kubrick - en to sr@ijekavian translation catalogue (163 entries)

en: Front View
sr@ijekavian: Поглед сприједа

en: Back View
sr@ijekavian: Поглед отпозади

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
sr@ijekavian: ДЕМО — кликните за почетак игре

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
sr@ijekavian: <html>Коцка се тренутно не може измијешати јер је број потеза мијешања постављен на нулу. Поставите овај број на нешто друго у дијалогу за подешавање, под <i>Игра→Избор врсте слагалице→По жељи...</i>.</html>

en: New Puzzle
sr@ijekavian: Нова слагалица

en: Load Puzzle
sr@ijekavian: Учитавање слагалице

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
sr@ijekavian: Кубрикови фајлови позиција (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
sr@ijekavian: Фајл „%1“ није добар Кубриков фајл позиције.

en: Undo
sr@ijekavian: Опозови

en: Redo
sr@ijekavian: Понови

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
sr@ijekavian: Ова коцка још није измијешана, тако да нема шта да се рјешава.

en: Solve the Cube
sr@ijekavian: Ријеши коцку

en: Restart Puzzle (Undo All)
sr@ijekavian: Слагалица испочетка (опозови све)

en: Redo All
sr@ijekavian: Понови све

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
sr@ijekavian: <html>Не могу да нађем добар Кубриков демо фајл по имену %1. Требало је да се буде инсталиран у потфасциклу <tt>apps/kubrick</tt>.</html>

en: File Not Found
sr@ijekavian: Фајл није нађен

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
sr@ijekavian: Само једна од димензија може бити дужине једне коцкице.

en: Cube Options
sr@ijekavian: Опције коцке

en: Save Puzzle
sr@ijekavian: Уписивање слагалице

en: You have no moves to undo.
sr@ijekavian: Нема потеза за опозивање.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
sr@ijekavian: <p>Нема потеза за понављање.</p><p>Ово може бити зато што нисте опозвали ниједан потез или сте их све поновили, или зато што су сви претходно опозвани потези аутоматски обрисани када сте направили нови потез мишем или тастатуром.</p>

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
sr@ijekavian: <p>У току је анимација потеза коцке, или се извршава демо.</p><p>Сачекајте мало, или кликните на коцку да зауставите демо.</p>

en: Sorry, too busy.
sr@ijekavian: Потези у току

en: Rubik's Cube Options
sr@ijekavian: Опције Рубикове коцке

en: Cube dimensions:
sr@ijekavian: Димензије коцке:

en: Moves per shuffle (difficulty):
sr@ijekavian: Потеза по мијешању (тежина):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
sr@ijekavian: Димензије коцке: %1×%2×%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
sr@ijekavian: Потеза по мијешању (тежина): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
sr@ijekavian: <i>Употријебите <i>Избор врсте слагалице→По жељи...</i> да поставите горње опције.</i>

en: Watch shuffling in progress?
sr@ijekavian: Анимирање потеза мијешања у току

en: Watch your moves in progress?
sr@ijekavian: Анимирање играчевих потеза у току

en: Speed of moves:
sr@ijekavian: Брзина потеза:

en: % of bevel on edges of cubies:
sr@ijekavian: % закошености ивица коцкица:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
sr@ijekavian: <p>Можете изабрати било коју величину коцке (или квадра) до 6×6×6, али само једна страна може бити димензије 1 (иначе слагалица постаје тривијална). Најлакше слагалице 2×2×1 и 3×3×1 добро су загријевање за оригиналну Рубикову коцку, која је 3×3×3. Једноставне слагалице имају од 2 до 5 потеза мијешања, а тешка 3×3×3 од 10 до 20 — или можете намјестити мијешање на нулу и сами измијешати коцку, на примјер као проблем за пријатеља.</p><p>Друге опције одређују да ли желите анимирање потеза мијешања и ваших сопствених, и колико брзо се одвија анимација. Опција закошености утиче на изглед коцкица унутар коцке (поставите на 30 и видјећете како).</p>

en: HELP: Rubik's Cube Options
sr@ijekavian: ПОМОЋ: Опције Рубикове коцке

en: Welcome to Kubrick
sr@ijekavian: Добро дошли у Кубрик

en: 2x2x1 mat, 1 move
sr@ijekavian: 2×2×1 плоча, 1 потез

en: 2x2x1 mat, 2 moves
sr@ijekavian: 2×2×1 плоча, 2 потеза

en: 2x2x1 mat, 3 moves
sr@ijekavian: 2×2×1 плоча, 3 потеза

en: 2x2x2 cube, 2 moves
sr@ijekavian: 2×2×2 коцка, 2 потеза

en: 2x2x2 cube, 3 moves
sr@ijekavian: 2×2×2 коцка, 3 потеза

en: 2x2x2 cube, 4 moves
sr@ijekavian: 2×2×2 коцка, 4 потеза

en: 3x3x1 mat, 4 moves
sr@ijekavian: 3×3×1 плоча, 4 потеза

en: 3x3x3 cube, 3 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 3 потеза

en: 3x3x3 cube, 4 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 4 потеза

en: 4x4x4 cube, 4 moves
sr@ijekavian: 4×4×4 коцка, 4 потеза

en: 5x5x5 cube, 4 moves
sr@ijekavian: 5×5×5 коцка, 4 потеза

en: 6x3x2 brick, 4 moves
sr@ijekavian: 6×3×2 квадар, 4 потеза

en: 3x3x3 cube, 7 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 7 потеза

en: 4x4x4 cube, 5 moves
sr@ijekavian: 4×4×4 коцка, 5 потеза

en: 5x5x5 cube, 6 moves
sr@ijekavian: 5×5×5 коцка, 6 потеза

en: 6x6x6 cube, 6 moves
sr@ijekavian: 6×6×6 коцка, 6 потеза

en: 6x4x1 mat, 9 moves
sr@ijekavian: 6×4×1 плоча, 9 потеза

en: 6x3x2 brick, 6 moves
sr@ijekavian: 6×3×2 квадар, 6 потеза

en: 3x3x3 cube, 12 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 12 потеза

en: 3x3x3 cube, 15 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 15 потеза

en: 3x3x3 cube, 20 moves
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, 20 потеза

en: 4x4x4 cube, 12 moves
sr@ijekavian: 4×4×4 коцка, 12 потеза

en: 5x5x5 cube, 15 moves
sr@ijekavian: 5×5×5 коцка, 15 потеза

en: 6x6x6 cube, 25 moves
sr@ijekavian: 6×6×6 коцка, 25 потеза

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
sr@ijekavian: Рубикова коцка се може намјестити у многе занимљиве обрасце. Ево их неколико из књиге Дејвида Сингмастера „Биљешке о Рубиковој магичној коцки (пето издање)“, стр. 47-49, 1981. Након што успоставите образац, можете употријебити радњу рјешавања (подразумијевано тастер S) да га опозовете и поновите колико год пута желите.

en: Info
sr@ijekavian: Инфо

en: 3x3x3, 6 X
sr@ijekavian: 3×3×3, 6 иксова

en: 3x3x3, 2 X
sr@ijekavian: 3×3×3, 2 икса

en: 3x3x3, 6 Spot
sr@ijekavian: 3×3×3, 6 тачака

en: 3x3x3, 4 Spot
sr@ijekavian: 3×3×3, 4 тачке

en: 3x3x3, 4 Plus
sr@ijekavian: 3×3×3, 4 плуса

en: 3x3x3, 4 Bar
sr@ijekavian: 3×3×3, 4 траке

en: 3x3x3, 6 U
sr@ijekavian: 3×3×3, 6 У

en: 3x3x3, 4 U
sr@ijekavian: 3×3×3, 4 У

en: 3x3x3, Snake
sr@ijekavian: 3×3×3, змија

en: 3x3x3, Worm
sr@ijekavian: 3×3×3, црв

en: 3x3x3, Tricolor
sr@ijekavian: 3×3×3, тробојка

en: 3x3x3, Double Cube
sr@ijekavian: 3×3×3, двострука коцка

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
sr@ijekavian: <qt><p>Математичари су израчунали да коцка 3×3×3 може бити измијешана до 43.252.003.274.489.856.000 различитих образаца, па ипак нагађају да се све позиције могу ријешити у 20 потеза или мање. Начин на који се то може извести — који још увијек није откривен — назван је „Божији алгоритам“.</p><p>Многи дужи начини су познати. Погледајте чланке на Википедији о Рубиковој коцки и оптималним рјешењима за њу.</p><p>Неколико начина ради систематично градећи слој по слој рјешења, низом потеза који рјешавају пар дјелића без кварења већ сложених дијелова. „Почетничко рјешење“ приказано овдје користи тај приступ — нешто преко 100 потеза за рјешавање коцке измијешане у 20.</p></qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 1, прво ивице

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 2, ивица од доље десно

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 2, ивица од доље лијево

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 3, превртање ивичних дјелића

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 3, намештање углова

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 3, увртање углова

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
sr@ijekavian: 3×3×3 слој 3, намијештање ивица, и — ГОТОВО!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
sr@ijekavian: 3×3×3 коцка, потпуно рјешење

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
sr@ijekavian: 3×3×3, замена два пара ивица

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
sr@ijekavian: 3×3×3, одвртање два угла

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
sr@ijekavian: 3×3×3, превртање двије ивице

en: &New Puzzle
sr@ijekavian: &Нова слагалица

en: Start a new puzzle.
sr@ijekavian: Започните нову слагалицу.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
sr@ijekavian: Завршава слагалицу на којој радите и покреће нову са истим димензијама и бројем потеза мијешања.

en: &Load Puzzle...
sr@ijekavian: &Учитај слагалицу...

en: Reload a saved puzzle from a file.
sr@ijekavian: Учитава сачувану слагалицу из фајла.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sr@ijekavian: Учитава слагалицу коју сте раније сачували у фајлу, укључујући димензије, поставке, тренутно стање и историјат потеза.

en: &Save Puzzle...
sr@ijekavian: &Сачувај слагалицу...

en: Save the puzzle on a file.
sr@ijekavian: Уписује слагалицу у фајл.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sr@ijekavian: Уписује слагалицу у фајл, укључујући димензије, поставке, тренутно стање и историјат потеза.

en: &Save Puzzle As...
sr@ijekavian: Сачувај слагалицу &као...

en: Restart &Puzzle...
sr@ijekavian: &Слагалица изнова...

en: Undo all previous moves and start again.
sr@ijekavian: Опозива све претходне потезе и почиње поново.

en: Undo the last move.
sr@ijekavian: Опозива посљедњи потез.

en: Redo a previously undone move.
sr@ijekavian: Понавља претходно опозван потез.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
sr@ijekavian: Понавља претходно опозван потез (непрекидно од почетка ако треба).

en: Show the solution of the puzzle.
sr@ijekavian: Приказује рјешење слагалице.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
sr@ijekavian: Приказује рјешење слагалице опозивањем до почетка и понављањем свих потеза мијешања.

en: Main &Demo
sr@ijekavian: Главни &демо

en: Run a demonstration of puzzle moves.
sr@ijekavian: Покреће демонстрацију потеза слагалице.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
sr@ijekavian: Покреће демонстрацију потеза слагалице, у којој се случајно изабране коцке, квадри или плоче мијешају и рјешавају.

en: Realign Cube
sr@ijekavian: Поравнај коцку

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
sr@ijekavian: Поравнава коцку тако да се горња, предња и десна страница виде истовремено.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
sr@ijekavian: Поравнава коцку тако да су горња, предња и десна страница видљиве истовремено, а осе коцке паралелне X, Y и Z осама, чиме потези преко тастатуре добијају смисао.

en: Singmaster Moves
sr@ijekavian: Сингмастерови потези

en: This area shows Singmaster moves.
sr@ijekavian: Ова област показује Сингмастерове потезе.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
sr@ijekavian: Ова област приказује Сингмастерове потезе. Словима R, L, F, B, U, D представљене су, по енглеском обрасцу, десна (right), лијева (left), предња (front), задња (back), горња (up) и доња (down) страница коцке. У стандардном погледу, слова RFU представљају окрете три видљиве странице коцке (десне, предње и горње) у смјеру казаљке на сату, а LBD окрете скривених страница (лијеве, задње и доње) у супротном смјеру. Апостроф (') додат слову означава обрнут потез. Ради окретања унутрашњих слојева, додају се тачке пре слова најближе странице.

en: &Easy
sr@ijekavian: &Лако

en: &Not So Easy
sr@ijekavian: &Не баш лако

en: &Hard
sr@ijekavian: &Тешко

en: &Very Hard
sr@ijekavian: &Веома тешко

en: Make your own...
sr@ijekavian: По жељи...

en: 1 Cube
sr@ijekavian: 1 коцка

en: Show one view of this cube.
sr@ijekavian: Један поглед на коцку.

en: Show one view of this cube, from the front.
sr@ijekavian: Један поглед на коцку, сприједа.

en: 2 Cubes
sr@ijekavian: 2 коцке

en: Show two views of this cube.
sr@ijekavian: Два погледа на коцку.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
sr@ijekavian: Два погледа на коцку, сприједа и отпозади. Оба се могу обртати.

en: 3 Cubes
sr@ijekavian: 3 коцке

en: Show three views of this cube.
sr@ijekavian: Три погледа на коцку.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
sr@ijekavian: Три погледа на коцку: један велики спреда, и два мала, сприједа и отпозади. Само се велики може обртати.

en: &Watch Shuffling
sr@ijekavian: Анимирај &мијешање

en: Watch Your &Own Moves
sr@ijekavian: Анимирај &моје потезе

en: Kubri&ck Game Settings
sr@ijekavian: &Поставке Кубрика

en: Keyboard S&hortcut Settings
sr@ijekavian: Поставке пречица с &тастатуре

en: X Axis
sr@ijekavian: X оса

en: Y Axis
sr@ijekavian: Y оса

en: Z Axis
sr@ijekavian: Z оса

en: Slice %1
sr@ijekavian: Слој %1

en: Turn whole cube
sr@ijekavian: Окрени цијелу коцку

en: Anti-clockwise
sr@ijekavian: улево|/|$[својства наредбено 'Коцку улијево' списковно 'Окрени коцку улијево']

en: Clockwise
sr@ijekavian: удесно|/|$[својства наредбено 'Коцку удесно' списковно 'Окрени коцку удесно']

en: Move 'Up' face
sr@ijekavian: Помјери горњу страницу

en: Move 'Down' face
sr@ijekavian: Помјери доњу страницу

en: Move 'Left' face
sr@ijekavian: Помјери лијеву страницу

en: Move 'Right' face
sr@ijekavian: Помери десну страницу

en: Move 'Front' face
sr@ijekavian: Промери предњу страницу

en: Move 'Back' face
sr@ijekavian: Помјери задњу страницу

en: Anti-clockwise move
sr@ijekavian: Потез супротно казаљки сата

en: Singmaster two-slice move
sr@ijekavian: Сингмастеров потез два слоја

en: Singmaster anti-slice move
sr@ijekavian: Сингмастеров потез контра-слојева

en: Move an inner slice
sr@ijekavian: Помјери унутрашњи слој

en: Complete a Singmaster move
sr@ijekavian: Изврши Сингмастеров потез

en: Add space to Singmaster moves
sr@ijekavian: Додај размак у Сингмастеров потез

en: Pretty Patterns
sr@ijekavian: Занимљиви обрасци

en: Solution Moves
sr@ijekavian: Потези рјешења

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
sr@ijekavian: %1×%2×%3 коцка, %4 потеза мијешања|/|%1×%2×%3 коцка, %4 $[множ ^4 потез потеза потеза] мијешања

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
sr@ijekavian: %1×%2×%3 квадар, %4 потеза мијешања|/|%1×%2×%3 квадар, %4 $[множ ^4 потез потеза потеза] мијешања

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
sr@ijekavian: %1×%2×%3 плоча, %4 потеза мијешања|/|%1×%2×%3 плоча, %4 $[множ ^4 потез потеза потеза] мијешања

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
sr@ijekavian: &Избор врсте слагалице

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
sr@ijekavian: &Демои

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
sr@ijekavian: &Занимљиви обрасци

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
sr@ijekavian: &Потези рјешења

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
sr@ijekavian: Игра заснована на Рубиковој коцки

en: Kubrick
sr@ijekavian: Кубрик

en: &copy; 2008 Ian Wadham
sr@ijekavian: © 2008, Ијан Вадам

en: Ian Wadham
sr@ijekavian: Ијан Вадам

en: Author
sr@ijekavian: Аутор
