KDE 4 - en to nb translation catalogue (152 entries)

en: Front View
nb: Se forfra

en: Back View
nb: Se bakfra

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
nb: DEMO – klikk hvor som helst for å begynne

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
nb: Dessverre kan ikke terningen stokkes nå. Antall stokkedreininger er satt til null. Velg et antall stokkedreininger i valgmenyen, under Spill→Velg puslespilltype→Lag din egen …

en: New Puzzle
nb: Nytt puslespill

en: Load Puzzle
nb: Last inn puslespill

en: Undo
nb: Angre

en: Redo
nb: Gjør om

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
nb: Denne terningen er ikke blitt stokket, så det er ingenting å løse.

en: Solve the Cube
nb: Løs spillet

en: Restart Puzzle (Undo All)
nb: Start puslespillet på nytt (Angre )

en: Redo All
nb: Gjør om alt

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
nb: Klarte ikke å finne en gyldig Kubrick demo-fil ved navn %1. Den skulle vært installert i undermappa «apps/kubrick».

en: File Not Found
nb: Fil ikke funnet

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
nb: Bare én av dimensjonene kan være én miniterning bred.

en: Cube Options
nb: Kubevalg

en: Save Puzzle
nb: Lagre puslespillet

en: You have no moves to undo.
nb: Du har ingen trekk å angre.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
nb: Det er ingen trekk som kan gjøres på nytt.
    
    Det kan være fordi du ikke har angret noen, eller du har gjort alle på nytt, eller fordi alle tidligere angrede trekk automatisk slettes når du gjør et nytt trekk ved bruk av tastatur eller mus.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
nb: Terningen har animerte trekk som pågår eller demoen kjører.
    
    Vent lit, eller klikk på terningen for å stoppe demoen.

en: Sorry, too busy.
nb: Beklager, for opptatt.

en: Cube dimensions:
nb: Kubedimensjoner:

en: Moves per shuffle (difficulty):
nb: Trekk per stokking (vanskelighetsgrad):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
nb: Kubedimensjoner: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
nb: Trekk per stokking (vanskelighetsgrad): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
nb: <i>Bruk <nobr>«Velg puslespilltype→Lag din egen …»</nobr> for å stille inn valgene over.</i>

en: Watch shuffling in progress?
nb: Vil du se stokkingen foregå?

en: Watch your moves in progress?
nb: Vil du se trekkene dine foregå?

en: Speed of moves:
nb: Trekkhastighet:

en: % of bevel on edges of cubies:
nb: % faskant på kantene på delterningene:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
nb: Du kan velge alle terningstørrelser (eller kloss-størrelser) opp til 6x6x6, men bare én side kan ha dimensjon 1 (ellers blir puslespillet trivielt). Det letteste puslespillet er 2x2x1 og 3x3x1 er en god oppvarming til den originale Rubiks kube, som er 3x3x3. Enkle spill har 2 til 5 stokkedreiinger, et vanskelig 3x3x3 har 10 til 20 --- eller du kan velge ingen stokking og så stokke klossen selv, kanskje så en venn kan løse den.
    De andre valgene bestemmer om du kan se stokkingen og/eller dine egne dreiinger og hvor fort animeringen går. Faskant-valget påvirker hvordan småterningene ser ut. Forsøk å sette den til 30, så ser du hva vi mener.

en: HELP: Rubik's Cube Options
nb: HJELP: Valg for Rubiks kube

en: Welcome to Kubrick
nb: Velkommen til Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
nb: 2x2x1 matte, 1 trekk

en: 2x2x1 mat, 2 moves
nb: 2x2x1 matte, 2 trekk

en: 2x2x1 mat, 3 moves
nb: 2x2x1 matte, 3 trekk

en: 2x2x2 cube, 2 moves
nb: 2x2x2 terning, 2 trekk

en: 2x2x2 cube, 3 moves
nb: 2x2x2 terning, 3 trekk

en: 2x2x2 cube, 4 moves
nb: 2x2x2 terning, 4 trekk

en: 3x3x1 mat, 4 moves
nb: 3x3x1 matte, 4 trekk

en: 3x3x3 cube, 3 moves
nb: 3x3x3 terning, 3 trekk

en: 3x3x3 cube, 4 moves
nb: 3x3x3 terning, 4 trekk

en: 4x4x4 cube, 4 moves
nb: 4x4x4 terning, 4 trekk

en: 5x5x5 cube, 4 moves
nb: 5x5x5 terning, 4 trekk

en: 6x3x2 brick, 4 moves
nb: 6x3x2 kloss, 4 trekk

en: 3x3x3 cube, 7 moves
nb: 3x3x3 terning, 7 trekk

en: 4x4x4 cube, 5 moves
nb: 4x4x4 terning, 5 trekk

en: 5x5x5 cube, 6 moves
nb: 5x5x5 terning, 6 trekk

en: 6x6x6 cube, 6 moves
nb: 6x6x6 terning, 6 trekk

en: 6x4x1 mat, 9 moves
nb: 6x4x1 matte, 9 trekk

en: 6x3x2 brick, 6 moves
nb: 6x3x2 kloss, 6 trekk

en: 3x3x3 cube, 12 moves
nb: 3x3x3 terning, 12 trekk

en: 3x3x3 cube, 15 moves
nb: 3x3x3 terning, 15 trekk

en: 3x3x3 cube, 20 moves
nb: 3x3x3 terning, 20 trekk

en: 4x4x4 cube, 12 moves
nb: 4x4x4 terning, 12 trekk

en: 5x5x5 cube, 15 moves
nb: 5x5x5 terning, 15 trekk

en: 6x6x6 cube, 25 moves
nb: 6x6x6 terning, 25 trekk

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
nb: Rubiks kube kan dreies til mange interessante mønstre. Her er noen fra David Singmasters klassiske bok «Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition», side 47-49, utgitt i 1981. Når et mønster er dannet kan du bruke Løs-funksjonen (standardtast L) for å angre og gjøre om så ofte du vil.

en: 3x3x3, 6 Spot
nb: 3x3x3, 6 punkt

en: 3x3x3, 4 Spot
nb: 3x3x3, 4 punkt

en: 3x3x3, 4 Plus
nb: 3x3x3, 4 pluss

en: 3x3x3, 4 Bar
nb: 3x3x3, 4 rad

en: 3x3x3, Snake
nb: 3x3x3, slange

en: 3x3x3, Worm
nb: 3x3x3, orm

en: 3x3x3, Tricolor
nb: 3x3x3, trikolor

en: 3x3x3, Double Cube
nb: 3x3x3, dobbelt-kube

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
nb: <qt>Matematikere har regnet ut at en  3x3x3-terning kan dreies til 43,252,003,274,489,856,000 forskjellige mønstre, likevel antar de at alle disse kan løses med 20 trekk eller mindre.  Metoden som kan gjøre det er ikke oppdaget ennå, men går under navnet Guds algoritme.<br><br>Mange lengre metoder er kjent.  Se de to Wikipedia-artiklene om Rubik's Cube og Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br> Flere metoder arbeider systematisk ved å bygge opp løsningen ett lag av gangen, ved bruk av trekksekvenser som løse noen få biter uten å forstyrre det som allerede er gjort. «Begynnerløsningen» som blir demonstrert her bruker den tilnærmingen. Litt over 100 trekk løser en terning som er stokket i 20 dreiinger.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
nb: 3x3x3 lag 1, kanter først

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
nb: 3x3x3 lag 2, kant fra nederst til høyre

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
nb: 3x3x3 lag 2, kant fra nederst til venstre

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
nb: 3x3x3 lag 3, snu kantstykker

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
nb: 3x3x3 lag 3, plasser hjørner

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
nb: 3x3x3 lag 3, vri hjørner

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
nb: 3x3x3 lag 3, plasser kanter og FERDIG!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
nb: 3x3x3 terning, komplett løsning

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
nb: 3x3x3 bytt 2 kantpar

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
nb: 3x3x3 vri 2 hjørner rett

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
nb: 3x3x3 vend 2 kanter

en: &New Puzzle
nb: &Nytt puslespill

en: Start a new puzzle.
nb: Start et nytt puslespill.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
nb: Avslutt puslespillet du arbeider med og start et nytt med samme dimensjoner og samme antall stokke-dreiinger.

en: &Load Puzzle...
nb: &Last inn puslespill …

en: Reload a saved puzzle from a file.
nb: Last inn et lagret puslespill fra en fil.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
nb: Last inn igjen et spill som du tidligere har lagret på en fil, med dimensjoner, innstillinger, status og trekk-historie.

en: &Save Puzzle...
nb: &Lagre puslespill …

en: Save the puzzle on a file.
nb: Lagre puslespillet til en fil.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
nb: Lagre puslespillet på en fil, med dimensjoner, innstillinger, status og trekk-historie.

en: &Save Puzzle As...
nb: &Lagre puslespill som …

en: Restart &Puzzle...
nb: Start &puslespillet på nytt …

en: Undo all previous moves and start again.
nb: Angre alle tidligere trekk og start på nytt.

en: Undo the last move.
nb: Angre siste trekk.

en: Redo a previously undone move.
nb: Gjør om et trekk som ble angret.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
nb: Gjør om et trekk som ble angret (gjentatt fra starten hvis nødvendig).

en: Show the solution of the puzzle.
nb: Vis løsningen på puslespillet.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
nb: Vis løsningen på puslespillet ved å «angre» og gjøre om alle stokkedreiingene.

en: Main &Demo
nb: Hoved&demo

en: Run a demonstration of puzzle moves.
nb: Kjør en demonstrasjon av puslespilltrekk.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
nb: Kjør en demonstrasjon av puslespilltrekk, der tilfeldig valgte terninger, blokker eller matter stokkes og løses.

en: Realign Cube
nb: Innrett kube på nytt

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
nb: Innrett kube på nytt slik at toppen, forsiden og høyre side synes sammen.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
nb: Innrett kube på nytt slik at toppen, forsiden og høyre side synes sammen og terningens akser er parallelle med XYZ-aksene, slik at tastaturtrekk får skikkelig mening.

en: Singmaster Moves
nb: Singmaster-trekk

en: This area shows Singmaster moves.
nb: Dette området viser Singmaster-trekk.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
nb: Dette feltet viser Singmaster-trekk. De er basert på bokstavene RLFBUD, som står for de engelske ordene for Høyre (Right), Venstre (Left), Foran (Front), Bak (Back) og Nede (Down), som betegnelse på terningsidene. I normal visning står RFU for medurs dreiing av de tre synlige sidene og LBD for moturs dreiing av de skjulte sidene. Dreiingen kan gjøres den andre veien ved å legge til en ' (apostrof) til bokstaven som angir dreiingen. En indre skive kan dreies ved å sette punktum foran bokstaven for den nærmeste siden.

en: &Easy
nb: L&ett

en: &Not So Easy
nb: Ikke &så lett

en: &Hard
nb: &Vanskelig

en: &Very Hard
nb: Vel&dig vanskelig

en: Make your own...
nb: Lag ditt eget …

en: 1 Cube
nb: 1 terning

en: Show one view of this cube.
nb: Vis en visning av denne terningen.

en: Show one view of this cube, from the front.
nb: Vis en visning av denne terningen, forfra.

en: 2 Cubes
nb: 2 terninger

en: Show two views of this cube.
nb: Vis to visninger av denne terningen.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
nb: Vis to visninger av denne terningen, forfra og bakfra. Begge kan rotere.

en: 3 Cubes
nb: 3 terninger

en: Show three views of this cube.
nb: Vis tre visninger av denne terningen.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
nb: Vis tre visninger av denne terningen, en stor, forfra, og to mindre, forfra og bakfra. Bare den store kan rotere.

en: &Watch Shuffling
nb: &Vis stokking

en: Watch Your &Own Moves
nb: Se &dine egne trekk

en: Kubri&ck Game Settings
nb: Kubri&ck spillinnstillinger

en: Keyboard S&hortcut Settings
nb: Inn&stillinger for tastatursnarveier

en: X Axis
nb: X-akse

en: Y Axis
nb: Y-akse

en: Z Axis
nb: Z-akse

en: Slice %1
nb: Skive %1

en: Turn whole cube
nb: Drei hele terningen

en: Anti-clockwise
nb: Mot klokka

en: Clockwise
nb: Med klokka

en: Move 'Up' face
nb: Vri oversida (Up)

en: Move 'Down' face
nb: Vri nedsida (Down)

en: Move 'Left' face
nb: Vri venstre flate (Left)

en: Move 'Right' face
nb: Vri høyre flate (Right)

en: Move 'Front' face
nb: Vri forsida (Front)

en: Move 'Back' face
nb: Vri baksida (Back)

en: Anti-clockwise move
nb: Moturs dreiing

en: Singmaster two-slice move
nb: Singmaster-trekk med to skiver

en: Singmaster anti-slice move
nb: Singmaster motsatt skivedreiing

en: Move an inner slice
nb: Drei en indre skive

en: Complete a Singmaster move
nb: Fullfør en Singmaster-dreiing

en: Add space to Singmaster moves
nb: Legg til mellomrom til Singmaster-dreiinger

en: Pretty Patterns
nb: Pene mønstre

en: Solution Moves
nb: Løsningstrekk

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
nb: %1x%2x%3 blokk, %4 stokkinger

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
nb: %1x%2x%3 blokk, %4 stokkinger

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
nb: %1x%2x%3 matte, %4 stokkinger

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
nb: &Velg spilltype

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
nb: &Demoer

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
nb: &Pene mønstre

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
nb: &Løsningstrekk

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
nb: Et spill basert på Rubiks kube™

en: Author
nb: Forfatter
