KVIrc - en to pt translation catalogue (1336 entries)

en: Success
pt: Sucesso

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Internal error
pt: Erro interno

en: Unknown command
pt: Comando desconhecido

en: Missing closing brace
pt: Chaveta de fecho em falta

en: Unexpected end of command in string
pt: Fim de comando inesperado na 'string'

en: Unexpected end of command in dictionary key
pt: Fim de comando inesperado na chave do dicionário

en: Switch dash without switch letter
pt: Mudar traço sem trocar letra

en: Unknown function
pt: Função desconhecida

en: Unexpected end of command in parenthesis
pt: Fim de comando inesperado nos parênteses

en: Unexpected end of command in function parameters
pt: Fim de comando inesperado nos parâmetros da função

en: Missing variable name
pt: Nome da variável em falta

en: Variable or identifier expected
pt: Variável ou identificador esperado

en: Left operand is not a number
pt: O operando esquerdo não é um número

en: Multiple operations not supported for numeric operators
pt: Operações múltiplas não suportadas para operadores numéricos

en: Division by zero
pt: Divisão por zero

en: Modulo by zero
pt: Módulo por zero

en: Right operand is not a number
pt: O operando direito não é um número

en: Unterminated expression (missing ')' ?)
pt: Expressão não terminada (falta ')' ?)

en: Unterminated subexpression (Parenthesis mismatch)
pt: Sub-expressão não terminada (os parêntesis não correspondem)

en: Unexpected character
pt: Caracter inesperado

en: Unknown operator
pt: Operador desconhecido

en: No host to resolve
pt: Nenhuma máquina para resolver

en: Valid name but the host has no IP address
pt: O nome é válido mas a máquina não tem endereço IP

en: Unknown node (host not found)
pt: Nó desconhecido (máquina não encontrada)

en: Host not found
pt: Máquina não encontrada

en: Invalid IP address
pt: Endereço IP inválido

en: Socket creation failed
pt: Criação do 'socket' falhada

en: Failed to put the socket in non blocking mode
pt: Falha ao colocar o 'socket' em modo não bloqueante

en: Bad file descriptor
pt: Descritor de ficheiros inválido

en: Out of address space
pt: Sem espaço de endereço

en: Connection refused
pt: Conexão recusada

en: Kernel networking panic
pt: Pânico do kernel da rede

en: Connection timed out
pt: Tempo de conexão esgotado

en: Broken pipe
pt: Pipe danificado

en: Invalid proxy address
pt: Endereço 'proxy' inválido

en: Remote end has closed the connection
pt: A máquina remota fechou a conexão

en: No such module command
pt: Nenhum comando de módulo encontrado

en: No such module function
pt: Nenhuma função de módulo encontrada

en: Left operand is not a dictionary reference
pt: O operando esquerdo não é uma referência de dicionário

en: Right operand is not a dictionary reference
pt: O operando direito não é uma referência de dicionário

en: Missing object class name
pt: Nome da classe do objecto em falta

en: No such object class
pt: Nenhuma classe do objecto encontrada

en: No such object
pt: Nenhum objecto encontrado

en: No such object function
pt: Nenhuma função de objecto encontrada

en: Invalid left operand
pt: Operando esquerdo inválido

en: Not enough parameters
pt: Parâmetros insuficientes

en: Integer parameter expected
pt: Parâmetro inteiro esperado

en: Invalid parameter
pt: Parâmetro inválido

en: No such file
pt: Nenhum ficheiro encontrado

en: Open parenthesis expected
pt: Abertura de parêntesis esperada

en: Open brace expected
pt: Abertura de chaveta esperada

en: Can't kill a builtin class
pt: Não é possível matar a classe interna

en: The SOCKSv4 protocol lacks IPv6 support
pt: O protocolo SOCKSV4 não tem suporte IPv6

en: Unrecognized proxy reply
pt: Resposta 'proxy' não reconhecida

en: Proxy response: auth failed: access denied
pt: Resposta 'proxy': 'auth' falhada: acesso negado

en: Proxy response: request failed
pt: Resposta 'proxy': pedido falhado

en: Proxy response: general SOCKS failure
pt: Resposta 'proxy': falha do SOCKS geral

en: Proxy response: connection not allowed
pt: Resposta 'proxy': conexão não permitida

en: Proxy response: network unreachable
pt: Resposta 'proxy': rede inalcançável

en: Proxy response: host unreachable
pt: Resposta 'proxy': máquina inalcançável

en: Proxy response: connection refused
pt: Resposta 'proxy: conexão recusada

en: Proxy response: TTL expired
pt: Resposta 'proxy': TTL expirado

en: Proxy response: command not supported
pt: Resposta 'proxy': comando não suportado

en: Proxy response: address type not supported
pt: Resposta 'proxy': tipo de endereço não suportado

en: Proxy response: invalid address
pt: Resposta 'proxy': endereço inválido

en: Invalid port number
pt: Número de porta inválido

en: Socket not connected
pt: 'Socket' desconectado

en: Insufficient resources to complete the operation
pt: Recursos insuficientes para terminar a operação

en: Can't setup a listening socket : bind failed
pt: Não é possível configurar um 'socket' de escuta: ligação falhada

en: Can't resolve the localhost name
pt: Não é possível resolver o nome da máquina local

en: Unsupported image format
pt: Formato de imagem não suportado

en: Can't open file for appending
pt: Não é possível abrir ficheiro para juntar

en: Can't open file for writing
pt: Não é possível abrir ficheiro para escrever

en: File I/O error
pt: Erro E/S do ficheiro

en: Acknowledge error
pt: Erro reconhecido

en: Can't open file for reading
pt: Não é possível abrir o ficheiro para leitura

en: Can't send a zero-size file
pt: Não é possível enviar um ficheiro de tamanho zero

en: Missing popup name
pt: Nome do menu em falta

en: 'item', 'popup', 'label' or 'separator' keyword expected
pt: Era esperada a palavra-chave 'item', 'popup', 'label' ou 'separator'

en: Self modification not allowed
pt: Auto modificação não permitida

en: Feature not available
pt: Característica não disponível

en: Unexpected characters in array index
pt: Caracteres inesperados no índice do 'array'

en: Unexpected end in expression
pt: Fim inesperado na expressão

en: Unexpected end in array index
pt: Fim inesperado no índice do 'array'

en: Case, match, regexp, default or break keyword expected
pt: Era esperada uma palavra-chave como 'case', 'match', 'regexp', 'default' ou 'break'

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Address already in use
pt: Endereço já em uso

en: Can't assign the requested address
pt: Não é possível atribuir o endereço pedido

en: Connection reset by peer
pt: Conexão reiniciada pela outro máquina

en: Host unreachable (no route to host)
pt: Máquina inalcançável (sem rota para a máquina)

en: Variable expected
pt: Variável esperada

en: Invalid array index: positive integer expected
pt: Índice do 'array' inválido: positivo inteiro esperado

en: listen() call failed
pt: falha na chamada da função listen()

en: This executable has been compiled without SSL support
pt: Este executável foi compilado sem suporte SSL

en: Secure Socket Layer error
pt: Erro da Disposição Segura do 'Socket' (SSL)

en: Slash (/) character expected
pt: Caracter barra (/) esperado

en: Unknown string manipulation operation
pt: Operação de manipulação de texto desconhecida

en: Operation aborted
pt: Operação abortada

en: Unexpected token
pt: Simbolo inesperado

en: Scope object already defined (unexpected @)
pt: Objecto de âmbito já definido (@ inesperado)

en: There is no $this pointer in this scope (unexpected @)
pt: Não existe apontador $this neste scope (inesperado @)

en: Socket
pt: 'Socket'

en: Block device
pt: Dispositivo de bloco

en: Char device
pt: Dispositivo de caracteres

en: Octet stream (unknown)
pt: Fluxo de bytes (desconhecido)

en: Default
pt: Predefinido

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Operation cancelled
pt: Operação cancelada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File write error
pt: Erro de escrita do ficheiro

en: File read error
pt: Erro de leitura do ficheiro

en: The file specified is not a valid KVIrc package
pt: O ficheiro indicado não é um pacote KVIrc válido

en: The package has an invalid version number, it might have been created by a newer KVIrc
pt: O pacote tem um número de versão inválido, pode ter sido criado por um novo KVIrc

en: Invalid info field: the package is probably corrupt
pt: Campo de informação inválido: o pacote provavelmente está corrompido

en: The package contains compressed data but this executable does not support compression
pt: O pacote contém dados comprimidos mas este executável não suporta compressão

en: Failed to create the target directory
pt: Não é possível criar o directório de destino

en: Failed to open a source file for reading
pt: Não é possível abrir o ficheiro fonte para leitura

en: Unpacking file %1
pt: A desempacotar ficheiro %1

en: Compression library initialization error
pt: Erro na inicialização da biblioteca de compressão

en: Compression library error
pt: Erro da biblioteca de compressão

en: Compression library internal error
pt: Erro interno na biblioteca de compressão

en: Error in compressed file stream
pt: Erro ao comprimir ficheiro

en: Reading package...
pt: A ler o pacote...

en: Reading package header
pt: A ler o cabeçalho do pacote

en: Reading package data
pt: A ler os dados do pacote

en: Invalid data field: the package is probably corrupt
pt: Campo de dados inválido: o pacote provavelmente está corrompido

en: Packaging file %1
pt: A empacotar o ficheiro %1

en: Error while compressing a file stream
pt: Erro ao comprimir um ficheiro

en: Creating package...
pt: A criar pacote...

en: Writing package header
pt: A escrever o cabeçalho do pacote

en: Writing informational fields
pt: A escrever os campos de informação

en: Writing package data
pt: A escrever os dados do pacote

en: The specified network has no server entries
pt: A janela especificada não tem entradas de servidores

en: Standalone Servers
pt: Servidores Únicos

en: DNS resolver busy
pt: Resolução de DNS ocupada

en: Failed to start the host lookup
pt: Falha ao iniciar a localização da máquina

en: Internal error: unhandled DNS query type
pt: Erro interno: tipo de consulta DNS não suportado

en: DNS query returned no IP address results of the requested type
pt: A consulta DNS não devolveu qualquer resultado de endereço IP do tipo pedido

en: Aborted
pt: Abortado

en: No request
pt: Nenhum pedido

en: No filename specified for the "StoreToFile" processing type
pt: Nenhum nome indicado para o tipo de processamento "StoreToFile"

en: Unsupported protocol %1
pt: Protocolo não suportado %1

en: Connected to %1:%2: sending request
pt: Conectado a %1:%2: a enviar pedido

en: Socket write error
pt: Erro de escrita do 'socket'

en: Contacting host %1 on port %2
pt: A contactar a máquina %1 na porta %2

en: Failed to rename the existing file, please rename manually and retry
pt: Falha ao renomear o ficheiro existente, renomeie manualmente e tente novamente

en: Can't open file "%1" for writing
pt: Não é possível abrir ficheiro "%1" para escrita

en: Invalid HTTP response: %1
pt: Resposta HTTP inválida: %1

en: Received HTTP response: %1
pt: Resposta HTTP recebida: %1

en: The amount of received data exceeds the maximum length
pt: A quantidade de dados recebidos excede o comprimento máximo

en: Header too long: exceeded 4096 bytes
pt: Cabeçalho demasiado comprido: excedeu 4096 bytes

en: The amount of received data exceeds expected length
pt: A quantidade de dados recebidos excede o comprimento esperado

en: Protocol error: invalid chunk size
pt: Erro de protocolo: tamanho de bloco de dados inválido

en: Chunk header too long: exceeded 4096 bytes
pt: Cabeçalho demasiado longo: excedeu 4096 bytes

en: Unable to start the DNS lookup
pt: Não é possível iniciar a procura DNS

en: Looking up host %1
pt: A localizar a máquina %1

en: Host %1 resolved to %2
pt: Máquina %1 resolvida para %2

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Help
pt: Ajuda

en: Back
pt: Voltar

en: Next
pt: Seguinte

en: Finish
pt: Terminar

en: Generic
pt: Genérico

en: Generic actions
pt: Acções genéricas

en: Settings
pt: Configurações

en: Actions related to settings
pt: Acções relacionadas às configurações

en: Scripting
pt: 'Scripting'

en: Scripting related actions
pt: Acções de 'scripting' relacionadas

en: Actions related to the Graphic User Interface
pt: Acções relacionadas ao Interface Gráfico do Utilizador

en: Channel
pt: Canal

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Actions that will appear in the "Tools" menu
pt: Acções que irão aparecer no menu "Ferramentas"

en: KVIrc Messaging
pt: Sistema de mensagens KVIrc

en: Message from %1:
pt: Mensagem de %1:

en: View
pt: Ver

en: Ignore
pt: ignorar

en: No and Don't Ask Me Again
pt: Não e Não Perguntar Novamente

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Remote command received (%s ...)
pt: Comando remoto recebido (%s ...)

en: File download failed
pt: Transferência do ficheiro falhada

en: File download from %1 failed
pt: Transferência do ficheiro de %1 falhada

en: File download successfully complete
pt: Ficheiro transferido com sucesso

en: File download from %1 successfully complete
pt: Ficheiro transferido com sucesso de %1

en: Open with KVIrc
pt: Abrir com o KVIrc

en: KVIrc KVS Script
pt: 'Script' KVS do KVIrc

en: Run KVS Script
pt: Executar 'Script' KVS

en: KVIrc Configuration File
pt: Ficheiro de Configuração KVIrc

en: KVIrc Theme Package
pt: Pacote de Tema KVIrc

en: Install Theme Package
pt: Instalar Pacote de Tema

en: KVIrc Addon Package
pt: Pacote Extra KVIrc

en: Install Package
pt: Instalar Pacote

en: Configure Servers...
pt: Configurar Servidores...

en: Allows you to configure the servers and eventually to connect to them
pt: Permite-lhe configurar os servidores e eventualmente conectar a um deles

en: Manage Addons...
pt: Gerir Extras...

en: Allows you to manage the script-based addons
pt: Permite-lhe gerir os extras baseado no 'script'

en: Configure Registered Users...
pt: Configurar Utilizadores Registados...

en: Shows a dialog that allows editing the registered user entries
pt: Mostra uma janela que permite editar as entradas dos utilizadores registados

en: Configure Identity...
pt: Configurar Identidade...

en: Allows you to configure nickname, username, avatar etc...
pt: Permite-lhe configurar a alcunha, o nome de utilizador, o avatar, etc...

en: Shows a window that allows monitoring the socket traffic
pt: Mostra uma janela que permite monitorizar o tráfego do 'socket'

en: Get Network Links
pt: Obter Ligações de Rede

en: Shows a window that allows viewing the network links
pt: Mostra uma janela que permite ver as ligações da rede

en: Get Channel List
pt: Obter Lista de Canais

en: Shows a window that allows listing the network channels
pt: Mostra uma janela que permite listar os canais da rede

en: Configure KVIrc...
pt: Configurar KVIrc...

en: Shows the general options dialog
pt: Mostra o diálogo de opções gerais

en: Configure Theme...
pt: Configurar Tema...

en: Shows the theme options dialog
pt: Mostra o diálogo de opções do tema

en: Manage Themes...
pt: Gerir Temas...

en: Allows you to manage the themes
pt: Permite-lhe gerir os temas

en: Customize Toolbars...
pt: Personalizar Barra de Ferramentas...

en: Shows a window that allows editing script toolbars
pt: Mostra uma janela que permite editar o 'script' das barras de ferramentas

en: Join Channels...
pt: Canais...

en: Shows a dialog that allows you join channels
pt: Mostra um diálogo que lhe permite entrar em canais

en: Edit Actions...
pt: Editar Acções...

en: Shows a window that allows editing actions
pt: Mostra uma janela que permite editar acções

en: Edit Aliases...
pt: Editar Alias...

en: Shows a window that allows editing aliases
pt: Mostra uma janela que permite editar as alias

en: Edit Classes...
pt: Editar Classes...

en: Shows a window that allows editing classes
pt: Mostra uma janela que permite editar classes

en: Edit Events...
pt: Editar Eventos...

en: Shows a window that allows editing script events
pt: Mostra uma janela que permite editar 'scripts' de eventos

en: Edit Popups...
pt: Editar Menus...

en: Shows a window that allows editing popup menus
pt: Mostra uma janela que permite editar menus

en: Script Tester
pt: Testar 'Script'

en: Creates an embedded editor for long scripts
pt: Cria um editor embebido para 'scripts' longos

en: Execute Script...
pt: Executar 'Script'...

en: Allows executing a KVS script from file
pt: Permite executar um 'script' KVS de um ficheiro

en: Help Index
pt: Índice de Ajuda

en: Shows the documentation index
pt: Mostra o índice da documentação

en: Opens the KVIrc homepage
pt: Abre a página do KVIrc

en: Acquire Screenshot
pt: Capturar Ecrã

en: Manage File &Transfers
pt: Gestor de &Transferências de Ficheiros

en: Shows a window that lists file transfers
pt: Mostra uma janela que as transferências de ficheiros

en: Shows a graph representing I/O bandwidth traffic
pt: Mostra um gráfico a representar o tráfego de E/S

en: Browse Log Files
pt: Procurar Ficheiros de Registo

en: Shows a window that lists and filter log files
pt: Mostra uma janela que lista e filtra os ficheiros de registo

en: Manage S&hared Files
pt: &Gerir Ficheiros Partilhados

en: Shows a window that list shared files
pt: Mostra uma janela que lista ficheiros partilhados

en: New IRC Context
pt: Novo Contexto IRC

en: Creates a new IRC context console
pt: Cria uma nova consola de contexto IRC

en: Quits KVIrc closing all the current connections
pt: Sai do KVIrc fechando todas as conexões

en: IRC Context Display
pt: Janela de Contexto IRC

en: Shows a small display with IRC context information
pt: Mostra uma pequena janela com informações do contexto IRC

en: Separator
pt: Separador

en: Acts as a separator for other items: performs no action
pt: Age como um separador para outros itens: não executa nenhuma acção

en: Connect/Disconnect
pt: Conectar/Desconectar

en: Allows you to connect to a server or to terminate the current connection
pt: Permite-lhe conectar a um servidor ou terminar a conexão actual

en: Connect
pt: Conectar

en: Abort Connection
pt: Abortar Conexão

en: Disconnect
pt: Desconectar

en: Join Channel
pt: Entrar no Canal

en: Shows a popup menu that allows quickly selecting a channel to join
pt: Mostra um menu que permite rapidamente seleccionar um canal para entrar

en: Other...
pt: Outro...

en: Clear Recent Channels List
pt: Limpar Lista de Canais Recente

en: Change Nickname
pt: Mudança de Alcunha

en: Please enter the new nickname
pt: Por favor indique a nova alcunha

en: Shows a popup menu that allows quickly changing the nickname
pt: Mostra um menu que permite rapidamente mudar a alcunha

en: Clear Recent Nicks List
pt: Limpar Lista de Alcunhas Recente

en: Shows a popup menu that allows quickly connecting to a server
pt: Mostra um menu que permite rápidamente conectar a um servidor

en: Clear Recent Servers List
pt: Limpar Lista de Servidores Recente

en: User Mode
pt: Modo de Utilizador

en: Shows a popup menu that allows quickly changing user modes
pt: Mostra um menu que permite rápidamente mudar os modos do utilizador

en: i: Invisible
pt: i: Invisível

en: Away/Back
pt: Ausente/Voltar

en: Allows entering and leaving away state
pt: Permite entrar e sair do estado ausente

en: Enter Away Mode
pt: Entrar em Modo Ausente

en: Leave Away Mode
pt: Deixar Modo Ausente

en: There's something wrong in your personal data: my '%1' is %2, while yours is %3
pt: Existe algum problema nos seus dados pessoais: o meu '%1' é %2, enquanto que o seu é %3

en: Your default script is up to date.
    Do you want to restore it anyway?
pt: O seu 'script' predefinido está actualizado.
    Deseja restaurá-lo na mesma?

en: All
pt: Tudo

en: Clear custom scripts
pt: Limpar 'scripts' personalizados

en: Actions
pt: Acções

en: Addons
pt: Extras

en: Events
pt: Eventos

en: Popups
pt: Menus

en: Toolbars
pt: Barras de Ferramentas

en: Advanced...
pt: Avançado...

en: Restore
pt: Restaurar

en: Failed to set the encoding to %Q: mapping not available.
pt: Falha ao definir a codificação para %Q: mapeação não disponível.

en: Changed text encoding to %Q
pt: Codificação de texto mudada para %Q

en: Impossible to send STARTTLS command to the IRC server. Your connection will NOT be encrypted
pt: É impossível enviar o comando STARTTLS para o servidor IRC. A sua conexão NÃO será encriptada

en: The server does not support STARTTLS command. Your connection will NOT be encrypted
pt: O servidor não suporta o comando STARTTLS. A sua conexão NÃO será encriptada

en: Extended Capabilities don't seem to be supported by the server
pt: As capacidades extendidas não parecem ser suportadas pelo servidor

en: Connection to server lost
pt: Tempo de conexão esgotado

en: Connection to server established
pt: Conexão ao servidor estabelecida

en: [LINK WARNING]: Socket message truncated to 512 bytes.
pt: [AVISO DE LIGAÇÃO]: Mensagem do 'socket' truncada para 512 bytes.

en: The server seems to support the WATCH notify list method, will try to use it
pt: Este servidor suporta o método WATCH da lista de notificação, tentará usá-lo

en: Can't resolve local host address, using user supplied one (%Q)
pt: Não é possível resolver o endereço da máquina local, a usar o do utilizador (%Q)

en: Can't resolve local host address, using default 127.0.0.1
pt: Não é possível resolver o endereço da máquina local: a usar a predefinição 127.0.0.1

en: Local host address is %Q
pt: O endereço da máquina local é %Q

en: The server reports a hostname differing from what KVIrc set for the local hostname.
pt: O servidor reporta um nome de máquina diferente do que o KVIrc define para o nome de máquina local.

en: This can happen if you use a broken bouncer, the IRC server masks your IP/Hostname or something weird is happening on the IRC server.
pt: Isto pode acontecer se estiver a usar um bouncer danificado, o servidor IRC mascara o IP da sua máquina ou alguma coisa esquisita está a acontecer no servidor IRC

en: Here goes your "broken bouncer hack": The server has changed the hostname but I'll ignore the IP address change
pt: Aqui vai o seu"bouncer hack danificado": o servidor mudou o nome da máquina mas irei ignorar a mudança do endereço IP

en: The local IP address as seen by the IRC server is %Q
pt: O endereço local IP visto pelo servidor IRC é %Q

en: Can't start the DNS slave thread
pt: Não é possível iniciar o DNS 'slave'

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q
pt: Não é possível resolver o nome da máquina local como visto pelo servidor IRC: %Q

en: Looking up the local hostname as seen by the IRC server (%Q)
pt: A localizar o nome da máquina local como visto pelo servidor IRC (%Q)

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q, using previously resolved %Q
pt: Não é possível resolver o nome da máquina local como visto pelo servidor IRC: %Q, a usar o endereço previamente resolvido %Q

en: Local hostname as seen by the IRC server resolved to %Q
pt: Nome da máquina local como visto pelo servidor IRC resolvido para %Q

en: profile specific option
pt: opção específica do perfil

en: profile specific alternative option
pt: opção alternativa específica do perfil

en: server specific
pt: específico do servidor

en: server specific alternative option
pt: opção alternativa específica do servidor

en: network specific option
pt: opção específica da rede

en: network specific alternative option
pt: opção alternativa específica da rede

en: primary nickname specified in options
pt: alcunha primária especificada nas opções

en: alternative nickname specified in options
pt: alcunha alternativa especificada nas opções

en: second alternative nickname specified in options
pt: segunda alcunha alternativa especificada nas opções

en: third alternative nickname specified in options
pt: terceira alcunha alternativa especificada nas opções

en: random nickname
pt: alcunha aleatória

en: Using server specific username (%Q)
pt: A usar o nome de utilizador específico do servidor (%Q)

en: Using network specific username (%Q)
pt: A usar o nome de utilizador específico da rede (%Q)

en: connection specific
pt: conexão específica

en: Using server specific real name (%Q)
pt: A usar o nome real específico do servidor (%Q)

en: Using network specific real name (%Q)
pt: A usar o nome real específico da rede (%Q)

en: Using connection specific password (%Q)
pt: A usar a senha específica da conexão (%Q)

en: Using server specific password (%Q)
pt: A usar a senha específica do servidor (%Q)

en: Using network specific password (%Q)
pt: A usar a senha específica da rede (%Q)

en: Logging in as %Q!%Q :%Q
pt: A entrar como %Q!%Q :%Q

en: Executing scheduled network specific "on connect" commands
pt: A executar os comandos específicos da rede agendados "ao conectar"

en: Executing scheduled server specific "on connect" commands
pt: A executar os comandos específicos do servidor agendados "ao conectar"

en: Executing scheduled identity specific "on connect" commands
pt: A executar os comandos específicos da identidade agendados "ao conectar"

en: The server refused the suggested nickname (%s) and named you %s instead
pt: O servidor recusou a alcunha sugerida (%s) e mudou para %s

en: Login operations complete, happy ircing!
pt: Operações de autenticação terminadas: boas conversas!

en: Executing scheduled network specific "on login" commands
pt: A executar os comandos específicos da rede agendados "ao autenticar"

en: Executing scheduled server specific "on login" commands
pt: A executar os comandos específicos do servidor agendados "ao autenticar"

en: Executing scheduled identity specific "on login" commands
pt: A executar os comandos específicos da identidade agendados "ao autenticar"

en: Setting configured user mode
pt: A definir o modo de utilizador configurado

en: Auto-joining network specific channels
pt: Auto-entrar nos canais específicos da rede

en: Auto-joining server specific channels
pt: Auto-entrar nos canais específicos do servidor

en: Updating away state for channel %Q
pt: A actualizar o estado ausente para o canal %Q

en: c: Recipient for cconn messages
pt: c: Recipiente para mensagens cconn

en: f: Recipient for full server notices
pt: f: Recipiente para noticias do servidor completas

en: n: Recipient for nick changes
pt: n: Recipiente para mudanças de alcunha

en: r: User with restricted connection (or recipient for messages about rejected bots)
pt: r: Utilizador com conexão restrita (ou recipiente para mensagens acerca de 'bots' rejeitados)

en: s: Recipient for server notices
pt: s: Recipiente para noticias do servidor

en: w: Recipient for WALLOPS messages
pt: w: Recipiente para mensagens WALLOPS

en: Invite only
pt: Apenas convite

en: Key
pt: Chave

en: Limited number of users
pt: Número limitado de utilizadores

en: Moderated
pt: Moderado

en: No external messages
pt: Nenhuma mensagen externa

en: Channel operators
pt: Operadores do canal

en: Private
pt: Consulta

en: Secret
pt: Secreto

en: Topic change restricted
pt: Mudança de tópico restringida

en: Voiced users
pt: Utilizadores com voz

en: Forbid channel CTCPs
pt: Poibir CTCP no Canal

en: Moderate non auth users
pt: Moderar utilizadores não autorizadores

en: IRC-Op only channel
pt: Canal apenas para Op-IRC

en: Only registered nicks can join
pt: Apenas os utilizadores registados podem entrar

en: Need SSL connection to join
pt: Precisa de uma conexão SSL para entrar

en: Forbid channel NOTICEs
pt: Proibir NOTICIAS no Canal

en: No control codes (colors, bold, ..)
pt: Sem códigos de controlo (cores, negrito,...)

en: Half-operators
pt: Semi-operadores

en: Registered
pt: Registado

en: Large ban/exempt/invex lists (staff only)
pt: Listas grandes de banir/excepções/excepções_convites (apenas pelo pessoal do servidor )

en: Disallow kicking opers (staff only)
pt: Não permitir expulsar operadores (apenas pelo pessoal do servidor)

en: Persistent (staff only)
pt: Persistente (apenas pelo pessoal do servidor)

en: Block forwarded users
pt: Bloquear utilizadores enviados

en: Forward to another channel on uninvited
pt: Enviar para outro canal ao ser desconvidado

en: Allow anybody to invite
pt: Permite a qualquer um convidar

en: Join throttling (<num>:<secs>)
pt: Limitar entrada no canal (<num>:<segs>)

en: Paranoid (disable KNOCK)
pt: Paranóico (desactivar KNOCK)

en: Quiet
pt: Inactivo

en: Need auth to join channel
pt: Precisa de autorização para entrar no canal

en: Reduced moderation for ops
pt: Moderação reduzida para operadores

en: Bandwidth Saver
pt: Poupança de Largura de Banda

en: Channel owners
pt: Donos do canal

en: Delay users join to first message
pt: Atrasar entrada de utilizadores na primeira mensagem

en: Contains hidden users (previously +D)
pt: Contém utilizadores escondidos (previamente +D)

en: Hide QUIT and PART messages
pt: Esconder mensagens de SAÍDA e PARTIDA

en: Censor bad words
pt: Censurar palavras ordinárias

en: Forbid /KNOCK
pt: Proibir /KNOCK

en: Redirect on channel full (mode +l)
pt: Redireccionar em canal cheio (modo +l)

en: Need auth to speak and change nick
pt: Precisa de autorização para falar e mudar de alcunha

en: Forbid nick change
pt: Proibir mudança de alcunha

en: Disallow KICK (unless U-Line)
pt: Não permitir KICK (a não ser U-Line)

en: Flood protection (<num><type>:<secs>)
pt: Protecção de inundação (flood) (<num><tipo>:<segs>)

en: Auditorium: /NAMES and /WHO show only ops
pt: Auditório: /NAMES e /WHO mostram apenas os operadores

en: Strip colors
pt: Remover cores

en: Channel visible in LIST
pt: Canal visível em LIST

en: Permit foreign users without auth to JOIN
pt: Permitir utilizadores desconhecidos sem autorização para ENTRAR

en: Need op/voice to change nick
pt: Precisa de op/voz para mudar de alcunha

en: Block messages with too many CAPS
pt: Bloquear mensagens com demasiadas MAIÚSCULAS

en: Limit nick changes (<num>:<secs>)
pt: Limitar alteração de alcunhas (<num>:<segs>)

en: Disable join after kick (<secs>)
pt: Desactivar entrada após expulsão (<segs>)

en: Need auth to change nick
pt: Precisa de autorização para mudar de alcunha

en: Channel IRC op
pt: Operador IRC do Canal

en: Kick/[*]ban on message flood ([*]<num>:<secs>)
pt: Expulsar/[*]banir ao ser inundado com mensagens ([*]<num>:<segs>)

en: Hostname resolution aborted
pt: Resolução do nome da máquina abortada

en: Attempting %Q to %Q (%Q) on port %u
pt: A tentar uma %Q em %Q (%Q) na porta %u

en: secure connection
pt: conexão segura

en: connection
pt: conexão

en: Attempting to 'bounce' on proxy %s on port %u (protocol %s)
pt: A tentar 'bounce' no 'proxy' %s na porta %u (protocolo %s)

en: Using cached proxy IP address (%s)
pt: A usar o endereço IP 'proxy' em caixa (%s)

en: Unable to look up the IRC proxy hostname: Can't start the DNS slave
pt: Não é possível encontrar a máquina 'proxy' IRC: não consegue iniciar o DNS 'slave'

en: Resuming direct server connection
pt: A resumir conexão directa do servidor

en: Looking up the proxy hostname (%s)...
pt: A localizar o nome da máquina 'proxy' (%s)...

en: Can't find the proxy IP address: %Q
pt: Não é possível localizar o endereço IP do 'proxy': %Q

en: Proxy hostname resolved to %Q
pt: Nome da máquina 'proxy' resolvido para %Q

en: Using cached server IP address (%s)
pt: A usar o endereço IP em caixa do servidor (%s)

en: Unable to look up the server hostname: Can't start the DNS slave
pt: Não é possível encontrar a máquina do servidor: não consegue iniciar o DNS 'slave'

en: Looking up the server hostname (%s)...
pt: A localizar o nome da máquina do servidor (%s)...

en: Can't find the server IP address: %Q
pt: Não é possível localizar o endereço IP do servidor: %Q

en: If this server is an IPv6 one, try /server -i %Q
pt: Se este servidor for um IPv6, tente /server -i %Q

en: Server has %d IP addresses, picking a random one
pt: O servidor tem %d endereços IP, escolha um

en: Server has %d IP addresses, using the first one
pt: O servidor tem %d endereços IP, a usar o primeiro

en: Server hostname resolved to %Q
pt: Nome da máquina do servidor resolvido para %Q

en: Real hostname for %Q is %Q
pt: O nome real da máquina %Q é %Q

en: The specified bind address (%Q) is not valid
pt: O endereço de ligação (%Q) especificado não é valido

en: The specified bind address (%Q) is not valid (the interface it refers to might be down)
pt: O endereço de ligação (%Q) especificado não é valido (o interface que refere parece estar em baixo)

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid
pt: O endereço de ligação IPv6 do sistema (%s) não é válido

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
pt: O endereço de ligação IPv6 geral do sistema (%s) não é válido (o interface refere que pode estar em baixo)

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid
pt: O endereço de ligação IPv4 geral do sistema (%s) não é válido

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
pt: O endereço de ligação IPv4 do sistema (%s) não é válido (o interface refere que pode estar em baixo)

en: This is the first connection in this IRC context: using the global server setting
pt: Esta é a primeira conexão neste contexto IRC: a usar definições globais do servidor

en: No servers available. Check the options dialog or use the /SERVER command
pt: Nenhum servidor disponível. Verifique o diálogo de opções ou use o comando /SERVER

en: No proxy hosts available, resuming direct connection
pt: Nenhum máquina proxy disponível, a resumir a conexão directa

en: Connection attempt failed [%s]
pt: Tentativa de conexão falhada [ %s ]

en: Will attempt to reconnect in %1 seconds
pt: Tentará reconectar em %1 segundos

en: %1 of %2
pt: %1 de %2

en: Maximum number of reconnect attempts reached (%d): giving up
pt: O número máximo de tentativas para reconectar chegou a (%d): a desistir

en: The connection attempt failed while using a cached IP address for the current server
pt: A tentativa de conexão falhou enquanto usava o endereço IP em caixa para o servidor actual

en: The problem *might* be caused by an updated DNS entry
pt: O problema *pode* ter sido causado por uma entrada DNS actualizada

en: Try reconnecting with caching disabled
pt: Tentar reconectar com a caixa desactivada

en: %Q established [%s (%s:%u)]
pt: %Q estabelecida [%s (%s:%u)]

en: Secure connection
pt: Conexão segura

en: Connection
pt: Conexão

en: Connection terminated [%s (%s:%u)]
pt: Conexão terminada [%s (%s:%u)]

en: The connection terminated unexpectedly. Trying to reconnect...
pt: A conexão terminou inesperadamente. A tentar reconectar...

en: Sent QUIT, waiting for the server to close the connection...
pt: Comando QUIT enviado, a aguardar resposta do servidor para fechar a conexão...

en: Reconnect attempt aborted
pt: Tentativa de reconexão abortada

en: Failed to set up the link filter "%Q", will try with plain IRC
pt: Falha ao definir o filtro de ligação "%Q", tentará com IRC simples

en: Failed to start the connection: %Q
pt: Falha ao iniciar a conexão: %Q

en: Contacting %Q %s (%s) on port %u
pt: A contactar %Q %s (%s) na porta %u

en: proxy host
pt: máquina 'proxy'

en: IRC server
pt: Servidor IRC

en: Low-level transport connection established [%s (%s:%u)]
pt: Conexão de transporte de baixo-nível estabelecida [%s (%s:%u)]

en: Starting Secure Socket Layer handshake
pt: A iniciar negociação da Disposição Segura do 'Socket' (SSL)

en: Secure proxy connection
pt: Conexão 'proxy' segura

en: Proxy connection
pt: Conexão 'proxy'

en: Negotiating relay information
pt: A negociar informação de retransmissão

en: Sent connection request, waiting for acknowledgement
pt: Pedido de conexão enviado, a aguardar resposta

en: Sent target host data, waiting for acknowledgement
pt: Dados da máquina de destino enviados, a aguardar resposta

en: Sent auth method request, waiting for acknowledgement
pt: Pedido de método autenticação enviado, a aguardar resposta

en: Sent username and password, waiting for acknowledgement
pt: Nome de utilizador e senha enviados, a aguardar resposta

en: Sent connection request, waiting for "HTTP 200" acknowledgement
pt: Pedido de conexão enviado; a aguardar reconhecimento de "HTTP 200"

en: [SSL ERROR]: %Q
pt: [ERRO SSL]: %Q

en: [PROXY ERROR]: %Q
pt: [ERRO DO PROXY]: %Q

en: [SOCKET ERROR]: %Q
pt: [ERRO DO SOCKET]: %Q

en: [SOCKET WARNING]: %Q
pt: [AVISO DO SOCKET]: %Q

en: Binding to local address %1
pt: A associar ao endereço local %1

en: Binding to local address %1 failed: the kernel will choose the correct interface
pt: Associação ao endereço local %1 falhada : o kernel escolherá o interface correcto

en: Using HTTP protocol.
pt: A usar o protocolo HTTP.

en: Using SOCKSv4 protocol.
pt: A usar o protocolo SOCKSv4.

en: Using SOCKSv5 protocol.
pt: A usar o protocolo SOCKSv5.

en: We can accept auth method 0 (no auth)
pt: Podemos aceitar o método auth 0 (sem auth)

en: We can accept auth method 0 (no auth) or 2 (user/pass)
pt: Podemos aceitar o método auth 0 (sem auth) ou 2 (utilizador/senha)

en: Proxy response: auth OK: access granted
pt: Resposta 'proxy': 'auth' OK: acesso garantido

en: Proxy response: target data OK: request granted
pt: Resposta 'proxy': dados de destino OK: pedido garantido

en: Proxy response:
pt: Resposta 'Proxy':

en: Proxy said something about:
pt: O 'proxy' disse algo acerca:

en: Server X509 certificate
pt: Certificado X509 do servidor

en: The server didn't provide a certificate
pt: O servidor não forneceu um certificado

en: Current transmission cipher
pt: Cifra de transmissão actual

en: Unable to determine the current cipher
pt: Não é possível determinar a cifra actual

en: Partial socket write: packet broken into smaller pieces.
pt: Escrita parcial no 'socket': pacote partido em pequenas partes.

en: Sending out PING based lag probe
pt: A enviar PING baseado na verificação do 'lag'

en: Sending out CTCP based lag probe
pt: A enviar CTCP baseado na verificação do 'lag'

en: Registered lag check with reliability %u (%s)
pt: Verificação de 'lag' registada com confiabilidade %u (%s)

en: Lag check completed (%s)
pt: Verificação de lag terminada (%s)

en: Lag check aborted (%s)
pt: Verificação de lag abortada (%s)

en: %1 is on IRC
pt: %1 está no IRC

en: %1 has left IRC
pt: %1 saiu do IRC

en: Notify list: No users to check for, quitting
pt: Lista de notificação: nenhum utilizador para verificar, a parar

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (15 sec)
pt: Lista de notificação: o intervalo (%d segundos) é demasiado curto, modificar para algo mais razoável (15 segundos)

en: Notify list: Notify list empty, quitting
pt: Lista de notificação: lista de notificação vazia, a parar

en: Notify list: ISON delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
pt: Lista de notificação: o atraso ISON (%d segundos) é demasiado curto, a modificar para algo mais razoável (5 segundos)

en: Notify list: Checking for: %Q
pt: Lista de notificação: a verificar para: %Q

en: Notify list: Hey! You've used ISON behind my back? (I might be confused now...)
pt: Lista de notificação: Ei! Usou o ISON nas minhas costas ? (Posso estar confuso agora...)

en: registration mask changed, or nickname is being used by someone else
pt: máscara de registo modificada, ou a alcunha está a ser usada por outra pessoa

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
pt: Lista de notificação: 
    !n
    %Q
     parece estar conectado, mas a máscara [%Q@
    !h
    %Q
    ] não corresponde (a máscara de registo não corresponde, ou a alcunha está a ser usada por outra pessoa)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (restarting)
pt: Lista de notificação: inconsistência inesperada, a base de dados de utilizadores registados está modificada? (a reiniciar)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, expected 
    !n
    %Q
     in the registered user DB
pt: Lista de notificação: inconsistência inesperada, esperava-se 
    !n
    %Q
     na base de dados de utilizadores registados

en: Notify list: USERHOST delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
pt: Lista de notificação: o atraso USERHOST(%d segs) é demasiado curto, a modificar para algo mais razoável (5 segs)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, userhost list is empty!
pt: Lista de notificação: inconsistência inesperada, a lista userhost está vazia!

en: Notify list: Checking userhost for: %Q
pt: Lista de notificação: a verificar 'userhost' para: %Q

en: Notify list: Hey! You've used USERHOST behind my back? (I might be confused now...)
pt: Lista de notificação: Hei! Usou o USERHOST nas minhas costas? (Posso estar confuso agora...)

en: Notify list: Broken USERHOST reply from the server? (%s)
pt: Lista de notificação: resposta USERHOST danificada do servidor? (%s)

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to have gone offline before USERHOST reply was received, will recheck in the next loop
pt: Lista de notificação: 
    !n
    %Q
     parece ter-se desligado antes da resposta USERHOST, será verificado novamente no próximo passo

en: Starting notify list
pt: A iniciar lista de notificação

en: No users in the notify list
pt: Nenhum utilizador na lista de notificação

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
pt: Lista de notificação: o intervalo (%d segs) é demasiado curto, a modificar para algo mais razoável (5 seg)

en: Notify list: Adding watch entries for %Q
pt: Lista de notificação: a adicionar entradas de vigia para %Q

en: watch entry listing requested by user
pt: vigiar listagem de entrada pedida por utilizador

en: possible watch list desync
pt: possível dessincronização da lista de vigia

en: registration mask changed or desync with the watch service
pt: máscara de registo modificada ou dessincronização com o serviço de vigia

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (watch: registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
pt: Lista de notificação: 
    !n
    %Q
     parece estar ligado, mas a máscara [%Q@
    !h
    %Q
    ] não corresponde (vigiar: a máscara de registo não corresponde, ou a alcunha está a ser usada por outra pessoa)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (watch: restarting)
pt: Lista de notificação: inconsistência inesperada, a base de dados de utilizadores registados está modificada? (vigiar: a reiniciar)

en: watch entry added by user
pt: vigiar entrada adicionada por utilizador

en: removed from watch list
pt: removido da lista de vigia

en: Notify list: Stopped watching for 
    !n
    %Q
pt: Lista de notificação: parou de vigiar 
    !n
    %Q

en: watch
pt: vigiar

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     is offline (watch)
pt: Lista de notificação: 
    !n
    %Q
     está desconectado (vigiar)

en: unmatched watch list entry
pt: entrada na lista de vigia não correspondente

en: Normal text
pt: Texto Normal

en: Selection
pt: Selecção

en: Highlighted text
pt: Texto destacado

en: URL foreground
pt: Primeiro plano do URL

en: Parser error
pt: Erro do analisador

en: Parser warning
pt: Aviso do analisador

en: Host lookup result
pt: Resultado de localização da máquina

en: Socket message
pt: Mensagem do 'socket'

en: Socket warning
pt: Aviso do 'socket'

en: Socket error
pt: Erro do 'socket'

en: System error
pt: Erro do sistema

en: Connection status
pt: Estado da conexão

en: System warning
pt: Aviso do sistema

en: System message
pt: Mensagem do sistema

en: Unhandled server reply
pt: Resposta do servidor não gerida

en: Server information
pt: Informações do servidor

en: Server ping
pt: Ping do servidor

en: Join message
pt: Mensagem de entrada no canal

en: Part message
pt: Mensagem de partida (canal)

en: Unrecognized/broken message
pt: Mensagem desconhecida/danificada

en: Topic message
pt: Mensagem de Tópico

en: Own private message
pt: Mensagem privada própria

en: Channel private message
pt: Mensagem privada do canal

en: Query private message
pt: Consultar mensagem privada

en: CTCP reply
pt: Resposta CTCP

en: CTCP request replied
pt: Pedido CTCP respondido

en: CTCP request ignored
pt: Pedido CTCP ignorado

en: CTCP request flood warning
pt: Aviso de fluxo de pedidos CTCP

en: CTCP request unknown
pt: Pedido CTCP desconhecido

en: User action
pt: Acção de Utilizador

en: Avatar change
pt: Mudança de imagem

en: Quit message
pt: Mensagem de saída

en: Split message
pt: Mensagem separada

en: Quit on netsplit message
pt: Sair na mensagem de separação de redes ('netsplit')

en: Nick changes
pt: Mudanças de alcunha

en: +o mode change
pt: mudança de modo +o

en: -o mode change
pt: mudança de modo -o

en: +v mode change
pt: mudança de modo +v

en: -v mode change
pt: mudança de modo -v

en: Multiple user mode change
pt: Mudança múltipla no modo de utilizador

en: Channel key change
pt: Mudar chave do canal

en: Channel limit change
pt: Mudar limite do canal

en: +b mode change
pt: mudança de modo +b

en: -b mode change
pt: mudança de modo -b

en: +e mode change
pt: mudança de modo +e

en: -e mode change
pt: mudança de modo -e

en: +I mode change
pt: mudança de modo +i

en: -I mode change
pt: mudança de modo -i

en: Multiple channel mode change
pt: Mudança múltipla no modo dos canais

en: Who reply
pt: Resposta who

en: DCC request
pt: Pedido DCC

en: DCC message
pt: Mensagem DCC

en: DCC error
pt: Erro DCC

en: Nickname problem
pt: Problema da alcunha

en: Channel creation time reply
pt: Resposta do tempo demorado na criação do canal

en: Notify list joins
pt: Entradas da lista de notificação

en: Notify list leaves
pt: Partidas da lista de notificação

en: Own encrypted private message
pt: Mensagem privada encriptada própria

en: Channel encrypted private message
pt: Mensagem privada encriptada do canal

en: Query encrypted private message
pt: Consultar mensagem privada encriptada

en: DCC chat message
pt: Mensagem de Conversa DCC

en: Encrypted DCC chat message
pt: Mensagem DCC de conversa encriptada

en: Login operations completed
pt: Operações de autenticação terminadas

en: Kick action
pt: Acção de expulsar

en: Links reply
pt: Resposta das ligações

en: Spam report
pt: Relatório de lixo ('spam')

en: ICQ message
pt: Mensagem ICQ

en: ICQ user-message
pt: Mensagem de utilizador ICQ

en: Outgoing ICQ user-message
pt: Mensagem de saída do utilizador ICQ

en: Channel notice
pt: Notícia do canal

en: Encrypted channel notice
pt: Noticia do canal encriptada

en: Query notice
pt: Consultar noticia

en: Encrypted query notice
pt: Noticia de consulta encriptada

en: Server notice
pt: Noticia do servidor

en: Halfop mode change
pt: Mudança do modo semioperador

en: Unknown CTCP reply
pt: Resposta CTCP desconhecida

en: NickServ message
pt: Mensagem Nickserv

en: ChanServ message
pt: Mensagem Chanserv

en: Away message
pt: Mensagem de Ausência

en: Ident message
pt: Mensagem de identificação

en: Channel list message
pt: Mensagem lista do canal

en: Half-deop mode change
pt: Mudança do modo remover semi-operador

en: Invite message
pt: Mensagem de convite

en: Multimedia message
pt: Mensagem multimédia

en: Query trace message
pt: Consultar mensagem de rastreio

en: Wallops message
pt: Mensagem wallops

en: Join error message
pt: Mensagem de erro de entrada no canal

en: Broadcast private message
pt: Mensagem privada da rede

en: Broadcast notice
pt: Noticia da rede

en: Am kicked
pt: Fui expulso

en: Am op'd
pt: Estou como operador

en: Am voiced
pt: Estou com voz

en: Am deop'd
pt: Tiraram-me de operador

en: Am devoiced
pt: Tiraram-me a voz

en: Am halfop'd
pt: Estou como semioperador

en: Am de-halfop'd
pt: Tiraram-me de semioperador

en: Ban matching my mask
pt: Banimento correspondente à minha máscara

en: Unban matching my mask
pt: Remover banimentos correspondentes à minha máscara

en: Ban exception matching my mask
pt: Excepção de banimento correspondente à minha máscara

en: Ban unexception matching my mask
pt: Sem excepção de banimento correspondente à minha máscara

en: Invite exception matching my mask
pt: Excepção de convite correspondente à minha máscara

en: Invite unexception matching my mask
pt: Não excepção de convite correspondente à minha máscara

en: Ignored user message
pt: Mensagem de utilizador ignorada

en: Server statistics
pt: Estatísticas do servidor

en: SSL message
pt: Mensagem SSL

en: Search
pt: Procurar

en: Generic success
pt: Sucesso genérico

en: Generic status
pt: Estado genérico

en: Generic verbose message
pt: Mensagem detalhada genérica

en: Generic warning
pt: Aviso genérico

en: Generic error
pt: Erro genérico

en: Generic critical error
pt: Erro critico genérico

en: Chan admin status set
pt: Estado do administrador do canal definido

en: Chan admin status unset
pt: Estado do administrador do canal não definido

en: Own chan admin status set
pt: Estado do próprio administrador canal definido

en: Own chan admin status unset
pt: Estado do próprio administrador canal não definido

en: Userop mode change
pt: Mudança de modo para operador

en: User-deop mode change
pt: Mudança de modo para remoção de operador

en: Am userop'd
pt: Estou como operador

en: Am de-userop'd
pt: Tiraram-me de operador

en: Verbose/Debug
pt: Verboso/Depurar

en: Chan owner status set
pt: Estado do dono do canal definido

en: Chan owner status unset
pt: Estado do dono do canal não definido

en: Own chan owner status set
pt: Estado do próprio dono do canal definido

en: Own chan owner status unset
pt: Estado do próprio dono do canal não definido

en: Server error
pt: Erro do servidor

en: BitTorrent message
pt: Mensagem BitTorrent

en: IRC Op status set
pt: Estado do Op IRC definido

en: IRC Op status unset
pt: Estado do Op IRC não definido

en: Own IRC Op status set
pt: Estado do próprio Operador IRC definido

en: Own IRC Op status unset
pt: Estado do próprio Operador IRC não definido

en: Extended capability message
pt: Mensagem de capacidade extendida

en: Channel URL
pt: URL do Canal

en: MemoServ message
pt: Mensagem MemoServ

en: Missing absolute directory for the theme information
pt: Directório absoluto em falta para a informação do tema

en: Failed to create the theme directory
pt: Falha ao criar o directório do tema

en: Failed to save one of the theme images
pt: Falha ao gravar uma das imagens do tema

en: Failed to create the theme subdirectory
pt: Falha ao criar o sub-directório do tema

en: Boolean options (1/0)
pt: Opções booleanas (1/0)

en: Rectangle options (x,y,width,height)
pt: Opções do rectângulo (x,y,comprimento,altura)

en: String options (string value)
pt: Opções de 'string' (valor da 'string')

en: Color options (#RRGGBB)
pt: Opções de cor (#RRGGBB)

en: Mirccolor options (#RRGGBB)
pt: Opções de cor Mirc (#RRGGBB)

en: Pixmap options (image path)
pt: Opções de imagens (localização da imagem)

en: Unsigned integer options (unsigned integer constant)
pt: Opções de inteiros sem sinal (constante inteira sem sinal)

en: Font options (family,pointsize,style,charset,weight,flags (biusf))
pt: Opções do tipo de letra (família,tamanho,estilo,caracter,peso,bandeiras (biusf))

en: Message color options (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))
pt: Opções de cor das mensagens (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))

en: String list options (comma separated list of strings)
pt: Opções da lista de 'strings' ('strings' separadas por vírgulas)

en: [SSL]:  Cipher: %c%s
pt: [SSL]:  Cifra: %c%s

en: [SSL]:  Version: %c%s
pt: [SSL]:  Versão: %c%s

en: [SSL]:  Bits: %c%d (%d used)
pt: [SSL]:  Bits: %c%d (usado %d)

en: [SSL]:  Version: %c%d
pt: [SSL]:  Versão: %c%d

en: [SSL]:  Subject:
pt: [SSL]:  Assunto:

en: [SSL]:     Common name: %c%s
pt: [SSL]:     Nome comum: %c%s

en: [SSL]:     Organization: %c%s
pt: [SSL]:     Organização: %c%s

en: [SSL]:     Organizational unit: %c%s
pt: [SSL]:     Unidade organizacional: %c%s

en: [SSL]:     Country: %c%s
pt: [SSL]:     País: %c%s

en: [SSL]:     State or province: %c%s
pt: [SSL]:     Estado ou província: %c%s

en: [SSL]:     Locality: %c%s
pt: [SSL]:     Localidade: %c%s

en: [SSL]:   Issuer:
pt: [SSL]:   Emissor:

en: [SSL]:   Public key: %c%s (%d bits)
pt: [SSL]:   Chave pública: %c%s (%d bits)

en: [SSL]:   Signature type: %c%s
pt: [SSL]:   Tipo de assinatura: %c%s

en: [SSL]:   Signature contents: %c%s
pt: [SSL]:   Conteúdo da assinatura: %c%s

en: Peer X509 certificate
pt: Certificado X509 do par

en: [SSL]: The peer didn't provide a certificate
pt: [SSL]: O parceiro (peer) não forneceu um certificado

en: [SSL]: Can't find out the current cipher info
pt: [SSL]: Não é possível encontrar a informação da cifra actual

en: [%s]: [SSL]: Using certificate file %s
pt: [%s]: [SSL]: A usar ficheiro do certificado %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the certificate file %s
pt: [%s]: [ERRO SSL]: Erro de E/S do ficheiro ao tentar usar o ficheiro do certificado %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: %s
pt: [%s]: [ERRO SSL]: %s

en: [%s]: [SSL]: Using private key file %s
pt: [%s]: [SSL]: A usar o ficheiro da chave privada %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the private key file %s
pt: [%s]: [ERRO SSL]: Erro de E/S do ficheiro ao tentar usar o ficheiro da chave privada %s

en: The theme information file does not exist
pt: O ficheiro de informação do tema não existe

en: The theme data file does not exist
pt: O ficheiro de dados do tema não existe

en: This KVIrc executable is too old for this theme (minimum theme engine version required is %1 while this theme engine has version %2)
pt: Este executável KVIrc é demasiado antigo para este tema (a versão mínima de mecanismo do tema requerida é %1 enquanto este mecanismo do tema tiver a versão %2)

en: Theme information file is not valid
pt: O ficheiro de informação do tema não é válido

en: Failed to load the specified screenshot image
pt: Falha ao carregar a imagem de captura de ecrã seleccionada

en: Invalid option
pt: Opção inválida

en: Failed to save the screenshot image
pt: Falha ao gravar a imagem de captura de ecrã

en: You're not connected to a server
pt: Não está conectado a um servidor

en: This executable was built without SSL support
pt: Este executável foi compilado sem suporte SSL

en: No public key certificate defined in KVIrc options.
pt: Nenhum certificado de chave pública definido nas opções do KVIrc.

en: File I/O error while trying to use the public key file %s
pt: Erro de E/S do ficheiro enquanto tentava usar o ficheiro de chave pública %s

en: Can't load certificate from public key file %s
pt: Não é possível certificar do ficheiro de chave pública %s

en: This module has no version information: refusing to load it
pt: Este módulo não tem informação acerca da versão: a recusar o seu carregamento

en: This module was compiled for a different KVIrc version and can't be loaded
pt: Este módulo foi compilado para uma versão KVIrc diferente e não pode ser carregado

en: Failed to execute the init routine
pt: Falha ao executar a rotina init

en: Loaded module '%s' (%s)
pt: Módulo carregado '%s' (%s)

en: Unloaded module '%s'
pt: Módulo descarregado '%s'

en: [Server parser]: [%s][%s] %Q
pt: [Analisador do Servidor]: [%s][%s] %Q

en: [Server parser]: %s
pt: [Analisador do servidor]: %s

en: Ignoring DCC from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
pt: A ignorar DCC de 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: Ignoring CTCP from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
pt: A ignorar CTCP de 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: The following CTCP reply has unrecognized target %Q
pt: A seguinte resposta CTCP não tem um alvo reconhecido %Q

en: Channel CTCP
pt: Canal CTCP

en: %Q %Q reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: Resposta %Q %Q de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: The following CTCP request has unrecognized target %Q
pt: O seguinte pedido CTCP não tem um alvo reconhecido %Q

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignored (flood limit exceeded)
pt: %Q %Q%c pedido de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignorado (limite de fluxo excedido)

en: ignored (unrecognized)
pt: ignorado (não reconhecido)

en: ignored
pt: ignorado

en: replied
pt: respondido

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q
pt: %Q %Q%c pedido de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q

en: The following CTCP PING reply has unrecognized target "%Q"
pt: A seguinte resposta CTCP PING não tem um alvo reconhecido "%Q"

en: The following CTCP PING reply has a broken time identifier "%S", don't trust the displayed time
pt: A seguinte resposta CTCP PING tem um identificador horário danificado "%S", não confiar na hora indicada

en: %Q PING reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sec %u msec
pt: %Q resposta PING de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u seg %u mseg

en: The following CTCP ACTION has unrecognized target %Q
pt: A seguinte CTCP ACTION não tem um alvo reconhecido %Q

en: CTCP ACTION from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: CTCP ACTION de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Unable to add file offer for file %Q (File not readable?)
pt: Não é possível adicionar a oferta de ficheiro para o ficheiro %Q (Ficheiro não legível?)

en: Added %d sec file offer for file %Q (%Q) to recipient %Q
pt: Adicionados %d seg à oferta de ficheiro para o ficheiro %Q (%Q) para o recipiente %Q

en: private
pt: consulta

en: channel notification:
pt: notificação do canal:

en: notification
pt: notificação

en: %1 unsets avatar
pt: %1 removeu o Avatar

en: %1 changes avatar to %2
pt: %1 mudou o avatar para %2

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (HTTP GET %s)
pt: : Nenhuma cópia local válida do avatar disponível, a pedir um (HTTP GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; failed to start an HTTP transfer, ignoring
pt: : Nenhuma cópia local válida do avatar disponível; falhou ao iniciar uma transferência HTTP, a ignorar

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (DCC GET %s)
pt: : Nenhuma cópia local válida do avatar disponível, a pedir um (DCC GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; flood limit exceeded, ignoring
pt: : Nenhuma cópia local válida do avatar disponível; limite de fluxo excedido, a ignorar

en: : No valid local copy of avatar available, ignoring
pt: : Nenhuma cópia local válida do avatar disponível, a ignorar

en: : No such nickname in the user database, ignoring the change
pt: : Nenhuma alcunha encontrada na base de dados de utilizadores, ignorar alteração

en: Ignoring DCC %S request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)
pt: A ignorar o pedido DCC %S de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)

en: Processing DCC %Q request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)
pt: A processar o pedido DCC %Q de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)

en: Unable to process the above request: DCC module may be broken
pt: Não é possível processar o seguinte pedido: o módulo DCC pode estar danificado

en: Received ping from 
    !s
    %Q
     (PING %Q), replied pong
pt: PING recebido de 
    !s
    %Q
     (PING %Q), pong respondido

en: Received pong from 
    !s
    %s
     (PONG %s)
pt: PONG recebido de 
    !s
    %s
     (PONG %s)

en: Server ERROR: %Q
pt: ERRO do Servidor: %Q

en: Missing channel parameter in join message
pt: Parâmetro de canal em falta na mensagem de entrada

en: Received a join message for an unknown channel, possible desync
pt: Recebida mensagem de entrada para canal desconhecido, possível dessincronização

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
     [implicit +%c umode change]
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] entrou em 
    !c
    %Q
     [alteração implícita umode +%c]

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] entrou em 
    !c
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just joined 
    !c
    %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] acabou de entrar em 
    !c
    %Q

en: Received a part message for an unknown channel, possible desync
pt: Recebida mensagem de partida para canal desconhecido, possível dessincronização

en: You have left channel 
    !c
    %Q
pt: Acabou de sair do canal 
    !c
    %Q

en: You have left channel 
    !c
    %Q
    : %Q
pt: Acabou de sair do canal 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
    : %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] saiu do 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] saiu do 
    !c
    %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
    : %Q
pt: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] acabou de sair de 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
pt: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] acabou de sair de 
    !c
    %Q

en: Netsplit detected: %s
pt: Separação de redes (netsplit) detectada :%s

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has quit IRC: %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] saiu do IRC: %Q

en: Received a kick message for an unknown channel, possible desync
pt: Recebida mensagem de expulsão para canal desconhecido, possível dessincronização

en: You have been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: Foi expulso de 
    !c
    %Q
     por 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Attempting to rejoin 
    !c
    %Q
    ...
pt: A tentar reentrar em 
    !c
    %Q
    ...

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] foi expulso de 
    !c
    %Q
     por 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %QQL

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] acabou de ser expulso de 
    !c
    %Q
     por 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Ignoring query-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: A ignorar PRIVMSG da consulta de 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Ignoring channel-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: A ignorar PRIVMSG do canal de 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: NickServ requests authentication, executing scheduled command
pt: Pedido de autenticação do nickserv, a executar comando agendado

en: The scheduled NickServ identification command appears to be broken, please change the setting
pt: O comando de identificação do nickserv agendado parece estar danificado, por favor mude a configuração

en: Spam notice from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%Q")
pt: Noticia de lixo ('spam') de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (palavra 'spam' correspondente "%Q")

en: Received a topic message for an unknown channel, possible desync
pt: Mensagem de tópico para canal desconhecido recebida,possível dessincronização

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has changed topic to "%Q%c"
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] mudou o tópico para "%Q%c"

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] is now known as 
    !n
    %Q
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] é agora conhecido como 
    !n
    %Q

en: You have changed your nickname to %Q
pt: Mudou a sua alcunha para %Q

en: The target of this query was lost and has been found when 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] changed their nickname to 
    !n
    %Q
pt: O alvo desta consulta perdeu-se e foi encontrado quando 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] mudou a alcunha para 
    !n
    %Q

en: The recent nickname change from 
    !n
    %Q
     to 
    !n
    %Q
     caused a query collision: merging output
pt: A recente mudança de alcunha de 
    !n
    %Q
     para 
    !n
    %Q
     causou uma colisão de consulta: a juntar o resultado

en: End of merged output
pt: Fim do resultado junto

en: Ignoring invite from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
pt: A ignorar convite de 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: double-click the channel name to join
pt: duplo click no nome do canal para entrar

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] invites you to channel 
    !c
    %Q
     (%Q)
pt: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] convida-o a entra no canal 
    !c
    %Q
     (%Q)

en: Received an invite message directed to another nick, possible desync
pt: Recebida mensagem de convite dirigida a outra alcunha,possível dessincronização

en: WALLOPS from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: WALLOPS de 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: You have set user mode %s
pt: Definiu o modo de utilizador para %s

en: Received a mode change for an unknown channel, possible desync
pt: Recebida mudança de modo para canal desconhecido, possível dessincronização

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel key
pt: %Q [%Q@%Q] removeu a senha do canal

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m-l
    limit to %Q
pt: %Q [%Q@%Q] definiu o limite do canal 
    !m-l
    para %Q

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel limit
pt: %Q [%Q@%Q] removeu o limite do canal

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !n
    %Q
pt: %Q [%Q@%Q] colocou em modo %c%c 
    !n
    %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m%c%c
    mode %c%c
pt: %Q [%Q@%Q] colocou o canal 
    !m%c%c
    em modo %c%c

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %s %Q
pt: %Q [%Q@%Q] colocou em modo %s %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel mode %s
pt: %Q [%Q@%Q] colocou o canal em modo %s

en: Server capabilities: %Q
pt: Capacidades do servidor: %Q

en: Capability change acknowledged: %Q
pt: Capacidade de mudança reconhecida: %Q

en: Capability change denied: %Q
pt: Capacidade de mudança negada: %Q

en: Currently enabled capabilities: %Q
pt: Capacidades actualmente activadas: %Q

en: Received unknown extended capability message: %Q %Q
pt: Recebida mensagem de capacidade extendida desconhecida: %Q %Q

en: One or more standard mode flags are missing in the server available modes.
    This is caused either by a non RFC1459-compliant IRC daemon or a broken server reply.
    Server umodes seem to be '%s' and channel modes seem to be '%s'.
    Ignoring this reply and assuming that the basic set of modes is available.
    If you have strange problems, try changing the server.
pt: Um ou mais opções de modo padrão faltam nos modos disponíveis do servidor.
    Isto é causado por um serviço IRC compatível RFC1459 ou uma resposta do servidor danificada.
    Os umodes do servidor parecem ser '%s' e os modos do canal parecem ser '%s'.
    A ignorar esta resposta e a assumir que a definição básica de modos está disponível.
    Se ocorrerem alguns problemas estranhos, tente mudar de servidor.

en: Available user modes:
pt: Modos de utilizador disponíveis:

en: : Unknown user mode
pt: :Modo de utilizador desconhecido

en: Available channel modes:
pt: Modos de canal disponíveis:

en: Server %Q version %S supporting user modes '%S' and channel modes '%S'
pt: O servidor %Q versão %S suporta os modos de utilizador '%S' e modos de canal '%S'

en: This server supports the WATCH notify list method, it will be used
pt: Este servidor suporta o método WATCH da lista de notificação, será usado

en: The current network is %Q
pt: A rede actual é %Q

en: This server supports the CODEPAGE command, it will be used
pt: Este servidor suporta o comando CODEPAGE, será usado

en: This server supports: %s
pt: Este servidor suporta: %s

en: End of NAMES for 
    !c
    %Q
pt: Fim de NAMES para 
    !c
    %Q

en: The following message appears to be encrypted, but the crypto engine failed to decode it: %Q
pt: A seguinte mensagem parece estar encriptada, mas o mecanismo de encriptação falhou ao descodifica-la: %Q

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Channel topic is: %Q
pt: Tópico do canal: %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     is: %Q
pt: Tópico para 
    !c
    %Q
     é: %Q

en: No channel topic is set
pt: Nenhum tópico do canal definido

en: No topic is set for channel 
    !c
    %Q
pt: Nenhum tópico posto para o canal 
    !c
    %Q

en: Topic was set by %Q on %Q
pt: Tópico foi posto por %Q em %Q

en: Topic was set by %Q
pt: Tópico posto por %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q on %Q
pt: O tópico para 
    !c
    %Q
     foi posto por %Q em %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q
pt: O tópico para 
    !c
    %Q
     foi posto por %Q

en: Channel mode for 
    !c
    %Q
     is %s
pt: O modo do canal para 
    !c
    %Q
     é %s

en: User mode for 
    !n
    %Q
     is %s
pt: O modo de utilizador para 
    !c
    %Q
     é %s

en: (Unknown)
pt: (Desconhecido)

en: %Q for 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (set by %Q on %Q)
pt: %Q para 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (posto por %Q em %Q)

en: Ban listing
pt: Listagem de banimentos

en: End of channel %Q for 
    !c
    %Q
pt: Fim do canal %Q para 
    !c
    %Q

en: ban list
pt: lista de banir

en: invite list
pt: lista de convites

en: ban exception list
pt: lista de excepção de banir

en: owner list
pt: lista do dono

en: protected/admin list
pt: lista de administradores/protegida

en: reop list
pt: lista de reop

en: spam filter list
pt: lista do filtro 'spam'

en: Invite listing
pt: Listagem de convites

en: Ban exception listing
pt: Listagem de excepções de banimentos

en: Owner listing
pt: Listagem do dono

en: Admin/protected nicks listing
pt: Listagem de alcunhas protegidas/administradores

en: Reop masks listing
pt: Reop listagem de máscaras

en: Spam filter listing
pt: Listagem do filtro 'spam'

en: WHO entry for %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cChannel%c: 
    !c
    %Q
    , %cServer%c: 
    !s
    %Q
    , %cHops%c: %d, %cFlags%c: %Q, %cAway%c: %Q, %cReal name%c: %Q
pt: Entrada WHO para %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]
    %cCanal%c: 
    !c
    %Q
    %cServidor%c: 
    !s
    %Q
    %cHops%c: %d
    %cFlags%c: %Q
    %cAusente%c: %Q, 
    %cNome Real %c: %Q

en: End of WHO list for %Q
pt: Fim da lista WHO para %Q

en: The server is refusing all the login nicknames: giving up, you must send the nickname manually
pt: O servidor está a recusar a autenticação de todos as alcunhas: a desistir, tem que enviar a alcunha manualmente

en: Command syntax %Q: %Q
pt: Sintaxe de comando %Q: %Q

en: Tip: %Q
pt: Dica: %Q

en: End of help about %Q
pt: Fim da ajuda acerca de %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is away: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c ausente: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
pt: %c
    !n
    %Q
    %c é %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c nome real: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c was %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
pt: %c
    !n
    %Q
    %c era %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name was: %Q
pt: O nome real de %c
    !n
    %Q
    %c era: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's channels: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c canais: %Q

en: Received a broken RPL_WHOISIDLE, can't evaluate the idle time
pt: Resposta RPL_WHOISIDLE danificada, não é possível calcular o tempo inactivo

en: %c
    !n
    %Q
    %c's idle time: %ud %uh %um %us
pt: %c
    !n
    %Q
    %c tempo inactivo: %ud %uh %um %us

en: %c
    !n
    %Q
    %c's signon time: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c data de entrada: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's server: 
    !s
    %Q
     - %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c servidor: 
    !s
    %Q
     - %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is authenticated as %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c está autenticado como %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's actual host: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c máquina actual: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's info: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c informação: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS info from 
    !s
    %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c informação WHOIS de 
    !s
    %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS info from 
    !s
    %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c informação WHOWAS de 
    !s
    %Q

en: Can't evaluate creation time
pt: Não é possível avaliar o tempo de criação

en: Channel was created at %Q
pt: Canal criado em: %Q

en: Channel 
    !c
    %Q
     was created at %Q
pt: Canal 
    !c
    %Q
     criado em %Q

en: USERHOST info: %Q
pt: Informação USERHOST: %Q

en: Channel list begin: channel, users, topic
pt: Início da lista de canais: canal , utilizadores , tópico

en: List: %Q
pt: Lista: %Q

en: Link: %Q
pt: Ligação: %Q

en: [Leaving away status after %ud %uh %um %us]: %Q
pt: [A sair do estado ausente após %ud %uh %um %us]: %Q

en: [Leaving away status]: %Q
pt: [A sair do estado ausente]: %Q

en: Restoring pre-away nickname (%Q)
pt: A restaurar alcunha de pré-ausente (%Q)

en: [Entering away status]: %Q
pt: [A entrar em estado ausente]: %Q

en: Setting away nickname (%Q)
pt: A definir alcunha de ausência (%Q)

en: %c
    !s
    %s
    %c's server info: %s
pt: %c
    !s
    %s
    %c informação do servidor: %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's administrator is %s
pt: O administrador de %c
    !s
    %s
    %c é %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's contact address is %s
pt: %c
    !s
    %s
    %c endereço de contacto: %s

en: 
    !n
    %Q
     invited %Q into channel %Q
pt: 
    !n
    %Q
     convidou %Q para o canal %Q

en: %c
    !s
    %s
    %c's information:
pt: %c
    !s
    %s
    %c informação:

en: End of %c
    !s
    %s
    %c's information
pt: Fim da informação de %c
    !s
    %s
    %c

en: %c
    !s
    %s
    %c's time is %Q
pt: %c
    !s
    %s
    %c hora: %Q

en: %Q: no such server
pt: %Q: utilizador não encontrado

en: %Q: no such channel
pt: %Q: canal não encontrado

en: Your encoding is now %Q
pt: A sua codificação agora é %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's codepage is %Q: %Q
pt: %c
    !n
    %Q
    %c código de página %Q: %Q

en: Your user mode is %s
pt: O seu modo de utilizador é %s

en: Authenticated as %Q
pt: Autenticado como %Q

en: SASL authentication successful
pt: Autenticação SASL com sucesso

en: Script
pt: 'Script'

en: said something recently
pt: disse alguma coisa recentemente

en: is talking
pt: está a falar

en: and
pt: e

en: were talking recently
pt: estiveram a falar recentemente

en: are talking
pt: está a falar

en: Dead channel
pt: Canal morto

en: operator
pt: operador

en: operators
pt: operadores

en: active user
pt: utilizador activo

en: active users
pt: utilizadores activos

en: hot user
pt: utilizador quente

en: hot users
pt: utilizadores quentes

en: channel owner
pt: dono do canal

en: channel owners
pt: donos do canal

en: channel administrator
pt: administrador do canal

en: channel administrators
pt: administradores do canal

en: half-operator
pt: semi-operador

en: half-operators
pt: semi-operadores

en: voiced user
pt: utilizador com voz

en: voiced users
pt: utilizadores com voz

en: user-operator
pt: utilizador-operador

en: user-operators
pt: utilizadores-operadores

en: user total
pt: total de utilizadores

en: users total
pt: total de utilizadores

en: No activity
pt: Sem actividade

en: Minimal activity
pt: Actividade mínima

en: Very low activity
pt: Actividade muito baixa

en: Might be low activity
pt: Pode ser actividade baixa

en: Low activity
pt: Baixa actividade

en: Might be medium activity
pt: Pode ser actividade média

en: Medium activity
pt: Actividade média

en: Might be high activity
pt: Pode ser actividade alta

en: High activity
pt: Actividade alta

en: Might be very high activity
pt: Pode ser actividade muito alta

en: Very high activity
pt: Actividade muito alta

en: Might be flooded with messages
pt: Pode ser inundado com mensagens

en: Flooded with messages
pt: Inundado com mensagens

en: human
pt: humano

en: [Dead channel]
pt: [Canal desligado]

en:  on
pt:  ligado

en: Sent part request, waiting for reply...
pt: A enviar pedido de saída, a aguardar resposta...

en: Double-click to edit...
pt: Duplo clique para editar...

en: Channel synchronized in %d.%d seconds
pt: Canal sincronizado em %d.%d segundos

en: CONSOLE
pt: CONSOLA

en: Address:
pt: Endereço:

en: Current IRC URI
pt: Actual URI IRC

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Registered as
pt: Registado como

en: You have just attempted to close a console window with an active connection inside.
    Are you sure you wish to terminate the connection?
pt: Acabou de tentar fechar uma janela de consola com uma conexão activa.
    Tem certeza que deseja terminar a conexão?

en: &Yes
pt: &Sim

en: &Always
pt: &Sempre

en: &No
pt: &Não

en: You have just attempted to close the last console window.
    Are you sure you wish to quit KVIrc?
pt: Acabou de tentar fechar a última janela de consola.
    Tem certeza que deseja fechar o KVIrc?

en: Failed to load avatar with name "%Q" and local path "%Q"
pt: Falha ao carregar o avatar com o nome "%Q" e localização local "%Q"

en: No connection
pt: Nenhuma conexão

en: Connection in progress...
pt: Conexão em progresso...

en: Login in progress...
pt: Autenticação em progresso...

en: away
pt: ausente

en: channel
pt: canal

en: channels
pt: canais

en: query
pt: consulta

en: queries
pt: consultas

en: Connected since
pt: Conectado desde

en: Online for
pt: Conectado por

en: Server idle for
pt: Servidor inactivo por

en: Cryptography/text transformation
pt: Transformação de texto/encriptação

en: Enable encryption
pt: Activar encriptação

en: Encrypt key:
pt: Chave de encriptação:

en: Enable decryption
pt: Activar desencriptação

en: Decrypt key:
pt: Chave de desencriptação:

en: CTCP Page - KVIrc
pt: Resposta CTCP - KVIrc

en: Close
pt: Fechar

en: You have been paged by
pt: Ainda não o verificou

en: Debug Messages
pt: Depurar Mensagens

en: The file %1 already exists.<br>Do you wish to overwrite it?
pt: O ficheiro %1 já existe.<br>Deseja-o substituir?

en: Builtin images
pt: Imagens próprias

en: Small icons
pt: Ícones pequenos

en: Full path
pt: Caminho completo

en: Builtin $icon(%1) [index %2]
pt: Integrado $icon(%1) [índice %2]

en: directory
pt: directório

en: pixels
pt: pontos

en: Clipboard
pt: Área de Transferência

en: line break
pt: quebra de linha

en: line breaks
pt: quebras de linha

en: &Undo
pt: &Desfazer

en: &Redo
pt: Volta&r

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Paste
pt: &Colar

en: Paste &File
pt: Colar &Ficheiro

en: Stop Paste
pt: Parar Colagem

en: Clear
pt: Limpar

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Insert Icon
pt: Inserir Ícone

en: %d matches: %Q
pt: %d corresponde: %Q

en: No matches
pt: Nenhuma correspondência

en: Not connected
pt: Desconectado

en: No IRC context
pt: Nenhum contexto IRC

en: Toggle Search
pt: Pesquisar

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Diminuir

en: Choose Temporary Font...
pt: Escolher Tipo de Letra Temporário...

en: Choose Temporary Background...
pt: Escolher Fundo Temporário...

en: Clear Buffer
pt: Limpar Janela

en: Choose Font
pt: Escolher Tipo de Letra

en: Choose the background image...
pt: Escolher a imagem de fundo...

en: Pos %1
pt: Posição %1

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Looking up host %Q...
pt: A localizar a máquina %Q...

en: Scroll up to read from the last read line
pt: Mova a barra para cima para ler a partir da última linha lida

en: Click to open this link
pt: Clique para abrir esta ligação

en: Double-click to open this link
pt: Duplo clique para abrir esta ligação

en: Hostname
pt: Nome da máquina

en: No topic message has been received from the server yet
pt: Nenhuma mensagem de tópico foi ainda recebida do servidor

en: ### Existing data buffer:
pt: ### Janela de dados:

en: ### End of existing data buffer.
pt: ### Fim da janela de dados.

en: &Next
pt: &Seguinte

en: &Previous
pt: &Anterior

en: &Options
pt: &Opções

en: Set &All
pt: Seleccionar &Tudo

en: Set &None
pt: Seleccionar &Nenhum

en: &Save As...
pt: &Gravar Como...

en: Pattern:
pt: Padrão:

en: Plain Text
pt: Texto Normal

en: Wildcards
pt: Caracteres Globais

en: RegExp
pt: Expressão Regular

en: Match:
pt: Corresponder:

en: &Case sensitive
pt: &Distinguir Maiúsculas

en: Can't open the filter file %s for reading.
pt: Não é possível abrir o ficheiro filtro %s para leitura.

en: Failed to write the filter file %Q (IO Error)
pt: Falha ao escrever no ficheiro filtro %Q (Erro E/S)

en: Can't open the filter file %Q for writing
pt: Não é possível abrir o ficheiro filtro %Q para escrita

en: Show %1
pt: Mostrar %1

en: Customize...
pt: Personalizar...

en: Insert a nickname or a mask matching *!*@*
pt: Indique uma alcunha ou uma máscara correspondente a *!*@*

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Mask
pt: Máscara

en: Set by
pt: Definido por

en: Set at
pt: Definido em

en: Re&move
pt: Re&mover

en: &Add
pt: &Adicionar

en: Scri&pting
pt: 'Scri&pting'

en: &Tools
pt: &Ferramentas

en: &Settings
pt: &Configurações

en: &Window
pt: &Janela

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Tip of the Day
pt: &Dica do Dia

en: About &KVIrc
pt: Acerca do &KVIrc

en: KVIrc Home&page
pt: &Página Web KVIrc

en: Report a Bug / Propose Improvements
pt: Reportar Erro / Propor melhorias

en: Restore &Default Script...
pt: Restaurar 'Script' Pre&definido

en: &Other...
pt: &Outro...

en: Show &Icon Table
pt: Mostrar Tabela de &Ícones

en: Open &Terminal
pt: Abrir &Terminal

en: &Apply
pt: &Aplicar

en: This option is also available as
pt: Esta opção está também disponível como

en: , probably away
pt: , provavelmente ausente

en: Common channels: %2
pt: Canais comuns: %2

en: No common channels
pt: Nenhum canal comum

en: [Dead query]
pt: [Consulta desligada]

en: The target of this query has changed from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] to 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
pt: O alvo desta consulta foi alterado desde 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] para 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: Common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
pt: Canais em comum com 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: No common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
pt: Nenhum canal em comum com 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: This query has no active targets, no message sent
pt: O utilizador desta consulta já não está conectado, nenhuma mensagem enviada

en: &Browse...
pt: &Procurar...

en: Unloadable
pt: Não pode ser carregado

en: Choose a File - KVIrc
pt: Escolha um Ficheiro - KVIrc

en: Choose a Directory - KVIrc
pt: Escolha um Directório - KVIrc

en: A&dd
pt: A&dicionar

en: Choose Color
pt: Escolher Cor

en: Sample Text
pt: Texto de Amostra

en: Foreground
pt: Primeiro plano

en: Transparent
pt: Transparente

en: Background
pt: Plano de fundo

en: Play
pt: Reproduzir

en: Name
pt: Nome

en: Password
pt: Senha

en: Remove %1
pt: Remover %1

en: Add Applet
pt: Adicionar Componente

en: Drag the applet while holding the Shift or Ctrl key to move it to the desired position
pt: Arraste o componente enquanto prime a tecla Shift ou Ctrl para o mover para a posição desejada

en: Network
pt: Rede

en: Server
pt: Servidor

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Local IP
pt: IP Local

en: Away
pt: Ausente

en: Away Indicator
pt: Indicador de Ausência

en: Away since
pt: Ausente desde

en: Not away
pt: Não ausente

en: Lag measure not available yet
pt: Medição de lag ainda não disponível

en: Lag meter engine disabled
pt: Medidor de lag desactivado

en: Lag Indicator
pt: Indicador de lag

en: Format
pt: Formato

en: Simple Clock
pt: Relógio Simples

en: Show total connection time
pt: Mostrar duração total da conexão

en: Connection Timer
pt: Temporizador da Conexão

en: Check on startup
pt: Verificar ao iniciar

en: Update Indicator
pt: Indicador de Actualização

en: Update missing
pt: Actualização em falta

en: Update failed
pt: Actualização falhada

en: The remote server replied with
pt: O servidor remoto respondeu com

en: No updates found
pt: Nenhuma actualização encontrada

en: New updates found
pt: Encontrada nova actualização

en: Icon Size
pt: Tamanho dos Ícones

en: Button Style
pt: Estilo do Botão

en: History
pt: Histórico

en: Set on
pt: Definido no

en: No topic is set
pt: Nenhum tópico definido

en: Double-click to set...
pt: Duplo clique para definir...

en: Sort
pt: Ordenar

en: Reverse Sort
pt: Reverter Ordenação

en: %1 is an <b>IrcOp</b>
pt: %1 é um <b>IrcOp</b>

en: List of window types available in this release of KVIrc:
pt: Lista dos tipos de janela disponíveis nesta versão do KVIrc:

en: Use Default Encoding
pt: Usar Codificação Predefinida

en: Current:
pt: Actual:

en: Standard
pt: Padrão

en: Smart (Send Local)
pt: Inteligente (Enviar Local)

en: Smart (Send UTF-8)
pt: Inteligente (Enviar UTF-8)

en: Starting last log
pt: A iniciar último registo

en: End of log
pt: Fim do registo

en: Window List
pt: Lista de Janelas

en: Close this window
pt: Feche esta janela

en: %cCore action: %Q
pt: %cAcção do núcleo: %Q

en: %cUser action: %Q
pt: %cAcção do utilizador: %Q

en: Label: %Q
pt: Rótulo: %Q

en: Category: %Q
pt: Categoria: %Q

en: Description: %Q
pt: Descrição: %Q

en: The action "%1" is disabled
pt: A acção"%1" está desactivada

en: Internal error: call a head-shrinker
pt: Erro interno: chame um psiquiatra

en: The switch -l requires -c
pt: A opção -l requer -c

en: The switch -s requires -w with a combination of flags 'c','x' and 'q'
pt: A opção -s requer -w sem a combinação de opções 'c','x' e 'q'

en: Can't set the current avatar to '%Q': failed to start the http transfer
pt: Não é possível definir o avatar actual para %Q: falha ao iniciar a transferência http

en: Can't set the current avatar to '%Q': can't load the image
pt: Não é possível definir o avatar actual para '%Q': não é possível carregar a imagem

en: Invalid timeout specified, using default
pt: Intervalo indicado inválido, a usar predefinido

en: Added %d secs file offer for file %Q (%Q) and receiver %Q
pt: Adicionados %d seg à oferta do ficheiro para o ficheiro %Q (%Q) e receptor %Q

en: Notifying avatar '%Q' to %Q
pt: Avatar de notificação '%Q' de %Q

en: The current window is not a channel
pt: A janela actual não é um canal

en: The specified window (%Q) is not a channel
pt: A janela especificada (%Q) não é um canal

en: &Join
pt: &Entrar

en: &Register
pt: &Registar

en: Clear Recent
pt: Limpar Recente

en: Show this window after connecting
pt: Mostrar esta janela após conectar

en: Registered Channels
pt: Canais Registados

en: Recent Channels
pt: Canais Recentes

en: Current Network
pt: Rede Actual

en: All Networks
pt: Todas as Redes

en: Join
pt: Entrar

en: Delete
pt: Apagar

en: The config file '%Q' has been changed but is opened as read-only: changes will be lost
pt: O ficheiro de configuração '%Q' foi mudado mas está aberto como apenas-leitura: as alterações não serão gravadas

en: Unable to find the specified context
pt: Não é possível encontrar o contexto especificado

en: Unable to find the current context
pt: Não é possível encontrar o contexto actual

en: You specified a bad string for the parameter "type"
pt: Especificou uma 'string' inválida para o parâmetro "type"

en: The specified context is disconnected
pt: O contexto especificado está desconectado

en: The current context is disconnected
pt: O contexto actual está desconectado

en: The specified context's socket is disconnected
pt: O 'socket' do contexto especificado está desligado

en: The current context's socket is disconnected
pt: O 'socket' do contexto actual está desconectado

en: Unable to get SSL information: query not recognized
pt: Não é possível obter informação SSL: consulta não reconhecida

en: Destination file exists: no copy made
pt: O ficheiro de destino existe: nenhuma cópia feita

en: Failed to copy from '%Q' to '%Q'
pt: Falha ao copiar de '%Q' para '%Q'

en: Either the source doesn't exist or the destination can not be created
pt: Ou a fonte não existe ou o destino não pode ser criado

en: Failed to write to file '%Q': the destination couldn't be opened
pt: Falha ao escrever no ficheiro '%Q': o destino não pode ser aberto

en: Missing data array
pt: 'Array' de dados em falta

en: Can't open file '%1' for writing
pt: Não é possível abrir ficheiro '%1' para escrita

en: Error writing bytes to file '%1'
pt: Erro ao gravar os bytes no ficheiro '%1'

en: Destination file exists: file not renamed
pt: O ficheiro de destino existe; ficheiro não renomeado

en: Failed to rename '%Q' to '%Q'
pt: Falha ao renomear '%Q' para '%Q'

en: Failed to make the directory '%Q'
pt: Falha ao criar o directório '%Q'

en: Failed to remove the file '%Q'
pt: Falha ao remover o ficheiro '%Q'

en: Failed to remove the directory '%Q'
pt: Falha ao remover o directório '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for reading
pt: Não é possível abrir o ficheiro '%Q' para leitura

en: Read error for file '%Q' (have been unable to read the requested size in 1000 retries)
pt: Erro de leitura no ficheiro '%Q' (não foi capaz de ler o tamanho pedido em 1000 tentativas)

en: Read error for file '%Q'
pt: Erro de leitura no ficheiro '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for writing
pt: Não é possível abrir ficheiro '%Q' para escrita

en: Can't read data from file
pt: Não é possível ler dados do ficheiro

en: '%Q' algorithm is not supported
pt: O algoritmo '%Q' não é suportado

en: Unknown option '%1', defaulting to 'm'
pt: Opção desconhecida '%1', a mudar para 'm'

en: Query not found: %Q
pt: Consulta não encontrada: %Q

en: Failed to initialize the Mircryption engine: %Q
pt: Falha ao inicializar o mecanismo Mircryption: %Q

en: Untitled
pt: Sem título

en: Show index
pt: Mostrar índice

en: Refresh index
pt: Refrescar índice

en: Using a wildcard within phrases is not allowed.
pt: A usar um asterisco dentro de frases não é permitido.

en: The closing quotation mark is missing.
pt: Faltam as aspas de fecho da citação.

en: Help Browser
pt: Ajuda Incorporada

en: Service startup (IPv4)
pt: Inicio do serviço (IPv4)

en: Empty request (EOT ?)
pt: Pedido vazio (EOT ?)

en: Dropping connection (request too long)
pt: A fechar ligação (pedido demasiado longo)

en: Timed out while waiting for the request : dropping connection
pt: Tempo esgotado enquanto aguardava pelo pedido: a fechar a conexão

en: I/O Traffic Graph
pt: Gráfico do Tráfego E/S

en: Outgoing traffic
pt: Tráfego enviado

en: Incoming traffic
pt: Tráfego recebido

en: A really lame text transformation engine :D
pt: Um mecanismo de transformação de texto mesmo 'lame' :D

en: A really lame text transformation engine: Light Version.
pt: Um mecanismo de transformação de texto mesmo 'lame': Versão Leve.

en: (None)
pt: (Nenhum)

en: Sent links request, waiting for reply...
pt: A enviar pedido de ligações, a aguardar resposta...

en: Connected to %1 (%2)
pt: Conectado a %1 (%2)

en: Links for %1 [IRC Context %2]
pt: Ligações para %1 [Contexto IRC %2]

en: Received end of links.
pt: Fim de ligações recebido.

en: %1: Parent link %2
pt: %1: Ligação parental %2

en: %c%cLinks for %Q
pt: %c%cLigações para %Q

en: Total hosts listed
pt: Total de máquinas listadas

en: Total hosts in the network
pt: Total de máquinas na rede

en: Wildcard servers (hubs?): %d
pt: Servidores hub com asterisco (hubs?): %d

en: Direct links: %d (~%d.%d %)
pt: Ligações directas: %d (~%d.%d %)

en: Close links (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)
pt: Ligações fechadas (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)

en: Mid-range links (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)
pt: Ligações de alcance-médio (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)

en: Distant links (7 <= hops): %d (~%d.%d %)
pt: Ligações distantes (7 <= hops): %d (~%d.%d %)

en: Broken (unknown) links: %d
pt: Ligações partidas (desconhecido): %d

en: Maximum links per host: %d [%s]
pt: Máximo de ligações por máquina: %d [%s]

en: Total links: %d
pt: Total de Ligações: %d

en: Maximum hops: %d [%s]
pt: Hops máximo: %d [%s]

en: Average hops: ~%d.%d
pt: Média de hops: ~%d.%d

en: Reset
pt: Restaurar

en: Processing link: %s
pt: A processar ligações: %s

en: Broken message syntax, can't extract hops number, assuming 0
pt: Sintaxe de mensagem partida, não é possível extrair o número de hops, assumir 0

en: Link
pt: Ligação

en: Description
pt: Descrição

en: Stop list download
pt: Parar transferência da lista

en: Users
pt: Utilizadores

en: Topic
pt: Tópico

en: Stopping the list download...
pt: A parar transferência da lista...

en: Channel List [IRC Context %1]
pt: Lista de Canais [Contexto IRC %1]

en: Channel list for %1 - %2
pt: Lista de canais para %1 - %2

en: Channel list
pt: Lista de Canais

en: Configuration files (*.kvc)
pt: Ficheiros de configuração (*.kvc)

en: Channels list download finished
pt: Transferência da lista de canais terminada

en: Processing list: %Q
pt: A processar lista: %Q

en: List window already open for this IRC context
pt: Janela lista já aberta para este contexto IRC

en: %1 doesn't look like a servers.ini file.
    Import failed.
pt: %1 não parece ser um ficheiro servers.ini.
    Importação falhada.

en: URL Selection
pt: Selecção de URL

en: Please wait while the list is being downloaded
pt: Por favor aguarde enquanto a lista está a ser transferida

en: List Download
pt: Lista de Transferências

en: Failed to start the server list transfer :(
pt: Falhou ao iniciar o servidor de transferência de lista :(

en: %1 servers imported successfully
pt: %1 servidores importados com sucesso

en: No servers imported
pt: Nenhum servidor importado

en: Import from servers.ini
pt: Importar localmente de servers.ini

en: Import from http://www.mirc.co.uk/servers.ini
pt: Importar de http://www.mirc.co.uk/servers.ini

en: Global idle timer must be started before using $my.globalIdle function
pt: O temporizador de inactividade global tem que ser iniciado antes de usar a função $my.globalIdle

en: Text
pt: Texto

en: Emoticon
pt: Emoção

en: Unsupported direction
pt: Direcção não suportada

en: Unsupported key length
pt: Comprimento de chave não suportado

en: Bad key data
pt: Dados chave inválidos

en: Engine not initialized
pt: Mecanismo não inicializado

en: Invalid direction for this engine
pt: Direcção inválida para este mecanismo

en: Data buffer too long
pt: Saída de dados demasiado longa

en: The message is not a hexadecimal string: this is not my stuff
pt: A mensagem não é uma 'string' hexadecimal: isto não é a minha cena

en: The message is not a base64 string: this is not my stuff
pt: A mensagem não é uma 'string' base64: isto não é a minha cena

en: The message doesn't seem to be encoded with CBC Mircryption
pt: A mensagem não parece estar codificada com CBC Mircryption

en: The simple Caesar-cypher encryption that replaces each letter with the one 13 places forward or back along the alphabet; it is used to enclose the text in a sealed wrapper that the reader must choose to open - e.g. for posting things that might offend some readers, or spoilers.
pt: A simples cifra de encriptação Caesar, que substitui cada letra com os 13 lugares à frente ou atrás ao longo do alfabeto; é usada para delimitar o texto num invólucro lacrado que o leitor deve optar por abrir - por exemplo, por colocar coisas que possam ofender alguns leitores.

en: < &Back
pt: < &Voltar

en: &Next >
pt: &Seguinte >

en: <p><h2>Welcome :)</h2>This is your first time running this version of KVIrc.<br>This wizard will guide you through the few steps required to complete the setup.<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, no worries. You will have a chance to preserve the old configuration.</p><p>Click "<b>Next</b>" to proceed.</p>
pt: <p><h2>Bem-vindo :)</h2>Esta é a primeira vez que corre esta versão do KVIrc<br>Este assistente irá guiá-lo através de alguns passos necessários para completar a configuração.<br><br>Se tiver uma versão do KVIrc anterior instalada, não se precisa preocupar. Terá oportunidade de preservar a antiga configuração.</p><p>Clique em "<b>Seguinte</b>" para continuar.</p>

en: Welcome to KVIrc
pt: Bem-vindo ao KVIrc

en: <p>All of the files in this distribution are covered by the GPL. In human terms this can be read as follows:<br><ul><li><b>KVIrc is free</b>, use it, have fun! <b>:)</b></li><li>If you use <b>any</b> part of KVIrc in your own project, you <b>must</b> release that project under the same license.</li></ul></p><p>The "legalese" version of the license is shown in the box below.</p>
pt: <p>Todos os ficheiros desta distribuição estão cobertos pela GPL. Em termos humanos isto pode ser lido como:<br><ul><li><b>O KVIrc é livre</b>,use-o e divirta-se! <b>:)</b></li><li>Se <b>tem</b> alguma parte do KVIrc no seu próprio projecto,<b>deve</b> lançar esse projecto sob a mesma licença.</li></ul></p><p>A versão "legal" da licença é mostrada na caixa abaixo.</p>

en: Dreaded License Agreement
pt: Acordo de Licença Temido

en: <p>Please choose a folder for KVIrc to store its settings and other data, and another for downloaded files. Make sure that you have permission to write to both folders.<br><br>The suggested locations are fine in most cases. If you don't know what this is about, just click "<b>Next</b>".<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, you can choose the existing directory for the settings, and your configuration will be preserved.</p>
pt: <p>Por favor escolha uma pasta para o KVIrc guardar as suas definições e outros dados, e outra pasta para os ficheiros transferidos. Certifique-se que tem permissão de escrita em ambas as pastas.<br><br>As localizações sugeridas estão correctas na maioria dos casos, mas se não sabe do que se trata, clique em "<b>Seguinte</b>".<br><br>Se teve uma versão KVIrc anterior instalada, pode escolher o directório existente para as definições, e a sua configuração será preservada.</p>

en: Store configuration in folder
pt: Guardar configuração  na pasta

en: Use settings folder from previous installation
pt: Usar pasta de definições de instalação anterior

en: Use new settings folder
pt: Usar nova pasta de definições

en: Settings folder:
pt: Pasta de configurações:

en: Download files to folder:
pt: Transferir ficheiros para a pasta:

en: All settings in shared program folder (portable)
pt: Todas as configurações na pasta partilhada do programa (portável)

en: Application Folders
pt: Pastas de Aplicação

en: Nickname:
pt: Alcunha:

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
pt: Este campo é opcional e aparecerá como parte da resposta CTCP USERINFO.

en: Profile
pt: Perfil

en: Real name:
pt: Nome real:

en: Age:
pt: Idade:

en: Unspecified
pt: Não especificado

en: Gender:
pt: Género:

en: Location:
pt: Localização:

en: Languages:
pt: Línguas:

en: Identity
pt: Identidade

en: &Fancy Theme
pt: &Tema Engraçado

en: &Minimalist Theme
pt: Tema &Minimalista

en: &Don't apply any theme
pt: &Não aplicar qualquer tema

en: Default Theme
pt: Tema Predefinido

en: <p>Here you can choose how much KVIrc will integrate with your system.<br><br>The default settings are fine for most users so if you're in doubt just click "<b>Finish</b>" to continue.</p>
pt: <p>Aqui pode escolher como o KVIrc se integrará no seu sistema. <br><br>As definições predefinidas estão boas para a maioria dos utilizadores, se estiver em dúvida clique em "<b>Seguinte</b>" para continuar.</p>

en: Desktop Integration
pt: Integração do Ecrã

en: Create desktop shortcut
pt: Criar atalho no ecrâ

en: Import server list from mIRC
pt: Importar lista de servidores do mIRC

en: Choose a Configuration Folder - KVIrc Setup
pt: Escolha uma Pasta de Configuração - Configuração KVIrc

en: Choose a Download Folder - KVIrc Setup
pt: Escolha uma Pasta de Transferências - Configuração KVIrc

en: Sound file '%Q' not found
pt: Ficheiro de som '%Q' não encontrado

en: Unable to play sound '%Q'
pt: Não é possível reproduzir o som '%Q'

en: Sorry, I can't find a sound system to use on this machine
pt: Desculpe, não consigo encontrar um sistema de som para usar na sua máquina

en: Sound system detected to: %s
pt: Sistema de som detectado para: %s

en: Socket Spy [IRC Context %1]
pt: Janela de Escuta [Contexto IRC %1]

en: Socket open
pt: 'Socket' aberto

en: Socket closed
pt: 'Socket' fechado

en: Window with ID '%Q' not found
pt: Janela com ID '%Q' não encontrada

en: The specified window (%Q) is not a channel/query/DCC chat
pt: A janela especificada (%Q) não é um canal/conversa/DCC

en: File not found or empty
pt: Ficheiro não encontrado ou vazio

en: I can't open that file
pt: Não é possível abrir o ficheiro

en: Could not paste file
pt: Não é possível colar o ficheiro

en: Slow-paste ID:%d Window:%Q
pt: ID de colagem lenta: Janela %d: %Q

en: %Q algorithm is not supported
pt: O algoritmo %Q não é suportado

en: Invalid argument for ?d escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento inválido para a sequência de escape ?d, assumir 0

en: Missing argument for ?d escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento em falta para a sequência de escape ?d, assumido 0

en: Invalid argument for ?u escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento inválido para a sequência de escape ?u, assumir 0

en: Missing argument for ?u escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento em falta para a sequência de escape ?u, assumido 0

en: Invalid argument for ?x escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento inválido para a sequência de escape ?x, assumir 0

en: Missing argument for ?x escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento em falta para a sequência de escape ?x, assumido 0

en: Invalid argument for ?X escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento inválido para a sequência de escape ?X, assumir 0

en: Missing argument for ?X escape sequence, 0 assumed
pt: Argumento em falta para a sequência de escape ?X, assumido 0

en: Invalid argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
pt: Argumento inválido par a sequência de escape do ponto flutuante, assumir 0.0

en: Missing argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
pt: Argumento em falta para a sequência de escape do ponto de flutuação, assumido 0.0

en: No certificate specified and no private key certificate defined in KVIrc options.
pt: Nenhum certificado especificado e nenhum certificado de chave privada definido nas opções do KVIrc.

en: File I/O error while trying to use the private key file %s
pt: Erro de E/S do ficheiro enquanto tentava usar o ficheiro de chave privada %s

en: KVIrc is compiled without OpenSSL support.
pt: O KVIrc está compilado sem suporte SSL.

en: No certificate specified and no public key certificate defined in KVIrc options.
pt: Nenhum certificado especificado e nenhum certificado de chave pública definido nas opções do KVIrc.

en: Plugin not found. Please check the plugin-name and path.
pt: 'Plugin' não encontrado. Por favor verifique o nome do 'plugin' e localização.

en: Error while loading plugin.
pt: Erro ao carregar módulo.

en: No DBus type specified
pt: Nenhum tipo DBus especificado

en: The specified parameter is not an integer
pt: O parâmetro especificado não é um inteiro

en: No command specified
pt: Nenhum comando especificado

en: Failed to start the terminal program
pt: Falha ao iniciar o programa de terminal

en: Can't create the terminal emulation part
pt: Não é possível criar a parte de emulação do terminal

en: Show at startup
pt: Mostrar no inicio

en: <b>Can't find any tip... :(</b>
pt: <b>Não é possível encontrar qualquer dica... :(</b>

en: Current window is not a channel
pt: A janela actual não é um canal

en: The specified toolbar doesn't exist
pt: A barra de ferramentas especificada não existe

en: No action name/index specified
pt: Nenhum nome/índice de acção indicado

en: The action parameter didn't evaluate to an index
pt: O parâmetro da acção não avaliou para um índice

en: The action "%Q" doesn't exist
pt: A acção "%Q" não existe

en: Context
pt: Contexto

en: &Configure KVIrc...
pt: &Configurar KVIrc...

en: &About KVIrc
pt: &Acerca do KVIrc

en: &Quit
pt: &Sair

en: Nothing is happening...
pt: Não se passa nada...

en: Just idling...
pt: Apenas inactivo...

en: Silence speaking
pt: A falar em silêncio

en: Are ya here?
pt: Estás ai?

en: The world has stopped?
pt: O mundo parou?

en: Everything is all right
pt: Está tudo bem

en: It's so cold here...
pt: Está tanto frio aqui...

en: Just vegetating
pt: Apenas a vegetar

en: Seems like the world has stopped spinning
pt: Parece que o mundo parou de rodar

en: This silence is freaking me out!
pt: O silêncio está-me a assustar!

en: Mieeeeeowww!
pt: Miaaaauuuuuu!

en: idle idle idle idle!
pt: inactivo inactivo inactivo!

en: Hide Window
pt: Esconder Janela

en: Show Window
pt: Mostrar Janela

en: Back on %1
pt: Volto em %1

en: Away on %1
pt: Ausente desde  %1

en: Window
pt: Janela

en: Count
pt: Contar

en: Timestamp
pt: Marca horária

en: &Remove
pt: &Remover

en: &Say to Window
pt: &Diga para a Janela

en: Configure
pt: Configurar

en: Window not found.
pt: Janela não encontrada

en: Save URL list on module unload
pt: Grava a lista URL ao descarregar módulo

en: Save columns width on URL list close
pt: Grava a largura das colunas no fecho da lista URL

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Enable URL ban list
pt: Activar Lista de banimentos de URL

en: &Add Ban
pt: &Adicionar Banimento

en: &Remove Selected
pt: &Remover Seleccionado

en: Window type or 'all' expected as first parameter
pt: Tipo de janela ou 'tudo' esperado como primeiro parâmetro

en: The specified IRC context is not valid: creating a context free window
pt: O contexto IRC indicado não é válido: a criar um contexto de janela livre

en: Window doesn't have input widget
pt: A janela não tem um elemento de entrada

en: Both -n and -m switches specified, -n takes precedence
pt: Ambas as opções -n e -m especificadas, a opção -n tem precedência

en: Unknown engine error
pt: Erro do mecanismo desconhecido

en: This executable has been compiled without crypt support
pt: Este executável foi compilado sem suporte de encriptação
