kubrick - en to pt translation catalogue (157 entries)

en: Front View
pt: Vista Frontal

en: Back View
pt: Vista Traseira

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
pt: DEMONSTRAÇÃO - Carregue em qualquer lado para começar a jogar

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
pt: Infelizmente, o cubo não pode ser baralhado de momento. O número de jogadas para baralhar está definido como zero. Seleccione por favor o seu número de jogadas para baralhar na janela de opções, no item 'Jogo->Escolher o Tipo de 'Puzzle'->Criar o seu Próprio...

en: New Puzzle
pt: Novo 'Puzzle'

en: Load Puzzle
pt: Carregar um 'Puzzle'

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
pt: Ficheiros de Jogo do Kubrick (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
pt: O ficheiro '%1' não é um ficheiro de jogo válido do Kubrick.

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
pt: Este cubo não foi baralhado, por isso não há nada para resolver.

en: Solve the Cube
pt: Resolver o Cubo

en: Restart Puzzle (Undo All)
pt: Reiniciar o 'Puzzle' (Desfazer Tudo)

en: Redo All
pt: Refazer Tudo

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
pt: Infelizmente, não foi possível encontrar um ficheiro de demonstração válido do Kubrick chamado %1.  Deveria ter sido instalado na sub-pasta 'apps/kubrick'.

en: File Not Found
pt: Ficheiro Não Encontrado

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
pt: Só uma das suas dimensões poderá ter um cubinho de tamanho.

en: Cube Options
pt: Opções do Cubo

en: Save Puzzle
pt: Gravar o 'Puzzle'

en: You have no moves to undo.
pt: Não tem jogadas para desfazer.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
pt: Não há jogadas para repetir.
    
    Isto poderá acontecer por não ter feito nenhuma de todo, se já tiver repetido todas as jogadas anuladas ou porque todas as jogadas anuladas anteriormente são removidas automaticamente quando fizer uma nova jogada com o rato ou o teclado.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
pt: O cubo tem jogadas animadas em curso ou então está a decorrer a demonstração.
    
    Espere por favor ou carregue no cubo para parar a demonstração.

en: Sorry, too busy.
pt: Infelizmente, o jogo está ocupado.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
pt: Opções do Cubo de Rubik

en: Cube dimensions:
pt: Dimensões do cubo:

en: Moves per shuffle (difficulty):
pt: Jogadas para baralhar (dificuldade):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
pt: Dimensões do cubo: %1x%2x%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
pt: Jogadas para baralhar (dificuldade): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
pt: <i>Use por favor o <nobr>'Escolher o Tipo de 'Puzzle'->Criar um Próprio...'</nobr> para definir as opções acima.</i>

en: Watch shuffling in progress?
pt: Ver as jogadas para baralhar em curso?

en: Watch your moves in progress?
pt: Ver as suas jogadas em curso?

en: Speed of moves:
pt: Velocidade dos movimentos:

en: % of bevel on edges of cubies:
pt: % de relevo nos extremos dos cubinhos:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
pt: Poderá escolher qualquer tamanho de cubo (ou tijolo) até 6x6x6, mas apenas um dos lados poderá ter uma dimensão igual a 1 (caso contrário o 'puzzle' seria trivial). O 'puzzle' mais simples é o 2x2x1 e o 3x3x1 é um bom aquecimento para o Cubo de Rubik original, que tem 3x3x3.  Os 'puzzles' simples têm 2 a 5 jogadas para baralhar, enquanto um 'puzzle' 3x3x3 difícil tem 10 a 20 --- podendo você também escolher zero jogadas para baralhar, baralhando-o você mesmo, possivelmente para um amigo seu resolvê-lo.
    As outras opções determinam se o jogador poderá assistir ao baralhar do cubo e/ou os seus movimentos, assim como a velocidade da animação. O efeito de relevo afecta a aparência dos cubos pequenos. Escolha um valor igual a 30 e verá o que queremos dizer.

en: HELP: Rubik's Cube Options
pt: AJUDA: Opções do Cubo de Rubik

en: Welcome to Kubrick
pt: Bem-vindo ao Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
pt: Tablete 2x2x1, 1 jogada

en: 2x2x1 mat, 2 moves
pt: Tablete 2x2x1, 2 jogadas

en: 2x2x1 mat, 3 moves
pt: Tablete 2x2x1, 3 jogadas

en: 2x2x2 cube, 2 moves
pt: Cubo 2x2x2, 2 jogadas

en: 2x2x2 cube, 3 moves
pt: Cubo 2x2x2, 3 jogadas

en: 2x2x2 cube, 4 moves
pt: Cubo 2x2x2, 4 jogadas

en: 3x3x1 mat, 4 moves
pt: Tablete 3x3x1, 4 jogadas

en: 3x3x3 cube, 3 moves
pt: Cubo 3x3x3, 3 jogadas

en: 3x3x3 cube, 4 moves
pt: Cubo 3x3x3, 4 jogadas

en: 4x4x4 cube, 4 moves
pt: Cubo 4x4x4, 4 jogadas

en: 5x5x5 cube, 4 moves
pt: Cubo 5x5x5, 4 jogadas

en: 6x3x2 brick, 4 moves
pt: Tijolo 6x3x2, 4 jogadas

en: 3x3x3 cube, 7 moves
pt: Cubo 3x3x3, 7 jogadas

en: 4x4x4 cube, 5 moves
pt: Cubo 4x4x4, 5 jogadas

en: 5x5x5 cube, 6 moves
pt: Cubo 5x5x5, 6 jogadas

en: 6x6x6 cube, 6 moves
pt: Cubo 6x6x6, 6 jogadas

en: 6x4x1 mat, 9 moves
pt: Tablete 6x4x1, 9 jogadas

en: 6x3x2 brick, 6 moves
pt: Tijolo 6x3x2, 6 jogadas

en: 3x3x3 cube, 12 moves
pt: Cubo 3x3x3, 12 jogadas

en: 3x3x3 cube, 15 moves
pt: Cubo 3x3x3, 15 jogadas

en: 3x3x3 cube, 20 moves
pt: Cubo 3x3x3, 20 jogadas

en: 4x4x4 cube, 12 moves
pt: Cubo 4x4x4, 12 jogadas

en: 5x5x5 cube, 15 moves
pt: Cubo 5x5x5, 15 jogadas

en: 6x6x6 cube, 25 moves
pt: Cubo 6x6x6, 25 jogadas

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
pt: O Cubo de Rubik pode ser movido para muitos padrões interessantes. Aqui estão alguns do livro clássico de David Singmaster 'Notes on Rubik's Magic Cube', Quinta Edição, páginas 47-49, publicado a 1981.  Depois de ter sido formado um padrão, poderá usar a acção Resolver (por omissão na tecla S) para desfazer e refazer as vezes que desejar.

en: Info
pt: Informação

en: 3x3x3, 6 Spot
pt: 3x3x3, 6 Ponto

en: 3x3x3, 4 Spot
pt: 3x3x3, 4 Ponto

en: 3x3x3, 4 Plus
pt: 3x3x3, 4 Mais

en: 3x3x3, 4 Bar
pt: 3x3x3, 4 Barra

en: 3x3x3, Snake
pt: 3x3x3, Cobra

en: 3x3x3, Worm
pt: 3x3x3, Minhoca

en: 3x3x3, Double Cube
pt: 3x3x3, Cubo Duplo

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
pt: <qt>Os matemáticos calculam que um cubo 3x3x3 pode ser baralhado em 43,252,003,274,489,856,000 padrões diferentes, se bem que conjecturam que todas as posições podem ser resolvidas em 20 jogadas ou menos. O método que o poderá fazer (por descobrir até agora) é chamado de Algoritmo de Deus.<br><br>São conhecidos métodos muito mais longos (veja <a href=en.wikipedia.org>Soluções Óptimas para o Cubo de Rubik no en.wikipedia.org</a>).<br><br>Diversos métodos funcionam sistematicamente, criando a solução com uma camada de cada vez, usando sequências de jogadas que resolvem algumas peças, sem destruir o que já foi feito. A 'Solução de Principiante' aqui demonstrada vem de <a href=www.geocities.com/jasmine_ellen/RubiksCubeSolution.html>www.geocities.com/jasmine_ellen/RubiksCubeSolution.html</a> (veja nessa página uma descrição completa e outras ideias de solução). Aproximadamente, são necessárias 100 jogadas para resolver um cubo que foi baralhado em 20.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
pt: 3x3x3 Camada 1, Extremos Primeiro

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
pt: 3x3x3 Camada 2, Extremo Inferior-Direito

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
pt: 3x3x3 Camada 2, Extremo Inferior-Esquerdo

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
pt: 3x3x3 Camada 3, Inverter as Peças dos Extremos

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
pt: 3x3x3 Camada 3, Colocar os Cantos

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
pt: 3x3x3 Camada 3, Trocar os Cantos

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
pt: 3x3x3 Camada 3, Colocar os Extremos e PRONTO!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
pt: Cubo 3x3x3, Completar a Solução

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
pt: 3x3x3 Trocar 2 Pares de Extremos

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
pt: 3x3x3 Acertar 2 Cantos

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
pt: 3x3x3 Inverter 2 Extremos

en: &New Puzzle
pt: &Novo 'Puzzle'

en: Start a new puzzle.
pt: Iniciar um 'puzzle' novo.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
pt: Termina o puzzle em que está a trabalhar e começa um novo com as mesmas dimensões e número de jogadas para baralhar.

en: &Load Puzzle...
pt: &Carregar um 'Puzzle'...

en: Reload a saved puzzle from a file.
pt: Carrega de novo um 'puzzle' gravado num ficheiro.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
pt: Carrega de novo um 'puzzle' gravado anteriormente num ficheiro, incluindo as suas dimensões, configuração, estado actual e histórico de jogadas.

en: &Save Puzzle...
pt: &Gravar o 'Puzzle'...

en: Save the puzzle on a file.
pt: Grava o 'puzzle' num ficheiro.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
pt: Grava um 'puzzle' num ficheiro, incluindo as suas dimensões, configuração, estado actual e histórico de jogadas.

en: &Save Puzzle As...
pt: Gr&avar o 'Puzzle' Como...

en: Restart &Puzzle...
pt: Reiniciar o '&Puzzle'...

en: Undo all previous moves and start again.
pt: Anula todas as jogadas anteriores e começa de novo.

en: Undo the last move.
pt: Anula a última jogada.

en: Redo a previously undone move.
pt: Repete uma jogada anulada anteriormente.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
pt: Repete uma jogada anulada anteriormente (até ao início se o desejar).

en: Show the solution of the puzzle.
pt: Mostra a solução do 'puzzle'.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
pt: Mostra a solução do 'puzzle', anulando e repetindo todas as jogadas.

en: Main &Demo
pt: &Demonstração Principal

en: Run a demonstration of puzzle moves.
pt: Executa uma demonstração das jogadas do 'puzzle'.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
pt: Executa uma demonstração das jogadas do 'puzzle', nas quais são baralhados e resolvidos determinados cubos, tijolos ou tabletes.

en: Realign Cube
pt: Realinhar o Cubo

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
pt: Realinha o cubo para que as faces de topo, frente e direita fiquem visíveis em conjunto.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
pt: Realinha o cubo para que as faces de topo, frente e direita fiquem visíveis em conjunto, bem como os eixos ficarem paralelos aos eixos XYZ, fazendo com que as jogadas com o teclado façam o mínimo de sentido.

en: Singmaster Moves
pt: Jogadas do Singmaster

en: This area shows Singmaster moves.
pt: Esta área mostra as jogadas do Singmaster.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
pt: Esta área mostra as jogadas do Singmaster. Estas baseiam-se nas letras RLFBUD, que representam (em Inglês), as faces Direita, Esquerda, Frente, Trás, Cima e Baixo. Na vista normal, as letras RFU representam as jogadas no sentido horário das três faces visíveis, enquanto o LBD aparece como jogadas no sentido anti-horário das faces escondidas. Se adicionar um ' (apóstrofo) a uma letra, aplicará o movimento inverso da jogada dessa letra. Para mover as fatias interiores, adicione pontos antes da letra da face mais próxima.

en: &Easy
pt: &Fácil

en: &Not So Easy
pt: &Não Muito Fácil

en: &Hard
pt: &Difícil

en: &Very Hard
pt: &Muito Difícil

en: Make your own...
pt: Criar um Próprio...

en: 1 Cube
pt: 1 Cubo

en: Show one view of this cube.
pt: Mostrar uma vista deste cubo.

en: Show one view of this cube, from the front.
pt: Mostrar uma vista de frente deste cubo.

en: 2 Cubes
pt: 2 Cubos

en: Show two views of this cube.
pt: Mostrar duas vistas deste cubo.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
pt: Mostrar duas vistas deste cubo, de frente e de trás. Ambas poderão rodar.

en: 3 Cubes
pt: 3 Cubos

en: Show three views of this cube.
pt: Mostra três vistas sobre este cubo.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
pt: Mostrar duas vistas deste cubo, uma grande de frente e duas pequenas, da frente e de trás. Só é possível rodar na grande.

en: &Watch Shuffling
pt: &Ver o Baralhar

en: Watch Your &Own Moves
pt: Ver as Suas J&ogadas

en: Kubri&ck Game Settings
pt: &Configuração do Jogo Kubrick

en: Keyboard S&hortcut Settings
pt: Configuração do Atal&ho de Teclado

en: X Axis
pt: Eixo dos X

en: Y Axis
pt: Eixo dos Y

en: Z Axis
pt: Eixo dos Z

en: Slice %1
pt: Fatia %1

en: Turn whole cube
pt: Virar o cubo completo

en: Anti-clockwise
pt: Anti-horário

en: Clockwise
pt: Horário

en: Move 'Up' face
pt: Mover a face 'Cima'

en: Move 'Down' face
pt: Mover a face 'Baixo'

en: Move 'Left' face
pt: Mover a face 'Esquerda'

en: Move 'Right' face
pt: Mover a face 'Direita'

en: Move 'Front' face
pt: Mover a face 'Frente'

en: Move 'Back' face
pt: Mover a face 'Trás'

en: Anti-clockwise move
pt: Movimento anti-horário

en: Singmaster two-slice move
pt: Jogada de duas fatias do Singmaster

en: Singmaster anti-slice move
pt: Jogada anti-fatias do Singmaster

en: Move an inner slice
pt: Mover uma fatia interna

en: Complete a Singmaster move
pt: Completar uma sequência do Singmaster

en: Add space to Singmaster moves
pt: Adicionar um espaço às jogadas do Singmaster

en: Switch Background
pt: Mudar de Fundo

en: Pretty Patterns
pt: Padrões Bonitos

en: Solution Moves
pt: Jogadas da Solução

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
pt: Cubo %1x%2x%3, %4 jogadas

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
pt: Tijolo %1x%2x%3, %4 jogadas

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
pt: Tablete %1x%2x%3, %4 jogadas

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
pt: Es&colher o Tipo de 'Puzzle'

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
pt: &Demonstrações

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
pt: &Padrões Bonitos

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
pt: Jogadas da &Solução

en: Kubrick
pt: kubrick

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
pt: Um jogo baseado no Cubo de Rubik (TM)

en: Author
pt: Autoria
