do cubo:

en: Moves per shuffle (difficulty):
gl: Movementos ao barallar (dificultade):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
gl: Dimensións do cubo: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
gl: Movementos ao barallar (dificultade): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
gl: <i>Use <nobr>«Escoller o tipo de quebracabezas->Un propio…»</nobr> para definir as anteriores opcións.</i>

en: Watch shuffling in progress?
gl: Ver como se baralla?

en: Watch your moves in progress?
gl: Ver os seus movementos?

en: Speed of moves:
gl: Velocidade dos movementos:

en: % of bevel on edges of cubies:
gl: % de bisel nas beiras dos cubiños:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
gl: Podes escoller calquera tamaño para o cubo ata 6x6x6, pero só un lado pode ter a dimensión 1 (en caso contrario o quebracabezas sería trivial). O máis fácil é o 2x2x1, e o 3x3x1 está ben para prepararse para o cubo de Rubik orixinal, que é o 3x3x3. Os quebracabezas simples teñen de 2 a 5 movementos de baralla, un 3x3x3 difícil ten de 10 a 20 --- ou podes escoller cero baralladas e entón movelo ti mesmo, por exemplo para que o resolva un amigo.
    As outras opcións determinan se podes ver como se baralla e/ou os teus propios movementos, así como o rápido que irá a animación. A opción de bisel afecta á aparencia dos cubos pequenos. Proba cun 30% e veralo.

en: HELP: Rubik's Cube Options
gl: AXUDA: Opcións do cubo de Rubik

en: Welcome to Kubrick
gl: Benvido a Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
gl: Felpudo de 2x2x1, 1 movemento

en: 2x2x1 mat, 2 moves
gl: Plaqueta de 2x2x1, 2 movementos

en: 2x2x1 mat, 3 moves
gl: Plaqueta de 2x2x1, 3 movementos

en: 2x2x2 cube, 2 moves
gl: Cubo de 2x2x2, 2 movementos

en: 2x2x2 cube, 3 moves
gl: Cubo de 2x2x2, 3 movementos

en: 2x2x2 cube, 4 moves
gl: Cubo de 2x2x2, 4 movementos

en: 3x3x1 mat, 4 moves
gl: Plaqueta de 3x3x1, 4 movementos

en: 3x3x3 cube, 3 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 3 movementos

en: 3x3x3 cube, 4 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 4 movementos

en: 4x4x4 cube, 4 moves
gl: Cubo de 4x4x4, 4 movementos

en: 5x5x5 cube, 4 moves
gl: Cubo de 5x5x5, 4 movementos

en: 6x3x2 brick, 4 moves
gl: Ladrillo de 6x3x2, 4 movementos

en: 3x3x3 cube, 7 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 7 movementos

en: 4x4x4 cube, 5 moves
gl: Cubo de 4x4x4, 5 movementos

en: 5x5x5 cube, 6 moves
gl: Cubo de 5x5x5, 6 movementos

en: 6x6x6 cube, 6 moves
gl: Cubo de 6x6x6, 6 movementos

en: 6x4x1 mat, 9 moves
gl: Plaqueta de 6x4x1, 9 movementos

en: 6x3x2 brick, 6 moves
gl: Ladrillo de 6x3x2, 6 movementos

en: 3x3x3 cube, 12 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 12 movementos

en: 3x3x3 cube, 15 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 15 movementos

en: 3x3x3 cube, 20 moves
gl: Cubo de 3x3x3, 20 movementos

en: 4x4x4 cube, 12 moves
gl: Cubo de 4x4x4, 12 movementos

en: 5x5x5 cube, 15 moves
gl: Cubo de 5x5x5, 15 movementos

en: 6x6x6 cube, 25 moves
gl: Cubo de 6x6x6, 25 movementos

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
gl: O cubo de Rubik pode moverse seguindo moitos padróns interesantes. Estes son uns poucos extraídos do libro de David Singmaster «Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition», páxinas 47-49, publicado en 1981. Tras formar un padrón, podes usar a acción Resolver (tecla predeterminada R) para desfacelo e refacelo cantas veces queiras.

en: Info
gl: Información

en: 3x3x3, 6 Spot
gl: 3x3x3, 6 Punto

en: 3x3x3, 4 Spot
gl: 3x3x3, 4 Punto

en: 3x3x3, 4 Plus
gl: 3x3x3, 4 Suma

en: 3x3x3, 4 Bar
gl: 3x3x3, 4 Barra

en: 3x3x3, Snake
gl: 3x3x3, Serpe

en: 3x3x3, Worm
gl: 3x3x3, Verme

en: 3x3x3, Double Cube
gl: 3x3x3, Cubo duplo

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
gl: <qt>Os matemáticos calculan que un cubo de 3x3x3 pode barallarse en 43.252.03.274.489.856.000 padróns distintos, e aínda conxecturan que todos eles poden ser resoltos con 20 movementos ou menos. O método que o permite facer (como xa se descubriu) é chamado o Algoritmo de Deus.<br><br>Coñécense moitos outros métodos máis traballosos.<br><br>Varios métodos funcionan sistematicamente construíndo a solución unha capa por vez, usando secuencias de movementos que resolven unha poucas pezas sen estragar o que xa foi feito. A «solución de principiante» que mostramos utiliza esa aproximación. Con só uns 100 movementos resolverá un cubo que se barallase con 20.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
gl: 3x3x3 Capa 1, primeiro os as beiras

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
gl: 3x3x3 Capa 2, da beira á parte inferior dereita

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
gl: 3x3x3 Capa 2, da beira á parte inferior esquerda

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
gl: 3x3x3 Capa 3, inverter as pezas da beira

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
gl: 3x3x3 Capa 3, pór os cantos

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
gl: 3x3x3 Capa 3, xirar os cantos

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
gl: 3x3x3 Capa 3, pór as beiras e COMPLETADO!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
gl: Cubo de 3x3x3, solución completa

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
gl: 3x3x3 Permutar 2 pares de beiras

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
gl: 3x3x3 Xirar en sentido contrario 2 cantos

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
gl: 3x3x3 Inverter 2 beiras

en: &New Puzzle
gl: &Novo quebracabezas

en: Start a new puzzle.
gl: Inicia un novo quebracabezas.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
gl: Remata co quebracabezas no que está a traballar e comeza un novo co mesmo tamaño e movementos de barallada.

en: &Load Puzzle...
gl: &Cargar un quebracabezas…

en: Reload a saved puzzle from a file.
gl: Carga un quebracabezas gardado nun ficheiro.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
gl: Carga un quebracabezas que vostede gardase previamente nun ficheiro, incluíndo as dimensións, configuración, estado actual e historial de movementos.

en: &Save Puzzle...
gl: &Gardar o quebracabezas…

en: Save the puzzle on a file.
gl: Garda o quebracabezas nun ficheiro.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
gl: Garda o quebracabezas nun ficheiro, incluíndo as dimensións, configuración, estado actual e historial de movementos.

en: &Save Puzzle As...
gl: Gardar o quebracabezas &como…

en: Restart &Puzzle...
gl: &Reiniciar o quebracabezas…

en: Undo all previous moves and start again.
gl: Desfai todos os movementos anteriores e comeza de novo.

en: Undo the last move.
gl: Desfacer o último movemento.

en: Redo a previously undone move.
gl: Refacer un movemento previamente desfeito.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
gl: Refai un movemento previamente desfeito (repite desde o comezo se o pide).

en: Show the solution of the puzzle.
gl: Mostrar a solución do quebracabezas.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
gl: Mostra a solución do quebracabezas desfacendo e facendo de novo todos os movementos de barallada.

en: Main &Demo
gl: &Demostración principal

en: Run a demonstration of puzzle moves.
gl: Executar unha demostración dos movementos do quebracabezas.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
gl: Executa unha demostración dos movementos do quebracabezas, na que se barallan cubos, bloques ou placas, e logo resólvese.

en: Realign Cube
gl: Aliñar de novo o cubo

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
gl: Aliñar de novo o cubo de xeito que o cume, a fronte e o lado dereito sexan visíbeis á vez.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
gl: Aliña de novo o cubo de xeito que o cume, a fronte e o lado dereito sexan visíbeis á vez e os eixes do cubo sexan paralelos aos eixes XYZ, facendo deste xeito que os movementos co teclado respondan ao seu significado.

en: Singmaster Moves
gl: Movementos de Singmaster

en: This area shows Singmaster moves.
gl: Esta área mostra os movementos de Singmaster.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
gl: Esta área mostra os movementos de Singmaster. Están baseados nas letras RLFBUD, que representan (en inglés) as caras dereita, esquerda, frontal, traseira, superior e inferior. Na vista normal, as letras RFU representan movementos no sentido horario das tres caras visíbeis en LBD movementos no sentido antihorario das caras agochadas. Se engades un ' (apóstrofe) a unha letra obterás o movemento oposto ao da letra. Para mover as seccións internas, engade puntos antes da letra da cara máis próxima.

en: &Easy
gl: &Fácil

en: &Not So Easy
gl: &Non tan fácil

en: &Hard
gl: &Difícil

en: &Very Hard
gl: &Moi difícil

en: Make your own...
gl: Un propio…

en: 1 Cube
gl: 1 Cubo

en: Show one view of this cube.
gl: Mostra unha vista deste cubo.

en: Show one view of this cube, from the front.
gl: Mostra unha vista deste cubo, desde a fronte.

en: 2 Cubes
gl: 2 Cubos

en: Show two views of this cube.
gl: Mostra dúas vistas deste cubo.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
gl: Mostra dúas vistas deste cubo, desde a fronte e deste atrás. Ambas as dúas poden rotar.

en: 3 Cubes
gl: 3 Cubos

en: Show three views of this cube.
gl: Mostra tres vistas deste cubo.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
gl: Mostra tres vistas deste cubo, unha grande, desde diante, e dúas pequenas, desde a fronte e desde detrás. Só pode rotar a grande.

en: &Watch Shuffling
gl: Ver como se &baralla

en: Watch Your &Own Moves
gl: Ver os seus &movementos

en: Kubri&ck Game Settings
gl: Configuración de Kubri&ck

en: Keyboard S&hortcut Settings
gl: Configuración dos a&tallos de teclado

en: X Axis
gl: Eixo X

en: Y Axis
gl: Eixo Y

en: Z Axis
gl: Eixo Z

en: Slice %1
gl: Sección %1

en: Turn whole cube
gl: Xirar todo o cubo

en: Anti-clockwise
gl: Sentido antihorario

en: Clockwise
gl: Sentido horario

en: Move 'Up' face
gl: Mover a cara superior

en: Move 'Down' face
gl: Mover a cara inferior

en: Move 'Left' face
gl: Mover a cara esquerda

en: Move 'Right' face
gl: Mover a cara dereita

en: Move 'Front' face
gl: Mover a cara frontal

en: Move 'Back' face
gl: Mover a cara traseira

en: Anti-clockwise move
gl: Movemento no sentido antihorario

en: Singmaster two-slice move
gl: Mover dúas seccións de Singmaster

en: Singmaster anti-slice move
gl: Mover á inversa a sección de Singmaster

en: Move an inner slice
gl: Mover unha sección interior

en: Complete a Singmaster move
gl: Completar un movemento de Singmaster

en: Add space to Singmaster moves
gl: Engadir un espazo aos movementos de Singmaster

en: Switch Background
gl: Cambiar de fondo

en: Pretty Patterns
gl: Padróns bonitos

en: Solution Moves
gl: Movementos da solución

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
gl: Cubo de %1x%2x%3, %4 baralladas

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
gl: Ladrillo de %1x%2x%3, %4 baralladas

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
gl: Plaqueta de %1x%2x%3, %4 baralladas

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
gl: Escoller o &tipo de quebracabezas

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
gl: &Demostracións

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
gl: &Padróns bonitos

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
gl: Movementos da &solución

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
gl: Un xogo baseado no Cubo de Rubik (TM)

en: &copy; 2008 Ian Wadham
gl: © 2008 Ian Wadham

en: Author
gl: Autor
