KVIrc - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Usage
ja: 使い方

en: channel
ja: チャンネル

en: message
ja: メッセージ

en: -m: send a message instead of a notice
ja: -m: 通知の代わりにメッセージを送る

en: -w: send notice to all channel owners
ja: -w: 全チャンネルの所有者に通知を送る

en: -a: send notice to all channel admins
ja: -a: 全チャンネルの管理者に通知を送る

en: -o: send notice to all channel ops
ja: -o: 全チャンネルのオペレーターに通知を送る

en: -q: quiet mode
ja: -q: 静かなモード

en: Usage:
ja: 使い方:

en: reason
ja: 理由

en: This is not a channel window
ja: これはチャンネルウィンドウではありません。

en: Unsupported type:
ja: 未サポートの種類:

en: Channel Owner
ja: チャンネルの所有者

en: Channel Administrator
ja: チャンネルの管理者

en: Channel Operator
ja: チャンネルのオペレーター

en: Voice
ja: ボイス

en: User Operator
ja: オペレーター ユーザー

en: Normal User
ja: 通常ユーザー

en: No such user:
ja: ユーザーがいません:

en: Multiple Users
ja: 複数ユーザー

en: Notify Avatar
ja: アバター通知

en: Clear Buffer
ja: バッファの消去

en: You're not connected to a server
ja: サーバーへ接続していません

en: &Information
ja: 情報(&I)

en: &Ignore
ja: 無視(&I)

en: &Registration
ja: 登録(&R)

en: &Hop
ja: ホップ(&H)

en: &Part
ja: 退室(&P)

en: &Join
ja: 参加(&J)

en: Copy Channel Address
ja: チャンネル アドレスのコピー

en: Enter the message text
ja: メッセージ分を入力してください

en: &Page
ja: ページ(&P)

en: Cancel
ja: 取り消し

en: &Join Channels...
ja: チャンネルへ参加(&J)...

en: l (Connections)
ja: 1 (接続)

en: m (Command Usage)
ja: m (コマンドの使い方)

en: o (Operators)
ja: o (オペレーター)

en: &Query
ja: 問い合わせ(&Q)

en: Ig&nore
ja: 無視(&N)

en: &Highlight
ja: ハイライト(&H)

en: Voice Chat
ja: ボイス チャット

en: Default
ja: 標準

en: Ban
ja: 禁止

en: &Ban
ja: 禁止(&B)

en: O&wner
ja: 所有者(&W)

en: &Deowner
ja: 所有者解除(&D)

en: &Administrator
ja: 管理者(&A)

en: &Deadministrator
ja: 管理社会所(&D)

en: &Op
ja: オペレーター(&O)

en: &Deop
ja: オペレーター解除(&D)

en: &Voice
ja: ボイス(&V)

en: D&evoice
ja: ボイス解除(&V)

en: &Kick
ja: 追放(&K)

en: K&ick
ja: 追放(&I)

en: Kick Reason
ja: 追放の理由

en: Enter a kick reason
ja: 追放の理由を入力してください

en: Kick/Ban
ja: 追放/禁止

en: Kick/Ban Reason
ja: 追放/禁止の理由

en: Enter a kick/ban reason
ja: 追放/禁止の理由を入力してください

en: &Kick/Ban
ja: 追放/禁止(&K)

en: Copy Channel URL to Clipboard
ja: チャンネルの URL をクリップボードへコピー

en: Stop Logging
ja: 記録の停止

en: Not Logging
ja: 記録なし

en: Include Existing Buffer
ja: 既存バッファへ含む

en: Choose Log Filename
ja: ログ ファイル名の選択

en: has a default avatar
ja: は標準のアバターです

en: is not registered
ja: は未登録です

en: Register...
ja: 登録...

en: Quick Registration
ja: クイック登録

en: Edit Registration...
ja: 登録の編集...

en: Unregister
ja: 登録解除

en: Add to Notify
ja: 通知へ追加

en: Remove from Notify
ja: 通知から削除

en: Avatar
ja: アバター

en: Choose...
ja: 選択...

en: Choose Avatar Image File
ja: アバター画像ファイルの選択

en: Clear Default
ja: 標準の消去

en: IRC Context
ja: IRC コンテキスト

en: Options
ja: オプション

en: Help
ja: ヘルプ
