kubrick - en to sr@latin translation catalogue (162 entries)

en: Front View
sr@latin: Pogled spreda

en: Back View
sr@latin: Pogled otpozadi

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
sr@latin: DEMO — kliknite za početak igre

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
sr@latin: <html>Kocka se trenutno ne može izmešati jer je broj poteza mešanja postavljen na nulu. Postavite ovaj broj na nešto drugo u dijalogu za podešavanje, pod <i>Igra→Izbor vrste slagalice→Po želji...</i>.</html>

en: New Puzzle
sr@latin: Nova slagalica

en: Load Puzzle
sr@latin: Učitavanje slagalice

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
sr@latin: Kubrikovi fajlovi pozicija (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
sr@latin: Fajl „%1“ nije dobar Kubrikov fajl pozicije.

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Redo
sr@latin: Ponovi

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
sr@latin: Ova kocka još nije izmešana, tako da nema šta da se rešava.

en: Solve the Cube
sr@latin: Reši kocku

en: Restart Puzzle (Undo All)
sr@latin: Slagalica ispočetka (opozovi sve)

en: Redo All
sr@latin: Ponovi sve

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
sr@latin: <html>Ne mogu da nađem dobar Kubrikov demo fajl po imenu %1. Trebalo je da se bude instaliran u potfasciklu <tt>apps/kubrick</tt>.</html>

en: File Not Found
sr@latin: Fajl nije nađen

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
sr@latin: Samo jedna od dimenzija može biti dužine jedne kockice.

en: Cube Options
sr@latin: Opcije kocke

en: Save Puzzle
sr@latin: Upisivanje slagalice

en: You have no moves to undo.
sr@latin: Nema poteza za opozivanje.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
sr@latin: <p>Nema poteza za ponavljanje.</p><p>Ovo može biti zato što niste opozvali nijedan potez ili ste ih sve ponovili, ili zato što su svi prethodno opozvani potezi automatski obrisani kada ste napravili novi potez mišem ili tastaturom.</p>

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
sr@latin: <p>U toku je animacija poteza kocke, ili se izvršava demo.</p><p>Sačekajte malo, ili kliknite na kocku da zaustavite demo.</p>

en: Sorry, too busy.
sr@latin: Potezi u toku

en: Rubik's Cube Options
sr@latin: Opcije Rubikove kocke

en: Cube dimensions:
sr@latin: Dimenzije kocke:

en: Moves per shuffle (difficulty):
sr@latin: Poteza po mešanju (težina):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
sr@latin: Dimenzije kocke: %1×%2×%3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
sr@latin: Poteza po mešanju (težina): %1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
sr@latin: <i>Upotrebite <i>Izbor vrste slagalice→Po želji...</i> da postavite gornje opcije.</i>

en: Watch shuffling in progress?
sr@latin: Animiranje poteza mešanja u toku

en: Watch your moves in progress?
sr@latin: Animiranje igračevih poteza u toku

en: Speed of moves:
sr@latin: Brzina poteza:

en: % of bevel on edges of cubies:
sr@latin: % zakošenosti ivica kockica:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
sr@latin: <p>Možete izabrati bilo koju veličinu kocke (ili kvadra) do 6×6×6, ali samo jedna strana može biti dimenzije 1 (inače slagalica postaje trivijalna). Najlakše slagalice 2×2×1 i 3×3×1 dobro su zagrevanje za originalnu Rubikovu kocku, koja je 3×3×3. Jednostavne slagalice imaju od 2 do 5 poteza mešanja, a teška 3×3×3 od 10 do 20 — ili možete namestiti mešanje na nulu i sami izmešati kocku, na primer kao problem za prijatelja.</p><p>Druge opcije određuju da li želite animiranje poteza mešanja i vaših sopstvenih, i koliko brzo se odvija animacija. Opcija zakošenosti utiče na izgled kockica unutar kocke (postavite na 30 i videćete kako).</p>

en: HELP: Rubik's Cube Options
sr@latin: POMOĆ: Opcije Rubikove kocke

en: Welcome to Kubrick
sr@latin: Dobro došli u Kubrik

en: 2x2x1 mat, 1 move
sr@latin: 2×2×1 ploča, 1 potez

en: 2x2x1 mat, 2 moves
sr@latin: 2×2×1 ploča, 2 poteza

en: 2x2x1 mat, 3 moves
sr@latin: 2×2×1 ploča, 3 poteza

en: 2x2x2 cube, 2 moves
sr@latin: 2×2×2 kocka, 2 poteza

en: 2x2x2 cube, 3 moves
sr@latin: 2×2×2 kocka, 3 poteza

en: 2x2x2 cube, 4 moves
sr@latin: 2×2×2 kocka, 4 poteza

en: 3x3x1 mat, 4 moves
sr@latin: 3×3×1 ploča, 4 poteza

en: 3x3x3 cube, 3 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 3 poteza

en: 3x3x3 cube, 4 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 4 poteza

en: 4x4x4 cube, 4 moves
sr@latin: 4×4×4 kocka, 4 poteza

en: 5x5x5 cube, 4 moves
sr@latin: 5×5×5 kocka, 4 poteza

en: 6x3x2 brick, 4 moves
sr@latin: 6×3×2 kvadar, 4 poteza

en: 3x3x3 cube, 7 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 7 poteza

en: 4x4x4 cube, 5 moves
sr@latin: 4×4×4 kocka, 5 poteza

en: 5x5x5 cube, 6 moves
sr@latin: 5×5×5 kocka, 6 poteza

en: 6x6x6 cube, 6 moves
sr@latin: 6×6×6 kocka, 6 poteza

en: 6x4x1 mat, 9 moves
sr@latin: 6×4×1 ploča, 9 poteza

en: 6x3x2 brick, 6 moves
sr@latin: 6×3×2 kvadar, 6 poteza

en: 3x3x3 cube, 12 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 12 poteza

en: 3x3x3 cube, 15 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 15 poteza

en: 3x3x3 cube, 20 moves
sr@latin: 3×3×3 kocka, 20 poteza

en: 4x4x4 cube, 12 moves
sr@latin: 4×4×4 kocka, 12 poteza

en: 5x5x5 cube, 15 moves
sr@latin: 5×5×5 kocka, 15 poteza

en: 6x6x6 cube, 25 moves
sr@latin: 6×6×6 kocka, 25 poteza

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
sr@latin: Rubikova kocka se može namestiti u mnoge zanimljive obrasce. Evo ih nekoliko iz knjige Dejvida Singmastera „Beleške o Rubikovoj magičnoj kocki (peto izdanje)“, str. 47-49, 1981. Nakon što uspostavite obrazac, možete upotrebiti radnju rešavanja (podrazumevano taster S) da ga opozovete i ponovite koliko god puta želite.

en: 3x3x3, 6 X
sr@latin: 3×3×3, 6 iksova

en: 3x3x3, 2 X
sr@latin: 3×3×3, 2 iksa

en: 3x3x3, 6 Spot
sr@latin: 3×3×3, 6 tačaka

en: 3x3x3, 4 Spot
sr@latin: 3×3×3, 4 tačke

en: 3x3x3, 4 Plus
sr@latin: 3×3×3, 4 plusa

en: 3x3x3, 4 Bar
sr@latin: 3×3×3, 4 trake

en: 3x3x3, 6 U
sr@latin: 3×3×3, 6 U

en: 3x3x3, 4 U
sr@latin: 3×3×3, 4 U

en: 3x3x3, Snake
sr@latin: 3×3×3, zmija

en: 3x3x3, Worm
sr@latin: 3×3×3, crv

en: 3x3x3, Tricolor
sr@latin: 3×3×3, trobojka

en: 3x3x3, Double Cube
sr@latin: 3×3×3, dvostruka kocka

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
sr@latin: <qt><p>Matematičari su izračunali da kocka 3×3×3 može biti izmešana do 43.252.003.274.489.856.000 različitih obrazaca, pa ipak nagađaju da se sve pozicije mogu rešiti u 20 poteza ili manje. Način na koji se to može izvesti — koji još uvek nije otkriven — nazvan je „Božiji algoritam“.</p><p>Mnogi duži načini su poznati. Pogledajte članke na Wikipediji o Rubikovoj kocki i optimalnim rešenjima za nju.</p><p>Nekoliko načina radi sistematično gradeći sloj po sloj rešenja, nizom poteza koji rešavaju par delića bez kvarenja već složenih delova. „Početničko rešenje“ prikazano ovde koristi taj pristup — nešto preko 100 poteza za rešavanje kocke izmešane u 20.</p></qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
sr@latin: 3×3×3 sloj 1, prvo ivice

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
sr@latin: 3×3×3 sloj 2, ivica od dole desno

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
sr@latin: 3×3×3 sloj 2, ivica od dole levo

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
sr@latin: 3×3×3 sloj 3, prevrtanje ivičnih delića

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
sr@latin: 3×3×3 sloj 3, nameštanje uglova

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
sr@latin: 3×3×3 sloj 3, uvrtanje uglova

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
sr@latin: 3×3×3 sloj 3, nameštanje ivica, i — GOTOVO!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
sr@latin: 3×3×3 kocka, potpuno rešenje

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
sr@latin: 3×3×3, zamena dva para ivica

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
sr@latin: 3×3×3, odvrtanje dva ugla

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
sr@latin: 3×3×3, prevrtanje dve ivice

en: &New Puzzle
sr@latin: &Nova slagalica

en: Start a new puzzle.
sr@latin: Započnite novu slagalicu.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
sr@latin: Završava slagalicu na kojoj radite i pokreće novu sa istim dimenzijama i brojem poteza mešanja.

en: &Load Puzzle...
sr@latin: &Učitaj slagalicu...

en: Reload a saved puzzle from a file.
sr@latin: Učitava sačuvanu slagalicu iz fajla.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sr@latin: Učitava slagalicu koju ste ranije sačuvali u fajlu, uključujući dimenzije, postavke, trenutno stanje i istorijat poteza.

en: &Save Puzzle...
sr@latin: &Sačuvaj slagalicu...

en: Save the puzzle on a file.
sr@latin: Upisuje slagalicu u fajl.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sr@latin: Upisuje slagalicu u fajl, uključujući dimenzije, postavke, trenutno stanje i istorijat poteza.

en: &Save Puzzle As...
sr@latin: Sačuvaj slagalicu &kao...

en: Restart &Puzzle...
sr@latin: &Slagalica iznova...

en: Undo all previous moves and start again.
sr@latin: Opoziva sve prethodne poteze i počinje ponovo.

en: Undo the last move.
sr@latin: Opoziva poslednji potez.

en: Redo a previously undone move.
sr@latin: Ponavlja prethodno opozvan potez.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
sr@latin: Ponavlja prethodno opozvan potez (neprekidno od početka ako treba).

en: Show the solution of the puzzle.
sr@latin: Prikazuje rešenje slagalice.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
sr@latin: Prikazuje rešenje slagalice opozivanjem do početka i ponavljanjem svih poteza mešanja.

en: Main &Demo
sr@latin: Glavni &demo

en: Run a demonstration of puzzle moves.
sr@latin: Pokreće demonstraciju poteza slagalice.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
sr@latin: Pokreće demonstraciju poteza slagalice, u kojoj se slučajno izabrane kocke, kvadri ili ploče mešaju i rešavaju.

en: Realign Cube
sr@latin: Poravnaj kocku

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
sr@latin: Poravnava kocku tako da se gornja, prednja i desna stranica vide istovremeno.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
sr@latin: Poravnava kocku tako da su gornja, prednja i desna stranica vidljive istovremeno, a ose kocke paralelne X, Y i Z osama, čime potezi preko tastature dobijaju smisao.

en: Singmaster Moves
sr@latin: Singmasterovi potezi

en: This area shows Singmaster moves.
sr@latin: Ova oblast pokazuje Singmasterove poteze.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
sr@latin: Ova oblast prikazuje Singmasterove poteze. Slovima R, L, F, B, U, D predstavljene su, po engleskom obrascu, desna (right), leva (left), prednja (front), zadnja (back), gornja (up) i donja (down) stranica kocke. U standardnom pogledu, slova RFU predstavljaju okrete tri vidljive stranice kocke (desne, prednje i gornje) u smeru kazaljke na satu, a LBD okrete skrivenih stranica (leve, zadnje i donje) u suprotnom smeru. Apostrof (') dodat slovu označava obrnut potez. Radi okretanja unutrašnjih slojeva, dodaju se tačke pre slova najbliže stranice.

en: &Easy
sr@latin: &Lako

en: &Not So Easy
sr@latin: &Ne baš lako

en: &Hard
sr@latin: &Teško

en: &Very Hard
sr@latin: &Veoma teško

en: Make your own...
sr@latin: Po želji...

en: 1 Cube
sr@latin: 1 kocka

en: Show one view of this cube.
sr@latin: Jedan pogled na kocku.

en: Show one view of this cube, from the front.
sr@latin: Jedan pogled na kocku, spreda.

en: 2 Cubes
sr@latin: 2 kocke

en: Show two views of this cube.
sr@latin: Dva pogleda na kocku.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
sr@latin: Dva pogleda na kocku, spreda i otpozadi. Oba se mogu obrtati.

en: 3 Cubes
sr@latin: 3 kocke

en: Show three views of this cube.
sr@latin: Tri pogleda na kocku.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
sr@latin: Tri pogleda na kocku: jedan veliki spreda, i dva mala, spreda i otpozadi. Samo se veliki može obrtati.

en: &Watch Shuffling
sr@latin: Animiraj &mešanje

en: Watch Your &Own Moves
sr@latin: Animiraj &moje poteze

en: Kubri&ck Game Settings
sr@latin: &Postavke Kubrika

en: Keyboard S&hortcut Settings
sr@latin: Postavke prečica s &tastature

en: X Axis
sr@latin: X osa

en: Y Axis
sr@latin: Y osa

en: Z Axis
sr@latin: Z osa

en: Slice %1
sr@latin: Sloj %1

en: Turn whole cube
sr@latin: Okreni celu kocku

en: Anti-clockwise
sr@latin: ulevo|/|$[svojstva naredbeno 'Kocku ulevo' spiskovno 'Okreni kocku ulevo']

en: Clockwise
sr@latin: udesno|/|$[svojstva naredbeno 'Kocku udesno' spiskovno 'Okreni kocku udesno']

en: Move 'Up' face
sr@latin: Pomeri gornju stranicu

en: Move 'Down' face
sr@latin: Pomeri donju stranicu

en: Move 'Left' face
sr@latin: Pomeri levu stranicu

en: Move 'Right' face
sr@latin: Pomeri desnu stranicu

en: Move 'Front' face
sr@latin: Promeri prednju stranicu

en: Move 'Back' face
sr@latin: Pomeri zadnju stranicu

en: Anti-clockwise move
sr@latin: Potez suprotno kazaljki sata

en: Singmaster two-slice move
sr@latin: Singmasterov potez dva sloja

en: Singmaster anti-slice move
sr@latin: Singmasterov potez kontra-slojeva

en: Move an inner slice
sr@latin: Pomeri unutrašnji sloj

en: Complete a Singmaster move
sr@latin: Izvrši Singmasterov potez

en: Add space to Singmaster moves
sr@latin: Dodaj razmak u Singmasterov potez

en: Pretty Patterns
sr@latin: Zanimljivi obrasci

en: Solution Moves
sr@latin: Potezi rešenja

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
sr@latin: %1×%2×%3 kocka, %4 poteza mešanja|/|%1×%2×%3 kocka, %4 $[množ ^4 potez poteza poteza] mešanja

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
sr@latin: %1×%2×%3 kvadar, %4 poteza mešanja|/|%1×%2×%3 kvadar, %4 $[množ ^4 potez poteza poteza] mešanja

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
sr@latin: %1×%2×%3 ploča, %4 poteza mešanja|/|%1×%2×%3 ploča, %4 $[množ ^4 potez poteza poteza] mešanja

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
sr@latin: &Izbor vrste slagalice

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
sr@latin: &Demoi

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
sr@latin: &Zanimljivi obrasci

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
sr@latin: &Potezi rešenja

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
sr@latin: Igra zasnovana na Rubikovoj kocki

en: Kubrick
sr@latin: Kubrik

en: &copy; 2008 Ian Wadham
sr@latin: © 2008, Ijan Vadam

en: Ian Wadham
sr@latin: Ijan Vadam

en: Author
sr@latin: Autor
