kubrick - en to ia translation catalogue (35 entries)

en: Front View
ia: Vista de Fronte

en: Back View
ia: Vista de Retro

[ctx: @title:window]
en: New Puzzle
ia: Nove Puzzle

[ctx: @title:window]
en: Load Puzzle
ia: Carga Puzzle

en: Undo
ia: Annulla

en: Redo
ia: Reface

en: Restart Puzzle (Undo All)
ia: Reinitia Puzzle (Annulla toto)

en: Redo All
ia: Reface toto

[ctx: @title:window]
en: File Not Found
ia: File non trovate

[ctx: @title:window]
en: Cube Options
ia: Optiones de cubo

[ctx: @title:window]
en: Save Puzzle
ia: Salveguarda Puzzle

en: Sorry, too busy.
ia: Desolate, troppo occupate.

[ctx: @lable:spinbox]
en: Cube dimensions:
ia: Dimensiones  de cubo:

[ctx: @action]
en: &New Puzzle
ia: &Nove Puzzle

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new puzzle
ia: Starta un nove puzzle (enigma)

[ctx: @action]
en: &Load Puzzle…
ia: Carga Puzz&le...

[ctx: @action]
en: &Save Puzzle…
ia: &Salveguarda Puzzle...

[ctx: @action]
en: &Save Puzzle As…
ia: &Salveguarda Puzzle como ...

[ctx: @action]
en: Restart &Puzzle…
ia: Reinitia &Puzzle ...

[ctx: @action]
en: Main &Demo
ia: &Demo Principal

[ctx: @action]
en: Redo All
ia: Reface toto

[ctx: @title:menu]
en: &Easy
ia: &Facile

[ctx: @title:menu]
en: &Hard
ia: &Difficile

[ctx: @title:menu]
en: &Very Hard
ia: &Molte difficile

[ctx: @option:check]
en: 1 Cube
ia: 1 Cubo

[ctx: @option:check]
en: 2 Cubes
ia: 2 Cubos

[ctx: @option:check]
en: 3 Cubes
ia: 3 Cubos

[ctx: @action]
en: X Axis
ia: Axe-x:

[ctx: @action]
en: Y Axis
ia: Axe-y:

[ctx: @action]
en: Z Axis
ia: Axe-z:

[ctx: @action]
en: Anti-Clockwise
ia: In senso anti-horari

[ctx: @action]
en: Clockwise
ia: In senso horari

[ctx: @action]
en: Anti-Clockwise Move
ia: Move In senso anti-horari

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Puzzle Type
ia: Typo se &Puzzle

en: Author
ia: Autor
