kupfer master - en to ro translation catalogue (463 entries)

en: User credentials
ro: Credențialele utilizatorului

en: _User:
ro: _Utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Change
ro: S_chimbă

en: Set Keyboard Shortcut
ro: Configurează scurtătura de tastatură

en: Please press desired key combination
ro: Apăsați combinația de taste dorită

en: Keybinding could not be bound
ro: Combinația de taste nu a putut fi legată

en: Kupfer Preferences
ro: Preferințe Kupfer

en: Start automatically on login
ro: Pornește automat la autentificare

en: <b>Start</b>
ro: <b>Pornire</b>

en: Show icon in notification area
ro: Afișează pictograma în zona de notificare

en: Icon set:
ro: Set de iconițe:

en: Terminal emulator:
ro: Emulator de terminal:

en: Desktop Environment
ro: Mediu desktop

en: General
ro: Generale

en: <b>Global Keyboard Shortcuts</b>
ro: <b>Scurtături de tastatură globale</b>

en: Reset
ro: Restabilește

en: <b>Browser Keyboard Shortcuts</b>
ro: <b>Scurtături de tastatură ale navigatorului</b>

en: Use single keystroke commands (Space, /, period, comma etc.)
ro: Utilizează comenzi cu o singură combinație de taste (Spațiu, /, punct, virgulă, etc.)

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Plugins
ro: Module

en: Inclusion in Top Level Searches
ro: Includerea în căutările de nivel înalt

en: Marked sources have their objects included in top level searches.
    An unmarked source's contents are only available by locating its subcatalog.
ro: Sursele marcate au obiectele lor incluse în căutările de nivel înalt.
    Conținutul unei surse nemarcate este disponibil numai localizându-i subcatalogul.

en: Indexed Folders
ro: Dosare indexate

en: Folders whose files are always available in the catalog.
ro: Dosare ale căror fișiere sunt întotdeauna disponibile în catalog.

en: Application Launcher
ro: Lansator de aplicații

en: Convenient command and access tool for applications and documents
ro: Unealtă convenabilă de acces și comandă pentru aplicații și documente

en: Execute in Kupfer
ro: Execută în Kupfer

en: Saved Kupfer Command
ro: Comandă Kupfer salvată

en: Could not to carry out '%s'
ro: Nu se poate executa „%s”

en: "%s" produced a result
ro: „%s” a produs un rezultat

en: No permission to run "%s" (not executable)
ro: Nu există permisiune de a rula „%s” (nu este executabil)

en: Command in "%s" is not available
ro: Comanda în „%s” nu este disponibilă

en: Keyboard relay is active for display %s
ro: Releul tastaurii este activ pentru afișajul %s

en: do not present main interface on launch
ro: nu prezenta interfața principală la lansare

en: list available plugins
ro: enumeră modulele disponibile

en: enable debug info
ro: activează informațiile de depanare

note: TRANS: --exec-helper=HELPER is an internal command TRANS: that executes a helper program that is part of kupfer
en: run plugin helper
ro: rulează ajutorul pentru module

en: show usage help
ro: afișează ajutorul de utilizare

en: show version information
ro: afișează informațiile versiunii

en: Usage: kupfer [ OPTIONS | FILE ... ]
ro: Utilizare: kupfer [ OPȚIUNI | FIȘIER ... ]

en: Available plugins:
ro: Module disponibile:

en: Type to search
ro: Tastați pentru a căuta

en: %s is empty
ro: %s este gol

en: Run after Delay...
ro: Rulează după întârziere...

en: Perform command after a specified time interval
ro: Execută comanda după un interval de timp specificat

en: Multiple Objects
ro: Obiecte multiple

en: %s object | %s objects
ro[0]: %s obiect
ro[1]: %s obiecte
ro[2]: %s de obiecte

en: unknown
ro: necunoscut

en: %s does not support this operation
ro: %s nu suportă această operație

en: Can not be used with multiple objects
ro: Nu poate fi folosit cu obiecte multiple

en: Open
ro: Deschide

en: No default application for %(file)s (%(type)s)
ro: Nu există o aplicație implicită pentru %(file)s (%(type)s)

en: Please use "%s"
ro: Folosiți „%s”

en: Set Default Application...
ro: Stabilește aplicația implicită...

en: Open with default application
ro: Deschide cu aplicația implicită

en: Reveal
ro: Dezvăluie

en: Open parent folder
ro: Deschide dosarul părinte

en: Open Terminal Here
ro: Deschide terminalul aici

en: Open this location in a terminal
ro: Deschide această locație într-un terminal

en: Run in Terminal
ro: Rulează în terminal

en: Run (Execute)
ro: Rulează (Execută)

en: Run this program in a Terminal
ro: Rulează acest program într-un terminal

en: Run this program
ro: Rulează acest program

en: Go To
ro: Navighează la

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Open URL with default viewer
ro: Deschide URL cu vizualizatorul implicit

en: Launch
ro: Lansează

en: Show application window
ro: Afișează fereastra aplicației

en: Launch application
ro: Lansează aplicație

en: Launch Again
ro: Lansează din nou

en: Launch another instance of this application
ro: Lansează altă instanță a acestei aplicații

en: Close
ro: Închide

en: Attempt to close all application windows
ro: Încearcă să închidă toate ferestrele aplicației

note: TRANS: 'Run' as in Perform a (saved) command
en: Run
ro: Rulează

en: Perform command
ro: Execută comanda

en: (Empty Text)
ro: (Text gol)

note: TRANS: This is description for a TextLeaf, a free-text search TRANS: The plural parameter is the number of lines %(num)d
en: "%(text)s" | (%(num)d lines) "%(text)s"
ro[0]: „%(text)s”
ro[1]: (%(num)d linii) „%(text)s”
ro[2]: (%(num)d de linii) „%(text)s”

note: TRANS: Multiple artist description "Artist1 et. al. "
en: %s et. al.
ro: %s și alții

en: Recursive source of %(dir)s, (%(levels)d levels)
ro: Sursă recursivă a %(dir)s, (%(levels)d nivele)

en: Directory source %s
ro: Sursa %s a dosarului

en: Home Folder
ro: Dosarul Acasă

en: Catalog Index
ro: Indexul catalogului

en: An index of all available sources
ro: Un index cu toate sursele disponibile

en: Root catalog
ro: Catalog rădăcină

en: Please Configure Plugin
ro: Configurați modulul

en: Plugin %s is not configured
ro: Modulul %s nu este configurat

en: Invalid user credentials for %s
ro: Credențiale de utilizator nevalide pentru %s

en: Applications
ro: Aplicații

en: All applications and preferences
ro: Toate aplicațiile și preferințele

en: Applications for Desktop Environment
ro: Aplicații pentru mediul desktop

en: Open With...
ro: Deschide cu...

en: Open with any application
ro: Deschide cu orice aplicație

en: Set default application to open this file type
ro: Stabilește aplicația implicită pentru a deschide acest tip de fișier

en: Deep Archives
ro: Arhive structurate

en: Allow browsing inside compressed archive files
ro: Permite navigarea în fișierele de arhive comprimate

en: Content of %s
ro: Conținutul lui %s

en: Archive Manager
ro: Administrator de arhive

en: Use Archive Manager actions
ro: Utilizați acțiunile administratorului de arhive

en: Compressed archive type for 'Create Archive In'
ro: Tipul de arhivă comprimată pentru „Creează arhivă în”

en: Extract Here
ro: Extrage aici

en: Extract compressed archive
ro: Extrage arhiva comprimată

en: Create Archive
ro: Creează arhivă

en: Create a compressed archive from folder
ro: Creează o arhivă comprimată din dosar

en: Create Archive In...
ro: Creează arhivă în...

note: TRANS: Default filename (no extension) for 'Create Archive In...'
en: Archive
ro: Arhivă

en: Control Audacious playback and playlist
ro: Controlează redarea și lista de redare Audacious

en: Include songs in top level
ro: Include piesele în prmul nivel

en: Enqueue
ro: Plasează la coadă

en: Add track to the Audacious play queue
ro: Adaugă piesa la coada de redare Audacious

en: Dequeue
ro: Șterge de la coadă

en: Remove track from the Audacious play queue
ro: Elimină pista din coada de redare Audacious

en: Play
ro: Redă

en: Jump to track in Audacious
ro: Sari la piesă în Audacious

en: Resume playback in Audacious
ro: Reia redarea în Audacious

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause playback in Audacious
ro: Pune pauză redării în Audacious

en: Next
ro: Următorul

en: Jump to next track in Audacious
ro: Sari la pista următoare în Audacious

en: Previous
ro: Anteriorul

en: Jump to previous track in Audacious
ro: Sari la pista anterioară în Audacious

en: Clear Queue
ro: Eliberează coada

en: Clear the Audacious play queue
ro: Eliberează coada de redare Audacious

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Toggle shuffle in Audacious
ro: Comută amestecarea în Audacious

en: Repeat
ro: Repetă

en: Toggle repeat in Audacious
ro: Comută repetarea în Audacious

en: Show Playing
ro: Afișează redarea

en: Tell which song is currently playing
ro: Spune ce piesă este redată acum

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Calculate
ro: Calculează

en: Clipboards
ro: Clipboarduri

en: Recent clipboards and clipboard proxy objects
ro: Clipboarduri recente și obiecte clipboard de tip proxy

en: Number of recent clipboards to remember
ro: Numărul de clipboarduri recente de ținut minte

en: Include selected text in clipboard history
ro: Include textul selectat în istoricul clipboardului

en: Copy selected text to primary clipboard
ro: Copiază textul selectat în clipboardul de bază

en: Selected Text
ro: Text selectat

en: Clipboard "%(desc)s" | Clipboard with %(num)d lines "%(desc)s"
ro[0]: Clipboard „%(desc)s”
ro[1]: Clipboard cu %(num)d linii „%(desc)s”
ro[2]: Clipboard cu %(num)d de linii „%(desc)s”

en: Clipboard Text
ro: Text în clipboard

en: Clipboard File
ro: Fișier în clipboard

en: Clipboard Files
ro: Fișiere în clipboard

en: Clear
ro: Eliberează

en: Remove all recent clipboards
ro: Elimină toate clipboardurile recente

en: Shell Commands
ro: Comenzi pentru shell

en: Run command-line programs. Actions marked with the symbol %s run in a subshell.
ro: Rulează programe în linia de comandă. Acțiunile marcate cu simbolul %s rulează într-un subshell.

en: Run (Get Output)
ro: Rulează (Obține ieșire)

en: Run program and return its output
ro: Rulează programul și întoarce ieșirea acestuia

note: TRANS: The user starts a program (command) and the text TRANS: is an argument to the command
en: Pass to Command...
ro: Pasează la comanda...

en: Run program with object as an additional parameter
ro: Rulează programul cu un obiect ca parametru adițional

note: TRANS: The user starts a program (command) and TRANS: the text is written on stdin
en: Write to Command...
ro: Scrie la comanda...

en: Run program and supply text on the standard input
ro: Rulează programul și oferă textul în intrarea standard

note: TRANS: The user starts a program (command) and TRANS: the text is written on stdin, and we TRANS: present the output (stdout) to the user.
en: Filter through Command...
ro: Filtrează prin comanda...

en: Run command-line programs
ro: Rulează programe în linia de comandă

en: GNOME Terminal
ro: Terminal GNOME

en: XFCE Terminal
ro: Terminal XFCE

en: X Terminal
ro: Terminal X

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Quit
ro: Ieșire

en: Quit Kupfer
ro: Ieși din Kupfer

en: About Kupfer
ro: Despre Kupfer

en: Show information about Kupfer authors and license
ro: Afișează informații despre autorii Kupfer și licență

en: Kupfer Help
ro: Ajutor Kupfer

en: Get help with Kupfer
ro: Obține ajutor prin intermediul lui Kupfer

en: Show preferences window for Kupfer
ro: Afișează fereastra de preferințe pentru Kupfer

en: Search Contents
ro: Caută conținuturi

en: Search inside this catalog
ro: Caută în interiorul acestui catalog

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy to clipboard
ro: Copiază la clipboard

en: Rescan
ro: Rescanează

en: Force reindex of this source
ro: Forțează reindexarea acestei surse

en: Last Command
ro: Ultima comandă

en: Internal Kupfer Objects
ro: Obiecte Kupfer interne

en: Last Result
ro: Ultimul rezultat

en: Command Results
ro: Rezultatele comenzii

en: Custom Terminal
ro: Terminal personalizat

en: Command
ro: Comandă

en: Execute flag
ro: Execută indicator

en: Default Email Client
ro: Clientul de email implicit

en: Compose email using the system's default mailto: handler
ro: Compune un email utilizând adiministratorul „mailto:” implicit al sistemului

en: Dictionary
ro: Dicționar

en: Look up word in dictionary
ro: Caută cuvântul în dicționar

en: Look Up
ro: Caută

en: Documents
ro: Documente

en: Recently used documents and bookmarked folders
ro: Documentele utilizate recent și dosarele favorite

en: Max recent document days
ro: Numărul maxim de zile pentru documentele recente

en: Recent Items
ro: Elemente recente

en: Recently used documents
ro: Documente utilizate recent

note: TRANS: Recent Documents for application %s
en: %s Documents
ro: %s documente

en: Recently used documents for %s
ro: Documentele utilizate recent pentru %s

en: Places
ro: Locuri

en: Bookmarked folders
ro: Dosare favorite

en: DuckDuckGo Search
ro: Căutare DuckDuckGo

en: Search the web securely with DuckDuckGo
ro: Caută pe wem în mod sigur cu DuckDuckGo

en: Favorites
ro: Favorite

en: Mark commonly used items and store objects for later use
ro: Marchează elementele utilizate uzual și stochează obiectele pentru a le utiliza mai târziu

en: Shelf of "Favorite" items
ro: Raftul elementelor „favorite”

en: Add to Favorites
ro: Adaugă la favorite

en: Add item to favorites shelf
ro: Adaugă elementul la raftul cu favorite

en: Remove from Favorites
ro: Elimină de la favorite

en: Remove item from favorites shelf
ro: Elimină elementul de pe raftul cu favorite

en: File Actions
ro: Acțiuni de fișier

en: More file actions
ro: Mai multe acțiuni de fișier

en: Move To...
ro: Mută la...

en: Move file to new location
ro: Mută fișierul la o locație nouă

en: Rename To...
ro: Redenumește în...

en: Copy To...
ro: Copiază la...

en: Copy file to a chosen location
ro: Copiază fișierul la o locație selectată

en: Higher-order Actions
ro: Acțiuni de ordin superior

en: Tools to work with commands as objects
ro: Unelte pentru a lucra cu comenzi ca obiecte

en: Select in Kupfer
ro: Selectează în Kupfer

en: Result of %s (%s)
ro: Rezultatele lui %s (%s)

en: Run (Take Result)
ro: Rulează (obține rezultatul)

en: Take the command result as a proxy object
ro: Obține rezultatul comenzii ca un obiect proxy

en: Run (Discard Result)
ro: Rulează (renunță la rezultat)

en: Image Tools
ro: Unelte pentru imagine

en: Scale...
ro: Scalează...

en: Scale image to fit inside given pixel measure(s)
ro: Scalează imaginea pentru a se potrivi la măsura(ile) de pixel dată(e)

en: Rotate Clockwise
ro: Rotește în sens orar

en: Rotate Counter-Clockwise
ro: Rotește în sens anti-orar

en: Autorotate
ro: Rotește automat

en: Rotate JPEG (in-place) according to its EXIF metadata
ro: Rotește JPEG (într-un singur loc) potrivit datelor meta EXIF ale acesteia

en: Kupfer Plugins
ro: Module Kupfer

en: Access Kupfer's plugin list in Kupfer
ro: Accesează lista de module Kupfer în Kupfer

en: Show Information
ro: Afișează informații

en: Show Source Code
ro: Afișează codul sursă

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: Notes
ro: Note

en: Gnote or Tomboy notes
ro: Gnote sau notițe Tomboy

en: Work with application
ro: Lucrează cu aplicația

en: Open with notes application
ro: Deschide cu aplicația de notițe

en: Append to Note...
ro: Adaugă la notiță...

en: Add text to existing note
ro: Adaugă text la notița existentă

en: Create Note
ro: Creează notiță

en: Create a new note from this text
ro: Creează o notiță nouă din acest text

en: Get Note Search Results...
ro: Obține rezultatele căutării de note...

en: Show search results for this query
ro: Afișează rezultatele căutării pentru această interogare

en: today, %s
ro: astăzi, %s

en: yesterday, %s
ro: ieri, %s

note: TRANS: Note description, %s is last changed time in locale format
en: Last updated %s
ro: Actualizat ultima dată %s

en: Quicksilver Icons
ro: Iconițe Quicksilver

en: Quick Image Viewer
ro: Vizualizator de imagini Quick

en: View Image
ro: Vizualizează imaginea

en: GNU Screen
ro: Ecran GNU

en: Active GNU Screen sessions
ro: Sesiunile active ale ecranului GNU

en: Attached
ro: Atașat

en: Detached
ro: Detașat

en: %(status)s session (%(pid)s) created %(time)s
ro: %(status)s sesiune (%(pid)s) creată %(time)s

en: Screen Sessions
ro: Sesiuni de ecran

en: Attach
ro: Atașează

en: Send Keys
ro: Trimite taste

en: Send synthetic keyboard events using xautomation
ro: Trimite evenimente de tastatură sintetice folosind xautomation

en: Paste to Foreground Window
ro: Lipește în fereastra din prim plan

en: Copy to clipboard and send Ctrl+V to foreground window
ro: Copiază în clipboard și trimite Ctrl+V ferestrei din prim plan

en: Send keys to foreground window
ro: Trimite taste ferestrei din prim plan

en: Type Text
ro: Tastează text

en: Type the text to foreground window
ro: Tastează text în fereastra din prim plan

en: GNOME Session Management
ro: Administrarea sesiunii GNOME

en: Special items and actions for GNOME environment
ro: Elemente și acțiuni speciale pentru mediul GNOME

en: Log Out...
ro: Închide sesiunea...

en: Log out or change user
ro: Închide sesiunea sau schimbă utilizatorul

en: Shut Down...
ro: Oprește...

en: Shut down, restart or suspend computer
ro: Oprește, repornește sau suspendă calculatorul

en: Lock Screen
ro: Blochează ecranul

en: Enable screensaver and lock
ro: Activează protectorul de ecran și blochează ecranul

note: -*- coding: utf-8 -*
en: XFCE Session Management
ro: Administrarea sesiunii XFCE

en: Special items and actions for XFCE environment
ro: Elemente și acțiuni speciale pentru mediul XFCE

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: SSH Hosts
ro: Gazde SSH

en: Adds the SSH hosts found in ~/.ssh/config.
ro: Adaugă gazda SSH găsită în ~/.ssh/config.

en: SSH host
ro: Gazdă SSH

en: Connect
ro: Conectează

en: Connect to SSH host
ro: Conectează la gazda SSH

en: SSH hosts as specified in ~/.ssh/config
ro: Gazdele SSH cum sunt specificate în ~/.ssh/config

en: No D-Bus connection to desktop session
ro: Nu există conexiune D-Bus la sesiunea desktop

en: GNOME Keyring
ro: Inelul de chei GNOME

en: Unencrypted File
ro: Fișier necriptat

en: Document Templates
ro: Șabloane de documente

en: Create new documents from your templates
ro: Creează documente noi de la șabloane

en: %s template
ro: %s șablon

en: Empty File
ro: Fișier gol

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Create New Document...
ro: Creează document nou...

en: Create a new document from template
ro: Creează un document nou de la șablon

en: Create Document In...
ro: Creează document în...

en: Textfiles
ro: Fișiere text

en: Append To...
ro: Adaugă la...

en: Append...
ro: Adaugă...

en: Write To...
ro: Scrie la...

en: Get Text Contents
ro: Obține conținuturi text

en: File manager Thunar actions
ro: Acțiunile administratorului de fișier Thunar

en: Select in File Manager
ro: Selectează în administratorul de fișiere

en: Show Properties
ro: Afișează proprietăți

en: Show information about file in file manager
ro: Afișează informații despre fișier în administratorul de fișiere

en: Send To...
ro: Trimite la...

en: Symlink In...
ro: Legătură simbolică în...

en: Create a symlink to file in a chosen location
ro: Creează o legătură simbolică la un fișier în locația aleasă

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

en: Thunar Send To Objects
ro: Trimitere la obiecte Thunar

en: Thunderbird/Icedove Contacts and Actions
ro: Contacte și acțiuni Thunderbird/Icedove

en: Compose New Email
ro: Redactează email nou

en: Compose a new message in Thunderbird
ro: Redactează un mesaj nou în Thunderbird

en: Thunderbird Address Book
ro: Agenda Thunderbird

en: Contacts from Thunderbird Address Book
ro: Contactele din agenda Thunderbird

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: Top
ro: Vârf

en: Show running tasks and allow sending signals to them
ro: Afișează sarcinile care rulează și permite trimiterea de semnale la acestea

en: Sort Order
ro: Ordinea de sortare

en: Commandline
ro: Linia de comandă

en: CPU usage (descending)
ro: Utilizare CPU (descrescător)

note: sort processes (top don't allow to sort via cmd line)
en: Memory usage (descending)
ro: Utilizare memorie (descrescător)

en: Send Signal...
ro: Trimite semnal...

en: Signals
ro: Semnale

en: Running Tasks
ro: Sarcinile care rulează

note: default: by cpu
en: pid: %(pid)s  cpu: %(cpu)g%%  mem: %(mem)g%%  time: %(time)s
ro: pid: %(pid)s  cpu: %(cpu)g%%  mem: %(mem)g%%  timp: %(time)s

en: Running tasks for current user
ro: Sarcinile care rulează pentru utilizatorul curent

en: Trash
ro: Gunoi

en: Access trash contents
ro: Accesează conținutul gunoiului

en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Move this file to trash
ro: Mută acest fișier la gunoi

en: Restore
ro: Restaurează

en: Move file back to original location
ro: Mută fișierul înapoi la locația originală

en: Trash is empty
ro: Coșul de gunoi este gol

note: proper translation of plural
en: Trash contains one file | Trash contains %(num)s files
ro[0]: Gunoiul conține un fișier
ro[1]: Gunoiul conține %(num)s fișiere
ro[2]: Gunoiul conține %(num)s de fișier

en: Triggers
ro: Declanșatoare

en: Assign global keybindings (triggers) to objects created with 'Compose Command'.
ro: Atribuie combinații de taste globale (declanșatoare) la obiectele create prin intermediul „Compune comandă”.

en: Add Trigger...
ro: Adaugă declanșator...

en: Remove Trigger
ro: Elimină declanșator

en: URL Actions
ro: Acțiuni URL

en: Download and Open
ro: Descarcă și deschide

en: Download To...
ro: Descarcă la...

en: Download URL to a chosen location
ro: Descarcă URL la o locație selectată

en: Search in Wikipedia
ro: Caută în Wikipedia

en: Wikipedia language
ro: Limbaj Wikipedia

note: TRANS: Default wikipedia language code
en: en
ro: ro

en: Search for this term in %s.wikipedia.org
ro: Caută acest element în %s.wikipedia.org

en: Window List
ro: Listă de ferestre

en: All windows on all workspaces
ro: Toate ferestrele de pe toate spațiile de lucru

en: Activate
ro: Activează

en: Shade
ro: Umbrește

en: Unshade
ro: Luminează

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Unminimize
ro: Deminimează

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Unmaximize
ro: Demaximizează

en: Maximize Vertically
ro: Maximizează vertical

en: Unmaximize Vertically
ro: Demaximizează vertical

note: TRANS: Window on (Workspace name), window description
en: Window on %(wkspc)s
ro: Fereastră pe %(wkspc)s

en: Frontmost Window
ro: Fereastră de prim plan

en: Next Window
ro: Fereastra următoare

en: Jump to this window's workspace and focus
ro: Sari la spațiul de lucru al acestei ferestre și focalizează

en: %d window | %d windows
ro[0]: %d fereastră
ro[1]: %d ferestre
ro[2]: %d de ferestre

en: Active workspace
ro: Spațiu de lucru activ

en: Jump to this workspace
ro: Sari la acest spațiu de lucru

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Volumes and Disks
ro: Volume și discuri

en: Mounted volumes and disks
ro: Volume și discuri montate

en: Volume mounted at %s
ro: Volumele montate la %s

en: Unmount
ro: Demontează

en: Unmount this volume
ro: Demontează acest volum

en: Eject
ro: Scoate

en: Unmount and eject this media
ro: Demontează și scoate aceast mediu

en: Show Text
ro: Afișează textul

en: Display text in a window
ro: Afișează textul într-o fereastră

en: Large Type
ro: Tip mare

en: Show Notification
ro: Afișează notificări

en: Tracker desktop search integration
ro: Integrarea căutării de desktop a Trackerului

en: Search in Tracker
ro: Caută în Tracker

en: Open Tracker Search Tool and search for this term
ro: Deschide unealta de căutare Tracker și caută acest element

en: Get Tracker Results...
ro: Obține rezultatele Trackerului...

en: Show Tracker results for query
ro: Afișează rezultatele Trackerului pentru interogare

en: Results for "%s"
ro: Rezultate pentru „%s”

en: Locate Files
ro: Localizează fișiere

en: Search filesystem using locate
ro: Caută sistemul de fișiere utilizând localizarea

en: Ignore case distinctions when searching files
ro: Ignoră majusculele atunci când se caută fișiere

note: encoding: utf-8
en: Firefox Bookmarks
ro: Marcaje Firefox

en: Index of Firefox bookmarks
ro: Indexul marcajelor Firefox

en: Search With...
ro: Caută cu...

en: Search For...
ro: Caută pentru...

en: Access to Pidgin Contacts
ro: Acces la contactele Pidgin

en: Show offline contacts
ro: Afișează contactele deconectate

en: Open Chat
ro: Deschide discuție

en: %s (%d character) | %s (%d characters)
ro[0]: %s (%d caracter)
ro[1]: %s (%d caractere)
ro[2]: %s (%d de caractere)

en: Send Message...
ro: Trimite mesaj...

en: Available
ro: Disponibil

en: Away
ro: Plecat

en: Pidgin Contacts
ro: Contacte Pidgin

note: -*- coding: UTF-8 -*-
en: Shorten Links
ro: Scurtează legăturile

en: Create short aliases of long URLs
ro: Creează aliasuri scurte ale URL-urilor lungi

en: Error
ro: Eroare

en: Shorten With...
ro: Scurtează cu...

en: Services
ro: Servicii

en: Play and enqueue tracks and browse the music library
ro: Redă și plasează la rând pistele și navigheză biblioteca de muzică

en: Include artists in top level
ro: Include artiștii în primul nivel

en: Include albums in top level
ro: Include albumele în primul nivel

en: Play tracks in Rhythmbox
ro: Redă piste în Rhythmbox

en: Add tracks to the play queue
ro: Adaugă piste la coada de redare

note: TRANS: Song description
en: by %(artist)s from %(album)s
ro: de %(artist)s din %(album)s

note: TRANS: Album description "by Artist"
en: by %s
ro: de %s

note: TRANS: Artist songs collection description
en: Tracks by %s
ro: Piste de %s

en: Albums
ro: Albume

en: Music albums in Rhythmbox Library
ro: Albume de muzică în biblioteca Rhythmbox

en: Artists
ro: Artiști

en: Music artists in Rhythmbox Library
ro: Artiști de muzică în biblioteca Rhythmbox

en: Songs
ro: Cântece

en: Songs in Rhythmbox library
ro: Cântece în biblioteca Rhythmbox

en: Browse and create new tasks in GTG
ro: Navighează și creează sarcini noi în GTG

en: due: %s
ro: scadent: %s

en: start: %s
ro: pornire: %s

en: tags: %s
ro: etichete: %s

en: Open task in Getting Things GNOME!
ro: Deschide sarcina în Getting Things GNOME!

en: Delete
ro: Șterge

en: Permanently remove this task
ro: Elimină permanent această sarcină

en: Mark Done
ro: Marchează ca fiind terminată

en: Mark this task as done
ro: Marchează această sarcină ca fiind terminată

en: Dismiss
ro: Eliberează

en: Mark this task as not to be done anymore
ro: Marchează această sarcină pentru a nu mai fi terminată

en: Create Task
ro: Creează sarcină

en: Create new task in Getting Things GNOME
ro: Creează o sarcină nouă în Getting Things GNOME

en: Search in Devhelp
ro: Caută în Devhelp

en: Access to Empathy Contacts
ro: Acces la contacte Empathy

en: Busy
ro: Ocupat

en: Not Available
ro: Indisponibil

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Offline
ro: Deconectat

en: Change Global Status To...
ro: Modifică starea globală la...

en: Empathy Contacts
ro: Contacte Empathy

en: Empathy Account Status
ro: Stare cont Empathy

note: TRANS: Names of accelerators in the interface
en: Alternate Activate
ro: Activare alternativă

note: TRANS: The "Comma Trick"/"Put Selection on Stack" allows the TRANS: user to select many objects to be used for one action
en: Comma Trick
ro: Truc virgulă

note: TRANS: "Compose Command" makes one object out of the selected TRANS: object + action (+iobject)
en: Compose Command
ro: Compune comanda

en: Mark Default Action
ro: Marchează acțiunea implicită

en: Forget Object
ro: Uită obiect

en: Reset All
ro: Restabilește tot

en: Select Quit
ro: Selectează ieșire

en: Select Selected File
ro: Selectează fișierul selectat

en: Select Selected Text
ro: Selectează textul selectat

en: Show Help
ro: Afișează ajutor

en: Show Preferences
ro: Afișează preferințe

en: Switch to First Pane
ro: Comută la primul panou

en: Toggle Text Mode
ro: Comută la modul text

en: No matches in %(src)s for "%(query)s"
ro: Nu sunt potriviri în %(src)s pentru „%(query)s”

en: No matches
ro: Nu sunt potriviri

en: Make "%(action)s" Default for "%(object)s"
ro: Fă „%(action)s” implicit pentru „%(object)s”

note: TRANS: Removing learned and/or configured bonus search score
en: Forget About "%s"
ro: Uită de „%s”

note: TRANS: Names of global keyboard shortcuts
en: Show Main Interface
ro: Afișează interfața principală

en: Show with Selection
ro: Afișează cu selecție

note: TRANS: Plugin info fields
en: Description
ro: Descriere

en: Author
ro: Autor

en: Version
ro: Versiune

note: TRANS: Error message when Plugin needs a Python module to load
en: Python module '%s' is needed
ro: Modulul Python „%s” este necesar

en: Plugin could not be read due to an error:
ro: Modulul nu a putut fi citit din cauza unei erori:

en: Content of
ro: Conținut al

note: TRANS: Plugin contents header
en: Sources
ro: Surse

note: TRANS: Plugin contents header
en: Actions
ro: Acțiuni

en: Using encrypted password storage: %s
ro: Se folosește depozitare criptată de parole: %s

en: Using password storage: %s
ro: Se folosește depozitarea de parole: %s

note: TRANS: Plugin-specific configuration (header)
en: Configuration
ro: Configurație

en: Set username and password
ro: Stabilește numele de utilizator și parola

note: TRANS: File Chooser Title
en: Choose a Directory
ro: Alegeți un director

en: Reset all shortcuts to default values?
ro: Se restabilesc toate scurtăturile la valorile implicite?

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: A free software (GPLv3+) launcher
ro: Un lansator de programe libere (GPLv3+)

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ro: 
    Această aplicație este program liber: puteți să îl redistribuiți și/sau să îl modificați
    sub termenii Licenței Publice Generale GNU așa cum este publicată de
    Fundația pentru programe libere, ori versiunea 3 a Licenței, sau
    (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune mai recentă.
    
    Acest program este distribuit în speranța că va fi folositor,
    dar FĂRĂ NICIUN FEL DE GARANȚIE; nici cu garanția presupusă a MERCANTILITĂȚII sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP. Consultați Licența Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.
    
    Ar fi trebuit să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU pe lângă acest program. Dacă nu, consultați <http://www.gnu.org/licenses/>.

note: follows strings used elsewhere
en: Could not find running Kupfer
ro: Nu s-a putut găsi Kupfer care rulează
