kubrick - en to nn translation catalogue (84 entries)

en: Front View
nn: Framside

en: Back View
nn: Bakside

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
nn: Demonstrasjon – trykk kor som helst for å begynna å spela

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
nn: Kubrick-spelfiler (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
nn: Fila «%1» er ikkje ei gyldig Kubrick-spelfil.

en: Undo
nn: Angra

en: Redo
nn: Gjer om

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
nn: Denne kuben er ikkje stokka om, så han er alt løyst.

en: Restart Puzzle (Undo All)
nn: Start på nytt (angra alle trekka)

en: Redo All
nn: Gjer om alt

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
nn: Fann ikkje ei gyldig demofil med namnet «%1». Ho skulle vera installert i undermappa «apps/kubrick».

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
nn: Berre éin av dimensjonane kan ha lengd éin.

en: You have no moves to undo.
nn: Det finst ikkje nokon trekk å angra.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
nn: Det finst ikkje nokon trekk å gjera om.
    
    Grunnar til dette kan vera at du ikkje har angra nokon trekk, at du har gjort om alle trekka du har angra, eller at alle tidlegare angra trekka automatisk vart fjerna når du gjorde eit trykk med tastaturet eller musa.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
nn: Kuben held på å utføra animerte trekk, eller demonstrasjonen køyrer.
    
    Vent, eller trykk på kuben for å stoppa demonstrasjonen.

en: Sorry, too busy.
nn: Oppteken.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
nn: Val for Rubiks kube

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
nn: Kubestorleik: %1 × %2 × %3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
nn: Trekk per omstokking (vanskegrad): %1

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
nn: Du kan velja ein kube (eller ei blokk) av vilkårleg storleik opptil 6 × 6 × 6, men berre éi side kan ha lengd 1 (elles vert det trivielt å løysa oppgåva). Det er lettast med ei blokk på 2 × 2 × 1, og 3 × 3 × 1 er ei fin oppvarming til den opphavlege Rubiks-kuben, som er 3 × 3 × 3. Ei enkel oppgåva har 2 til 5 omstokkingstrekk, mens ei vanskeleg 3 × 3 × 3-oppgåve har 10 til 20. Du kan òg velja null omstokkingstrekk, og så stokka om kuben på eiga hand, kanskje for ein venn.
    
    Dei andre vala fastset om du får sjå når kuben vert stokka om, sjå dine eigne trekk animerte, og fastset kor fort animasjonen skal gå. Kantavrundinga har mest å seia for små kubar. Prøv å setja ho til 30, og du vil forstå.

en: HELP: Rubik's Cube Options
nn: Hjelp: Val for Rubiks kube

en: Welcome to Kubrick
nn: Velkommen til Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
nn: 2 × 2 × 1-matte – 1 trekk

en: 2x2x1 mat, 2 moves
nn: 2 × 2 × 1-matte – 2 trekk

en: 2x2x1 mat, 3 moves
nn: 2 × 2 × 1-matte – 3 trekk

en: 2x2x2 cube, 2 moves
nn: 2 × 2 × 2-kube – 2 trekk

en: 2x2x2 cube, 3 moves
nn: 2 × 2 × 2-kube – 3 trekk

en: 2x2x2 cube, 4 moves
nn: 2 × 2 × 2-kube – 4 trekk

en: 3x3x1 mat, 4 moves
nn: 3 × 3 × 1-matte – 4 trekk

en: 3x3x3 cube, 3 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 3 trekk

en: 3x3x3 cube, 4 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 4 trekk

en: 4x4x4 cube, 4 moves
nn: 4 × 4 × 4-kube – 4 trekk

en: 5x5x5 cube, 4 moves
nn: 5 × 5 × 5-kube – 4 trekk

en: 6x3x2 brick, 4 moves
nn: 6 × 3 × 2-blokk – 4 trekk

en: 3x3x3 cube, 7 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 7 trekk

en: 4x4x4 cube, 5 moves
nn: 4 × 4 × 4-kube – 5 trekk

en: 5x5x5 cube, 6 moves
nn: 5 × 5 × 5-kube – 6 trekk

en: 6x6x6 cube, 6 moves
nn: 6 × 6 × 6-kube – 6 trekk

en: 6x4x1 mat, 9 moves
nn: 6 × 4 × 1-matte – 9 trekk

en: 6x3x2 brick, 6 moves
nn: 6 × 3 × 2-blokk – 6 trekk

en: 3x3x3 cube, 12 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 12 trekk

en: 3x3x3 cube, 15 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 15 trekk

en: 3x3x3 cube, 20 moves
nn: 3 × 3 × 3-kube – 20 trekk

en: 4x4x4 cube, 12 moves
nn: 4 × 4 × 4-kube – 12 trekk

en: 5x5x5 cube, 15 moves
nn: 5 × 5 × 5-kube – 15 trekk

en: 6x6x6 cube, 25 moves
nn: 6 × 6 × 6-kube – 25 trekk

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
nn: Rubiks kube kan flyttast til mange interessante mønster. Her er nokre frå David Singmaster si klassiske bok «Notes on Rubik’s Magic Cube», femte utgåve frå 1981, side 47–49. Etter at mønsteret er laga, kan du bruka «Løys»-handlinga (standardtast: «S») for å angra og gjera det om så mange gongar du ønskjer.

en: Info
nn: Informasjon

en: 3x3x3, 6 X
nn: 3 × 3 × 3 – 6 X

en: 3x3x3, 2 X
nn: 3 × 3 × 3 – 2 X

en: 3x3x3, 6 Spot
nn: 3 × 3 × 3 – 6 prikkar

en: 3x3x3, 4 Spot
nn: 3 × 3 × 3 – 4 prikkar

en: 3x3x3, 4 Plus
nn: 3 × 3 × 3 – 4 pluss

en: 3x3x3, 4 Bar
nn: 3 × 3 × 3 – 4 linjer

en: 3x3x3, 6 U
nn: 3 × 3 × 3 – 6 U-ar

en: 3x3x3, 4 U
nn: 3 × 3 × 3 – 4 U-ar

en: 3x3x3, Snake
nn: 3 × 3 × 3 – slange

en: 3x3x3, Worm
nn: 3 × 3 × 3 – makk

en: 3x3x3, Tricolor
nn: 3 × 3 × 3 – trefarga

en: 3x3x3, Double Cube
nn: 3 × 3 × 3 – dobbeltkube

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
nn: <qt>Matematikarar har rekna ut at ein 3&#xa0;×3&#xa0;×3-kube kan stokkast til 43&#xa0;252&#xa0;003&#xa0;274&#xa0;489&#xa0;856&#xa0;000 ulike mønster, og har bevist at alle desse kubeoppsetta kan løysast med 22 eller færre trekk. Dei trur òg det held med berre 20 trekk, og (den til no uoppdaga) metoden for å klara dette vert kalla «Guds algoritme».<br/><br/>Det finst òg mange andre enklare metodar, som krev fleire trekk. Sjå Wikipedia-artiklane om Rubiks kube og optimale løysingar av Rubiks kube.<br/><br/>Fleire av metodane går ut på å løysa eitt lag om gangen, ved å bruka trekksekvensar som ordnar éin eller nokre få brikker utan å forstyrra dei som alt er rett ordna. «Nybegynnarløysinga» som vert vist her brukar ein slik metode. Du treng berre litt over 100 trekk for å løysa ein kube som er stokka med 20 trekk.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
nn: 3 × 3 × 3 – lag 1 – kantane først

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
nn: 3 × 3 × 3 – lag 2 – kant frå nede til høgre

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
nn: 3 × 3 × 3 – lag 2 – kant frå nede til venstre

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
nn: 3 × 3 × 3 – lag 3 – snu kantbrikker

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
nn: 3 × 3 × 3 – lag 3 – plasser hjørne

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
nn: 3 × 3 × 3 – lag 3 – vri hjørne

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
nn: 3 × 3 × 3 – lag 3 – plasser kantane – FERDIG!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
nn: 3 × 3 × 3 – fullstendig løysing

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
nn: 3 × 3 × 3 – byt to kantpar

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
nn: 3 × 3 × 3 – vri om to hjørne

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
nn: 3 × 3 × 3 – snu to kantar

en: Singmaster Moves
nn: Singmaster-trekk

en: This area shows Singmaster moves.
nn: Dette området viser Singmaster-trekk.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
nn: Dette området viser Singmaster-trekka. Dei er baserte på bokstavane RLFBUD, som representerer flatene høgre, venstre, fram, bak, opp og ned. Med den vanlege synsvinkelen representerer RFU trekk med klokka av dei tre synlege flatene, og LBD representerer trekk mot klokka av dei gøymde flatene. Viss du legg til ein «'» (apostrof) til ein bokstav, vert det motsette trekket utført. Viss du vil flytta indre delar, kan du leggja til eit punktum før bokstaven til den næraste flata.

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
nn: %1 × %2 × %3-kube – %4 trekk

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
nn: %1 × %2 × %3-blokk – %4 trekk

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
nn: %1 × %2 × %3-matte – %4 trekk

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
nn: &Demonstrasjonar

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
nn: &Fine mønster

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
nn: &Løysingstrekk

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
nn: Eit spel basert på Rubiks kube™

en: &copy; 2008 Ian Wadham
nn: © 2008 Ian Wadham

en: Author
nn: Opphavsperson
