KVIrc - en to uk translation catalogue (138 entries)

en: Close
uk: Закрити

en: Missing target, no action taken
uk: Немає цілі, нічого не роблю

en: Usage
uk: Використання

en: channel
uk: канал

en: message
uk: повідомлення

en: -m: send a message instead of a notice
uk: -m: відіслати повідомлення замість нотатки

en: -w: send notice to all channel owners
uk: -w: відіслати нотатку всім власникам каналу

en: -a: send notice to all channel admins
uk: -a: відіслати нотатку всім адмінам каналу

en: -o: send notice to all channel ops
uk: -o: відіслати нотатку всім операторам каналу

en: -h: send notice to all channel halfops
uk: -h: відіслати нотатку всім півоператорам каналу

en: -v: send notice to all channel voices
uk: -v: відіслати нотатку всім голосам каналу

en: -q: quiet mode
uk: -q: тихий режим

en: Parameter message missing
uk: Немає параметричного повідомлення

en: Type /gnotice for help
uk: Наберіть /gnotice для довідки

en: Sending wallop to
uk: Відсилаю wallop до

en: Usage:
uk: Використання:

en: reason
uk: причина

en: This is not a channel window
uk: Це не вікно каналу

en: Unsupported type:
uk: Непідтримуваний тип:

en: Channel Owner
uk: Власник каналу

en: Channel Administrator
uk: Адміністратор каналу

en: Channel Operator
uk: Оператор каналу

en: Half Operator
uk: Півоператор

en: Voice
uk: Голосовий

en: User Operator
uk: Користувач оператор

en: Normal User
uk: Звичайний користувач

en: You must use DNS in an IRC context
uk: Ви повинні використовувати DNS в контексті IRC

en: You must be connected to a server
uk: Ви повинні бути приєднані до сервера

en: No such user:
uk: Немає такого користувача:

en: [Installer] Error: the first argument of copyFiles must be a source directory
uk: [Встановлювач] Помилка: перший параметр copyFiles має бути початковою текою

en: [Installer] Error: the second argument of copyFiles must be a file name or file regexp
uk: [Встановлювач] Помилка: другий параметр copyFiles має бути назвою файлу або рег_виразом

en: [Installer] Error: the third argument of copyFiles must be a destination directory
uk: [Встановлювач] Помилка: третій параметр copyFiles має бути текою призначення

en: The default script has been successfully installed.
uk: Стандартний сценарій встановлено успішно.

en: To connect to a server, type /server <server name>
uk: Щоб приєднатись до серверу, введіть /server <назва серверу>

en: Happy ircing :)
uk: Веселого чату :)

en: Logging
uk: Журналювання

en: Stop Highlighting (Local)
uk: Зупинити підсвічування (локально)

en: Start Highlighting (Local)
uk: Почати підсвічування (локально)

en: Always Highlight
uk: Завжди підсвічувати

en: Stop Highlighting
uk: Зупинити підсвічування

en: Multiple Users
uk: Кілька користувачів

en: Notify Avatar
uk: Сповіщення аватара

en: Clear Buffer
uk: Очистити буфер

en: You're not connected to a server
uk: Ви не приєднані до серверу

en: Dock
uk: Приробити

en: /WHOIS ?s (idle time)
uk: /WHOIS ?s (час простою)

en: &Information
uk: &Інформація

en: DNS for
uk: DNS для

en: Mask for
uk: Маска для

en: &Ignore
uk: &Ігнорувати

en: &Registration
uk: &Реєстрація

en: &Hop
uk: С&трибнути

en: &Part
uk: &Залишити

en: &Join
uk: &Увійти

en: Copy Channel Address
uk: Копіювати адресу каналу

en: Enter the message text
uk: Введіть текст повідомлення

en: &Page
uk: &Сторінка

en: Cancel
uk: Скасувати

en: &Join Channels...
uk: &Зайти на канали...

en: l (Connections)
uk: l (З'єднання)

en: m (Command Usage)
uk: m (Використання команди)

en: o (Operators)
uk: o (Оператори)

en: u (Uptime)
uk: u (Час в мережі)

en: z (Debug Stats?)
uk: z (Статус Налагодження?)

en: Undock
uk: Відділити

en: Automatically Join Channel
uk: Автоматично входити на канал

en: When Connecting to Server '?s'
uk: При під'єднанні до серверу '?s'

en: When Connecting to Network '?s'
uk: При під'єднанні до мережі '?s'

en: Part All Channels
uk: Залишити всі канали

en: Close All Queries
uk: Закрити всі привати

en: Close All Dead Channels
uk: Закрити всі мертві канали

en: Close All Dead Queries
uk: Закрить всі мертві привати

en: Unhighlight All Windows
uk: Зняти підсвітку з усіх вікон

en: Unhighlight All Channels
uk: Зняти підсвітку з усіх каналів

en: Unhighlight All Queries
uk: Зняти підсвітку з усіх приватів

en: &Query
uk: &Приватне повідомлення

en: Ig&nore
uk: І&гнор

en: &Highlight
uk: Пі&дсвітка

en: Notify avatar
uk: Сповіщення аватара

en: Chat with
uk: Чат з

en: Reverse Chat with
uk: Зворотній чат з

en: Secure Chat with
uk: Захищений чат з

en: Send to
uk: Надіслати до

en: Reverse Send to
uk: Надіслати зворотньо до

en: Secure Reverse Send to
uk: Надіслати безпечно зворотньо до

en: TDCC Send to
uk: TDCC Надіслати до

en: TDCC Reverse Send to
uk: TDCC Надіслати заоротньо до

en: Voice Chat
uk: Голосовой чат

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Ban
uk: Забанити

en: &Ban
uk: &Забанити

en: O&wner
uk: В&ласник

en: &Deowner
uk: Забрати права влас&ника

en: &Administrator
uk: &Адміністратор

en: &Deadministrator
uk: Забрати права а&дміністратора

en: &Op
uk: &Оператор

en: &Deop
uk: Забрати права оп&ератора

en: &Halfop
uk: &Півоператор

en: &Dehalfop
uk: Забрати права п&івоператора

en: &Voice
uk: Дати &голос

en: D&evoice
uk: Забрати го&лос

en: &Kick
uk: &Копнути

en: K&ick
uk: Ко&пнути

en: With...
uk: З...

en: Kick Reason
uk: Причина копняка

en: Enter a kick reason
uk: Введіть причину копняка

en: Kick/Ban
uk: Кік/бан

en: Kick/Ban Reason
uk: Причина кікбану

en: Enter a kick/ban reason
uk: Введіть причину кікбану

en: &Kick/Ban
uk: &Кік/бан

en: Copy Channel URL to Clipboard
uk: Копіювати URL каналу в буфер

en: Logging to
uk: Пишем журнал до

en: Flush Log File
uk: Заповнити журнал

en: Stop Logging
uk: Зупинити журналювання

en: Not Logging
uk: Не журналюю

en: Include Existing Buffer
uk: Включити існуючий буфер

en: Choose Log Filename
uk: Виберіть ім'я файлу журналу

en: is being ignored
uk: ігнорується

en: is not being ignored
uk: не ігнорується

en: Enable Ignore
uk: Ввімкнути ігнор

en: is registered as
uk: зареєстрований як

en: is in the notify list
uk: в списку сповіщень

en: has a default avatar
uk: має стандартний аватар

en: is not registered
uk: не зареєстрований

en: Register...
uk: Зареєструвати...

en: Quick Registration
uk: Швидка реєстрація

en: Edit Registration...
uk: Змінити реєстрацію...

en: Unregister
uk: Видалити реєстрацію

en: Add to Notify
uk: Додати до сповіщень

en: Remove from Notify
uk: Видалити зі сповіщень

en: Avatar
uk: Аватар

en: Choose...
uk: Вибір...

en: Choose Avatar Image File
uk: Виберіть файл аватара

en: Clear Default
uk: Скинути стандртні

en: IRC Context
uk: Контекст IRC

en: Options
uk: Опції

en: Help
uk: Допомога

en: Scripting
uk: Сценарії
