kubrick - en to nds translation catalogue (78 entries)

en: Front View
nds: Ansicht vun vörn

en: Back View
nds: Ansicht vun achtern

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
nds: Demo - Klick jichtenswo, wenn Du spelen wullt

en: Undo
nds: Torüchnehmen

en: Redo
nds: Wedderhalen

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
nds: Disse Wörpel wöör nich küselt. Dat gifft also ok nix to lösen.

en: Restart Puzzle (Undo All)
nds: Radel nieg starten (all torüchnehmen)

en: Redo All
nds: All wedderhalen

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
nds: Deit mi leed, man für Kubrik lett sik keen gellen Demo-Datei mit den Naam %1 finnen. Se schull binnen dat Ünnerverteken "apps/kubrick" installeert ween.

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
nds: Bloots een Evene kann een Lüttwörpelbreed ween.

en: You have no moves to undo.
nds: Keen torüchnehmbor Töög

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
nds: Dat gifft keen torüchnehmbor Töög.
    
    Villicht hest Du keen torüchnahmen, oder Du hest se all wedderhaalt, oder all vördem torüchnahmen Töög wöörn jümmers na en nieg Tog mit de Tastatuur oder de Muus automaatsch wegdaan.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
nds: De Wörpel hett animeert Töög in de Maak, oder de Demo löppt.
    
    Tööv bitte, oder klick op den Wörpel, wenn Du de Demo anhollen wullt.

en: Sorry, too busy.
nds: Deit mi leed, to veel to doon.

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
nds: Wörpelafmeten: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
nds: Töög per Küseln (Speelstärk): %1

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
nds: Du kannst jichtenseen Grött bet hen to 6x6x6 Evenen för den Wörpel (oder den Tegel) kören, man bloots een Siet kann Afmeten "1" wesen (anners warrt dat Radel to aapsch). Dat eenfachste Radel is 2x2x1, un 3x3x1 is en goot Öven för Rubik sien Orginaalwörpel mit 3x3x3. Eenfach Radels sünd twee- bet fiefmaal verdreiht, en swoor Radel mit 3x3x3 Lüttwörpels is 20 bet 30 maal küselt. - Du kannst aver ok en Verdreihen vun Null kören, un den Wörpel denn sülvst küseln, a.B. för en Macker, de em denn lösen schall.
    De anner Optschonen leggt fast, wat Du dat Küseln un/oder Dien egen Töög ankieken kannst, un wo gau de Animatschoon is. De Optschoon "Afkanten" bedrüppt de enkelten Lüttwörpels. Sett de Instellen maal op "30", un Du weetst, wat meent is.

en: HELP: Rubik's Cube Options
nds: Hülp: Wunnerwörpel-Optschonen

en: Welcome to Kubrick
nds: Willkamen bi Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
nds: 2x2x1 Matt, 1 Tog

en: 2x2x1 mat, 2 moves
nds: 2x2x1 Matt, 2 Töög

en: 2x2x1 mat, 3 moves
nds: 2x2x1 Matt, 3 Töög

en: 2x2x2 cube, 2 moves
nds: 2x2x2 Wörpel, 2 Töög

en: 2x2x2 cube, 3 moves
nds: 2x2x2 Wörpel, 3 Töög

en: 2x2x2 cube, 4 moves
nds: 2x2x2 Wörpel, 4 Töög

en: 3x3x1 mat, 4 moves
nds: 3x3x1 Matt, 4 Töög

en: 3x3x3 cube, 3 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 3 Töög

en: 3x3x3 cube, 4 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 4 Töög

en: 4x4x4 cube, 4 moves
nds: 4x4x4 Wörpel, 4 Töög

en: 5x5x5 cube, 4 moves
nds: 5x5x5 Wörpel, 4 Töög

en: 6x3x2 brick, 4 moves
nds: 6x3x2 Tegel, 4 Töög

en: 3x3x3 cube, 7 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 7 Töög

en: 4x4x4 cube, 5 moves
nds: 4x4x4 Wörpel, 5 Töög

en: 5x5x5 cube, 6 moves
nds: 5x5x5 Wörpel, 6 Töög

en: 6x6x6 cube, 6 moves
nds: 6x6x6 Wörpel, 6 Töög

en: 6x4x1 mat, 9 moves
nds: 6x4x1 Matt, 9 Töög

en: 6x3x2 brick, 6 moves
nds: 6x3x2 Tegel, 6 Töög

en: 3x3x3 cube, 12 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 12 Töög

en: 3x3x3 cube, 15 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 15 Töög

en: 3x3x3 cube, 20 moves
nds: 3x3x3 Wörpel, 20 Töög

en: 4x4x4 cube, 12 moves
nds: 4x4x4 Wörpel, 12 Töög

en: 5x5x5 cube, 15 moves
nds: 5x5x5 Wörpel, 15 Töög

en: 6x6x6 cube, 25 moves
nds: 6x6x6 Wörpel, 25 Töög

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
nds: Rubik sien Wunnerwörpel lett sik na vele intressante Mustern verdreihen. Hier en poor ut David Singmeister sien Book "Notes on Rubik's Magic Cube", föffte Utgaav, Siet 47-49, rutgeven 1981. Wenn en Muster opstellt wöör, kannst Du de Akschoon "Lösen" (Standardtast "S") bruken, un dat as faken as Du wullt torüchnehmen un wedderhalen.

en: 3x3x3, 6 X
nds: 3x3x3, 6 Krüüz

en: 3x3x3, 2 X
nds: 3x3x3, 2 Krüüz

en: 3x3x3, 6 Spot
nds: 3x3x3, 6 Pünkt

en: 3x3x3, 4 Spot
nds: 3x3x3, 4 Pünkt

en: 3x3x3, 4 Plus
nds: 3x3x3, 4 Krüüz

en: 3x3x3, 4 Bar
nds: 3x3x3, 4 Balkens

en: 3x3x3, 6 U
nds: 3x3x3, 6 U's

en: 3x3x3, 4 U
nds: 3x3x3, 4 U's

en: 3x3x3, Snake
nds: 3x3x3, Snaak

en: 3x3x3, Tricolor
nds: 3x3x3, dree Klören

en: 3x3x3, Double Cube
nds: 3x3x3, Dubbelwörpel

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
nds: <qt>Mathematikers hebbt utreekt, dat en Wörpel mit 3x3x3 Enkelwörpels sik na 43.252.003.274.489.856.000 verscheden Mustern küseln lett, man se meent, dat se sik all mit 20 Töög oder weniger lösen laat. Dat lett sik mit en Metood (bet nu nich opdeckt) mit den Naam "Gott sien Algoritmus" maken.<br><br>Dat gifft aver ok länger Metoden (kiek maal op <a href=en.wikipedia.org>Optimal Solutions for Rubik's Cube</a>in't engelsch Wiki).<br><br>Welke Metoden arbeidt na en Systeem, dat bloots jümmers en poor Stenen binnen een Laag op eenmaal oplööst, man de anner Lagen ännert. De hier wiest "Anfänger-Lösen" is vun <a href=http://peter.stillhq.com/jasmine/rubikscubesolution.html>http://peter.stillhq.com/jasmine/rubikscubesolution.html</a> (op de Siet gifft dat en Kumplettbeschrieven un ok anner Lösenvörslääg). En Wörpel, de mit 20 Töög küselt wöör, warrt mit wat över 100 Töög lööst.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
nds: 3x3x3, Laag 1, Kanten toeerst

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
nds: 3x3x3, Laag 2, Kanten vun baven rechts

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
nds: 3x3x3, Laag 2, Kanten vun baven links

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
nds: 3x3x3, Laag 3, Kantenstücken ümdreihen

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
nds: 3x3x3, Laag 3, Ecken platzeren

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
nds: 3x3x3, Laag 3, Ecken dreihen

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
nds: 3x3x3, Laag 3, Kanten Platzeren, un FARDIG!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
nds: 3x3x3 Wörpel, heel Lösen

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
nds: 3x3x3, 2 Eckporen tuschen

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
nds: 3x3x3, 2 Ecken torüchdreihen

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
nds: 3x3x3, twee Kanten ümdreihen

en: Singmaster Moves
nds: Singmaster sien Töög

en: This area shows Singmaster moves.
nds: Dit Rebeet wiest Singmaster sien Töög.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
nds: Dit Rebeet wiest Singmaster sien Töög. Se buut op de Bookstaven "RLFBUD" op, de op Engelsch för "rechts, links, Vör-, Achter-, Böver- un Ünnersiet" staht. In de Normaalansicht bedüüdt de Bookstaven "RFU", dat Een de dree sichtbor Sieden (rechts, vörn, boven) na rechts dreiht, un "LBD" de versteken Sieden (links, Achter- un Ünnersiet), na links dreiht. En Apostrof na en Bookstaav gifft an, dat de em tohören Tog ümdreiht utföhrt warrt. Dreihen vun Binnenschieven warrt mit Pünkt vör de neegst Siet ehr Bookstaav angeven.

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
nds: %1x%2x%3 Wörpel, %4 Küseltöög

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
nds: %1x%2x%3 Tegel, %4 Küseltöög

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
nds: %1x%2x%3 Matt, %4 Küseltöög

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
nds: &Bispillen

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
nds: &Smucke Mustern

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
nds: Lö&sentöög

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
nds: En Speel, dat op Rubik sien "Wunnerwörpel" (TM) opbuut

en: Author
nds: Autor
