KVIrc - en to it translation catalogue (213 entries)

en: Global Option Controllers
it: Controllo opzioni globali

en: Opens a global control dialog for easy CTCP ignore and joins/parts/quits management.
it: Apre un dialogo di controllo globale per la gestione semplificata degli ignore CTCP e la gestione di join/part/quit

en: Global Option Controllers - KVIrc
it: Controllo opzioni globali - KVIrc

en: CTCP Ignore Controllers
it: Controllo ignore CTCP

en: Enable ignore for CTCP PING
it: Ignora CTCP PING

en: When checked, all CTCP PING requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP PING vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP PING
it: Ignora CTCP PING disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP PING
it: Ignora CTCP PING abilitato

en: Enable ignore for CTCP FINGER
it: Ignora CTCP FINGER

en: When checked, all CTCP FINGER requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP FINGER vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP FINGER
it: Ignora CTCP FINGER disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP FINGER
it: Ignora CTCP FINGER abilitato

en: Enable ignore for CTCP VERSION
it: Ignora CTCP VERSION

en: When checked, all CTCP VERSION requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP VERSION vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP VERSION
it: Ignora CTCP VERSION disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP VERSION
it: Ignora CTCP VERSION abilitato

en: Enable ignore for CTCP USERINFO
it: Ignora CTCP USERINFO

en: When checked, all CTCP USERINFO requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP USERINFO vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP USERINFO
it: Ignora CTCP USERINFO disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP USERINFO
it: Ignora CTCP USERINFO abilitato

en: Enable ignore for CTCP CLIENTINFO
it: Ignora CTCP CLIENTINFO

en: When checked, all CTCP CLIENTINFO requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP CLIENTINFO vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP CLIENTINFO
it: Ignora CTCP CLIENTINFO disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP CLIENTINFO
it: Ignora CTCP CLIENTINFO abilitato

en: Enable ignore for CTCP SOURCE
it: Ignora CTCP SOURCE

en: When checked, all CTCP SOURCE requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP SOURCE vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP SOURCE
it: Ignora CTCP SOURCE disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP SOURCE
it: Ignora CTCP SOURCE abilitato

en: Enable ignore for CTCP TIME
it: Ignora CTCP TIME

en: When checked, all CTCP TIME requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP TIME vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP TIME
it: Ignora CTCP TIME disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP TIME
it: Ignora CTCP TIME abilitato

en: Enable ignore for CTCP PAGE
it: Ignora CTCP PAGE

en: When checked, all CTCP PAGE requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP PAGE vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP PAGE
it: Ignora CTCP PAGE disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP PAGE
it: Ignora CTCP PAGE abilitato

en: Enable ignore for CTCP AVATAR
it: Ignora CTCP AVATAR

en: When checked, all CTCP AVATAR requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP AVATAR vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP AVATAR
it: Ignora CTCP AVATAR disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP AVATAR
it: Ignora CTCP AVATAR abilitato

en: Enable ignore for CTCP DCC
it: Ignora CTCP DCC

en: When checked, all CTCP DCC requests are ignored.
it: Quando abilitata, tutte le richieste CTCP DCC vengono ignorate

en: Disabled ignore for CTCP DCC
it: Ignora CTCP DCC disabilitato

en: Enabled ignore for CTCP DCC
it: Ignora CTCP DCC abilitato

en: Message Suppression Controllers
it: Controllo soppressione messaggi

en: Enable join message suppression
it: Sopprimi messaggi di join

en: When checked, all join messages are hidden.
it: Quando abilitato, tutti i messaggi di join verranno nascosti

en: Disabled join message suppression
it: Soppressione messaggi di join disabilitata

en: Enabled join message suppression
it: Soppressione messaggi di join abilitata

en: Enable part message suppression
it: Sopprimi messaggi di part

en: When checked, all part messages are hidden.
it: Quando abilitato, tutti i messaggi di part verranno nascosti

en: Disabled part message suppression
it: Soppressione messaggi di part disabilitata

en: Enabled part message suppression
it: Soppressione messaggi di part abilitata

en: Enable quit message suppression
it: Sopprimi messaggi di quit

en: Disabled quit message suppression
it: Soppressione messaggi di quit disabilitata

en: Enabled quit message suppression
it: Soppressione messaggi di quit abilitata

en: Close
it: Chiudi

en: Missing target, no action taken
it: Obiettivo mancante, nessuna azione eseguita

en: Usage
it: Uso

en: channel
it: canale

en: message
it: messaggio

en: -m: send a message instead of a notice
it: -m: invia un messaggio invece di un notice

en: -w: send notice to all channel owners
it: -w: invia un notice a tutti i proprietari del canale

en: -a: send notice to all channel admins
it: -a: invia un notice a tutti gli amministratori del canale

en: -o: send notice to all channel ops
it: -o: invia un notice a tutti gli operatori del canale

en: -h: send notice to all channel halfops
it: -h: invia un notice a tutti i semi-operatore del canale

en: -v: send notice to all channel voices
it: -v: invia un notice a tutti i voice del canale

en: -q: quiet mode
it: -q: quieto

en: Parameter message missing
it: Parametro del messaggio mancante

en: Type /gnotice for help
it: Sctivi /gnotice per aiuto

en: Sending wallop to
it: Invio wallop a

en: Usage:
it: Uso:

en: reason
it: ragione

en: This is not a channel window
it: Questa finestra non è un canale

en: Unsupported type:
it: Tipo non supportato:

en: Channel Owner
it: Proprietario Canale

en: Channel Administrator
it: Amministratore Canale

en: Channel Operator
it: Operatore Canale

en: Normal User
it: Utente Normale

en: You must use DNS in an IRC context
it: Devi usare DNS in un contesto IRC

en: You must be connected to a server
it: Devi essere connesso ad un server

en: No such user:
it: L'utente non esiste:

en: [Installer] Error: the first argument of copyFiles must be a source directory
it: [Installer] Errore: il primo argomento di copyFiles deve essere una directory sorgente

en: [Installer] Error: the second argument of copyFiles must be a file name or file regexp
it: [Installer] Errore: il secondo argomento di copyFiles deve essere un nome di file o un'espressione regolare

en: [Installer] Error: the third argument of copyFiles must be a destination directory
it: [Installer] Errore: il terzo argomento di copyFiles deve essere una directory di destinazione

en: The default script has been successfully installed.
it: Lo script predefinito è strato installato.

en: To connect to a server, type /server <server name>
it: Per connetterti ad un server, scrivi /server <nome server>

en: Happy ircing :)
it: Buona chattata :)

en: Logging
it: Log

en: Global option controllers
it: Controllo opzioni globali

en: Stop Highlighting (Local)
it: Disattiva Evidenzia (Locale)

en: Start Highlighting (Local)
it: Attiva Evidenzia (Locale)

en: Always Highlight
it: Evidenzia Sempre

en: Highlight As
it: Evidenzia come

en: Stop Highlighting
it: Disattiva Evidenzia

en: Multiple Users
it: Utenti Multipli

en: Notify Avatar
it: Notifica Avatar

en: Clear Buffer
it: Pulisci buffer

en: You're not connected to a server
it: Non sei connesso ad un server

en: Dock
it: Aggancia

en: /WHOIS ?s (idle time)
it: /WHOIS ?s (tempo inattività)

en: &Information
it: Informazione

en: DNS for
it: DNS per

en: Mask for
it: Maschera per

en: &Ignore
it: Ignora

en: &Registration
it: Registrazione

en: &Hop
it: Hop

en: &Part
it: Part

en: &Join
it: Entra

en: Copy Channel Address
it: Copia Indirizzo Canale

en: Enter the message text
it: Scrivi il testo del messaggio

en: &Page
it: Pagina

en: Cancel
it: Annulla

en: Default Channels
it: Canali predefiniti

en: &Join Channels...
it: Entra Nei Canali...

en: l (Connections)
it: l (Connessioni)

en: m (Command Usage)
it: m (Uso comando)

en: o (Operators)
it: o (Operatori)

en: t (Connection Stats?)
it: t (Statistiche connessione?)

en: z (Debug Stats?)
it: z (Statistiche Debug?)

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Traceroute to
it: Traceroute su

en: Traceroute6 to
it: Traceroute6 su

en: Undock
it: Sgancia

en: Set Window Properties As Default
it: Imposta le proprietà della finestra come predefinite

en: Automatically Join Channel
it: Entra Automaticamente Nel Canale

en: When Connecting to Server '?s'
it: Quando Connetti al Server '?s'

en: When Connecting to Network '?s'
it: Quando Connetti alla Rete '?s'

en: Stop Auto-joining Channel on Server '?s'
it: Ferma l'Ingresso automatico del canale sul server '?s'

en: Stop Auto-joining Channel on Network '?s'
it: Ferma l'Ingresso automatico del canale sulla rete '?s'

en: Part All Channels
it: Esci Da Tutti I Canali

en: Close All Queries
it: Chiudi Tutte Le Query

en: Rejoin All Dead Channels
it: Rientra In Tutti I Canali Morti

en: Close All Dead Channels
it: Chiudi Tutti I Canali Morti

en: Close All Dead Queries
it: Chiudi Tutti Le Query Morte

en: Global &Option Controllers
it: Controllo &opzioni globali

en: Unhighlight All Windows
it: Deseleziona Tutte Le Finestre

en: Unhighlight All Channels
it: Deseleziona Tutti I Canali

en: Unhighlight All Queries
it: Deseleziona Tutte Le Query

en: &Query
it: Query

en: Ig&nore
it: Ignora

en: &Highlight
it: Evidenziazione

en: Notify avatar
it: Notifica avatar

en: Look Up
it: Risolvi

en: Open
it: Apri

en: Telnet to
it: Telnet su

en: Chat with
it: Chatta con

en: Reverse Chat with
it: Chat invertita con

en: Secure Chat with
it: Chat sicura con

en: Send to
it: Invio a

en: Secure Send to
it: Invio sicuro a

en: Reverse Send to
it: Invio invertito a

en: Secure Reverse Send to
it: Invio invertito sicuro a

en: TDCC Send to
it: Invio TDCC a

en: TDCC Reverse Send to
it: Invio invertito TDCC a

en: Voice Chat
it: Chat vocale

en: Default
it: Predefinito

en: &Ban
it: Ban

en: O&wner
it: Owner

en: &Deowner
it: Deowner

en: &Administrator
it: Amministratore

en: &Deadministrator
it: Deamministratore

en: &Op
it: Op

en: &Deop
it: Deop

en: &Halfop
it: Halfop

en: &Dehalfop
it: Dehalfop

en: &Voice
it: Voice

en: D&evoice
it: Devoice

en: &Kick
it: Kick

en: K&ick
it: Kick

en: With...
it: Con...

en: Kick Reason
it: Ragione del Kick

en: Enter a kick reason
it: Scrivi la ragione del kick

en: with...
it: Con...

en: Kick/Ban Reason
it: Ragione del Kick/Ban

en: Enter a kick/ban reason
it: Scrivi la ragione del kick/ban

en: &Kick/Ban
it: Kick/Ban

en: Configure Ban Mask...
it: Configura maschera ban...

en: Copy Channel URL to Clipboard
it: Copia URL canale negli appunti

en: Join
it: Entra

en: Logging to
it: Log su

en: Flush Log File
it: Scrivi File di Log

en: Stop Logging
it: Ferma Log

en: Not Logging
it: Log disattivato

en: Log to Default File
it: Logga sul file predefinito

en: Include Existing Buffer
it: Includi buffer esistente

en: Log to...
it: Logga su...

en: Choose Log Filename
it: Scegli Nome del Log

en: is being ignored
it: è ignorato

en: is not being ignored
it: non è ignorato

en: Ignore As...
it: Ignora come...

en: Ignore As
it: Ignora come

en: Enable Ignore
it: Attiva Ignora

en: Disable Ignore
it: Disattiva Ignora

en: is registered as
it: è registrato come

en: is in the notify list
it: è in notify list

en: has a default avatar
it: ha un avatar predefinito

en: is not registered
it: non è registrato

en: Register...
it: Registra...

en: Quick Registration
it: Registrazione Veloce

en: Register As
it: Registra come

en: Edit Registration...
it: Modifica registrazione...

en: Unregister
it: Deregistra

en: Add to Notify
it: Aggiungi alla Notify

en: Remove from Notify
it: Rimuovi dalla Notify

en: Choose...
it: Scegli...

en: Choose Avatar Image File
it: Scegli il file Avatar

en: Set As Default
it: Imposta come predefinito

en: Clear Default
it: Rimuovi predefinito

en: &User Control
it: Controllo &Utente

en: IRC Context
it: Contesto IRC

en: Options
it: Opzioni

en: Help
it: Aiuto
