kubrick - en to ja translation catalogue (143 entries)

en: Front View
ja: 前から見たキューブ

en: Back View
ja: 後ろから見たキューブ

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
ja: デモ - クリックしてプレイを開始します

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
ja: シャッフルの回転数が 0 に設定されているためキューブをシャッフルできません。メニューの「ゲーム|パズルの種類を選択|カスタム...」を選択し、オプション設定ダイアログでシャッフルの回転数を設定してください。

en: New Puzzle
ja: 新しいパズル

en: Load Puzzle
ja: パズルを読み込み

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
ja: このキューブはシャッフルされていないので解けません。

en: Solve the Cube
ja: パズルを解く

en: Restart Puzzle (Undo All)
ja: パズルを再スタート (すべて元に戻す)

en: Redo All
ja: すべてやり直す(&R)

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
ja: ‘%1’ という名前の有効な Kubrick デモファイルが見つかりませんでした。これは ‘apps/kubrick’ のサブディレクトリにインストールされていなければなりません。

en: File Not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
ja: 幅をピース 1 個分にできるのは 1 方向だけです。

en: Cube Options
ja: キューブのオプション

en: Save Puzzle
ja: パズルを保存

en: You have no moves to undo.
ja: 元に戻す操作がありません。

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
ja: アニメーション処理中の回転があるか、デモが実行中です。
    
    処理が終了するまで待つか、キューブをクリックしてデモを中止してください。

en: Sorry, too busy.
ja: ビジーです

en: Cube dimensions:
ja: キューブのサイズ:

en: Moves per shuffle (difficulty):
ja: シャッフルの回転数 (難易度):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
ja: キューブのサイズ: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
ja: シャッフルの回転数 (難易度): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
ja: <html>上のオプションを変更するには、メニューの「パズルの種類を選択|カスタム...」を使ってください。</html>

en: Watch shuffling in progress?
ja: シャッフルの回転を見る

en: Watch your moves in progress?
ja: 自分の回転をアニメーション表示する

en: Speed of moves:
ja: アニメーションの速度:

en: % of bevel on edges of cubies:
ja: ピースの面取り部分の割合 (%):

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
ja: キューブのサイズは最大 6x6x6 までで自由に設定できますが、幅をピース 1 個分にできるのは 1 方向だけです (そうしなければつまらないパズルになってしまいます)。最も簡単なのは 2x2x1 です。3x3x1 は本来のルービックキューブ (3x3x3) を始める前のウォーミングアップに適しています。シャッフルの回転数は、簡単なパズルでは 2 回から 5 回、3x3x3 の難しいものでは 10 回から 20 回です。シャッフルの回転数を 0 に設定して自分でキューブを崩して友達に解かせてみたりすることもできます。
    これ以外にも、シャッフルや自分の回転をアニメーション表示するかどうか、表示する場合はアニメーションの速度も設定できます。面取りのオプションはピースの外観に影響します。値を 30 に設定してみるとその効果がよく分かります。

en: HELP: Rubik's Cube Options
ja: ヘルプ: ルービックキューブのオプション

en: Welcome to Kubrick
ja: Kubrick へようこそ

en: 2x2x1 mat, 1 move
ja: 2x2x1 マット、1 回転

en: 2x2x1 mat, 2 moves
ja: 2x2x1 マット、2 回転

en: 2x2x1 mat, 3 moves
ja: 2x2x1 マット、3 回転

en: 2x2x2 cube, 2 moves
ja: 2x2x2 キューブ、2 回転

en: 2x2x2 cube, 3 moves
ja: 2x2x2 キューブ、3 回転

en: 2x2x2 cube, 4 moves
ja: 2x2x2 キューブ、4 回転

en: 3x3x1 mat, 4 moves
ja: 3x3x1 マット、4 回転

en: 3x3x3 cube, 3 moves
ja: 3x3x3 キューブ、3 回転

en: 3x3x3 cube, 4 moves
ja: 3x3x3 キューブ、4 回転

en: 4x4x4 cube, 4 moves
ja: 4x4x4 キューブ、4 回転

en: 5x5x5 cube, 4 moves
ja: 5x5x5 キューブ、4 回転

en: 6x3x2 brick, 4 moves
ja: 6x3x2 れんが、4 回転

en: 3x3x3 cube, 7 moves
ja: 3x3x3 キューブ、7 回転

en: 4x4x4 cube, 5 moves
ja: 4x4x4 キューブ、5 回転

en: 5x5x5 cube, 6 moves
ja: 5x5x5 キューブ、6 回転

en: 6x6x6 cube, 6 moves
ja: 6x6x6 キューブ、6 回転

en: 6x4x1 mat, 9 moves
ja: 6x4x1 マット、9 回転

en: 6x3x2 brick, 6 moves
ja: 6x3x2 れんが、6 回転

en: 3x3x3 cube, 12 moves
ja: 3x3x3 キューブ、12 回転

en: 3x3x3 cube, 15 moves
ja: 3x3x3 キューブ、15 回転

en: 3x3x3 cube, 20 moves
ja: 3x3x3 キューブ、20 回転

en: 4x4x4 cube, 12 moves
ja: 4x4x4 キューブ、12 回転

en: 5x5x5 cube, 15 moves
ja: 5x5x5 キューブ、15 回転

en: 6x6x6 cube, 25 moves
ja: 6x6x6 キューブ、25 回転

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
ja: ルービックキューブを回転してさまざまな面白いパターンを作り出すことができます。ここに収められているのは、1981年に出版された David Singmaster による古典的著作『Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition』の 47-49 ページに記載されている例です。パターンが出来上がったら、「パズルを解く」を使って (標準のショートカットは S) 何度でも元に戻してやり直すことができます。

en: Info
ja: 情報

en: 3x3x3, 6 X
ja: 3x3x3、X (6 面)

en: 3x3x3, 2 X
ja: 3x3x3、X (2 面)

en: 3x3x3, 6 Spot
ja: 3x3x3、点 (6 面)

en: 3x3x3, 4 Spot
ja: 3x3x3、点 (4 面)

en: 3x3x3, 4 Plus
ja: 3x3x3、プラス (4 面)

en: 3x3x3, 4 Bar
ja: 3x3x3、バー (4 面)

en: 3x3x3, 6 U
ja: 3x3x3、U (6 面)

en: 3x3x3, 4 U
ja: 3x3x3、U (4 面)

en: 3x3x3, Snake
ja: 3x3x3、スネーク

en: 3x3x3, Worm
ja: 3x3x3、ワーム

en: 3x3x3, Tricolor
ja: 3x3x3、三色旗

en: 3x3x3, Double Cube
ja: 3x3x3、ダブルキューブ

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
ja: <qt><p>3x3x3 のキューブは 43,252,003,274,489,856,000 通りのパターンにシャッフルできますが、すべて 20 回前後の回転で解くことができると数学者は予想しています。まだ発見されていないその方法は「神のアルゴリズム」と呼ばれています。</p><p>それより多い回数で解く方法はたくさん知られています。Wikipedia の Rubik's Cube と Optimal Solutions for Rubik's Cube の 2 つの記事を参照してください。</p><p>そのなかには、既に揃えた部分を壊さずにいくつかのピースの位置を揃える手順を使って 1 レイヤーごとに解決していくという系統的な方法もあります。ここに収められている「初心者向けの手順」もその方法を用いています。シャッフルの回転数が 20 以下のキューブを 100 回ほどの回転で解きます。</p></qt>

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
ja: 3x3x3 キューブ、6 面完成

en: &New Puzzle
ja: 新しいパズル(&N)

en: Start a new puzzle.
ja: 新しいパズルを開始します。

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
ja: 現在のパズルを中止し、同じ種類の新しいパズルを開始します。

en: &Load Puzzle...
ja: パズルを読み込み(&L)...

en: Reload a saved puzzle from a file.
ja: ファイルに保存されたパズルを読み込みます。

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
ja: ファイルに保存されたパズルをサイズ、設定、状態、回転の履歴を含めて読み込みます。

en: &Save Puzzle...
ja: パズルを保存(&S)...

en: Save the puzzle on a file.
ja: パズルをファイルに保存します。

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
ja: サイズ、設定、現在の状態、回転の履歴を含めてパズルをファイルに保存します。

en: &Save Puzzle As...
ja: 名前を付けてパズルを保存(&A)...

en: Restart &Puzzle...
ja: パズルを再スタート(&P)...

en: Undo all previous moves and start again.
ja: これまでに行ったすべての操作を元に戻して最初からやり直します。

en: Undo the last move.
ja: 最後の操作を元に戻します。

en: Redo a previously undone move.
ja: 元に戻した操作をやり直します。

en: Show the solution of the puzzle.
ja: パズルの解を表示します。

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
ja: シャッフルの回転をすべて元に戻してやり直すことでパズルの解を表示します。

en: Main &Demo
ja: メインデモ(&O)

en: Run a demonstration of puzzle moves.
ja: このゲームのデモを表示します。

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
ja: 種類の異なるキューブをランダムに使って、シャッフルとパズルを解く過程をアニメーション表示します。

en: Realign Cube
ja: キューブを再配置(&C)

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
ja: 上面、前面、右面が同時に見えるようにキューブを開始位置に再配置します。

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
ja: 上面、前面、右面が同時に見えて、キューブの軸が XYZ 軸と平行になるようにキューブを開始位置に再配置します。そうすることによってキーボード操作と見た目の不一致を解消します。

en: Singmaster Moves
ja: 回転記号

en: This area shows Singmaster moves.
ja: ここには Singmaster の表記法に基づく回転記号が表示されます。

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
ja: ここには David Singmaster (数学者) の表記法に基づく回転記号が表示されます。RLFBUD の 6 文字はそれぞれ、右面 (Right)、左面 (Left)、前面 (Front)、後面 (Back)、上面 (Up)、下面 (Down) をその面に向かって時計回りに回転することを意味します。前から見たキューブでは、RFU は見えている 3 つの面を表します。隠れている LBD の面は反時計回りに回転するように見えます。これらの文字の後にアポストロフィ (') を付けると、その文字が表す面を反時計回りに回転することを意味します。内側のスライスを回転するときは、それと平行な近い方の面の文字の前にピリオド (.) を付けます。

en: &Easy
ja: 簡単(&E)

en: &Not So Easy
ja: 普通(&N)

en: &Hard
ja: 難しい(&H)

en: &Very Hard
ja: 非常に難しい(&V)

en: Make your own...
ja: カスタム(&C)...

en: 1 Cube
ja: キューブ 1 つ

en: Show one view of this cube.
ja: キューブを 1 つだけ表示します。

en: Show one view of this cube, from the front.
ja: 前から見たキューブのみを表示します。

en: 2 Cubes
ja: キューブ 2 つ

en: Show two views of this cube.
ja: キューブを 2 つ表示します。

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
ja: 前から見たキューブと後ろから見たキューブを表示します。どちらも回転できます。

en: 3 Cubes
ja: キューブ 3 つ

en: Show three views of this cube.
ja: キューブを 3 つ表示します。

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
ja: 前から見た大きいキューブと前後から見た 2 つの小さいキューブを表示します。回転できるのは大きいキューブだけです。

en: &Watch Shuffling
ja: シャッフルの回転を見る(&W)

en: Watch Your &Own Moves
ja: 自分の回転をアニメーション表示する(&O)

en: Kubri&ck Game Settings
ja: Kubrick ゲームの設定(&C)

en: Keyboard S&hortcut Settings
ja: キーボードショートカットの設定(&H)

en: X Axis
ja: X 軸

en: Y Axis
ja: Y 軸

en: Z Axis
ja: Z 軸

en: Slice %1
ja: スライス %1

en: Turn whole cube
ja: キューブ全体を回転

en: Anti-clockwise
ja: 反時計回り

en: Clockwise
ja: 時計回り

en: Move 'Up' face
ja: 上面を回転

en: Move 'Down' face
ja: 下面を回転

en: Move 'Left' face
ja: 左面を回転

en: Move 'Right' face
ja: 右面を回転

en: Move 'Front' face
ja: 前面を回転

en: Move 'Back' face
ja: 後面を回転

en: Anti-clockwise move
ja: 反時計回りに回転

en: Move an inner slice
ja: 内側のスライスを回転

en: Complete a Singmaster move
ja: 回転記号を完了

en: Add space to Singmaster moves
ja: 回転記号にスペースを追加

en: Pretty Patterns
ja: パターンキューブ

en: Solution Moves
ja: パズルを解く

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
ja: %1x%2x%3 キューブ、シャッフル %4 回転

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
ja: %1x%2x%3 れんが、シャッフル %4 回転

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
ja: %1x%2x%3 マット、シャッフル %4 回転

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
ja: パズルの種類を選択(&C)

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
ja: デモ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
ja: パターンキューブ(&P)

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
ja: パズルを解く手順(&S)

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
ja: Rubik's Cube (TM) を元にしたゲーム

en: Author
ja: 作者
