KVIrc - en to sr translation catalogue (332 entries)

en: Success
sr: Uspeno

en: Unknown error
sr: Nepoznata greka

en: Internal error
sr: Interna greka.

en: Unknown command
sr: Nepoznata komanda

en: Missing closing brace
sr: Nedostaje zatvorena zagrada

en: Unexpected end of command in string
sr: Neo�kivan kraj komande u nizu

en: Unexpected end of command in dictionary key
sr: Neo�kivan kraj komande u klju� re�ika

en: Switch dash without switch letter
sr: Kosa kontrolna crta bez kontrolnog slova

en: Unknown function
sr: Nepoznata funkcija

en: Unexpected end of command in parenthesis
sr: Neo�kivan kraj komande u zagradama

en: Unexpected end of command in function parameters
sr: Neo�kivan kraj komande u funkcijskim parametrima

en: Missing variable name
sr: Nedostaje ime promenljive

en: Variable or identifier expected
sr: O�kivana promenljiva ili identifikator

en: Left operand is not a number
sr: Levi operator nije broj

en: Multiple operations not supported for numeric operators
sr: Visetruke operacije nisu podrane za numeri�e operatore

en: Division by zero
sr: Deljenje sa nulom

en: Modulo by zero
sr: Mnoenje sa nulom

en: Right operand is not a number
sr: Desni operator nije broj

en: Unterminated expression (missing ')' ?)
sr: Nedovren izraz (nedostaje ')' ?)

en: Unterminated subexpression (Parenthesis mismatch)
sr: Besprekidni podizraz (Neodgovaraju� zagrade)

en: Unexpected character
sr: Neo�kivani znak

en: Unknown operator
sr: Nepoznat operator

en: No host to resolve
sr: Nema hosta za reavanje

en: Valid name but the host has no IP address
sr: Ispravno ime ali host nema IP adresu

en: Unknown node (host not found)
sr: Nepoznat �or (host nije prona�n)

en: Host not found
sr: Host nije prona�n

en: Invalid IP address
sr: Pogrena IP adresa

en: Socket creation failed
sr: Neuspeno kreiranje priklju�a

en: Failed to put the socket in non blocking mode
sr: Nisam uspeo da stavim priklju�k u ne blokiraju� mod

en: Bad file descriptor
sr: Lo opisiva�fajla

en: Out of address space
sr: Van adresnog prostora

en: Connection refused
sr: Konekcija odbijena

en: Kernel networking panic
sr: Kernelov mreni deo je u panici

en: Connection timed out
sr: Isteklo je vreme za povezivanje

en: Broken pipe
sr: Prekinuto prosle�vanje

en: Invalid proxy address
sr: Neispravna adresa proksija

en: Remote end has closed the connection
sr: Udaljeni krajnji je zatvorio konekciju

en: No such module command
sr: Nema takve komande modula

en: No such module function
sr: Nema takve funkcije modula

en: Left operand is not a dictionary reference
sr: Levi operand nije referenca re�ika

en: Right operand is not a dictionary reference
sr: Desni operand nije referenca re�ika

en: Missing object class name
sr: Nedostaje ime klase objekta

en: No such object class
sr: Nema takve klase objekta

en: No such object
sr: Nema takvog objekta

en: No such object function
sr: Nema takve funkcije objekta

en: Invalid left operand
sr: Neispravan levi operand

en: Not enough parameters
sr: Nema dovoljno parametara

en: Integer parameter expected
sr: Celobrojni parametar je o�kivan

en: Invalid parameter
sr: Pogrean parametar

en: No such file
sr: Nema takvog fajla

en: Open parenthesis expected
sr: Otvorena iskaz o�kivan

en: Open brace expected
sr: Otvorena zagrada o�kivana

en: Can't kill a builtin class
sr: Ne mogu da ubijem ugra�nu klasu

en: Unrecognized proxy reply
sr: Nepoznat odgovor proksija

en: Proxy response: auth failed: access denied
sr: Odgovor proksija: autentifikacija neuspena: zabranjen pristup

en: Proxy response: request failed
sr: Odgovor proksija: zahtev neuspean

en: Proxy response: general SOCKS failure
sr: Odgovor proksija: Opta SOCKS greka

en: Proxy response: connection not allowed
sr: Odgovor proksija: konekcija nije dozvoljena

en: Proxy response: network unreachable
sr: Odgovor proksija: mrea nedostupna

en: Proxy response: host unreachable
sr: Odgovor proksija: host nedostupan

en: Proxy response: connection refused
sr: Odgovor proksija: Konekcija odbijena

en: Proxy response: TTL expired
sr: Odgovor proksija: TTL istekao

en: Proxy response: command not supported
sr: Odgovor proksija: komanda nije podrana

en: Proxy response: address type not supported
sr: Odgovor proksija: tip adrese nije podran

en: Proxy response: invalid address
sr: Odgovor proksija: pogrena adresa

en: Invalid port number
sr: Pogrean broj porta

en: Socket not connected
sr: Priklju�k nije povezan

en: Insufficient resources to complete the operation
sr: Nedovoljno resursa za kompletiranje operacije

en: Can't setup a listening socket : bind failed
sr: Ne mogu da postavim sluaju� priklju�k: dodeljivanje neuspeno

en: Can't resolve the localhost name
sr: Ne mogu da reim ime lokalnog hosta

en: Unsupported image format
sr: Nepodran format slike

en: Can't open file for appending
sr: Ne mogu da otvof\brim fajl za dodavanje\b

en: Can't open file for writing
sr: Ne mogu da otvorim fajl za upisivanje

en: File I/O error
sr: Ulazno-izlazna greka

en: Acknowledge error
sr: Primljena greka

en: Can't open file for reading
sr: Ne mogu da otvorim fajl za �tanje

en: Can't send a zero-size file
sr: Ne mogu da poaljem prazan fajl

en: Missing popup name
sr: Nedostaje ime iska��g menija

en: 'item', 'popup', 'label' or 'separator' keyword expected
sr: 'item', 'popup', 'label' ili 'separator' su o�kivane re�

en: Self modification not allowed
sr: Automodifikovanje nije dozvoljeno

en: Feature not available
sr: Mogu�ost nije dostupna

en: Unexpected characters in array index
sr: Neo�kivani karakteri u nizu indeksa

en: Unexpected end in expression
sr: Neo�kivan kraj u izrazu

en: Unexpected end in array index
sr: Neo�kivani kraj u nizu indeksa

en: Access denied
sr: Pristup odbijen

en: Address already in use
sr: Adresa se ve�koristi

en: Can't assign the requested address
sr: Ne mogu da dodelim traenu adresu

en: Connection reset by peer
sr: Konekcija resetovana od peer

en: Host unreachable (no route to host)
sr: Host nedostupan (nema rute ka hostu)

en: Variable expected
sr: Promenljiva o�kivana

en: Invalid array index: positive integer expected
sr: Pogrean niz indeksa: o�kivan pozitivni ceo broj

en: listen() call failed
sr: listen() poziv neuspean

en: This executable has been compiled without SSL support
sr: Ovaj KVIrc je kompajliran bez SSL podrke

en: Secure Socket Layer error
sr: Grea Sigurnog Nivo-a Priklju�a (SSL-a)

en: Slash (/) character expected
sr: Kosa crta (/) je o�kivani znak

en: Unknown string manipulation operation
sr: Nepoznata operacija manipulacije znakom

en: Socket
sr: Priklju�k

en: Block device
sr: Blok ure�j

en: Char device
sr: Karakter ure�j

en: Octet stream (unknown)
sr: Oktet strim (nepoznat)

en: Cancel
sr: Poniti

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Help
sr: Pomo

en: Finish
sr: Zavri

en: Channel
sr: Kanal

en: No
sr: Ne

en: Yes
sr: Da

en: Remote command received (%s ...)
sr: Primljena je udaljena komanda (%s ...)

en: Configure Registered Users...
sr: Registrovani korisnici...

en: Get Channel List
sr: Lista kanala

en: Configure KVIrc...
sr: Opcije

en: Edit Aliases...
sr: Alijasi...

en: Edit Events...
sr: Doga�ji...

en: Edit Popups...
sr: Iska�� meni...

en: Separator
sr: Razdvaja

en: Connect
sr: Povei se

en: Disconnect
sr: Prekini vezu

en: All
sr: Sve

en: Can't resolve local host address, using user supplied one (%Q)
sr: Ne mogu da reim adresu lokalnog hosta : koristim postavku krisnika (%Q)

en: Local host address is %Q
sr: Adresa lokalnog hosta je %Q

en: The local IP address as seen by the IRC server is %Q
sr: Traim ime hosta za proksi (%Q)

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q
sr: Traim ime hosta za proksi (%Q)

en: Using server specific username (%Q)
sr: Koristim serverski navedeno ime korisnika (%Q)

en: Using network specific username (%Q)
sr: Koristim serverski navedeno ime korisnika (%Q)

en: Using server specific real name (%Q)
sr: Koristim serverski navedeno stvarno ime (%Q)

en: Using network specific real name (%Q)
sr: Koristim serverski navedeno stvarno ime (%Q)

en: Logging in as %Q!%Q :%Q
sr: Prijavljeni ste kao %Q!%Q :%Q

en: Executing scheduled server specific "on connect" commands
sr: Izvravam raspore�ne "on connect" komande specifi�e za server

en: The server refused the suggested nickname (%s) and named you %s instead
sr: Server odbija predloeni nadimak (%s) i umesto toga vas imenuje sa %s

en: IRC-Op only channel
sr: Kanal samo za IRC-Opove

en: secure connection
sr: sigurna konekcija

en: connection
sr: konekcija

en: Attempting to 'bounce' on proxy %s on port %u (protocol %s)
sr: Pokuavam 'skok' na proksi %s na portu %u (protokol %s)

en: Using cached proxy IP address (%s)
sr: Koristim keiranu IP adresu proksija (%s)

en: Resuming direct server connection
sr: Nastavljam direktno konektovanje na server

en: Can't find the proxy IP address: %Q
sr: Ne mogu da na�m IP adresu proksija: %Q

en: Using cached server IP address (%s)
sr: Koristim keiranu IP adresu servera (%s)

en: Can't find the server IP address: %Q
sr: Ne mogu da na�m IP adresu servera: %Q

en: The specified bind address (%Q) is not valid
sr: Specifi�a bind adresa (%Q) nije validna

en: The specified bind address (%Q) is not valid (the interface it refers to might be down)
sr: Specifi�a bind adresa (%Q) nije validna (interfejs izgleda da je otkazao)

en: Connection attempt failed [%s]
sr: Neuspean pokuaj ka�nja [%s]

en: Secure connection
sr: Sigurna konekcija

en: Connection
sr: Konekcija

en: Connection terminated [%s (%s:%u)]
sr: Konekcija prekinuta [%s (%s:%u)]

en: proxy host
sr: proksi host

en: Starting Secure Socket Layer handshake
sr: Pokrenuto rukovanje Sigurnog Nivoa Priklju�a

en: Secure proxy connection
sr: Sigurna proksi konekcija

en: Proxy connection
sr: Proksi konekcija

en: [SSL ERROR]: %Q
sr: [SSL GREKA]: %Q

en: [PROXY]: %Q
sr: [PROKSI]: %Q

en: [PROXY ERROR]: %Q
sr: [PROKSI GREKA]: %Q

en: [SOCKET]: %Q
sr: [PRIKLJU�K]: %Q

en: [SOCKET ERROR]: %Q
sr: [GREKA PRIKLJU�A]: %Q

en: [SOCKET WARNING]: %Q
sr: [UPOZORENJE PRIKLJU�A]: %Q

en: Using HTTP protocol.
sr: Kori�nje HTTP protokola.

en: We can accept auth method 0 (no auth)
sr: Mi moemo prihvatiti auth metodu 0 (nema auth)

en: We can accept auth method 0 (no auth) or 2 (user/pass)
sr: Mi moemo prihvatiti auth metodu 0 (nema auth) ili 2 (user/pass)

en: Proxy response: auth OK: access granted
sr: Odgovor proksija: auth OK: pristup odobren

en: Proxy response: target data OK: request granted
sr: Odgovor proksija: ciljni podaci OK: zahtev je odobren

en: Proxy response:
sr: Odgovor proksija:

en: Server X509 certificate
sr: Server X509 sertifikat

en: The server didn't provide a certificate
sr: Server nije obezbedio sertifikat

en: Current transmission cipher
sr: Trenutna ifra prenoenja

en: Unable to determine the current cipher
sr: Ne mogu da ustanovim trenutnu ifru

en: Partial socket write: packet broken into smaller pieces.
sr: Parcijalni zapis priklju�a: paket razbijen na manje par��.

en: Notify list: Checking for: %Q
sr: Lista obavetenja: proveravam za: %Q

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
sr: Lista obavetenja: 
    !n
    %Q
     izgleda da je na vezi , ali maska (%Q@
    !h
    %Q
    ) se ne poklapa (neko drugi koristi njegov pseudonim ili se tvoja registrovana maska(e) ne poklapa)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, expected 
    !n
    %Q
     in the registered user DB
sr: Lista obavetenja: neo�kivana nedoslednost: mislim da imamo 
    !n
    %Q
     u re�iku registrovanik korisnika...

en: Notify list: Checking userhost for: %Q
sr: Lista obavetenja: proveravam userhost za: %Q

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to have gone offline before USERHOST reply was received, will recheck in the next loop
sr: Lista obavetenja: izgleda da je 
    !n
    %Q
     otiao dok sam cekao njegov USERHOST odgovor, proveri� u slede�m krugu

en: Starting notify list
sr: Pokre�m listu obavetenja

en: No users in the notify list
sr: Nema korisnika u listi obavetenja

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (watch: registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
sr: Lista obavetenja: 
    !n
    %Q
     izgleda da je na vezi , ali maska (%Q@
    !h
    %Q
    ) se ne poklapa (traga� neko drugi koristi njegov nadimak ili se vaa registrovana maska ne poklapa)

en: Notify list: Stopped watching for 
    !n
    %Q
sr: Lista obavetenja: zaustavljeno traganje za 
    !n
    %Q

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     is offline (watch)
sr: Lista obavetenja: 
    !n
    %Q
     nej na vezi (traga�

en: Normal text
sr: Normalni tekst

en: CTCP reply
sr: CTCP odgovor

en: CTCP request replied
sr: CTCP zahtev odgovoren

en: CTCP request ignored
sr: CTCP zahtev ignorisan

en: CTCP request flood warning
sr: CTCP zahtev upozorenje na poplavu

en: CTCP request unknown
sr: CTCP zahtev nepoznat

en: +o mode change
sr: +o promena moda

en: -o mode change
sr: -o promena moda

en: +v mode change
sr: +v promena moda

en: -v mode change
sr: -v promena moda

en: +b mode change
sr: +b promena moda

en: -b mode change
sr: -b promena moda

en: +e mode change
sr: +e promena moda

en: +I mode change
sr: +i promena moda

en: -I mode change
sr: -i promena moda

en: DCC chat message
sr: DCC poruka za razgovor

en: ICQ message
sr: ICQ poruka

en: ICQ user-message
sr: ICQ poruka korisnika

en: NickServ message
sr: NickServ poruka

en: ChanServ message
sr: ChanServ poruka

en: Boolean options (1/0)
sr: Boolean opcije (1/0)

en: Rectangle options (x,y,width,height)
sr: Opcije pravougaonika (x,y,irina,visina)

en: String options (string value)
sr: Opcije znakova (znakovna vrednost)

en: Color options (#RRGGBB)
sr: Opcije boja (#RRGGBB)

en: Mirccolor options (#RRGGBB)
sr: Opcije mirc boja (#RRGGBB)

en: Pixmap options (image path)
sr: Pixmap opcije (putanja slike)

en: Unsigned integer options (unsigned integer constant)
sr: Neozna�ne celobrojne opcije (neozna�na celobrojna konstanta)

en: Font options (family,pointsize,style,charset,weight,flags (biusf))
sr: Opcije fontova (vrsta,veli�na.stil.karakterset,irina,zastavice)

en: Message color options (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))
sr: Opcije boja poruka (id_slike,pozadina,ispis,logFlag (0/1))

en: String list options (comma separated list of strings)
sr: Opcije liste znakova (zarezom razdvojena lista znakova)

en: [SSL]:  Cipher: %c%s
sr: [SSL]:  ifra: %c%s

en: [SSL]:  Version: %c%s
sr: [SSL]:  Verzija: %c%s

en: [SSL]:  Bits: %c%d (%d used)
sr: [SSL]:  Bitova: %c%d (%d kori�no)

en: [SSL]:  Version: %c%d
sr: [SSL]:  Verzija: %c%d

en: [SSL]:  Subject:
sr: [SSL]:  Tema:

en: [SSL]:     Common name: %c%s
sr: [SSL]:     Uobi�jeno ime: %c%s

en: [SSL]:     Organization: %c%s
sr: [SSL]:     Organizacija: %c%s

en: [SSL]:     Organizational unit: %c%s
sr: [SSL]:     Organizaciona jedinica: %c%s

en: [SSL]:     Country: %c%s
sr: [SSL]:     Zemlja: %c%s

en: [SSL]:     State or province: %c%s
sr: [SSL]:     Drava ili provincija: %c%s

en: [SSL]:     Locality: %c%s
sr: [SSL]:     Mesto: %c%s

en: [SSL]:   Issuer:
sr: [SSL]:   Emitent:

en: [SSL]:   Public key: %c%s (%d bits)
sr: [SSL]:   Javni klju� %c%s (%d bitova)

en: [SSL]:   Signature type: %c%s
sr: [SSL]:   Vrsta potpisa: %c%s

en: [SSL]:   Signature contents: %c%s
sr: [SSL]:   Sadraj potpisa: %c%s

en: Failed to execute the init routine
sr: Ne mogu da izvrim init rutinu

en: Loaded module '%s' (%s)
sr: U�tan modul '%s' (%s)

en: Unloaded module '%s'
sr: Iz�tan modul '%s'

en: [Server parser]: %s
sr: [Serverov parser]: %s

en: The following CTCP reply has unrecognized target %Q
sr: Slede� CTCP odgovor ima nepoznatu metu "%Q"

en: Channel CTCP
sr: CTCP Kanala

en: The following CTCP request has unrecognized target %Q
sr: Slede� CTCP zahtev ima nepoznatu metu %Q

en: ignored
sr: ignorisano

en: replied
sr: odgovoreno

en: The following CTCP PING reply has unrecognized target "%Q"
sr: Slede� CTCP PING odgovor ima nepoznatu metu "%Q"

en: The following CTCP PING reply has a broken time identifier "%S", don't trust the displayed time
sr: Slede� CTCP PING odgovor ima prekinut identifikator vremena "%S": ne verujte prikazanom vremenu

en: %Q PING reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sec %u msec
sr: %Q PING odgovor od %Q [%Q@%Q]: ~ %u sekundi %u msekundi

en: The following CTCP ACTION has unrecognized target %Q
sr: Slede� CTCP zahtev ima nepoznatu metu %Q

en: private
sr: privatno

en: channel notification:
sr: obavetenje kanala

en: notification
sr: obavetenje

en: You have left channel 
    !c
    %Q
    : %Q
sr: Napustio si kanal 
    !c
    %Q
     :%Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
    : %Q
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] je napustio 
    !c
    %Q
     :%Q

en: You have been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
sr: Izba�ni ste sa 
    !c
    %Q
     od 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] :%Q

en: Attempting to rejoin 
    !c
    %Q
    ...
sr: Pokuavam da ponovo u�m na 
    !c
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] je izba�n sa 
    !c
    %Q
     od 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] :%Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] je upravo izba�n sa 
    !c
    %Q
     od 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] :%Q

en: Spam notice from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%Q")
sr: Spam obavetenje od 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (poklapa se sa spam re�u "%Q")

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has changed topic to "%Q%c"
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] je promenio topic (naslov) u "%Q%c"

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] is now known as 
    !n
    %Q
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] je sad poznat kao 
    !n
    %Q

en: You have changed your nickname to %Q
sr: Promenili ste va nadimak u %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] invites you to channel 
    !c
    %Q
     (%Q)
sr: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] vas poziva na kanal 
    !c
    %Q
     (%Q)

en: WALLOPS from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
sr: WALLOPS od 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: You have set user mode %s
sr: Postavili ste korisnikov mod %s

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel key
sr: %Q [%Q@%Q] je sklonio klju�kanala

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m-l
    limit to %Q
sr: %Q [%Q@%Q] je postavio na kanalu 
    !m-l
    ograni�nje na %Q

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel limit
sr: %Q [%Q@%Q] je uklonio ograni�nje kanala

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !n
    %Q
sr: %Q [%Q@%Q] je postavio mod %ce 
    !m%ce
    %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m%c%c
    mode %c%c
sr: %Q [%Q@%Q] je postavio na kanalu 
    !m%c%c
    mod %c%c

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %s %Q
sr: %Q [%Q@%Q] je postavio mod %s %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel mode %s
sr: %Q [%Q@%Q] je postavio mod kanala %s

en: Available user modes:
sr: Mogu� modovi korisnika:

en: Available channel modes:
sr: Mogu� modovi kanala:

en: Server %Q version %S supporting user modes '%S' and channel modes '%S'
sr: Server %Q verzija %S podrani modovi '%S' i '%S'

en: The current network is %Q
sr: Trenutni upit nema metu '%Q'

en: End of NAMES for 
    !c
    %Q
sr: Kraj imena za 
    !c
    %Q

en: Channel topic is: %Q
sr: Naslov kanala (topic) je: %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     is: %Q
sr: Naslov (topic) za 
    !c
    %Q
     je: %Q

en: No channel topic is set
sr: Nema postavljenog naslova kanala

en: No topic is set for channel 
    !c
    %Q
sr: Nema postavljenog naslova za kanal 
    !c
    %Q

en: Channel mode for 
    !c
    %Q
     is %s
sr: Mod kanala za 
    !c
    %Q
     je %s

en: User mode for 
    !n
    %Q
     is %s
sr: Mod kanala za 
    !c
    %Q
     je %s

en: (Unknown)
sr: (Nepoznat)

en: %c
    !n
    %Q
    %c is away: %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c je odsutan: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
sr: %c
    !n
    %Q
    %c je %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c was %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
sr: %c
    !n
    %Q
    %c je %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name was: %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - pravo ime je: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's channels: %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - kanali: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's idle time: %ud %uh %um %us
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - vreme neaktivnosti: %u d %u h %u m %u s

en: %c
    !n
    %Q
    %c's signon time: %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - vreme logovanja: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's server: 
    !s
    %Q
     - %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - server: 
    !s
    %Q
     : %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's info: %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c - informacije: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS info from 
    !s
    %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c ko je (whois) informacije od 
    !s
    %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS info from 
    !s
    %Q
sr: %c
    !n
    %Q
    %c ko je (whois) informacije od 
    !s
    %Q

en: Channel was created at %Q
sr: Kanal je kreiran u %Q

en: Channel 
    !c
    %Q
     was created at %Q
sr: Kanal 
    !c
    %Q
     je bio kreiran u %Q

en: List: %Q
sr: Lista: %Q

en: [Leaving away status after %ud %uh %um %us]: %Q
sr: [Naputa status odsutnosti posle %u d %u h %u m %u s]: %Q

en: [Leaving away status]: %Q
sr: [Napusta status odsutnosti]: %Q

en: Restoring pre-away nickname (%Q)
sr: Koristim serverski naveden nadimak (%Q)

en: [Entering away status]: %Q
sr: [Prelazi u status odsutnosti]: %Q

en: Your user mode is %s
sr: Va korisni�i mod je %s

en: voiced users
sr: voiced korisnici

en:  on
sr:  na

en: Channel synchronized in %d.%d seconds
sr: Kanal sinhronizovan za %d.%d sekundi

en: No connection
sr: Nema konekcije

en: Cryptography/text transformation
sr: Kriptografija/tekst transformacija

en: Enable encryption
sr: Omogu� ifrovanje

en: Encrypt key:
sr: Klju�za ifrovanje

en: Enable decryption
sr: Omogu� deifrovanje

en: Decrypt key:
sr: Klju�za deifrovanje

en: Close
sr: Zatvori

en: Clear
sr: O�sti

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: %d matches: %Q
sr: %d podudara: %Q

en: No matches
sr: Nema podudaranja

en: Not found
sr: Nije na�no

en: Looking up host %Q...
sr: Traim host %Q...

en: ### Existing data buffer:
sr: ### Postoje� bufer podataka:

en: ### End of existing data buffer.
sr: ### Kraj postoje�g bufera podataka.

en: Mask
sr: Maska

en: Set by
sr: Postavljeno od

en: Set at
sr: Postavljeno u

en: &Tools
sr: &Alati

en: &Settings
sr: &Podeavanja

en: &Window
sr: &Prozor

en: &Help
sr: &Pomo

en: &Tip of the Day
sr: &Da li ste znali...

en: About &KVIrc
sr: O &KVIrc-u...

en: KVIrc Home&page
sr: KVIrc po�tna &stranica

en: Common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
sr: Uobi�jeni kanali za 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: No common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
sr: Nema uobi�jenih kanala za 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: Transparent
sr: Transparentno

en: Network
sr: Mrea

en: List of window types available in this release of KVIrc:
sr: Lista vrste prozora mogu�h u ovoj verziji KVIrc-a

en: Window List
sr: Lista prozora

en: The current window is not a channel
sr: Trenutni prozor nije kanal

en: Delete
sr: Obrii

en: A really lame text transformation engine :D
sr: Maina za tranformisanje stvarno lamerskog teksta :D

en: (None)
sr: (Nijedan)

en: %c%cLinks for %Q
sr: %c%cLinkovi za %Q

en: Bad key data
sr: Loi podaci klju�

en: Can't create the terminal emulation part
sr: Ne mogu da kreiram deo terminal emulatora

en: <b>Can't find any tip... :(</b>
sr: <b>Ne mogu da nadjem nikakav savet... :-(</b>

en: &Configure KVIrc...
sr: &Opcije

en: &Quit
sr: &Zavri

en: &Say to Window
sr: &Kazi u prozor
