kubrick - en to sv translation catalogue (162 entries)

en: Front View
sv: Vy framifrån

en: Back View
sv: Vy bakifrån

en: DEMO - Click anywhere to begin playing
sv: Demonstation: Klicka var som helst för att börja spela

en: Sorry, the cube cannot be shuffled at the moment.  The number of shuffling moves is set to zero.  Please select your number of shuffling moves in the options dialog at menu item Game->Choose Puzzle Type->Make Your Own...
sv: Tyvärr kan inte kuben blandas för tillfället. Antal blandningsvridningar är inställt till noll. Välj antal blandningsvridningar i inställningsdialogrutan med menyalternativet Spel -> Välj speltyp -> Skapa egen...

en: New Puzzle
sv: Nytt spel

en: Load Puzzle
sv: Läs in spel

en: Kubrick Game Files (*.kbk)
sv: Kubrick-spelfiler (*.kbk)

en: The file '%1' is not a valid Kubrick game-file.
sv: Filen '%1' är inte en giltig Kubrick spelfil.

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: This cube has not been shuffled, so there is nothing to solve.
sv: Kuben har inte blandats, så det finns ingenting att lösa.

en: Solve the Cube
sv: Lös kuben

en: Restart Puzzle (Undo All)
sv: Starta om spelet (ångra allt)

en: Redo All
sv: Gör om allt

en: Sorry, could not find a valid Kubrick demo file called %1.  It should have been installed in the 'apps/kubrick' sub-directory.
sv: En giltig Kubrick demonstrationsfil med namnet %1 kunde tyvärr inte hittas. Den skulle ha varit installerad i underkatalogen 'apps/kubrick'.

en: File Not Found
sv: Filen hittades inte

en: Only one of your dimensions can be one cubie wide.
sv: Bara en av dimensionerna kan vara en delkub bred.

en: Cube Options
sv: Kubinställningar

en: Save Puzzle
sv: Spara spel

en: You have no moves to undo.
sv: Du har inga vridningar att ångra.

en: There are no moves to redo.
    
    That could be because you have not undone any or you have redone them all or because all previously undone moves are automatically deleted whenever you make a new move using the keyboard or mouse.
sv: Det finns inga vridningar att göra om.
    
    Det kan bero på att du inte har ångrat några, har ångrat alla, eller eftersom alla tidigare ångrade vridningar automatiskt tas bort så fort du gör en ny vridning med tangentbordet eller musen.

en: The cube has animated moves in progress or the demo is running.
    
    Please wait or click on the cube to stop the demo.
sv: Kuben har animerade vridningar som pågår, eller så kör demonstrationen.
    
    Väntaeller klicka på kuben för att stoppa demonstrationen.

en: Sorry, too busy.
sv: Tyvärr, för upptagen.

[ctx: @title:window]
en: Rubik's Cube Options
sv: Alternativ för Rubiks kub

en: Cube dimensions:
sv: Kubdimensioner:

en: Moves per shuffle (difficulty):
sv: Vridningar per blandning (svårighetsnivå):

en: Cube dimensions: %1x%2x%3
sv: Kubdimensioner: %1 x %2 x %3

en: Moves per shuffle (difficulty): %1
sv: Vridningar per blandning (svårighetsnivå):%1

en: <i>Please use <nobr>'Choose Puzzle Type->Make Your Own...'</nobr> to set the above options.</i>
sv: <i>Använd <nobr>Välj speltyp -> Skapa egen...</nobr> för att ställa in alternativen ovan.</i>

en: Watch shuffling in progress?
sv: Titta på blandning som pågår?

en: Watch your moves in progress?
sv: Titta på egna vridningar som pågår?

en: Speed of moves:
sv: Vridningarnas hastighet:

en: % of bevel on edges of cubies:
sv: Procent fasning av delkubernas kanter:

en: You can choose any size of cube (or brick) up to 6x6x6, but only one side can have dimension 1 (otherwise the puzzle becomes trivial).  The easiest puzzle is 2x2x1 and 3x3x1 is a good warmup for the original Rubik's Cube, which is 3x3x3.  Simple puzzles have 2 to 5 shuffling moves, a difficult 3x3x3 puzzle has 10 to 20 --- or you can choose zero shuffling then shuffle the cube yourself, maybe for a friend to solve.
    The other options determine whether you can watch the shuffling and/or your own moves and how fast the animation goes.  The bevel option affects the appearance of the small cubes.  Try setting it to 30 and you'll see what we mean.
sv: Du kan välja vilken storlek av kub (eller rätblock) upp till 6 x 6 x 6, men bara en sida kan ha dimensionen 1 (annars blir spelet trivialt). Det enklaste spelet är 2 x 2 x 1, och 3 x 3 x 1 är en bra uppvärmning för den vanliga Rubiks kub, som är 3 x 3 x 3. Enkla spel har 2 till 5 blandningsvridningar, medan ett svårt 3 x 3 x 3 spel har 10 till 20. Du kan också välja ingen blandning och därefter blanda kuben själv, kanske för att låta en vän lösa den.
    De övriga alternativen bestämmer om du kan titta på blandningen och/eller egna vridningar, och hur snabbt animeringen görs. Fasningsalternativet påverkar de små kubernas utseende. Försök att ställa in det till 30, så ser du vad vi menar.

en: HELP: Rubik's Cube Options
sv: Hjälp: Inställningar av Rubiks kub

en: Welcome to Kubrick
sv: Välkommen till Kubrick

en: 2x2x1 mat, 1 move
sv: 2 x 2 x 1 matta, 1 vridning

en: 2x2x1 mat, 2 moves
sv: 2 x 2 x 1 matta, 2 vridningar

en: 2x2x1 mat, 3 moves
sv: 2 x 2 x 1 matta, 3 vridningar

en: 2x2x2 cube, 2 moves
sv: 2 x 2 x 2 kub, 2 vridningar

en: 2x2x2 cube, 3 moves
sv: 2 x 2 x 2 kub, 3 vridningar

en: 2x2x2 cube, 4 moves
sv: 2 x 2 x 2 kub, 4 vridningar

en: 3x3x1 mat, 4 moves
sv: 3 x 3 x 1 matta, 4 vridningar

en: 3x3x3 cube, 3 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 3 vridningar

en: 3x3x3 cube, 4 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 4 vridningar

en: 4x4x4 cube, 4 moves
sv: 4 x 4 x 4 kub, 4 vridningar

en: 5x5x5 cube, 4 moves
sv: 5 x 5 x 5 kub, 4 vridningar

en: 6x3x2 brick, 4 moves
sv: 6 x 3 x 2 rätblock, 4 vridningar

en: 3x3x3 cube, 7 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 7 vridningar

en: 4x4x4 cube, 5 moves
sv: 4 x 4 x 4 kub, 5 vridningar

en: 5x5x5 cube, 6 moves
sv: 5 x 5 x 5 kub, 6 vridningar

en: 6x6x6 cube, 6 moves
sv: 6 x 6 x 6 kub, 6 vridningar

en: 6x4x1 mat, 9 moves
sv: 6 x 4 x 1 matta, 9 vridningar

en: 6x3x2 brick, 6 moves
sv: 6 x 3 x 2 rätblock, 6 vridningar

en: 3x3x3 cube, 12 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 12 vridningar

en: 3x3x3 cube, 15 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 15 vridningar

en: 3x3x3 cube, 20 moves
sv: 3 x 3 x 3 kub, 20 vridningar

en: 4x4x4 cube, 12 moves
sv: 4 x 4 x 4 kub, 12 vridningar

en: 5x5x5 cube, 15 moves
sv: 5 x 5 x 5 kub, 15 vridningar

en: 6x6x6 cube, 25 moves
sv: 6 x 6 x 6 kub, 25 vridningar

en: Rubik's Cube can be moved into many interesting patterns.  Here are a few from David Singmaster's classic book 'Notes on Rubik's Magic Cube, Fifth Edition', pages 47-49, published in 1981.  After a pattern has formed, you can use the Solve action (default key S) to undo and redo it as often as you like.
sv: Rubiks kub kan vridas till många intressanta mönster. Här är några få från David Singmasters klassiska bok 'Notes on Rubik's Magic Cube, Femte utgåvan', sidorna 47-49, publicerad 1981. Efter ett mönster har skapats, kan du använda lösningsalternativet (förvald tangent S) för att ångra och göra om det så många gånger du vill.

en: Info
sv: Information

en: 3x3x3, 6 X
sv: 3 x 3 x 3, 6 X

en: 3x3x3, 2 X
sv: 3 x 3 x 3, 2 X

en: 3x3x3, 6 Spot
sv: 3 x 3 x 3, 6 punkt

en: 3x3x3, 4 Spot
sv: 3 x 3 x 3, 4 punkt

en: 3x3x3, 4 Plus
sv: 3 x 3 x 3, 4 plus

en: 3x3x3, 4 Bar
sv: 3 x 3 x 3, 4 rad

en: 3x3x3, 6 U
sv: 3 x 3 x 3, 6 U

en: 3x3x3, 4 U
sv: 3 x 3 x 3, 4 U

en: 3x3x3, Snake
sv: 3 x 3 x 3, orm

en: 3x3x3, Worm
sv: 3 x 3 x 3, mask

en: 3x3x3, Tricolor
sv: 3 x 3 x 3, trikolor

en: 3x3x3, Double Cube
sv: 3 x 3 x 3, dubbelkub

en: <qt>Mathematicians calculate that a 3x3x3 cube can be shuffled into 43,252,003,274,489,856,000 different patterns, yet they conjecture that all positions can be solved in 20 moves or less.  The method that can do that (as yet undiscovered) is called God's Algorithm.<br><br>Many longer methods are known.  See the two Wikipedia articles on Rubik's Cube and Optimal Solutions for Rubik's Cube.<br><br>Several methods work systematically by building the solution one layer at a time, using sequences of moves that solve a few pieces without disturbing what has already been done.  The 'Beginner Solution' demonstrated here uses that approach.  Just over 100 moves solve a cube that is shuffled in 20.</qt>
sv: <qt>Matematiker har beräknat att en 3 x 3 x 3 kub kan blandas på 43 252 003 274 489 856 000 olika sätt, men förmodar ändå att alla positioner kan lösas med 20 eller färre vridningar. Metoden som kan göra det (hittills oupptäckt) kallas för Guds algoritm.<br><br>Många längre metoder är kända. Se artikeln i Wikipedia om Rubiks kub, samt de två engelska artiklarna "Rubik's Cube" och "Optimal Solutions for Rubik's Cube".<br><br>Flera metoder arbetar systematiskt genom att bygga upp lösningen ett lager åt gången, med vridningsföljder som löser några få bitar utan att förstöra vad som redan har gjorts. Den 'nybörjarlösning' som demonstreras här använder en sådan ansats. Något mer än 100 vridningar löser en kub som blandas med 20.</qt>

en: 3x3x3 Layer 1, Edges First
sv: 3 x 3 x 3 Lager 1, Kanter först

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Right
sv: 3 x 3 x 3 Lager 2, Kant från nere till höger

en: 3x3x3 Layer 2, Edge from Bottom Left
sv: 3 x 3 x 3 Lager 2, Kant från nere till vänster

en: 3x3x3 Layer 3, Flip Edge Pieces
sv: 3 x 3 x 3 Lager 3, Vända kantbitar

en: 3x3x3 Layer 3, Place Corners
sv: 3 x 3 x 3 Lager 3, Placera hörn

en: 3x3x3 Layer 3, Twist Corners
sv: 3 x 3 x 3 Lager 3, Vrid hörn

en: 3x3x3 Layer 3, Place Edges and DONE!
sv: 3 x 3 x 3 Lager 3, Placera kanter och KLAR!

en: 3x3x3 Cube, Complete Solution
sv: 3 x 3 x 3 Kub, Fullständig lösning

en: 3x3x3 Swap 2 Pairs of Edges
sv: 3 x 3 x 3 Växla två par kanter

en: 3x3x3 Untwist 2 Corners
sv: 3 x 3 x 3 Vrid två hörn rätt

en: 3x3x3 Flip 2 Edges
sv: 3 x 3 x 3 Vänd två kanter

en: &New Puzzle
sv: &Nytt spel

en: Start a new puzzle.
sv: Starta ett nytt spel.

en: Finish the puzzle you are working on and start a new puzzle with the same dimensions and number of shuffling moves.
sv: Avsluta spelet du håller på med, och starta ett nytt spel med samma dimensioner och antal blandningsvridningar.

en: &Load Puzzle...
sv: &Läs in spel...

en: Reload a saved puzzle from a file.
sv: Läs om ett sparat spel från en fil.

en: Reload a puzzle you have previously saved on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sv: Läs om ett spel som du tidigare har sparat i en fil, inklusive dimensioner, inställningar, nuvarande tillstånd och vridningshistorik.

en: &Save Puzzle...
sv: &Spara spel...

en: Save the puzzle on a file.
sv: Spara spelet i en fil.

en: Save the puzzle on a file, including its dimensions, settings, current state and history of moves.
sv: Sparar spelet i en fil, inklusive dimensioner, inställningar, nuvarande tillstånd och vridningshistorik.

en: &Save Puzzle As...
sv: &Spara spel som...

en: Restart &Puzzle...
sv: Starta om s&pel...

en: Undo all previous moves and start again.
sv: Ångra alla tidigare vridningar, och börja om igen.

en: Undo the last move.
sv: Ångra senaste vridning.

en: Redo a previously undone move.
sv: Gör om en tidigare ångrad vridning.

en: Redo a previously undone move (repeatedly from the start if required).
sv: Gör om en tidigare ångrad vridning (upprepade gånger från starten om det behövs).

en: Show the solution of the puzzle.
sv: Visa lösningen av spelet.

en: Show the solution of the puzzle by undoing and re-doing all shuffling moves.
sv: Visa lösningen av spelet genom att ångra och göra om alla blandningsvridningar.

en: Main &Demo
sv: Huvud&demonstration

en: Run a demonstration of puzzle moves.
sv: Kör en demonstration av spelvridningar.

en: Run a demonstration of puzzle moves, in which randomly chosen cubes, bricks or mats are shuffled and solved.
sv: Kör en demonstration av spelvridningar, där slumpmässigt valda kuber, rätblock eller mattor blandas och löses.

en: Realign Cube
sv: Justera kuben

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together.
sv: Justera kuben så att ovansidan, framsidan och högersidan är samtidigt synliga.

en: Realign the cube so that the top, front and right faces are visible together and the cube's axes are parallel to the XYZ axes, thus making keyboard moves properly meaningful.
sv: Justera kuben så att ovansidan, framsidan och högersidan är samtidigt synliga, och kubens axlar är parallella med X-, Y- och Z-axlarna, och gör på så sätt vridningar med tangentbordet meningsfulla.

en: Singmaster Moves
sv: Singmasters lösningar

en: This area shows Singmaster moves.
sv: Här visas Singmasters lösningar.

[ctx: The letters RLFBUD are mathematical notation based on English words. Please leave those letters and words untranslated in some form.]
en: This area shows Singmaster moves. They are based on the letters RLFBUD, representing (in English) the Right, Left, Front, Back, Up and Down faces. In normal view, the letters RFU represent clockwise moves of the three visible faces and LBD appear as anticlockwise moves of the hidden faces. Adding a ' (apostrophe) to a letter gives the reverse of that letter's move. To move inner slices, add periods (or dots) before the letter of the nearest face.
sv: Här visas Singmasters lösningar. De är baserade på bokstäverna RLFBUD, som (på engelska) representerar höger sida (Right), vänster sida (Left), framsida (Front), baksida (Back), översida (Up) och undersida (Down). Med normal vy representerar bokstäverna RFU medurs vridningar av de tre synliga sidorna och LBD syns som moturs vridningar av de tre synliga sidorna. Att lägga till en apostrof (') efter en bokstav ger bokstavens omvända vridning. Lägg till punkter innan bokstaven för närmaste sida för att flytta inre skikt.

en: &Easy
sv: &Lätt

en: &Not So Easy
sv: I&nte så lätt

en: &Hard
sv: &Svår

en: &Very Hard
sv: &Mycket svår

en: Make your own...
sv: Skapa egen...

en: 1 Cube
sv: En kub

en: Show one view of this cube.
sv: Visa en vy av kuben.

en: Show one view of this cube, from the front.
sv: Visa en vy av kuben, från framsidan.

en: 2 Cubes
sv: Två kuber

en: Show two views of this cube.
sv: Visa två vyer av kuben.

en: Show two views of this cube, from the front and the back.  Both can rotate.
sv: Visa två vyer av kuben, från framsidan och baksidan. Båda kan rotera.

en: 3 Cubes
sv: Tre kuber

en: Show three views of this cube.
sv: Visa tre vyer av kuben.

en: Show three views of this cube, a large one, from the front, and two small ones, from the front and the back.  Only the large one can rotate.
sv: Visa tre vyer av kuben, en stor från framsidan, och två mindre från framsidan och baksidan. Bara den stora kan rotera.

en: &Watch Shuffling
sv: Titta på &blandning

en: Watch Your &Own Moves
sv: Titta på &egna vridningar

en: Kubri&ck Game Settings
sv: Spelinställningar för &Kubrick

en: Keyboard S&hortcut Settings
sv: Inställning av snabb&tangenter

en: X Axis
sv: X-axel

en: Y Axis
sv: Y-axel

en: Z Axis
sv: Z-axel

en: Slice %1
sv: Skikt %1

en: Turn whole cube
sv: Vrid hela kuben

en: Anti-clockwise
sv: Moturs

en: Clockwise
sv: Medurs

en: Move 'Up' face
sv: Vrid översidan (Up)

en: Move 'Down' face
sv: Vrid undersidan (Down)

en: Move 'Left' face
sv: Vrid vänstersidan (Left)

en: Move 'Right' face
sv: Vrid högersidan (Right)

en: Move 'Front' face
sv: Vrid framsidan (Front)

en: Move 'Back' face
sv: Vrid baksidan (Back)

en: Anti-clockwise move
sv: Moturs vridning

en: Singmaster two-slice move
sv: Singmasters vridning av två skikt

en: Singmaster anti-slice move
sv: Singmasters omvända skiktvridning

en: Move an inner slice
sv: Flytta ett inre skikt

en: Complete a Singmaster move
sv: Gör färdigt en Singmasters lösning

en: Add space to Singmaster moves
sv: Lägg till mellanrum i Singmasters lösningar

en: Switch Background
sv: Byt bakgrund

en: Pretty Patterns
sv: Vackra mönster

en: Solution Moves
sv: Lösningar

en: %1x%2x%3 cube, %4 shuffling moves
sv: %1 x %2 x %3 kub, %4 blandningsvridningar

en: %1x%2x%3 brick, %4 shuffling moves
sv: %1 x %2 x %3 rätblock, %4 blandningsvridningar

en: %1x%2x%3 mat, %4 shuffling moves
sv: %1 x %2 x %3 matta, %4 blandningsvridningar

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Choose Puzzle Type
sv: &Välj speltyp

note: i18n: ectx: Menu (demos)
en: &Demos
sv: &Demonstrationer

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Pretty Patterns
sv: &Vackra mönster

note: i18n: ectx: Menu (puzzles)
en: &Solution Moves
sv: Lö&sningar

en: A game based on Rubik's Cube (TM)
sv: Ett spel baserat på Rubiks kub™

en: &copy; 2008 Ian Wadham
sv: © 2008 Ian Wadham

en: Author
sv: Upphovsman
