KVIrc - en to it translation catalogue (1902 entries)

en: Success
it: Nessun errore

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Internal error
it: Errore interno

en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

en: Missing closing brace
it: Manca la parentesi graffa di chiusura

en: Unexpected end of command in string
it: Inattesa fine del comando dentro la stringa

en: Unexpected end of command in dictionary key
it: Inattesa fine del comando nella chiave di dizionario

en: Switch dash without switch letter
it: Trattino dello Switch senza la lettera di Switch

en: Unknown function
it: Funzione sconosciuta

en: Unexpected end of command in parenthesis
it: Inattesa fine del comando tra parentesi

en: Unexpected end of command in function parameters
it: Inattesa fine del comando nei parametri della funzione

en: Missing variable name
it: Nome della variabile mancante

en: Variable or identifier expected
it: Richiesta variabile o identificatore

en: Left operand is not a number
it: L'operando di sinistra non è un numero

en: Multiple operations not supported for numeric operators
it: Operazioni multiple non supportate per operatori numerici

en: Division by zero
it: Divisione per zero

en: Modulo by zero
it: Modulo per zero

en: Right operand is not a number
it: L'operando di destra non è un numero

en: Unterminated expression (missing ')' ?)
it: Espressione non terminata (manca ')' ?)

en: Unterminated subexpression (Parenthesis mismatch)
it: Subespressione non terminata (parentesi mancanti)

en: Unexpected character
it: Carattere inatteso

en: Unknown operator
it: Operatore sconosciuto

en: No host to resolve
it: Nessun Host da risolvere

en: (DNS internal) Unsupported address family
it: (DNS Interno) Famiglia di indirizzi non supportata

en: Valid name but the host has no IP address
it: Nome valido ma l'Host non ha un indirizzo IP

en: Unrecoverable nameserver error (crashed?)
it: Errore irreversibile del Nameserver (crash?)

en: DNS temporary fault (try again)
it: Errore temporaneo del DNS (riprova)

en: (DNS internal) Bad flags
it: (DNS Interno) Flag errati

en: (DNS internal) Out of memory
it: (DNS Interno) Flag errati

en: (DNS internal) Service not supported
it: (DNS Interno) Servizio non supportato

en: Unknown node (host not found)
it: Nodo sconosciuto (Host non trovato)

en: (DNS internal) Unsupported socket type
it: (DNS Interno) Tipo di Socket non supportato

en: DNS query failed
it: Query DNS fallita

en: This KVIrc executable has no IPv6 support
it: Questo eseguibile di KVIrc non ha il supporto IPv6

en: Host not found
it: Host non trovato

en: (DNS internal) IPC failure (slave data corrupted)
it: (DNS Interno) Errore nell'IPC (dati slave corrotti)

en: Another connection is in progress
it: E' in corso un'altra connessione

en: Invalid IP address
it: Indirizzo IP non valido

en: Socket creation failed
it: Creazione Socket fallita

en: Failed to put the socket in non blocking mode
it: Impossibile impostare il Socket in modalità non bloccante

en: Bad file descriptor
it: Descrittore del file errato

en: Out of address space
it: Fuori dallo spazio degli indirizzi

en: Connection refused
it: Connessione rifiutata

en: Kernel networking panic
it: Kernel Networking Panic

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Network is unreachable
it: Rete non raggiungibile

en: Invalid proxy address
it: Indirizzo Proxy non valido

en: Remote end has closed the connection
it: La connessione remota è stata terminata

en: Invalid IRC context ID
it: ID del Contesto IRC non valido

en: Error loading module
it: Errore nel caricare il modulo

en: No such module command
it: Nessun comando per il modulo

en: No such module function
it: Nessuna funzione per il modulo

en: Left operand is not a dictionary reference
it: L'operando sinistro non è un riferimento al dizionario

en: Right operand is not a dictionary reference
it: L'operando destro non è un riferimento al dizionario

en: Missing object class name
it: Nome dell'Oggetto nella classe mancante

en: No such object class
it: Nessuna classe di Oggetti

en: No such object
it: Oggetto inesistente

en: No such object function
it: Oggetto funzione inesistente

en: Invalid left operand
it: Operando sinistro non valido

en: Not enough parameters
it: Parametri non sufficienti

en: Integer parameter expected
it: Richiesto un parametro di tipo intero

en: Invalid parameter
it: Parametro non valido

en: No such file
it: File inesistente

en: Open parenthesis expected
it: Richieste parentesi aperte

en: Open brace expected
it: Richieste parentesi graffe

en: Can't kill a builtin class
it: Impossibile terminare una classe interna

en: The SOCKSv4 protocol lacks IPv6 support
it: Il protocollo SOCKSv4 non ha il supporto IPv6

en: Unrecognized proxy reply
it: Risposta del Proxy sconosciuta

en: Proxy response: auth failed: access denied
it: Risposta del Proxy: autenticazione fallita - accesso negato

en: Proxy response: no acceptable auth method: request rejected
it: Risposta del Proxy: metodo di autenticazione non accettato - richiesta rifiutata

en: Proxy response: request failed
it: Risposta del Proxy: richiesta fallita

en: Proxy response: Ident failed
it: Risposta del Proxy: identificazione fallita

en: Proxy response: Ident not matching
it: Risposta del Proxy: identificazione non corrispondente

en: Proxy response: general SOCKS failure
it: Risposta del Proxy: fallimento generale del SOCKS

en: Proxy response: connection not allowed
it: Risposta del Proxy: connessione non permessa

en: Proxy response: network unreachable
it: Risposta del Proxy: network irraggiungibile

en: Proxy response: host unreachable
it: Risposta del Proxy: Host irraggiungibile

en: Proxy response: connection refused
it: Risposta del Proxy: connessione rifiutata

en: Proxy response: TTL expired
it: Risposta del Proxy: TTL scaduto

en: Proxy response: command not supported
it: Risposta del Proxy: comando non supportato

en: Proxy response: address type not supported
it: Risposta del Proxy: tipo di indirizzo non supportato

en: Proxy response: invalid address
it: Risposta del Proxy: indirizzo non valido

en: Invalid port number
it: Numero della porta non valido

en: Socket not connected
it: Socket non connesso

en: Insufficient resources to complete the operation
it: Risorse insufficienti per completare l'operazione

en: Can't setup a listening socket : bind failed
it: Impossibile impostare un Socket in ascolto: bind fallito

en: Can't resolve the localhost name
it: Impossibile risolvere il nome del localhost

en: Unsupported image format
it: Formato dell'immagine non supportato

en: Can't open file for appending
it: Impossibile aprire il file per aggiungere dati

en: Can't open file for writing
it: Impossibile scrivere sul file

en: File I/O error
it: Errore nell'I/O del file

en: Acknowledge error
it: Errore nel riconoscimento

en: Can't open file for reading
it: Impossibile leggere il file

en: Can't send a zero-size file
it: Impossibile mandare un file di dimensione nulla

en: Missing popup name
it: Nome del popup mancante

en: 'item', 'popup', 'label' or 'separator' keyword expected
it: Richiesta parola chiave 'item', 'popup', 'label' o 'separator'

en: Self modification not allowed
it: Automodifica non permessa

en: Feature not available
it: Caratteristica non disponibile

en: Unexpected characters in array index
it: Carattere inatteso nell'indice dell'Array

en: Unexpected end in expression
it: Inattesa fine nell'espressione

en: Unexpected end in array index
it: Inattesa fine nell'indice dell'Array

en: Connection through HTTP proxy failed
it: Connessione attraverso HTTP Proxy fallita

en: Case, match, regexp, default or break keyword expected
it: Mi aspetto le parole chiave 'case', 'match', 'regexp', 'default' o 'break'

en: Access denied
it: Accesso vietato

en: Address already in use
it: Indirizzo già in uso

en: Can't assign the requested address
it: Impossibile assegnare l'indirizzo richiesto

en: Connection reset by peer
it: Connessione resettata

en: Host unreachable (no route to host)
it: Host irraggiungibile (no route to host)

en: Variable expected
it: Attesa variabile

en: Invalid array index: positive integer expected
it: Indice dell'Array non valido: atteso un intero positivo

en: listen() call failed
it: chiamata listen() fallita

en: This executable has been compiled without SSL support
it: Questo eseguibile è stato compilato senza supporto SSL

en: Secure Socket Layer error
it: Errore Secure Socket Layer

en: Slash (/) character expected
it: Atteso carattere barra (/)

en: Unknown string manipulation operation
it: Operazione di manipolazione stringhe sconosciuta

en: Operation aborted
it: Operazione annullata

en: Unexpected token
it: Carattere inatteso

en: Scope object already defined (unexpected @)
it: Blocco dell'Oggetto già definito (@ inaspettato)

en: There is no $this pointer in this scope (unexpected @)
it: Non esiste il puntatore $this in questo blocco (@ inaspettato)

en: %1 bytes
it: %1 byte

en: Invalid encryption engine
it: Motore di cifratura non valido

en: Block device
it: Dispositivo a blocchi

en: Char device
it: Dispositivo caratteri

en: Octet stream (unknown)
it: Flusso dell'ottetto (sconosciuto)

en: Default
it: Predefinito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Overridden with a stylesheet
it: Sovrascritto da un foglio di stile

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Cancel
it: Annulla

en: File write error
it: Errore nella scrittura del file

en: File read error
it: Errore nella lettura del file

en: The file specified is not a valid KVIrc package
it: Il file specificato non è un pacchetto KVIrc valido

en: The package has an invalid version number, it might have been created by a newer KVIrc
it: Il pacchetto ha un numero di versione non valido, potrebbe essere creato da un KVIrc più recente

en: Invalid info field: the package is probably corrupt
it: Campo non valido: il pacchetto è probabilmente corrotto

en: The package contains compressed data but this executable does not support compression
it: Il pacchetto contiene dati compressi ma l'eseguibile non supporta la compressione

en: Failed to create the target directory
it: Impossibile creare la directory di destinazione

en: Failed to open a source file for reading
it: Impossibile aprire il file in lettura

en: Unpacking file %1
it: Spacchettamento file %1

en: Compression library initialization error
it: Errore nell'inizializzazione della libreria di compressione

en: Compression library error
it: Errore nella libreria di compressione

en: Compression library internal error
it: Errore interno nella libreria di compressione

en: Error in compressed file stream
it: Errore nello stream compresso

en: Reading package...
it: Lettura pacchetto...

en: Reading package header
it: Lettura header pacchetto

en: Reading package data
it: Lettura dati pacchetto

en: Invalid data field: the package is probably corrupt
it: Campo dati non valido: il pacchetto è probabilmente corrotto

en: Packaging file %1
it: Impacchettamento file %1

en: Error while compressing a file stream
it: Errore durante la compressione dello stream

en: Creating package...
it: Creazione pacchetto...

en: Writing package header
it: Scrittura header pacchetto

en: Writing informational fields
it: Scrittura informazioni

en: Writing package data
it: Scrittura dati pacchetto

en: The specified network has no server entries
it: La rete specificata non ha alcun Server presente

en: The server specification seems to be in the net:<string> but the network couldn't be found in the database
it: Le specifiche del Server sembrano essere nella rete:<string> ma non è stato possibile trovare tale rete nel database

en: The server specification seems to be in the id:<string> form but the identifier couldn't be found in the database
it: Le specifiche del Server sembrano essere nell'ID:<string> ma non è stato possibile trovare tale identificatore nel database

en: Standalone Servers
it: Server Solitari

en: DNS resolver busy
it: Il resolver DNS è occupato

en: Failed to start the host lookup
it: Impossibile avviare il lookup DNS

en: Internal error: unhandled DNS query type
it: Errore interno: tipo di query DNS non gestita

en: DNS query returned no IP address results of the requested type
it: La query DNS non ha ritornato indirizzi IP del tipo richiesto

en: Aborted
it: Annullato

en: No request
it: Nessuna richiesta

en: No filename specified for the "StoreToFile" processing type
it: Nessun nome di file specificato per il processo di tipo "StoreToFile"

en: Invalid URL: missing hostname
it: URL non valido: nome Host mancante

en: Unsupported protocol %1
it: Protocollo non supportato %1

en: Connected to %1:%2: sending request
it: Connesso a %1:%2: invio richiesta

en: Socket write error
it: Errore di scrittura sul socket

en: Contacting host %1 on port %2
it: Contatto l'host %1 sulla porta %2

en: Failed to rename the existing file, please rename manually and retry
it: Fallito nel rinominare il file esistente, rinominalo manualmente e riprova

en: Can't open file "%1" for writing
it: Impossibile aprire il file "%1" in scrittura

en: Invalid HTTP response: %1
it: Risposta HTTP non valida: %1

en: Received HTTP response: %1
it: Ricevuta risposta HTTP: %1

en: Too many redirects
it: Troppe redirezioni

en: Bad redirect
it: Redirezione errata

en: Redirect loop
it: Loop di redirezioni

en: Following Redirect to %1
it: Seguo redirezione verso %1

en: The amount of received data exceeds the maximum length
it: Il flusso dei dati ricevuti ha sorpassato la lunghezza massima

en: Header too long: exceeded 4096 bytes
it: Header troppo lungo: sorpassati i 4096 byte

en: The amount of received data exceeds expected length
it: Il flusso dei dati ricevuti ha sorpassato la lunghezza aspettata

en: Protocol error: invalid chunk size
it: Errore nel protocollo: dimensione non valida

en: Chunk header too long: exceeded 4096 bytes
it: Header troppo lungo: sorpassati i 4096 byte

en: Unable to start the DNS lookup
it: Impossibile avviare Lookup DNS

en: Looking up host %1
it: Risoluzione Host %1

en: Host %1 resolved to %2
it: Host %1 risolto in %2

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: - d -- h -- m -- s
it: - g -- o -- m -- s

en: Help
it: Aiuto

en: Back
it: Indietro

en: Next
it: Prossimo

en: Finish
it: Fine

en: IRC context related actions
it: Azioni legate al Contesto IRC

en: Generic
it: Generico

en: Generic actions
it: Azioni generiche

en: Settings
it: Impostazioni

en: Actions related to settings
it: Azioni collegate alle opzioni

en: Scripting related actions
it: Azioni collegate allo Scripting

en: Actions related to the Graphic User Interface
it: Azioni collegate all'interfaccia grafica

en: Channel
it: Canale

en: IRC channel related actions
it: Azioni legate al Canale IRC

en: Tools
it: Strumenti

en: Actions that will appear in the "Tools" menu
it: Azioni che appariranno nel menu "Strumenti"

en: KVIrc Messaging
it: Messaggistica di KVIrc

en: Message from %1:
it: Messaggio da %1:

en: View
it: Visualizza

en: Ignore
it: Ignora

en: Update Default Scripts - KVIrc
it: Aggiorna Script predefiniti - KVIrc

en: <b>Your KVirc installation has been updated successfully.</b><br><br>KVIrc's default scripts should also be updated. <b>Do you want to restore the default scripts?</b><br><br>Hint: If you choose "No" you can always restore the default scripts by selecting the appropriate entry from the "Scripting" menu later.
it: <b>La tua installazione di KVirc è stata aggiornata.</b><br><br>Anche gli script predefiniti di KVIrc dovrebbero essere aggiornati. <b>Vuoi ripristinare gli script predefiniti?</b><br><br>Nota: Se scegli "No" potrai sempre ripristinare gli script predefiniti successivamente selezionando la voce relativa nel menu "Scripting".

en: No and Don't Ask Me Again
it: No e non chiedermelo ancora

en: Yes
it: Sì

en: Detected Installation Issues - KVIrc
it: Problemi di installazione rilevati - KVIrc

en: <b>Your KVIrc installation is incomplete.</b><br><br>You seem to be missing some of the features that the KVIrc default scripts provide. <b>Do you want to restore the default scripts?</b><br><br>Hint: If you choose "No" you can always restore the default scripts by selecting the appropriate entry from the "Scripting" menu later.
it: <b>La tua installazione di KVIrc non è completa.</b><br><br>Alcune delle funzionalità contenute negli script predefiniti di KVIrc sembrano mancanti. <b>Vuoi ripristinare gli script predefiniti?</b><br><br>Nota: Se scegli "No" potrai sempre ripristinare gli script predefiniti successivamente selezionando la voce relativa nel menu "Scripting".

en: Remote command received (%s ...)
it: Ricevuto comando remoto (%s ...)

en: File download failed
it: Scaricamento file fallito

en: File download from %1 failed
it: Scaricamento file da %1 fallito

en: File download successfully complete
it: Scaricamento file completato con successo

en: File download from %1 successfully complete
it: Scaricamento file da %1 completamente riuscito

en: Avatar download failed for %Q!%Q@%Q and URL %Q: %Q
it: Impossibile scaricare Avatar per %Q!%Q@%Q con URL %Q: %Q

en: Open with KVIrc
it: Apri con KVIrc

en: KVIrc KVS Script
it: Script KVIrc KVS

en: Run KVS Script
it: Esegui Script KVS

en: KVIrc Configuration File
it: FIle di Configurazione KVIrc

en: KVIrc Theme Package
it: Pacchetto Tema KVIrc

en: Install Theme Package
it: Installa un Pacchetto Tema

en: KVIrc Addon Package
it: Pacchetto Addon KVIrc

en: Install Package
it: Installa Pacchetto

en: Oops! It looks like I can't load modules on this system.
    I have been looking for the %s library but I haven't been able to load it
    due to the following error: "%s"
    Aborting.
it: Ops... non riesco a caricare i moduli su questo sistema.
    Ho cercato la libreria %s ma non è stato possibile caricarla
    a causa del seguente errore: "%s"
    Annullato.

en: Oops! It looks like you have a broken distribution.
    The setup module does not export the "setup_begin" function.
    Aborting!
it: Ops... sembra che tu abbia una distribuzione malfunzionante.
    Il modulo setup non esporta la funzione "setup_begin".
    Annullato!

en: Oops! It looks like you have a broken distribution.
    The setup module does not export the "setup_finish" function.
    Trying to continue anyway...
it: Ops... sembra che tu abbia una distribuzione malfunzionante.
    Il modulo setup non esporta la funzione "setup_finish".
    Annullato!

en: Configure Servers...
it: Configura Server...

en: Allows you to configure the servers and eventually to connect to them
it: Permette di configurare i Server ed eventualmente di collegarti

en: Manage Addons...
it: Gestisci Addon...

en: Allows you to manage the script-based addons
it: Permette la gestione degli Script aggiuntivi

en: Configure Registered Users...
it: Configura utenti registrati...

en: Shows a dialog that allows editing the registered user entries
it: Mostra una finestra che permette la modifica degli utenti registrati

en: Configure Identity...
it: Configura identità...

en: Allows you to configure nickname, username, avatar etc...
it: Permette di configurare il nickname, il nome utente, l'Avatar etc...

en: Show Socket Spy
it: Mostra Spia Socket

en: Shows a window that allows monitoring the socket traffic
it: Mostra una finestra che permette di monitorare il traffico sui Socket

en: Get Network Links
it: Scarica Link della rete

en: Shows a window that allows viewing the network links
it: Mostra una finestra che abiliti la vista dei Link della rete

en: Get Channel List
it: Scarica Lista dei Canali

en: Shows a window that allows listing the network channels
it: Mostra una finestra che abiliti la lista dei canali della rete

en: Configure KVIrc...
it: Configura KVIrc...

en: Shows the general options dialog
it: Mostra la finestra delle Opzioni Generali

en: Configure Theme...
it: Configura Tema...

en: Shows the theme options dialog
it: Mostra la finestra delle Opzioni del Tema

en: Manage Themes...
it: Gestisci Temi...

en: Allows you to manage the themes
it: Ti permette la gestione dei temi

en: Customize Toolbars...
it: Personalizza Barra degli Strumenti...

en: Shows a window that allows editing script toolbars
it: Mostra una finestra che permette la modifica degli Script delle Barre degli Strumenti

en: Join Channels...
it: Entra nei canali...

en: Shows a dialog that allows you join channels
it: Mostra una finestra che ti permette di entrare nei canali

en: Edit Actions...
it: Modifica Azioni...

en: Shows a window that allows editing actions
it: Mostra una finestra che permette la modifica delle Azioni

en: Edit Aliases...
it: Modifica Alias...

en: Shows a window that allows editing aliases
it: Mostra una finestra che permette la modifica degli Alias

en: Edit Classes...
it: Modifica Classi...

en: Shows a window that allows editing classes
it: Mostra una finestra che permette la modifica delle classi

en: Edit Events...
it: Modifica Eventi...

en: Shows a window that allows editing script events
it: Mostra una finestra che permette la modifica degli Eventi

en: Edit Popups...
it: Modifica popup...

en: Shows a window that allows editing popup menus
it: Mostra una finestra che permette la modifica dei Menu

en: Edit RAW Events...
it: Modifica Eventi Raw...

en: Shows a window that allows editing RAW scripting events
it: Mostra una finestra che permette la modifica degli Eventi Raw

en: Creates an embedded editor for long scripts
it: Crea un Editor integrato per gli Script molto lunghi

en: Execute Script...
it: Esegui Script...

en: Allows executing a KVS script from file
it: Permette l'esecuzione di uno script KVS da un file

en: Help Index
it: Indice dell'Aiuto

en: Shows the documentation index
it: Mostra l'indice della documentazione

en: Opens the KVIrc homepage
it: Apre l'Homepage di KVIrc

en: Acquire Screenshot
it: Acquisisci Screenshot

en: Acquires a screenshot of the KVIrc main window
it: Acquisisci uno Screenshot della finestra principale di KVIrc

en: Manage File &Transfers
it: Gestisci i File e i Trasferimenti

en: Shows a window that lists file transfers
it: Mostra la lista dei trasferimenti in una finestra

en: Show I/O &Traffic Graph
it: Mostra Grafico &Traffico I/O

en: Shows a graph representing I/O bandwidth traffic
it: Mostra un grafico rappresentante il traffico in ingresso/uscita

en: Browse Log Files
it: Mostra Logs

en: Shows a window that lists and filter log files
it: Mostra la lista dei file di log in una finestra

en: Manage S&hared Files
it: Gestisci File Condivisi

en: Shows a window that list shared files
it: Mostra la lista dei file condivisi in una finestra

en: View URL List
it: Mostra Lista URL

en: Shows a window that lists caught URLs
it: Mostra la lista degli url collezionati in una finestra

en: New IRC Context
it: Nuovo Contesto IRC

en: Creates a new IRC context console
it: Crea una nuova Console per il Contesto IRC

en: &Quit KVIrc
it: &Chiudi KVIrc

en: Quits KVIrc closing all the current connections
it: Esce da KVIrc chiudendo tutte le connessioni correnti

en: IRC Context Display
it: Display del Contesto IRC

en: Shows a small display with IRC context information
it: Mostra un piccolo Display con informazioni sul Contesto IRC

en: Separator
it: Separatore

en: Acts as a separator for other items: performs no action
it: Agisce da separatore tra gli altri elementi: non compie alcuna azione

en: Connect/Disconnect
it: Connetti/Disconnetti

en: Allows you to connect to a server or to terminate the current connection
it: Permette di collegarti ad un Server o di terminare la connessione corrente

en: Connect
it: Connetti

en: Abort Connection
it: Annulla connessione

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Join Channel
it: Entra in un canale

en: Shows a popup menu that allows quickly selecting a channel to join
it: Mostra un popup che permette di selezionare rapidamente il canale in cui entrare

en: Other...
it: Altro...

en: Clear Recent Channels List
it: Pulisci La Lista Dei Canali Recenti

en: Change Nickname
it: Cambia nickname

en: Please enter the new nickname
it: Inserisci il nuovo nickname

en: Shows a popup menu that allows quickly changing the nickname
it: Mostra un popup che permette di cambiare rapidamente il nickname

en: Clear Recent Nicks List
it: Pulisci La Lista Dei Nick Recenti

en: Connect to
it: Connetti a

en: Shows a popup menu that allows quickly connecting to a server
it: Mostra un popup che permette di collegarsi rapidamente ad un Server

en: Clear Recent Servers List
it: Pulisci La Lista Dei Server Recenti

en: User Mode
it: Modi utente

en: Shows a popup menu that allows quickly changing user modes
it: Mostra un popup che permette di cambiare rapidamente i modi utente

en: s: Server Notices
it: s: Avvisi del server

en: i: Invisible
it: i: invisibile

en: Away/Back
it: Away/Ritorno

en: Allows entering and leaving away state
it: Permette di entrare ed uscire dallo stato di Away

en: Enter Away Mode
it: Entra nella modalità Away

en: Leave Away Mode
it: Esci dalla modalità Away

en: IRC Tools
it: Strumenti IRC

en: Shows a popup menu with some IRC tools
it: Mostra un menu popup con alcuni strumenti per IRC

en: IRC Actions
it: Azioni IRC

en: Shows a popup menu with some IRC actions
it: Mostra un menu popup con alcune azioni per IRC

en: Restore Default - KVIrc
it: Ripristina predefiniti - KVIrc

en: There's something wrong in your personal data: my '%1' is %2, while yours is %3
it: C'è qualcosa di sbagliato nei tuoi dati personali: il mio '%1' è %2, mentre il tuo è %3

en: Your default script is up to date.
    Do you want to restore it anyway?
it: Il tuo script predefinito è aggiornato.
    Vuoi ripristinarlo lo stesso?

en: You are about to restore the default script.
    Any script changes you have made will be erased if
    restore "All" or "Clear custom scripts" are selected.
    
    Do you wish to proceed?
it: Stai per ripristinare gli script predefiniti.
    Tutte le modifiche che hai fatto andranno perdute se
    ripristini "Tutti" gli script o se selezioni "Cancella script personalizzati".
    
    Sei sicuro di voler procedere?

en: Select the Items to Restore
it: Seleziona gli elementi da ripristinare

en: All
it: Tutto

en: Clear custom scripts
it: Cancella script personali

en: Actions
it: Azioni

en: Addons
it: Addon

en: Aliases
it: Alias

en: Classes
it: Classi

en: Events
it: Eventi

en: Popups
it: Popup

en: RAW events
it: Eventi Raw

en: Toolbars
it: Barre degli Strumenti

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Restore
it: Ripristina

en: Icon Table - KVIrc
it: Tabella icone - KVIrc

en: Failed to set the encoding to %Q: mapping not available.
it: Impossibile impostare la codifica a %Q: Mapping non disponibile

en: Changed text encoding to %Q
it: Codifica testo impostata a %Q

en: Impossible to send STARTTLS command to the IRC server. Your connection will NOT be encrypted
it: Impossibile inviare il comando STARTTLS al server IRC. La tua connessione NON sarà cifrata

en: The server does not support STARTTLS command. Your connection will NOT be encrypted
it: Il server non supporta il comando STARTTLS. La tua connessione NON sarà cifrata

en: Extended Capabilities don't seem to be supported by the server
it: Sembra che il server non supporti le funzionalità estese CAP

en: Connection to server lost
it: Connessione al Server persa

en: Connection to server established
it: Connessione al Server stabilita

en: [LINK WARNING]: Socket message truncated to 512 bytes.
it: [AVVISO CONNESSIONE]: messaggio del Socket troncato a 512 bytes

en: The server seems to support the WATCH notify list method, will try to use it
it: Questo Server sembra supportare il metodo Watch per la Notify List, provo ad usarlo.

en: Can't resolve local host address, using user supplied one (%Q)
it: Impossibile risolvere l'indirizzo dell'Host locale: uso quello fornito dall'utente (%Q)

en: Can't resolve local host address, using default 127.0.0.1
it: Impossibile risolvere l'indirizzo locale dell'Host, uso quello predefinito (127.0.0.1)

en: Local host address is %Q
it: L'indirizzo locale è %Q

en: The server reports a hostname differing from what KVIrc set for the local hostname.
it: Sembra che il Server abbia cambiato idea sull'Hostname locale

en: This can happen if you use a broken bouncer, the IRC server masks your IP/Hostname or something weird is happening on the IRC server.
it: Probabilmente stai usando un Bouncer corrotto o qualcosa è andato veramente storto sul Server IRC

en: Here goes your "broken bouncer hack": The server has changed the hostname but I'll ignore the IP address change
it: Qui il "broken bouncer hack": il server ha cambiato il nome dell'Host ma ignora il cambio di indirizzo IP.

en: The local IP address as seen by the IRC server is %Q
it: L'indirizzo IP locale visto dal Server IRC è %Q

en: Can't start the DNS slave thread
it: Impossibile avviare il Thread DNS

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q
it: Impossibile risolvere l'Hostname locale come è visto dal Server IRC: %Q

en: Looking up the local hostname as seen by the IRC server (%Q)
it: Risolvo il nome dell'Host locale riconosciuto dal Server IRC (%Q)

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q, using previously resolved %Q
it: Impossibile risolvere l'Hostname locale come visto dal Server IRC: %Q, utilizzo quello precedente %Q

en: Local hostname as seen by the IRC server resolved to %Q
it: Hostname locale visto dal server IRC come %Q

en: profile specific option
it: opzione specifica del profilo

en: profile specific alternative option
it: opzione alternativa specifica del profilo

en: server specific
it: specifico per il server

en: server specific alternative option
it: opzione alternativa specifica per il server

en: network specific option
it: opzione specifica per la rete

en: network specific alternative option
it: opzione specifica alternativa per la rete

en: primary nickname specified in options
it: nickname principale specificato nelle opzioni

en: alternative nickname specified in options
it: nickname alternativo specificato nelle opzioni

en: second alternative nickname specified in options
it: secondo nickname alternativo specificato nelle opzioni

en: third alternative nickname specified in options
it: terzo nickname alternativo specificato nelle opzioni

en: random nickname
it: nickname casuale

en: Using server specific username (%Q)
it: Uso il nome utente specificato per il server (%Q)

en: Using network specific username (%Q)
it: Uso il nome utente specificato per il Server (%Q)

en: connection specific
it: specifica per la connessione

en: Using %1 as nickname
it: Uso %1 come nickname

en: Using server specific real name (%Q)
it: Uso il vero nome specificato per il Server (%Q)

en: Using network specific real name (%Q)
it: Uso il vero nome specificato per la rete (%Q)

en: Using connection specific password (%Q)
it: Uso la password specificata per la connessione (%Q)

en: Using server specific password (%Q)
it: Uso la password specificata per il server (%Q)

en: Using network specific password (%Q)
it: Uso la password specificata per la rete (%Q)

en: Logging in as %Q!%Q :%Q
it: Entro come %Q!%Q :%Q

en: Executing scheduled network specific "on connect" commands
it: Eseguo i comandi "alla connessione" definiti per il Server

en: Executing scheduled server specific "on connect" commands
it: Eseguo i comandi "alla connessione" specifici per il Server

en: Executing scheduled identity specific "on connect" commands
it: Eseguo i comandi "alla connessione" definiti per l'identità

en: The server refused the suggested nickname (%s) and named you %s instead
it: Il Server ha rifiutato il nickname suggerito (%s) e ti assegna %s

en: Login operations complete, happy ircing!
it: Login completato, buon divertimento!

en: Executing scheduled network specific "on login" commands
it: Eseguo i comandi "al login" definiti per il Server

en: Executing scheduled server specific "on login" commands
it: Eseguo i comandi "al login" specifici per il Server

en: Executing scheduled identity specific "on login" commands
it: Eseguo i comandi "al login" definiti per l'identità

en: Setting configured user mode
it: Imposto il modo utente configurato

en: Auto-joining network specific channels
it: Entrata automatica nei canali specifici del Server

en: Auto-joining server specific channels
it: Entrata automatica nei canali specifici del Server

en: Updating away state for channel %Q
it: Aggiornamento dello stato di Away per il canale %Q

en: O: Local IRC Operator (locop)
it: O: Operatore IRC locale (locop)

en: a: Server administrator
it: a: Amministratore del server

en: c: Recipient for cconn messages
it: c: destinatario dei messaggi cconn

en: d: Recipient for server debug notices
it: d: Destinatario degli avvisi di debug del server

en: f: Recipient for full server notices
it: f: destinatario degli avvisi completi del Server

en: k: Recipient for server KILL messages
it: k: Destinatario dei messaggi KILL del Server

en: n: Recipient for nick changes
it: n: destinatario dei cambi di nick

en: o: IRC Operator (oper)
it: o: Operatore IRC (oper)

en: r: User with restricted connection (or recipient for messages about rejected bots)
it: r: utente con connessione ristretta (o destinatario dei messaggi su bot rifiutati)

en: s: Recipient for server notices
it: s: destinatario dei Notice del Server

en: w: Recipient for WALLOPS messages
it: w: destinatario dei messaggi Wallops

en: y: Recipient for spy notices
it: y: Destinatario degli avvisi spy

en: z: Recipient for oper WALLOP messages
it: z: Destinatario dei messaggi WALLOP per operatori

en: D: Deaf
it: D: Sordo

en: F: Recipient for far connect/quit notices
it: F: Destinatario degli avvisi di connessione/quit remoto

en: G: Only accept private messages from users in common channels
it: G: Accetta messaggi privati solo da utenti in canali comuni

en: H: Hide oper status
it: H: Nascondi stato operatore

en: R: Only receive private messages from registered nicks
it: R: Riceve messaggi privati solo da nick registrati

en: S: Connected over SSL
it: S: Connesso tramite SSL

en: W: Connected over WEBIRC
it: W: Connesso tramite WEBIRC

en: b: Recipient for bot/join flood warnings
it: b: Destinatario degli avvisi flood di bot/join

en: e: Recipient for server introduction and split notices
it: e: Destinatario degli avvisi di split e riconnessione server

en: f: Recipient for full I-Line notices
it: f: Destinatario degli avvisi completi I-Line

en: g: Only allow accepted clients to message you
it: g: Solo i client accettati posso messaggiarti

en: j: Recipient for rejected client notices
it: j: Destinatario degli avvisi di client rifiutati

en: l: Recipient for LOCOPS
it: l: Destinatario per LOCOPS

en: p: Channels hidden from WHOIS
it: p: Canali nascosti da WHOIS

en: q: Idle time hidden from WHOIS
it: q: Tempo inattività nascosto da WHOIS

en: r: Registered
it: r: Registrato

en: u: Recipient for unauthorized client notices
it: u: Destinatario degli avvisi di client non autorizzati

en: x: Host hidden
it: x: Host nascosto

en: y: Can see stats/links/admin requests
it: y: Può vedere richieste stats/links/admin

en: C: Prevent CTCPs
it: C: Previeni CTCP

en: Z: Recipient for oper spy notices
it: Z: Destinatario per avvisi spy operatori

en: r: Recipient for rejected client notices
it: r: Destinatario degli avvisi client rifiutati

en: u: Recipient for unauthorised client notices
it: u: Destinatario degli avvisi di client non autorizzati

en: x: Recipient for remote server connection and split notices
it: x: Destinatario degli avvisi di split e riconnessione server remoti

en: z: Recipient for OPERWALL messages
it: z: Destinatario dei messaggi OPERWALL

en: Q: Prevents you from being affected by channel forwarding
it: Q: Previene che tu venga redirezionato dai canali

en: S: Network service
it: S: Servizio della rete

en: Z: Connected over SSL
it: Z: Connesso tramite SSL

en: h: Host hidden
it: h: Host nascosto

en: p: Enable oper overrides
it: P. Abilita override operatori

en: O: IRC Help Operator
it: O: Operatore di aiuto IRC

en: h: Marks you as a helper in /stats p
it: h: Ti identifica come aiutante in /stats p

en: N: Network administrator
it: N: Amministratore della rete

en: U: Network service
it: U: Servizio della rete

en: X: Recipient for new server introduction and split messages
it: X: Destinatario degli avvisi di split e riconnessione server

en: w: Recipient for server WALLOPS
it: w: Destinatario dei messaggi WALLOP server

en: z: Recipient for oper WALLOPS
it: z: Destinatario dei messaggi WALLOP operatori

en: y: Recipient for notices on WHOIS
it: y: Destinatario degli avvisi su WHOIS

en: q: Services administrator, can use SQUIT
it: q: Amministratore del server, può usare SQUIT

en: C: Recipient for far connect/quit notices
it: C: Destinatario degli avvisi connessione/quit remoto

en: P: Network service
it: P: Servizio della rete

en: I: Idle time hidden
it: I: Tempo inattività nascosto

en: d: Deaf
it: d: Sordo

en: g: Recipient for server debug notices
it: g: Destinatario degli avvisi di debug del server

en: k: Network service
it: k: Servizio della rete

en: n: Channels hidden from WHOIS
it: n: Canali nascosti da WHOIS

en: P: Recipient for notices on WHOIS
it: P: Destinatario degli avvisi su WHOIS

en: X: Special powers
it: X: Poteri speciali

en: h: Host changed
it: h: Host modificato

en: F: Disable fake lag
it: F: Disabilita lag finto

en: A: Server administrator
it: A: Amministratore del server

en: B: Marks as being a bot
it: B: Identificato come bot

en: C: Co-Admin
it: C: Co-amministratore

en: F: Override filter settings
it: F: Scavalca impostazioni filtri

en: G: Filter out bad words
it: G: Filtra parolacce

en: I: Idle time hidden from WHOIS
it: I: Tempo inattività nascosto da WHOIS

en: T: Prevent CTCPs
it: T: Previeni CTCP

en: V: Connected over WebTV
it: V: Connesso tramite WebTV

en: W: Recipient for notices on WHOIS
it: W: Destinatario degli avvisi su WHOIS

en: a: Services administrator
it: a: Amministratore dei servizi

en: g: Can send & read LOCOPS and GLOBOPS
it: g: Può inviare e leggere LOCOPS e GLOBOPS

en: h: Available for help (helpop)
it: H: Disponibile per aiuto (helpop)

en: q: Immune to kicks (except U-Line)
it: q: Immune ai kick (eccetto U-Line)

en: t: Using a vhost
it: t: Sta usando un vhost

en: v: Recipient for infected DCC SEND rejection notices
it: v: Destinatario degli avvisi di rifiuto DCC SEND infette

en: z: Connected over SSL
it: z: Connesso tramite SSL

en: D: Only receive private messages from opers, servers, or services
it: D: Riceve messaggi privati solo da operatori, server e servizi

en: Z: Only receive private messages from users with SSL
it: Z: Riceve messaggi privati solo da utenti con SSL

en: C: Can see CHATOPS notices
it: C: Può vedere avvisi CHATOPS

en: D: Has seen DCCALLOW warning message
it: D: Ha visto messaggio di avviso DCCALLOW

en: P: Services administrator
it: P: Amministratore dei servizi

en: Z: Services root administrator
it: Z: Amministratore root dei servizi

en: a: Services operator
it: a: Operatore dei servizi

en: e: Recipient for blocked DCC notices
it: e: Destinatario per avvisi DCC bloccate

en: f: Recipient for excess flood notices
it: f: Destinatario per avvisi flood eccessivo

en: g: Recipient for GLOBOPS notices
it: g: Destinatario per avvisi GLOBOPS

en: m: Recipient for spam warning notices
it: m: Destinatario per avvisi spam

en: n: Recipient for NETINFO and routing notices
it: n: Destinatario per avvisi NETINFO e di routing

en: p: Protected IRC operator
it: p: Operatore IRC protetto

en: C: Only accept private messages from users in common channels
it: C: Accetta messaggi privati solo da utenti in canali comuni

en: F: Can bypass the IRCd's recvq throttling
it: F: Può bypassare il limite di banda recvq dell'IRCd

en: I: Hide oper status
it: I: nascondi stato operatore

en: K: Can see U:lined kill messages
it: K: Può vedere i messaggi di kill U:lined

en: X: Squelch without notice
it: X: Silenzia senza avviso

en: b: Can see CHATOPS notices
it: b: Può vedere avvisi CHATOPS

en: f: Recipient for flood warnings
it: f: Destinatario degli avvisi flood

en: m: Recipient for spambot notices
it: m: Destinatario degli avvisi spambot

en: n: Recipient for routing notices
it: n: Destinatario degli avvisi routing

en: s: Recipient for server KILL messages
it: s: Destinatario dei messaggi KILL del server

en: x: Squelch with notice
it: x: Silenzia senza avviso

en: y: Can see certain information requests (e.g. /stats)
it: y: Può vedere richieste di informazioni (es. /stats)

en: A: Can see all servers and IP addresses
it: A: Può vedere tutti i server e indirizzi IP

en: B: Allows the use of SETHOST, SETNAME, and SETIDENT commands on other people
it: B: Permetti l'uso dei comandi SETHOST, SETNAME e SETIDENT sugli altri

en: D: Allows the use of DIE and RESTART
it: D: Permetti l'uso di DIE e RESTART

en: E: Only receive private messages from registered nicks
it: E: Riceve messaggi privati solo da nick registrati

en: F: Immune to flood protection
it: F: Immune alla protezione flood

en: G: Allows the use of KILL for users on remote servers
it: G: Permette l'uso di KILL per utenti su server remoti

en: H: Allows the use of REHASH
it: H: Permette l'uso di REHASH

en: I: Prevents you from receiving INVITEs
it: I: Previene la ricezione di INVITE

en: K: Allows the use of KLINE
it: K: Permette l'uso di KLINE

en: L: Allows the use of 4-argument LUSERS to force a recount
it: L: Permette l'uso di LUSERS con 4 parametri per forzare un riconteggio

en: M: Allows the use of NOTICE based on mask
it: M: Permette l'uso di NOTICE basati su maschera

en: N: Can override Q-Lines
it: N: Può scavalcare le Q-Line

en: P: Allows the use of SETHOST, SETIDENT and SETNAME
it: P: Permette l'uso di SETHOST, SETIDENT e SETNAME

en: R: Allows the use of CONNECT, SQUIT, and HTM
it: R: Permette l'uso di CONNECT, SQUIT e HTM

en: S: Allows the use of remotely running server commands
it: S: Permette l'uso di comandi in esecuzione su server remoti

en: T: Allows you to appear in /stats p
it: T: Permette di apparire in /stats p

en: U: Allows the use of UNKLINE
it: U: Permette l'uso di UNKLINE

en: V: Allows the use of MAP, LINKS, as well as receiving connection information
it: V: Permette l'uso di MAP, LINKS e di ricevere informazioni sulla connessione

en: W: Allows the ability to send WALLOPS
it: W: Permette l'abilità di inviare WALLOPS

en: X: Grants access to experimental features
it: X: Da accesso alle funzionalità sperimentali

en: Y: Displays extra information during netjoins
it: Y: Mostra informazioni aggiuntive durante i netjoin

en: Z: Allows the ability to send OPERWALL messages
it: Z: Permette l'abilità di inviare messaggi OPERWALL

en: a: Can see all users and channels
it: a: Può vedere tutti gli utenti ed i canali

en: b: Recipient for spam warning notices
it: b: Destinatario per avvisi spam

en: c: Recipient for connect and netjoin notices
it: c: Destinatario per avvisi connessione e netjoin

en: e: Registered
it: e: Registrato

en: h: Sets user in high priority mode
it: h: Imposta l'utente in modalità alta priorità

en: j: Allows the use of auto D-Lines
it: j: Permette l'uso di D-Line automatiche

en: l: Recipient for new channel creation notices
it: l: Destinatario avvisi creazione nuovi canali

en: m: Can't be KICKed, DEOPed, or D-Lined
it: m: Non può essere KICKato, DEOPpato o D-Lineato

en: p: Allows implicit access in all channels, regardless of status
it: p: Permette accesso implicito in tutti i canali, a prescindere dallo stato

en: r: Recipient for notices on users attempting to use invalid nicks, Q-Lined or X-Lined nicks
it: r: Destinatario per avvisi sugli utenti che cercano di utilizzare nick non validi o sottoposti a Q-Line o X-Line

en: t: Allows the use of channel logging
it: t: Permetti l'uso di log sul canale

en: u: Allows the ability to join more channels than the default IRCd limit
it: u: Permette l'abilità di entrare in più canali oltre al limite dell'IRCd

en: v: Allows the ability to view oper privileges via WHOIS
it: v: Permette l'abilità di vedere i privilegi di operatore tramite WHOIS

en: x: Allows the ability to see netjoins
it: x: Permette l'abilità di vedere i netjoin

en: 0: Allows the ability to view oper information
it: 0: Permette l'abilità di vedere ile informazioni di operatore

en: 1: Allows the ability to view I-Lines and Y-Lines
it: 1: Permette l'abilità di vedere I-Line e Y-Line

en: 2: Allows the ability to view D-Lines and K-Lines
it: 2: Permette l'abilità di vedere D-Line e K-Line

en: 3: Allows the ability to view Q-Lines and X-Lines
it: 3: Permette l'abilità di vedere Q-Line e X-Line

en: 4: Allows the ability to use STATS T
it: 4: Permette l'abilità di usare STATS T

en: 5: Allows the ability to use STATS ?
it: 5: Permette l'abilità di usare STATS ?

en: 9: Allows the use of TESTLINE
it: 9: Permette l'uso di TESTLINE

en: *: Allows the user to grant umodes they have access to to other people
it: *: Permette all'utente di concedere modi utente a cui ha accesso ad altri

en: @: allows the user to change their host to anything with the SETHOST command
it: @: permette all'utente di cambiare a piacere il suo host con il comando SETHOST

en: c: Prevent CTCPs
it: c: Previeni CTCP

en: g: Server side ignore
it: g: Ignore lato server

en: G: Censor bad words
it: G: Censura parolacce

en: I: Channels hidden from WHOIS
it: I: Canali nascosti da WHOIS

en: Q: Marks an IRC operator as invisible from user lists
it: Q: Imposta un operatore IRC come invisibile nelle liste utenti

en: S: Strip colors out of private messages
it: S: Rimuovi colori da messaggi privati

en: Invite exceptions
it: Eccezioni inviti

en: Ban masks
it: Maschere ban

en: Ban exceptions
it: Eccezioni ban

en: Invite only
it: Solo invito

en: Key
it: Chiave

en: Limited number of users
it: Numero degli utenti limitato

en: Moderated
it: Moderato

en: No external messages
it: Nessun messaggio esterno

en: Channel operators
it: Operatori del Canale

en: Private
it: Privato

en: Secret
it: Segreto

en: Topic change restricted
it: Topic del canale riservato

en: Voiced users
it: Utenti Voice

en: Forbid channel CTCPs
it: Proibisci CTCP al Canale

en: Moderate non auth users
it: Modera utenti non autenticati

en: IRC-Op only channel
it: canale solo per IRC-Op

en: Only registered nicks can join
it: Solo i nickname registrati possono entrare

en: Need SSL connection to join
it: Serve una connessione SSL per entrare

en: Forbid channel NOTICEs
it: Proibisci NOTICE al canale

en: No control codes (colors, bold, ..)
it: Nessun codice di controllo (colore, grassetto, ...)

en: Half-operators
it: Half-Operators

en: Registered
it: Registrato

en: Server administrator only channel
it: Canale per soli amministratori server

en: Allow anyone to forward users to this channel
it: Permetti a chiunque di inoltrare utenti a questo canale

en: Large ban/exempt/invex lists (staff only)
it: Liste estese ban/exempt/invex (solo staff)

en: Disallow kicking opers (staff only)
it: Non kickare gli operatori (solo staff)

en: Persistent (staff only)
it: Persistente (solo staff)

en: Block forwarded users
it: Blocca utenti forwarded

en: SSL Only
it: Solo SSL

en: Strip color codes
it: Rimuovi codici colore

en: Forward to another channel on uninvited
it: Manda verso un altro canale su disinvito

en: Allow anybody to invite
it: Permetti a chiunque di invitare

en: Join throttling (<num>:<secs>)
it: Velocità di ingresso (<num>:<sec>)

en: Paranoid (disable KNOCK)
it: Paranoico (disabilita KNOCK)

en: Quiet
it: Silenzioso

en: Need auth to join channel
it: Serve l'autenticazione per entrare nel canale

en: Reduced moderation for ops
it: Moderazione ridotta per gli op

en: Bandwidth Saver
it: Risparmiatore di Banda

en: Protected/administrator nicks
it: Nick protetti/amministratori

en: Channel owners
it: Owner del canale

en: Admin password
it: Password amministrazione

en: Delay users join to first message
it: Ritarda l'ingresso degli utenti al primo messaggio

en: Registered (staff only)
it: Registrato (solo staff)

en: User password
it: Password utente

en: Contains hidden users (previously +D)
it: Contiene utenti nascosti (precedentemente +D)

en: No multi-target messages
it: Nessun messaggio multiutente

en: Hide QUIT and PART messages
it: Nascondi messaggi QUIT e PART

en: Block channel notices
it: Blocca avvisi canale

en: No multi-targets
it: No multiutente

en: Squelch parts/quits
it: Silenzia part/quit

en: Server/Network/Tech admin only channel
it: Canale solo per Server/Network/Tech admin

en: Censor bad words
it: Censura brutte parole

en: Forbid /KNOCK
it: /KNOCK proibito

en: Redirect on channel full (mode +l)
it: Redirigi se il canale è pieno (modo +l)

en: Need auth to speak and change nick
it: Serve l'autenticazione per parlare e cambiare nick

en: Forbid nick change
it: Proibisci cambi di nick

en: Disallow KICK (unless U-Line)
it: Blocca KICK (senza una U-Line)

en: Flood protection (<num><type>:<secs>)
it: Protezione flood (<num><tipo>:<sec>)

en: Auditorium: /NAMES and /WHO show only ops
it: Auditorium: /NAMES e /WHO mostrano solo gli operatori

en: Forbid ACTIONs from non-ops
it: Vieta ACTION da non-op

en: Trusted filter (staff only)
it: Filtro fidati (solo staff)

en: Help operator and above only channel (staff only)
it: Canale per soli aiuto operatori e superiori (solo staff)

en: Strip colors
it: Elimina colori

en: No invites
it: Nessun Invito

en: All clients are using SSL (server only)
it: Tutti i client usano SSL (solo server)

en: Flood limit
it: Limite flood

en: Registered channel
it: Canale registrato

en: Channel visible in LIST
it: Canale visibile in LIST

en: Permit foreign users without auth to JOIN
it: Permette ad utenti non autenticati di entrare

en: Need op/voice to change nick
it: Serve op/voice per cambiare nick

en: Block messages with too many CAPS
it: Blocca i messaggi con troppi CAPS

en: Limit nick changes (<num>:<secs>)
it: Limita cambi di nick (<num>:<sec>)

en: Disable join after kick (<secs>)
it: Disabilita join dopo kick (<sec>)

en: Need auth to change nick
it: Serve l'autenticazione per cambiare nick

en: Channel exemptions
it: Eccezioni ban canale

en: Channel IRC op
it: IRC op del Canale

en: Delay first message after join by n seconds
it: Ritarda il primo messaggio dopo ingresso di n secondi

en: Kick/[*]ban on message flood ([*]<num>:<secs>)
it: Kick/[*]ban su flood di messaggi ([*]<num>:<sec>)

en: Spam filter
it: Filtro spam

en: Channel access
it: Accesso al canale

en: Hostname resolution aborted
it: Risoluzione Hostname terminata

en: Attempting %Q to %Q (%Q) on port %u
it: Tentativo di %Q a %Q (%Q) sulla porta %u

en: secure connection
it: connessione sicura

en: connection
it: connessione

en: Attempting to 'bounce' on proxy %s on port %u (protocol %s)
it: Tento di 'rimbalzare' sul Proxy %s sulla porta %u (protocollo %s)

en: Using cached proxy IP address (%s)
it: Uso l'indirizzo IP del Proxy che ho in memoria (%s)

en: Unable to look up the IRC proxy hostname: Can't start the DNS slave
it: Impossibile risolvere l'Hostname del Proxy IRC: impossibile avviare lo slave DNS

en: Resuming direct server connection
it: Riprendo la connessione diretta col Server

en: Looking up the proxy hostname (%s)...
it: Cerco l'Hostname del Proxy (%s)...

en: Can't find the proxy IP address: %Q
it: Impossibile risolvere l'indirizzo IP del Proxy: (%Q)

en: Proxy hostname resolved to %Q
it: Hostname del Proxy risolto in %Q

en: Using cached server IP address (%s)
it: Uso l'indirizzo IP del Server che ho in memoria (%s)

en: Unable to look up the server hostname: Can't start the DNS slave
it: Impossibile risolvere l'Hostname del Server: impossibile avviare lo slave DNS

en: Looking up the server hostname (%s)...
it: Cerco l'Hostname del Server (%s)...

en: Can't find the server IP address: %Q
it: Impossibile trovare l'indirizzo IP del Server: %Q

en: If this server is an IPv6 one, try /server -i %Q
it: Se questo server usa IPv6, prova /server -i %Q

en: Server has %d IP addresses, picking a random one
it: Il server ha %d indirizzi IP, ne prendo uno a caso

en: Server has %d IP addresses, using the first one
it: Il server ha %d indirizzi IP, uso il primo

en: Server hostname resolved to %Q
it: Hostname del Server risolto in %Q

en: Real hostname for %Q is %Q
it: Vero Hostname per %Q è %Q

en: The specified bind address (%Q) is not valid
it: L'indirizzo specificato per il binding (%Q) non è valido

en: The specified bind address (%Q) is not valid (the interface it refers to might be down)
it: L'indirizzo specificato per il binding (%Q) non è valido (l'interfaccia a cui si riferisce potrebbe non essere attiva)

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid
it: L'indirizzo IPv6 per il binding (%s) non è valido

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
it: L'indirizzo IPv6 per il binding (%s) non è valido (l'interfaccia a cui si riferisce potrebbe essere inattiva)

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid
it: L'indirizzo IPv4 per il binding (%s) non è valido

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
it: L'indirizzo IPv4 per il binding (%s) non è valido (l'interfaccia a cui si riferisce potrebbe essere inattiva)

en: This is the first connection in this IRC context: using the global server setting
it: Questa è la prima connessione in questo Contesto IRC: utilizzo i settaggi globali del Server

en: No servers available. Check the options dialog or use the /SERVER command
it: Nessun Server disponibile. Controlla nella finestra delle opzioni o usa il comando /SERVER

en: No proxy hosts available, resuming direct connection
it: Nessun Host Proxy disponibile, riprendo la connessione diretta

en: Connection attempt failed [%s]
it: Connessione fallita [%s]

en: Will attempt to reconnect in %1 seconds
it: Nuovo tentativo di connessione tra %1 secondi

en: %1 of %2
it: %1 di %2

en: Maximum number of reconnect attempts reached (%d): giving up
it: Ranggiunto il numero massimo di tentativi di riconnessione (%d): fine

en: The connection attempt failed while using a cached IP address for the current server
it: Il tentativo di connesione è fallito per l'uso dell'indirizzo IP del Server presente nella cache

en: The problem *might* be caused by an updated DNS entry
it: Il problema *potrebbe* essere causato da una voce aggiornata del DNS

en: Try reconnecting with caching disabled
it: Tentare nuovamente la connessione disabilitando il Caching

en: %Q established [%s (%s:%u)]
it: %Q stabilita [%s (%s:%u)]

en: Secure connection
it: Connessione sicura

en: Connection
it: Connessione

en: Connection terminated [%s (%s:%u)]
it: Connessione terminata [%s (%s:%u)]

en: The connection terminated unexpectedly. Trying to reconnect...
it: La connessione è terminata inaspettatamente. Provo la riconnessione...

en: Sent QUIT, waiting for the server to close the connection...
it: Inviato segnale QUIT, aspetto una risposta dal Server per chiudere la connessione...

en: Reconnect attempt aborted
it: Tentativo di riconnessione annullato

en: Oops! For some reason the link filter object has been destroyed
it: Oops! Per qualche ragione il filtro del collegamento è stato distrutto

en: Using filtered IRC protocol: link filter is "%Q"
it: Uso il protocollo IRC filtrato: il filtro collegamento è "%Q"

en: Failed to set up the link filter "%Q", will try with plain IRC
it: Fallita attivazione del Filtro di collegamento "%Q", provo con il protocollo IRC semplice

en: Failed to start the connection: %Q
it: Inizio connessione fallito: %Q

en: Contacting %Q %s (%s) on port %u
it: Contatto %Q %s (%s) sulla porta %u

en: proxy host
it: Host Proxy

en: IRC server
it: server IRC

en: Low-level transport connection established [%s (%s:%u)]
it: Stabilita Connessione a basso livello di trasporto [%s (%s:%u)]

en: Starting Secure Socket Layer handshake
it: Inizio handshake per il Secure Socket Layer

en: Secure proxy connection
it: Connessione sicura al Proxy

en: Proxy connection
it: Connessione al Proxy

en: Negotiating relay information
it: Negoziazione informazioni di Relay

en: Sent connection request, waiting for acknowledgement
it: Inviata richiesta di connessione, aspetto il riconoscimento

en: Sent target host data, waiting for acknowledgement
it: Inviati dati dall'Host, aspetto il riconoscimento

en: Sent auth method request, waiting for acknowledgement
it: Inviata richiesta del metodo di autenticazione, aspetto il riconoscimento

en: Sent username and password, waiting for acknowledgement
it: Nome utente e password inviati, attendo il riconoscimento

en: Sent connection request, waiting for "HTTP 200" acknowledgement
it: Inviata richiesta di connessione, aspetto il riconoscimento "HTTP 200"

en: [SSL]: %Q
it: [SSL] %Q

en: [SSL ERROR]: %Q
it: [ERRORE SSL]: %Q

en: [PROXY ERROR]: %Q
it: [ERRORE del PROXY]: %Q

en: [SOCKET ERROR]: %Q
it: [ERRORE del SOCKET]: %Q

en: [SOCKET WARNING]: %Q
it: [AVVISO del SOCKET]: %Q

en: Binding to local address %1
it: Binding all'indirizzo locale %1

en: Binding to local address %1 failed: the kernel will choose the correct interface
it: Fallito binding all'indirizzo locale %1: il kernel sceglierà l'interfaccia corretta

en: Using HTTP protocol.
it: Uso il protocollo HTTP.

en: Using SOCKSv4 protocol.
it: Uso il protocollo SOCKSv4.

en: Using SOCKSv5 protocol.
it: Uso il protocollo SOCKSv5.

en: We can accept auth method 0 (no auth)
it: Possiamo accettare il metodo di autenticazione 0 (nessuna autenticazione)

en: We can accept auth method 0 (no auth) or 2 (user/pass)
it: Possiamo accettare il metodo di autenticazione 0 (nessuna autenticazione) o 2 (utente/parola_chiave)

en: Proxy response: auth OK: access granted
it: Riposta del Proxy: autenticazione OK - accesso garantito

en: Proxy response: auth method OK: using method 0 (no auth)
it: Risposta del proxy: metodo di autenticazione OK: utilizzo metodo 0 (nessuna autenticazione)

en: Proxy response: auth method OK: using method 2 (user/pass)
it: Risposta del proxy: metodo di autenticazione OK: utilizzo metodo 2 (utente/password)

en: Proxy response: target data OK: request granted
it: Risposta del Proxy: destinazione dei dati OK - richiesta consentita

en: Proxy response:
it: Risposta del Proxy:

en: Proxy said something about:
it: Il Proxy ha detto qualcosa a proposito:

en: Server X509 certificate
it: Certificato X509 del Server

en: The server didn't provide a certificate
it: Il Server non ha fornito alcun certificato

en: Current transmission cipher
it: Cifrario della trasmissione attuale

en: Unable to determine the current cipher
it: Impossibile determinare la cifratura corrente

en: Partial socket write: packet broken into smaller pieces.
it: Socket parzialmente scritto: paccheti frammentati in piccoli pezzi.

en: Sending out PING based lag probe
it: Invio misurazione Lag basata su PING

en: Sending out CTCP based lag probe
it: Invio misurazione Lag basata su CTCP

en: Registered lag check with reliability %u (%s)
it: Registrato controllo lag con affidabilità %u (%s)

en: Lag check completed (%s)
it: Misurazione Lag completa (%s)

en: Lag check aborted (%s)
it: Misurazione Lag annullata (%s)

en: %1 is on IRC
it: %1 è su IRC

en: %1 has left IRC
it: %1 è uscito da IRC

en: Notify list: No users to check for, quitting
it: Notify List: nessun utente da cercare, esco

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (15 sec)
it: Notify List: il tempo di Timeout (%d sec) è veramente troppo breve, lo imposto a un tempo più ragionevole (15 secondi)

en: Notify list: Notify list empty, quitting
it: Notify List: la Notify List è vuota, esco

en: Notify list: ISON delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
it: Notify List: il ritardo ISON è veramente troppo breve (%d secs): lo imposto ad un tempo più ragionevole (5 secondi)

en: Notify list: Checking for: %Q
it: Notify List: cerco: %Q

en: Notify list: Hey! You've used ISON behind my back? (I might be confused now...)
it: Notify List: Hey! Hai usato ISON a mia insaputa? (Potrei essere confuso ora...)

en: registration mask changed, or nickname is being used by someone else
it: maschera di registrazione è cambiata o qualcun'altro sta usando il suo nick)

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
it: Notify List: 
    !n
    %Q
     sembra essere online, ma la maschera [%Q@
    !h
    %Q
    ]non corrisponde (qualcun'altro sta usando il suo nickname o la sua maschera di registrazione non corrisponde)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (restarting)
it: Notify List: inconsistenza inaspettata: il database degli utenti registrati è stato modificato? (riparto)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, expected 
    !n
    %Q
     in the registered user DB
it: Notify List: inconsistenza inaspettata, atteso 
    !n
    %Q
     nel database degli utenti registrati

en: Notify list: USERHOST delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
it: Notify list: il ritardo della lista USERHOST è veramente troppo breve (%d sec), lo imposto ad un tempo più ragionevole (5 secondi)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, userhost list is empty!
it: Notify List: inconsistenza inaspettata, la lista degli Userhost è vuota!

en: Notify list: Checking userhost for: %Q
it: Notify List: cerco l'Userhost di: %Q

en: Notify list: Hey! You've used USERHOST behind my back? (I might be confused now...)
it: Notify List: hey! Hai usato USERHOST a mia insaputa? (Potrei essere confuso adesso...)

en: Notify list: Broken USERHOST reply from the server? (%s)
it: Notify List: ricevuta una risposta USERHOST malfunzionante dal Server? (%s)

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to have gone offline before USERHOST reply was received, will recheck in the next loop
it: Notify List: sembra che 
    !n
    %Q
     sia andato offline mentre aspettavo la sua risposta all'USERHOST, lo ricontrollerò la prossima volta

en: Starting notify list
it: Avvio la Notify List

en: No users in the notify list
it: Nessun utente nella Notify List

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
it: Notify List: il timeout è troppo breve (%d secondi), lo imposto ad un tempo più ragionevole (5 secondi)

en: Notify list: Adding watch entries for %Q
it: Notify list: aggiunta voce da controllare per %Q

en: watch entry listing requested by user
it: Elenco elementi Watch richiesta dall'utente

en: possible watch list desync
it: possibile desincronizzazione della Watch List

en: registration mask changed or desync with the watch service
it: la maschera di registrazione è cambiata o c'è una desincronizzazione con il servizio Watch

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (watch: registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
it: Notify List: 
    !n
    %Q
     sembra essere online, ma la maschera [%Q@
    !h
    %Q
    ] non corrisponde (watch: qualcun'altro sta usando il suo nickname o la sua maschera di registrazione non corrisponde)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (watch: restarting)
it: Notify List: inconsistenza inaspettata: il database degli utenti registrati è stato modificato? (watch: riparto)

en: watch entry added by user
it: elemento Watch aggiunto dall'utente

en: removed from watch list
it: rimosso dalla Lista Watch

en: Notify list: Stopped watching for 
    !n
    %Q
it: Notify List: smetto di controllare 
    !n
    %Q

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     is offline (watch)
it: Notify List: 
    !n
    %Q
     è offline (watch)

en: unmatched watch list entry
it: elemento Lista Watch non corrispondente

en: Normal text
it: Testo normale

en: Selection
it: Selezione

en: Highlighted text
it: Testo evidenziato

en: URL foreground
it: URL in primo piano

en: Link mouse hover foreground
it: Colore collegamento al passaggio del mouse

en: Parser error
it: Errore del Parser

en: Parser warning
it: Avviso del Parser

en: Host lookup result
it: Risultato risoluzione Host

en: Socket message
it: Messaggio dal Socket

en: Socket warning
it: Avviso del Socket

en: Socket error
it: Errore del Socket

en: System error
it: Errore del sistema

en: RAW data to server
it: Dati RAW al server

en: Connection status
it: Stato della connessione

en: System warning
it: Avviso del sistema

en: System message
it: Messaggio del sistema

en: Unhandled server reply
it: Risposta del server non gestita

en: Server information
it: Informazioni del Server

en: Server message of the day
it: Messaggio del giorno del server

en: Server ping
it: Ping del Server

en: Join message
it: Messaggio di entrata

en: Part message
it: Messaggio di uscita

en: Unrecognized/broken message
it: Messaggio sconosciuto/malformato

en: Topic message
it: Messaggio del Topic

en: Own private message
it: Proprio messaggio privato

en: Channel private message
it: Messaggio privato del canale

en: Query private message
it: Messaggio privato della Query

en: CTCP reply
it: risposta CTCP

en: CTCP request replied
it: risposta alla richiesta CTCP

en: CTCP request ignored
it: richiesta CTCP ignorata

en: CTCP request flood warning
it: avviso di flood per troppe richieste CTCP

en: CTCP request unknown
it: richiesta CTCP sconosciuta

en: User action
it: Azioni utenti

en: Avatar change
it: Cambio di Avatar

en: Quit message
it: Messaggio di uscita

en: Split message
it: Messaggio di Split

en: Quit on netsplit message
it: Esci in caso di messaggio di Netsplit

en: Nick changes
it: Cambi di nick

en: +o mode change
it: modifica modo +o

en: -o mode change
it: modifica modo -o

en: +v mode change
it: modifica modo +v

en: -v mode change
it: modifica modo -v

en: Multiple user mode change
it: Cambio dei modi su utenti multipli

en: Channel key change
it: Chiave del canale cambiata

en: Channel limit change
it: Limite del canale cambiato

en: +b mode change
it: modifica modo +b

en: -b mode change
it: modifica modo -b

en: +e mode change
it: modifica modo +e

en: -e mode change
it: modifica modo -e

en: +I mode change
it: modifica modo +I

en: -I mode change
it: modifica modo -I

en: Multiple channel mode change
it: Modi multipli del canale cambiati

en: Who reply
it: Risposta al Who

en: DCC request
it: Richiesta DCC

en: DCC message
it: Messaggi DCC

en: DCC error
it: Errore DCC

en: Nickname problem
it: Problemi col Nickname

en: WHOIS user reply
it: Risposta a WHOIS utente

en: WHOIS channels reply
it: Risposta a WHOIS canale

en: WHOIS idle reply
it: Risposta a WHOIS idle

en: WHOIS server reply
it: Risposta a WHOIS server

en: WHOIS other reply
it: Risposta ad altri WHOIS

en: Channel creation time reply
it: Risposta al tempo di creazione

en: Notify list joins
it: Notify List entrato

en: Notify list leaves
it: Notify List uscito

en: Own encrypted private message
it: Proprio messaggio privato criptato

en: Channel encrypted private message
it: Messaggio privato del canale criptato

en: Query encrypted private message
it: Messaggio privato della Query criptato

en: DCC chat message
it: Messaggio DCC Chat

en: Encrypted DCC chat message
it: Messaggio di DCC Chat criptato

en: Login operations completed
it: Operazione di Login completata

en: Kick action
it: Azione kick

en: Links reply
it: Risposta Link

en: Spam report
it: Segnalazione Spam

en: ICQ message
it: messaggio ICQ

en: ICQ user-message
it: Messaggio utente ICQ

en: Outgoing ICQ user-message
it: Messaggio utente ICQ in uscita

en: Channel notice
it: Notice del canale

en: Encrypted channel notice
it: Notice del canale criptato

en: Query notice
it: Notice Query

en: Encrypted query notice
it: Notice della Query criptato

en: Server notice
it: Notice del Server

en: Halfop mode change
it: Cambio di modo in HalfOp

en: Unknown CTCP reply
it: Risposta CTCP sconosciuta

en: NickServ message
it: messaggi dal NickServ

en: ChanServ message
it: messaggi dal ChanServ

en: Away message
it: Messaggio di Away

en: Ident message
it: Messaggio di Ident

en: Channel list message
it: Messaggio della Lista del canale

en: Half-deop mode change
it: Cambio di modo in Half-Deop

en: Invite message
it: Messaggio di invito

en: Multimedia message
it: Messaggio multimediale

en: Query trace message
it: Messaggio di Query di cui si tiene traccia

en: Wallops message
it: Messaggio Wallop

en: Join error message
it: Messaggio di errore d'entrata

en: Broadcast private message
it: Messaggio privato in Broadcast

en: Broadcast notice
it: Notifica Broadcast

en: Am kicked
it: Sono stato kickato

en: Am op'd
it: Sono stato Oppato

en: Am voiced
it: Sono stato Voiced

en: Am deop'd
it: Sono stato De-Oppato

en: Am devoiced
it: Sono stato De-Voiced

en: Am halfop'd
it: Sono stato HalfOppato

en: Am de-halfop'd
it: Sono stato De-HalfOppato

en: Ban matching my mask
it: Il Ban combacia con la mia maschera

en: Unban matching my mask
it: Il modo non-Ban combacia con la mia maschera

en: Ban exception matching my mask
it: L'eccezione del Ban combacia con la mia maschera

en: Ban unexception matching my mask
it: La limitazione del Ban combacia con la mia maschera

en: Invite exception matching my mask
it: L'eccezione d'invito combacia con la mia maschera

en: Invite unexception matching my mask
it: La limitazione d'invito combacia con la mia maschera

en: Ignored user message
it: Messaggi dell'utente ignorati

en: Server statistics
it: Statistiche del Server

en: SSL message
it: Messaggio SSL

en: Search
it: Cerca

en: Generic success
it: Successo generico

en: Generic status
it: Stato generico

en: Generic verbose message
it: Messaggio descrittivo generico

en: Generic warning
it: Avviso generico

en: Generic error
it: Errore generico

en: Generic critical error
it: Errore critico generico

en: Chan admin status set
it: Impostato lo stato di Admin del canale

en: Chan admin status unset
it: Rimosso lo stato di Admin del canale

en: Own chan admin status set
it: Stato di Amministratore del canale impostato

en: Own chan admin status unset
it: Stato di Amministratore del canale non impostato

en: Userop mode change
it: Modo Urser-Op cambiato

en: User-deop mode change
it: Modo User-Deop cambiato

en: Am userop'd
it: Sono stato Oppato

en: Am de-userop'd
it: Sono stato De-oppato

en: Verbose/Debug
it: Dettagliato/Debug

en: Chan owner status set
it: Stato Owner del canale impostato

en: Chan owner status unset
it: Stato Owner del canale rimosso

en: Own chan owner status set
it: Proprio stato di Owner del canale impostato

en: Own chan owner status unset
it: Proprio stato di Owner del canale rimosso

en: Server error
it: Errore del Server

en: Text encoding server message
it: Messaggio di codifica del server

en: BitTorrent message
it: Messaggio BitTorrent

en: IRC Op status set
it: Impostato lo stato di IRC Op

en: IRC Op status unset
it: Rimosso lo stato di IRC Op

en: Own IRC Op status set
it: Stato di IRC Op impostato

en: Own IRC Op status unset
it: Stato di IRC Op non impostato

en: Extended capability message
it: Messaggio CAP

en: Channel URL
it: URL Canale

en: MemoServ message
it: Messaggi da MemoServ

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Encrypted user action
it: Azione utente criptata

en: Own action
it: Propria azione

en: Own encrypted action
it: Propria azione criptata

en: Encrypted topic message
it: Messaggio topic cifrato

en: Warning While Writing Configuration - KVIrc
it: Problema durante la scrittura della configurazione - KVIrc

en: I can't write to the main configuration file:
    	%1
    Please ensure the directory exists and that you have the proper permissions before continuing, or else any custom configuration will be lost.
it: Non posso scrivere sul file di configurazione principale:
    	%1
    Assicurati che la directory esista e che tu abbia i giusti permessi prima di continuare, o tutte le configurazioni fatte andranno perse.

en: Missing absolute directory for the theme information
it: Manca la directory assoluta per le informazioni del tema

en: Failed to create the theme directory
it: Impossibile creare la directory del tema

en: Failed to save one of the theme images
it: Impossibile salvare una delle immagini del tema

en: Failed to create the theme subdirectory
it: Impossibile creare la sottodirectory del tema

en: Boolean options (1/0)
it: Opzioni booleane (1/0)

en: Rectangle options (x,y,width,height)
it: Opzioni del rettangolo (x, y, larghezza, altezza)

en: String options (string value)
it: Opzioni della stringa (valore della stringa)

en: Color options (#RRGGBB)
it: Opzioni dei colori (#RRGGBB)

en: Mirccolor options (#RRGGBB)
it: Opzioni del mIRC-color (#RRGGBB)

en: IRC context color options (#RRGGBB)
it: Opzioni colore del contesto IRC (#RRGGBB)

en: Pixmap options (image path)
it: Opzioni del Pixmap (percorso dell'immagine)

en: Unsigned integer options (unsigned integer constant)
it: Opzioni intero senza segno (costante intera senza segno)

en: Font options (family,pointsize,style,charset,weight,flags (biusf))
it: Opzioni dei Font (famiglia, dimensione, stile, charset, grandezza, flags (biusf))

en: Message color options (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))
it: Opzioni dei colori dei messaggi (image_id, primo piano, sfondo, log (0/1))

en: String list options (comma separated list of strings)
it: Opzioni delle stringhe (lista di stringhe separate da virgole)

en: [SSL]: %c%s
it: [SSL] %c%s

en: [SSL]:  Cipher: %c%s
it: [SSL]:  Cifrario: %c%s

en: [SSL]:  Version: %c%s
it: [SSL]:  Versione: %c%s

en: [SSL]:  Bits: %c%d (%d used)
it: [SSL]:  Bit %c%d (usati %d)

en: [SSL]:  Version: %c%d
it: [SSL]:  Versione: %c%d

en: [SSL]:  Serial number: %c%s
it: [SSL]:  Numero seriale: %c%s

en: [SSL]:  Subject:
it: [SSL]:  Soggetto:

en: [SSL]:     Common name: %c%s
it: [SSL]:     Nome comune: %c%s

en: [SSL]:     Organization: %c%s
it: [SSL]:     Organizzazione: %c%s

en: [SSL]:     Organizational unit: %c%s
it: [SSL]:     Unità organizzativa: %c%s

en: [SSL]:     Country: %c%s
it: [SSL]:     Paese: %c%s

en: [SSL]:     State or province: %c%s
it: [SSL]:     Stato o Provincia: %c%s

en: [SSL]:     Locality: %c%s
it: [SSL]:     Località: %c%s

en: [SSL]:   Issuer:
it: [SSL]:   Distributore:

en: [SSL]:   Public key: %c%s (%d bits)
it: [SSL]:   Chiave pubblica: %c%s (%d bits)

en: [SSL]:   Signature type: %c%s
it: [SSL]:   Tipo di firma: %c%s

en: [SSL]:   Signature contents: %c%s
it: [SSL]:   Contenuto firma: %c%s

en: Peer X509 certificate
it: Certificato X509 del Peer

en: [SSL]: The peer didn't provide a certificate
it: [SSL]: il peer non ha fornito un certificato

en: [SSL]: Can't find out the current cipher info
it: [SSL]: non ho trovato le informazioni sul cifrario corrente

en: [%s]: [SSL]: Using certificate file %s
it: [%s]: [SSL]: uso il certificato %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the certificate file %s
it: [%s]: [ERRORE SSL]: errore I/O file mentre cercavo di usare il certificato %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: %s
it: [%s]: [ERRORE SLL]: %s

en: [%s]: [SSL]: Using private key file %s
it: [%s]: [SSL]: utilizzo il file di chiave privata %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the private key file %s
it: [%s]: [ERRORE SSL]: errore I/O file mentre cercavo di usare il file di chiave privata %s

en: The theme information file does not exist
it: Il file di informazioni del tema non esiste

en: The theme data file does not exist
it: Il file dei dati del tema non esiste

en: This KVIrc executable is too old for this theme (minimum theme engine version required is %1 while this theme engine has version %2)
it: L'eseguibile di KVIrc è troppo vecchio per questo tema (la versione minima richiesta è %1 mentre quella attuale è %2)

en: Theme information file is not valid
it: FIle di informazioni del tema non valido

en: Failed to load the specified screenshot image
it: Impossibile caricare lo screenshot specificato

en: Invalid option
it: Opzione non valida

en: Failed to save the screenshot image
it: Impossibile salvare lo screenshot

en: You're not connected to a server
it: Non sei connesso ad un server

en: This executable was built without SSL support
it: Questo eseguibile è stato compilato senza supporto SSL

en: No public key certificate defined in KVIrc options.
it: Nessun certificato di chiave pubblica definito nelle opzioni di KVIrc.

en: File I/O error while trying to use the public key file %s
it: Errore I/O file mentre cercavo di usare il file di chiave pubblica %s

en: Can't load certificate from public key file %s
it: Non posso caricare il certificato dal file di chiave pubblica %s

en: Away from keyboard.
it: Lontano dalla tastiera.

en: No %1 symbol exported: not a KVIrc module?
it: Simbolo %1 non esportato: non è un modulo di KVIrc?

en: This module has no version information: refusing to load it
it: Questo Modulo non ha informazioni sulla versione: non caricato

en: This module was compiled for a different KVIrc version and can't be loaded
it: Questo modulo è stato compilato per una differente versione di KVIrc e non puà² essere caricato

en: Failed to execute the init routine
it: Fallito nell'esecuzione della 'routine init'

en: Loaded module '%s' (%s)
it: Caricato modulo '%s' (%s)

en: Unloaded module '%s'
it: Modulo '%s' non caricato

en: [Server parser]: encountered problems while parsing the following message:
it: [Server Parser]: incontrati problemi durante l'interpretazione del seguente messaggio:

en: [Server parser]: [%s][%s] %Q
it: [Server Parser]: [%s][%s] %Q

en: [Server parser]: %s
it: [Server Parser]: %s

en: Ignoring DCC from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
it: Ignorato CTCP da 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: Ignoring CTCP from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
it: Ignorato CTCP da 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: The following CTCP reply has unrecognized target %Q
it: La seguente risposta CTCP ha un destinatario sconosciuto %Q

en: Channel CTCP
it: CTCP al Canale

en: %Q %Q reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: %Q %Q risposta da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: The following CTCP request has unrecognized target %Q
it: La seguente richiesta CTCP ha un destinatario sconosciuto %Q

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignored (flood limit exceeded)
it: %Q %Q%c richiesta da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignorata (raggiunto limite di flood)

en: ignored (unrecognized)
it: ignorato (non riconosciuto)

en: ignored
it: ignorato

en: replied
it: risposto

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q
it: %Q %Q%c richiesta da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q

en: The following CTCP PING reply has unrecognized target "%Q"
it: La seguente risposta CTCP PING ha un destinatario sconosciuto "%Q"

en: The following CTCP PING reply has a broken time identifier "%S", don't trust the displayed time
it: La seguente risposta CTCP PING ha un identificatore del tempo sbagliato "%S": l'orario mostrato è inattendibile

en: %Q PING reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sec %u msec
it: %Q risposta PING da %Q [%Q@%Q]: %u sec %u msec

en: The following message appears to be encrypted but the encryption engine failed to decode it: %Q
it: Il seguente messaggio sembra essere cifrato, ma il motore di cifratura non è riuscito a decifrarlo: %Q

en: The following CTCP ACTION has unrecognized target %Q
it: La seguente CTCP ACTION ha un destinatario sconosciuto %Q

en: CTCP ACTION from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: CTCP ACTION da %Q [%Q@%Q]: %Q

en: Unable to add file offer for file %Q (File not readable?)
it: Impossibile aggiungere l'offerta del file %Q (File non leggibile?)

en: Added %d sec file offer for file %Q (%Q) to recipient %Q
it: Aggiunti %d secondi all'offerta del file %Q (%Q) con destinatario %Q

en: private
it: privato

en: channel notification:
it: notifica al Canale:

en: notification
it: notifica

en: %1 unsets avatar
it: %1 ha rimosso l'avatar

en: %1 changes avatar to %2
it: %1 ha cambiato l'avatar in %2

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (HTTP GET %s)
it: : nessuna copia locale dell'Avatar disponibile; invio la richiesta (HTTP GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; failed to start an HTTP transfer, ignoring
it: : nessuna copia locale dell'Avatar disponibile; impossibile iniziare un trasferimento HTTP, ignoro.

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (DCC GET %s)
it: : nessuna copia locale dell'Avatar disponibile; invio richiesta (DCC GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; flood limit exceeded, ignoring
it: : nessuna copia locale dell'Avatar disponibile; limite di Flood raggiunto, ignoro.

en: : No valid local copy of avatar available, ignoring
it: : nessuna copia locale dell'Avatar disponibile; ignoro.

en: : No such nickname in the user database, ignoring the change
it: : questo nickname non è nel database degli utenti, ignoro i cambiamenti.

en: Ignoring DCC %S request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)
it: Ignoro DCC %S richiesta da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)

en: Processing DCC %Q request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)
it: Elaborazione DCC %Q richiesta da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)

en: Unable to process the above request: can't load DCC module (%Q)
it: Impossibile procedere con la richiesta: modulo DCC non caricato (%Q)

en: Unable to process the above request: DCC module may be broken
it: Impossibile procedere con la richiesta: il modulo DCC sembra essere malfunzionante

en: Received ping from 
    !s
    %Q
     (PING %Q), replied pong
it: Ricevuto PING da 
    !s
    %Q
     (PING %Q), inviata risposta PONG

en: Received pong from 
    !s
    %s
     (PONG %s)
it: Ricevuto PONG da 
    !s
    %s
     (PONG %s)

en: Server ERROR: %Q
it: ERRORE del SERVER: %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] now has user %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato utente a %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] now has host 
    !h
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato host a 
    !h
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] now has user@host %Q@
    !h
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato user@host a %Q@
    !h
    %Q

en: Missing channel parameter in join message
it: Manca il parametro del Canale nel messaggio di entrata

en: Received a join message for an unknown channel, possible desync
it: Ricevuto mesasggio di entrata per un Canale sconosciuto, possibile asincronia

en: Requesting modes and ban list for 
    !c
    %Q
    ...
it: Richiedo lista ban e modi per 
    !c
    %Q
    ...

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
     [implicit +%c umode change]
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è entrato in 
    !c
    %Q
     [implicito +%c cambio modo utente]

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è entrato in 
    !c
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just joined 
    !c
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è appena entrato in 
    !c
    %Q

en: Received a part message for an unknown channel, possible desync
it: Ricevuto mesasggio di uscita per un Canale sconosciuto, possibile asincronia

en: You have left channel 
    !c
    %Q
it: Sei uscito dal Canale 
    !c
    %Q

en: You have left channel 
    !c
    %Q
    : %Q
it: Sei uscito dal Canale 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
    : %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è uscito da 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è uscito da 
    !c
    %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
    : %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è appena uscito da 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è appena uscito da 
    !c
    %Q

en: Netsplit detected: %s
it: Rilevato Netsplit: %s

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has quit IRC: %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è uscito da IRC: %Q

en: Received a kick message for an unknown channel, possible desync
it: Ricevuto messaggio di kick per un Canale sconosciuto, possibile asincronia

en: You have been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: Sei stato kickato da 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Attempting to rejoin 
    !c
    %Q
    ...
it: Provo a rientrare nel Canale 
    !c
    %Q
    ...

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è stato kickato dal canale 
    !c
    %Q
     da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] è appena stato kickato dal canale 
    !c
    %Q
     da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: The following message appears to be encrypted, but the encryption engine failed to decode it: %Q
it: Il seguente messaggio sembra essere cifrato, ma il motore di cifratura non è riuscito a decifrarlo: %Q

en: Ignoring query-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: Ignorato Messaggio Privato da 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Spam PRIVMSG from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%s")
it: PRIVMSG spam da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (combacia con spamword "%s")

en: Ignoring channel-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: Ignorato Messaggio da 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Ignoring NOTICE from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: Ignoro NOTICE da 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: NickServ requests authentication, executing scheduled command
it: Richiesta di autenticazione NickServ, eseguo i comandi programmati

en: The scheduled NickServ identification command appears to be broken, please change the setting
it: I comandi programmati per l'identificazione del NickServ sembrano essere malfunzionanti, correggili nella finestra delle opzioni

en: Spam notice from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%Q")
it: Spam Notice da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (parola di Spam corrispondente "%Q")

en: Received a topic message for an unknown channel, possible desync
it: Ricevuto messaggio di Topic per un canale sconosciuto, possibile asincronia

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has changed topic to "%Q%c"
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato il Topic in "%Q%c"

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] is now known as 
    !n
    %Q
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato nickname in 
    !n
    %Q

en: You have changed your nickname to %Q
it: Hai cambiato il tuo nickname in %Q

en: The target of this query was lost and has been found when 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] changed their nickname to 
    !n
    %Q
it: Il destinatario di questa query era stato perso; è stato trovato quando 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ha cambiato il suo nickname in 
    !n
    %Q

en: The recent nickname change from 
    !n
    %Q
     to 
    !n
    %Q
     caused a query collision: merging output
it: Il recente cambio di nickname da 
    !n
    %Q
     a 
    !n
    %Q
     ha causato un conflitto tra le Query: unifico l'Output

en: End of merged output
it: Fine dell'Output unificato

en: Ignoring invite from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
it: Ignorato invito da 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: auto joining
it: ingresso automatico

en: double-click the channel name to join
it: doppio click sul nome del Canale per entrare

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] invites you to channel 
    !c
    %Q
     (%Q)
it: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] ti invita nel Canale 
    !c
    %Q
     (%Q)

en: Received an invite message directed to another nick, possible desync
it: Ricevuto un messaggio di Invito diretto a qualcun'altro, possibile asincronia

en: WALLOPS from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: WALLOPS da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: You have set user mode %s
it: Hai impostato il modo utente %s

en: Received a mode change for an unknown channel, possible desync
it: Ricevuto cambio di modo per un Canale sconosciuto, possibile asincronia

en: %Q [%Q@%Q] has set channel key to "
    !m-k %Q
    %Q
    "
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato la chiave del canale in "↩!m-k %Q↩%Q↩"

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel key
it: %Q [%Q@%Q] ha rimosso la Chiave al Canale

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m-l
    limit to %Q
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il 
    !m-l
    limite del Canale a %Q

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel limit
it: %Q [%Q@%Q] ha rimosso il Limite del Canale

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !n
    %Q
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il modo %c%c 
    !n
    %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m%c%c
    mode %c%c
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il 
    !m%c%c
    modo del Canale in %c%c

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !m%c%c %Q
    %Q
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il modo %c%c ↩!m%c%c %Q↩%Q↩

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %s %Q
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il modo %s %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel mode %s
it: %Q [%Q@%Q] ha impostato il modo del Canale in %s

en: Server capabilities: %Q
it: Estensioni del server: %Q

en: Capability change acknowledged: %Q
it: Modifica estensione permessa: %Q

en: Capability change denied: %Q
it: Modifica estensione negata: %Q

en: Currently enabled capabilities: %Q
it: Estensioni CAP abilitate: %Q

en: Received unknown extended capability message: %Q %Q
it: Ricevuto messaggio CAP sconosciuto: %Q %Q

en: One or more standard mode flags are missing in the server available modes.
    This is caused either by a non RFC1459-compliant IRC daemon or a broken server reply.
    Server umodes seem to be '%s' and channel modes seem to be '%s'.
    Ignoring this reply and assuming that the basic set of modes is available.
    If you have strange problems, try changing the server.
it: Uno o più modi standard sono mancanti nei modi disponibili del server.
    Questo può essere causato da un demone IRC non compatibile con l'RFC1459 o da una risposta mal ricevuta del Server.
    I modi utente del Server sembrano essere '%s' e i modi per i canali '%s'.
    Ignoro questa risposta e suppongo che l'insieme di base dei modi sia disponibile.
    Se hai qualche problema, prova a cambiare Server.

en: Available user modes:
it: Modi disponibili per l'utente:

en: : Unknown user mode
it: : modo utente sconosciuto

en: Available channel modes:
it: Modi del Canale disponibili:

en: : Unknown channel mode
it: : modo canale sconosciuto

en: Server %Q version %S supporting user modes '%S' and channel modes '%S'
it: La versione %Q del Server %S supporta i modi utente '%S' e i modi per i canali '%S'

en: This server supports the WATCH notify list method, it will be used
it: Questo Server sembra supportare il metodo Watch per la Notify List, quindi verrè usato

en: The current network is %Q
it: La rete corrente è %Q

en: This server supports the CODEPAGE command, it will be used
it: Questo Server supporta il comando CODEPAGE, verrà utilizzato

en: This server supports the WHOX, extra information will be retrieved
it: Questo server supporta WHOX, verranno ricevute informazioni aggiuntive

en: This server supports: %s
it: Il Server supporta: %s

en: You have set snomask %s
it: Hai impostato snomask %s

en: %Q is your unique ID
it: %Q è il tuo ID univoco

en: End of NAMES for 
    !c
    %Q
it: Fine dei Nomi per 
    !c
    %Q

en: NAMES for 
    !c
    %Q
    : %Q
it: NAMES per 
    !c
    %Q
    : %Q

en: The following message appears to be encrypted, but the crypto engine failed to decode it: %Q
it: Il messaggio seguente sembra essere cifrato, ma il motore di cifratura non è riuscito a decifrarlo: %Q

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Channel topic is: %Q
it: Il Topic del canale è %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     is: %Q
it: Il Topic per 
    !c
    %Q
     è: %Q

en: No channel topic is set
it: Nessun Topic impostato

en: No topic is set for channel 
    !c
    %Q
it: Nessun Topic impostato per il canale 
    !c
    %Q

en: Topic was set by %Q on %Q
it: Il Topic è stato impostato da %Q il %Q

en: Topic was set by %Q
it: Il Topic è stato impostato da %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q on %Q
it: Il Topic per 
    !c
    %Q
     è stato impostato da %Q il %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q
it: Il Topic per 
    !c
    %Q
     è stato impostato da %Q

en: Channel mode for 
    !c
    %Q
     is %s
it: Il modo per il canale 
    !c
    %Q
     è %s

en: User mode for 
    !n
    %Q
     is %s
it: Modo utente per 
    !n
    %Q
     è %s

en: (Unknown)
it: (Sconosciuto)

en: %Q for 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (set by %Q on %Q)
it: %Q per 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (impostato da %Q su %Q)

en: Ban listing
it: Elenco Ban

en: End of channel %Q for 
    !c
    %Q
it: Fine del canale %Q per 
    !c
    %Q

en: ban list
it: lista Ban

en: invite list
it: lista Inviti

en: ban exception list
it: lista eccezioni Ban

en: owner list
it: lista owner

en: protected/admin list
it: lista protetti/admin

en: reop list
it: lista reop

en: spam filter list
it: lista del filtro spam

en: channel access list
it: lista accesso canale

en: channel exemptions list
it: lista eccezioni ban canale

en: Invite listing
it: Elenco Inviti

en: Ban exception listing
it: Lista eccezioni Ban

en: Owner listing
it: Elenco Owner

en: Admin/protected nicks listing
it: Lista nick admin/protetti

en: Reop masks listing
it: Elenco maschere reop

en: Spam filter listing
it: Elenco filtro spam

en: Channel access listing
it: lista accessi canale

en: Channel exemptions listing
it: Lista eccezioni ban canale

en: WHO entry for %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cChannel%c: 
    !c
    %Q
    , %cServer%c: 
    !s
    %Q
    , %cHops%c: %d, %cFlags%c: %Q, %cAway%c: %Q, %cReal name%c: %Q
it: Voce WHO per %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cCanale%c: 
    !c
    %Q
    , %cServer%c: 
    !s
    %Q
    , %cHops%c: %d, %cFlags%c: %Q, %cAssente%c: %Q, %cNome Vero%c: %Q

en: End of WHO list for %Q
it: Fine della lista WHO per %Q

en: The server is refusing all the login nicknames: giving up, you must send the nickname manually
it: Il Server rifiuta tutti i nickname durante il Login: terminato. Dovrai inviare il nickname manualmente.

en: No way to login as 
    !n
    %1
    : the server said '%2: %3'
it: Impossibile accedere come '
    !n
    %1
    ': il server ha detto '%2: %3'

en: Trying to use %1 as nickname
it: Provo a usare %1 come nickname

en: %Q is an unknown server command
it: %Q è un comando sconosciuto dal server

en: %Q is already in %Q
it: %Q è già in %Q

en: You are being forwarded from %Q to %Q
it: Sei stato reindirizzato da %Q a %Q

en: Command syntax %Q: %Q
it: Sintassi del comando %Q: %Q

en: Tip: %Q
it: Aiuto: %Q

en: Tip for 
    !c
    %Q
    : %Q
it: Suggerimento per 
    !c
    %Q
    : %Q

en: %Q requires SSL to join
it: %Q richiede SSL per entrare

en: End of help about %Q
it: Fine dell'aiuto per %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is away: %Q
it: %c
    !n
    %Q
    %c è assente: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
it: %c
    !n
    %Q
    %c è %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name: %Q
it: Nome vero per %c
    !n
    %Q
    %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c was %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
it: %c
    !n
    %Q
    %c era %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name was: %Q
it: %c
    !n
    %Q
    %c aveva come nome vero: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's channels: %Q
it: %c
    !n
    %Q
    %c è nei canali: %Q

en: Received a broken RPL_WHOISIDLE, can't evaluate the idle time
it: Ricevuto un RPL_WHOISIDLE spezzato, non posso valutare il tempo di inattività

en: %c
    !n
    %Q
    %c's idle time: %ud %uh %um %us
it: Il tempo di inattività  di %c
    !n
    %Q
    %c: %ud %uh %um %us

en: %c
    !n
    %Q
    %c's signon time: %Q
it: Orario di accesso di %c
    !n
    %Q
    %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's server: 
    !s
    %Q
     - %Q
it: Il server di %c
    !n
    %Q
    %c: 
    !s
    %Q
     - %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is authenticated as %Q
it: %c
    !n
    %Q
    %c è autenticato come: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is a registered nickname
it: %c↩!n↩%Q↩%c è un nickname registrato

en: %c
    !n
    %Q
    %c's actual user@host: %Q, actual IP: %Q
it: %c
    !n
    %Q
    %c user@host attuale: %Q, IP attuale: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's actual host: %Q
it: Host attuale di %c
    !n
    %Q
    %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's info: %Q
it: Informazioni su %c
    !n
    %Q
    %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS info from 
    !s
    %Q
it: Informazioni WHOIS per %c
    !n
    %Q
    %c ricevute da 
    !s
    %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS info from 
    !s
    %Q
it: Informazioni WHOWAS per %c
    !n
    %Q
    %c ricevute da 
    !s
    %Q

en: This channel's website is: %Q
it: Il sito web di questo canale è: %Q

en: The website for 
    !c
    %Q
     is: %Q
it: Il sito web per 
    !c
    %Q
     è: %Q

en: Can't evaluate creation time
it: Impossibile valutare la data di creazione

en: Channel was created at %Q
it: Il canale è stato creato il %Q

en: Channel 
    !c
    %Q
     was created at %Q
it: Il canale 
    !c
    %Q
     è stato creato %Q

en: USERHOST info: %Q
it: Informazioni USERHOST: %Q

en: Channel list begin: channel, users, topic
it: Inizio Lista del canale: canale, utenti, Topic

en: List: %Q
it: Lista: %Q

en: End of list
it: Fine della lista

en: Link: %Q
it: Collegamento: %Q

en: End of links
it: Fine dei collegamenti

en: [Leaving away status after %ud %uh %um %us]: %Q
it: [Uscito dallo stato di Away dopo %ud %uh %um %us]: %Q

en: [Leaving away status]: %Q
it: [Uscito dallo stato di Away]: %Q

en: Restoring pre-away nickname (%Q)
it: Ripristino nickname usato prima dell'Away (%Q)

en: [Entering away status]: %Q
it: [Sei entrato nello stato di Away]: %Q

en: Setting away nickname (%Q)
it: Imposto il nickname per l'Away (%Q)

en: %c
    !s
    %s
    %c's server info: %s
it: Le informazioni su %c
    !s
    %s
    %c sono: %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's administrator is %s
it: L'Amministratore di %c
    !s
    %s
    %c è: %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's contact address is %s
it: L'indirizzo di %c
    !s
    %s
    %c è %s

en: Unable to use command %Q. %Q
it: Impossibile usare il comando %Q. %Q

en: 
    !n
    %Q
     invited %Q into channel %Q
it: 
    !n
    %Q
     invita %Q nel canale %Q

en: Can't set mode %Q on %Q due to it having an active MLOCK policy, including modes %Q.
it: Non posso impostare il modo %Q su %Q a causa di una policy MLOCK attiva, che include i modi %Q.

en: %c
    !s
    %s
    %c's information:
it: Informazioni per %c
    !s
    %s
    %c:

en: End of %c
    !s
    %s
    %c's information
it: Fine delle informazioni per %c
    !s
    %s
    %c

en: %c
    !s
    %s
    %c's time is %Q
it: L'ora su %c
    !s
    %s
    %c è: %Q

en: %Q: no such server
it: %Q: impossibile trovare il Server

en: %Q: no such channel
it: %Q: nessun canale

en: Can't send to channel: %Q
it: Impossibile inviare al canale: %Q

en: Can't send text to channel %Q: %Q
it: Impossibile inviare il testo al canale %Q: %Q

en: Can't send to channel
it: Impossibile inviare al canale

en: Can't send text to channel %Q
it: Impossibile inviare il testo al canale %Q

en: Your encoding is now %Q
it: La tua codifica adesso è %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's codepage is %Q: %Q
it: La codifica di %c
    !n
    %Q
    %c è %Q: %Q

en: Your user mode is %s
it: Il tuo modo utente è: %s

en: %Q requires more parameters
it: %Q richiede più parametri

en: STARTTLS reply received but SSL support is not compiled in: ignoring
it: Ricevuta risposta STARTTLS ma il supporto a SSL non è compilato: ignoro

en: Authenticated as %Q
it: Autenticato come %Q

en: SASL authentication successful
it: Autenticazione SASL completata con successo

en: SASL authentication error: %Q
it: Errore durante l'autenticazione SASL: %Q

en: Attempting fallback due to SASL failure.
it: Provo alternativa a causa di fallimento SASL.

en: SASL auth failed. Dropping the connection.
it: Autenticazione SASL fallita. Connessione annullata.

en: mode listing
it: listato dei modi

en: End of channel "%c" %Q for 
    !c
    %Q
it: File del "%c" %Q di canale per ↩!c↩%Q↩

en: mode list
it: lista dei modi

en: Channel modes
it: Modi del canale

en: Split view
it: Dividi vista

en: User list
it: Lista utenti

en: Mode "%1" masks
it: Maschere modo "%1"

en: Mode editor
it: Editor dei modi

en: said something recently
it: ha detto qualcosa poco fa

en: is talking
it: sta parlando

en: and
it: e

en: were talking recently
it: stavano parlando poco fa

en: are talking
it: stanno parlando

en: and another %1 users
it: e altri %1 utenti

en: Dead channel
it: Canale morto

en: operator
it: operatore

en: operators
it: operatori

en: active user
it: utente attivo

en: active users
it: utenti attivi

en: hot user
it: utente molto attivo

en: hot users
it: utenti molto attivi

en: IRC operator
it: Operatore IRC

en: IRC operators
it: Operatori IRC

en: channel owner
it: Owner del Canale

en: channel owners
it: Owners del Canale

en: channel administrator
it: Amministratore del Canale

en: channel administrators
it: Administratori del Canale

en: half-operator
it: utente HalfOperator

en: half-operators
it: utenti HalfOperator

en: voiced user
it: utente Voice

en: voiced users
it: utenti Voice

en: user-operator
it: utente Operatore

en: user-operators
it: utenti Operatori

en: user total
it: utenti totali

en: users total
it: utenti totali

en: No activity
it: Nessuna attività

en: Minimal activity
it: Attività minima

en: Very low activity
it: Attività molto bassa

en: Might be low activity
it: Potrebbe esserci un'attività molto bassa

en: Low activity
it: Attività bassa

en: Might be medium activity
it: Potrebbe esserci un'attività media

en: Medium activity
it: Attività media

en: Might be high activity
it: Potrebbe esserci molta attività

en: High activity
it: Molta attività

en: Might be very high activity
it: Potrebbe esserci moltissima attività

en: Very high activity
it: Moltissima attività

en: Might be flooded with messages
it: Potrebbe esserci un Flood di messaggi

en: Flooded with messages
it: Flood di messaggi

en: human
it: umano

en: [Dead channel]
it: [Canale morto]

en:  on
it:  su

en: The encryption engine was unable to encrypt the current message (%Q): %Q, no data sent to the server
it: Il sistema di cifratura non è stato capace di cifrare il messaggio corrente (%Q): %Q, nessun dato inviato al server

en: The encryption engine was unable to encrypt the current message (%Q): %s, no data sent to the server
it: Il sistema di cifratura non è stato capace di cifrare il messaggio corrente (%Q): %s, nessun dato inviato al server

en: Sent part request, waiting for reply...
it: Inviata richiesta di uscita, attendo la risposta...

en: Channel Modes
it: Modi del canale

en: Double-click to edit...
it: Doppio click per modificare...

en: Channel synchronized in %d.%d seconds
it: Canale sincronizzato in %d.%d secondi

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Current IRC URI
it: URI IRC corrente

en: Comment
it: Commento

en: Real name
it: Nome vero

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Registered as
it: Registrato come

en: Matched by
it: Corrispondente a

en: On
it: Su

en: Using server: <b>%1</b>
it: Usando il server: <b>%1</b>

en: Identified to account: <b>%1</b>
it: Identificato all'account: <b>%1</b>

en: Probably away
it: Probabilmente away

en: KVIrc can only recognize irc://, irc6://, ircs:// or ircs6:// URL's
    The URL you provided is invalid. Check spelling and try again
it: KVIrc può accettare solo URL di tipo irc://, irc6://, ircs:// o ircs6://
    L'URL fornito non è valido. Controllalo e riprova

en: Confirm Close - KVIrc
it: Conferma chiusura - KVIrc

en: You have just attempted to close a console window with an active connection inside.
    Are you sure you wish to terminate the connection?
it: Hai appena tentato di chiudere una Console associata ad una Connessione attiva.
    Sei sicuro di voler terminare la connessione?

en: &Yes
it: &Sì

en: &Always
it: S&empre

en: You have just attempted to close the last console window.
    Are you sure you wish to quit KVIrc?
it: Hai tentato di chiudere l'ultima finestra di console.
    Sei sicuro di voler uscire da KVIrc?

en: Failed to load avatar with name "%Q" and local path "%Q"
it: Impossibile caricare l'Avatar con nome "%Q" e percorso "%Q"

en: No connection
it: Nessuna connessione

en: Waiting to reconnect...
it: In attesa di riconnessione...

en: Connection in progress...
it: Connessione in corso...

en: Login in progress...
it: Login in corso...

en: channel
it: canale

en: channels
it: canali

en: queries
it: query

en: Connected since
it: Connesso da

en: Online for
it: Online per

en: Server idle for
it: Server inattivo per

en: Cryptography/text transformation
it: Cifratura/trasformazione del testo

en: Use the encryption engine
it: Usa il motore di cifratura

en: Enable encryption
it: Abilita cifratura

en: Encrypt key:
it: Chiave di cifratura:

en: Hex
it: Esa

en: Enable decryption
it: Abilita decrifratura

en: Decrypt key:
it: Chiave di decifrazione:

en: If you don't want to encrypt a particular text line then just start it with the Ctrl+P prefix
it: Se non desideri cifrare una particolare linea di testo aggiungi all'inizio il prefisso CTRL+P

en: Sorry, no encryption engines available
it: Spiacente, nessun metodo di cifratura disponibile

en: Encryption: can't create an engine instance: encryption disabled
it: Crittografia: non posso creare un'istanza del motore: cifratura disabilitata

en: Encryption: can't initialize the engine: %s
it: Crittografia: impossibile inizializzare il motore :%s

en: Encryption: you have to enable encryption and/or decryption for the engine to work
it: Crittografia: devi abilitare la cifratura e/o la decifratura affinché il motore funzioni

en: Close
it: Chiudi

en: You have been paged by
it: Hai un messaggio da

en: Debug Messages
it: Messaggi di Debug

en: The file %1 already exists.<br>Do you wish to overwrite it?
it: Il file %1 esiste già.<br>vuoi sovrascriverlo?

en: File Already Exists - KVIrc
it: Il file esiste già - KVIrc

en: Select a File - KVIrc
it: Scegli un file - KVIrc

en: Builtin images
it: Immagini predefinite

en: Small icons
it: Icone piccole

en: Full path
it: Percorso completo

en: Builtin $icon(%1) [index %2]
it: Builtin $icon(%1) [indice %2]

en: Show history Ctrl+PageUp
it: Mostra cronologia Ctrl+PagSu

en: Input history disabled
it: Cronologia input disabilitata

en: Show icons popup Alt+E<br>See also /help texticons
it: Mostra popup icone Alt+E<br>Vedi anche /help texticons

en: User friendly command-line mode Ctrl+Y<br>See also /help commandline
it: Modalità linea di comando User Friendly Ctrl+Y<br>Vedi anche /help commandline

en: Multi-line editor Alt+Return
it: Editor multilinea Alt+Invio

en: You're about to send a message with %1 lines of text.<br><br>This warning is here to prevent you from accidentally pasting and sending a really large, potentially unedited message from your clipboard.<br><br>Some IRC servers may also consider %1 lines of text a flood, in which case you will be disconnected from said server.<br><br>Do you still want the message to be sent?
it: Stai per inviare un messaggio di %1 righe di testo. <br><br>Questo avviso serve a prevenire che tu incolli e invii un messaggio dagli appunti molto grande, senza prima modificarlo.<br><br>Alcuni server IRC possono considerare %1 righe di testo come flood, e in quel caso verresti disconnesso.<br><br>Vuoi ancora inviare il messaggio?

en: Confirm Sending a Large Message - KVIrc
it: Conferma invio messaggio grande - KVIrc

en: Always
it: Sempre

en: Ctrl+Return; submits contents, Alt+Return; hides this editor
it: Ctrl+Invio; invia contenuti, Alt+Invio; nasconde questo editor

en: Clipboard
it: Appunti

en: line break
it: riga

en: line breaks
it: righe

en: &Undo
it: Annulla

en: &Redo
it: &Rifai

en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Copy
it: &Copia

en: &Paste
it: &Incolla

en: Paste Slowly
it: Incolla lentamente

en: Paste &File
it: Incolla file

en: Stop Paste
it: Interrompi incolla

en: Clear
it: Pulisci

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Insert Icon
it: Inserisci Icona

en: Correct Spelling of '%1'
it: Correggi ortografia di '%1'

en: Correct Spelling
it: Correggi ortografia

en: Spell Checker
it: Correttore ortografico

en: No Suggestions Available
it: Nessun suggerimento disponibile

en: Spelling Suggestions for '%1'
it: Correzioni suggerite per '%1'

en: Spelling Checker
it: Controlla ortografia

en: Not Supported
it: Non supportato

en: %d matches: %Q
it: %d corrispondenze: %Q

en: No matches
it: Nessuna corrispondenza

en: IRC context
it: Contesto IRC

en: Not connected
it: Non connesso

en: Using server
it: Server in uso

en: Modes for
it: Modi per

en: is away
it: è away

en: Lag: <b>%d.%d%d secs</b>
it: Lag: <b>%d.%d%d sec.</b>

en: Last checked: <b>%d mins %d secs ago</b>
it: Ultimo controllo: <b>%d min. %d sec. fa</b>

en: No IRC context
it: Nessun Contesto IRC

en: Lag: %d.%d%d secs
it: Lag: %d.%d%d sec.

en: Output view tools
it: Strumenti vista di output

en: Toggle Search
it: Cerca

en: Zoom In
it: Zoom avanti

en: Zoom Out
it: Zoom indietro

en: Choose Temporary Font...
it: Scegli Font temporaneo...

en: Choose Temporary Background...
it: Scegli sfondo temporaneo...

en: Reset Font
it: Reimposta font

en: Reset Background
it: Reimposta sfondo

en: Clear Buffer
it: Pulisci buffer

en: Choose Font
it: Scegli Font

en: Choose the background image...
it: Scegli un'immagine per lo sfondo...

en: Invalid Image - KVIrc
it: Immagine non valida - KVIrc

en: Failed to load the selected image!
it: Impossibile caricare l'immagine selezionata!

en: Not found
it: Non trovato

en: Looking up host %Q...
it: Risolvo l'Host %Q...

en: Scroll up to read from the last read line
it: Scrolla in su per leggere dall'ultima riga letta

en: Click to open this link
it: Click per aprire questo link

en: Double-click to open this link
it: Doppio click per aprire questo link

en: Right-click to view other options
it: Click destro per vedere altre opzioni

en: Hostname
it: Nome Host

en: Unable to look up hostname: hostname appears to be masked
it: Impossibile risolvere l'hostname: l'hostname sembra essere mascherato

en: Unable to look up hostname: unknown host
it: Impossibile risolvere l'hostname: host sconosciuto

en: Double-click to look up this hostname
it: Doppio click per risolvere questo hostname

en: Server URL
it: URL server

en: Server appears to be a network hub
it: Il server sembra essere uno hub di rete

en: Unknown server
it: Server sconosciuto

en: Double-click to read the MOTD
it: Doppio click per leggere il MOTD

en: You're not an operator: you may not change channel modes
it: Non sei operatore: non puoi cambiare i modi nel canale

en: Nothing is known about %1
it: Niente di conosciuto su %1

en: Nothing is known about %1 (no connection)
it: Niente di conosciuto su %1 (nessuna connessione)

en: Channel Topic
it: Topic del canale

en: No topic message has been received from the server yet
it: Nessun Topic è stato ancora ricevuto dal Server

en: Channel modes: <b>+%1</b>
it: Modi canale: <b>+%1</b>

en: Total users: <b>%1</b>
it: Utenti totali: <b>%1</b>

en: Double-click to join <b>%1</b>
it: Doppio click per entrare su <b>%1</b>

en: Double-click: %Q
it: Doppio click: %Q

en: Middle-click: %Q
it: Click centrale: %Q

en: Right-click: %Q
it: Click destro: %Q

en: ### Log session terminated ###
it: ### Sessione di log terminata ###

en: ### Log session started ###
it: ### Sessione di log avviata ###

en: ### Existing data buffer:
it: ### Dati buffer esistenti:

en: ### End of existing data buffer.
it: ### Fine dei dati buffer esistenti.

en: &Next
it: &Prossimo

en: &Previous
it: &Precedente

en: &Options
it: &Opzioni

en: Message Types
it: Tipi del messaggio

en: Set &All
it: Seleziona &tutto

en: Set &None
it: &Nessuna selezione

en: &Load from...
it: Carica &da...

en: &Save As...
it: Salva &come...

en: Pattern:
it: Modello:

en: Plain Text
it: Testo Semplice

en: Wildcards
it: Caratteri jolly

en: Match:
it: Corrisponde:

en: Can't open the filter file %s for reading.
it: Impossibile leggere dal file del Filtro %s.

en: Enter a Filename - KVIrc
it: Inserisci un nome per il file - KVIrc

en: Failed to write the filter file %Q (IO Error)
it: Impossibile scrivere sul file del Filtro %Q (Errore I/O)

en: Can't open the filter file %Q for writing
it: Impossibile aprire il file del filtro %Q in scrittura

en: There are active connections, are you sure you wish to quit KVIrc?
it: Ci sono delle connessioni attive, sei sicuro di voler uscire da KVIrc?

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by pressing %1.
it: Questo nasconderà completamente la barra del menu. Potrai visualizzarla nuovamente premendo %1.

en: Hide Menu Bar - KVIrc
it: Nascondi barra del menu - KVIrc

en: Show %1
it: Mostra %1

en: Customize...
it: Personalizza...

en: Mask Editor - KVIrc
it: Editor maschere - KVIrc

en: Insert a nickname or a mask matching *!*@*
it: Inserisci un nickname o una maschera che matchi *!*@*

en: Filter:
it: Filtro:

en: Use double-click to edit item
it: Doppio click per modificare l'elemento

en: Mask
it: Maschera

en: Set by
it: Impostato da

en: Set at
it: Impostato a

en: Re&move
it: Ri&muovi

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: &Window
it: &Finestre

en: &Help
it: A&iuto

en: &Tip of the Day
it: &Lo sapevi che...

en: About &KVIrc
it: Su &KVIrc...

en: Report a Bug / Propose Improvements
it: Segnala un Bug / Proponi una miglioria

en: Join KVIrc's Channel on Libera.Chat
it: Entra nel canale di KVIrc su Libera.Chat

en: Show Menu Bar
it: Mostra barra dei menu

en: Show Status Bar
it: Mostra barra di stato

en: Show Tree Window List
it: Mostra lista finestre ad albero

en: Restore &Default Script...
it: Ripristina Script Predefiniti...

en: New &Connection to
it: Nuova &connessione a

en: &Other...
it: &Altro...

en: Show &Icon Table
it: Mostra Tavola delle &Icone

en: Open &Terminal
it: Apri &Terminale

en: Module Tools
it: Strumenti moduli

en: Action Tools
it: Strumenti azioni

en: &Apply
it: &Applica

en: This option is also available as
it: Questa opzione è anche disponibile come

en: Show user list
it: Mostra lista utenti

en: Query targets
it: Destinatari query

en: Dead query
it: Query terminata

en: Query with: %1!%2 (%3)
it: Query con: %1!%2 (%3)

en: Query with: %1!%2
it: Query con: %1!%2

en: , using server: %1
it: , sta usando il server: %1

en: , hops: %1
it: , hop: %1

en: , probably away
it: , probabilmente Away

en: Common channels: %2
it: Canali in comune: %2

en: No common channels
it: Nessun canale in comune

en: [Dead query]
it: [Query terminata]

en: The target of this query has changed from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] to 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
it: Il destinarario di questa query è cambiato da 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] a 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: Common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
it: Canali in comune con 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: No common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
it: Nessun Canale in comune per 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: This query has no active targets, no message sent
it: Questa Query non ha nessun destinatario attivo, nessun messaggio inviato

en: Reveal password
it: Rivela password

en: &Browse...
it: &Sfoglia...

en: Unloadable
it: Scaricabile

en: Choose a File - KVIrc
it: Scegli un File - KVIrc

en: Choose a Directory - KVIrc
it: Scegli una Directory - KVIrc

en: A&dd
it: A&ggiungi

en: Choose Color
it: Scegli Colore

en: Sample Text
it: Testo di esempio

en: Foreground
it: Primo piano

en: Transparent
it: Trasparente

en: Background
it: Sfondo

en: Channel Name
it: Nome del Canale

en: Channel Password
it: Password del Canale

en: Add channel
it: Aggiungi canale

en: Name
it: Nome

en: <b>Shift+Drag</b> or <b>Ctrl+Drag</b> to move the applet around
it: <b>Shift+Trascina</b> o <b>Ctrl+Trascina</b> per spostare l'applet

en: Right-click to see the other options
it: Click destro per vedere altre opzioni

en: Double-click to get network information
it: Doppio click per le informazioni della rete

en: Right-click to add / remove applets
it: Tasto destro per aggiungere/rimuovere le applet

en: Remove %1
it: Rimuovi %1

en: Add Applet
it: Aggiungi Applet

en: Drag the applet while holding the Shift or Ctrl key to move it to the desired position
it: Trascina l'Applet mentre tieni premuto il tasto Shift o CTRL per spostarla nella posizione desiderata

en: Network Information - KVIrc
it: Informazioni della rete - KVIrc

en: Local IP
it: IP Locale

en: User modes
it: Modi utente

en: Apply to all IRC contexts
it: Applica a tutti i contesti IRC

en: Away Indicator
it: Indicatore di Away

en: Away since
it: Away da

en: Double-click to leave away mode
it: Doppio click per uscire dalla modalità away

en: Not away
it: Non Away

en: Double-click to enter away mode
it: Doppio click per entrare in modalità away

en: Lag measure not available yet
it: Misurazione Lag non ancora disponibile

en: Lag meter engine disabled
it: Misuratore Lag disabilitato

en: Double-click to enable it
it: Doppio click per abilitarlo

en: Lag Indicator
it: Indicatore Lag

en: Format
it: Formato

en: Simple Clock
it: Orologio semplice

en: Show total connection time
it: Mostra il tempo totale di connessione

en: Connection Timer
it: Timer connessione

en: Check on startup
it: Controlla all'avvio

en: Check Git revisions
it: Controlla revisioni Git

en: Update Indicator
it: Indicatore Aggiornamenti

en: Update missing
it: Aggiornamento mancante

en: You haven't check yet. Should I check for updates?
it: Non hai ancora controllato. Devo controllare gli aggiornamenti?

en: Double-click to check now
it: Doppio click per controllare adesso

en: Update failed
it: Aggiornamento fallito

en: The remote server replied with
it: Il server remoto ha risposto con

en: Double-click to retry
it: Doppio click per riprovare

en: No updates found
it: Nessun aggiornamento trovato

en: New updates found
it: Trovati nuovi aggiornamenti

en: Double-click to get the latest version
it: Doppio click per ottenere l'ultima versione

en: Icon Size
it: Dimensione icone

en: Button Style
it: Stile Pulsante

en: History
it: Storico

en: Commit changes
it: Applica modifiche

en: Discard changes
it: Annulla modifiche

en: Unknown channel topic
it: Topic canale sconosciuto

en: Set on
it: Impostato

en: No topic is set
it: Nessun Topic impostato

en: Double-click to set...
it: Doppio click per impostare...

en: Copy Topic to Clipboard
it: Copia topic negli appunti

en: Sort
it: Ordina

en: Reverse Sort
it: Ordina al contrario

en: Joined on: <b>%1</b>
it: Entrato il: <b>%1</b>

en: Quiet for: <b>%1h %2m %3s</b>
it: In silenzio da: <b>%1h %2m %3s</b>

en: %1 is an <b>IrcOp</b>
it: %1 è un <b>IrcOp</b>

en: by
it: da

en: Show item preview
it: Mostra anteprima elemento

en: Download selected item
it: Scarica elemento selezionato

en: Error
it: Errore

en: Network error: %1.
it: Errore di rete: %1.

en: Show Preview
it: Mostra anteprima

en: Download
it: Scarica

en: Downloading: %p%
it: Scaricamento: %p%

en: Download failed: %1
it: Scaricamento fallito: %1

en: Encryption
it: Cifratura

en: Text encoding
it: Codifica testo

en: Oops! I've accidentally lost the encryption engine.
it: Oops! Ho perso accidentalmente il sistema di cifratura.

en: List of window types available in this release of KVIrc:
it: Lista dei tipi di finestre disponibili in questa versione di KVIrc:

en: Use Default Encoding
it: Usa Codifica predefinita

en: Current:
it: Corrente:

en: Smart (Send Local)
it: Intelligente (Invia Locale)

en: Smart (Send UTF-8)
it: Intelligente (Invia UTF-8)

en: Starting last log
it: Avvio l'ultimo log

en: End of log
it: Fine del log

en: Window List
it: Lista delle finestre

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: %cCore action: %Q
it: %cAzione core: %Q

en: %cUser action: %Q
it: %cAzione utente: %Q

en: Label: %Q
it: Etichetta: %Q

en: Category: %Q
it: Categoria: %Q

en: Description: %Q
it: Descrizione: %Q

en: The action "%1" is disabled
it: L'azione "%1" è disabilitata

en: The action "%1" doesn't exist
it: L'azione "%1" non esiste

en: The action "%1" is a core action and can't be destroyed
it: L'azione "%1" è un'azione del core e non può essere distrutta

en: Internal error: call a head-shrinker
it: Errore interno: chiama un compressore di testa

en: The switch -l requires -c
it: Lo switch -l richiede -c

en: The switch -s requires -w with a combination of flags 'c','x' and 'q'
it: Lo switch -s richiede -w con una combinazione di flag 'c', 'x' e 'q'

en: The action "%1" is already defined as core action and can't be overridden
it: L'azione "%1" è già definita come azione del core e non può essere sovrascritta

en: Choose an Avatar - KVIrc
it: Scegli un avatar - KVIrc

en: Please select an avatar image. The full path to a local file or an image on the Web can be used.<br>If you wish to use a local image file, click the "<b>Browse</b>" button to select the desired file.<br>The full URL for an image (including <b>http://</b> or <b>https://</b>) can also be entered manually.
it: Per favore seleziona un'immagine avatar. Puoi usare il percorso completo di un file locale o di un immagine presente sul Web.<br>Se vuoi usare un'immagine locale clicca sul pulsante "<b>Sfoglia</b>" per cercare il file.<br>L'URL completo può essere inserita manualmente (ricordati di includere <b>http://</b> o <b>https://</b>).

en: Internal error: am I not in the user database?
it: Errore interno: non sono nel database utenti?

en: Can't set the current avatar to '%Q': failed to start the http transfer
it: Impossibile settare l'avatar corrente a '%Q': impossibile avviare il trasferimento HTTP

en: Can't set the current avatar to '%Q': can't load the image
it: Impossibile settare l'avatar corrente a '%Q': non riesco a caricare l'immagine

en: Invalid timeout specified, using default
it: Timeout specificato non valido, uso il predefinito

en: Can't add a file offer for file %Q (huh? file not readable?)
it: Impossibile aggiungere l'offerta del file %Q (huh? file non leggibile?)

en: Added %d secs file offer for file %Q (%Q) and receiver %Q
it: Aggiunti %d secondi all'offerta del file %Q (%Q) con destinatario %Q

en: Notifying avatar '%Q' to %Q
it: Notifico l'avatar '%Q' a %Q

en: The current window is not a channel
it: La finestra corrente non è un canale

en: Can't find the window with ID '%Q'
it: Impossibile trovare la finestra con ID '%Q'

en: The specified window (%Q) is not a channel
it: La finestra specificata (%Q) non è un canale

en: Join Channels - KVIrc
it: Entra nei canali - KVIrc

en: &Join
it: Entra

en: &Register
it: &Registra

en: Clear Recent
it: Pulisci Recenti

en: Show this window after connecting
it: Mostra questa finestra dopo la connessione

en: Registered Channels
it: Canali Registrati

en: Recent Channels
it: Canali Recenti

en: Current Network
it: Rete Corrente

en: All Networks
it: Tutte le Reti

en: Join
it: Entra

en: Delete
it: Cancella

en: The config file with ID '%Q' is not open
it: Il file di configurazione con ID '%Q' non è aperto

en: The config file '%Q' has been changed but is opened as read-only: changes will be lost
it: Il file di configurazione '%Q' è cambiato ma è aperto in sola lettura: i cambiamenti saranno persi

en: An error has occurred while trying to save the config file with ID '%Q'
it: Errore durante il salvataggio del file di configurazione con ID '%Q'

en: The config file with ID '%Q' is read-only
it: Il file di configurazione con ID '%Q' è in sola lettura

en: Unable to find the specified context
it: Impossibile trovare il contesto specificato

en: Unable to find the current context
it: Impossibile determinare il contesto corrente

en: You specified a bad string for the parameter "type"
it: Hai specificato una stringa non corretta per il parametro "type"

en: The specified context is disconnected
it: Il contesto specificaro è disconnesso

en: The current context is disconnected
it: Il contesto corrente è disconnesso

en: The specified context's socket is disconnected
it: La socket del contesto specificato è disconnessa

en: The current context's socket is disconnected
it: La socket del contesto corrente è disconnessa

en: Unable to get SSL information: the IRC connection is not using SSL
it: Impossibile ottenere informazioni SSL: la connessione IRC non usa SSL

en: Unable to get SSL information: SSL non initialized yet in IRC connection
it: Impossibile ottenere informazioni SSL: SSL non ancora inizializzato nella connessione IRC

en: Unable to get SSL information: no peer certificate available
it: Impossibile ottenere le informazioni SSL: Nessun certificato disponibile per il peer

en: Unable to get SSL information: query not recognized
it: Impossibile ottenere informazioni SSL: richiesta sconosciuta

en: Find and Replace - KVIrc
it: Cerca e sostituisci - KVIrc

en: Destination file exists: no copy made
it: Il file di destinazione esiste: nessuna copia fatta

en: Failed to copy from '%Q' to '%Q'
it: Copia da '%Q' a '%Q' fallita

en: Either the source doesn't exist or the destination can not be created
it: La sorgente non esiste o la destinazione non può essere creata

en: Failed to write to file '%Q': the destination couldn't be opened
it: Impossibile scrivere il file '%Q': la destinazione non può essere aperta

en: Missing data array
it: Dati dell'array mancanti

en: Can't open file '%1' for writing
it: Impossibile aprire il file '%1' in scrittura

en: Error writing bytes to file '%1'
it: Errore nella scrittura dei byte sul file '%1'

en: Destination file exists: file not renamed
it: Il file di destinazione esiste: file non rinominato

en: Failed to rename '%Q' to '%Q'
it: Impossibile rinominare '%Q' a '%Q'

en: Failed to make the directory '%Q'
it: Impossibile creare la directory '%Q'

en: Failed to remove the file '%Q'
it: Impossibile rimuovere il file '%Q'

en: Failed to remove the directory '%Q'
it: Impossibile rimuovere la directory '%Q'

en: The specified directory doesn't exist '%Q'
it: La directory specificata '%Q' non esiste

en: Can't open the file '%Q' for reading
it: Impossibile aprire il file '%Q' in lettura

en: Read error for file '%Q' (have been unable to read the requested size in 1000 retries)
it: Errore di lettura per il file '%Q' (è stato impossibile leggere la dimensione richiesta in 1000 tentativi)

en: Read error for file '%Q'
it: Errore di lettura per il file '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for writing
it: Impossibile aprire il file '%Q' in scrittura

en: An error occurred retrieving the amount of free space in '%Q'
it: Errore controllando la quantità di spazio libero su '%Q'

en: Can't read data from file
it: Impossibile leggere i dati dal file

en: '%Q' algorithm is not supported
it: Algoritmo %Q non supportato

en: KVIrc is compiled without Crypto++ or SSL support. $file.digest supports only MD4, MD5 and SHA1.
it: KVIrc è compilato senza il supporto Crypto++ o OpenSSL. La funzione $file.digest supporta solo MD4, MD5 e SHA1.

en: Unknown option '%1', defaulting to 'm'
it: Opzione sconosciuta '%1', uso l'opzione predefinita 'm'

en: FiSH has been compiled without SSL support, unable to proceed
it: FiSH è stato compilato senza il supporto SSL, non posso procedere

en: FiSH: received DH1080 public key from %1, sending mine...
it: FiSH: ricevuta chiave pubblica DH1080 da %1, invio la mia...

en: Query not found: %Q
it: Query non trovata: %Q

en: FiSH: error verifying peer public key (size=%1)
it: FiSH: errore nella verifica della chiave pubblica del client remoto (dimensione = %1)

en: Failed to initialize the Mircryption engine: %Q
it: Impossibile inizializzare il motore Mircryption: %Q

en: The Mircryption encryption engine doesn't exist
it: Il motore di cifratura Mircryption non esiste

en: FiSH: key for %1 successfully set!
it: FiSH: chiave per %1 settata!

en: FiSH: sent my DH1080 public key to %1, waiting for reply...
it: FiSH: inviata la mia chiave pubblica DH1080 a %1, attendo la risposta...

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Show index
it: Mostra Indice

en: Forward
it: Avanti

en: Refresh index
it: Aggiorna indice

en: Full Text Search - KVIrc
it: Ricerca testo completo - KVIrc

en: Using a wildcard within phrases is not allowed.
it: Usare una wildcard all'interno della frase non è permesso.

en: The closing quotation mark is missing.
it: Le virgolette di chiusura sono mancanti.

en: Help Browser
it: Browser Aiuto (Pannello)

en: Shutting down Ident service (spontaneous action)
it: Spegnimento del servizio Identd (azione spontanea)

en: Shutting down Ident service (requested action)
it: Spegnimento del servizio Identd (azione richiesta)

en: Can't start the Ident service : socket() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident: fallito socket()

en: Can't start the Ident service : async setting failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident: impostazione async fallita

en: Can't enable the Ident service : can't setup the listen address
it: Non posso abilitare il servizio Ident: non posso creare l'indirizzo di ascolto

en: Can't start the Ident service : bind() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident: fallito bind()

en: Can't start the Ident service : listen() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident: fallito listen()

en: Can't start the Ident service on IPv6 : socket() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident su IPv6: fallito socket()

en: Can't start the Ident service on IPv6 : async setting failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident su IPv6: impostazione async fallita

en: Can't set the IPv6 Ident service protection level to unrestricted: the Ident service won't be exposed to the internet
it: Impossibile settare il livello di protezione del servizio Ident su IPv6 a unrestricted: il servizio Ident non verrà esposto su internet

en: Can't enable the Ident service on IPv6 : can't setup the listen address
it: Non posso abilitare il servizio Ident su IPv6: non posso creare l'indirizzo di ascolto

en: Can't start the Ident service on IPv6 : bind() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident su IPv6: fallito bind()

en: Can't start the Ident service on IPv6 : listen() failed
it: Impossibile avviare il servizio Ident su IPv6: fallito listen()

en: Starting Ident service (IPv4/v6 on separate namespaces)
it: Avvio del servizio Ident (IPv4/v6 su namespace separati)

en: Starting Ident service (IPv4/v6 in IPv6 namespace)
it: Avvio del servizio Ident (IPv4/v6 in namespace IPv6)

en: Starting Ident service (IPv4)
it: Avvio del servizio Ident (IPv4)

en: Service startup (IPv4)
it: Avvio del servizio (IPv4)

en: Ident service accepting connection
it: Il servizio Ident accetta connessioni

en: Ident service socket error : dropping connection
it: Errore socket servizio Ident: annullo la connessione

en: Ident service connection closed by remote host
it: Connessione servizio Ident chiusa dall'host remoto

en: Ident service processing request
it: Il servizio Ident sta elaborando una richiesta

en: Empty request (EOT ?)
it: Richiesta vuota (EOT ?)

en: Dropping connection (request too long)
it: Lascio andare la connessione (richiesta troppo lunga)

en: Timed out while waiting for the request : dropping connection
it: Tempo scaduto mentre aspettavo la richiesta: fermo la connessione

en: I/O Traffic Graph
it: Grafico Traffico I/O

en: Outgoing traffic
it: Traffico in uscita

en: Incoming traffic
it: Traffico in entrata

en: A really lame text transformation engine :D
it: Un motore di trasformazione del testo da vero lamer :D

en: A really lame text transformation engine: Light Version.
it: Un motore di trasformazione del testo da vero lamer: Versione Leggera.

en: Request links
it: Richiedi i link

en: (None)
it: (Niente)

en: Sent links request, waiting for reply...
it: Inviata richiesta dei link, attendo la risposta...

en: Can't request links: no active connection
it: Impossibile richiedere i link: nessuna connessione attiva

en: Connected to %1 (%2)
it: Connesso a %1 (%2)

en: Links can't be requested: not connected to a server
it: I link non possono essere richiesti: non sei connesso ad un server

en: Links for %1 [IRC Context %2]
it: Link per %1 [Contesto IRC %2]

en: Received end of links.
it: Ricevuta la fine dei link.

en: Broken link: missing parent (%s) for %s (%d hops): %s (used /LINKS <mask> ?)
it: Link rotto: manca il padre (%s) per %s (%d hop): %s (usato /LINKS <mask> ?)

en: %1: Parent link %2
it: %1: Link padre %2

en: Warning: no root link was sent by the server, the stats may be invalid.
it: Attenzione: nessun link radice è stato inviato dal server, le statistiche potrebbero non essere valide.

en: %c%cLinks for %Q
it: %c%cLink per %Q

en: Total hosts listed
it: Host totali listati

en: Total hosts in the network
it: Host totali nella rete

en: Wildcard servers (hubs?): %d
it: Wildcard server (hub?): %d

en: Direct links: %d (~%d.%d %)
it: Link diretti: %d (~%d.%d %)

en: Close links (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)
it: Chiudi link (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)

en: Mid-range links (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)
it: Link a media distanza (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)

en: Distant links (7 <= hops): %d (~%d.%d %)
it: Link distanti (7 <= hops): %d (~%d.%d %)

en: Broken (unknown) links: %d
it: Link Rotto (sconosciuto): %d

en: Maximum links per host: %d [%s]
it: Link massimi per host: %d [%s]

en: Total links: %d
it: Link totali: %d

en: Maximum hops: %d [%s]
it: Hop massimi: %d [%s]

en: Average hops: ~%d.%d
it: Hop medi: ~%d.%d

en: Incomplete links result, no stats available
it: Risultati link incompleti, nessuna statistica disponibile

en: Reset
it: Reimposta

en: Processing link: %s
it: Sto processando il link: %s

en: Broken message syntax, can't extract hops number, assuming 0
it: Sintassi messaggio rotta, non posso estrarre il numero di hop, assumo 0

en: Description
it: Descrizione

en: Links window already open for this IRC context
it: La finestra dei link è già aperta per questo contesto IRC

en: Import list
it: Importa lista

en: Export list
it: Esporta lista

en: Request list
it: Richiedi lista

en: Stop list download
it: Ferma lo scaricamento della lista

en: <b>/LIST command parameters:</b><br>Many servers accept special parameters that allow you to filter the returned entries.<br>Commonly, masked channel names (*kvirc*) are accepted as parameters, as well as strings like <b>c&lt;n</b> or <b>c&gt;n</b> where <b>n</b> is the minimum or maximum of users on the channel.
it: <b>Parametri comando /LIST:</b><br>Molti server accettano parametri speciali che ti permettono di filtrare i risultati ottenuti.<br>Normalmente sono accettati come parametri nomi dei canali con maschere (*kvirc*) oppure stringhe come <b>c&lt;n</b> o <b>c&gt;n</b> dove <b>n</b> è il numero minimo o massimo di utenti del canale.

en: Users
it: Utenti

en: Sent list request: waiting for reply...
it: Inviata richiesta della lista dei canali, attendo la risposta...

en: Can't request list: no active connection
it: Impossibile richiedere la lista: nessuna connessione attiva

en: Stopping the list download...
it: Sto fermando lo scaricamento della lista...

en: Can't stop list download: no active connection.
it: Impossibile fermare lo scaricamento della lista, nessuna connessione attiva.

en: List can't be requested: not connected to a server
it: La lista dei canali non può essere richiesta: non sei connesso ad un server

en: Channel List [IRC Context %1]
it: Lista Canali [Contesto IRC %1]

en: Warning While Exporting - KVIrc
it: Problema durante l'esportazione - KVIrc

en: You can't export an empty list!
it: Non puoi esportare una lista vuota!

en: Channel list for %1 - %2
it: Lista Canali per %1 - %2

en: Channel list
it: Lista Canali

en: Configuration files (*.kvc)
it: FIle di Configurazione (*.kvc)

en: Channels list download finished
it: Scaricamento della lista dei canali completata

en: Processing list: %Q
it: Sto processando la lista: %Q

en: List window already open for this IRC context
it: La finestra della lista è già aperta per questo contesto IRC

en: %1 doesn't look like a servers.ini file.
    Import failed.
it: %1 non sembra un file servers.ini.
    Importazione fallita.

en: File Import - KVIrc
it: Importa file - KVIrc

en: Remote mIRC servers.ini - Import Wizard
it: Wizard Importazione - servers.ini di mIRC

en: <center><b>Welcome!</b></center><br>This wizard will guide you in the process of downloading a list of IRC servers. Please click "<b>Next</b>" to begin the operation.
it: <center><b>Benvenuto!</b></center><br>Questo wizard ti guiderà nel processo di scaricamento della lista di server IRC. Clicca "<b>Prossimo</b>" per iniziare l'operazione.

en: Here you can modify the URL that the list will be downloaded from. In most cases the default URL is acceptable.
it: Qui puoi modificare l'URL da dove la lista verrà scaricata. In molti casi l'URL predefinito è accettabile.

en: URL Selection
it: Selezione URL

en: Please wait while the list is being downloaded
it: Aspetta mentre la lista viene scaricata

en: List Download
it: Scarica Lista

en: Failed to start the server list transfer :(
it: Impossibile avviare il trasferimento della lista server :(

en: File downloaded: processing...
it: File scaricato: elaborazione...

en: %1 servers imported successfully
it: %1 server importati con successo

en: No servers imported
it: Nessun server importato

en: Import from servers.ini
it: Importa da servers.ini

en: Import from http://www.mirc.co.uk/servers.ini
it: Importa da http://www.mirc.co.uk/servers.ini

en: This window has no associated IRC context
it: Questa finestra non ha un contesto IRC associato

en: No such IRC context (%d)
it: Nessun contesto IRC (%d)

en: Global idle timer must be started before using $my.globalIdle function
it: Il timer globale di idle deve essere avviato prima di usare la funzione $my.globalIdle()

en: Host %1 not found
it: Host %1 non trovato

en: Connection refused to host %1
it: Connessione rifiutata all'host %1

en: Connection timed out to host %1
it: Connessione scaduta all'host %1

en: Connected to host %1
it: Connesso all'host %1

en: Connection refused for data connection
it: Connessione rifiutata per connessione dati

en: Request aborted
it: Richiesta annullata

en: Text
it: Testo

en: Emoticon
it: Faccine

en: &Select...
it: &Scegli...

en: The color selected, will be blended with the user rank foreground color.<br>You should also consider your theme's style, color and the userlist background selected color for optimum visibility.<br>If no color is selected respective user rank color specified will be used instead.
it: Il colore selezionato verrà mescolato con il colore del livello utente.<br>Per migliorare le visibilità, tieni in considerazione anche stile e colore del tema grafico, e il colore di sfondo della selezione nella lista utenti.<br>Se non selezioni nessun colore verrà usato quello del relativo livello utente.

en: Missing both encryption and decryption key: at least one is needed
it: Chiavi di cifratura e decifratura mancanti: perlomeno una è necessaria

en: Error 0: success?
it: Errore 0: successo?

en: Unsupported encryption mode
it: Modalità di cifratura non supportata

en: Unsupported direction
it: Direzione non supportata

en: Unsupported key length
it: Lunghezza della chiave non supportata

en: Bad key data
it: Dati chiave non validi

en: Engine not initialized
it: Motore non inizializzato

en: Invalid direction for this engine
it: Direzione non valida per questo motore

en: Corrupted message data or invalid decryption key
it: Dati del messaggio corrotti o chiave di decifratura non valida

en: Oops! Encryption cipher not initialized
it: Oops! Algoritmo di cifratura non inizializzato

en: Data buffer too long
it: Buffer dati troppo lungo

en: Oops! Decryption cipher not initialized
it: Oops! Algoritmo di decifratura non inizializzato

en: The message is not a hexadecimal string: this is not my stuff
it: Il messaggio non è una stringa esadecimale: non è roba mia

en: The message is not a base64 string: this is not my stuff
it: Il messaggio non è una stringa base64: non è roba mia

en: The message doesn't seem to be encoded with CBC Mircryption
it: Il messaggio non sembra codificato con CBC Mircryption

en: Cryptographic engine based on the Advanced Encryption Standard (AES) algorithm called Rijndael. <br/>The text is first encrypted with Rijndael and then converted to %1 notation. The keys used are %2 bit long and will be padded with zeros if you provide shorter ones. If only one key is provided, this engine will use it for both encrypting and decrypting. See the Rijndael module documentation for more info on the algorithm used. <br/>This engine works in CBC mode by default: other modes are considered INSECURE and should be avoided. The old pseudo-CBC mode used in KVIrc &lt; 4.2 is still available prefixing your key(s) with "old:"; if you want to use ECB mode you must prefix your key(s) with "ecb:".
it: Motore crittografico basato sull'algoritmo Advanced Encryption Standard (AES) chiamato Rijndael. <br/>Il testo viene prima cifrato con Rijndael e poi convertito in notazione %1. Le chiavi usate sono lunghe %2 bit e verranno riempite con zeri se le fornisci più corte. Se viene fornita solo una chiave, questo motore la userà sia per cifrare che per decifrare. Guarda la documentazione del modulo Rijndael per maggiori informazioni sugli algoritmi usati. <br/> La modalità di funzionamento predefinita è CBC: le altre modalità sono considerate NON SICURE e dovrebbero essere evitate. La vecchia modalità pseudo-CBC usata in KVIrc &lt; 4.2 è ancora disponibile aggiungendo alle chiavi il prefisso "old:"; se vuoi usare la modalità ECB aggiungi alle chiavi il prefisso "ecb:".

en: hexadecimal
it: esadecimale

en: Popular cryptographic engine based on the Blowfish encryption algorithm. <br/>The text is first encrypted with Blowfish and then converted to base64 notation. The keys used have variable length and are specified as character strings. You can specify keys with length up to 56 bytes (448 bits) by default or change this with /option uintMaximumBlowFishKeySize UINT. Blowfish allows for up to 72 bytes for keys, but it is not advised to use more than 56 bytes for security reasons. Only increase this value if you need compatibility with another client's Blowfish implementation. If only one key is provided, this engine will use it for both encrypting and decrypting. <br/>This engine works in CBC mode by default: if you want to use the old and INSECURE ECB mode you must prefix your key(s) with "ecb:" or "old:".
it: Popolare motore crittografico basato sull'algoritmo di crittazione Blowfish. <br/>Il testo viene prima cifrato con Blowfish e poi convertito in notazione base64. Le chiavi usate devo avere lunghezza variabile e sono specificate come stringhe di caratteri. Puoi specificare chiavi lunghe fino a 56 byte (448 bit) o cambiare questo valore con /option uintMaximumBlowFishKeySize UINT. Se viene fornita solo una chiave, questo motore la userà sia per cifrare che per decifrare. <br/>La modalità di funzionamento predefinita è CBC: se invece vuoi usare la vecchia e NON SICURA modalità ECB aggiungi alle chiavi il prefisso "ecb:" o "old:".

en: The simple Caesar-cypher encryption that replaces each letter with the one 13 places forward or back along the alphabet; it is used to enclose the text in a sealed wrapper that the reader must choose to open - e.g. for posting things that might offend some readers, or spoilers.
it: Il semplice algoritmo di crittazione di Cesare che rimpiazza ogni lettera con una 13 posti avanti o indietro rispetto all'alfabeto; è usato per racchiudere il testo in un wrapper che il lettore deve scegliere per aprire - es. per scrivere frasi che potrebbero offendere qualcun'altro, oppure spoiler.

en: < &Back
it: < Indietro

en: &Next >
it: Prossimo >

en: <p><h2>Welcome :)</h2>This is your first time running this version of KVIrc.<br>This wizard will guide you through the few steps required to complete the setup.<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, no worries. You will have a chance to preserve the old configuration.</p><p>Click "<b>Next</b>" to proceed.</p>
it: <p><h2>Benvenuto :)</h2>Questa è la prima volta che avvii questa versione di KVIrc.<br>Questo wizard ti guiderà attraverso pochi passi per completare il setup.<br><br>Se hai avuto una precedente versione di KVIrc, non ti preoccupare. Avrai la possibilità di preservare la tua vecchia configurazione.</p><p>Clicca "Prossimo" per procedere.</p>

en: Welcome to KVIrc
it: Benvenuto in KVIrc

en: <p>All of the files in this distribution are covered by the GPL. In human terms this can be read as follows:<br><ul><li><b>KVIrc is free</b>, use it, have fun! <b>:)</b></li><li>If you use <b>any</b> part of KVIrc in your own project, you <b>must</b> release that project under the same license.</li></ul></p><p>The "legalese" version of the license is shown in the box below.</p>
it: <p>Tutti i file nella distribuzione sono coperti dalla licenza GPL. In termini umani questo vuol dire quello che segue:<br><ul><li><b>KVIrc è libero</b>, usalo e divertiti!<b>:)</b></li><li>se usi una <b>qualsiasi</b> parte di KVIrc nel tuo progetto personale, <b>DEVI</b> rilasciare il progetto con la stessa licenza</li></ul></p><p>La versione "legalese" della licenza è mostrata nel riquadro sotto.</p>

en: Oops! Can't find the license file.
    It MUST be included in the distribution...
    Please report to <pragma at kvirc dot net>
it: Oops! non trovo il file della licenza.
    DEVE essere incluso nella distribuzione...
    Riporta l'errore a <pragma at kvirc dot net>

en: <p>Please choose a folder for KVIrc to store its settings and other data, and another for downloaded files. Make sure that you have permission to write to both folders.<br><br>The suggested locations are fine in most cases. If you don't know what this is about, just click "<b>Next</b>".<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, you can choose the existing directory for the settings, and your configuration will be preserved.</p>
it: <p>Scegli una directory per la configurazione di KVIrc, e un'altra per i file scaricati. Assicurati di avere i permessi di scrittura in entrambe le directory.<br><br>I percorsi suggeriti vanno bene in molti casi, quindi se non sai di cosa si sta parlando, premi semplicemente "<b>Prossimo</b>".<br><br>Se hai avuto una precedente versione di KVIrc, puoi scegliere la directory esistente per la configurazione, e la tua configurazione verrà preservata.</p>

en: Store configuration in folder
it: Salva la configurazione nella directory

en: Use settings folder from previous installation
it: Usa la directory della configurazione dalla precedente installazione

en: Use new settings folder
it: Usa la nuova directory della configurazione

en: Settings folder:
it: Directory delle impostazioni:

en: Download files to folder:
it: Scarica i file nella directory:

en: All settings in shared program folder (portable)
it: Tutte le opzioni nella directory dei programmi condivisi (portabile)

en: Application Folders
it: Directory Applicazioni

en: Please choose a nickname.<br><br>Your nickname is the name that other IRC users will know you by. It can't contain spaces or punctuation. Some IRC networks will shorten your nickname if it is more than 32 characters long.<br><br>If in doubt, just enter the first nick that comes to mind. You will be able to change it later in the Identity properties, or with the /NICK command.
it: Scegli un nickname.<br><br>Il tuo nickname è il nome con cui gli altri utenti su IRC ti conosceranno. Non può contenere spazi o punteggiatura. Alcune reti IRC accorceranno il tuo nickname se è più lungo di 32 caratteri.<br><br>Se sei in dubbio, inserisci il primo nick che ti viene in mente. Potrai cambiarlo in seguito nelle proprietà dell'Identità, o con il comando /NICK.

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
it: Questo campo è opzionale e apparirà come parte della risposta CTCP USERINFO.

en: Profile
it: Profilo

en: Real name:
it: Nome reale:

en: Age:
it: Età:

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Gender:
it: Sesso:

en: Location:
it: Luogo:

en: Languages:
it: Lingue:

en: Identity
it: Identità

en: <p>Here you can choose the default appearance of KVIrc.<br><br>The Fancy theme uses icons, a transparent background and a lot of colors. The Minimalist theme is designed for low-color displays or for "console" extremists; it's more or less white text on a black background.<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, you can choose to not apply any theme in order to preserve your current visual settings.<br><br>If you don't know what to choose, just use the default.</p>
it: <p>Qui puoi scegliere l'aspetto di KVIrc.<br><br> Il Tema Fantasioso usa icone, uno sfondo trasparente e un sacco di colori. Il Tema Minimalista è adatto a chi preferisce avere pochi colori sullo schermo e per gli estremisti del "terminale"; è pressapoco testo bianco su sfondo nero.<br><br>Se hai già una versione precedente di KVIrc installata, puoi scegliere di non applicare nessun tema per preservare l'aspetto precedente.<br><br>Se sei indeciso su quale opzione scegliere, usa quella predefinita.</p>

en: &Fancy Theme
it: Tema fantasioso

en: &Minimalist Theme
it: Tema minimalista

en: &Don't apply any theme
it: Non applicare nessun tema

en: Default Theme
it: Tema Predefinito

en: <p>Here you can choose how much KVIrc will integrate with your system.<br><br>The default settings are fine for most users so if you're in doubt just click "<b>Finish</b>" to continue.</p>
it: <p>Qui puoi scegliere quanto KVIrc si integrerà col tuo sistema.<br><br>I settaggi predefiniti vanno bene per molti utenti quindi se sei in dubbio clicca "<b>Fine</b>" per continuare.</p>

en: Desktop Integration
it: Integrazione Desktop

en: Make KVIrc the default IRC client
it: Rendi KVIrc il client IRC predefinito

en: Create desktop shortcut
it: Crea un collegamento sul desktop

en: Import server list from mIRC
it: Importa la lista server da mIRC

en: Choose an Existing Configuration Folder - KVIrc Setup
it: Scegli una cartella contenente una configurazione esistente - KVIrc Setup

en: Confirm Setting Configuration Folder - KVIrc Setup
it: Conferma impostazione cartella configurazione - KVIrc Setup

en: The folder %1 doesn't seem to be a valid KVIrc settings folder. Do you want to use it anyway?
it: La directory %1 non sembra essere una cartella valida per le impostazioni di KVIrc. Vuoi usarla comunque?

en: Choose a Configuration Folder - KVIrc Setup
it: Scegli una Directory per la Configurazione - KVIrc Setup

en: Choose a Download Folder - KVIrc Setup
it: Scegli una Directory per i Download- KVIrc Setup

en: Confirm Setup Abort - KVIrc Setup
it: Conferma annullamento setup - KVIrc Setup

en: You have chosen to abort the setup.<br>KVIrc can't run until you complete this procedure.<br><br>Do you really wish to abort?
it: Hai scelto di annullare il setup.<br>KVIrc non può avviarsi finché non completi questa procedura.<br><br>Vuoi davvero uscire?

en: Can't create directory %s.
    You may not have write permission for that path. Please go back and choose another directory.
it: Impossibile creare la cartella %s.
    Potresti non avere i permessi di scrittura per quel percorso. Torna indietro e scegli un'altra cartella.

en: Can't create directory %s.
    You may not have write permission for that path.
    Please go back and choose another directory.
it: Impossibile creare la cartella %s.
    Potresti non avere i permessi di scrittura per quel percorso.
    Torna indietro e scegli un'altra cartella.

en: Sound file '%Q' not found
it: File sonoro '%Q' non trovato

en: Unable to play sound '%Q'
it: Impossibile suonare il suono '%Q'

en: Sorry, I can't find a sound system to use on this machine
it: Spiacente, non trovo un sistema sonoro da usare con questa macchina

en: Sound system detected to: %s
it: Rilevato sistema sonoro: %s

en: Socket Spy [IRC Context %1]
it: Spia Socket [Contesto IRC %1]

en: Socket open
it: Socket aperta

en: Socket closed
it: Socket chiusa

en: Window with ID '%Q' not found
it: Finestra con ID '%Q' non trovata

en: The specified window (%Q) is not a channel/query/DCC chat
it: La finestra specificata (%Q) non è un canale/query/DCC chat

en: File not found or empty
it: File non trovato o vuoto

en: I can't open that file
it: Non posso aprire quel file

en: Could not paste file
it: Non posso incollare il file

en: The specified window (%Q) is not a Channel/Query/DCC
it: La finestra specificata (%Q) non è un canale/query/DCC

en: Slow-paste ID:%d Window:%Q
it: Slow-paste ID: %d Finestra: %Q

en: %Q algorithm is not supported
it: Algoritmo %Q non supportato

en: KVIrc is compiled without Crypto++ or SSL support. $str.digest supports only MD4, MD5 and SHA1.
it: KVIrc è compilato senza il supporto Crypto++ o OpenSSL. La funzione $str.digest supporta solo MD4, MD5 e SHA1.

en: Invalid argument for ?d escape sequence, 0 assumed
it: Argomento non valido per la sequenza di escape ?d, assumo 0

en: Missing argument for ?d escape sequence, 0 assumed
it: Argomento mancante per la sequenza di escape ?d, assumo 0

en: Invalid argument for ?u escape sequence, 0 assumed
it: Argomento non valido per la sequenza di escape ?u, assumo 0

en: Missing argument for ?u escape sequence, 0 assumed
it: Argomento mancante per la sequenza di escape ?u, assumo 0

en: Invalid argument for ?x escape sequence, 0 assumed
it: Argomento non valido per la sequenza di escape ?x, assumo 0

en: Missing argument for ?x escape sequence, 0 assumed
it: Argomento mancante per la sequenza di escape ?x, assumo 0

en: Invalid argument for ?X escape sequence, 0 assumed
it: Argomento non valido per la sequenza di escape ?X, assumo 0

en: Missing argument for ?X escape sequence, 0 assumed
it: Argomento mancante per la sequenza di escape ?X, assumo 0

en: Invalid argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
it: Argomento non valido per la sequenza di escape di un numero in virgola mobile, assumo 0.0

en: Missing argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
it: Argomento mancante per la sequenza di escape di un numero a virgola mobile, assumo 0.0

en: No certificate specified and no private key certificate defined in KVIrc options.
it: Nessun certificato specificato e nessuna chiave privata definita nelle opzioni di KVIrc.

en: File I/O error while trying to use the private key file %s
it: Errore I/O mentre cercavo di usare il file di chiave privata %s

en: Can't read private key while trying to use the default private key certificate %s
it: Non riesco a leggere la chiave privata cercando di usare la chiave privata predefinito del certificato %s

en: Can't read private key while trying to use the provided certificate (wrong password?)
it: Non riesco a leggere la chiave privata cercando di usare il certificato fornito (password sbagliata?)

en: An error occurred while signing the message.
it: E' avvenuto un errore mentre firmavo il messaggio.

en: KVIrc is compiled without OpenSSL support.
it: KVIrc è stato compilato senza supporto OpenSSL.

en: No certificate specified and no public key certificate defined in KVIrc options.
it: Nessun certificato specificato e nessuna chiave pubblica definita nelle opzioni di KVIrc.

en: Can't read public key while trying to use the default public key certificate %s
it: Non riesco a leggere la chiave pubblica cercando di usare la chiave pubblica predefinita del certificato %s

en: Can't read public key from the provided certificate.
it: Non riesco a leggere la chiave pubblica dal certificato fornito.

en: An error occurred during signature verification.
it: E' avvenuto un errore durante la verifica della firma.

en: Plugin not found. Please check the plugin-name and path.
it: Plugin non trovato. Controlla il nome e il percorso del plugin.

en: Error while loading plugin.
it: Errore nel caricamento del plugin.

en: This plugin doesn't export the desired function.
it: Questo plugin non esporta la funzione desiderata.

en: The plugin has no function to free memory. This can result in memory leaks!
it: Il plugin non ha una funzione per liberare la memoria. Questo può portare a una perdita di memoria!

en: No DBus type specified
it: Non è stato specificato il tipo di DBus

en: Invalid D-Bus interface
it: Interfaccia D-Bus non valida

en: Invalid D-Bus parameter syntax
it: Sintassi del parametro D-Bus non valida

en: The specified parameter is not an integer
it: Il parametro specificato non è un intero

en: Unsupported D-Bus parameter type %s
it: Tipo di parametro D-Bus %s non supportato

en: The D-Bus call returned an error "%s": %s
it: La chiamata D-Bus ha ritornato un errore "%s": %s

en: Unsupported D-Bus call return type %s
it: Tipo di ritorno dalla chiamata D-Bus %s non supportato

en: D-Bus calls are available only under UNIX
it: Le chiamate D-Bus sono disponibili solo sotto UNIX

en: No command specified
it: Nessun comando specificato

en: Failed to start the terminal program
it: Impossibile avviare il terminale

en: Bad bytecount specification: 1, 2, 4 and 8 are allowed
it: Specifica dei byte errata: sono permessi 1, 2, 4 e 8

en: Terminal Emulator
it: Emulatore terminale

en: Can't create the terminal emulation part
it: Non posso creare la parte di emulazione del terminale

en: Terminal
it: Terminale

en: Theme package saved successfully.
it: Pacchetto tema salvato con successo

en: Show at startup
it: Mostra all'avvio

en: Did You Know...
it: Lo sapevi che...

en: <b>Can't find any tip... :(</b>
it: <b>Non trovo i suggerimenti... :(</b>

en: Current window is not a channel
it: La finestra attiva non è un canale

en: Unable to find a window with the specified window ID
it: Impossibile trovare una finestra con l'ID finestra specificato

en: The specified toolbar doesn't exist
it: La toolbar specificata non esiste

en: No action name/index specified
it: Nessun nome di azione/indice specificato

en: The action parameter didn't evaluate to an index
it: Il parametro dell'azione non viene valutato come indice

en: The toolbar doesn't contain the specified item
it: La toolbar non contiene l'elemento specificato

en: The action "%Q" doesn't exist
it: L'azione "%Q" non esiste

en: <b><center>KVIrc Tray Options</center></b>
it: <b><center>Opzioni Tray di KVIrc</center></b>

en: Context
it: Contesto

en: &Configure KVIrc...
it: &Configura KVIrc...

en: &About KVIrc
it: Su &KVIrc

en: Hide / Show
it: Nascondi / Mostra

en: &Hide Tray Icon
it: &Nascondi Icona Tray

en: &Quit
it: &Esci

en: Nothing is happening...
it: Non succede nulla...

en: Just idling...
it: Sto idlando...

en: Hey man... Do something!
it: Hey bello... fai qualcosa!

en: Silence speaking
it: Il silenzio parla

en: Are ya here?
it: Sono là?

en: The world has stopped?
it: Il mondo s'è fermato?

en: Everything is all right
it: Tutto va bene

en: It's so cold here...
it: E' così freddo qui...

en: Do not disturb... Watching TV
it: Non disturbare... sto guardando la TV

en: Just vegetating
it: Sto vegetando

en: Hey... Are ya sure that your network is up?
it: Hey... Sei sicuro che la tua rete funzioni?

en: Seems like the world has stopped spinning
it: Sembra che il mondo abbia smesso di girare

en: This silence is freaking me out!
it: Questo silenzio mi sta mandando fuori di testa!

en: Hide Window
it: Nascondi Finestra

en: Show Window
it: Mostra Finestra

en: Away on All
it: Away su tutti

en: Back on All
it: Fine away su tutti

en: Back on %1
it: Fine away su %1

en: Away on %1
it: Away su %1

en: Window
it: Finestra

en: Count
it: Conta

en: Entry Selection - KVIrc
it: Selezione voce - KVIrc

en: Must select a URL entry from the list to remove it.
it: Devi selezionare una voce dalla lista per rimuoverla.

en: &Open
it: &Apri

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Say to Window
it: Parla alla Finestra

en: Configure
it: Configura

en: Window Not Found - KVIrc
it: Finestra non trovata - KVIrc

en: Window not found.
it: Finestra non trovata.

en: URL Module Configuration - KVIrc
it: Configurazione modulo URL - KVIrc

en: Save URL list on module unload
it: Salva la lista URL allo scaricamento del modulo

en: Save columns width on URL list close
it: Salva la larghezza delle colonne alla chiusura della lista URL

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Enable URL ban list
it: Abilita la lista di ban per gli URL

en: &Add Ban
it: &Aggiungi Ban

en: &Remove Selected
it: &Rimuovi selezione

en: URL Ban List - KVIrc
it: Elenco URL banditi - KVIrc

en: Enter a URL to ban.
it: Inserisci un URL da bandire.

en: Must select a ban entry from the list to remove it.
it: Devi selezionare una voce ban dalla lista per rimuoverla.

en: The window with ID '%s' doesn't exist
it: La finestra con ID '%s' non esiste

en: The window with ID '%s' isn't a channel window.
it: La finestra con ID '%s' non è un canale.

en: Window type or 'all' expected as first parameter
it: Mi aspetto il tipo finestra o 'all' come primo parametro

en: Invalid IRC context ID '%Q'
it: ID del contesto IRC '%Q' non valido.

en: The specified icon doesn't exist: switching to 'none'
it: L'icona specificata non esiste: uso al suo posto 'none'

en: The specified IRC context is not valid: creating a context free window
it: Il contesto IRC specificato non è valido: creo una finestra senza contesto

en: Window doesn't have input widget
it: La finestra non ha una widget di input

en: The window with ID '%s' does not support background images!
it: La finestra con ID '%s' non supporta le immagini di sfondo!

en: The encryption key wasn't a valid hexadecimal string
it: La chiave di cifratura non era una stringa esadecimale valida

en: The decryption key wasn't a valid hexadecimal string
it: La chiave di decifratura non era una stringa esadecimale valida

en: Both -n and -m switches specified, -n takes precedence
it: Specificati entrambi gli switch -n e -m, -n prende la precedenza

en: No encryption key specified: can't allocate engine
it: Nessuna chiave di cifratura specificata: non posso avviare il motore

en: Unknown engine error
it: Errore del motore sconosciuto

en: Failed to initialize the specified encryption engine: %Q
it: Impossibile inizializzare il motore di cifratura specificato: %Q

en: The encryption engine "%Q" doesn't exist
it: Il motore di cifratura "%Q" non esiste

en: This executable has been compiled without crypt support
it: Questo eseguibile è stato compilato senza il supporto alla crittazione
