libconversion - en to pt translation catalogue (1394 entries)

en: Acceleration
pt: Aceleração

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
pt: metros por segundo quadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
pt: metro por segundo quadrado;metros por segundo quadrado;m/s²;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
pt: %1 metros por segundo quadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
pt[0]: %1 metro por segundo quadrado
pt[1]: %1 metros por segundo quadrado

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
pt: pés por segundo quadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
pt: pé por segundo quadrado;pés por segundo quadrado;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
pt: %1 pés por segundo quadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
pt[0]: %1 pé por segundo quadrado
pt[1]: %1 pés por segundo quadrado

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
pt: gravidade-padrão

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
pt: gravidade-padrão;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
pt: %1 vezes a gravidade-padrão

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
pt[0]: %1 gravidade-padrão
pt[1]: %1 gravidades-padrão

en: Angle
pt: Ângulo

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
pt: graus

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
pt: grau;grau;graus;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
pt: %1 graus

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
pt[0]: %1 grau
pt[1]: %1 graus

[ctx: unit description in lists]
en: radians
pt: radianos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
pt: rad;radiano;radianos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
pt: %1 radianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
pt[0]: %1 radiano
pt[1]: %1 radianos

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
pt: grados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
pt: grad;grado;grados;gradianos;gon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
pt: %1 grados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
pt[0]: %1 grado
pt[1]: %1 grados

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
pt: arco-minutos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
pt: minutos de arco;MOA;arco-minuto;min;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
pt: %1 arco-minutos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
pt[0]: %1 arco-minuto
pt[1]: %1 arco-minutos

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
pt: arco-segundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
pt: segundo de arco;arco-segundo;segundo;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
pt: %1 arco-segundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
pt[0]: %1 arco-segundo
pt[1]: %1 arco-segundos

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
pt: Área

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
pt: yotametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
pt: yotametro quadrado;yotametros quadrados;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
pt: %1 yotametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
pt[0]: %1 yotametro quadrado
pt[1]: %1 yotametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
pt: zetametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
pt: zetametro quadrado;zetametros quadrados;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
pt: %1 zetametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
pt[0]: %1 zetametro quadrado
pt[1]: %1 zetametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
pt: exâmetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
pt: exametro quadrado;exâmetros quadrados;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
pt: %1 exâmetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
pt[0]: %1 exametro quadrado
pt[1]: %1 exâmetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
pt: petametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
pt: petametro quadrado;petametros quadrados;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
pt: %1 petametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
pt[0]: %1 petametro quadrado
pt[1]: %1 petametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
pt: terametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
pt: terametro quadrado;terametros quadrados;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
pt: %1 terametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
pt[0]: %1 terametro quadrado
pt[1]: %1 terametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
pt: gigametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
pt: gigametro quadrado;gigametros quadrados;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
pt: %1 gigametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
pt[0]: %1 gigametro quadrado
pt[1]: %1 gigametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
pt: megametros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
pt: megametro quadrado;megametros quadrados;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
pt: %1 megametros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
pt[0]: %1 megametro quadrado
pt[1]: %1 megametros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
pt: quilómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
pt: quilómetro quadrado;quilómetros quadrados;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
pt: %1 quilómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
pt[0]: %1 quilómetro quadrado
pt[1]: %1 quilómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
pt: hectómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
pt: hectómetro quadrado;hectómetros quadrados;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
pt: %1 hectómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
pt[0]: %1 hectómetro quadrado
pt[1]: %1 hectómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
pt: decâmetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
pt: decâmetro quadrado;decâmetros quadrados;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
pt: %1 decâmetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
pt[0]: %1 decâmetro quadrado
pt[1]: %1 decâmetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
pt: metros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
pt: metro quadrado;metros quadrados;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
pt: %1 metros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
pt[0]: %1 metro quadrado
pt[1]: %1 metros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
pt: decímetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
pt: decímetro quadrado;decímetros quadrados;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
pt: %1 decímetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
pt[0]: %1 decímetro quadrado
pt[1]: %1 decímetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
pt: centímetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
pt: centímetro quadrado;centímetros quadrados;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
pt: %1 centímetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
pt[0]: %1 centímetro quadrado
pt[1]: %1 centímetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
pt: milímetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
pt: milímetro quadrado;milímetros quadrados;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
pt: %1 milímetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
pt[0]: %1 milímetro quadrado
pt[1]: %1 milímetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
pt: micrómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
pt: micrómetro quadrado;micrómetros quadrados;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
pt: %1 micrómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
pt[0]: %1 micrómetro quadrado
pt[1]: %1 micrómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
pt: nanómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
pt: nanómetro quadrado;nanómetros quadrados;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
pt: %1 nanómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
pt[0]: %1 nanómetro quadrado
pt[1]: %1 nanómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
pt: picómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
pt: picómetro quadrado;picómetros quadrados;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
pt: %1 picómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
pt[0]: %1 picómetro quadrado
pt[1]: %1 picómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
pt: femtómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
pt: fentómetro quadrado;fentómetros quadrados;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
pt: %1 femtómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
pt[0]: %1 femtómetro quadrado
pt[1]: %1 femtómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
pt: atómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
pt: atómetro quadrado;atómetros quadrados;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
pt: %1 atómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
pt[0]: %1 atómetro quadrado
pt[1]: %1 atómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
pt: zeptómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
pt: zeptómetro quadrado;zeptómetros quadrados;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
pt: %1 zeptómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
pt[0]: %1 zeptómetro quadrado
pt[1]: %1 zeptómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
pt: yoctómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
pt: yoctómetro quadrado;yoctómetros quadrados;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
pt: %1 yoctómetros quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
pt[0]: %1 yoctómetro quadrado
pt[1]: %1 yoctómetros quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
pt: pés quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
pt: pé quadrado;pés quadrados;ft²;pé quadrado;pé quad;sq ft;pés quad;pés²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
pt: %1 pés quadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
pt[0]: %1 pé quadrado
pt[1]: %1 pés quadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
pt: polegadas quadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
pt: polegada quadrada;polegadas quadradas;pol²;polegada quadrada;pole quadrada;polegada quad;polegadas quad;polegada quad;pol quad;polegada²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
pt: %1 polegadas quadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
pt[0]: %1 polegada quadrada
pt[1]: %1 polegadas quadradas

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
pt: milhas quadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
pt: milha quadrada;milhas quadradas;mi²;mil quadrada;mil quadradas;milha quad;mil quad;milha²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
pt: %1 milhas quadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
pt[0]: %1 milha quadrada
pt[1]: %1 milhas quadradas

en: Binary Data
pt: Dados Binários

en: Binary Data Size
pt: Tamanho dos Dados Binários

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
pt: yotabytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: YB;yottabyte;yottabytes
pt: YB;yotabyte;yotabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
pt: %1 yotabytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
pt[0]: %1 yotabyte
pt[1]: %1 yotabytes

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
pt: yotabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
pt: Yb;yotabit;yotabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
pt: %1 yotabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabit | %1 yottabits
pt[0]: %1 yotabit
pt[1]: %1 yotabits

[ctx: unit description in lists]
en: zettabytes
pt: zetabytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ZB;zettabyte;zettabytes
pt: ZB;zetabyte;zetabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabytes
pt: %1 zetabytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabyte | %1 zettabytes
pt[0]: %1 zetabyte
pt[1]: %1 zetabytes

[ctx: unit description in lists]
en: zettabits
pt: zetabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Zb;zettabit;zettabits
pt: Zb;zetabit;zetabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettabits
pt: %1 zetabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettabit | %1 zettabits
pt[0]: %1 zetabit
pt[1]: %1 zetabits

[ctx: binary data unit symbol]
en: Tb
pt: Pb

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
pt: quilobytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;kilobyte;kilobytes
pt: kB;quilobyte;quilobytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
pt: %1 quilobytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
pt[0]: %1 quilobyte
pt[1]: %1 quilobytes

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
pt: quilobits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;kilobit;kilobits
pt: kb;quilobit;quilobits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
pt: %1 quilobits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobit | %1 kilobits
pt[0]: %1 quilobit
pt[1]: %1 quilobits

en: Currency
pt: Monetário

en: From ECB
pt: Do BCE

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
pt: Xelim Austríaco

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
pt: xelim;xelins

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
pt: %1 xelins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
pt[0]: %1 xelim
pt[1]: %1 xelins

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
pt: Franco Belga

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pt: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
pt: %1 francos belgas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
pt[0]: %1 franco belga
pt[1]: %1 francos belgas

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
pt: Florim Holandês

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
pt: florim;florins

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
pt: %1 florins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
pt[0]: %1 florim
pt[1]: %1 florins

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
pt: Markka Finlandesa

[ctx: currency name]
en: French Franc
pt: Franco Francês

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pt: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
pt: %1 francos franceses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
pt[0]: %1 franco francês
pt[1]: %1 francos franceses

[ctx: currency name]
en: German Mark
pt: Marco Alemão

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
pt: marco;marcos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
pt: %1 marcos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
pt[0]: %1 marco
pt[1]: %1 marcos

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
pt: Libra Irlandesa

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
pt: libra irlandesa;libras irlandesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
pt: %1 libras irlandesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
pt[0]: %1 libra irlandesa
pt[1]: %1 libras irlandesas

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
pt: Lira Italiana

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
pt: %1 lira italiana

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
pt[0]: %1 lira italiana
pt[1]: %1 liras italianas

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
pt: Franco Luxemburguês

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pt: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
pt: %1 francos luxemburgueses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
pt[0]: %1 franco luxemburguês
pt[1]: %1 francos luxemburgueses

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
pt: Escudo Português

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
pt: Peseta Espanhola

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
pt: Dracma Grego

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
pt: dracma;dracmas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
pt: %1 dracmas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
pt[0]: %1 dracma
pt[1]: %1 dracmas

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
pt: Tolar Esloveno

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
pt: tolar;tolares;tolarjev

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
pt: %1 tolares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
pt[0]: %1 tolar
pt[1]: %1 tolares

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
pt: Libra Cipriota

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
pt: libra cipriota;libras cipriotas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
pt: %1 libras cipriotas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
pt[0]: %1 libra cipriota
pt[1]: %1 libras cipriotas

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
pt: Lira Maltesa

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
pt: Lira maltesa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
pt: %1 lira maltesa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
pt[0]: %1 lira maltesa
pt[1]: %1 liras maltesas

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
pt: Coroa Eslovaca

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
pt: coroa;coroas;koruny;korun

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
pt: %1 coroas eslovacas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
pt[0]: %1 coroa eslovaca
pt[1]: %1 coroas eslovacas

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
pt: Dólar Americano

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
pt: dólar;dólares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
pt: %1 dólares americanos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
pt[0]: %1 dólar americano
pt[1]: %1 dólares americanos

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
pt: Iene Japonês

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
pt: iene

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
pt: %1 iene

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
pt[0]: %1 iene
pt[1]: %1 ienes

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
pt: Lev Búlgaro

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
pt: Coroa Checa

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
pt: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
pt: %1 coroas checas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
pt[0]: %1 coroa checa
pt[1]: %1 coroas checas

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
pt: coroa dinamarquesa;coroas dinamarquesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
pt: %1 coroas dinamarquesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
pt[0]: %1 coroa dinamarquesa
pt[1]: %1 coroas dinamarquesas

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
pt: Coroa Estónia

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
pt: coroa;coroas;kroon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
pt: %1 coroas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
pt[0]: %1 coroa
pt[1]: %1 coroas

[ctx: currency name]
en: British Pound
pt: Libra Inglesa

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
pt: libra;libras;libra esterlina;libras esterlinas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
pt: %1 libras esterlinas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
pt[0]: %1 libra esterlina
pt[1]: %1 libras esterlinas

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
pt: Forint Húngaro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
pt[0]: %1 forint
pt[1]: %1 forints

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
pt: Novo Shekel Israelita

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
pt: Litas Lituanas

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
pt: litas;litas;litu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 litas | %1 litai
pt[0]: %1 lita
pt[1]: %1 litas

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
pt: Lats Letões

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
pt: Zloty Polaco

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
pt: Leu Romeno

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
pt: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
pt: %1 coroa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
pt[0]: %1 coroa
pt[1]: %1 coroas

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
pt: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
pt: %1 francos suíços

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
pt[0]: %1 franco suíço
pt[1]: %1 francos suíços

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
pt: coroa norueguesa;coroas norueguesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
pt: %1 coroas norueguesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
pt[0]: %1 coroa norueguesa
pt[1]: %1 coroas norueguesas

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
pt: rublo;rublos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
pt: %1 rublos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
pt[0]: %1 rublo
pt[1]: %1 rublos

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
pt: %1 lira turca

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
pt[0]: %1 lira turca
pt[1]: %1 liras turcas

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
pt: dólar australiano;dólares australianos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
pt: %1 dólares australianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
pt[0]: %1 dólar australiano
pt[1]: %1 dólares australianos

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
pt: dólar canadiano;dólares canadianos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
pt: %1 dólares canadianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
pt[0]: %1 dólar canadiano
pt[1]: %1 dólares canadianos

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
pt: Yuan Chinês

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
pt: dólar de Hong-Kong;dólares de Hong-Kong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
pt: %1 dólares de Hong Kong

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
pt[0]: %1 dólar de hong kong
pt[1]: %1 dólares de hong kong

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
pt: Rupia Indonésia

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
pt: rupia;rupias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
pt: %1 rupias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
pt[0]: %1 rupia
pt[1]: %1 rupias

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
pt: Rupia Indiana

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
pt: rupia;rupias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
pt: %1 rupias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
pt[0]: %1 rupia
pt[1]: %1 rupias

[ctx: currency name]
en: Korean Won
pt: Won Coreano

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
pt: peso mexicano;pesos mexicanos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
pt: %1 pesos mexicanos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
pt[0]: %1 peso mexicano
pt[1]: %1 pesos mexicanos

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit Malaio

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
pt: dólar neozelandês;dólares neozelandeses;NZD;nzd;nova zelândia

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
pt: %1 dólares da Nova Zelândia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
pt[0]: %1 dólar da Nova Zelândia
pt[1]: %1 dólares da Nova Zelândia

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
pt: Peso Filipino

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
pt: peso filipino;pesos filipinos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
pt: %1 pesos filipinos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
pt[0]: %1 peso filipino
pt[1]: %1 pesos filipinos

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
pt: dólar de Singapura;dólares de Singapura

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
pt: %1 dólares de Singapura

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
pt[0]: %1 dólar de Singapura
pt[1]: %1 dólares de Singapura

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

[ctx: currency name]
en: South African Rand
pt: Rand Sul-Africano

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
pt: Coroa Islandesa

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
pt: Coroa islandesa;Coroa islandesa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
pt: %1 coroa islandesa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
pt[0]: %1 coroa islandesa
pt[1]: %1 coroas islandesas

en: Density
pt: Densidade

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
pt: quilogramas por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
pt: quilograma por metro cúbico;quilogramas por metro cúbico;Kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
pt: %1 quilogramas por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
pt[0]: %1 quilograma por metro cúbico
pt[1]: %1 quilogramas por metro cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
pt: quilogramas por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
pt: quilograma por litro;quilogramas por litro;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
pt: %1 quilogramas por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
pt[0]: %1 quilograma por litro
pt[1]: %1 quilogramas por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
pt: gramas por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
pt: grama por litro;gramas por litro;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
pt: %1 gramas por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
pt[0]: %1 grama por litro
pt[1]: %1 gramas por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
pt: gramas por mililitro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
pt: grama por mililitro;gramas por mililitro;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
pt: %1 gramas por mililitro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
pt[0]: %1 grama por mililitro
pt[1]: %1 gramas por mililitro

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
pt: onças por polegada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
pt: onça por polegada cúbica;onças por polegada cúbica;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
pt: %1 onças por polegada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
pt[0]: %1 onça por polegada cúbica
pt[1]: %1 onças por polegada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
pt: onças por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
pt: onça por pé cúbico;onças por pé cúbico;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
pt: %1 onças por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
pt[0]: %1 onça por pé cúbico
pt[1]: %1 onças por pé cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
pt: libras por polegada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
pt: libra por polegada cúbica;libras por polegada cúbica;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
pt: %1 libras por polegada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
pt[0]: %1 libra por polegada cúbica
pt[1]: %1 libras por polegada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
pt: libras por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
pt: libra por pé cúbico;libras por pé cúbico;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
pt: %1 libras por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
pt[0]: %1 libra por pé cúbico
pt[1]: %1 libras por pé cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
pt: libras por jarda cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
pt: libra por jarda cúbica;libras por jarda cúbica;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
pt: %1 libras por jarda cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
pt[0]: %1 libra por jarda cúbica
pt[1]: %1 libras por jarda cúbica

en: ElectricalCurrent
pt: Corrente Eléctrica

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
pt: yotaamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
pt: yotaampere;yotaamperes;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
pt: %1 yotaamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
pt[0]: %1 yotaampere
pt[1]: %1 yotaamperes

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
pt: zetaamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
pt: zetaampere;zetaamperes;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
pt: %1 zetaamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
pt[0]: %1 zetaampere
pt[1]: %1 zetaamperes

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
pt: quiloamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
pt: quiloampere;quiloamperes;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
pt: %1 quiloamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
pt[0]: %1 quiloampere
pt[1]: %1 quiloamperes

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
pt: miliamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
pt: miliampere;miliamperes;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
pt: %1 miliamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
pt[0]: %1 miliampere
pt[1]: %1 miliamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
pt: microampere;microamperes;µA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
pt: nanoampere;nanoamperes;nA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
pt: picoampere;picoamperes;pA

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
pt: atoamperes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
pt: atoampere;atoamperes;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
pt: %1 atoamperes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
pt[0]: %1 atoamperes
pt[1]: %1 attoamperes

en: Resistance
pt: Resistência

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
pt: zetaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
pt: zetaohm;zetaohms;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
pt: %1 zetaohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaohm | %1 zettaohms
pt[0]: %1 zetaohm
pt[1]: %1 zetaohms

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
pt: quiloohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
pt: quiloohm;quiloohms;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
pt: %1 quiloohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloohm | %1 kiloohms
pt[0]: %1 quiloohm
pt[1]: %1 quiloohms

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
pt: miliohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
pt: miliohm;miliohms;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
pt: %1 miliohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliohm | %1 milliohms
pt[0]: %1 miliohms
pt[1]: %1 milliohms

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
pt: atoohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
pt: atoohm;atoohms;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
pt: %1 atoohms

en: Energy
pt: Energia

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
pt: yotajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
pt: yotajoule;yotajoules;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
pt: %1 yotajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
pt[0]: %1 yotajoule
pt[1]: %1 yotajoules

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
pt: zetajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
pt: zetajoule;zetajoules;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
pt: %1 zetajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
pt[0]: %1 zetajoule
pt[1]: %1 zetajoules

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
pt: quilojoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
pt: quilojoule;quilojoules;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
pt: %1 quilojoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
pt[0]: %1 quilojoule
pt[1]: %1 quilojoules

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
pt: milijoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
pt: milijoule;milijoules;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
pt: %1 milijoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
pt[0]: %1 milijoule
pt[1]: %1 milijoules

[ctx: energy unit symbol]
en: GDA
pt: DDR

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
pt: quantidade diária recomendada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
pt: quantidade diária recomendada;quantidade diária recomendada;DDR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
pt: %1 quantidade diária recomendada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
pt[0]: %1 quantidade diária recomendada
pt[1]: %1 quantidade diária recomendada

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
pt: electrões-volt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
pt: electrão-volt;electrões-vol;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
pt: %1 electrões-volt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
pt[0]: %1 electrão-volt
pt[1]: %1 electrões-volt

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
pt: joule por mole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
pt: joule por mole;joulepormole;joulemol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
pt: %1 joules por mole

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
pt[0]: %1 joule por mole
pt[1]: %1 joules por mole

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
pt: quilojoule por mole

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
pt: quilojoule por mole;quilojoulepormole;quilojoule por mol;kilojoulemol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
pt: %1 quilojoules por mole

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
pt[0]: %1 quilojoule por mole
pt[1]: %1 quilojoules por mole

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
pt: quilocalorias

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
pt: quilocaloria;quilocalorias;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
pt: %1 quilocalorias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
pt[0]: %1 quilocaloria
pt[1]: %1 quilocalorias

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
pt: Unidade Térmica Britânica

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
pt: comprimento de onda do fotão em nanómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
pt: nm;comprimento de onda do fotão

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
pt: %1 nanómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
pt[0]: %1 nanómetro
pt[1]: %1 nanómetros

en: Force
pt: Força

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
pt: yotanewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
pt: yotanewton;yotanewtons;YN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
pt: %1 yotanewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottanewton | %1 yottanewtons
pt[0]: %1 yotanewton
pt[1]: %1 yotanewtons

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
pt: zetanewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
pt: zetanewton;zetanewtons;ZN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
pt: %1 zetanewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettanewton | %1 zettanewtons
pt[0]: %1 zetanewton
pt[1]: %1 zetanewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
pt: giganewton;giganewtons;N

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
pt: quilonewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
pt: quilonewton;quilonewtons;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
pt: %1 quilonewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilonewton | %1 kilonewtons
pt[0]: %1 quilonewton
pt[1]: %1 quilonewtons

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
pt: milinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
pt: milinewton;milinewtons;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
pt: %1 milinewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
pt[0]: %1 milinewton
pt[1]: %1 milinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
pt: micronewton;micronewtons;µN;uN

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
pt: atonewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
pt: atonewton;atonewtons;aN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
pt: %1 atonewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attonewton | %1 attonewtons
pt[0]: %1 atonewton
pt[1]: %1 atonewtons

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
pt: dines

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
pt: dyn;dines;dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
pt[0]: %1 dyne
pt[1]: %1 dines

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
pt: quilogramas-força

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
pt: quilograma-força;quilogramas-força;kp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
pt: %1 quilogramas-força

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
pt[0]: %1 quilograma-força
pt[1]: %1 quilogramas-força

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
pt: libra-força

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
pt: libra-força;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
pt: %1 libra-força

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
pt[0]: %1 libra-força
pt[1]: %1 libras-força

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
pt: libras-pé/segundo quadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
pt: libra-pé/segundo quadrado;libras-pé/segundo quadrado;poundal;poundals;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
pt: %1 libras-pé/segundo quadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
pt[0]: %1 libra-pé/segundo quadrado
pt[1]: %1 libras-pé/segundo quadrado

en: Frequency
pt: Frequência

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
pt: yotahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
pt: yotahertz;yotahertzs;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
pt: %1 yotahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottahertz | %1 yottahertzs
pt[0]: %1 yotahertz
pt[1]: %1 yotahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
pt: zetahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
pt: zetahertz;zetahertzs;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
pt: %1 zetahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettahertz | %1 zettahertzs
pt[0]: %1 zetahertz
pt[1]: %1 zetahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
pt: exahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
pt: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
pt: petahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
pt: %1 petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
pt: terahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
pt: %1 terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
pt: gigahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
pt: gigahertz;gigahertz;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
pt: %1 gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
pt: megahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
pt: %1 megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
pt: quilohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
pt: quilohertz;quilohertzs;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
pt: %1 quilohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
pt[0]: %1 quilohertz
pt[1]: %1 quilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
pt: hectohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
pt: %1 hectohertz

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
pt: decahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
pt: %1 decahertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
pt: hertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
pt: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
pt: decihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
pt: %1 decihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
pt: centihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
pt: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
pt: milihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
pt: milihertz;milihertzs;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
pt: %1 milihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
pt[0]: %1 milihertz
pt[1]: %1 milihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
pt: microhertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
pt: %1 microhertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
pt: nanohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
pt: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
pt: picohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
pt: %1 picohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
pt: femtohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
pt: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
pt: atohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
pt: atohertz;atohertzs;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
pt: %1 atohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
pt[0]: %1 atohertz
pt[1]: %1 atohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
pt: zeptohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
pt: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
pt: yoctohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
pt: %1 yoctohertz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
pt: rotações por minuto

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
pt: rotações por minuto;rotação por minuto;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
pt: %1 rotações por minuto

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
pt[0]: %1 rotação por minuto
pt[1]: %1 rotações por minuto

en: Fuel Efficiency
pt: Eficiência do Combustível

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
pt: litros aos 100 quilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
pt: litro aos 100 quilómetros;litros aos 100 quilómetros;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
pt: %1 litros aos 100 quilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
pt[0]: %1 litro aos 100 quilómetros
pt[1]: %1 litros aos 100 quilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
pt: milhas por galão dos EUA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
pt: milha por galão dos EUA;milhas por galão dos EUA;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
pt: %1 milhas por galão dos EUA

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
pt[0]: %1 milha por galão dos EUA
pt[1]: %1 milhas por galão dos EUA

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
pt: milhas por galão imperial

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
pt: milha por galão imperial;milhas por galão imperial;mpg (imperial);mpg imp;mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
pt: %1 milhas por galão imperial

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
pt[0]: %1 milha por galão imperial
pt[1]: %1 milhas por galão imperial

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
pt: quilómetros por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
pt: quilómetro por litro;quilómetros por litro;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
pt: %1 quilómetros por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
pt[0]: %1 quilómetro por litro
pt[1]: %1 quilómetros por litro

en: Length
pt: Comprimento

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
pt: yotametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
pt: yotametro;yotametros;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
pt: %1 yotametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
pt[0]: %1 yotametro
pt[1]: %1 yotametros

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
pt: zetametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
pt: zettametro;zetametros;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
pt: %1 zetametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
pt[0]: %1 zetametro
pt[1]: %1 zetametros

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
pt: exametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
pt: exametro;exametros;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
pt: %1 exametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
pt[0]: %1 exametro
pt[1]: %1 exametros

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
pt: petametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
pt: petametro;petametros;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
pt: %1 petametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
pt[0]: %1 petametro
pt[1]: %1 petametros

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
pt: terametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
pt: terametro;terametros;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
pt: %1 terametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
pt[0]: %1 terametro
pt[1]: %1 terametros

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
pt: gigametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
pt: gigametro;gigametros;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
pt: %1 gigametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
pt[0]: %1 gigametro
pt[1]: %1 gigametros

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
pt: megametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
pt: megametro;megametro;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
pt: %1 megametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
pt[0]: %1 megametro
pt[1]: %1 megametros

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
pt: quilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
pt: quilómetro;quilómetros;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
pt: %1 quilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
pt[0]: %1 quilómetro
pt[1]: %1 quilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
pt: hectómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
pt: hectómetro;hectómetros;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
pt: %1 hectómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
pt[0]: %1 hectómetro
pt[1]: %1 hectómetros

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
pt: decâmetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
pt: decâmetro;decâmetros;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
pt: %1 decâmetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
pt[0]: %1 decâmetro
pt[1]: %1 decâmetros

[ctx: unit description in lists]
en: meters
pt: metros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
pt: metro;metros;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
pt: %1 metros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
pt[0]: %1 metro
pt[1]: %1 metros

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
pt: decímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
pt: decímetro;decímetros;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
pt: %1 decímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
pt[0]: %1 decímetro
pt[1]: %1 decímetros

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
pt: centímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
pt: centímetro;centímetros;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
pt: %1 centímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
pt[0]: %1 centímetro
pt[1]: %1 centímetros

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
pt: milímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
pt: milímetro;milímetros;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
pt: %1 milímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
pt[0]: %1 milímetro
pt[1]: %1 milímetros

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
pt: micrómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
pt: micrómetro;micrómetros;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
pt: %1 micrómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
pt[0]: %1 micrómetro
pt[1]: %1 micrómetros

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
pt: nanómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
pt: nanómetro;nanómetros;nm

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
pt: picómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
pt: picómetro;picómetros;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
pt: %1 picómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
pt[0]: %1 picómetro
pt[1]: %1 picómetros

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
pt: femtómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
pt: femtómetro;femtómetros;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
pt: %1 femtómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
pt[0]: %1 femtómetro
pt[1]: %1 femtómetros

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
pt: atómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
pt: atómetro;atómetros;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
pt: %1 atómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
pt[0]: %1 atómetro
pt[1]: %1 atómetros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
pt: zeptómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
pt: zeptómetro;zeptómetros;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
pt: %1 zeptómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
pt[0]: %1 zeptómetro
pt[1]: %1 zeptómetros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
pt: yoctómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
pt: yoctómetro;yoctómetros;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
pt: %1 yoctómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
pt[0]: %1 yoctómetro
pt[1]: %1 yoctómetros

[ctx: unit description in lists]
en: inches
pt: polegadas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
pt: polegada;polegadas;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
pt: %1 polegadas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
pt[0]: %1 polegada
pt[1]: %1 polegadas

[ctx: length unit symbol]
en: thou
pt: mil

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
pt: milésimos de polegada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
pt: mil;ponto;milésimo de polegada;milésimos de polegada

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
pt: %1 milésimos de polegada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
pt[0]: %1 milésimo de polegada
pt[1]: %1 milésimos de polegada

[ctx: unit description in lists]
en: feet
pt: pés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
pt: pé;pés;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
pt: %1 pés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
pt[0]: %1 pé
pt[1]: %1 pés

[ctx: unit description in lists]
en: yards
pt: jardas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
pt: jarda;jardas;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
pt: %1 jardas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
pt[0]: %1 jarda
pt[1]: %1 jardas

[ctx: unit description in lists]
en: miles
pt: milhas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
pt: milha;milhas;mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
pt: %1 milhas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
pt[0]: %1 milha
pt[1]: %1 milhas

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
pt: milhas náuticas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
pt: milhas náutica;milhas náuticas;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
pt: %1 milhas náuticas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
pt[0]: %1 milha náutica
pt[1]: %1 milhas náuticas

[ctx: length unit symbol]
en: ly
pt: al

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
pt: anos-luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
pt: ano-luz;anos-luz;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
pt: %1 anos-luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
pt[0]: %1 ano-luz
pt[1]: %1 anos-luz

[ctx: length unit symbol]
en: au
pt: ua

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
pt: unidades astronómicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
pt: unidades astronómica;unidades astronómicas;ua

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
pt: %1 unidades astronómicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
pt[0]: %1 unidade astronómica
pt[1]: %1 unidades astronómicas

en: Mass
pt: Massa

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
pt: yottagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
pt: yottagrama;yottagramas;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
pt: %1 yottagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
pt[0]: %1 yotagrama
pt[1]: %1 yotagramas

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
pt: zetagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
pt: zettagrama;zettagramas;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
pt: %1 zettagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
pt[0]: %1 zetagrama
pt[1]: %1 zetagramas

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
pt: exagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
pt: exagrama;exagramas;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
pt: %1 exagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
pt[0]: %1 exagrama
pt[1]: %1 exagramas

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
pt: petagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
pt: petagrama;petagramas;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
pt: %1 petagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
pt[0]: %1 petagrama
pt[1]: %1 petagramas

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
pt: teragramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
pt: teragrama;teragramas;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
pt: %1 teragramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
pt[0]: %1 teragrama
pt[1]: %1 teragramas

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
pt: gigagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
pt: gigagrama;gigagramas;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
pt: %1 gigagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
pt[0]: %1 gigagrama
pt[1]: %1 gigagramas

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
pt: megagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
pt: megagrama;megagramas;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
pt: %1 megagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
pt[0]: %1 megagrama
pt[1]: %1 megagramas

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
pt: quilogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
pt: quilogram;quilograms;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
pt: %1 quilogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
pt[0]: %1 quilograma
pt[1]: %1 quilogramas

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
pt: hectogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
pt: hectograma;hectogramas;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
pt: %1 hectogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
pt[0]: %1 hectograma
pt[1]: %1 hectogramas

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
pt: decagramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
pt: decagrama;decagramas;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
pt: %1 decagramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
pt[0]: %1 decagrama
pt[1]: %1 decagramas

[ctx: unit description in lists]
en: grams
pt: gramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
pt: grama;gramas;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
pt: %1 gramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
pt[0]: %1 grama
pt[1]: %1 gramas

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
pt: decigramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
pt: decigrama;decigramas;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
pt: %1 decigramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
pt[0]: %1 decigrama
pt[1]: %1 decigramas

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
pt: centigramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
pt: centigrama;centigramas;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
pt: %1 centigramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
pt[0]: %1 centigrama
pt[1]: %1 centigramas

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
pt: miligramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
pt: miligrama;miligramas;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
pt: %1 miligramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
pt[0]: %1 miligrama
pt[1]: %1 miligramas

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
pt: microgramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
pt: micrograma;microgramas;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
pt: %1 microgramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
pt[0]: %1 micrograma
pt[1]: %1 microgramas

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
pt: nanogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
pt: nanograma;nanogramas;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
pt: %1 nanogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
pt[0]: %1 nanograma
pt[1]: %1 nanogramas

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
pt: picogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
pt: picograma;picogramas;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
pt: %1 picogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
pt[0]: %1 picograma
pt[1]: %1 picogramas

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
pt: femtogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
pt: femtograma;femtogramas;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
pt: %1 femtogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
pt[0]: %1 femtograma
pt[1]: %1 femtogramas

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
pt: atogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
pt: atograma;atogramas;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
pt: %1 atogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
pt[0]: %1 atograma
pt[1]: %1 atogramas

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
pt: zeptogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
pt: zeptograma;zeptogramas;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
pt: %1 zeptogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
pt[0]: %1 zeptograma
pt[1]: %1 zeptogramas

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
pt: yoctogramas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
pt: yoctograma;yoctogramas;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
pt: %1 yoctogramas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
pt[0]: %1 yoctograma
pt[1]: %1 yoctogramas

[ctx: unit description in lists]
en: tons
pt: toneladas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
pt: tonelada;toneladas;t;ton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
pt: %1 toneladas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
pt[0]: %1 tonelada
pt[1]: %1 toneladas

[ctx: unit description in lists]
en: carats
pt: quilates

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
pt: quilate;quilates;CD;ct

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
pt: %1 quilates

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
pt[0]: %1 quilate
pt[1]: %1 quilates

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
pt: libras

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
pt: libra;libras;lb;lbs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
pt: %1 libras

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
pt[0]: %1 libra
pt[1]: %1 libras

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
pt: onças

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
pt: onça;onças;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
pt: %1 onças

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
pt[0]: %1 onça
pt[1]: %1 onças

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
pt: onças genológicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
pt: onça genológica;onças genológicas;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
pt: %1 onças genológicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
pt[0]: %1 onça genológica
pt[1]: %1 onças genológicas

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewton
pt: quilonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
pt: quilonewton;quilonewtons;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewton
pt: %1 quilonewton

[ctx: mass unit symbol]
en: st
pt: pd

[ctx: unit description in lists]
en: stone
pt: pedra

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: stone;st
pt: pedra;pd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 stone
pt: %1 pedra

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
pt[0]: %1 pedra
pt[1]: %1 pedras

en: Permeability
pt: Permeabilidade

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Darcy;Darcys;Dar;Darc
pt: Darcy;Darcies;Dar;Darc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Darcy | %1 Darcys
pt[0]: %1 Darcy
pt[1]: %1 Darcies

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
pt: Mili-Darcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc
pt: Mili-Darcy;MiliDarcy;MiliDar;MDarcy;MDar;MDarc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
pt: %1 Mili-Darcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
pt[0]: %1 Mili-Darcy
pt[1]: %1 Mili-Darcies

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
pt: micrómetros quadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
pt: Permeabilidade;Pµm²;PQuadrado µm;micrómetros quadrados;Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
pt: %1 micrómetros²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
pt[0]: %1 micrómetro²
pt[1]: %1 micrómetros²

en: Power
pt: Potência

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
pt: yotawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
pt: yotawatt;yotawatts;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
pt: %1 yotawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
pt[0]: %1 yotawatt
pt[1]: %1 yotawatts

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
pt: zetawatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
pt: zetawatt;zetawatts;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
pt: %1 zetawatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
pt[0]: %1 zetawatt
pt[1]: %1 zetawatts

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
pt: quilowatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
pt: quilowatt;quilowatts;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
pt: %1 quilowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
pt[0]: %1 quilowatt
pt[1]: %1 quilowatts

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
pt: miliwatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
pt: %1 miliwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
pt[0]: %1 miliwatt
pt[1]: %1 miliwatts

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
pt: atowatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
pt: atowatt;atowatts;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
pt: %1 atowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
pt[0]: %1 atowatt
pt[1]: %1 atowatts

[ctx: power unit symbol]
en: hp
pt: cv

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
pt: cavalos-vapor

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
pt: cavalo-vapor;cavalos-vapor;cv

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
pt: %1 cavalos-vapor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
pt[0]: %1 cavalo-vapor
pt[1]: %1 cavalos-vapor

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
pt: decibel-quilowatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
pt: %1 decibel-quilowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
pt[0]: %1 decibel-quilowatt
pt[1]: %1 decibel-quilowatts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
pt: decibel-watts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel watts
pt: %1 decibel-watts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel watt | %1 decibel watts
pt[0]: %1 decibel-watt
pt[1]: %1 decibel-watts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
pt: decibel-miliwatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
pt: %1 decibel-miliwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
pt[0]: %1 decibel-miliwatt
pt[1]: %1 decibel-miliwatts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel microwatts
pt: decibel-microwatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
pt: %1 decibel-microwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
pt[0]: %1 decibel-microwatt
pt[1]: %1 decibel-microwatts

en: Pressure
pt: Pressão

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
pt: yotapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
pt: yotapascal;yotapascais;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
pt: %1 yotapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
pt[0]: %1 yotapascal
pt[1]: %1 yotapascais

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
pt: zetapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
pt: zetapascal;zetapascais;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
pt: %1 zetapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
pt[0]: %1 zetapascal
pt[1]: %1 zetapascais

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
pt: exapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
pt: exapascal;exapascais;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
pt: %1 exapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
pt[0]: %1 exapascal
pt[1]: %1 exapascais

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
pt: petapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
pt: petapascal;petapascais;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
pt: %1 petapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
pt[0]: %1 petapascal
pt[1]: %1 petapascais

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
pt: terapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
pt: terapascal;terapascais;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
pt: %1 terapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
pt[0]: %1 terapascal
pt[1]: %1 terapascais

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
pt: gigapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
pt: gigapascal;gigapascais;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
pt: %1 gigapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
pt[0]: %1 gigapascal
pt[1]: %1 gigapascais

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
pt: megapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
pt: megapascal;megapascais;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
pt: %1 megapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
pt[0]: %1 megapascal
pt[1]: %1 megapascais

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
pt: quilopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
pt: kilopascal;kilopascais;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
pt: %1 quilopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
pt[0]: %1 quilopascal
pt[1]: %1 quilopascais

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
pt: hectopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
pt: hectopascal;hectopascais;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
pt: %1 hectopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
pt[0]: %1 hectopascal
pt[1]: %1 hectopascais

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
pt: decapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
pt: decapascal;decapascais;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
pt: %1 decapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
pt[0]: %1 decapascal
pt[1]: %1 decapascais

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
pt: pascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
pt: pascal;pascais;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
pt: %1 pascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
pt[0]: %1 pascal
pt[1]: %1 pascais

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
pt: decipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
pt: decipascal;decipascais;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
pt: %1 decipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
pt[0]: %1 decipascal
pt[1]: %1 decipascais

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
pt: centipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
pt: centipascal;centipascais;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
pt: %1 centipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
pt[0]: %1 centipascal
pt[1]: %1 centipascais

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
pt: milipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
pt: millipascal;millipascais;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
pt: %1 milipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
pt[0]: %1 milipascal
pt[1]: %1 milipascais

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
pt: micropascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
pt: micropascal;micropascais;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
pt: %1 micropascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
pt[0]: %1 micropascal
pt[1]: %1 micropascais

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
pt: nanopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
pt: zetawatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
pt: %1 nanopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
pt[0]: %1 nanopascal
pt[1]: %1 nanopascais

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
pt: picopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
pt: picopascal;picopascais;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
pt: %1 picopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
pt[0]: %1 picopascal
pt[1]: %1 picopascais

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
pt: femtopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
pt: femtopascal;femtopascais;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
pt: %1 femtopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
pt[0]: %1 femtopascal
pt[1]: %1 femtopascais

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
pt: atopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
pt: atopascal;atopascais;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
pt: %1 atopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
pt[0]: %1 atopascal
pt[1]: %1 atopascais

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
pt: zeptopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
pt: zeptopascal;zeptopascais;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
pt: %1 zeptopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
pt[0]: %1 zeptopascal
pt[1]: %1 zeptopascais

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
pt: yoctopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
pt: yoctopascal;yoctopascais;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
pt: %1 yoctopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
pt[0]: %1 yoctopascal
pt[1]: %1 yoctopascais

[ctx: unit description in lists]
en: bars
pt: bares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
pt: bar;bares;bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
pt: %1 bares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
pt[0]: %1 bar
pt[1]: %1 bares

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
pt: milibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
pt: milibar;milibares;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
pt: %1 milibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
pt[0]: %1 milibar
pt[1]: %1 milibares

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
pt: decibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
pt: decibar;decibares;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
pt: %1 decibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
pt[0]: %1 decibar
pt[1]: %1 decibares

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
pt: atmosferas técnicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
pt: atmosfera técnica;atmosferas técnicas;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
pt: %1 atmosferas técnicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
pt[0]: %1 atmosfera técnica
pt[1]: %1 atmosferas técnicas

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
pt: atmosferas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
pt: atmosfera;atmosferas;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
pt: %1 atmosferas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
pt[0]: %1 atmosfera
pt[1]: %1 atmosferas

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
pt: libra-força por polegada quadrada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
pt: libra-força por polegada quadrada;libras-força por polegada quadrada;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
pt: %1 libras-força por polegada quadrada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
pt[0]: %1 libra-força por polegada quadrada
pt[1]: %1 libras-força por polegada quadrada

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
pt: polegadas de mercúrio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
pt: polegada de mercúrio;polegadas de mercúrio;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
pt: %1 polegadas de mercúrio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
pt[0]: %1 polegada de mercúrio
pt[1]: %1 polegadas de mercúrio

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
pt: milímetros de mercúrio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
pt: milímetro de mercúrio;milímetros de mercúrio;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
pt: %1 milímetros de mercúrio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
pt[0]: %1 milímetro de mercúrio
pt[1]: %1 milímetros de mercúrio

en: Temperature
pt: Temperatura

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
pt: Centígrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
pt: Centígrados;Celsius;ºC;C

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
pt: %1 graus centígrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
pt[0]: %1 grau centígrado
pt[1]: %1 graus centígrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
pt: Fahrenheit;ºF;F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
pt: %1 graus Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
pt[0]: %1 grau Fahrenheit
pt[1]: %1 graus Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
pt: Graus Rankine

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
pt: grau Rankine;graus Rankine;°R;R

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
pt: %1 graus Rankine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
pt[0]: %1 grau Rankine
pt[1]: %1 graus Rankine

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
pt: graus Delisle

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
pt: grau Delisle;graus Delisle;°De;De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
pt: %1 grau Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
pt[0]: %1 grau Delisle
pt[1]: %1 graus Delisle

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
pt: Graus Newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
pt: %1 graus Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
pt[0]: %1 grau Newton
pt[1]: %1 graus Newton

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
pt: graus Réaumur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
pt: grau Réaumur;graus Réaumur;°Ré;Ré;grau Reaumur;graus Reaumur;Reaumur;Reaumurs;°Re;Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
pt: %1 graus Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
pt[0]: %1 grau Réaumur
pt[1]: %1 graus Réaumur

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
pt: Graus Rømer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
pt: grau Rømer;graus Rømer;°Rø;Romer;Romers;°Ro;Rø

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
pt: %1 graus Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
pt[0]: %1 grau Rømer
pt[1]: %1 graus Rømer

en: Thermal Conductivity
pt: Condutividade Térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
pt: watt por metro-kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
pt: watt por metro kelvin;watt por metro-kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
pt: %1 watts por metro-kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
pt[0]: %1 watt por metro-kelvin
pt[1]: %1 watts por metro-kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
pt: btu por pé-hora-grau Fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
pt: btu por pé-hora-grau Fahrenheit;btu por pé-hora-Fahrenheit;btu por pé-hora-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
pt: %1 btu por pé-hora-grau Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
pt[0]: %1 btu por pé-hora-grau Fahrenheit
pt[1]: %1 btu por pé-hora-grau Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pt: btu por pé-quadrado-hora-grau-Fahrenheit-por-polegada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
pt: btu por pé-quadrado-grau-Fahrenheit por polegada;btu por pé-quadrado-hora-Fahrenheit por polegada;btu por pé-quad-hora-Fahrenheit por polegada;Btu/ft^2-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pt: %1 btu por pé-quadrado-hora-grau-Fahrenheit por polegada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
pt[0]: %1 btu por pé-quadrado-hora-grau-Fahrenheit por polegada
pt[1]: %1 btu por pé-quadrado-hora-grau-Fahrenheit por polegada

en: Thermal Flux Density
pt: Densidade do Fluxo Térmico

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
pt: watt por metro quadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
pt: watt por metro quadrado;W/m2;W/m^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
pt: %1 watts por metro quadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
pt[0]: %1 watt por metro quadrado
pt[1]: %1 watts por metro quadrado

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
pt: btu por hora por pé-quadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
pt: btu por hora por pé quadrado;Btu/h/ft2;Btu/h/ft^2;Btu/ft^2/h;Btu/ft2/h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
pt: %1 btu por hora por metro quadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
pt[0]: %1 btu por hora por metro quadrado
pt[1]: %1 btu por hora por metro quadrado

en: Thermal Generation
pt: Geração Térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
pt: watt por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
pt: watt por metro cúbico;W/m3;W/m^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
pt: %1 watts por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
pt[0]: %1 watt por metro cúbico
pt[1]: %1 watts por metro cúbico

[ctx: thermal generation unit symbol]
en: Btu/hr/ft³
pt: Btu/h/ft³

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
pt: btu por hora por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
pt: btu por hora por pé cúbico;Btu/h/ft3;Btu/h/ft^3;Btu/ft^3/h;Btu/ft3/h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
pt: %1 btu por hora por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
pt[0]: %1 btu por hora por pé cúbico
pt[1]: %1 btu por hora por pé cúbico

en: Time
pt: Tempo

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
pt: yotasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
pt: yotasegundo;yotasegundos;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
pt: %1 yotasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
pt[0]: %1 yotasegundo
pt[1]: %1 yotasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
pt: zetasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
pt: zetasegundo;zetasegundos;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
pt: %1 zetasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
pt[0]: %1 zetasegundo
pt[1]: %1 zetasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
pt: exasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
pt: exasegundo;exasegundos;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
pt: %1 exasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
pt[0]: %1 exasegundo
pt[1]: %1 exasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
pt: petasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
pt: petasegundo;petasegundos;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
pt: %1 petasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
pt[0]: %1 petasegundo
pt[1]: %1 petasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
pt: terasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
pt: terasegundo;terasegundos;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
pt: %1 terasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
pt[0]: %1 terasegundo
pt[1]: %1 terasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
pt: gigasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
pt: gigasegundo;gigasegundos;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
pt: %1 gigasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
pt[0]: %1 gigasegundo
pt[1]: %1 gigasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
pt: megasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
pt: megasegundo;megasegundos;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
pt: %1 megasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
pt[0]: %1 megasegundo
pt[1]: %1 megasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
pt: quilosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
pt: quilosegundo;quilosegundos;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
pt: %1 quilosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
pt[0]: %1 quilosegundo
pt[1]: %1 quilosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
pt: hectosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
pt: hectosegundo;hectosegundos;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
pt: %1 hectosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
pt[0]: %1 hectosegundo
pt[1]: %1 hectosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
pt: decasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
pt: decasegundo;decasegundos;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
pt: %1 decasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
pt[0]: %1 decasegundo
pt[1]: %1 decasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
pt: segundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
pt: segundo;segundos;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
pt: %1 segundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
pt: decisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
pt: decisegundo;decisegundos;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
pt: %1 decisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
pt[0]: %1 decisegundo
pt[1]: %1 decisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
pt: centisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
pt: centisegundo;centisegundos;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
pt: %1 centisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
pt[0]: %1 centisegundo
pt[1]: %1 centisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
pt: milisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
pt: milisegundo;milisegundos;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
pt: %1 milisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
pt[0]: %1 milisegundo
pt[1]: %1 milisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
pt: microsegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
pt: microsegundo;microsegundos;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
pt: %1 microsegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
pt[0]: %1 microsegundo
pt[1]: %1 microsegundos

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
pt: nanosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
pt: nanosegundo;nanosegundos;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
pt: %1 nanosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
pt[0]: %1 nanosegundo
pt[1]: %1 nanosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
pt: picosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
pt: picosegundo;picosegundos;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
pt: %1 picosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
pt[0]: %1 picosegundo
pt[1]: %1 picosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
pt: femtosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
pt: femtosegundo;femtosegundos;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
pt: %1 femtosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
pt[0]: %1 femtosegundo
pt[1]: %1 femtosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
pt: atosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
pt: atosegundo;atosegundos;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
pt: %1 atosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
pt[0]: %1 atosegundo
pt[1]: %1 atosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
pt: zeptosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
pt: zeptosegundo;zeptosegundos;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
pt: %1 zeptosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
pt[0]: %1 zeptosegundo
pt[1]: %1 zeptosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
pt: yoctosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
pt: yoctosegundo;yoctosegundos;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
pt: %1 yoctosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
pt[0]: %1 yoctosegundo
pt[1]: %1 yoctosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
pt: minutos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
pt: minuto;minutos;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
pt: %1 minutos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

[ctx: unit description in lists]
en: hours
pt: horas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
pt: hora;horas;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
pt: %1 horas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

[ctx: unit description in lists]
en: days
pt: dias

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
pt: dia;dias;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
pt: %1 dias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

[ctx: time unit symbol]
en: w
pt: s

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
pt: semanas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
pt: semana;semanas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
pt: %1 semanas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
pt[0]: %1 semana
pt[1]: %1 semanas

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
pt: anos Julianos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
pt: ano Juliano;anos Julianos;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
pt: %1 anos Julianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
pt[0]: %1 ano Juliano
pt[1]: %1 anos Julianos

[ctx: time unit symbol]
en: lpy
pt: a.b

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
pt: anos bissextos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
pt: ano bissexto;anos bissextos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
pt: %1 anos bissextos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
pt[0]: %1 ano bissexto
pt[1]: %1 anos bissextos

[ctx: time unit symbol]
en: y
pt: a

[ctx: unit description in lists]
en: year
pt: ano

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
pt: ano;anos;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
pt: %1 ano

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
pt[0]: %1 ano
pt[1]: %1 anos

en: Speed
pt: Velocidade

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
pt: metros por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
pt: metro por segundo;metros por segundo;m/s;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
pt: %1 metros por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
pt[0]: %1 metro por segundo
pt[1]: %1 metros por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
pt: quilómetros por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
pt: quilómetro por hora;quilómetros por hora;km/h;kmh;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
pt: %1 quilómetros por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
pt[0]: %1 quilómetro por hora
pt[1]: %1 quilómetros por hora

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
pt: milhas por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
pt: milha por hora;milhas por hora;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
pt: %1 milhas por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
pt[0]: %1 milha por hora
pt[1]: %1 milhas por hora

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
pt: pés por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
pt: pé por segundo;pés por segundo;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
pt: %1 pés por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
pt[0]: %1 pé por segundo
pt[1]: %1 pés por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
pt: polegadas por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
pt: polegada por segundo;polegadas por segundo;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
pt: %1 polegadas por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
pt[0]: %1 polegada por segundo
pt[1]: %1 polegadas por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: knots
pt: nós

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
pt: nó;nós;kt;milhas náuticas por hora

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
pt: %1 nós

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
pt[0]: %1 nó
pt[1]: %1 nós

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
pt: mach;machs;Ma;velocidade do som

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
pt: velocidade da luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
pt: velocidade da luz;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
pt: %1 velocidade da luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
pt[0]: %1 velocidade da luz
pt[1]: %1 velocidades da luz

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
pt: Beauforts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
pt: Beauforts;Bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
pt: %1 na escala de Beaufort

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
pt[0]: %1 na escala de Beaufort
pt[1]: %1 na escala de Beaufort

en: Voltage
pt: Tensão

[ctx: unit description in lists]
en: yottavolts
pt: yotavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottavolt;yottavolts;YV
pt: yotavolt;yotavolts;YV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottavolts
pt: %1 yotavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottavolt | %1 yottavolts
pt[0]: %1 yotavolt
pt[1]: %1 yotavolts

[ctx: unit description in lists]
en: zettavolts
pt: zetavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettavolt;zettavolts;ZV
pt: zetavolt;zetavolts;ZV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettavolts
pt: %1 zetavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettavolt | %1 zettavolts
pt[0]: %1 zetavolt
pt[1]: %1 zetavolts

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
pt: quilovolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
pt: quilovolt;quilovolts;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
pt: %1 quilovolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilovolt | %1 kilovolts
pt[0]: %1 quilovolt
pt[1]: %1 quilovolts

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
pt: milivolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
pt: milivolt;milivolts;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
pt: %1 milivolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millivolt | %1 millivolts
pt[0]: %1 milivolt
pt[1]: %1 milivolts

[ctx: unit description in lists]
en: attovolts
pt: atovolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attovolt;attovolts;aV
pt: atovolt;atovolts;aV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attovolts
pt: %1 atovolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attovolt | %1 attovolts
pt[0]: %1 atovolt
pt[1]: %1 atovolts

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
pt: yotametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
pt: yotametro cúbico;yotametros cúbicos;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
pt: %1 yotametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
pt[0]: %1 yotametro cúbico
pt[1]: %1 yotametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
pt: zetametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
pt: zetametro cúbico;zetametros cúbicos;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
pt: %1 zetametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
pt[0]: %1 zetametro cúbico
pt[1]: %1 zetametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
pt: exametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
pt: exametro cúbico;exametros cúbicos;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
pt: %1 exametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
pt[0]: %1 exametro cúbico
pt[1]: %1 exametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
pt: petametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
pt: petametro cúbico;petametros cúbicoss;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
pt: %1 petametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
pt[0]: %1 petametro cúbico
pt[1]: %1 petametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
pt: terametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
pt: terametro cúbico;terametros cúbicos;;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
pt: %1 terametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
pt[0]: %1 terametro cúbico
pt[1]: %1 terametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
pt: gigametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
pt: gigametro cúbico;gigametros cúbicos;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
pt: %1 gigametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
pt[0]: %1 gigametro cúbico
pt[1]: %1 gigametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
pt: megametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
pt: megametro cúbico;megametros cúbicos;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
pt: %1 megametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
pt[0]: %1 megametro cúbico
pt[1]: %1 megametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
pt: quilómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
pt: quilómetro cúbico;quilómetros cúbicos;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
pt: %1 quilómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
pt[0]: %1 quilómetro cúbico
pt[1]: %1 quilómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
pt: hectómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
pt: hectómetro cúbico;hectómetros cúbicos;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
pt: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
pt[0]: %1 hectómetro cúbico
pt[1]: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
pt: decâmetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
pt: decâmetro cúbico;decâmetros cúbicos;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
pt: %1 decâmetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
pt[0]: %1 decâmetro cúbico
pt[1]: %1 decâmetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
pt: metros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
pt: metro cúbico;metros cúbicos;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
pt: %1 metros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
pt[0]: %1 metro cúbico
pt[1]: %1 metros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
pt: decímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
pt: decímetro cúbico;decímetros cúbicos;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
pt: %1 decímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
pt[0]: %1 decímetro cúbico
pt[1]: %1 decímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
pt: centímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
pt: centímetro cúbico;centímetros cúbicos;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
pt: %1 centímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
pt[0]: %1 centímetro cúbico
pt[1]: %1 centímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
pt: milímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
pt: milímetro cúbico;milímetros cúbicos;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
pt: %1 milímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
pt[0]: %1 milímetro cúbico
pt[1]: %1 milímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
pt: micrómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
pt: micrómetro cúbico;micrómetros cúbicos;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
pt: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
pt[0]: %1 micrómetro cúbico
pt[1]: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
pt: nanómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
pt: nanómetro cúbico;nanómetros cúbicos;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
pt: %1 nanómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
pt[0]: %1 nanómetro cúbico
pt[1]: %1 nanómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
pt: picómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
pt: picómetro cúbico;picómetros cúbicos;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
pt: %1 picómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
pt[0]: %1 picómetro cúbico
pt[1]: %1 picómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
pt: femtómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
pt: femtómetro cúbico;femtómetros cúbicos;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
pt: %1 femtómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
pt[0]: %1 femtómetro cúbico
pt[1]: %1 femtómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
pt: atómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
pt: atómetro cúbico;atómetros cúbicos;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
pt: %1 atómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
pt[0]: %1 atómetro cúbico
pt[1]: %1 atómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
pt: zeptómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
pt: zeptómetro cúbico;zeptómetros cúbicos;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
pt: %1 zeptómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
pt[0]: %1 zeptómetro cúbico
pt[1]: %1 zeptómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
pt: yoctómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
pt: yoctómetro cúbico;yoctómetros cúbicos;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
pt: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
pt[0]: %1 yoctómetro cúbico
pt[1]: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
pt: yotalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
pt: yotalitro;yotalitros;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
pt: %1 yotalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
pt[0]: %1 yotalitro
pt[1]: %1 yotalitros

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
pt: zetalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
pt: zetalitro;zetalitros;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
pt: %1 zetalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
pt[0]: %1 zetalitro
pt[1]: %1 zetalitros

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
pt: exalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
pt: exalitro;exalitros;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
pt: %1 exalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
pt[0]: %1 exalitro
pt[1]: %1 exalitros

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
pt: petalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
pt: petalitro;petalitros;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
pt: %1 petalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
pt[0]: %1 petalitro
pt[1]: %1 petalitros

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
pt: teralitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
pt: teralitro;teralitros;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
pt: %1 teralitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
pt[0]: %1 teralitro
pt[1]: %1 teralitros

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
pt: gigalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
pt: gigalitro;gigalitros;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
pt: %1 gigalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
pt[0]: %1 gigalitro
pt[1]: %1 gigalitros

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
pt: megalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
pt: megalitro;megalitros;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
pt: %1 megalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
pt[0]: %1 megalitro
pt[1]: %1 megalitros

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
pt: quilolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
pt: quilolitro;quilolitros;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
pt: %1 quilolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
pt[0]: %1 quilolitro
pt[1]: %1 quilolitros

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
pt: hectolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
pt: hectolitro;hectolitros;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
pt: %1 hectolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
pt[0]: %1 hectolitro
pt[1]: %1 hectolitros

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
pt: decalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
pt: decalitro;decalitros;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
pt: %1 decalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
pt[0]: %1 decalitro
pt[1]: %1 decalitros

[ctx: unit description in lists]
en: liters
pt: litros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
pt: litro;litros;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
pt: %1 litros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
pt[0]: %1 litro
pt[1]: %1 litros

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
pt: decilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
pt: decilitro;decilitros;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
pt: %1 decilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
pt[0]: %1 decilitro
pt[1]: %1 decilitros

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
pt: centilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
pt: centilitro;centilitros;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
pt: %1 centilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
pt[0]: %1 centilitro
pt[1]: %1 centilitros

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
pt: mililitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
pt: mililitro;mililitros;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
pt: %1 mililitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
pt[0]: %1 mililitro
pt[1]: %1 mililitros

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
pt: microlitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
pt: microlitro;microlitros;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
pt: %1 microlitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
pt[0]: %1 microlitro
pt[1]: %1 microlitros

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
pt: nanolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
pt: nanolitro;nanolitros;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
pt: %1 nanolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
pt[0]: %1 nanolitro
pt[1]: %1 nanolitros

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
pt: picolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
pt: picolitro;picolitros;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
pt: %1 picolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
pt[0]: %1 picolitro
pt[1]: %1 picolitros

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
pt: femtolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
pt: femtolitro;femtolitros;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
pt: %1 femtolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
pt[0]: %1 femtolitro
pt[1]: %1 femtolitros

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
pt: atolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
pt: atolitro;atolitros;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
pt: %1 atolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
pt[0]: %1 atolitro
pt[1]: %1 atolitros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
pt: zeptolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
pt: zeptolitro;zeptolitros;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
pt: %1 zeptolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
pt[0]: %1 zeptolitro
pt[1]: %1 zeptolitros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
pt: yoctolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
pt: yoctolitro;yoctolitros;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
pt: %1 yoctolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
pt[0]: %1 yoctolitro
pt[1]: %1 yoctolitros

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
pt: pés cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
pt: pé cúbico;pés cúbicos;ft³;pé cúbico;pé cub;;pés³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
pt: %1 pés cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
pt[0]: %1 pé cúbico
pt[1]: %1 pés cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
pt: polegadas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
pt: polegada cúbica;polegadas cúbicas;in³;pol cúbica;polegada cúb;cu in;polegada³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
pt: %1 polegadas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
pt[0]: %1 polegada cúbica
pt[1]: %1 polegadas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
pt: milhas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
pt: milha cúbica;milhas cúbicas;mi³;mil cúbica;milha cúb;cu mi;milha³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
pt: %1 milhas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
pt[0]: %1 milha cúbica
pt[1]: %1 milhas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
pt: onças líquidas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
pt: onça fluída;onças fluídas;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
pt: %1 onças líquidas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
pt[0]: %1 onça líquida
pt[1]: %1 onças líquidas

[ctx: volume unit symbol]
en: cp
pt: ch

[ctx: unit description in lists]
en: cups
pt: chávenas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
pt: chávena;chávenas;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
pt: %1 chávenas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
pt[0]: %1 chávena
pt[1]: %1 chávenas

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
pt: c.chá

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
pt: colher de chá

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
pt: colher de chá;colheres de chá;c.chá

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
pt: %1 colheres de chá

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
pt[0]: %1 colher de chá
pt[1]: %1 colheres de chá

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
pt: c.chá

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
pt: colheres

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
pt: colher de sopa;colheres de sopa;col

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
pt: %1 colheres de chá

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
pt[0]: %1 colher de chá
pt[1]: %1 colheres de chá

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
pt: galões (líquidos E.U.A.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
pt: galão (líquido E.U.A.);galões (líquidos E.U.A.);gal;galão;galões

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
pt: %1 galões (líquidos E.U.A.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
pt[0]: %1 galão (líquido E.U.A.)
pt[1]: %1 galões (líquidos E.U.A.)

[ctx: volume unit symbol]
en: imp gal
pt: gal imp

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
pt: galões (imperiais)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
pt: galão (imperial);galões (imperiais);gal imp;galão imp;galões imp;gal imperial;galão imperial;galões imperiais

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
pt: %1 galões (imperiais)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
pt[0]: %1 galão (imperial)
pt[1]: %1 galões (imperiais)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
pt: copos (imperiais)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
pt: copo (imperial);copos (imperial);pt;pint;pints;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
pt: %1 copos (imperiais)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
pt[0]: %1 copo (imperial)
pt[1]: %1 copos (imperiais)

[ctx: volume unit symbol]
en: US pt
pt: pt EUA

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
pt: pints (líquidos E.U.A.)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
pt: pit (imperial);pints (imperial);pt EUA;pint EUA;pints EUA;p EUA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
pt: %1 pints (líquidos E.U.A.)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
pt[0]: %1 pint (líquido E.U.A.)
pt[1]: %1 pints (líquidos E.U.A.)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
pt: barris de petróleo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
pt: barris de petróleo;barril de petróleo;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
pt: %1 barris de petróleo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
pt[0]: %1 barril de petróleo
pt[1]: %1 barris de petróleo
