KVIrc - en to fi translation catalogue (1339 entries)

en: Success
fi: Onnistui

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Unknown command
fi: Tuntematon komento

en: Missing closing brace
fi: Puuttuva sukleva sulje

en: Unexpected end of command in string
fi: Odottamaton komennon loppuminen merkkijonossa

en: Unexpected end of command in dictionary key
fi: Odottamaton komennon loppuminen sanakirja-avaimessa

en: Switch dash without switch letter
fi: Viivan vaihdos ilman kirjaimen vaihtoa

en: Unknown function
fi: Tuntematon funktio

en: Unexpected end of command in parenthesis
fi: Odottamaton komennon loppuminen sulkeissa

en: Unexpected end of command in function parameters
fi: Odottamaton komennon loppuminen funktion parametrissä

en: Missing variable name
fi: Puuttuva muuttujan nimi

en: Variable or identifier expected
fi: Odotettiin muuttujaa tai tunnistetta

en: Left operand is not a number
fi: Vasen operandi ei ole numero

en: Multiple operations not supported for numeric operators
fi: Multi-operaatioita ei tueta numeerisille operaattoreille

en: Division by zero
fi: Jako nollalla

en: Modulo by zero
fi: Modulo nollalla

en: Right operand is not a number
fi: Oikea operandi ei ole numero

en: Unterminated expression (missing ')' ?)
fi: Päättämötön lauseke (puuttuva ')' ?)

en: Unterminated subexpression (Parenthesis mismatch)
fi: Päättämätön säännöllinen lauseke (sulkeet eivät täsmää)

en: Unexpected character
fi: Odottamaton merkki

en: Unknown operator
fi: Tuntematon operaattori

en: No host to resolve
fi: Ei selvitettävää isäntää

en: Valid name but the host has no IP address
fi: Toimiva nimi, mutta isännällä ei ole IP-osoitetta

en: Unknown node (host not found)
fi: Tuntematon solmu (istäntää ei löytynyt)

en: Host not found
fi: Isäntää ei löydy

en: Invalid IP address
fi: Virheellinen IP-osoite

en: Socket creation failed
fi: Pistokkeen luontivirhe

en: Failed to put the socket in non blocking mode
fi: Pistokkeet laittaminen ei-blokkaavaan moodiin epäonnistui

en: Bad file descriptor
fi: Virheellinen tiedostokuvaaja

en: Out of address space
fi: Osoitetila täynnä

en: Connection refused
fi: Yhteys evätty

en: Kernel networking panic
fi: Ytimen verkostoitumispaniikki

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Broken pipe
fi: Rikkinäinen putki

en: Invalid proxy address
fi: Proxyn osoite on virheellinen

en: Remote end has closed the connection
fi: Käyttäjä sulki yhteyden

en: No such module command
fi: Ei sellaista moduulikomentoa

en: No such module function
fi: Ei sellaista moduulifunktiota

en: Left operand is not a dictionary reference
fi: Vasen operandi ei ole sanakirjan viite

en: Right operand is not a dictionary reference
fi: Oikea operandi ei ole sanakirjan viite

en: Missing object class name
fi: Puuttuva objektin luokan nimi

en: No such object class
fi: Ei sellaista objektiluokka

en: No such object
fi: Ei sellaista objektia

en: No such object function
fi: Ei sellaista objektifunktiota

en: Invalid left operand
fi: Virheellinen vasen operandi

en: Not enough parameters
fi: Ei tarpeeksi parametrejä

en: Integer parameter expected
fi: Kokonaislukuparametriä odotettiin

en: Invalid parameter
fi: Virheellinen parametri

en: No such file
fi: Ei sellaista tiedostoa

en: Open parenthesis expected
fi: Odotettiin avointa sulkua

en: Open brace expected
fi: Odotettiin avointa suljetta

en: Can't kill a builtin class
fi: Ei voida kuolettaa sisäänrakennettua luokkaa

en: The SOCKSv4 protocol lacks IPv6 support
fi: SOCKSv4-protokolla tekee viivettä IPv6-tuelle

en: Unrecognized proxy reply
fi: Tunnistamaton proxyn vastaus

en: Proxy response: auth failed: access denied
fi: Proxyn vastaus: authaaminen epäonnistui: pääsy evätty

en: Proxy response: request failed
fi: Proxyn vastaus: pyyntö epäonnistui

en: Proxy response: general SOCKS failure
fi: Proxyn vastaus: yleinen SOCKS-virhe

en: Proxy response: connection not allowed
fi: Proxyn vastaus: yhteyttä ei sallita

en: Proxy response: network unreachable
fi: Proxyn vastaus: verkko saavuttamattomissa

en: Proxy response: host unreachable
fi: Proxyn vastaus: isäntä saavuttamattomissa

en: Proxy response: connection refused
fi: Proxyn vastaus: yhteys evätty

en: Proxy response: TTL expired
fi: Proxyn vastaus: TTL erääntyi

en: Proxy response: command not supported
fi: Proxyn vastaus: komentoa ei tueta

en: Proxy response: address type not supported
fi: Proxyn vastaus: osoitetyyppiä ei tueta

en: Proxy response: invalid address
fi: Proxyn vastaus:  virheellinen osoite

en: Invalid port number
fi: Portin numero on virheellinen

en: Socket not connected
fi: Pistoke ei ole yhdistetty

en: Insufficient resources to complete the operation
fi: Riittämättömät resurssit operaation suorittamiseen

en: Can't setup a listening socket : bind failed
fi: Ei voida aloittaa kuuntelevaa pistoketta : sitominen ei onnistunut

en: Can't resolve the localhost name
fi: Ei voida selvittää localhostin nimeä

en: Unsupported image format
fi: Kuvamuotoa ei tueta

en: Can't open file for appending
fi: Ei voida avata tiedostoa lisäämistä varten

en: Can't open file for writing
fi: Ei voida avata tiedostoa kirjoittamista varten

en: File I/O error
fi: Tiedosto-I/O-virhe

en: Acknowledge error
fi: Ymmärrysvirhe

en: Can't open file for reading
fi: Ei voida avata tiedostoa lukemista varten

en: Can't send a zero-size file
fi: Ei voida lähettää nolla-kokoista tiedostoa

en: Missing popup name
fi: Puuttuva ponnahdusikkunan nimi

en: 'item', 'popup', 'label' or 'separator' keyword expected
fi: 'item', 'popup', 'label' tai 'separator' avainsanoja odotettiin

en: Self modification not allowed
fi: Itsenäiset muutokset eivät ole sallittuja

en: Feature not available
fi: Ominaisuus ei ole saatavilla.

en: Unexpected characters in array index
fi: Odottamattomia merkkejä tauluindeksissä

en: Unexpected end in expression
fi: Odottamaton lausekkeen loppuminen

en: Unexpected end in array index
fi: Odottamaton tauluindeksin loppu

en: Case, match, regexp, default or break keyword expected
fi: Odotetiin kirjain, regexp, oletus tai taukoavainsanaa

en: Access denied
fi: Pääsy evätty

en: Address already in use
fi: Osoite on jo käytössä

en: Can't assign the requested address
fi: Ei voida antaa pyydettyä osoitetta

en: Connection reset by peer
fi: Palvelin/peer nollasi yhteyden

en: Host unreachable (no route to host)
fi: Isäntä saavuittamattomissa (ei reittiä isännälle)

en: Variable expected
fi: Odotettiin muuttujaa

en: Invalid array index: positive integer expected
fi: Virheellinen taulukkoindeksi: odotettiin positiivistä kokonaislukua

en: listen() call failed
fi: listen() kutsu epäonnistui

en: This executable has been compiled without SSL support
fi: Tämä suoritettava on käännetty ilman SSL-tukea

en: Secure Socket Layer error
fi: Turvallisen pistokkeen kerroksen virhe

en: Slash (/) character expected
fi: Odotettiin kauttaviivaa (/)

en: Unknown string manipulation operation
fi: Tuntematon merkkijonon käsittelyoperaatio

en: Operation aborted
fi: Toiminto keskeytetty

en: Unexpected token
fi: Odottamaton avainsana.

en: Scope object already defined (unexpected @)
fi: Laajuus-objekti on jo määritetty (odottamaton @)

en: There is no $this pointer in this scope (unexpected @)
fi: Täällä ei ole $this-osoitinta tässä laajuudessa (odottamaton @)

en: %1 bytes
fi: %1 tavua

en: Socket
fi: Pistoke

en: Block device
fi: Estä laite

en: Char device
fi: Merkkilaite

en: Octet stream (unknown)
fi: Oktettivirta (tuntematon)

en: Default
fi: Oletus

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Operation cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: Cancel
fi: Peruuta

en: File write error
fi: Tiedoston kirjoitusvirhe

en: File read error
fi: Tiedoston lukuvirhe

en: The file specified is not a valid KVIrc package
fi: Määritetty tiedosto ei ole kelvollinen KVIrc-paketti

en: The package has an invalid version number, it might have been created by a newer KVIrc
fi: Paketilla on virheellinen versionumero, se saattaa olla luotu uudemmalla KVIrcillä

en: Invalid info field: the package is probably corrupt
fi: Virheellinen tietokenttä: paketti on ehkä korruptoitunut

en: The package contains compressed data but this executable does not support compression
fi: Paketti sisältää pakattua dataa, mutta tämä suoritettava ei tue pakkausta

en: Failed to create the target directory
fi: Kohdehakemiston luonti epäonnistui

en: Failed to open a source file for reading
fi: Lähdetiedoston avaaminen lukemista varten ei onnistunut

en: Unpacking file %1
fi: Puretaan tiedostoa %1

en: Compression library initialization error
fi: Pakkauskirjaston alustusvirhe

en: Compression library error
fi: Pakkauskirjaston virhe

en: Compression library internal error
fi: Pakkauskirjaston sisäinen virhe

en: Error in compressed file stream
fi: Virhe pakatussa tiedostovirrassa

en: Reading package...
fi: Luetaan pakettia

en: Reading package header
fi: Luetaan paketin otsaketta

en: Reading package data
fi: Luetaan pakettidataa

en: Invalid data field: the package is probably corrupt
fi: Virheellinen tietokenttä: paketti on todennäköisesti korruptoitunut

en: Packaging file %1
fi: Paketoidaan tiedostoa %1

en: Error while compressing a file stream
fi: Virhe pakattaessa tiedostovirtaa

en: Creating package...
fi: Luodaan pakettia...

en: Writing package header
fi: Kirjoitetaan paketin otsaketta

en: Writing informational fields
fi: Kirjoitetaan tietokenttiä

en: Writing package data
fi: Kirjoitetaan pakettitietoa

en: The specified network has no server entries
fi: Määritetyllä verkolla ei ole palvelinmerkintöjä

en: Standalone Servers
fi: Yksittäiset palvelimet

en: DNS resolver busy
fi: DNS-selvittäjä on ruuhkainen

en: Failed to start the host lookup
fi: Ei voitu aloittaa isännän DNS:n selvittämistä

en: Internal error: unhandled DNS query type
fi: Sisäinen virhe: käsittelemätön DNS-kyselyn tyyppi

en: DNS query returned no IP address results of the requested type
fi: DNS-kysely ei palauttanut IP-osoitetta tuloksena pyydetylle tyypille

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: No request
fi: Ei pyyntöä

en: No filename specified for the "StoreToFile" processing type
fi: Tiedostonimeä ei ole määritetty "StoreToFile"-prosessointityypille

en: Unsupported protocol %1
fi: Protokollaa '%1' ei tueta

en: Connected to %1:%2: sending request
fi: Yhdistetty palvelimelle %1:%2: lähetetään pyyntö

en: Socket write error
fi: Pistokkeen kirjoitusvirhe

en: Contacting host %1 on port %2
fi: Yhdistetään isäntään %1 portissa %2

en: Failed to rename the existing file, please rename manually and retry
fi: Olemassa olevan tiedoston uudelleennimeäminen epäonnistui, nimeä se manuaalisesti ja yritä uudelleen

en: Can't open file "%1" for writing
fi: Ei voida avata tiedostoa "%1" kirjoittamista varten

en: Invalid HTTP response: %1
fi: Virheellinen HTTP-vastaus: %1

en: Received HTTP response: %1
fi: Saatiin HTTP-vastaus %1

en: The amount of received data exceeds the maximum length
fi: Vastaanotetun datan määrä ylittää enimmäispituuden

en: Header too long: exceeded 4096 bytes
fi: Otsake liian pitkä: ylitetty 4096 tavua

en: The amount of received data exceeds expected length
fi: Vastaanotetun datan määrä ylittää odotetun pituuden

en: Protocol error: invalid chunk size
fi: Protokollavirhe: virheellinen kimpaleen koko

en: Chunk header too long: exceeded 4096 bytes
fi: Palan koko liian pitkä: ylitetty 4096 tavua

en: Unable to start the DNS lookup
fi: DNS-selvityksen aloitus ei onnistunut

en: Looking up host %1
fi: Selvitetään isäntä %1

en: Host %1 resolved to %2
fi: Isäntä %1 selvitetty: %2

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Help
fi: Apua

en: Back
fi: Takaisin

en: Next
fi: Seuraava

en: Finish
fi: Päätä

en: Generic
fi: Yleinen

en: Generic actions
fi: Yleiset toiminnot

en: Settings
fi: Asetukset

en: Actions related to settings
fi: Asetuksiin liittyvät toiminnot

en: Scripting
fi: Skriptaus

en: Scripting related actions
fi: Skriptaukseen liittyvät toiminnot

en: Actions related to the Graphic User Interface
fi: Graafiseen käyttäjäliittymään liittyvät toiminnot

en: Channel
fi: Kanava

en: Tools
fi: Työkalut

en: Actions that will appear in the "Tools" menu
fi: Toiminnot, jotka tapahtuvat "Työkalut"-valikossa

en: KVIrc Messaging
fi: KVIrc viestintä

en: Message from %1:
fi: Viesti kohteelta %1:

en: View
fi: Katso

en: Ignore
fi: Ohita

en: No and Don't Ask Me Again
fi: Ei ja älä kysy uudelleen

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Remote command received (%s ...)
fi: Etäkomento vastaanotettu (%s ...)

en: File download failed
fi: Tiedostolataus onnistui

en: File download from %1 failed
fi: Tiedoston lataus kohteesta %1 epäonnistui

en: File download successfully complete
fi: Tiedostolataus onnistui

en: File download from %1 successfully complete
fi: Tiedoston lataus kohteesta %1 onnistui

en: Open with KVIrc
fi: Avaa KVIrcillä

en: KVIrc KVS Script
fi: KVIrc KVS-skripti

en: Run KVS Script
fi: Aja KVS-skripti

en: KVIrc Configuration File
fi: KVIrcin konfiguraatiotiedosto

en: KVIrc Theme Package
fi: KVIrc teemapaketti

en: Install Theme Package
fi: Asenna teemapaketti

en: KVIrc Addon Package
fi: KVIrc lisäyspaketti

en: Install Package
fi: Asenna paketti

en: Configure Servers...
fi: Konfiguroi palvelimet...

en: Allows you to configure the servers and eventually to connect to them
fi: Sallii sinun konfiguroida palvelimet ja lopulta yhdistää niihin

en: Manage Addons...
fi: Ylläpidä lisäyksiä...

en: Allows you to manage the script-based addons
fi: Sallii sinun ylläpitää skripti-pohjaisia lisäyksiä

en: Configure Registered Users...
fi: Konfiguroi rekisteröityneet käyttäjät...

en: Shows a dialog that allows editing the registered user entries
fi: Näyttää dialogin, joka sallii muokata rekisteröityjen käyttäjien merkintöjä

en: Configure Identity...
fi: Konfiguroi identiteettiä...

en: Allows you to configure nickname, username, avatar etc...
fi: Sallii sinun konfiguroida tunnusta, identtiä, avataria, jne...

en: Shows a window that allows monitoring the socket traffic
fi: Näyttää ikkunan joka sallii yhteysliikenteen valvontaa

en: Get Network Links
fi: Hae verkon linkit

en: Shows a window that allows viewing the network links
fi: Näytää ikkunan joka sallii verkon linkkien näkymän

en: Get Channel List
fi: Hae kanavalista

en: Shows a window that allows listing the network channels
fi: Näyttää ikkunan joka sallii kanavain listauksen

en: Configure KVIrc...
fi: Konfiguroi KVIrc...

en: Shows the general options dialog
fi: Näyttää yleisten valintojen ikkunan

en: Configure Theme...
fi: Konfiguroi teema

en: Shows the theme options dialog
fi: Näyttää teeman valintojen ikkunan

en: Manage Themes...
fi: Ylläpidä teemoja

en: Allows you to manage the themes
fi: Sallii sinun ylläpitää teemoja

en: Customize Toolbars...
fi: Hienosäädä työkalupalkkeja

en: Shows a window that allows editing script toolbars
fi: Näyttää ikkunan joka sallii skripti-työkalupalkkien muokkauksen

en: Join Channels...
fi: Liity kanaville...

en: Shows a dialog that allows you join channels
fi: Näyttää ikkunan joka sallii sinun liittyä kanaville

en: Edit Actions...
fi: Muokkaa toimintoja...

en: Shows a window that allows editing actions
fi: Näyttää ikkunan joka sallii toimintojen muokkauksen

en: Edit Aliases...
fi: Muokkaa aliaksia...

en: Shows a window that allows editing aliases
fi: Näyttää ikkunan joka sallii aliasten muokkauksen

en: Edit Classes...
fi: Muokkaa luokkia...

en: Shows a window that allows editing classes
fi: Näyttää ikkunan joka sallii luokkien muokkauksen

en: Edit Events...
fi: Muokkaa tapahtumia...

en: Shows a window that allows editing script events
fi: Näyttää ikkunan joka sallii skriptitapahtumien muokkauksen

en: Edit Popups...
fi: Muokkaa ponnahdusvalikkoja...

en: Shows a window that allows editing popup menus
fi: Näyttää ikkunan joka sallii ponnahdusvalikkojen muokkauksen

en: Script Tester
fi: Skriptin testaus

en: Creates an embedded editor for long scripts
fi: Luo sisällytettävän editorin suurille skripteill

en: Execute Script...
fi: Suorita skripti...

en: Allows executing a KVS script from file
fi: Sallii KVS-skriptin suorituksen tiedostosta

en: Help Index
fi: Apu-indeksi

en: Shows the documentation index
fi: Näyttää dokumentaatio-indeksi

en: Opens the KVIrc homepage
fi: Avaa KVIrcin kotisivun

en: Acquire Screenshot
fi: Nappaa kuvakaappaus

en: Manage File &Transfers
fi: Hallitse tiedostoja & siirtoja

en: Shows a window that lists file transfers
fi: Näyttää ikkunan, joka listaa tiedostosiirrot

en: Shows a graph representing I/O bandwidth traffic
fi: Näyttää kaavion I/O-kaistann liikenteestä

en: Browse Log Files
fi: Selaa lokitiedostoja

en: Shows a window that lists and filter log files
fi: Näyttää ikkunan, joka listaa ja suodattaa lokitiedostot

en: Manage S&hared Files
fi: Hallitse &jaettuja tiedostoja

en: Shows a window that list shared files
fi: Näyttää ikkunan, joka listaa jaetut tiedostot

en: New IRC Context
fi: Uusi IRC-konteksti

en: Creates a new IRC context console
fi: Luo uuden IRC-kontekstikonsolin

en: Quits KVIrc closing all the current connections
fi: Lopettaa KVIrcin, sulkee kaikki nykyiset yhteydet

en: IRC Context Display
fi: IRC-kontekstinäyttö

en: Shows a small display with IRC context information
fi: Näyttää pienen ilmaisimen IRC-kontekstin tiedoilla

en: Separator
fi: Väliviiva

en: Acts as a separator for other items: performs no action
fi: Toimii erottajana muille kohteille: ei tee toimintoa

en: Connect/Disconnect
fi: Yhdistä/Katkaise

en: Allows you to connect to a server or to terminate the current connection
fi: Sallii sinun yhdistää palvelimeen tai keskeyttää nykyisen yhteyden

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Abort Connection
fi: Keskeytä yhteys

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: Shows a popup menu that allows quickly selecting a channel to join
fi: Näyttää ponnahdusvalikon joka sallii nopeasti valitsemaan kanavan liityttäväksi

en: Other...
fi: Muu...

en: Clear Recent Channels List
fi: Tyhjennä äskettäisten kanavien lista

en: Change Nickname
fi: Vaihda tunnusta

en: Please enter the new nickname
fi: Kirjoita uusi nickname

en: Shows a popup menu that allows quickly changing the nickname
fi: Näyttää ponnahdusvalikon joka sallii nopeasti tunnuksen vaihdon

en: Clear Recent Nicks List
fi: Tyhjennä äskettäisten nickien lista

en: Shows a popup menu that allows quickly connecting to a server
fi: Näyttää ponnahdusvalikon joka sallii nopean yhdistämisen palvelimeen

en: Clear Recent Servers List
fi: Nollaa äskettäisten palvelimien lista

en: User Mode
fi: Käyttäjämoodi

en: Shows a popup menu that allows quickly changing user modes
fi: Näyttää ponnahdusvalikon joka sallii käyttäjämoodien nopean vaihdon

en: i: Invisible
fi: i: Näkymätön

en: Away/Back
fi: Pois/Takaisin

en: Allows entering and leaving away state
fi: Sallii siirtymisen ja poistumisen poissaolotilaan/tilasta

en: Enter Away Mode
fi: Siirry poissaolotilaan

en: Leave Away Mode
fi: Poistu poissaolotilasta

en: There's something wrong in your personal data: my '%1' is %2, while yours is %3
fi: Henkilökohtaisessa datassasi on jokin virhe: minun '%1' on %2, kun sinun on %3

en: Your default script is up to date.
    Do you want to restore it anyway?
fi: Oletusskriptisi on ajan tasalla.
    Haluatko silti palauttaa sen?

en: All
fi: Kaikki

en: Clear custom scripts
fi: Puhdista muokatut skriptit

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Addons
fi: Lisäosat

en: Aliases
fi: &Aliakset

en: Classes
fi: Luokat

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Popups
fi: Ponnahdusikkunat

en: Toolbars
fi: Työkalurivit

en: Advanced...
fi: Lisäkonfiguraatio...

en: Restore
fi: Palauta

en: Failed to set the encoding to %Q: mapping not available.
fi: Salauksen asettaminen kohteeksi %Q epäonnistui: kartoitus ei saatavilla.

en: Changed text encoding to %Q
fi: Tekstin enkoodaus on nyt %Q

en: Impossible to send STARTTLS command to the IRC server. Your connection will NOT be encrypted
fi: Mahdotonta lähettää STARTTLS-komentoa IRC-palvelimelle. Yhteytesi EI OLE salattu.

en: The server does not support STARTTLS command. Your connection will NOT be encrypted
fi: Palvelin ei tue STARTTLS-komentoa. Yhteyttäsi EI OLE salattu

en: Extended Capabilities don't seem to be supported by the server
fi: Palvelin ei näemmä tue laajennettuja toiminteitä

en: Connection to server lost
fi: Yhteys palvelimelle kadotettiin

en: Connection to server established
fi: Yhteys palvelimelle muodostettu

en: [LINK WARNING]: Socket message truncated to 512 bytes.
fi: [LINKKIVAROITUS]: Pistokeviesti typistetty 512 tavuun

en: The server seems to support the WATCH notify list method, will try to use it
fi: Palvelin näyttää tukevan WATCH-ilmoituslistatapaa, kokeillaan käyttää sitä

en: Can't resolve local host address, using user supplied one (%Q)
fi: Ei voida selvittää paikallista isäntäosoitetta, käytetään käyttäjän antamaa (%Q)

en: Can't resolve local host address, using default 127.0.0.1
fi: Ei voida selvittää paikallista isäntäosoitetta, käytetään oletusta 127.0.0.1

en: Local host address is %Q
fi: Paikallinen isäntäosoite on %Q

en: The server reports a hostname differing from what KVIrc set for the local hostname.
fi: Palvelin raportoi isäntänimen poikkeavan siitä, mitä KVIrc on asettanut paikalliseksi isäntänimeksi

en: This can happen if you use a broken bouncer, the IRC server masks your IP/Hostname or something weird is happening on the IRC server.
fi: Tämä voi tapahtua jos käytät viallista bounceria, IRC-palvelin naamio IP:n/isäntänimen tai jokin

en: Here goes your "broken bouncer hack": The server has changed the hostname but I'll ignore the IP address change
fi: Tässä tulee "rikkinäisen bouncerin hacki": Palvelin on vaihtanut isäntänimeä, mutta minä en ota huomioon IP-osoitteen muutosta

en: The local IP address as seen by the IRC server is %Q
fi: Paikallinen IRC-palvelimen näkemä IP-osoite on %Q

en: Can't start the DNS slave thread
fi: Ei voida aloittaa DNS-orjasäiettä

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q
fi: Ei voida selvittää paikallista isäntänimeä niin kuin IRC-palvelin sen näkee: %Q

en: Looking up the local hostname as seen by the IRC server (%Q)
fi: Selvitetään isäntänimeä niin, kuin IRC-palvelin sen näkee (%Q)

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q, using previously resolved %Q
fi: Ei voida selvittää paikallista isäntänimeä niin kuin IRC-palvelin sen näkee %Q, käytetään viimeksi selvitettyä %Q

en: Local hostname as seen by the IRC server resolved to %Q
fi: Paikallinen IRC-palvelimen näkemä isäntänimi ratkaistu: %Q

en: profile specific option
fi: profiilikohtainen valinta

en: profile specific alternative option
fi: profiilikohtainen vaihtoehtoinen valinta

en: server specific
fi: palvelinkohtainen/kohtaiset

en: server specific alternative option
fi: palvelinkohtainen vaihtoehtoinen valinta

en: network specific option
fi: verkkokohtainen valinta

en: network specific alternative option
fi: verkkokohtainen vaihtoehtoinen valinta

en: primary nickname specified in options
fi: ensisijainen nickname määritetty valinnoissa

en: alternative nickname specified in options
fi: valinnainen

en: second alternative nickname specified in options
fi: toinen vaihtoehtoinen nickname määritetty valinnoissa

en: third alternative nickname specified in options
fi: kolmas vaihtoehtoinen nickname on määritetty valinnoissa

en: random nickname
fi: satunnainen nickname

en: Using server specific username (%Q)
fi: Käytetään palvelinkohtaista käyttäjänimeä (%Q)

en: Using network specific username (%Q)
fi: Käytetään verkkokohtaista käyttäjänimeä (%Q)

en: connection specific
fi: yhteyskohtainen/kohtaiset

en: Using server specific real name (%Q)
fi: Käytetään palvelinkohtaista oikeaa nimeä (%Q)

en: Using network specific real name (%Q)
fi: Käytetään verkkokohtaista oikeaa nimeä (%Q)

en: Using connection specific password (%Q)
fi: Käytetään yhteyskohtaista salasanaa (%Q)

en: Using server specific password (%Q)
fi: Käytetään palvelinkohtaista salasanaa (%Q)

en: Using network specific password (%Q)
fi: Käytetään verkkokohtaista salasanaa (%Q)

en: Logging in as %Q!%Q :%Q
fi: Kirjaudutaan sisään käyttäjänä %Q!%Q :%Q

en: Executing scheduled network specific "on connect" commands
fi: Suoritetaan suunnitellut verkkokohtaiset "on connect"-komennot

en: Executing scheduled server specific "on connect" commands
fi: Suoritetaan suunnitellut palvelinkohtaiset "on connect"-komennot

en: Executing scheduled identity specific "on connect" commands
fi: Suoritetaan suunniteltuja tunnistuskohtaisia "on connect" (yhdistettäessä)-komentoja

en: The server refused the suggested nickname (%s) and named you %s instead
fi: Palvelin hylkäsi ehdotetun nicknamen (%s) ja antoi sinulle sen sijaan nimeksi %s

en: Login operations complete, happy ircing!
fi: Kirjautumistoimet valmiit, hauskaa irccaamista!

en: Executing scheduled network specific "on login" commands
fi: Suoritetaan suunnitellut verkkokohtaiset  "on login"-komennot.

en: Executing scheduled server specific "on login" commands
fi: Suoritetaan suunnitellut palvelinkohtaiset  "on login"-komennot.

en: Executing scheduled identity specific "on login" commands
fi: Suoritetaan suunnitellut tunnistuskohtaiset "on login"-komennot.

en: Setting configured user mode
fi: Asetetaan määritetty käyttäjämoodi

en: Auto-joining network specific channels
fi: Liitytään automaattisesti verkossa määrättyille kanaville

en: Auto-joining server specific channels
fi: Liitytään automaattisesti palvelimella määrätyille kanaville

en: Updating away state for channel %Q
fi: Päivitetään poissaolotilaa kanavalle %Q

en: c: Recipient for cconn messages
fi: c: Vastaanottaja cconn-viesteille

en: f: Recipient for full server notices
fi: f: Vastaanottaja täysille palvelimen huomautuksille

en: n: Recipient for nick changes
fi: n: Vastaanottaja tunnuksenvaihtoviesteille

en: r: User with restricted connection (or recipient for messages about rejected bots)
fi: r: Käyttäjällä on rajoitettu yhteys (tai on vastaanottaja viesteille hylätyistä boteista)

en: s: Recipient for server notices
fi: s: Vastaanottaja palvelimen huomautuksille

en: w: Recipient for WALLOPS messages
fi: w: Vastaanottaja WALLOPS-viesteille

en: Invite only
fi: Kutsupakko

en: Key
fi: Salasana

en: Limited number of users
fi: Käyttäjämäärärajoitus

en: Moderated
fi: Valvottu

en: No external messages
fi: Ei ulkoisia viestejä

en: Channel operators
fi: Kanavaoperaattorit

en: Private
fi: Yksityinen

en: Secret
fi: Salainen

en: Topic change restricted
fi: Aiheen vaihto rajoitettu

en: Voiced users
fi: Puheoikeutetut käyttäjät

en: Forbid channel CTCPs
fi: Kanava-CTCP kielletty

en: Moderate non auth users
fi: Valvo ei-authanneita käyttäjiä

en: IRC-Op only channel
fi: IRC-Op kanava

en: Only registered nicks can join
fi: Vain rekisteröityneet tunnukset voivat liittyä

en: Need SSL connection to join
fi: Liittymiseen tarvitsee SSL-yhteyden

en: Forbid channel NOTICEs
fi: Kanavailmoitukset (NOTICE) kielletty

en: No control codes (colors, bold, ..)
fi: Ei hallintakoodeja (värit, lihavointi,..)

en: Half-operators
fi: Puoli-operaattorit

en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Large ban/exempt/invex lists (staff only)
fi: Isot

en: Disallow kicking opers (staff only)
fi: Operaattoreiden potkiminen kielletty (vain henkilökunta)

en: Persistent (staff only)
fi: Toistuva  (vain henkilökunta)

en: Block forwarded users
fi: Estä ohjatut käyttäjät

en: Forward to another channel on uninvited
fi: Välitä toiselle kanavalla kutsumattomat

en: Allow anybody to invite
fi: Salli kenen vain tehdä kutsuja

en: Join throttling (<num>:<secs>)
fi: Liity kuristamalla (<num>:<sekunnit>)

en: Paranoid (disable KNOCK)
fi: Paranoia (KNOCK pois käytöstä)

en: Quiet
fi: Hiljainen

en: Need auth to join channel
fi: Kanavalle liittymiseen pitää olla authannut

en: Reduced moderation for ops
fi: Vähennetty valvontaa opseille

en: Bandwidth Saver
fi: Verkkokaistan säästäjä

en: Channel owners
fi: Kanavaomistajat

en: Delay users join to first message
fi: Viivästytä käyttäjien liittymistä ensimmäiseen viestiin

en: Contains hidden users (previously +D)
fi: Sisältää piilotettuja käyttäjiä (aiemmin +D)

en: Hide QUIT and PART messages
fi: Piilota QUIT ja PART viestit

en: Censor bad words
fi: Sensuroi kirosanat

en: Forbid /KNOCK
fi: /KNOCK kielletty

en: Redirect on channel full (mode +l)
fi: Uudelleenohjaa jos kanava on täynnä (moodi +l)

en: Need auth to speak and change nick
fi: Tarvitsee authata puhuakseen ja vaihtaakseen nickiä

en: Forbid nick change
fi: Nickin vaihtaminen kielletty

en: Disallow KICK (unless U-Line)
fi: KICK poistettu käytöstä (ellei U-Line)

en: Flood protection (<num><type>:<secs>)
fi: Tulvitussuojaus (<num><tyyppi>:<sekunnit>)

en: Auditorium: /NAMES and /WHO show only ops
fi: Auditorio: /NAMES ja /WHO näyttävät vain operaattorit

en: Strip colors
fi: Poista värit

en: Channel visible in LIST
fi: Kanava näkyvissä LIST:ssä

en: Permit foreign users without auth to JOIN
fi: Salli tuntemattomia käyttäjien, jotka eivät ole authanneet, liittyä

en: Need op/voice to change nick
fi: Tarvitsee olla op/äänioikeutettu vaihtaakseen nickiä

en: Block messages with too many CAPS
fi: Estä viestit, joissa liikaa CAPSia

en: Limit nick changes (<num>:<secs>)
fi: Rajoita nickien vaihdoksia (<määrä>:<sekunnit>)

en: Disable join after kick (<secs>)
fi: Liittyminen potkujen jälkeen estetty (<sekunteja>)

en: Need auth to change nick
fi: Tarvitsee authata vaihtaakseen nickiä

en: Channel IRC op
fi: Kanavan IRC operaattorit

en: Kick/[*]ban on message flood ([*]<num>:<secs>)
fi: Potkaise/[*]tee porttikielto viestitulvituksessa ([*]<määrä>:<sekunnit>)

en: Hostname resolution aborted
fi: Isännän ratkaisu keskeytetty

en: Attempting %Q to %Q (%Q) on port %u
fi: Yritetään %Q kohteeseen %Q (%Q) portissa %u

en: secure connection
fi: turvallinen yhteys

en: connection
fi: yhdistää

en: Attempting to 'bounce' on proxy %s on port %u (protocol %s)
fi: Yritetään 'hypätä' proxyä %s portissa %u (protokolla %s)

en: Using cached proxy IP address (%s)
fi: Käytetään välimuistissa olevaa proxyn IP-osoitetta (%s)

en: Unable to look up the IRC proxy hostname: Can't start the DNS slave
fi: Ei voida selvittää IRC-proxyn isäntänimeä: Ei voida aloittaa DNS-orjaa

en: Resuming direct server connection
fi: Palataan suoraan palvelinyhteyteen

en: Looking up the proxy hostname (%s)...
fi: Haetaan proxyn isäntänimeä (%s)...

en: Can't find the proxy IP address: %Q
fi: Ei voida löytää proxy-IP-osoitetta: %Q

en: Proxy hostname resolved to %Q
fi: Proxyn isäntänimi selvitetty: %Q

en: Using cached server IP address (%s)
fi: Käytetään välimuistissa olevaa palvelimen IP-osoitetta (%s)

en: Unable to look up the server hostname: Can't start the DNS slave
fi: Ei voida selvittää palvelimen isäntänimeä: Ei voida aloittaa DNS-orjaa

en: Looking up the server hostname (%s)...
fi: Haetaan palvelimen isäntänimeä (%s)...

en: Can't find the server IP address: %Q
fi: Ei voida löytää palvelimen IP-osoitetta: %Q

en: If this server is an IPv6 one, try /server -i %Q
fi: Jos tämä palvelin toimii IPv6:lla, kokeile /server -i %Q

en: Server has %d IP addresses, picking a random one
fi: Palvelimella on %d IP-osoitetta, otetaan satunnainen

en: Server has %d IP addresses, using the first one
fi: Palvelimella on %d IP-osoitetta, käytetään ensimmäistä

en: Server hostname resolved to %Q
fi: Palvelimen isäntänimeksi selvitetty %Q

en: Real hostname for %Q is %Q
fi: Todellinen isäntäminelle kohteelle %Q on %Q

en: The specified bind address (%Q) is not valid
fi: Määritettyä sitomisosoiteta (%Q) ei ole kelvollinen

en: The specified bind address (%Q) is not valid (the interface it refers to might be down)
fi: Määritettyä sitomisosoiteta (%Q) ei ole kelvollinen (liittymä, johon se ohjaa, voi olla alhaalla)

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid
fi: Järjestelmänlaajuinen IPv6-sitomis-osoite (%s) ei ole kelvollinen

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
fi: Järjestelmänlaajuinen IPv6-sitomis-osoite (%s) ei ole kelvollinen (liittymä, johon se ohjaa, voi olla alhaalla)

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid
fi: Järjestelmänlaajuinen IPv4-sitomis-osoite (%s) ei ole kelvollinen

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
fi: Järjestelmänlaajuinen IPv4-sitomis-osoite (%s) ei ole kelvollinen (liittymä, johon se ohjaa, voi olla alhaalla)

en: This is the first connection in this IRC context: using the global server setting
fi: Tämä on ensimmäinen yhteys tässä IRC-kontekstissä: käytetään globaaleja palvelinasetuksia

en: No servers available. Check the options dialog or use the /SERVER command
fi: Palvelimia ei saatavilla. Tarkista valinnat-dialogi tai käytä /SERVER-komentoa

en: No proxy hosts available, resuming direct connection
fi: Proxy-isäntiä ei saatavilla, palataan suoraan yhteyteen

en: Connection attempt failed [%s]
fi: Yhdistysyritys epäonnistui [%s]

en: Will attempt to reconnect in %1 seconds
fi: Yritetään yhdistää uudelleen %1 sekunnin kuluttua

en: %1 of %2
fi: %1/%2

en: Maximum number of reconnect attempts reached (%d): giving up
fi: Enimmäismäärä uudelleenyhdistysyrityksiä saavutettu (%d): annetaan periksi

en: The connection attempt failed while using a cached IP address for the current server
fi: Yhdistysyritys epäonnistui kun käytettiin välimuistista otettua IP-osoitetta nykyiselle palvelimelle

en: The problem *might* be caused by an updated DNS entry
fi: Ongelma *voi* johtua päivittyneestä DNS-merkinnästä

en: Try reconnecting with caching disabled
fi: Kokeile uudelleenyhdistää ilma kätkemistä

en: %Q established [%s (%s:%u)]
fi: %Q on vahvistettu  [%s (%s:%u)]

en: Secure connection
fi: Turvallinen yhteys

en: Connection
fi: Yhteys

en: Connection terminated [%s (%s:%u)]
fi: Yhteys keskeytetty [%s (%s:%u)]

en: The connection terminated unexpectedly. Trying to reconnect...
fi: Yhteys loppui odottamattomasti. Yritetään yhdistää uudelleen...

en: Sent QUIT, waiting for the server to close the connection...
fi: Lähetettiin poistumispyyntö, odotetaan, että palvelin sulkee yhteyden...

en: Reconnect attempt aborted
fi: Yhdistämisyritys keskeytetty

en: Failed to set up the link filter "%Q", will try with plain IRC
fi: Linkkisuodattimen "%Q" asetus ei onnistunut, kokeillaan pelkkää IRCiä

en: Failed to start the connection: %Q
fi: Yhteyden aloittaminen ei onnistunut: %Q

en: Contacting %Q %s (%s) on port %u
fi: Yhdistetään %Q %s (%s)

en: proxy host
fi: proxy-palvelin

en: IRC server
fi: IRC-palvelin

en: Low-level transport connection established [%s (%s:%u)]
fi: Vähätasoinen liikenne-yhteys avattu [%s (%s:%u)]

en: Starting Secure Socket Layer handshake
fi: Aloitetaan SSL-kädenpuristus

en: Secure proxy connection
fi: Turvallinen proxy-yhteys

en: Proxy connection
fi: Proxy-yhteys

en: Negotiating relay information
fi: Keskusteluvälitystiedot

en: Sent connection request, waiting for acknowledgement
fi: Lähetettiin yhteyspyyntö, odotetaan kuittausta

en: Sent target host data, waiting for acknowledgement
fi: Lähetettiin kohde-isäntädata, odotetaan kuittausta

en: Sent auth method request, waiting for acknowledgement
fi: Lähetettiin auth-tapapyyntö, odotetaan kuittausta

en: Sent username and password, waiting for acknowledgement
fi: Lähetettiin käyttäjänimi ja salasana, odotetaan kuittausta

en: Sent connection request, waiting for "HTTP 200" acknowledgement
fi: Lähetettiin yhteyspyyntö, odotetaan "HTTP 200"-kuittausta

en: [SSL ERROR]: %Q
fi: [SSL-VIRHE]: %Q

en: [PROXY ERROR]: %Q
fi: [PROXY-VIRHE]: %Q

en: [SOCKET]: %Q
fi: [YHTEYS]: %Q

en: [SOCKET ERROR]: %Q
fi: [YHTEYSVIRHE]: %Q

en: [SOCKET WARNING]: %Q
fi: [YHTEYSVAROITUS]: %Q

en: Binding to local address %1
fi: Sidotaan paikallisosoiteeseen %1

en: Binding to local address %1 failed: the kernel will choose the correct interface
fi: Sitominen paikallisosoitteeseen %1 epäonnistui: ydin valitsee oikean käyttöliittymän

en: Using HTTP protocol.
fi: Käytetään HTTP-protokollaa

en: Using SOCKSv4 protocol.
fi: Käytetään SOCKSv4-protokollaa

en: Using SOCKSv5 protocol.
fi: Käytetään SOCKSV5-protokollaa

en: We can accept auth method 0 (no auth)
fi: Voimme hyväksyä kirjautumis-metodin 0 (ei kirjautumista)

en: We can accept auth method 0 (no auth) or 2 (user/pass)
fi: Voimme hyväksyä kirjautumis-metodin 0 (ei kirjautumista) tai 2 (käyttäjätunnus/salasana)

en: Proxy response: auth OK: access granted
fi: Proxy-vastaus: kirjautuminen OK: pääsy myönnetty

en: Proxy response: target data OK: request granted
fi: Proxy-vastaus: kohde-data OK: pyyntö myönnetty

en: Proxy response:
fi: Proxy-vastaus:

en: Proxy said something about:
fi: Proxy sanoi jotakin aiheesta:

en: Server X509 certificate
fi: Palvelimen X5099 sertifikaatti

en: The server didn't provide a certificate
fi: Palvelin ei antanut sertifikaattia

en: Current transmission cipher
fi: Nykyinen siirtokoodi

en: Unable to determine the current cipher
fi: Nykyisen koodin päättäminen ei onnistunut

en: Partial socket write: packet broken into smaller pieces.
fi: Osittainen yhteyteen kirjoitus: paketti hajotettiin useampaan osaan

en: Sending out PING based lag probe
fi: Lähetettiin PING-pohjautuva viiveluotain

en: Sending out CTCP based lag probe
fi: Lähetettiin CTCP-pohjautuva viiveluotain

en: Registered lag check with reliability %u (%s)
fi: Rekisteröity viivetarkistus luotettavuudella %u (%s)

en: Lag check completed (%s)
fi: Viiveen tarkistus onnistui (%s)

en: Lag check aborted (%s)
fi: Viiveen tarkistus keskeytetty (%s)

en: %1 is on IRC
fi: %1 on IRCissä

en: %1 has left IRC
fi: %1 on lähtenyt IRCistä

en: Notify list: No users to check for, quitting
fi: Ilmoituslista: Ei käyttäjiä tarkistettavina, poistutaan

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (15 sec)
fi: Ilmoituslista: Aikaantumisaika (%d sekuntia) on liian lyhyt, nollataan se kohtuullisempaan (15 sekuntia)

en: Notify list: Notify list empty, quitting
fi: Ilmoituslista: Ilmoituslista tyhjä, poistuttaan

en: Notify list: ISON delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
fi: Ilmoituslista: ISON-viivytys (%d sekuntia) on liian lyhyt, nollataan kohtuullisempaan (5 sec)

en: Notify list: Checking for: %Q
fi: Ilmoituslista: Tarkistetaan

en: Notify list: Hey! You've used ISON behind my back? (I might be confused now...)
fi: Ilmoituslista: Hei! Käytit ISONia selkäni takana? (Saatan olla nyt hämmentynyt...)

en: registration mask changed, or nickname is being used by someone else
fi: rekisteröintimaskia vaihdettu, tai joku muu käyttää nicknamea

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
fi: Ilmoituslista: 
    !n
    %Q
     näyttäisi olevan paikalla, mutta maski [%Q@
    !h
    %Q
    ] ei täsmää (rekisteröintimaski ei täsmää, tai joku muu käyttää nickaname)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (restarting)
fi: Ilmoituslista: odottamaton epäjohdonmukaisuus, käyttäjärekisteritietokantaa muutettu? (uudelleenkäynnistetään)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, expected 
    !n
    %Q
     in the registered user DB
fi: Ilmoituslista: odottamaton epäjohdonmukaisuus, odotettiin "
    !n
    %Q
    " käyttäjärekisteritietokannassa

en: Notify list: USERHOST delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
fi: Ilmoituslista: USERHOST-viivytys (%d sekuntia) on liian lyhyt, nollataan se järkevämpään (5 sekuntia)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, userhost list is empty!
fi: Ilmoituslista: odottamaton epäjohdonmukaisuus, käyttäjäisäntälista on tyhjä!

en: Notify list: Checking userhost for: %Q
fi: Ilmoituslista: Tarkistetaan käyttäjäisäntää '%Q' varten

en: Notify list: Hey! You've used USERHOST behind my back? (I might be confused now...)
fi: Ilmoituslista: Hei! Käytit USERHOSTia selkäni takana? (Saatan olla nyt hämmentynyt...=

en: Notify list: Broken USERHOST reply from the server? (%s)
fi: Ilmoituslista: Rikkinäinen USERHOST-vastaus palvelimelta? (%s)

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to have gone offline before USERHOST reply was received, will recheck in the next loop
fi: Ilmoituslista: 
    !n
    %Q
     lähti ennen kuin vastaanotettiin USERHOST-vastausta, tarkistetaan seuraavassa silmukassa

en: Starting notify list
fi: Aloitetaan ilmoituslista

en: No users in the notify list
fi: Ilmoituslistalla ei ole käyttäjiä

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
fi: Ilmoituslista: Aikaantumisaika (%d sekuntia) on liian lyhyt, nollataan se kohtuullisempaan (5 sekuntia)

en: Notify list: Adding watch entries for %Q
fi: Ilmoituslista: Listätään katsomismerkintöjä käyttäjälle %Q

en: watch entry listing requested by user
fi: käyttäjä pyysi katsomismerkintälistaa

en: possible watch list desync
fi: mahdollinen katsomislistan pois-synkronointi

en: registration mask changed or desync with the watch service
fi: rekisteröintimaski vaihtunut tai pois-synkronoitu watch-palvelun kanssa

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (watch: registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
fi: Ilmoituslista: 
    !n
    %Q
     näyttäisi olevan paikalla, mutta maski [%Q@
    !h
    %Q
    ] ei täsmää (katso: rekisteröintimaski ei täsmää, tai joku muu käyttää nicknamea)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (watch: restarting)
fi: Ilmoituslista: odottamaton epäjohdonmukaisuus, käyttäjärekisteritietokantaa muutettu? (katso: uudelleenkäynnistetään)

en: watch entry added by user
fi: katsomismerkinnän lisäsi käyttäjä

en: removed from watch list
fi: poistettu katsomislistalta

en: Notify list: Stopped watching for 
    !n
    %Q
fi: Ilmoituslista: Lopetettu katsomasta kohdetta 
    !n
    %Q

en: watch
fi: katso

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     is offline (watch)
fi: Ilmoituslista: 
    !n
    %Q
     on poissa (katso)

en: unmatched watch list entry
fi: ei-täsmäävä katsomislistan merkintä

en: Normal text
fi: Normaali teksti

en: Selection
fi: Valinta

en: Highlighted text
fi: Korostettu teksti

en: URL foreground
fi: URL-edusta

en: Parser error
fi: Jäsennysvirhe

en: Parser warning
fi: Jäsennysvaroitus

en: Host lookup result
fi: Isännän DNS-selvitykseen tulos

en: Socket message
fi: Pistokeviesti

en: Socket warning
fi: Pistokevaroitus

en: Socket error
fi: Pistokevirhe

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: Connection status
fi: Yhteyden tila

en: System warning
fi: Järjestelmävaroitus

en: System message
fi: Järjestelmäviesti

en: Unhandled server reply
fi: Käsittelemätön palvelinvastaus.

en: Server information
fi: Palvelimen tiedot

en: Server ping
fi: Palvelin-ping

en: Join message
fi: Liittymisviesti

en: Part message
fi: Poistumisviesti

en: Unrecognized/broken message
fi: Ymmärtämätön/rikkinäinen viesti

en: Topic message
fi: Aiheviesti

en: Own private message
fi: Oma yksityisviesti

en: Channel private message
fi: Kanavayksityisviesti

en: Query private message
fi: Kysely-yksityisviesti

en: CTCP reply
fi: CTCP-vastaus

en: CTCP request replied
fi: CTCP-pyyntö vastattu

en: CTCP request ignored
fi: CTCP-pyyntö ohitettu

en: CTCP request flood warning
fi: CTCP-pyyntöjen tulvitusvaroitus

en: CTCP request unknown
fi: CTCP-pyyntö tuntematon

en: User action
fi: Käyttäjätoiminto

en: Avatar change
fi: Avatarin muutos

en: Quit message
fi: Lopettamisviesti

en: Split message
fi: Jaa viesti

en: Quit on netsplit message
fi: Lopetus netsplitissä-viesti

en: Nick changes
fi: Nickin vaihdos

en: +o mode change
fi: +o moodin vaihdos

en: -o mode change
fi: -o moodin vaihdos

en: +v mode change
fi: +v moodin vaihdos

en: -v mode change
fi: -v moodin vaihdos

en: Multiple user mode change
fi: Monen käyttäjämoodin vaihdos

en: Channel key change
fi: Kanava-avaimen muutos

en: Channel limit change
fi: Kanavarajan muutos

en: +b mode change
fi: +b moodin vaihdos

en: -b mode change
fi: -b moodin vaihdos

en: +e mode change
fi: +e moodin vaihdos

en: -e mode change
fi: -e moodin vaihdos

en: +I mode change
fi: +I moodin vaihdos

en: -I mode change
fi: -I moodin vaihdos

en: Multiple channel mode change
fi: Monen kanavamoodin vaihdos

en: Who reply
fi: Kuka vastaa

en: DCC request
fi: DCC-pyyntö

en: DCC message
fi: DCC-viesti

en: DCC error
fi: DCC-virhe

en: Nickname problem
fi: Nickname-ongelma

en: Channel creation time reply
fi: Kanavan luontiaikavastaus

en: Notify list joins
fi: Ilmoituslistaa liittyy

en: Notify list leaves
fi: Ilmoituslista poistuu

en: Own encrypted private message
fi: Oma salattu yksityisviesti

en: Channel encrypted private message
fi: Kanavan salattu yksityisviesti

en: Query encrypted private message
fi: Kysely salattu yksityisviesti

en: DCC chat message
fi: DCC-chat-viesti

en: Encrypted DCC chat message
fi: Salattu DCC-chat-viesti

en: Login operations completed
fi: Kirjautumistoimet suoritettu

en: Kick action
fi: Potkutoiminto

en: Links reply
fi: Links-vastaus

en: Spam report
fi: Roskapostiraportti

en: ICQ message
fi: ICQ-viesti

en: ICQ user-message
fi: ICQ-käyttäjäviesti

en: Outgoing ICQ user-message
fi: Lähtevä ICQ-käyttäjäviesti

en: Channel notice
fi: Kanavailmoitus

en: Encrypted channel notice
fi: Salattu kanavailmoitus

en: Query notice
fi: Kyselyilmoitus

en: Encrypted query notice
fi: Salattu kyselyilmoitus

en: Server notice
fi: Palvelinhuomautus

en: Halfop mode change
fi: Puolioperaattori-moodin vaihdos

en: Unknown CTCP reply
fi: Tuntematon CTCP-vastaus

en: NickServ message
fi: NickServin viesti

en: ChanServ message
fi: ChanServin viesti

en: Away message
fi: Poissaoloviesti

en: Ident message
fi: Ident-viesti

en: Channel list message
fi: Kanavalista-viesti

en: Half-deop mode change
fi: Puoli-ei-operaattorimoodin vaihdos

en: Invite message
fi: Kutsuviesti

en: Multimedia message
fi: Multimedia-viesti

en: Query trace message
fi: Kysely-jäljitys-viesti

en: Wallops message
fi: Wallops-viesti

en: Join error message
fi: Liittymisen virheviesti

en: Broadcast private message
fi: Julkaise yksityisviesti

en: Broadcast notice
fi: Esiintymisilmoitus

en: Am kicked
fi: Minut on potkaistu

en: Am op'd
fi: Olen nyt operaattori

en: Am voiced
fi: Olen nyt käyttäjä-operaattori

en: Am deop'd
fi: En enää ole operaattori

en: Am devoiced
fi: En enää ole äänioikeutettu

en: Am halfop'd
fi: Olen nyt puolioperaattori

en: Am de-halfop'd
fi: En enää ole puolioperaattori

en: Ban matching my mask
fi: Porttikielto vastaa minun maskiani

en: Unban matching my mask
fi: Pois-bännäys täsmää minun maskiani

en: Ban exception matching my mask
fi: Porttikieltopoikkeus täsmää minun maskiani

en: Ban unexception matching my mask
fi: Porttikielto vastaa minun maskiani

en: Invite exception matching my mask
fi: Kutsupoikkeus vastaa minun maskiani

en: Invite unexception matching my mask
fi: Kutsu-epäpoikkeus vastaa minun maskiani

en: Ignored user message
fi: Ohitettu käyttäjäviesti

en: Server statistics
fi: Palvelintilastot

en: SSL message
fi: SSL-viesti

en: Search
fi: Etsi

en: Generic success
fi: Yleinen onnistuminen

en: Generic status
fi: Yleinen tila

en: Generic verbose message
fi: Yleinen monisanainen viesti

en: Generic warning
fi: Yleinen virhe

en: Generic error
fi: Yleinen virhe

en: Generic critical error
fi: Yleinen kriittinen virhe

en: Chan admin status set
fi: Kanavan ylläpitäjätilan asetus

en: Chan admin status unset
fi: Kanavan ylläpitäjätilan asetus poistettu

en: Own chan admin status set
fi: Oman kanavan ylläpitäjä-tilan asetus

en: Own chan admin status unset
fi: Oman kanavan ylläpitäjä-tilan asettaminen pois

en: Userop mode change
fi: Käyttäjä-op-moodin vaihdos

en: User-deop mode change
fi: Käyttäjä-de-op-moodin vaihdos

en: Am userop'd
fi: Olen nyt käyttäjä-operaattori

en: Am de-userop'd
fi: En enää ole käyttäjä-operaattori

en: Verbose/Debug
fi: Jaarittelu/Debuggaus

en: Chan owner status set
fi: Kanavan omistajatila asetettu

en: Chan owner status unset
fi: Kanavan omistajatilan asetus poistettu

en: Own chan owner status set
fi: Oman kanavan omistaja-tilan asettaminen

en: Own chan owner status unset
fi: Oman kanavan omistaja-tilan asettaminen pois

en: Server error
fi: Palvelinvirhe

en: BitTorrent message
fi: BitTorrent-viesti

en: IRC Op status set
fi: IRC Op-tilan asetus

en: IRC Op status unset
fi: IRC Op-tilan poisasetus

en: Own IRC Op status set
fi: Oma IRC-op-tila asetus

en: Own IRC Op status unset
fi: Oma IRC-op tilan poisasetus

en: Extended capability message
fi: Laajennettujen toiminteiden viesti

en: Channel URL
fi: Kanavan URL

en: MemoServ message
fi: MemoServ-viesti

en: Missing absolute directory for the theme information
fi: Puuttuu absoluuttinen kansio teeman tiedoille

en: Failed to create the theme directory
fi: Teemahakemiston luonti epäonnistui

en: Failed to save one of the theme images
fi: Yhden teemakuvan tallentaminen ei onnistunut

en: Failed to create the theme subdirectory
fi: Teeman alakansion luominen ei onnistunut

en: Boolean options (1/0)
fi: Boolean-valinnat (1/0)

en: Rectangle options (x,y,width,height)
fi: Nelikulmion valinnat (x,y,leveys,korkeus)

en: String options (string value)
fi: Merkkijonovalinnat (merkkijonon arvo)

en: Color options (#RRGGBB)
fi: Värivalinnat (#RRGGBB)

en: Mirccolor options (#RRGGBB)
fi: Mirc-värivalinnat (#RRGGBB)

en: Pixmap options (image path)
fi: Pixmap-valinnat (kuvan polku)

en: Unsigned integer options (unsigned integer constant)
fi: Allekirjoittamattomia kokonaislukuvalintoja (allekirjoittamaton kokonaislukuvakio)

en: Font options (family,pointsize,style,charset,weight,flags (biusf))
fi: Kirjasinvalinnat (fontti,koko,tyyli,koodaus,paino,liput (biusf))

en: Message color options (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))
fi: Viestin värivalinnat (kuva_id,etusija,tausta,logFlag (0/1))

en: String list options (comma separated list of strings)
fi: Merkkijonolistan valinnat (pilkuilla eroteltu)

en: [SSL]:  Cipher: %c%s
fi: [SSL]:  Salakirjoitus: %c%s

en: [SSL]:  Version: %c%s
fi: [SSL]:  Versio: %c%s

en: [SSL]:  Bits: %c%d (%d used)
fi: [SSL]:  Bitit: %c%d (%d käytetty)

en: [SSL]:  Version: %c%d
fi: [SSL]:  Versio: %c%d

en: [SSL]:  Subject:
fi: [SSL]:  Aihe:

en: [SSL]:     Common name: %c%s
fi: [SSL]:     Yleinen nimi: %c%s

en: [SSL]:     Organization: %c%s
fi: [SSL]:     Organisaatio: %c%s

en: [SSL]:     Organizational unit: %c%s
fi: [SSL]:     Organisaation yksikkö: %c%s

en: [SSL]:     Country: %c%s
fi: [SSL]:     Maa: %c%s

en: [SSL]:     State or province: %c%s
fi: [SSL]:     Osavaltio tai maakunta: %c%s

en: [SSL]:     Locality: %c%s
fi: [SSL]:     Paikkakunta: %c%s

en: [SSL]:   Issuer:
fi: [SSL]:   Liikkeellelaskija:

en: [SSL]:   Public key: %c%s (%d bits)
fi: [SSL]:   Julkinen avain: %c%s (%d bittiä)

en: [SSL]:   Signature type: %c%s
fi: [SSL]:   Allekirjoituksen tyyppi: %c%s

en: [SSL]:   Signature contents: %c%s
fi: [SSL]:   Allekirjoitus sisältää: %c%s

en: Peer X509 certificate
fi: Peer-X509-sertifikaatti

en: [SSL]: The peer didn't provide a certificate
fi: [SSL]: Peer ei antanut sertifikaattia

en: [SSL]: Can't find out the current cipher info
fi: [SSL]: Ei voida löytää nykyisen salakirjoituksen tietoja

en: [%s]: [SSL]: Using certificate file %s
fi: [%s]: [SSL]: Käytetään sertifikaattitiedostoa %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the certificate file %s
fi: [%s]: [SSL-VIRHE]: Tiedosto-I/O-virhe kun yritettiin käyttää sertifikaattitiedostoa %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: %s
fi: [%s]: [SSL-VIRHE]: %s

en: [%s]: [SSL]: Using private key file %s
fi: [%s]: [SSL]: Käytetään yksityistä avaintiedostoa %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the private key file %s
fi: [%s]: [SSL ERROR]: Tiedosto- I/O-virhe, kun yritettiin käyttää yksityistä avaintiedostoa %s

en: The theme information file does not exist
fi: tTeeman tietotiedosto ei ole olemassa

en: The theme data file does not exist
fi: Teeman tietotiedosto ei ole olemassa

en: This KVIrc executable is too old for this theme (minimum theme engine version required is %1 while this theme engine has version %2)
fi: Tämä KVIrc-suoritettava on liian vanha tälle teemalle (minimi tälle teemakoneistolle vaadittu on %1 kun tämän teemakoneiston versio on %2)

en: Theme information file is not valid
fi: Teeman tietotiedosto ei ole kelvollinen

en: Failed to load the specified screenshot image
fi: Määritellyn kuvakaappauksen lataaminen ei onnistunut

en: Invalid option
fi: Kelvoton valinta

en: Failed to save the screenshot image
fi: Ei voitu tallentaa kuvakaappaus-kuvaa

en: commandline::userfriendly
fi: komentorivi::käyttäjä-ystävällinen

en: commandline::kvs
fi: komentorivi::kvs

en: You're not connected to a server
fi: Et ole yhdistettynä palvelimelle

en: This executable was built without SSL support
fi: Tämä suoritettava on rakennettu ilman SSL-tukea

en: No public key certificate defined in KVIrc options.
fi: Ei julkista avainsertifikaattia määritetty KVIrcin valinnoissa.

en: File I/O error while trying to use the public key file %s
fi: Tiedosto-I/O-virhe kun yritettiin käyttää julkista avaintiedostoa %s

en: Can't load certificate from public key file %s
fi: Ei voida ladata sertifikaattia julkisesta avaintiedostoa %s

en: This module has no version information: refusing to load it
fi: Tällä moduulilla ei ole versiotietoja, hylätään lataamasta sitä

en: This module was compiled for a different KVIrc version and can't be loaded
fi: Tämä moduuli on käännetty toiselle KVIrcin versiolle, sitä ei voida ladata

en: Failed to execute the init routine
fi: Käynnistysrutiinin suorittaminen epäonnistui

en: Loaded module '%s' (%s)
fi: Ladattiin moduuli '%s' (%s)

en: Unloaded module '%s'
fi: Moduulia '%s' ei voida ladata

en: [Server parser]: [%s][%s] %Q
fi: [palvelin-parseri]: [%s][%s] %Q

en: [Server parser]: %s
fi: [palvelin-parseri]: %s

en: Ignoring DCC from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
fi: Jätetään DCC huomiotta käyttäjältä 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: Ignoring CTCP from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
fi: Jätetään CTCP huomiotta käyttäjältä 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: The following CTCP reply has unrecognized target %Q
fi: Seuraavalla CTCP vastauksella on ei-tunnistettu kohde %Q

en: Channel CTCP
fi: Kanava-CTCP

en: %Q %Q reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: %Q %Q vastaus käyttäjältä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: The following CTCP request has unrecognized target %Q
fi: Seuraavalla CTCP pyynnöllä on ei-tunnistettu kohde %Q

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignored (flood limit exceeded)
fi: %Q %Q%c pyyntö käyttäjältä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q) jätettiin huomiotta (tulvaraja ylitetty)

en: ignored (unrecognized)
fi: jätettiin huomiotta (ei tunnistettu)

en: ignored
fi: jätettiin huomiotta

en: replied
fi: vastattiin

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q
fi: %Q %Q%c pyyntö käyttäjältä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q

en: The following CTCP PING reply has unrecognized target "%Q"
fi: Seuraavalla CTCP PING vastauksella on ei-tunnistettu kohde "%Q"

en: The following CTCP PING reply has a broken time identifier "%S", don't trust the displayed time
fi: Seuraavalla CTCP PING vastauksella on rikkinäinen aika-ilmaisin "%S", älä luota näytettyyn aikaan

en: %Q PING reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sec %u msec
fi: %Q PING vastaus käyttäjältä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sekuntia, %u millisekuntia

en: The following CTCP ACTION has unrecognized target %Q
fi: Seuraavalla CTCP ACTION:lla on ei-tunnistettu kohde %Q

en: CTCP ACTION from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: CTCP ACTION käyttäjältä  
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Unable to add file offer for file %Q (File not readable?)
fi: Ei voida lisätä tiedostotarjousta tiedostolle %Q (tietostoa ei voida lukea?)

en: private
fi: yksityinen

en: channel notification:
fi: kanavailmoitus:

en: notification
fi: ilmoitus

en: %1 unsets avatar
fi: %1 otti avatarinsa pois

en: %1 changes avatar to %2
fi: %1 vaihtoi avatarikseen %2

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (HTTP GET %s)
fi: : Ei kelvollista paikallista kopiota avatarista saatavilla, pyydetään (HTTP GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; failed to start an HTTP transfer, ignoring
fi: : Ei kelvollista paikallista kopiota avatarista saatavilla, ei voida aloittaa HTTP-siirtoa, ohitetaan

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (DCC GET %s)
fi: : Ei kelvollista paikallista kopiota avatarista saatavilla, pyydetään (DCC GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; flood limit exceeded, ignoring
fi: : Ei kelvollista paikallista kopiota avatarista saatavilla, tulvitusraja saavutettu, jätetään huomiotta

en: : No valid local copy of avatar available, ignoring
fi: : Ei kelvollista paikallista kopiota avatarista saatavilla, ohitetaan

en: : No such nickname in the user database, ignoring the change
fi: : Ei sellaista nicknamea käyttäjätietokannassa, ohitetaan muutos

en: Ignoring DCC %S request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)
fi: Ei oteta huomioon DCC %S-pyyntöä käyttäjältä  
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)

en: Processing DCC %Q request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)
fi: Käsitellään DCC %Q-pyyntöä käyttäjältä  
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)

en: Unable to process the above request: DCC module may be broken
fi: Pyyntöä ei voida käsitellä: DCC-moduuli voi olla viallinen

en: Received ping from 
    !s
    %Q
     (PING %Q), replied pong
fi: Vastaanotettiin ping käyttäjältä 
    !s
    %Q
     (PING %Q), vastattiin

en: Received pong from 
    !s
    %s
     (PONG %s)
fi: Vastaanotettiin pong käyttäjältä 
    !s
    %s
     (PONG %s)

en: Server ERROR: %Q
fi: Palvelimen VIRHE: %Q

en: Missing channel parameter in join message
fi: Kanavaparametri puuttuu liittymisviestistä

en: Received a join message for an unknown channel, possible desync
fi: Vastaanotettiin liittymisviesti tuntemattomalle kanavalla, mahdollisesti desync

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
     [implicit +%c umode change]
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on liittynyt kanavalle  
    !c
    %Q
     [epäsuora +%c käyttäjämoodin vaihdos]

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on liittynyt kanavalle 
    !c
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just joined 
    !c
    %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on juuri liittynyt kanavalle 
    !c
    %Q

en: Received a part message for an unknown channel, possible desync
fi: Vastaanotettiin poistumisviesti tuntemattomalle kanavalle, desync

en: You have left channel 
    !c
    %Q
fi: Olet poistunut kanavalta 
    !c
    %Q

en: You have left channel 
    !c
    %Q
    : %Q
fi: Olet poistunut kanavalta 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
    : %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on poistunut kanavalta 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on poistunut kanavalta 
    !c
    %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
    : %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on juuri poistunut kanavalta 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on juuri poistunut kanavalta 
    !c
    %Q

en: Netsplit detected: %s
fi: Palvelinkatkaisu havaittu: %s

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has quit IRC: %Q
fi: 
    !n
    %Q
    [%Q@
    !h
    %Q
    ] on lopettanut: %Q

en: Received a kick message for an unknown channel, possible desync
fi: Vastaanotettiin potkuviesti tuntemattomalle kanavalle, mahdollisesti desync

en: You have been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: Sinut on potkittu kanavalta 
    !c
    %Q
     käyttäjän 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] toimesta: %Q

en: Attempting to rejoin 
    !c
    %Q
    ...
fi: Aiotaan uudelleen liittyä kanavalle 
    !c
    %Q
    ...

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on potkittu kanavalta 
    !c
    %Q
     käyttäjän 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] toimesta: %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on juuri potkittu kanavalta 
    !c
    %Q
     käyttäjän 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] toimesta: %Q

en: Ignoring query-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: Jätetään kyselyviesti käyttäjältä 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] huomiotta: %Q

en: Ignoring channel-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: Jätetään kanavaviesti käyttäjältä 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] huomiotta: %Q

en: NickServ requests authentication, executing scheduled command
fi: NickServ pyytää kirjautumista, ajetaan asetettu komento

en: The scheduled NickServ identification command appears to be broken, please change the setting
fi: Asetettu NickServin kirjautumiskomento vaikuttaa olevan rikki, ole hyvä ja vaihda

en: Spam notice from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%Q")
fi: Spam-huomautus käyttäjältä 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (täsmää spamsanan "%Q" kanssa)

en: Received a topic message for an unknown channel, possible desync
fi: Vastaanotettiin kutsuviesti tuntemattomalle kanavalle

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has changed topic to "%Q%c"
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] on vaihtanut kanavan aiheeksi "%Q%c"

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] is now known as 
    !n
    %Q
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] nyt tunnetaan käyttäjänä 
    !n
    %Q

en: You have changed your nickname to %Q
fi: Olet vaihtanut tunnukseksesi "%Q"

en: The target of this query was lost and has been found when 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] changed their nickname to 
    !n
    %Q
fi: Tämän kyselyn  kohde kadotettiin ja löydettiin uudelleen kun 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] vaihtoi tunnuksekseen 
    !n
    %Q

en: The recent nickname change from 
    !n
    %Q
     to 
    !n
    %Q
     caused a query collision: merging output
fi: Juuri tapahtunut tunnuksen vaihto käyttäjältä 
    !n
    %Q
     to 
    !n
    %Q
     aiheutti kyselytörmäyksen, liitetään sisällöt toisiinsa

en: End of merged output
fi: Liitetyn sisällön loppu

en: Ignoring invite from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
fi: Ei oteta huomioon kutsua käyttäjältä 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: double-click the channel name to join
fi: tuplapainalla kanavan nimeä liittyäksesi

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] invites you to channel 
    !c
    %Q
     (%Q)
fi: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] kutsuu sinut kanavalle 
    !c
    %Q
     (%Q)

en: Received an invite message directed to another nick, possible desync
fi: Vastaanotettiin kutsuviesti, joka on ohjattu toiselle nickille, mahdollisesti desync

en: WALLOPS from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: WALLOPS käyttäjältä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: You have set user mode %s
fi: Olet asettanut käyttäjämoodin %s

en: Received a mode change for an unknown channel, possible desync
fi: Vastaanotettiin moodin vaihdos tuntemattomalle kanavalle, mahdollisesti desync

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel key
fi: %Q [%Q@%Q] on poistanut kanavan salasanan

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m-l
    limit to %Q
fi: %Q [%Q@%Q] on asettanut kanavan 
    !m-l
     rajaksi %Q

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel limit
fi: %Q [%Q@%Q]  on poistanut kanavan rajan

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !n
    %Q
fi: %Q [%Q@%Q] on asettanut moodin %c%c 
    !n
    %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m%c%c
    mode %c%c
fi: %Q [%Q@%Q] on asettanut kanavan 
    !m%c%c
    moodin %c%c

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %s %Q
fi: %Q [%Q@%Q] on asettanut moodin %s %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel mode %s
fi: %Q [%Q@%Q] on asettanut kanavamoodin %s

en: Server capabilities: %Q
fi: Palvelimen toiminnallisuudet: %Q

en: Capability change acknowledged: %Q
fi: Ominaisuusmuutos tunnistettu: %Q

en: Capability change denied: %Q
fi: Toiminnallisuusvaihdos evätty: %Q

en: Currently enabled capabilities: %Q
fi: Nyt aktivoidut kyvyt: %Q

en: Received unknown extended capability message: %Q %Q
fi: Vastaanotettiin tuntematon laajennettu yhteensopivuusviesti: %Q %Q

en: One or more standard mode flags are missing in the server available modes.
    This is caused either by a non RFC1459-compliant IRC daemon or a broken server reply.
    Server umodes seem to be '%s' and channel modes seem to be '%s'.
    Ignoring this reply and assuming that the basic set of modes is available.
    If you have strange problems, try changing the server.
fi: Yksi tai useampi standardi-moodilipukkeista puuttuu palvelimen saatavilla olevista moodeista
    Tämän aiheuttaa joko ei-RFC1459-mukainen IRC-daemoni tai rikkinäinen palvelimen vastaus.
    Palvelimen käyttäjämoodit näyttävät olevan '%s' ja kanavamoodit '%s'.
    Jätetään tämä viesti huomiotta ja oletetaan että perusmoodisetti on saatavilla.
    Jos sinulla on kummallisia ongelmia, yritä vaihtaa palvelinta.

en: Available user modes:
fi: Saatavilla olevat käyttäjämoodit:

en: : Unknown user mode
fi: : Tuntematon käyttäjämoodi

en: Available channel modes:
fi: Saatavilla olevat kanavamoodit:

en: Server %Q version %S supporting user modes '%S' and channel modes '%S'
fi: Palvelin %Q version %S tukee käyttäjämoodeja '%S' ja kanavamoodeja '%S'

en: This server supports the WATCH notify list method, it will be used
fi: Tämä palvelin tukee WATCH-huomautuslistametodia, sitä käytetään

en: The current network is %Q
fi: Nykyinen verkko on %Q

en: This server supports the CODEPAGE command, it will be used
fi: Tämä palvelin tukee CODEPAGE-komentoa, sitä käytetään

en: This server supports: %s
fi: Tämä palvelin tukee: %s

en: End of NAMES for 
    !c
    %Q
fi: NAMES-tietojen loppu kohteelle 
    !c
    %Q

en: The following message appears to be encrypted, but the crypto engine failed to decode it: %Q
fi: Seuraava viesti näyttäisi olevan salattu, mutta cyptausmoottori ei pysty purkamaan sitä: %Q

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Channel topic is: %Q
fi: Kanavan aihe on: %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     is: %Q
fi: Kanavan 
    !c
    %Q
     aihe on: %Q

en: No channel topic is set
fi: Kanavan aihetta ei ole asetettu

en: No topic is set for channel 
    !c
    %Q
fi: Kanavalle 
    !c
    %Q
     ei ole asetettu aihetta

en: Topic was set by %Q on %Q
fi: Aiheen on asettanut %Q %Q

en: Topic was set by %Q
fi: Aiheen on asettanut %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q on %Q
fi: Aiheen kanavalle 
    !c
    %Q
     asetti %Q %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q
fi: Aiheen kanavalle 
    !c
    %Q
     asetti %Q

en: Channel mode for 
    !c
    %Q
     is %s
fi: Kanavan 
    !c
    %Q
     kanavamoodi on %s

en: User mode for 
    !n
    %Q
     is %s
fi: Käyttäjämoodi käyttäjälle 
    !n
    %Q
     on %s

en: (Unknown)
fi: (Tuntematon)

en: %Q for 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (set by %Q on %Q)
fi: %Q käyttäjälle 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (aika:%Q, asettaja: %Q)

en: Ban listing
fi: Bännilista

en: End of channel %Q for 
    !c
    %Q
fi: Kanavan %Q:n loppu kanavalle 
    !c
    %Q

en: ban list
fi: bännilista

en: invite list
fi: kutsulista

en: ban exception list
fi: bännipoikkeuslista

en: owner list
fi: omistajalista

en: protected/admin list
fi: suojaus/ylläpitäjälista

en: reop list
fi: uudelleen-op-lista

en: spam filter list
fi: tulvitussuodatinlista

en: Invite listing
fi: Kutsulista

en: Ban exception listing
fi: Bännipoikkeuslista

en: Owner listing
fi: Omistajalista

en: Admin/protected nicks listing
fi: Ylläpidon/suojatuiden nickien listaus

en: Reop masks listing
fi: Reop-maskilistaus

en: Spam filter listing
fi: Späm-suodatuslistaus

en: WHO entry for %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cChannel%c: 
    !c
    %Q
    , %cServer%c: 
    !s
    %Q
    , %cHops%c: %d, %cFlags%c: %Q, %cAway%c: %Q, %cReal name%c: %Q
fi: WHO-merkintä käyttäjälle %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cKanava%c: 
    !c
    %Q
    , %cPalvelin%c: 
    !s
    %Q
    , %cHyppyjä%c: %d, %cLiput%c: %Q, %cPoissa%c: %Q, %cOikea nimi%c: %Q

en: End of WHO list for %Q
fi: /WHO -listan loppu käyttäjälle %Q

en: The server is refusing all the login nicknames: giving up, you must send the nickname manually
fi: Palvelin hylkää kaikki kirjautumistunnukset: annetaan periksi, sinun täytyy lähettää nickname manuaalisesti

en: Command syntax %Q: %Q
fi: Komennon syntaksi: %Q: %Q

en: Tip: %Q
fi: Vinkki: %Q

en: End of help about %Q
fi: Aputietojen loppu asialle %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is away: %Q
fi: %c
    !n
    %Q
    %c on poissa: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
fi: %c
    !n
    %Q
    %c on %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c oikea nimi: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c was %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
fi: %c
    !n
    %Q
    %c oli %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name was: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c oikea nimi oli: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's channels: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c kanavat: %Q

en: Received a broken RPL_WHOISIDLE, can't evaluate the idle time
fi: Vastaanotettiin viallinen RPL_WHOISIDLE, ei voida laskea idlausaikaa

en: %c
    !n
    %Q
    %c's idle time: %ud %uh %um %us
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c idle-aika on: %ud %uh %um %us

en: %c
    !n
    %Q
    %c's signon time: %Q
fi: %c
    !n
    %Q
    %c on ollut kirjautuneena: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's server: 
    !s
    %Q
     - %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c palvelin: 
    !s
    %Q
     - %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is authenticated as %Q
fi: %c
    !n
    %Q
    %c on tunnistettu nimellä %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's actual host: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c todellinen isäntä: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's info: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c tiedot: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS info from 
    !s
    %Q
fi: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS-tiedot kohteesta 
    !s
    %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS info from 
    !s
    %Q
fi: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS-tiedot kohteesta 
    !s
    %Q

en: Can't evaluate creation time
fi: Ei voida arvioida luomiaikaa

en: Channel was created at %Q
fi: Kanava on luotu %Q

en: Channel 
    !c
    %Q
     was created at %Q
fi: Kanava 
    !c
    %Q
     on luotu %Q

en: USERHOST info: %Q
fi: USERHOST-tiedost: %Q

en: Channel list begin: channel, users, topic
fi: Kanavalista alkaa: kanava, käyttäjät, aihe

en: List: %Q
fi: Lista: %Q

en: Link: %Q
fi: Linkki: %Q

en: [Leaving away status after %ud %uh %um %us]: %Q
fi: [Jätetään poissaolotila, olit poissa %ud %uh %um %us]: %Q

en: [Leaving away status]: %Q
fi: [Jätetään poissaolotila]: %Q

en: Restoring pre-away nickname (%Q)
fi: Palautetaan ennen poissaoloa ollutta nickanema (%Q)

en: [Entering away status]: %Q
fi: [Olet nyt poissaolotilassa]: %Q

en: Setting away nickname (%Q)
fi: Asetetaan poissaolon nickname (%Q)

en: %c
    !s
    %s
    %c's server info: %s
fi: Käyttäjän %c
    !s
    %s
    %c palvelintiedot: %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's administrator is %s
fi: Käyttäjän %c
    !s
    %s
    %c ylläpitäjä on %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's contact address is %s
fi: Käyttäjän %c
    !s
    %s
    %c yhteysosoite on %s

en: 
    !n
    %Q
     invited %Q into channel %Q
fi: 
    !n
    %Q
     kutsui käyttäjän %Q kanavalle %Q

en: %c
    !s
    %s
    %c's information:
fi: Käyttäjän %c
    !s
    %s
    %c tiedot:

en: End of %c
    !s
    %s
    %c's information
fi: Kohteen %c
    !s
    %s
    %c tietojen loppu

en: %c
    !s
    %s
    %c's time is %Q
fi: Käyttäjän %c
    !s
    %s
    %c kello on %Q

en: %Q: no such server
fi: %Q: ei sen nimistä palvelinta

en: %Q: no such channel
fi: %Q: ei sen nimistä kanavaa

en: Your encoding is now %Q
fi: Enkoodauksesi on nyt %1

en: %c
    !n
    %Q
    %c's codepage is %Q: %Q
fi: Käyttäjän %c
    !n
    %Q
    %c codepage on  %Q: %Q

en: Your user mode is %s
fi: Käyttäjämoodisi on %s

en: Authenticated as %Q
fi: Tunnistautunut nimellä %Q

en: SASL authentication successful
fi: SASL-tunnistautuminen onnistui

en: Script
fi: Skripti

en: said something recently
fi: sanoi jotakin vähän aikaa sitten

en: is talking
fi: puhuu

en: and
fi: ja

en: were talking recently
fi: puhuivat vähän aikaa sitten

en: are talking
fi: puhuvat

en: Dead channel
fi: Kuollut kanava

en: operator
fi: operaattori

en: operators
fi: operaattoria

en: active user
fi: aktiivinen käyttäjä

en: active users
fi: aktiivista käyttäjää

en: hot user
fi: kuuma käyttäjä

en: hot users
fi: kuumaa käyttäjää

en: channel owner
fi: kanavaomistaja

en: channel owners
fi: kanavaomistajaa

en: channel administrator
fi: kanavan ylläpitäjä

en: channel administrators
fi: kanavan ylläpitäjää

en: half-operator
fi: puolioperaattori

en: half-operators
fi: puolioperaattoria

en: voiced user
fi: puheoikeuksinen käyttäjä

en: voiced users
fi: puheoikeuksista käyttäjää

en: user-operator
fi: käyttäjäoperaattori

en: user-operators
fi: käyttäjäoperaattoria

en: user total
fi: käyttäjä yhteensä

en: users total
fi: käyttäjää yhteensä

en: No activity
fi: Ei aktiivisuutta

en: Minimal activity
fi: Minimaalista aktiivisuutta

en: Very low activity
fi: Hyvin matalaa aktiivisuutta

en: Might be low activity
fi: Saattaisi olla matalaa aktiivisuutta

en: Low activity
fi: Matalaa aktiivisuutta

en: Might be medium activity
fi: Saattaisi olla keskitason aktiivisuutta

en: Medium activity
fi: Keskitason aktiivisuutta

en: Might be high activity
fi: Saattaisi olla korkeaa aktiivisuutta

en: High activity
fi: Korkeaa aktiivisuutta

en: Might be very high activity
fi: Saattaisi olla hyvin korkeaa aktiivisuutta

en: Very high activity
fi: Hyvin korkeaa aktiivisuutta

en: Might be flooded with messages
fi: Saattaisi olla tulvitettu viesteillä

en: Flooded with messages
fi: Tulvitettu viesteillä

en: human
fi: ihmisen aiheuttamaa

en: [Dead channel]
fi: [Kuollut kanava]

en:  on
fi:  palvelimella

en: Sent part request, waiting for reply...
fi: Lähetettiin poistumispyyntö, odotetaan vastausta...

en: Double-click to edit...
fi: Kaksoisnapauta muokataksesi

en: Channel synchronized in %d.%d seconds
fi: Kanava synkronoitu %d.%d ssä sekunnissa

en: CONSOLE
fi: KONSOLI

en: Address:
fi: Osoite:

en: Current IRC URI
fi: Nykyinen IRC -osoite

en: Male
fi: Mies

en: Female
fi: Nainen

en: Registered as
fi: Rekisteröity nimimerkillä

en: You have just attempted to close a console window with an active connection inside.
    Are you sure you wish to terminate the connection?
fi: Olet sulkemassa konsoli-ikkunaa jossa on aktiivinen yhteys.
    Haluatko varmasti sulkea yhteyden?

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &Always
fi: &Aina

en: &No
fi: &Ei

en: You have just attempted to close the last console window.
    Are you sure you wish to quit KVIrc?
fi: Olet sulkemassa viimeistä konsoli-ikkunaa.
    Haluatko varmasti sulkea KVIrcin?

en: Failed to load avatar with name "%Q" and local path "%Q"
fi: Ei pystytty lataamaan avataria nimellä "%Q" ja paikallispolulla "%Q"

en: No connection
fi: Ei yhteyttä

en: Connection in progress...
fi: Yhdistetään...

en: Login in progress...
fi: Kirjaudutaan sisään...

en: away
fi: poissa

en: channel
fi: kanava

en: channels
fi: kanavaa

en: query
fi: kysely

en: queries
fi: kyselyä

en: Connected since
fi: Yhteys aloitettiin

en: Online for
fi: On ollut yhdistettynä

en: Server idle for
fi: Palvelin on idlannut

en: Cryptography/text transformation
fi: Kryptografia/tekstin muunnos

en: Enable encryption
fi: Ota salaus käyttöön

en: Encrypt key:
fi: Salausavain:

en: Enable decryption
fi: Ota salauksen purku käyttöön

en: Decrypt key:
fi: Purkuavain

en: Close
fi: Sulje

en: You have been paged by
fi: Sinut pagesi käyttäjä

en: Debug Messages
fi: Debuggaa viestit

en: The file %1 already exists.<br>Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.<br>Haluatko varmasti ylikirjoittaa sen?

en: Builtin images
fi: Sisäänrakennetut kuvat

en: Small icons
fi: Pienet kuvakkeet

en: Full path
fi: Täysi polku

en: Builtin $icon(%1) [index %2]
fi: Sisäänrakennettu $icon(%1) [indeksi %2]

en: directory
fi: hakemisto

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: bytes
fi: tavua

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: line break
fi: rivinvaihdos

en: line breaks
fi: rivinvaidosta

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Paste
fi: L&iitä

en: Paste &File
fi: Liitä &tiedosto

en: Stop Paste
fi: Pysäytä liittäminen

en: Clear
fi: Tyhjää

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Insert Icon
fi: Liitä kuvake

en: %d matches: %Q
fi: %d osumaa: %Q

en: No matches
fi: Ei osumia

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: No IRC context
fi: Ei IRC -kontekstia

en: Lag: ?.??
fi: Viive: ?.??

en: Toggle Search
fi: Haku

en: Zoom In
fi: Zoomaa sisään

en: Zoom Out
fi: Zoomaa ulos

en: Choose Temporary Font...
fi: Valitse väliaikainen kirjaisin

en: Choose Temporary Background...
fi: Valitse väliaikainen tausta...

en: Clear Buffer
fi: Tyhjennä ikkuna

en: Choose Font
fi: Valitse fontti

en: Choose the background image...
fi: Valitse taustakuva...

en: Pos %1
fi: Kohta %1

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Looking up host %Q...
fi: Selvitetään isäntä %Q...

en: Scroll up to read from the last read line
fi: Rullaa ylös lukeaksesi viimeisimmän lukurivin

en: Click to open this link
fi: Klikkaa avataksesi tämän linkin

en: Double-click to open this link
fi: Kaksoisnapauta avataksesi tämän linkin

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: No topic message has been received from the server yet
fi: Ei aihetta vastaanotettu vielä palvelimelta

en: ### Existing data buffer:
fi: ### Olemassaoleva data:

en: ### End of existing data buffer.
fi: ### Loppu olemassaolevasta datasta

en: &Next
fi: &Seuraava

en: &Previous
fi: &Edellinen

en: &Options
fi: &Valinnat

en: Set &All
fi: Aseta &kaikki

en: Set &None
fi: &Älä aseta mitään

en: &Save As...
fi: &Tallenna nimellä...

en: Pattern:
fi: Kuvio:

en: Plain Text
fi: Pelkkä teksti

en: Wildcards
fi: Villit kortit

en: Match:
fi: Täsmää:

en: &Case sensitive
fi: &Riippuu kirjainkoosta

en: Can't open the filter file %s for reading.
fi: Ei voida avata suodatintiedostoa %s lukemista varten

en: Failed to write the filter file %Q (IO Error)
fi: Ei voida kirjoittaa suodatintiedostoon %Q (I/O virhe)

en: Can't open the filter file %Q for writing
fi: Ei voida avata suodatintiedostoa %Q kirjoittamista varten

en: Show %1
fi: Näytä %1

en: Customize...
fi: Hienosäädä...

en: Insert a nickname or a mask matching *!*@*
fi: Aseta nickname tai maski, joka vastaa *!*@*

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Mask
fi: Maski

en: Set by
fi: Asettaja:

en: Set at
fi: Asetettu

en: Re&move
fi: &Poista

en: &Add
fi: &Lisää

en: Scri&pting
fi: &Skriptaus

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: &Help
fi: A&pua

en: &Tip of the Day
fi: &Päivän vihje

en: About &KVIrc
fi: Tietoja &KVIrcistä

en: KVIrc Home&page
fi: KVIrcin ko&tisivut

en: Report a Bug / Propose Improvements
fi: Raportoi virheestä / Ehdota parannusta

en: Restore &Default Script...
fi: Palauta &oletusskripti...

en: &Other...
fi: &Muu...

en: Show &Icon Table
fi: Näytä &kuvaketaulukko

en: Open &Terminal
fi: Avaa &terminaali

en: &Apply
fi: &Ota käyttöön

en: This option is also available as
fi: Tämä valinta on myös saatavilla komentona

en: , probably away
fi: , luultavasti pois

en: Common channels: %2
fi:  kanavat: %2

en: No common channels
fi: Ei yhteisiä kanavia

en: [Dead query]
fi: [Kuollut kysely]

en: The target of this query has changed from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] to 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
fi: Tämän kyselyn kohde on vaihtunut käyttäjästä 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] käyttäjään 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: Common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
fi: Yhteiset kanavat käyttäjän 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] kanssa: %Q

en: No common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
fi: Ei yhteisiä kanavia käyttäjän %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] kanssa.

en: This query has no active targets, no message sent
fi: Tällä kyselyllä ei ole aktiivisia kohteita, ei viestiä lähetetty.

en: &Browse...
fi: &Selaa...

en: Unloadable
fi: Ei voida ladata

en: Choose a File - KVIrc
fi: Valitse tiedosto - KVIrc

en: Choose a Directory - KVIrc
fi: Valitse kansio - KVIrc

en: A&dd
fi: &Lisää

en: Choose Color
fi: Valitse väri

en: Sample Text
fi: Esimerkkiteksti

en: Foreground
fi: Tekstin väri

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Background
fi: Tausta

en: Play
fi: Soita

en: Name
fi: Nimi

en: Password
fi: Salasana

en: Remove %1
fi: Poista %1

en: Add Applet
fi: Lisää appletti

en: Drag the applet while holding the Shift or Ctrl key to move it to the desired position
fi: Vedä appletti Shift- tai Ctrl-näppäin pohjassa, ja siirrä se halutulle paikalleen

en: Network
fi: Verkko

en: Server
fi: Palvelin

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Local IP
fi: Paikallinen IP

en: Away
fi: poissa

en: Away Indicator
fi: Poissaoloilmaisin

en: Away since
fi: Poissa

en: Not away
fi: Et ole pois

en: Lag measure not available yet
fi: Viivemittaus ei vielä saatavilla

en: Lag meter engine disabled
fi: Viivemittaajakoneisto on otettu pois päältä

en: Lag Indicator
fi: Viiveilmaisin

en: Format
fi: Muoto

en: Simple Clock
fi: Yksinkertainen kello

en: Show total connection time
fi: Näytä yhteysaika

en: Connection Timer
fi: Yhteysaikailmaisin

en: Check on startup
fi: Tarkista käynnistettäessä

en: Update Indicator
fi: Päivitysilmaisin

en: Update missing
fi: Päivitys puuttuu

en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

en: The remote server replied with
fi: Etäpalvelin vastasi

en: No updates found
fi: Päivityksiä ei löytynyt

en: New updates found
fi: Uusia päivityksiä löytyi

en: Icon Size
fi: Kuvakekoko

en: Button Style
fi: Napin tyyli

en: History
fi: Historia

en: Set on
fi: Asetettu:

en: No topic is set
fi: Ei aihetta asetettu

en: Double-click to set...
fi: Kaksoisnapauta asettaaksesi

en: Sort
fi: Lajittele

en: Reverse Sort
fi: Lajittele käänteisesti

en: %1 is an <b>IrcOp</b>
fi: %1 on <b>IrcOp</b>

en: List of window types available in this release of KVIrc:
fi: Ikkunatyypit tässä KVIrcin versiossa saatavilla

en: Use Default Encoding
fi: Käytä oletusenkoodia

en: Current:
fi: Nykyinen:

en: Standard
fi: Standardi

en: Smart (Send Local)
fi: Fiksu (Lähetä lokaali)

en: Smart (Send UTF-8)
fi: Fiksu (Lähetä UTF-8)

en: Starting last log
fi: Aloitetaan  viimeisin loki

en: End of log
fi: Lokin loppu

en: Window List
fi: Ikkunalista

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: %cCore action: %Q
fi: %cYdintoiminto: %Q

en: %cUser action: %Q
fi: %cKäyttäjätoiminto: %Q

en: Label: %Q
fi: Nimiö: %Q

en: Category: %Q
fi: Kategoria: %Q

en: Description: %Q
fi: Kuvaus: %Q

en: The action "%1" is disabled
fi: Toiminto "%1" on pois käytöstä

en: Internal error: call a head-shrinker
fi: Sisäinen virhe: kutsu kallonkutistaja

en: The switch -l requires -c
fi: Kytkin -l vaatii -c

en: The switch -s requires -w with a combination of flags 'c','x' and 'q'
fi: Kytkin -s tarvitsee -w yhdistelmällä lipuista 'c','x' ja 'q'

en: Can't set the current avatar to '%Q': failed to start the http transfer
fi: Ei voida asettaa nykyistä avataria '%Q': http-siirron aloittaminen epäonnistui

en: Can't set the current avatar to '%Q': can't load the image
fi: Ei voida asettaa nykyistä avataria '%Q': ei voida ladata kuvaa

en: Invalid timeout specified, using default
fi: Virheellinen vanhenemisaika määritetty, käytetään oletusta

en: Notifying avatar '%Q' to %Q
fi: Ilmoitetaan avatar '%Q' kohteeseen %Q

en: The current window is not a channel
fi: Nykyinen ikkuna ei ole kanava

en: The specified window (%Q) is not a channel
fi: Määritetty ikkuna (%Q) ei ole kanava

en: &Join
fi: &Liity

en: &Register
fi: &Rekisteröidy

en: Clear Recent
fi: Tyhjennä äskettäiset

en: Show this window after connecting
fi: Näytä tämä ikkuna kun yhteys muodostettu

en: Registered Channels
fi: Rekisteröidyt kanavat

en: Recent Channels
fi: Äskettäiset kanavat

en: Current Network
fi: Nykyinen verkko

en: All Networks
fi: Kaikki verkot

en: Join
fi: Liity

en: Delete
fi: Poista

en: The config file '%Q' has been changed but is opened as read-only: changes will be lost
fi: Määritystiedosto '%Q' on vaihdettu, mutta avattu vain-lukuoikeudella: muutokset menetetään

en: Unable to find the specified context
fi: Ei voida löytää määritettyä kontekstia

en: Unable to find the current context
fi: Ei voida löytää nykyistä kontekstia

en: You specified a bad string for the parameter "type"
fi: Määritit virheellisen merkkijonon paremetrille "type"

en: The specified context is disconnected
fi: Määritetty konteksti on katkaistu

en: The current context is disconnected
fi: Nykyinen konteksti on katkaistu

en: The specified context's socket is disconnected
fi: Määritetyn kontekstin pistoke on katkaistu

en: The current context's socket is disconnected
fi: Nykyisen kontekstin pistoke on katkaistu

en: Unable to get SSL information: query not recognized
fi: Ei saada SSL-tietoja: Kyselyä ei tunnistettu

en: Destination file exists: no copy made
fi: Kohdetiedosto on olemassa: kopiota ei tehty

en: Failed to copy from '%Q' to '%Q'
fi: Kopiointi kohteesta '%Q' kohteeseen '%Q' ei onnistunut

en: Either the source doesn't exist or the destination can not be created
fi: Joko lähdettä ei ole olemassa tai kohdetta ei voida luoda

en: Failed to write to file '%Q': the destination couldn't be opened
fi: Tiedostoon '%Q' ei voida kirjoittaa: kohdetta ei voida avata

en: Missing data array
fi: Puuttuva tietoryhmä

en: Can't open file '%1' for writing
fi: Ei voida avata tiedostoa '%1' kirjoittamista varten

en: Error writing bytes to file '%1'
fi: Virhe kirjoitettaessa tavuja tiedostoon '%1'

en: Destination file exists: file not renamed
fi: Kohdetiedosto on olemassa: tiedostoanimeä ei ole muutettu

en: Failed to rename '%Q' to '%Q'
fi: Ei voitu nimetä uudelleen kohdetta '%Q' kohteeksi '%Q'

en: Failed to make the directory '%Q'
fi: Ei voitu tehdä hakemistoa '%Q'

en: Failed to remove the file '%Q'
fi: Ei voitu poistaa tiedostoa '%Q'

en: Failed to remove the directory '%Q'
fi: Ei voitu poistaa hakemistoa '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for reading
fi: Ei voida avata tiedostoa '%Q' lukemista varten

en: Read error for file '%Q' (have been unable to read the requested size in 1000 retries)
fi: Lukuvirhe tiedostolle '%Q' (ei voitu lukea pyydettyä kokoa 1000 yrityksellä)

en: Read error for file '%Q'
fi: Lukuvirhe tiedostolle '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for writing
fi: Ei voida avata tiedostoa  '%Q' kirjoittamista varten

en: Can't read data from file
fi: Ei voida lukea tietoa tiedostosta

en: '%Q' algorithm is not supported
fi: Algoritmia '%Q' ei tueta

en: Unknown option '%1', defaulting to 'm'
fi: Tuntematon valinta '%s', oletetaan 'm'

en: Query not found: %Q
fi: Kyselyä ei löytynyt: %Q

en: Failed to initialize the Mircryption engine: %Q
fi: Ei voitu alustaa micryptausmoottoria: %Q

en: Untitled
fi: nimeämätön

en: Show index
fi: Näytä indeksi

en: Refresh index
fi: Virkistä indeksi

en: Using a wildcard within phrases is not allowed.
fi: Villien korttien käyttäminen merkkijonoissa ei ole sallittua.

en: The closing quotation mark is missing.
fi: Sulkeva lainausmerkki puuttuu.

en: Help Browser
fi: Apuselain

en: Service startup (IPv4)
fi: Palvelun käynnistys (IPv4)

en: Empty request (EOT ?)
fi: Tyhjä pyyntö (EOT ?)

en: Dropping connection (request too long)
fi: Pudotetaan yhteys (pyyntö kesti liian kauan)

en: Timed out while waiting for the request : dropping connection
fi: Aikaantui kun odotettiin pyyntöä: suljetaan yhteys

en: I/O Traffic Graph
fi: I/O-liikennegrafiikka

en: Outgoing traffic
fi: Lähtevä liikenne

en: Incoming traffic
fi: Saapuva liikenne

en: A really lame text transformation engine :D
fi: Todella ontuva tekstin muuntomoottori :D

en: A really lame text transformation engine: Light Version.
fi: Todella ontuva tekstin muuntomoottori: Kevyt versio

en: (None)
fi: (ei mitään)

en: Sent links request, waiting for reply...
fi: Lähetettiin linkkipyyntö, odotetaan vastausta...

en: Connected to %1 (%2)
fi: Yhdistetty palvelimelle %1 (%2)

en: Links for %1 [IRC Context %2]
fi: Linkit palvelimelle %1 [IRC-konteksti %2]

en: Received end of links.
fi: Vastaanotettiin linkkien loppu.

en: %1: Parent link %2
fi: %1: isäntälinkki %2

en: %c%cLinks for %Q
fi: %c%cLinkit kohteelle %Q

en: Total hosts listed
fi: Isäntiä listattu yhteensä

en: Total hosts in the network
fi: Isäntiä verkossa yhteensä

en: Wildcard servers (hubs?): %d
fi: Villikortti-palvelimet (keskittimiä?): %d

en: Direct links: %d (~%d.%d %)
fi: Suorat linkit: %d (~%d.%d %)

en: Close links (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)
fi: Suljetut linkit  (1 <= hyppyä <= 3): %d (~%d.%d %)

en: Mid-range links (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)
fi: Keskialueen linkit (4 <= hyppyä <= 6): %d (~%d.%d %)

en: Distant links (7 <= hops): %d (~%d.%d %)
fi: Etäiset linkit  (7 <= hyppyä): %d (~%d.%d %)

en: Broken (unknown) links: %d
fi: Vialliset (tuntemattomat) linkit: %d

en: Maximum links per host: %d [%s]
fi: Yhdelle isännälle linkkejä enintään: %d [%s]

en: Total links: %d
fi: Linkkejä yhteensä: %d

en: Maximum hops: %d [%s]
fi: Hyppyjä enintään: %d [%s]

en: Average hops: ~%d.%d
fi: Keskimääräinen hyppyjen määrä: ~%d.%d

en: Reset
fi: Nollaa

en: Processing link: %s
fi: Käsitellään linkkiä: %s

en: Broken message syntax, can't extract hops number, assuming 0
fi: Rikkinäinen viestisyntaksi, ei voida purkaa hyppyjen numeroa, oletetaan 0

en: Link
fi: Linkki

en: Hops
fi: Hypyt

en: Description
fi: Kuvaus

en: Stop list download
fi: Lopeta listan lataus

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Topic
fi: Aihe

en: Stopping the list download...
fi: Lopetetaan listan lataus...

en: Channel List [IRC Context %1]
fi: Kanavalista [IRC-konteksti %1]

en: Channel list for %1 - %2
fi: Kanavalista kohteelle %1 - %2

en: Channel list
fi: Kanavalista

en: Configuration files (*.kvc)
fi: Määritystiedostot (*.kvc)

en: Channels list download finished
fi: Kanavalistan lataus päättynyt

en: Processing list: %Q
fi: Käsitellään listall: %Q

en: List window already open for this IRC context
fi: Listaikkuna on jo auki tälle IRC-kontekstille

en: %1 doesn't look like a servers.ini file.
    Import failed.
fi: %1 ei näytä olevan servers.ini-tiedosto.
    Tuonti epäonnistui.

en: URL Selection
fi: URL:n valinta

en: Please wait while the list is being downloaded
fi: Odota hetki, kun listaa ladataan

en: List Download
fi: Listan lataaminen koneelle

en: Failed to start the server list transfer :(
fi: Ei voitu käynnistää palvelinlistan siirtoa :(

en: %1 servers imported successfully
fi: %1 palvelinta tuotiin onnistuneesti

en: No servers imported
fi: Palvelimia ei tuotu

en: Import from servers.ini
fi: Tuo servers.inistä

en: Import from http://www.mirc.co.uk/servers.ini
fi: Tuonti osoitteesta http://www.mirc.co.uk/servers.ini

en: Global idle timer must be started before using $my.globalIdle function
fi: Globaali idle-ajastin pitää aloittaa ennen funktion $my.globalIdle käyttämistä

en: Text
fi: Teksti

en: Unsupported direction
fi: Suuntaa ei tueta

en: Unsupported key length
fi: Avainpituutta ei tueta

en: Bad key data
fi: Virheellistä avaindataa

en: Engine not initialized
fi: Moottori ei ole alustettu

en: Invalid direction for this engine
fi: Virheellinen suunta tälle moottorille

en: Data buffer too long
fi: Datapuskuri liian pitkä

en: The message is not a hexadecimal string: this is not my stuff
fi: Viesti ei ole heksadesimaali-merkkijono: tämä ei ole minun tavaraani

en: The message is not a base64 string: this is not my stuff
fi: Viesti ei ole base64-merkkijono: tämä ei ole minun tavaraani

en: The message doesn't seem to be encoded with CBC Mircryption
fi: Viesti ei näytä olevan salattu CBC Mircryptionista

en: hexadecimal
fi: heksadesimaali

en: The simple Caesar-cypher encryption that replaces each letter with the one 13 places forward or back along the alphabet; it is used to enclose the text in a sealed wrapper that the reader must choose to open - e.g. for posting things that might offend some readers, or spoilers.
fi: Yksinkertainen Caesar-salausmoottori, joka korvaa jokaisen 13-paikkaisella merkkijonolla; sitä käytetään, kun halutaan sulkea teksti "suljettuun kääreeseen", jonka lukijan pitää valita aukaista - esim. lähettämään juttuja, jotka saattavat luokata joitakin lukioita, tai spoilereita.

en: < &Back
fi: < &Takaisin

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: <p><h2>Welcome :)</h2>This is your first time running this version of KVIrc.<br>This wizard will guide you through the few steps required to complete the setup.<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, no worries. You will have a chance to preserve the old configuration.</p><p>Click "<b>Next</b>" to proceed.</p>
fi: <p><h2>Tervetuloa :)</h2>Tämä on ensimamäinen tämän version KVIrcin käyttökertasi.<br>Tämä velho avustaa sinut muutaman vaaditun askeleen läpi suorittaaksesi asennuksen.<br><br>Jos sinulla on edellinen versio KVIrcistä asennettuna, älä hätäile. Sinulla on mahdollisuus liittää vanha määritystiedostosi tähän asennukseen.</p><p>Klikkaa  "<b>Seuraava</b>" jatkaaksesi.</p>

en: Welcome to KVIrc
fi: Tervetuloa KVIrciin

en: <p>All of the files in this distribution are covered by the GPL. In human terms this can be read as follows:<br><ul><li><b>KVIrc is free</b>, use it, have fun! <b>:)</b></li><li>If you use <b>any</b> part of KVIrc in your own project, you <b>must</b> release that project under the same license.</li></ul></p><p>The "legalese" version of the license is shown in the box below.</p>
fi: <p>Kaikki tiedostot tällä jakelulla ovat pakattu GPL:ään. Selkokielellä tämä voidaan lukea seuraavasti: <br><ul><li><b>KVIrc on vapaa ja ilmainen</b>, käytä sitä, pidä hauskaa! <b>:)</b></li><li>Jos käytät <b>mitään</b> KVIrcin osaa omassa projektissasi, sinun <b>täytyy</b> julkaista projekti samalla lisenssillä.</li></ul></p><p>"Lakikielellä" lisenssi on alla olevassa laatikossa.</p>

en: Dreaded License Agreement
fi: Pelätty käyttöoikeussopimus

en: <p>Please choose a folder for KVIrc to store its settings and other data, and another for downloaded files. Make sure that you have permission to write to both folders.<br><br>The suggested locations are fine in most cases. If you don't know what this is about, just click "<b>Next</b>".<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, you can choose the existing directory for the settings, and your configuration will be preserved.</p>
fi: <p>Valitse kansio, johon KVIrc varastoi asetuksensa ja muun datan, ja toinen tallennetuille tiedostoille. Tarkista, että sinulla on oikeudet kirjoittaa kumpaakin kansioon.<br><br>Ehdotetut sijainnit ovat hyvät useimmiten. Jos et tiedä, mitä tämä tarkoittaa,, klikkaa vain "<b>Seuraava</b>".<br><br>Jos sinulla on edellinen versio KVIrcistä asennettuna, voit valita olemassa olevan kansion asetuksille ja määrityksesi säilyvät tallella.</p>

en: Store configuration in folder
fi: Tallenna määritykset kansioon

en: Use settings folder from previous installation
fi: Käytä asetuskansiota edellisestä asennuksesta

en: Use new settings folder
fi: Käytä uutta asetuskansiota

en: Settings folder:
fi: Asetuskansio:

en: Download files to folder:
fi: Lataa tiedostot kansioon:

en: All settings in shared program folder (portable)
fi: Kaikki asetukset jaetussa ohjelmakansiossa (siirrettävä)

en: Application Folders
fi: Sovelluskansiot

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
fi: Tämä kenttä on vapaaehtoinen ja näkyy osana CTCP USERINFO-vastausta

en: Profile
fi: Profiili

en: Real name:
fi: Oikea nimi:

en: Age:
fi: Ikä:

en: Unspecified
fi: määrittämätön

en: Gender:
fi: Sukupuoli:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Languages:
fi: Kielet:

en: Identity
fi: Tunnistaudu

en: &Fancy Theme
fi: &Fancy-teema

en: &Minimalist Theme
fi: &Minimalistinen teema

en: &Don't apply any theme
fi: &Älä käytä mitään teemaa

en: Default Theme
fi: Oletusteema

en: <p>Here you can choose how much KVIrc will integrate with your system.<br><br>The default settings are fine for most users so if you're in doubt just click "<b>Finish</b>" to continue.</p>
fi: <p>Tässä voit valita, kuinka paljon KVIrc integroituu järjestelmääsi.<br><br>Oletusasetukset ovat useimmissa tapauksessa sopivat, joten klikkaa "<b>Päätä asennus</b>" jatkaaksesi.</p>

en: Desktop Integration
fi: Työpöydän integrointi

en: Create desktop shortcut
fi: Luo työpöydälle pikakuvake

en: Import server list from mIRC
fi: Tuo palvelinlista mIRCistä

en: Choose a Configuration Folder - KVIrc Setup
fi: Valitse määrityskansio - KVIrc asennus

en: Choose a Download Folder - KVIrc Setup
fi: Valitse latauskansio - KVIrc asennus

en: Sound file '%Q' not found
fi: Äänitiedostoa  '%Q' ei löytynyt

en: Unable to play sound '%Q'
fi: Ääntä '%Q' ei voida soittaa

en: Sorry, I can't find a sound system to use on this machine
fi: En löydä äänijärjestelmää, jota käyttäisi, tältä koneelta

en: Sound system detected to: %s
fi: Äänijärjestelmä havaittu kohteeseen: %s

en: Socket Spy [IRC Context %1]
fi: Pistokevakoilija [IRC-konteksti %1]

en: Socket open
fi: Avoin pistoke

en: Socket closed
fi: Pistoke suljettu

en: Window with ID '%Q' not found
fi: Ikkunaa tunnuksella '%Q' ei löytynyt

en: The specified window (%Q) is not a channel/query/DCC chat
fi: Määritetty ikkuna (%Q) ei ole kanava/kysely/DCC-chat

en: File not found or empty
fi: Tiedostoa ei löydy tai tyhjä

en: I can't open that file
fi: En voi avata sitä tiedostoa

en: Could not paste file
fi: Ei voida liittää tiedostoa

en: Slow-paste ID:%d Window:%Q
fi: Hitaan liittämisen ID:%d Ikkuna:%Q

en: %Q algorithm is not supported
fi: %Q algoritmiä ei tueta

en: Invalid argument for ?d escape sequence, 0 assumed
fi: Virheellinen argumentti ?d ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Missing argument for ?d escape sequence, 0 assumed
fi: Puttuva argumentti ?d ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Invalid argument for ?u escape sequence, 0 assumed
fi: Virheellinen argumentti ?u ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Missing argument for ?u escape sequence, 0 assumed
fi: Puttuva argumentti ?u ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Invalid argument for ?x escape sequence, 0 assumed
fi: Virheellinen argumentti ?x ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Missing argument for ?x escape sequence, 0 assumed
fi: Puttuva argumentti ?x ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Invalid argument for ?X escape sequence, 0 assumed
fi: Virheellinen argumentti ?X ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Missing argument for ?X escape sequence, 0 assumed
fi: Puttuva argumentti ?X ohjausjonolle, oletetaan 0

en: Invalid argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
fi: Virheellinen argumentti liukuluku-ohjausmerkkijonoon, oletetaan 0.0

en: Missing argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
fi: Puuttuva argumentti liukuluku-ohjausmerkkijonoon, oletetaan 0.0

en: No certificate specified and no private key certificate defined in KVIrc options.
fi: Sertifikaattia ei ole määritetty, eikä yksityisavainsertifikaattia määritetty KVIrcin valinnoissa

en: File I/O error while trying to use the private key file %s
fi: Tiedosto-I/O-virhe kun yritettiin käyttää yksityistä avaintiedostoa %s

en: KVIrc is compiled without OpenSSL support.
fi: KVIrc käännetty ilman OpenSSL-tukea

en: No certificate specified and no public key certificate defined in KVIrc options.
fi: Sertifikaattia ei ole määritetty, eikä julkista avainsertifikaattia määritetty KVIrcin valinnoissa

en: Plugin not found. Please check the plugin-name and path.
fi: Lisäosaa ei löydy. Tarkista lisäosan nimi ja polku.

en: Error while loading plugin.
fi: Virhe ladattaessa lisäosaa

en: No DBus type specified
fi: Ei DBus-tyyppiä määritetty

en: The specified parameter is not an integer
fi: Määritetty parametri ei ole kokonaisluku

en: No command specified
fi: Komentoa ei määritetty

en: Failed to start the terminal program
fi: Ei voitu aloittaa terminaaliohjelmaa

en: Can't create the terminal emulation part
fi: Ei voida luoda terminaali-emulointiosaa

en: Terminal
fi: Terminaali

en: Show at startup
fi: Näytä käynnistettäessä

en: <b>Can't find any tip... :(</b>
fi: <b>Ei löydetty yhtäkään vinkkiä... :(</b>

en: Current window is not a channel
fi: Nykyinen ikkuna ei ole kanava

en: The specified toolbar doesn't exist
fi: Määritettyä työkalupalkkia ei ole olemassa

en: No action name/index specified
fi: Toiminnon nimeä/indeksiä ei määritetty

en: The action parameter didn't evaluate to an index
fi: Toiminnon parametriä ei arvioitu indeksiin

en: The action "%Q" doesn't exist
fi: Toimintoa  "%Q" ei ole olemassa

en: Context
fi: Konteksti

en: &Configure KVIrc...
fi: &Määritä KVIrc...

en: &About KVIrc
fi: Tietoja &KVIrcistä

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: Nothing is happening...
fi: Mitään ei tapahdu...

en: Just idling...
fi: Vain idlaamista...

en: Silence speaking
fi: Hiljainen puhe

en: Are ya here?
fi: Oletko sä täällä?

en: The world has stopped?
fi: Onko maailma pysähtynyt?

en: Everything is all right
fi: Kaikki on hyvin

en: It's so cold here...
fi: Täällä on niin kylmää...

en: Just vegetating
fi: Vain oleskelua...

en: Seems like the world has stopped spinning
fi: Näyttää siltä, että maailma on lakannut pyörimästä

en: This silence is freaking me out!
fi: Tämä hiljaisuus tekee minut hulluksi!

en: Mieeeeeowww!
fi: Miaaaaauwww!

en: Hide Window
fi: Piilota ikkuna

en: Show Window
fi: Näytä ikkuna

en: Back on %1
fi: Palaa palvelimella %1

en: Away on %1
fi: Poissa palvelimella %1

en: Window
fi: Ikkuna

en: Count
fi: Määrä

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Say to Window
fi: &Sano ikkunaan

en: Configure
fi: Määritä

en: Window not found.
fi: Ikkunaa ei löydy.

en: Save URL list on module unload
fi: Tallenna URL-lista moduulia poisladattaessa

en: Save columns width on URL list close
fi: Tallenna sarakkeiden leveys URL-listan lähelle

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Enable URL ban list
fi: Ota käyttöön URL-kieltolista

en: &Add Ban
fi: Lisää &porttikielto

en: &Remove Selected
fi: &Poista valitut

en: Window type or 'all' expected as first parameter
fi: Ikkunan tyyppi tai 'all'

en: The specified IRC context is not valid: creating a context free window
fi: Määritetty IRC-konteksti ei ole kelvollinen: luodaan kontekstivapaa ikkuna

en: Window doesn't have input widget
fi: Ikkunalla ei ole tulovimpainta

en: Both -n and -m switches specified, -n takes precedence
fi: Molemmat -n ja -m kytkimet määritetty, -n ottaa etusijan

en: Unknown engine error
fi: Tuntematon moottorivirhe

en: This executable has been compiled without crypt support
fi: Tämä suoritettava on käännetty ilman salaustukea
