KVIrc - en to uk translation catalogue (1363 entries)

en: Success
uk: Успіх

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: Unknown command
uk: Невідома команда

en: Missing closing brace
uk: Немає закриваючої дужки

en: Unexpected end of command in string
uk: Несподіване закінчення команди в рядку

en: Unexpected end of command in dictionary key
uk: Несподіване закінчення команди в ключі словника

en: Switch dash without switch letter
uk: Спроба перемикання без відповідних букв

en: Unknown function
uk: Невідома функція

en: Unexpected end of command in parenthesis
uk: Несподіваний кінець команди в круглих дужках

en: Unexpected end of command in function parameters
uk: Несподіваний кінець команди в аргументах функції

en: Missing variable name
uk: Не знайдене ім'я змінної

en: Variable or identifier expected
uk: Очікується змінна або ідентифікатор

en: Left operand is not a number
uk: Лівий операнд не є числом

en: Multiple operations not supported for numeric operators
uk: Множинні операції не підтримуються для числових операндів

en: Division by zero
uk: Поділ на нуль

en: Modulo by zero
uk: Залишок від ділення на нуль

en: Right operand is not a number
uk: Правий операнд не є числом

en: Unterminated expression (missing ')' ?)
uk: Вираз не закриий (відсутнє ')' ?)

en: Unterminated subexpression (Parenthesis mismatch)
uk: Підвираз не закритий (невідповідність круглої дужки)

en: Unexpected character
uk: Несподіваний символ

en: Unknown operator
uk: Невідомий оператор

en: No host to resolve
uk: Неможливо визначити IP адресу

en: Valid name but the host has no IP address
uk: Ім'я хосту вірне, але для нього немає IP адреси

en: Unknown node (host not found)
uk: Невідомий вузол (хост не знайдений)

en: Host not found
uk: Хост не знайдено

en: Invalid IP address
uk: Невірна IP-адреса

en: Socket creation failed
uk: Створення сокета не вдалося

en: Failed to put the socket in non blocking mode
uk: Неможливо підключити сокет у не-блоковому режимі

en: Bad file descriptor
uk: Невірний дескриптор файлу

en: Out of address space
uk: Вихід за адресний простір

en: Connection refused
uk: Відмовлено у з'єднанні

en: Kernel networking panic
uk: Паніка мережі на рівні ядра

en: Connection timed out
uk: Закінчився час з'єднання

en: Broken pipe
uk: Зламаний потік

en: Invalid proxy address
uk: Невірна адреса проксі

en: Remote end has closed the connection
uk: Сервер закрив з'єднання

en: No such module command
uk: Не знайдена команда модуля

en: No such module function
uk: Не знайдена функція модуля

en: Left operand is not a dictionary reference
uk: Лівий операнд не є словниковим посиланням

en: Right operand is not a dictionary reference
uk: Правий операнд не є словниковим посиланням

en: Missing object class name
uk: Відсутній клас об'єкта

en: No such object class
uk: Немає такого класу

en: No such object
uk: Немає такого об'єкту

en: No such object function
uk: Немає такої функції об'єкту

en: Invalid left operand
uk: Невірний лівий операнд

en: Not enough parameters
uk: Замало аргументів

en: Integer parameter expected
uk: Очікується аргумент ціле число

en: Invalid parameter
uk: Невірний аргумент

en: No such file
uk: Немає такого файлу

en: Open parenthesis expected
uk: Очікується відкрита кругла дужка

en: Open brace expected
uk: Очікується відкрита фігурна дужка

en: Can't kill a builtin class
uk: Не можу вбити вбудований клас

en: The SOCKSv4 protocol lacks IPv6 support
uk: У протоколі SOCKSV4 немає підтримки IPv6

en: Unrecognized proxy reply
uk: Незрозуміла відповідь проксі

en: Proxy response: auth failed: access denied
uk: Відповідь проксі: помилка автентифікації: доступ закритий

en: Proxy response: request failed
uk: Відповідь проксі: помилка запиту

en: Proxy response: general SOCKS failure
uk: Відповідь проксі: загальна помилка SOCKS

en: Proxy response: connection not allowed
uk: Відповідь проксі: з'єднання заборонено

en: Proxy response: network unreachable
uk: Відповідь проксі: мережа недоступна

en: Proxy response: host unreachable
uk: Відповідь проксі: хост недоступний

en: Proxy response: connection refused
uk: Відповідь проксі: відмовлено у з'єднанні

en: Proxy response: TTL expired
uk: Відповідь проксі: TTL минув

en: Proxy response: command not supported
uk: Відповідь проксі: команда не підтримується

en: Proxy response: address type not supported
uk: Відповідь проксі: тип адреси не підтримується

en: Proxy response: invalid address
uk: Відповідь проксі: невірна адреса

en: Invalid port number
uk: Невірний номер порту

en: Socket not connected
uk: Сокет не підключений

en: Insufficient resources to complete the operation
uk: Недостатньо ресурсів для завершення операції

en: Can't setup a listening socket : bind failed
uk: Не можу запустити прослуховування сокета: помилка зв'язку

en: Can't resolve the localhost name
uk: Не можу отримати ім'я локального хосту

en: Unsupported image format
uk: Непідтримуваний формат картинки

en: Can't open file for appending
uk: Не можу відкрити файл для дозапису

en: Can't open file for writing
uk: Не можу відкрити файл на запис

en: File I/O error
uk: Помилка файлового вводу/виводу

en: Acknowledge error
uk: Помилка визнання

en: Can't open file for reading
uk: Не можу відкрити файл для читання

en: Can't send a zero-size file
uk: Не можу відправити файл нульового розміру

en: Missing popup name
uk: Не знайдене ім'я спливаючого меню

en: 'item', 'popup', 'label' or 'separator' keyword expected
uk: Очікується ключове слово 'item', 'popup', 'label' або 'separator'

en: Self modification not allowed
uk: Самомодифікація не дозволена

en: Feature not available
uk: Можливість недоступна

en: Unexpected characters in array index
uk: Несподіваний символ в індексі масиву

en: Unexpected end in expression
uk: Несподіване закінчення виразу

en: Unexpected end in array index
uk: Несподіване закінчення в індексі масиву

en: Case, match, regexp, default or break keyword expected
uk: Очікуються ключові слова case, match, regexp, default або break

en: Access denied
uk: Немає доступу

en: Address already in use
uk: Адреса вже використовується

en: Can't assign the requested address
uk: Не можу присвоїти запитувану адресу

en: Connection reset by peer
uk: З'єднання розірвано

en: Host unreachable (no route to host)
uk: Хост недоступний (немає маршруту)

en: Variable expected
uk: Очікується змінна

en: Invalid array index: positive integer expected
uk: Невірний індекс масиву: очікується додатнє ціле число

en: listen() call failed
uk: Помилка звертання до listen()

en: This executable has been compiled without SSL support
uk: Ця версія програми зібрана без підтримки SSL

en: Secure Socket Layer error
uk: Помилка SSL

en: Slash (/) character expected
uk: Очікується символ (/)

en: Unknown string manipulation operation
uk: Операція обробки невідомого рядка

en: Operation aborted
uk: Операція перервана

en: Unexpected token
uk: Несподіваний символ

en: Scope object already defined (unexpected @)
uk: Об'єкт уже визначений (несподіваний @)

en: There is no $this pointer in this scope (unexpected @)
uk: Немає вказівника $this (несподіваний @)

en: %1 bytes
uk: %1 байт

en: %1 KiB
uk: %1 KБ

en: %1 MiB
uk: %1 МБ

en: %1 GiB
uk: %1 ГБ

en: %1 TiB
uk: %1 ТБ

en: Socket
uk: Сокет

en: Block device
uk: Блоковий пристрій

en: Char device
uk: Символьний пристрій

en: Octet stream (unknown)
uk: Вісімковий потік (невідомий)

en: Default
uk: Типово

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Operation cancelled
uk: Операція скасована

en: Cancel
uk: Скасувати

en: File write error
uk: Помилка запису у файл

en: File read error
uk: Помилка читання файлу

en: The file specified is not a valid KVIrc package
uk: Вказаний файл не є вірним пакунком KVIrc

en: The package has an invalid version number, it might have been created by a newer KVIrc
uk: Пакунок має невірний номер версії. можливо він створений новішою версією KVIrc

en: Invalid info field: the package is probably corrupt
uk: Невірне поле інформації: пакунок ймовірно зіпсований

en: The package contains compressed data but this executable does not support compression
uk: Пакунок містить стислі дані але ця збірка не підтримує стиск

en: Failed to create the target directory
uk: Не можу створити цільову теку

en: Failed to open a source file for reading
uk: Не можу відкрити файл для читання

en: Unpacking file %1
uk: Розпаковую файл %1

en: Compression library initialization error
uk: Помилка ініціалізації бібліотеки стиску

en: Compression library error
uk: Помилка бібліотеки стиску

en: Compression library internal error
uk: Внутрішня помилка бібліотеки стиску

en: Error in compressed file stream
uk: Помилка в стиснутому файловому потоці

en: Reading package...
uk: Зчитую пакунок...

en: Reading package header
uk: Зчитую заголовок пакунку...

en: Reading package data
uk: Читаю дані пакунку

en: Invalid data field: the package is probably corrupt
uk: Невірне поле даних: пакунок ймовірно пошкоджено

en: Packaging file %1
uk: Запаковую файл %1

en: Error while compressing a file stream
uk: Помилка стиску файлового потоку

en: Creating package...
uk: Створюю пакунок...

en: Writing package header
uk: Записую заголовок пакунку

en: Writing informational fields
uk: Записую поля інформації

en: Writing package data
uk: Записую дані пакунку

en: The specified network has no server entries
uk: Задана мережа не має серверів

en: Standalone Servers
uk: Одиночні сервери

en: DNS resolver busy
uk: Розбірник DNS зайнятий

en: Failed to start the host lookup
uk: Не можу запустити пошук хосту

en: Internal error: unhandled DNS query type
uk: Внутрішня помилка: непідтримуваний тип запиту DNS

en: DNS query returned no IP address results of the requested type
uk: Запит DNS не повернув IP адреси потрібного типу

en: Aborted
uk: Перервано

en: No request
uk: Немає запиту

en: No filename specified for the "StoreToFile" processing type
uk: Не вказаний файл для типу обробки "StoreToFile"

en: Unsupported protocol %1
uk: Непідтримуваний протокол %1

en: Connected to %1:%2: sending request
uk: Під'єднано до %1:%2: посилаю запит

en: Socket write error
uk: Помилка запису в сокет

en: Contacting host %1 on port %2
uk: Підключення до сервера %1 на порт %2

en: Failed to rename the existing file, please rename manually and retry
uk: Не можу перейменувати існуючий файл, перейменуйте вручну й спробуйте знову

en: Can't open file "%1" for writing
uk: Неможливо відкрити файл "%1" для запису

en: Invalid HTTP response: %1
uk: Невірна відповідь HTTP: %1

en: Received HTTP response: %1
uk: Отримана відповідь HTTP: %1

en: The amount of received data exceeds the maximum length
uk: Розмір отриманих даних перевищив максимальну довжину

en: Header too long: exceeded 4096 bytes
uk: Заголовок занадто довгий, перевищує 4096 байт

en: The amount of received data exceeds expected length
uk: Розмір отриманих даних перевищив очікувану довжину

en: Protocol error: invalid chunk size
uk: Помилка протоколу: помилковий розмір блоку даних

en: Chunk header too long: exceeded 4096 bytes
uk: Заголовок блоку занадто довгий, перевищує 4096 байт

en: Unable to start the DNS lookup
uk: Не можу запустити пошук DNS

en: Looking up host %1
uk: Шукаю хост %1

en: Host %1 resolved to %2
uk: Хост %1 має адресу %2

en: Unknown
uk: Невідомо

en: - d -- h -- m -- s
uk: - дн -- год -- хв -- с

en: %1 h %2 m %3 s
uk: %1 год %2 хв %3 с

en: %1 h %2%3 m %4%5 s
uk: %1 год %2%3 хв %4%5 с

en: %1 m %2 s
uk: %1 хв %2 с

en: %1 m %2%3 s
uk: %1 хв %2%3 с

en: %1 s
uk: %1 с

en: %1 d %2 h %3 m %4 s
uk: %1 дн %2 год %3 хв %4 с

en: %1 d %2%3 h %4%5 m %6%7 s
uk: %1 дн %2%3 год %4%5 хв %6%7 с

en: Help
uk: Довідка

en: Back
uk: Назад

en: Next
uk: Далі

en: Finish
uk: Готово

en: Generic
uk: Загальні

en: Generic actions
uk: Загальні дії

en: Settings
uk: Налаштування

en: Actions related to settings
uk: Дії, пов'язані з налаштуваннями

en: Scripting
uk: Сценарії

en: Scripting related actions
uk: Дії, пов'язані зі сценаріями

en: GUI
uk: Інтерфейс

en: Actions related to the Graphic User Interface
uk: Дії, пов'язані із графічним інтерфейсом користувача

en: Channel
uk: Канал

en: Tools
uk: Інструменти

en: Actions that will appear in the "Tools" menu
uk: Дії, що будуть показані в меню "Інструменти"

en: KVIrc Messaging
uk: Повідомлення KVIrc

en: Message from %1:
uk: Повідомлення від %1:

en: View
uk: Вигляд

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: No and Don't Ask Me Again
uk: Ні і не запитуй мене знову

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: Remote command received (%s ...)
uk: Отримана віддалена команда (%s ...)

en: File download failed
uk: Помилка завантаження файлу

en: File download from %1 failed
uk: Завантаження файлу з %1 завершилося помилкою

en: File download successfully complete
uk: Завантаження файлу завершене успішно

en: File download from %1 successfully complete
uk: Завантаження файлу з %1 завершено успішно

en: Open with KVIrc
uk: Відкрити в KVIrc

en: KVIrc KVS Script
uk: KVIrc KVS скрипт

en: Run KVS Script
uk: Запустити KVS скрипт

en: KVIrc Configuration File
uk: Файл конфігурації KVIrc

en: KVIrc Theme Package
uk: Пакунок теми KVIrc

en: Install Theme Package
uk: Установити пакунок теми

en: KVIrc Addon Package
uk: Пакунок доповнень KVIrc

en: Install Package
uk: Встановити пакунок

en: Configure Servers...
uk: Конфігурація серверів...

en: Allows you to configure the servers and eventually to connect to them
uk: Дозволяє вам сконфігурувати сервери й під'єднатися до них

en: Manage Addons...
uk: Керування доповненнями...

en: Allows you to manage the script-based addons
uk: Дозволяє керувати доповненнями основаними на скриптах

en: Configure Registered Users...
uk: Конфігурація зареєстрованих користувачів...

en: Shows a dialog that allows editing the registered user entries
uk: Показує діалог, що дозволяє редагувати зареєстрованих користувачів

en: Configure Identity...
uk: Конфігурація ідентифікації...

en: Allows you to configure nickname, username, avatar etc...
uk: Дозволяє вам сконфігурувати нік, ім'я, аватар і т.д...

en: Shows a window that allows monitoring the socket traffic
uk: Показує вікно що дозволяє спостерігати за трафіком сокету

en: Get Network Links
uk: Отримати посилання мережі

en: Shows a window that allows viewing the network links
uk: Показує вікно перегляду посилань мережі

en: Get Channel List
uk: Отримати список каналів

en: Shows a window that allows listing the network channels
uk: Показує вікно, яке дозволяє отримати список каналів

en: Configure KVIrc...
uk: Налаштувати KVirc...

en: Shows the general options dialog
uk: Відкриває діалог загальних налаштувань

en: Configure Theme...
uk: Налаштувати тему...

en: Shows the theme options dialog
uk: Відкриває діалог налаштування теми

en: Manage Themes...
uk: Керування темами...

en: Allows you to manage the themes
uk: Дозволяє керувати темами

en: Customize Toolbars...
uk: Налаштувати панелі інструментів...

en: Shows a window that allows editing script toolbars
uk: Відкриває вікно редагування скриптових панелей інструментів

en: Join Channels...
uk: Зайти на канали...

en: Shows a dialog that allows you join channels
uk: Відкриває діалог, що дозволяє вам увійти на канали

en: Edit Actions...
uk: Редагувати дії...

en: Shows a window that allows editing actions
uk: Відкриває вікно, що дозволяє редагувати дії

en: Edit Aliases...
uk: Редагувати псевдоніми...

en: Shows a window that allows editing aliases
uk: Відкриває вікно редагування псевдонімів

en: Edit Classes...
uk: Редагувати класи...

en: Shows a window that allows editing classes
uk: Відкриває вікно редагування класів

en: Edit Events...
uk: Редагувати події...

en: Shows a window that allows editing script events
uk: Відкриває вікно редагування скриптових подій

en: Edit Popups...
uk: Редагувати спливаючі меню...

en: Shows a window that allows editing popup menus
uk: Відкриває вікно редагування спливаючих меню

en: Script Tester
uk: Тестер сценаріїв

en: Creates an embedded editor for long scripts
uk: Створює вбудований редактор для довгих скриптів

en: Execute Script...
uk: Виконати сценарій...

en: Allows executing a KVS script from file
uk: Дозволяє виконувати KVS сценарій з файлу

en: Help Index
uk: Зміст довідки

en: Shows the documentation index
uk: Показує зміст документації

en: KVIrc WWW
uk: KVIrc в інтернеті

en: Opens the KVIrc homepage
uk: Відкриває домашню сторінку KVIrc

en: Acquire Screenshot
uk: Зробити скріншот

en: Manage File &Transfers
uk: Менеджер &завантажень

en: Shows a window that lists file transfers
uk: Показує вікно зі списком файлових передач

en: Shows a graph representing I/O bandwidth traffic
uk: Показує графік I/O трафіку

en: Browse Log Files
uk: Огляд журналів

en: Shows a window that lists and filter log files
uk: Показує вікно зі списком та фільтром журналів

en: Manage S&hared Files
uk: Керування С&пільними файлами

en: New IRC Context
uk: Новий IRC контекст

en: Creates a new IRC context console
uk: Створити нову консоль IRC контексту

en: Quits KVIrc closing all the current connections
uk: Вихід з KVIrc із закриттям всіх поточних з'єднань

en: IRC Context Display
uk: Дисплей IRC контексту

en: Shows a small display with IRC context information
uk: Показує невеликий дисплей з інформацією про IRC контекст

en: Separator
uk: Роздільник

en: Acts as a separator for other items: performs no action
uk: Це роздільник для інших елементів: ніяка дія не виконується

en: Connect/Disconnect
uk: Під'єднатись/Від'єднатись

en: Allows you to connect to a server or to terminate the current connection
uk: Дозволяє вам під'єднатись до сервера або закрити поточне з'єднання

en: Connect
uk: Під'єднатись

en: Abort Connection
uk: Перервати з'єднання

en: Disconnect
uk: Від'єднатись

en: Join Channel
uk: Увійти на канал

en: Shows a popup menu that allows quickly selecting a channel to join
uk: Показує спливаюче меню, що дозволяє швидко вибрати канал і зайти на нього

en: Other...
uk: Інше...

en: Clear Recent Channels List
uk: Очистити список недавніх каналів

en: Change Nickname
uk: Змінити Нік

en: Please enter the new nickname
uk: Будь ласка введіть новий нік

en: OK
uk: Гаразд

en: Shows a popup menu that allows quickly changing the nickname
uk: Показує спливаюче меню, що дозволяє швидко змінити нік

en: Clear Recent Nicks List
uk: Очистити список недавніх ніків

en: Shows a popup menu that allows quickly connecting to a server
uk: Показує спливаюче меню, що дозволяє швидко пприєднатись до сервера

en: Clear Recent Servers List
uk: Очистити список недавніх серверів

en: User Mode
uk: Режим користувача

en: Shows a popup menu that allows quickly changing user modes
uk: Показує спливаюче меню, що дозволяє швидко змінювати режими користувача

en: i: Invisible
uk: i: Невидимий

en: Away/Back
uk: Відійшов/Повернувся

en: Allows entering and leaving away state
uk: Дозволяє вмикати й вимикати режим Відійшов

en: Enter Away Mode
uk: Увійти в режим Відійшов

en: Leave Away Mode
uk: Вийти з режиму Відійшов

en: There's something wrong in your personal data: my '%1' is %2, while yours is %3
uk: У ваших особистих даних якась нісенітниця: мій '%1' рівний %2, а ваш рівний %3

en: Your default script is up to date.
    Do you want to restore it anyway?
uk: Ваш стандартний сценарій найсвіжіший.
    Відновити його в будь-якому випадку?

en: All
uk: Всі

en: Clear custom scripts
uk: Очистити власні скрипти

en: Actions
uk: Дії

en: Addons
uk: Додатки

en: Aliases
uk: Псевдоніми

en: Classes
uk: Класи

en: Events
uk: Події

en: Popups
uk: Спливаючі меню

en: Toolbars
uk: Панелі інструментів

en: Advanced...
uk: Розширені...

en: Restore
uk: Відновити

en: Failed to set the encoding to %Q: mapping not available.
uk: Неможливо встановити кодування %Q: дані про це кодування недоступні.

en: Changed text encoding to %Q
uk: Кодування тексту змінене на %Q

en: Impossible to send STARTTLS command to the IRC server. Your connection will NOT be encrypted
uk: Неможливо відіслати команду STARTTLS до IRC сервера. Ваше з'єднання НЕ буде зашифроване

en: The server does not support STARTTLS command. Your connection will NOT be encrypted
uk: Сервер не підтримує команду STARTTLS. Ваше з'єднання НЕ буде зашифроване

en: Extended Capabilities don't seem to be supported by the server
uk: Здається, розширені можливості не підтримуються сервером

en: Connection to server lost
uk: З'єднання із сервером втрачене

en: Connection to server established
uk: З'єднання з сервером встановлене

en: [LINK WARNING]: Socket message truncated to 512 bytes.
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ З'ЄДНАННЯ]: Повідомлення сокета обрізане до 512 байт.

en: The server seems to support the WATCH notify list method, will try to use it
uk: Сервер здається підтримує метод WATCH списку повідомлень, намагаюся це використати

en: Can't resolve local host address, using user supplied one (%Q)
uk: Не можу визначити локальну адресу, використаю надану користувачем (%Q)

en: Can't resolve local host address, using default 127.0.0.1
uk: Не можу визначити локальну адресу, використаю 127.0.0.1

en: Local host address is %Q
uk: Локальна адреса %Q

en: The server reports a hostname differing from what KVIrc set for the local hostname.
uk: Сервер каже що адреса відрізняється від заданої KVIrc для локальної машини.

en: This can happen if you use a broken bouncer, the IRC server masks your IP/Hostname or something weird is happening on the IRC server.
uk: Ви ймовірно використовуєте зламаний баунсер, IRC сервер маскує ваш IP/Ім'я_хосту або на IRC сервері відбувається щось дивне.

en: Here goes your "broken bouncer hack": The server has changed the hostname but I'll ignore the IP address change
uk: Тут іде ваш "broken bouncer hack": Сервер змінив ім'я хоста але я проігнорував зміну IP адреси

en: The local IP address as seen by the IRC server is %Q
uk: Локальна IP адреса, видима IRC сервером %Q

en: Can't start the DNS slave thread
uk: Не можу запустити вторинну нитку DNS

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q
uk: Не можу визначити локальну адресу, яку бачить IRC сервер: %Q

en: Looking up the local hostname as seen by the IRC server (%Q)
uk: Визначення локальної адреси, яку бачить IRC сервер (%Q)

en: Unable to resolve the local hostname as seen by the IRC server: %Q, using previously resolved %Q
uk: Не можу визначити локальну адресу, яку бачить IRC сервер: %Q, використаю раніше визначений %Q

en: Local hostname as seen by the IRC server resolved to %Q
uk: Локальна адреса, яку бачить IRC сервер як %Q

en: profile specific option
uk: специфічна для профілю опція

en: profile specific alternative option
uk: альтернативна специфічна для профілю опція

en: server specific
uk: спеціально для сервера

en: server specific alternative option
uk: альтернативна специфічна для серверу опція

en: network specific option
uk: спеціальна опція мережі

en: network specific alternative option
uk: альтернативна специфічна для мережі опція

en: primary nickname specified in options
uk: первинний нік вказаний в опціях

en: alternative nickname specified in options
uk: альтернативний первинний нік вказаний в опціях

en: second alternative nickname specified in options
uk: вторинний альтернативний нік вказаний в опціях

en: third alternative nickname specified in options
uk: третій альтернативний нік вказаний в опціях

en: random nickname
uk: випадковий нік

en: Using server specific username (%Q)
uk: Використовую специфічне ім'я для сервера (%Q)

en: Using network specific username (%Q)
uk: Використовую специфічне ім'я для мережі (%Q)

en: connection specific
uk: специфічний для з’єднання

en: Using server specific real name (%Q)
uk: Використовую специфічне реальне ім'я сервера (%Q)

en: Using network specific real name (%Q)
uk: Використовую специфічне реальне ім'я мережі (%Q)

en: Using connection specific password (%Q)
uk: Використовую специфічний пароль з'єднання (%Q)

en: Using server specific password (%Q)
uk: Використовую специфічний пароль сервера (%Q)

en: Using network specific password (%Q)
uk: Використовую специфічний пароль мережі (%Q)

en: Logging in as %Q!%Q :%Q
uk: Увійшов як %Q!%Q :%Q

en: Executing scheduled network specific "on connect" commands
uk: Виконання запланованих "при з'єднанні" з мережею команд

en: Executing scheduled server specific "on connect" commands
uk: Виконання запланованих "при з'єднанні" із сервером команд

en: Executing scheduled identity specific "on connect" commands
uk: Виконання запланованих "при з'єднанні" команд ідентичності

en: The server refused the suggested nickname (%s) and named you %s instead
uk: Сервер відхилив запропонований вами Нік (%s) і назвав вас %s

en: Login operations complete, happy ircing!
uk: Підключення пройшло успішно, ласкаво просимо в IRC!

en: Executing scheduled network specific "on login" commands
uk: Запуск запланованих команд "при вході" у мережу

en: Executing scheduled server specific "on login" commands
uk: Запуск запланованих команд "при вході" на сервер

en: Executing scheduled identity specific "on login" commands
uk: Виконання запланованих "при вході" команд ідентичності

en: Setting configured user mode
uk: Задання налаштованого режиму користувача

en: Auto-joining network specific channels
uk: Автовхід на специфічні для мережі канали

en: Auto-joining server specific channels
uk: Автовхід на специфічні для сервера канали

en: Updating away state for channel %Q
uk: Оновлюю стан away для каналу %Q

en: c: Recipient for cconn messages
uk: c: Отримувач повідомлень cconn

en: f: Recipient for full server notices
uk: f: Отримувач повних сповіщень сервера

en: n: Recipient for nick changes
uk: n: Отримувач відомостей про зміни ніка

en: r: User with restricted connection (or recipient for messages about rejected bots)
uk: r: Користувач обмежений у з'єднанні (або отримувач повідомлень про відкинених ботів)

en: s: Recipient for server notices
uk: s: Отримувач сповіщень сервера

en: w: Recipient for WALLOPS messages
uk: w: Отримувач повідомлення WALLOPS

en: Invite only
uk: Тільки за запрошенням

en: Key
uk: Ключ

en: Limited number of users
uk: Кількість користувачів обмежена

en: Moderated
uk: Модерований

en: No external messages
uk: Немає зовнішніх повідомлень

en: Channel operators
uk: Оператори каналу

en: Private
uk: Приватний

en: Secret
uk: Секретний

en: Topic change restricted
uk: Обмеження зміни теми

en: Voiced users
uk: З голосом

en: Forbid channel CTCPs
uk: CTCP заборонені на каналі

en: Moderate non auth users
uk: Модерувати не-auth користувачів

en: IRC-Op only channel
uk: Канал лише для IRC-Опів

en: Only registered nicks can join
uk: Для входу потрібно зареєструвати нік

en: Need SSL connection to join
uk: Для при'єднання потрібен SSL

en: Forbid channel NOTICEs
uk: Заборонити NOTICE на каналі

en: No control codes (colors, bold, ..)
uk: Немає контрольних кодів (кольори, жирний, ..)

en: Half-operators
uk: Півоператори

en: Registered
uk: Зареєстровано

en: Large ban/exempt/invex lists (staff only)
uk: Великі списки банів/звільнених/інвексів (лише співробітники)

en: Disallow kicking opers (staff only)
uk: Заборона копати опів (лише співробітники)

en: Persistent (staff only)
uk: Наполегливі (лише співробітники)

en: Block forwarded users
uk: Блокувати переадресованих користувачів

en: Forward to another channel on uninvited
uk: Переслати на інший канал на незапрошених

en: Allow anybody to invite
uk: Дозволити запрошення для всіх

en: Join throttling (<num>:<secs>)
uk: Почати дроселювання (<num>:<secs>)

en: Paranoid (disable KNOCK)
uk: Параноїк (вимкнути KNOCK)

en: Quiet
uk: Тихо

en: Need auth to join channel
uk: Потрібен auth щоб зайти на канал

en: Reduced moderation for ops
uk: Зменшення модерації для операторів

en: Bandwidth Saver
uk: Зменшення витрати шини

en: Paranoia
uk: Параноя

en: Channel owners
uk: Власники каналу

en: Delay users join to first message
uk: Затримка приєднання до першого повідомлення

en: Contains hidden users (previously +D)
uk: Містить прихованих користувачів (раніше +D)

en: Hide QUIT and PART messages
uk: Сховати повідомлення QUIT та PART

en: Censor bad words
uk: Присутня цензура

en: Forbid /KNOCK
uk: Заборона /KNOCK

en: Redirect on channel full (mode +l)
uk: Пересилання при повному каналі (режим +l)

en: Need auth to speak and change nick
uk: Щоб говорити і змінити нік треба авторизуватись

en: Forbid nick change
uk: Заборона зміни ніку

en: Disallow KICK (unless U-Line)
uk: Заборонити KICK (за винятком U-Line)

en: Flood protection (<num><type>:<secs>)
uk: Захист від флуду (<num><type>:<secs>)

en: Auditorium: /NAMES and /WHO show only ops
uk: Аудиторія: /NAMES і /WHO показується тільки опам

en: Strip colors
uk: Вирізати кольори

en: Channel visible in LIST
uk: Канал видимий в LIST

en: Permit foreign users without auth to JOIN
uk: Заборонити JOIN для чужих користувачів без auth

en: Need op/voice to change nick
uk: Потрібен оп/голос щоб змінити нік

en: Block messages with too many CAPS
uk: Блокувати повідомлення якщо забагато Заголовних літер

en: Limit nick changes (<num>:<secs>)
uk: Обмежити зміну ніків (<num>:<secs>)

en: Disable join after kick (<secs>)
uk: Вимкнути вхід після кіку (<secs>)

en: Need auth to change nick
uk: Потрібен auth щоб змінити нік

en: Channel IRC op
uk: IRC-оп каналу

en: Kick/[*]ban on message flood ([*]<num>:<secs>)
uk: Kick/[*]бан за флуд ([*]<num>:<secs>)

en: Hostname resolution aborted
uk: Визначення адреси перерване

en: Attempting %Q to %Q (%Q) on port %u
uk: Спроба %Q до %Q (%Q) через порт %u

en: secure connection
uk: безпечне з'єднання

en: connection
uk: з'єднання

en: Attempting to 'bounce' on proxy %s on port %u (protocol %s)
uk: Спроба використання проксі %s на порту %u (протокол %s)

en: Using cached proxy IP address (%s)
uk: Використовую кешовану IP адресу проксі (%s)

en: Unable to look up the IRC proxy hostname: Can't start the DNS slave
uk: Не можу знайти ім'я IRC проксі: Не запускається вторинний DNS

en: Resuming direct server connection
uk: Відновлюю пряме з'єднання з сервером

en: Looking up the proxy hostname (%s)...
uk: Пошук проксі (%s)...

en: Can't find the proxy IP address: %Q
uk: Не знайдена IP адреса проксі: %Q

en: Proxy hostname resolved to %Q
uk: Знайдений проксі %Q

en: Using cached server IP address (%s)
uk: Використовую кешовану IP адресу сервера (%s)

en: Unable to look up the server hostname: Can't start the DNS slave
uk: Не можу знайти ім'я сервера: Не запускається вторинний DNS

en: Looking up the server hostname (%s)...
uk: Пошук сервера (%s)...

en: Can't find the server IP address: %Q
uk: Не знайдена IP адреса сервера: %Q

en: If this server is an IPv6 one, try /server -i %Q
uk: Якщо це IPv6 сервер, спробуйте /server -i %Q

en: Server has %d IP addresses, picking a random one
uk: Сервер має %d IP адрес, вибираю довільну

en: Server has %d IP addresses, using the first one
uk: Сервер має %d IP адрес, використовую першу

en: Server hostname resolved to %Q
uk: Ім'я сервера %Q

en: Real hostname for %Q is %Q
uk: Реальне ім'я хоста %Q - %Q

en: The specified bind address (%Q) is not valid
uk: Сполучна адреса (%Q) недійсна

en: The specified bind address (%Q) is not valid (the interface it refers to might be down)
uk: Сполучна адреса (%Q) недійсна (можливо її інтерфейс вимкнений)

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid
uk: Сполучна системна IPv6 адреса (%s) недійсна

en: The system-wide IPv6 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
uk: Сполучна системна IPv6 адреса (%s) недійсна (можливо її інтерфейс вимкнений)

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid
uk: Сполучна системна IPv4 адреса (%s) недійсна

en: The system-wide IPv4 bind address (%s) is not valid (the interface it refers to might be down)
uk: Сполучна системна IPv4 адреса (%s) недійсна (можливо її інтерфейс вимкнений)

en: This is the first connection in this IRC context: using the global server setting
uk: Це перше підключення в даному IRC контексті: використаю глобальні налаштування серверів

en: No servers available. Check the options dialog or use the /SERVER command
uk: Немає доступних серверів. Перевірте налаштування або використайте команду /SERVER

en: No proxy hosts available, resuming direct connection
uk: Немає доступних проксі, відновлюю пряме з'єднання

en: Connection attempt failed [%s]
uk: Помилка при спробі з'єднання [%s]

en: Will attempt to reconnect in %1 seconds
uk: Спроба повторного з'єднання за %1 секунд

en: %1 of %2
uk: %1 з %2

en: Maximum number of reconnect attempts reached (%d): giving up
uk: Досягнута максимальна кількість спроб перепідэєднання (%d): здаюсь

en: The connection attempt failed while using a cached IP address for the current server
uk: Помилка при спробі з'єднання з використанням кешованої IP адреси поточного сервера

en: The problem *might* be caused by an updated DNS entry
uk: Проблема *можливо* викликана оновленням DNS

en: Try reconnecting with caching disabled
uk: Спробуйте підключитися з вимкненим кешуванням

en: %Q established [%s (%s:%u)]
uk: %Q встановлено [%s (%s:%u)]

en: Secure connection
uk: Безпечне з'єднання

en: Connection
uk: З'єднання

en: Connection terminated [%s (%s:%u)]
uk: З'єднання розірване [%s (%s:%u)]

en: The connection terminated unexpectedly. Trying to reconnect...
uk: З'єднання зненацька розірвалося. Намагаюся підключитися повторно...

en: Sent QUIT, waiting for the server to close the connection...
uk: Відправлений QUIT, чекаю коли сервер закриє з'єднання..

en: Reconnect attempt aborted
uk: Спроба перепід'єднання перервана

en: Failed to set up the link filter "%Q", will try with plain IRC
uk: Не можу підключити фільтр "%Q", намагаюся спробувати із простим IRC

en: Failed to start the connection: %Q
uk: Не можу з'єднатись: %Q

en: Contacting %Q %s (%s) on port %u
uk: Приєднання до %Q %s (%s) через порт %u

en: proxy host
uk: адреса проксі

en: IRC server
uk: IRC сервер

en: Low-level transport connection established [%s (%s:%u)]
uk: Встановлений низькорівневий зв'язок [%s (%s:%u)]

en: Starting Secure Socket Layer handshake
uk: Запуск з'єднання SSL

en: Secure proxy connection
uk: Приєднання до безпечного проксі

en: Proxy connection
uk: Приєднання до проксі

en: Negotiating relay information
uk: Домовляюсь про обмін інформацією

en: Sent connection request, waiting for acknowledgement
uk: Відісланий запит з'єднання, очікую підтвердження

en: Sent target host data, waiting for acknowledgement
uk: Дані відправлені цільовому хосту, очікую підтвердження

en: Sent auth method request, waiting for acknowledgement
uk: Відісланий запит методу аутентифікації, очікую підтвердження

en: Sent username and password, waiting for acknowledgement
uk: Відіслані ім'я користувача й пароль, очікую відповіді

en: Sent connection request, waiting for "HTTP 200" acknowledgement
uk: Відісланий запит зв'язку, очікую підтвердження "HTTP 200"

en: [SSL ERROR]: %Q
uk: [ПОМИЛКА SSL]: %Q

en: [PROXY]: %Q
uk: [ПРОКСІ]: %Q

en: [PROXY ERROR]: %Q
uk: [ПОМИЛКА ПРОКСІ]: %Q

en: [SOCKET]: %Q
uk: [СОКЕТ]: %Q

en: [SOCKET ERROR]: %Q
uk: [ПОМИЛКА СОКЕТУ]: %Q

en: [SOCKET WARNING]: %Q
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ СОКЕТУ]: %Q

en: Binding to local address %1
uk: Прив'язуюсь до локальної адреси %1

en: Binding to local address %1 failed: the kernel will choose the correct interface
uk: Не можу прив'язатися до локальної адреси %1 : ядро спробує вибрати правильний інтерфейс

en: Using HTTP protocol.
uk: Використовую протокол HTTP.

en: Using SOCKSv4 protocol.
uk: Використовую протокол SOCKSv4.

en: Using SOCKSv5 protocol.
uk: Використовую протокол SOCKSv5.

en: We can accept auth method 0 (no auth)
uk: Можна прийняти метод аутентифікації 0 (без аутентифікації)

en: We can accept auth method 0 (no auth) or 2 (user/pass)
uk: Можна прийняти метод аутентифікації 0 (без аутентифікації) або 2 (логін/пароль)

en: Proxy response: auth OK: access granted
uk: Проксі відповіло: Аутентифікація пройшла успішно, доступ відкритий

en: Proxy response: target data OK: request granted
uk: Проксі відповіло: дані отримані, запит задоволено

en: Proxy response:
uk: Проксі відповіло:

en: Proxy said something about:
uk: Проксі сказало щось накшталт:

en: Server X509 certificate
uk: Сертифікат серверу X509

en: The server didn't provide a certificate
uk: Сервер не має сертифікату

en: Current transmission cipher
uk: Поточний шифр передачі

en: Unable to determine the current cipher
uk: Не можу визначити поточний шифр

en: Partial socket write: packet broken into smaller pieces.
uk: Неповний запис сокету: пакет розбитий на дрібніші шматки.

en: Sending out PING based lag probe
uk: Відсилаю PING для визначення затримки

en: Sending out CTCP based lag probe
uk: Відсилаю CTCP для визначення затримки

en: Registered lag check with reliability %u (%s)
uk: Визначена гарантована затримка %u (%s)

en: Lag check completed (%s)
uk: Затримка визначена (%s)

en: Lag check aborted (%s)
uk: Визначення затримки перерване (%s)

en: %1 is on IRC
uk: %1 в IRC

en: %1 has left IRC
uk: %1 покинув IRC

en: Notify list: No users to check for, quitting
uk: Список повідомлень: Немає користувачів для перевірки, виходжу

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (15 sec)
uk: Список повідомлень: Часу (%d сек) занадто мало, встановлюю більше розумне значення (15 сек)

en: Notify list: Notify list empty, quitting
uk: Список повідомлень: список порожній, виходжу

en: Notify list: ISON delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
uk: Список повідомлень: затримка ISON (%d сек) занадто мала, встановлюю більш розумне значення (5 сек)

en: Notify list: Checking for: %Q
uk: Список повідомлень: Перевірка для: %Q

en: Notify list: Hey! You've used ISON behind my back? (I might be confused now...)
uk: Список повідомлень: Агов! Ви використали ISON за моєю спиною? (Я можу заплутатися...)

en: registration mask changed, or nickname is being used by someone else
uk: реєстраційна маска змінилася або нік використовується кимось іншим

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
uk: Список повідомлень: 
    !n
    %Q
      в онлайні, але маска [%Q@
    !h
    %Q
    ] не підходить (реєстраційна маска не підходить, або нік використовується кимось іншим)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (restarting)
uk: Список повідомлень: Несподіване протиріччя, база зареєстрованих користувачів змінилася? (перезапуск)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, expected 
    !n
    %Q
     in the registered user DB
uk: Список повідомлень: Несподіване протиріччя, очікується 
    !n
    %Q
     в базі даних зареєстрованих користувачів

en: Notify list: USERHOST delay (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
uk: Список повідомлень: затримка USERHOST (%d сек) занадто мала, встановлюю більш розумне значення (5 сек)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, userhost list is empty!
uk: Список повідомлень: Несподіване протиріччя, список хостов порожній!

en: Notify list: Checking userhost for: %Q
uk: Список повідомлень: Перевірка хоста для: %Q

en: Notify list: Hey! You've used USERHOST behind my back? (I might be confused now...)
uk: Список повідомлень: Агов! Ви використали USERHOST за моєю спиною? (Я можу заплутатися...)

en: Notify list: Broken USERHOST reply from the server? (%s)
uk: Список повідомлень: Бита відповідь USERHOST від сервера? (%s)

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to have gone offline before USERHOST reply was received, will recheck in the next loop
uk: Список повідомлень: 
    !n
    %Q
     пішов в офлайн перш ніж була отримана відповідь USERHOST, я перепровірю у наступному циклі

en: Starting notify list
uk: Запуск списку повідомлень

en: No users in the notify list
uk: Немає користувачів у списку сповіщень

en: Notify list: Timeout (%d sec) is too short, resetting to something more reasonable (5 sec)
uk: Список повідомлень: Таймаут (%d сек) занадто малий, встановлюю більше розумне значення (5 сек)

en: Notify list: Adding watch entries for %Q
uk: Список повідомлень: Додані записи спостереження для %Q

en: watch entry listing requested by user
uk: список записів спостереження на запит користувача

en: possible watch list desync
uk: можлива розсинхронізація списку спостереження

en: registration mask changed or desync with the watch service
uk: реєстраційна маска змінилася або розсинхронізація з сервісом спостереження

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     appears to be online, but the mask [%Q@
    !h
    %Q
    ] does not match (watch: registration mask does not match, or nickname is being used by someone else)
uk: Список повідомлень: 
    !n
    %Q
     з'явився в онлайн, але маска [%Q@
    !h
    %Q
    ] не підходить (спостереження: маска не підходить, або нік вже використовується кимось іншим)

en: Notify list: Unexpected inconsistency, registered user DB modified? (watch: restarting)
uk: Список повідомлень: Несподіване протиріччя, база користувачів змінилася? (спостереження: перезапуск)

en: watch entry added by user
uk: користувач додав запис у список спостереження

en: removed from watch list
uk: вилучений зі списку спостереження

en: Notify list: Stopped watching for 
    !n
    %Q
uk: Список повідомлень: Зупинене спостереження за 
    !n
    %Q

en: watch
uk: спостереження

en: Notify list: 
    !n
    %Q
     is offline (watch)
uk: Список повідомлень: 
    !n
    %Q
     в оффлайні (спостереження)

en: unmatched watch list entry
uk: неузгоджений запис списку спостереження

en: Normal text
uk: Нормальний текст

en: Selection
uk: Вибір

en: Highlighted text
uk: Підсвічений текст

en: URL foreground
uk: Перед URL

en: Parser error
uk: Помилка синтаксичного аналізатора

en: Parser warning
uk: Попередження синтаксичного аналізатора

en: Host lookup result
uk: Результат пошуку адреси

en: Socket message
uk: Повідомлення сокета

en: Socket warning
uk: Попередження сокета

en: Socket error
uk: Помилка сокета

en: System error
uk: Системна помилка

en: Connection status
uk: Статус з'єднання

en: System warning
uk: Системне попередження

en: System message
uk: Системне повідомлення

en: Unhandled server reply
uk: Неочікувана відповідь сервера

en: Server information
uk: Інформація сервера

en: Server ping
uk: Пінг сервера

en: Join message
uk: Повідомлення про вхід

en: Part message
uk: Повідомлення про покидання

en: Unrecognized/broken message
uk: Незрозуміле/бите повідомлення

en: Topic message
uk: Тема

en: Own private message
uk: Приватне повідомлення

en: Channel private message
uk: Приватне повідомлення на каналі

en: Query private message
uk: Повідомлення приватного чату

en: CTCP reply
uk: Відповідь CTCP

en: CTCP request replied
uk: Відповідь на запит CTCP

en: CTCP request ignored
uk: Запит CTCP зігнорований

en: CTCP request flood warning
uk: Попередження флуду запитів CTCP

en: CTCP request unknown
uk: Невідомий запит CTCP

en: User action
uk: Дія користувача

en: Avatar change
uk: Зміна аватара

en: Quit message
uk: Повідомлення про вихід

en: Split message
uk: Розбити повідомлення

en: Quit on netsplit message
uk: Повідомлення про вихід через втрату мережі

en: Nick changes
uk: Нік змінений

en: +o mode change
uk: зміна режиму +o

en: -o mode change
uk: зміна режиму -o

en: +v mode change
uk: зміна режиму +v

en: -v mode change
uk: зміна режиму -v

en: Multiple user mode change
uk: Зміна режиму декількох користувачів

en: Channel key change
uk: Зміна ключа каналу

en: Channel limit change
uk: Зміна межі каналу

en: +b mode change
uk: зміна режиму +b

en: -b mode change
uk: зміна режиму -b

en: +e mode change
uk: зміна режиму +e

en: -e mode change
uk: зміна режиму -e

en: +I mode change
uk: зміна режиму +I

en: -I mode change
uk: зміна режиму -I

en: Multiple channel mode change
uk: Зміна багатоканального режиму

en: Who reply
uk: Хто відповів

en: DCC request
uk: Запит DCC

en: DCC message
uk: Повідомлення DCC

en: DCC error
uk: Помилка DCC

en: Nickname problem
uk: Проблема з ніком

en: Channel creation time reply
uk: Відповідь про час створення каналу

en: Notify list joins
uk: Входи користувачів зі списку повідомлень

en: Notify list leaves
uk: Виходи користувачів зі списоку повідомлень

en: Own encrypted private message
uk: Приватне повідомлення із власним шифром

en: Channel encrypted private message
uk: Приватне повідомлення з шифром каналу

en: Query encrypted private message
uk: Шифроване повідомлення приватного чату

en: DCC chat message
uk: Повідомлення чату DCC

en: Encrypted DCC chat message
uk: Шифроване повідомлення чату DCC

en: Login operations completed
uk: Дії при вході завершені

en: Kick action
uk: Дія копнути

en: Links reply
uk: Відповідь посилань

en: Spam report
uk: Звіт про спам

en: ICQ message
uk: Повідомлення ICQ

en: ICQ user-message
uk: Повідомлення користувача ICQ

en: Outgoing ICQ user-message
uk: Повідомлення користувача ICQ про вихід

en: Channel notice
uk: Повідомлення каналу

en: Encrypted channel notice
uk: Шифроване повідомлення каналу

en: Query notice
uk: Повідомлення привату

en: Encrypted query notice
uk: Шифроване повідомлення привату

en: Server notice
uk: Повідомлення сервера

en: Halfop mode change
uk: Зміна режиму півоператора

en: Unknown CTCP reply
uk: Невідома відповідь CTCP

en: NickServ message
uk: Повідомлення NickServ

en: ChanServ message
uk: Повідомлення ChanServ

en: Away message
uk: Повідомлення відійшов

en: Ident message
uk: Повідомлення ідентифікації

en: Channel list message
uk: Повідомлення списку каналів

en: Half-deop mode change
uk: Зміна режиму півнеоператора

en: Invite message
uk: Запрошення

en: Multimedia message
uk: Мультімедійне повідомлення

en: Query trace message
uk: Повідомлення про запит слідкування

en: Wallops message
uk: Повідомлення Wallops

en: Join error message
uk: Повідомлення про помилку входу

en: Broadcast private message
uk: Приватне широкомовне повідомлення

en: Broadcast notice
uk: Широкомовне повідомлення

en: Am kicked
uk: Копнутий

en: Am op'd
uk: Оператор

en: Am voiced
uk: Даний голос

en: Am deop'd
uk: Вже не оператор

en: Am devoiced
uk: Вже без голосу

en: Am halfop'd
uk: Півоператор

en: Am de-halfop'd
uk: Вже не півоператор

en: Ban matching my mask
uk: Бан по моїй масці

en: Unban matching my mask
uk: Зняти бан по моїй масці

en: Ban exception matching my mask
uk: Вийняток з бану відповідає моїй масці

en: Ban unexception matching my mask
uk: Не вийняток з бану відповідає моїй масці

en: Invite exception matching my mask
uk: Виняток із запрошення відповідає моїй масці

en: Invite unexception matching my mask
uk: Не вийняток із запрошення відповідає моїй масці

en: Ignored user message
uk: Повідомлення ігнорованого користувача

en: Server statistics
uk: Статистика сервера

en: SSL message
uk: Повідомлення SSL

en: Search
uk: Пошук

en: Generic success
uk: Загальний успіх

en: Generic status
uk: Загальний статус

en: Generic verbose message
uk: Загальне розширене повідомлення

en: Generic warning
uk: Загальне попередження

en: Generic error
uk: Загальна помилка

en: Generic critical error
uk: Загальна критична помилка

en: Chan admin status set
uk: Заданий статус адміністратора каналу

en: Chan admin status unset
uk: Знятий статус адміністратора каналу

en: Own chan admin status set
uk: Заданий статус власника каналу

en: Own chan admin status unset
uk: Знятий статус власника каналу

en: Userop mode change
uk: Зміна режиму користувач-оператор

en: User-deop mode change
uk: Зміна режиму користувач-неоператор

en: Am userop'd
uk: Користувач-оператор

en: Am de-userop'd
uk: Не користувач-оператор

en: Verbose/Debug
uk: Багатослівний/Налагодження

en: Chan owner status set
uk: Заданий статус власника каналу

en: Chan owner status unset
uk: Знятий статус власника каналу

en: Own chan owner status set
uk: Заданий статус власника каналу

en: Own chan owner status unset
uk: Знятий статус власника каналу

en: Server error
uk: Помилка сервера

en: BitTorrent message
uk: Повідомлення BitTorrent

en: IRC Op status set
uk: Задання статусу оператора каналу

en: IRC Op status unset
uk: Вимикання статусу оператора каналу

en: Own IRC Op status set
uk: Задання статусу власника каналу

en: Own IRC Op status unset
uk: Вимикання статусу власника каналу

en: Extended capability message
uk: Повідомлення з розширеними можливостями

en: Channel URL
uk: URL каналу

en: MemoServ message
uk: Повідомлення MemoServ

en: Missing absolute directory for the theme information
uk: Відсутня абсолютна тека для інформації теми

en: Failed to create the theme directory
uk: Не можу створити теку для зберігання файлів теми

en: Failed to save one of the theme images
uk: Помилка збереження зображення теми

en: Failed to create the theme subdirectory
uk: Не можу створити підтеку для зберігання теми

en: Boolean options (1/0)
uk: Булеві опції (1/0)

en: Rectangle options (x,y,width,height)
uk: Опції прямокутника (x,y,ширина,висота)

en: String options (string value)
uk: Рядкові опції (значення string)

en: Color options (#RRGGBB)
uk: Опції кольорів (#RRGGBB)

en: Mirccolor options (#RRGGBB)
uk: Опції Mirccolor (#RRGGBB)

en: Pixmap options (image path)
uk: Опції картинки (шлях до зображення)

en: Unsigned integer options (unsigned integer constant)
uk: Опції беззнакового цілого (unsigned integer constant)

en: Font options (family,pointsize,style,charset,weight,flags (biusf))
uk: Опції шрифту (родина,розмірточки,стиль,кодування,кегль,прапорці (biusf))

en: Message color options (image_id,foreground,background,logFlag (0/1))
uk: Опції кольору повідомлень (id_зобр,колір_тексту,тло,logFlag (0/1))

en: String list options (comma separated list of strings)
uk: Опції списку рядків (розділені комами рядки)

en: [SSL]:  Cipher: %c%s
uk: [SSL]:  Шифр: %c%s

en: [SSL]:  Version: %c%s
uk: [SSL]:  Версія: %c%s

en: [SSL]:  Bits: %c%d (%d used)
uk: [SSL]:  Біти: %c%d (%d використано)

en: [SSL]:  Version: %c%d
uk: [SSL]:  Версія: %c%d

en: [SSL]:  Subject:
uk: [SSL]:  Тема:

en: [SSL]:     Common name: %c%s
uk: [SSL]:     Загальне ім'я: %c%s

en: [SSL]:     Organization: %c%s
uk: [SSL]:     Організація: %c%s

en: [SSL]:     Organizational unit: %c%s
uk: [SSL]:     Підрозділ: %c%s

en: [SSL]:     Country: %c%s
uk: [SSL]:     Країна: %c%s

en: [SSL]:     State or province: %c%s
uk: [SSL]:     Штат або провінція: %c%s

en: [SSL]:     Locality: %c%s
uk: [SSL]:     Місцезнаходження: %c%s

en: [SSL]:   Issuer:
uk: [SSL]:   Видавець:

en: [SSL]:   Public key: %c%s (%d bits)
uk: [SSL]:   Публічний ключ: %c%s (%d біт)

en: [SSL]:   Signature type: %c%s
uk: [SSL]:   Тип підпису: %c%s

en: [SSL]:   Signature contents: %c%s
uk: [SSL]:   Вміст підпису: %c%s

en: Peer X509 certificate
uk: Сертифікат Peer X509

en: [SSL]: The peer didn't provide a certificate
uk: [SSL]: Колега не надав сертифікат

en: [SSL]: Can't find out the current cipher info
uk: [SSL]: Не можу знайти інформацію про поточний шифр

en: [%s]: [SSL]: Using certificate file %s
uk: [%s]: [SSL]: Використовую файл сертифікату %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the certificate file %s
uk: [%s]: [ПОМИЛКА SSL]: Файлова помилка I/O при спробі використання файлу сертифікату %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: %s
uk: [%s]: [ПОМИЛКА SSL]: %s

en: [%s]: [SSL]: Using private key file %s
uk: [%s]: [SSL]: Використовую файл приватного ключа %s

en: [%s]: [SSL ERROR]: File I/O error while trying to use the private key file %s
uk: [%s]: [ПОМИЛКА SSL]: Файлова помилка I/O при спробі використання файлу приватного ключа %s

en: The theme information file does not exist
uk: Файлу з інформацією про тему неіснує

en: The theme data file does not exist
uk: Файлу даних теми неіснує

en: This KVIrc executable is too old for this theme (minimum theme engine version required is %1 while this theme engine has version %2)
uk: Цей виконуваний файл KVIrc застарий для цієї теми (мінімальна версія двигуна тем рівна %1 в той час як ця тема має двигун версії %2)

en: Theme information file is not valid
uk: Файл з інформацією про тему невірний

en: Failed to load the specified screenshot image
uk: Помилка завантаження обраного скріншоту

en: Invalid option
uk: Невірна опція

en: Failed to save the screenshot image
uk: Помилка збереження скріншоту

en: You're not connected to a server
uk: Ви не під'єднані до сервера

en: This executable was built without SSL support
uk: Ця збірка програми зібрана без підтримки SSL

en: No public key certificate defined in KVIrc options.
uk: В параметрах KVIrc не вказаний сертифікат публічного ключа.

en: File I/O error while trying to use the public key file %s
uk: Помика I/O файлу при спробі використання файлу публічного ключа %s

en: Can't load certificate from public key file %s
uk: Не можу завантажити сертифікат з файлу публічного ключа %s

en: This module has no version information: refusing to load it
uk: У цьому модулі немає інформації про версію: відмовляюся завантажити

en: This module was compiled for a different KVIrc version and can't be loaded
uk: Цей модуль скомпільований для іншої версії KVIrc і не може бути завантажений

en: Failed to execute the init routine
uk: Неможливо виконати команди ініціалізації

en: Loaded module '%s' (%s)
uk: Завантажений модуль '%s' (%s)

en: Unloaded module '%s'
uk: Вивантажений модуль '%s'

en: [Server parser]: [%s][%s] %Q
uk: [Розбірник серверу]: [%s][%s] %Q

en: [Server parser]: %s
uk: [Розбірник серверу]: %s

en: Ignoring DCC from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
uk: Ігнорую DCC від 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: Ignoring CTCP from 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]
uk: Ігнорую CTCP від 
    !nc
    %s
     [%s@
    !h
    %s
    ]

en: The following CTCP reply has unrecognized target %Q
uk: Відповідь CTCP має неопізнану мету %Q

en: Channel CTCP
uk: CTCP каналу

en: %Q %Q reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: %Q %Q відповідь від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: The following CTCP request has unrecognized target %Q
uk: Запит CTCP має неопізнану ціль %Q

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), ignored (flood limit exceeded)
uk:  %Q %Q%c запит від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), зігнорований (спрацював захист від флуду)

en: ignored (unrecognized)
uk: зігноровано (неопізнано)

en: ignored
uk: зігноровано

en: replied
uk: відповів

en: %Q %Q%c request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q
uk: %Q %Q%c запит від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q), %Q

en: The following CTCP PING reply has unrecognized target "%Q"
uk: Відповідь PING CTCP має неопізнану ціль "%Q"

en: The following CTCP PING reply has a broken time identifier "%S", don't trust the displayed time
uk: Відповідь PING CTCP має битий ідентифікатор часу "%S", не вірте показаному часу

en: %Q PING reply from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u sec %u msec
uk: %Q відповідь PING від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %u сек %u мсек

en: The following CTCP ACTION has unrecognized target %Q
uk: CTCP ACTION має неопізнану мету %Q

en: CTCP ACTION from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: CTCP ACTION від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Unable to add file offer for file %Q (File not readable?)
uk: Не можу додати файлову пропозицію для файлу %Q (Файл не читається?)

en: Added %d sec file offer for file %Q (%Q) to recipient %Q
uk: Додано файлову пропозицію %d сек для файлу %Q (%Q) для отримувача %Q

en: private
uk: приват

en: channel notification:
uk: сповіщення каналу:

en: notification
uk: сповіщення

en: %1 unsets avatar
uk: %1 знімає аватар

en: %1 changes avatar to %2
uk: %1 змінює аватар на %2

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (HTTP GET %s)
uk: : Аватар не знайдений у кеші, завантажуємо його (HTTP GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; failed to start an HTTP transfer, ignoring
uk: : Аватар не знайдений у кеші; не можу відкрити HTTP передачу, ігноруємо

en: : No valid local copy of avatar available, requesting one (DCC GET %s)
uk: : Аватар не знайдений у кеші, завантажую (DCC GET %s)

en: : No valid local copy of avatar available; flood limit exceeded, ignoring
uk: : Аватар не знайдений у кеші, перевищений ліміт флуду, ігноруємо

en: : No valid local copy of avatar available, ignoring
uk: : Аватар не знайдений у кеші, ігноруємо

en: : No such nickname in the user database, ignoring the change
uk: : Такий нік не знайдений у базі користувачів, зміни зігноровано

en: Ignoring DCC %S request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)
uk: Ігнорую DCC %S запит від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%Q %S)

en: Processing DCC %Q request from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)
uk: Обробка DCC %Q запиту від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] (%s %s)

en: Unable to process the above request: DCC module may be broken
uk: Не можу обробити запит: модуль DCC пошкоджений

en: Received ping from 
    !s
    %Q
     (PING %Q), replied pong
uk: Отримано пінг від 
    !s
    %Q
     (PING %Q), відсилаю pong

en: Received pong from 
    !s
    %s
     (PONG %s)
uk: Отримано pong від 
    !s
    %s
     (PONG %s)

en: Server ERROR: %Q
uk: ПОМИЛКА Сервера: %Q

en: Missing channel parameter in join message
uk: Не зазначене ім'я каналу в JOIN-повідомленні

en: Received a join message for an unknown channel, possible desync
uk: Отримане JOIN-повідомлення для невідомого каналу, можливе розсинхронування

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
     [implicit +%c umode change]
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] зайшов на 
    !c
    %Q
     [implicit +%c umode change]

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has joined 
    !c
    %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] зайшов на 
    !c
    %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just joined 
    !c
    %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] тільки що зайшов на 
    !c
    %Q

en: Received a part message for an unknown channel, possible desync
uk: Отримане повідомлення виходу від невідомого каналу, можливе розсинхронування

en: You have left channel 
    !c
    %Q
uk: Ви залишаєте канал 
    !c
    %Q

en: You have left channel 
    !c
    %Q
    : %Q
uk: Ви залишаєте канал 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
    : %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] покинув 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has left 
    !c
    %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] покинув 
    !c
    %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
    : %Q
uk: 
    !nс
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] тільки що покинув 
    !c
    %Q
    : %Q

en: 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just left 
    !c
    %Q
uk: 
    !nс
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] тільки що покинув 
    !c
    %Q

en: Netsplit detected: %s
uk: Виявлений обрив мережі: %s

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has quit IRC: %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] вийшов з IRC: %Q

en: Received a kick message for an unknown channel, possible desync
uk: Отримане повідомлення про копняк для невідомого каналу, можливе розсинхронування

en: You have been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: Вас копнули з
    !c
    %Q
     від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Attempting to rejoin 
    !c
    %Q
    ...
uk: Спроба повернутися 
    !c
    %Q
    ...

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] копнутий з 
    !c
    %Q
     від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has just been kicked from 
    !c
    %Q
     by 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] тільки що був копнутий з 
    !c
    %Q
     від 
    !n
    %Q
     [ %Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Ignoring query-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: Зігнороване приватне повідомлення від 
    !nс
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: Ignoring channel-PRIVMSG from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: Зігнороване повідомлення в канал від 
    !nс
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: NickServ requests authentication, executing scheduled command
uk: NickServ запросив аутентификацію, запущена відповідна команда

en: The scheduled NickServ identification command appears to be broken, please change the setting
uk: Планова ідентифікація NickServ не вдалась, будь ласка, відкоригуйте налаштування

en: Spam notice from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (matching spamword "%Q")
uk: Спам-повідомлення від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q (збігається зі спам-словом " %Q")

en: Received a topic message for an unknown channel, possible desync
uk: Отримане повідомлення з темою для невідомого каналу, можливе розсинхронування

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] has changed topic to "%Q%c"
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] змінив тему на "%Q%c"

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] is now known as 
    !n
    %Q
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] тепер відомий як 
    !n
    %Q

en: You have changed your nickname to %Q
uk: Ви змінили ваш нік на %Q

en: The recent nickname change from 
    !n
    %Q
     to 
    !n
    %Q
     caused a query collision: merging output
uk: Недавня зміна ніка з 
    !n
    %Q
     на 
    !n
    %Q
     є причиною протиріччя приватів: зливаю результат

en: End of merged output
uk: Кінець злиття результату

en: Ignoring invite from 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
uk: Ігнорую запрошення від 
    !nc
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: double-click the channel name to join
uk: двічі клацніть на канал для входу

en: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] invites you to channel 
    !c
    %Q
     (%Q)
uk: 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] запрошує вас на канал 
    !c
    %Q
     (%Q)

en: Received an invite message directed to another nick, possible desync
uk: Отримане повідомлення про запрошення призначене іншому ніку, можливе розсинхронування

en: WALLOPS from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: WALLOPS від 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: You have set user mode %s
uk: У вас встановлений режим %s

en: Received a mode change for an unknown channel, possible desync
uk: Отримана зміна режиму від невідомого каналу, можливе розсинхронування

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel key
uk: %Q [%Q@%Q] зняв ключ каналу

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m-l
    limit to %Q
uk: %Q [%Q@%Q] встановив на каналі 
    !m-l
    межу в %Q

en: %Q [%Q@%Q] has unset the channel limit
uk: %Q [%Q@%Q] вимкнув обмеження на каналі

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %c%c 
    !n
    %Q
uk: %Q [%Q@%Q] ввімкнув режим %c%c 
    !n
    %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel 
    !m%c%c
    mode %c%c
uk: %Q [%Q@%Q] ввімкнув на каналі 
    !m%c%c
    режим %c%c

en: %Q [%Q@%Q] has set mode %s %Q
uk: %Q [%Q@%Q] задав режим %s %Q

en: %Q [%Q@%Q] has set channel mode %s
uk: %Q [%Q@%Q] задав на каналі режим %s

en: Server capabilities: %Q
uk: Можливості сервера: %Q

en: Capability change acknowledged: %Q
uk: Зміна можливості визнана: %Q

en: Capability change denied: %Q
uk: Зміна можливості заборонена: %Q

en: Currently enabled capabilities: %Q
uk: Зараз ввімкнені можливості: %Q

en: Received unknown extended capability message: %Q %Q
uk: Отримане повідомлення про невідому розширену можливість: %Q %Q

en: One or more standard mode flags are missing in the server available modes.
    This is caused either by a non RFC1459-compliant IRC daemon or a broken server reply.
    Server umodes seem to be '%s' and channel modes seem to be '%s'.
    Ignoring this reply and assuming that the basic set of modes is available.
    If you have strange problems, try changing the server.
uk: Один або кілька прапорів стандартних режимів недоступні в наявних режимах серверу.
    Це викликано або несумісним з RFC1459 IRC демоном або битою відповіддю сервера.
    Сервер не може надати режим '%s' і канал надає '%s'.
    Ці відповіді зігноровані й зроблене допущення, що основні режими доступні.
    Якщо у вас такі проблеми, краще змініть сервер.

en: Available user modes:
uk: Доступні користувацькі режими:

en: : Unknown user mode
uk: : Невідомий користувацький режим

en: Available channel modes:
uk: Доступні режими каналу:

en: Server %Q version %S supporting user modes '%S' and channel modes '%S'
uk: Сервер %Q версії %S підтримує користувацькі режими '%S' і режими каналу '%S'

en: This server supports the WATCH notify list method, it will be used
uk: Сервер підтримує метод списку сповіщень WATCH, він буде використаний

en: The current network is %Q
uk: Поточна мережа - %Q

en: This server supports the CODEPAGE command, it will be used
uk: Сервер підтримує команду CODEPAGE, вона буде використана

en: This server supports: %s
uk: Цей сервер підтримує: %s

en: End of NAMES for 
    !c
    %Q
uk: Закінчення NAMES для 
    !c
    %Q

en: The following message appears to be encrypted, but the crypto engine failed to decode it: %Q
uk: Наступне повідомлення здається шифроване, але шифрувальна машина не може його декодувати: %Q

en: (unknown)
uk: (невідомий)

en: Channel topic is: %Q
uk: Тема каналу: %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     is: %Q
uk: Тема для 
    !c
    %Q
     - %Q

en: No channel topic is set
uk: Тема каналу не встановлена

en: No topic is set for channel 
    !c
    %Q
uk: Тема каналу 
    !c
    %Q
     не встановлена

en: Topic was set by %Q on %Q
uk: Тема встановлена %Q в %Q

en: Topic was set by %Q
uk: Тема встановлена %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q on %Q
uk: Тема каналу 
    !c
    %Q
     установлена %Q в %Q

en: Topic for 
    !c
    %Q
     was set by %Q
uk: Тема каналу 
    !c
    %Q
     встановлена %Q

en: Channel mode for 
    !c
    %Q
     is %s
uk: Режим каналу 
    !c
    %Q
     - %s

en: User mode for 
    !n
    %Q
     is %s
uk: Режим каналу 
    !n
    %Q
     - %s

en: (Unknown)
uk: (Невідомий)

en: %Q for 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (set by %Q on %Q)
uk: %Q для 
    !c
    %Q
    : 
    !m-%c
    %Q
     (встановлено %Q з %Q)

en: Ban listing
uk: Список банів

en: End of channel %Q for 
    !c
    %Q
uk: Закінчення каналу %Q для 
    !c
    %Q

en: ban list
uk: список банів

en: invite list
uk: список запрошень

en: ban exception list
uk: список виключень із банів

en: owner list
uk: список власників

en: protected/admin list
uk: список захищених/адмінів

en: reop list
uk: список реопів

en: spam filter list
uk: список фільтрування спаму

en: Invite listing
uk: список запрошень

en: Ban exception listing
uk: Список виключень із банів

en: Owner listing
uk: Список власників

en: Admin/protected nicks listing
uk: Список ніків адмінів/захищених

en: Reop masks listing
uk: Список маск реопів

en: Spam filter listing
uk: Список фільтрування спаму

en: WHO entry for %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cChannel%c: 
    !c
    %Q
    , %cServer%c: 
    !s
    %Q
    , %cHops%c: %d, %cFlags%c: %Q, %cAway%c: %Q, %cReal name%c: %Q
uk: Відповідь WHO для %c
    !n
    %Q
    %c [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %cКанал%c: 
    !c
    %Q
    , %cСервер%c: 
    !s
    %Q
    , %cСтрибків%c: %d, %cПрапори%c: %Q, %cВідійшов%c: %Q, %cРеальне ім'я%c: %Q

en: End of WHO list for %Q
uk: Кінець WHO списку для %Q

en: The server is refusing all the login nicknames: giving up, you must send the nickname manually
uk: Сервер відхиляє вхід для всіх ніків: здаюсь, ви повинні послати нік вручну

en: Command syntax %Q: %Q
uk: Синтаксис команди %Q: %Q

en: Tip: %Q
uk: Підказка: %Q

en: End of help about %Q
uk: Кінець довідки про %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is away: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    %c відійшов: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
uk: %c
    !n
    %Q
    %c є %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    реальне ім'я %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c was %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c
uk: %c
    !n
    %Q
    %c був %c
    !n
    %Q
    !%Q@
    !h
    %Q
    %c

en: %c
    !n
    %Q
    %c's real name was: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    реальне ім'я %c було: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's channels: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    канали %c: %Q

en: Received a broken RPL_WHOISIDLE, can't evaluate the idle time
uk: Отриманий битий RPL_WHOISIDLE, не можу визначити час простою

en: %c
    !n
    %Q
    %c's idle time: %ud %uh %um %us
uk: %c
    !n
    %Q
    час простою %c: %uд %uгод %uхв %uс

en: %c
    !n
    %Q
    %c's signon time: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    час авторизації %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's server: 
    !s
    %Q
     - %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    сервер %c: 
    !s
    %Q
     - %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c is authenticated as %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    %c ідентифікований як: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's actual host: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    актуальний хост %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's info: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    інформація %c: %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS info from 
    !s
    %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    %c WHOIS інформація від 
    !s
    %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS info from 
    !s
    %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    %c WHOWAS інформація від 
    !s
    %Q

en: Can't evaluate creation time
uk: Не можу визначити час створення

en: Channel was created at %Q
uk: Канал створений %Q

en: Channel 
    !c
    %Q
     was created at %Q
uk: Канал 
    !c
    %Q
     створений %Q

en: USERHOST info: %Q
uk: Інформація USERHOST: %Q

en: Channel list begin: channel, users, topic
uk: Початок канального списку: канал, користувачі, тема

en: List: %Q
uk: Список: %Q

en: Link: %Q
uk: Посилання: %Q

en: [Leaving away status after %ud %uh %um %us]: %Q
uk: [Вихід зі статусу Відійшов після %uд %uгод %uхв %uс]: %Q

en: [Leaving away status]: %Q
uk: [Вихід зі статусу Відійшов]: %Q

en: Restoring pre-away nickname (%Q)
uk: Відновлення ніка (%Q)

en: [Entering away status]: %Q
uk: [Включення статусу Відійшов]: %Q

en: Setting away nickname (%Q)
uk: Установка ніка для режиму Відійшов (%Q)

en: %c
    !s
    %s
    %c's server info: %s
uk: %c
    !s
    %s
    інформація про сервер %c: %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's administrator is %s
uk: %c
    !s
    %s
    адміністратором %c є %s

en: %c
    !s
    %s
    %c's contact address is %s
uk: %c
    !s
    %s
    контактною адресою %c є %s

en: 
    !n
    %Q
     invited %Q into channel %Q
uk: 
    !n
    %Q
     запрошує %Q на канал %Q

en: %c
    !s
    %s
    %c's information:
uk: %c
    !s
    %s
    інформація про %c:

en: End of %c
    !s
    %s
    %c's information
uk: Кінець %c
    !s
    %s
    інформації %c

en: %c
    !s
    %s
    %c's time is %Q
uk: %c
    !s
    %s
    час %c - %Q

en: %Q: no such server
uk: %Q: немає такого сервера

en: %Q: no such channel
uk: %Q: немає такого каналу

en: Your encoding is now %Q
uk: Ваше поточне кодування тепер %Q

en: %c
    !n
    %Q
    %c's codepage is %Q: %Q
uk: %c
    !n
    %Q
    кодування %c - %Q: %Q

en: Your user mode is %s
uk: Ваш користувацький режим - %s

en: Authenticated as %Q
uk: Автентифікований як %Q

en: SASL authentication successful
uk: Успішна автентифікація SASL

en: Script
uk: Скрипт

en: said something recently
uk: недавно говорив

en: is talking
uk: говорить

en: and
uk: і

en: were talking recently
uk: недавно говорили

en: are talking
uk: говорять

en: Dead channel
uk: Канал мертвий

en: operator
uk: оператор

en: operators
uk: оператори

en: active user
uk: активний користувач

en: active users
uk: активні користувачі

en: hot user
uk: гарячий користувач

en: hot users
uk: гарячі користувачі

en: channel owner
uk: власник каналу

en: channel owners
uk: власники каналу

en: channel administrator
uk: адміністратор каналу

en: channel administrators
uk: адміністратори каналу

en: half-operator
uk: півоператор

en: half-operators
uk: півоператори

en: voiced user
uk: з голосом

en: voiced users
uk: з голосами

en: user-operator
uk: користувач-оператор

en: user-operators
uk: користувачі-оператори

en: user total
uk: користувач всього

en: users total
uk: користувачів усього

en: No activity
uk: Немає активності

en: Minimal activity
uk: Мінімальна активність

en: Very low activity
uk: Дуже низька активність

en: Might be low activity
uk: Можливо низька активність

en: Low activity
uk: Низька активність

en: Might be medium activity
uk: Можливо середня активність

en: Medium activity
uk: Середня активність

en: Might be high activity
uk: Можливо висока активність

en: High activity
uk: Висока активність

en: Might be very high activity
uk: Можливо дуже висока активність

en: Very high activity
uk: Дуже висока активність

en: Might be flooded with messages
uk: Можливо піддається флуду повідомленнями

en: Flooded with messages
uk: Флуд повідомленнями

en: human
uk: людина

en: [Dead channel]
uk: [Канал мертвий]

en:  on
uk:  на

en: Sent part request, waiting for reply...
uk: Запит PART відісланий, очікую відповіді...

en: Double-click to edit...
uk: Клацніть двічі для редагування...

en: Channel synchronized in %d.%d seconds
uk: Канал синхронізовано за %d.%d секунд

en: CONSOLE
uk: КОНСОЛЬ

en: Address:
uk: Адреса:

en: Current IRC URI
uk: Поточний IRC URI

en: Male
uk: Чоловік

en: Female
uk: Жінка

en: Registered as
uk: Зареєстрований як

en: You have just attempted to close a console window with an active connection inside.
    Are you sure you wish to terminate the connection?
uk: Ви намагаєтеся закрити консоль із активним з'єднанням.
    Хочете розірвати з'єднання?

en: &Yes
uk: &Так

en: &Always
uk: &Завжди

en: &No
uk: &Ні

en: You have just attempted to close the last console window.
    Are you sure you wish to quit KVIrc?
uk: Ви намагаєтеся закрити останнє вікно консолі.
    Хочете вийти з KVIrc?

en: Failed to load avatar with name "%Q" and local path "%Q"
uk: Помилка завантаження аватара з ім'ям "%Q" і локальним шляхом "%Q"

en: No connection
uk: Немає з'єднання

en: Connection in progress...
uk: З'єднуємося...

en: Login in progress...
uk: Вхід у мережу...

en: away
uk: відійшов

en: channel
uk: канал

en: channels
uk: канали

en: query
uk: приват

en: queries
uk: привати

en: Connected since
uk: Підключений з

en: Online for
uk: У мережі протягом

en: Server idle for
uk: На сервері відсутня активність протягом

en: Cryptography/text transformation
uk: Криптографічне/текстове перетворення

en: Enable encryption
uk: Включити шифрування

en: Encrypt key:
uk: Ключ для зашифровки:

en: Hex
uk: Шістнадцятковий

en: Enable decryption
uk: Включити дешифрування

en: Decrypt key:
uk: Ключ для розшифровки:

en: CTCP Page - KVIrc
uk: Сторінка CTCP - KVIrc

en: Close
uk: Закрити

en: You have been paged by
uk: Ви отримали повідомлення від

en: Debug Messages
uk: Налагоджувальні повідомлення

en: The file %1 already exists.<br>Do you wish to overwrite it?
uk: Файл %1 вже існує.<br>Хочете його переписати?

en: Builtin images
uk: Вбудовані картинки

en: Small icons
uk: Маленькі значки

en: Full path
uk: Повний шлях

en: Builtin $icon(%1) [index %2]
uk: Вбудований $значок(%1) [індекс %2]

en: directory
uk: каталог

en: pixels
uk: пікселів

en: bytes
uk: байт

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: line break
uk: розрив рядка

en: line breaks
uk: розриви рядка

en: &Undo
uk: &Повернути

en: &Redo
uk: &Повторити

en: Cu&t
uk: Ви&різати

en: &Copy
uk: &Копіювати

en: &Paste
uk: &Вставити

en: Paste &File
uk: Вставити &Файл

en: Stop Paste
uk: Зупинити вставку

en: Clear
uk: Очистити

en: Select All
uk: Вибрати всі

en: Insert Icon
uk: Вставити значок

en: %d matches: %Q
uk: %d співпадінь: %Q

en: No matches
uk: Немає співпадінь

en: Not connected
uk: Відключений

en: No IRC context
uk: Немає контексту IRC

en: Lag: ?.??
uk: Затримка: ?.??

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Choose Temporary Font...
uk: Виберіть тимчасовий шрифт...

en: Choose Temporary Background...
uk: Виберіть тимчасове тло...

en: Clear Buffer
uk: Очистити буфер

en: Choose Font
uk: Виберіть шрифт

en: Choose the background image...
uk: Виберіть фонове зображення...

en: Pos %1
uk: Позиція %1

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Looking up host %Q...
uk: Шукаю хост %Q...

en: Scroll up to read from the last read line
uk: Прокрутіть вгору щоб читати з останнього рядка

en: Click to open this link
uk: Клацніть щоб відкрити це посилання

en: Double-click to open this link
uk: Клацніть двічі щоб відкрити це посилання

en: Hostname
uk: Хост

en: No topic message has been received from the server yet
uk: Тема каналу поки що не отримана від сервера

en: ### Existing data buffer:
uk: ### Існуючий буфер даних:

en: ### End of existing data buffer.
uk: ### Кінець існуючого буфера даних.

en: &Next
uk: &Наступний

en: &Previous
uk: &Попередній

en: &Options
uk: П&араметри

en: Set &All
uk: Задати &всі

en: Set &None
uk: С&кинути всі

en: &Save As...
uk: З&берегти як...

en: Pattern:
uk: Схема:

en: Plain Text
uk: Звичайний текст

en: Wildcards
uk: Шаблони

en: RegExp
uk: РегВираз

en: Match:
uk: Співпадіння:

en: &Case sensitive
uk: &З урахуванням регістру

en: Can't open the filter file %s for reading.
uk: Не можу відкрити файл фільтру %s для читання.

en: Failed to write the filter file %Q (IO Error)
uk: Помилка запису у файл фільтру %Q (Помилка IO)

en: Can't open the filter file %Q for writing
uk: Не можу відкрити файл фільтру %Q для запису

en: Show %1
uk: Показати %1

en: Customize...
uk: Налаштувати...

en: Insert a nickname or a mask matching *!*@*
uk: Введіть нік або шаблон як *!*@*

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Mask
uk: Маска

en: Set by
uk: Встановлена

en: Set at
uk: Задано

en: Re&move
uk: &Видалити

en: &Add
uk: &Додати

en: Scri&pting
uk: С&ценарії

en: &Tools
uk: &Інструменти

en: &Settings
uk: &Параметри

en: &Window
uk: &Вікно

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Tip of the Day
uk: &Порада дня

en: About &KVIrc
uk: ПРО &KVIrc

en: KVIrc Home&page
uk: &Домашня сторінка KVIrc

en: Report a Bug / Propose Improvements
uk: Повідомити про баг / Внести пропозицію

en: Restore &Default Script...
uk: Відновити &стандартний сценарій...

en: &Other...
uk: &Інше...

en: Show &Icon Table
uk: Показати таблицю &значків

en: Open &Terminal
uk: Відкрити &термінал

en: &Apply
uk: &Застосувати

en: This option is also available as
uk: Ця опція також доступна як

en: , probably away
uk: , напевне відійшов

en: Common channels: %2
uk: Загальні канали: %2

en: No common channels
uk: Немає загальних каналів

en: [Dead query]
uk: [Мертвий приват]

en: The target of this query has changed from 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] to 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
uk: Ціль привату змінена з 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ] на 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: Common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q
uk: Загальні канали для 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]: %Q

en: No common channels for 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]
uk: Немає загальних каналів для 
    !n
    %Q
     [%Q@
    !h
    %Q
    ]

en: This query has no active targets, no message sent
uk: Цей приват не має активних цілей, повідомлення не відіслане

en: &Browse...
uk: &Огляд...

en: Unloadable
uk: Незавантажувальний

en: Choose a File - KVIrc
uk: Виберіть файл - KVIrc

en: Choose a Directory - KVIrc
uk: Виберіть каталог - KVIrc

en: A&dd
uk: &Додати

en: Choose Color
uk: Виберіть колір

en: Sample Text
uk: Зразок тексту

en: Foreground
uk: Передній план

en: Transparent
uk: Прозорість

en: Background
uk: Тло

en: Play
uk: Грати

en: Name
uk: Ім'я

en: Password
uk: Пароль

en: Remove %1
uk: Видалити %1

en: Add Applet
uk: Додати апплет

en: Drag the applet while holding the Shift or Ctrl key to move it to the desired position
uk: Перетягнути аплет можна при натиснутій клавіші Shift або Ctrl

en: Network
uk: Мережа

en: Server
uk: Сервер

en: Nickname
uk: Нік

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Local IP
uk: Локальна IP-адреса

en: Away
uk: Відійшов

en: Away Indicator
uk: Індикатор режиму "Відійшов"

en: Away since
uk: Відійшов з

en: Not away
uk: Режим Відійшов не включений

en: Lag measure not available yet
uk: Замір затримки поки недоступний

en: Lag meter engine disabled
uk: Замір затримки вимкнено

en: Lag Indicator
uk: Індикатор затримки

en: Format
uk: Формат

en: Simple Clock
uk: Простий Годинник

en: Show total connection time
uk: Показувати повний час у мережі

en: Connection Timer
uk: Таймер з'єднання

en: Check on startup
uk: Перевіряти при старті

en: Update Indicator
uk: Індикатор оновлення

en: Update missing
uk: Відсутнє оновлення

en: Update failed
uk: Оновлення не вдалось

en: The remote server replied with
uk: Віддалений сервер відповів

en: No updates found
uk: Оновлень не знайдено

en: New updates found
uk: Знайдено нові оновлення

en: Icon Size
uk: Розмір значків

en: Button Style
uk: Стиль кнопок

en: History
uk: Історія

en: Set on
uk: Встановлено

en: No topic is set
uk: Тема відсутня

en: Double-click to set...
uk: Клацніть двічі щпб задати...

en: Sort
uk: Сортування

en: Reverse Sort
uk: Зворотне сортування

en: %1 is an <b>IrcOp</b>
uk: %1 є <b>IrcOпом</b>

en: List of window types available in this release of KVIrc:
uk: Список типів вікон, доступних у цій версії KVIrc:

en: Use Default Encoding
uk: Використати стандартне кодування

en: Current:
uk: Поточний:

en: Standard
uk: Стандартно

en: Smart (Send Local)
uk: Розумно (відсилати локальне)

en: Smart (Send UTF-8)
uk: Розумно (відсилати UTF-8)

en: Starting last log
uk: Запуск останнього журналу

en: End of log
uk: Кінець журналу

en: Window List
uk: Список вікон

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: %cCore action: %Q
uk: %cДія ядра: %Q

en: %cUser action: %Q
uk: %cДія користувача: %Q

en: Label: %Q
uk: Мітка: %Q

en: Category: %Q
uk: Категорія: %Q

en: Description: %Q
uk: Опис: %Q

en: The action "%1" is disabled
uk: Дія "%1" вимкнена

en: Internal error: call a head-shrinker
uk: Внутрішня помилка: виклик обрізаного заголовку

en: The switch -l requires -c
uk: Ключ -l вимагає -c

en: The switch -s requires -w with a combination of flags 'c','x' and 'q'
uk: Ключ -s вимагає -w у сполученні із прапорами 'c','x' та 'q'

en: &OK
uk: &Гаразд

en: Can't set the current avatar to '%Q': failed to start the http transfer
uk: Неможливо встановити поточний аватар в '%Q': не можу відкрити HTTP з'єднання

en: Can't set the current avatar to '%Q': can't load the image
uk: Неможливо встановити поточний аватар в '%Q': помилка завантаження картинки

en: Invalid timeout specified, using default
uk: Невірно вказаний таймаут, використовую типовий

en: Added %d secs file offer for file %Q (%Q) and receiver %Q
uk: Додана пропозиція файлу на %d сек для файлу %Q (%Q) та отримувача %Q

en: Notifying avatar '%Q' to %Q
uk: Повідомлення про аватар '%Q' для %Q

en: The current window is not a channel
uk: Поточне вікно не є каналом

en: The specified window (%Q) is not a channel
uk: Задане вікно (%Q) не є каналом

en: &Join
uk: &Увійти

en: &Register
uk: &Зареєструвати

en: Clear Recent
uk: Очистити Недавні

en: Show this window after connecting
uk: Показати це вікно після з'єднання

en: Registered Channels
uk: Зареєстровані канали

en: Recent Channels
uk: Недавні канали

en: Current Network
uk: Поточна мережа

en: All Networks
uk: Всі мережі

en: Join
uk: Увійти

en: Delete
uk: Видалити

en: The config file '%Q' has been changed but is opened as read-only: changes will be lost
uk: Конфігураційний файл '%Q' змінений, але лише тільки для читання: зміни будуть втрачені

en: Unable to find the specified context
uk: Не можу знайти вказаний контекст

en: Unable to find the current context
uk: Не можу знайти поточний контекст

en: You specified a bad string for the parameter "type"
uk: Ви вказали невірний рядок для параметру "тип"

en: The specified context is disconnected
uk: Вказаний контекст від'єднаний

en: The current context is disconnected
uk: Поточний контекст від'єднаний

en: The specified context's socket is disconnected
uk: Вказаний сокет контексту від'єднаний

en: The current context's socket is disconnected
uk: Поточний сокет контексту від'єднаний

en: Unable to get SSL information: query not recognized
uk: Не можу отримати інформацію SSL: черга не розпізнана

en: Destination file exists: no copy made
uk: Файл призначення існує: копію не зроблено

en: Failed to copy from '%Q' to '%Q'
uk: Помилка копіювання '%Q' до '%Q'

en: Either the source doesn't exist or the destination can not be created
uk: Або джерело не існує, або призначення не може бути створене

en: Failed to write to file '%Q': the destination couldn't be opened
uk: Помилка запису у файл '%Q': файл не може бути відкритий

en: Missing data array
uk: Відсутній масив даних

en: Can't open file '%1' for writing
uk: Неможливо відкрити файл '%1' для запису

en: Error writing bytes to file '%1'
uk: Помилка при записі байтів до файлу '%1'

en: Destination file exists: file not renamed
uk: Файл призначення існує: файл не перейменований

en: Failed to rename '%Q' to '%Q'
uk: Помилка перейменування '%Q' на '%Q'

en: Failed to make the directory '%Q'
uk: Помилка при створенні каталогу '%Q'

en: Failed to remove the file '%Q'
uk: Помилка видалення файлу '%Q'

en: Failed to remove the directory '%Q'
uk: Помилка видалення каталогу '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for reading
uk: Не можу відкрити файл '%Q' для читання

en: Read error for file '%Q' (have been unable to read the requested size in 1000 retries)
uk: Помилка при читанні файлу '%Q' (неможливо прочитати після 1000 спроб)

en: Read error for file '%Q'
uk: Помилка при читанні файлу '%Q'

en: Can't open the file '%Q' for writing
uk: Неможливо відкрити файл '%Q' для запису

en: Can't read data from file
uk: Неможливо прочитати дані з файлу

en: '%Q' algorithm is not supported
uk: алгоритм '%Q' не підтримується

en: Unknown option '%1', defaulting to 'm'
uk: Невідома опція '%1', скидаю до 'm'

en: Query not found: %Q
uk: Запит не знайдений: %Q

en: Failed to initialize the Mircryption engine: %Q
uk: Не можу запустити Mircryption машину: %Q

en: Untitled
uk: Без назви

en: Show index
uk: Показати зміст

en: Refresh index
uk: Оновити зміст

en: Using a wildcard within phrases is not allowed.
uk: Використання регулярних виразів у фразах неприпустимо.

en: The closing quotation mark is missing.
uk: Пропущені закриваючі лапки.

en: Help Browser
uk: Браузер допомоги

en: Service startup (IPv4)
uk: Запуск служби (IPv4)

en: Empty request (EOT ?)
uk: Порожній запит (EOT ?)

en: Dropping connection (request too long)
uk: Скидаю з'єднання (запит надто довгий)

en: Timed out while waiting for the request : dropping connection
uk: Таймаут при очікуванні запиту : скидаю з'єднання

en: I/O Traffic Graph
uk: Графік I/O трафіку

en: Outgoing traffic
uk: Вихідний трафік

en: Incoming traffic
uk: Вхідний трафік

en: A really lame text transformation engine :D
uk: Дійсно ламерский текстовий перетворювач :D

en: A really lame text transformation engine: Light Version.
uk: Дійсно ламерский текстовий перетворювач: полегшена версія.

en: (None)
uk: (Нічого)

en: Sent links request, waiting for reply...
uk: Відісланий запит зв'язків серверів, очікую відповідь...

en: Connected to %1 (%2)
uk: Під'єднаний до %1 (%2)

en: Links for %1 [IRC Context %2]
uk: Посилання для %1 [IRC контекст %2]

en: Received end of links.
uk: Отриманий кінець посилань.

en: %1: Parent link %2
uk: %1: Батьківський зв'язок %2

en: %c%cLinks for %Q
uk: %c%cЗ'єднання для %Q

en: Total hosts listed
uk: Всього серверів у списку

en: Total hosts in the network
uk: Загальна кількість серверів у мережі

en: Wildcard servers (hubs?): %d
uk: Некеровані сервери (хаби?): %d

en: Direct links: %d (~%d.%d %)
uk: Прямі з'єднання: %d (~%d.%d %)

en: Close links (1 <= hops <= 3): %d (~%d.%d %)
uk: Близькі сервери (1 <= стрибків <= 3): %d (~%d.%d %)

en: Mid-range links (4 <= hops <= 6): %d (~%d.%d %)
uk: Сервери середньої дальності (4 <= стрибків <= 6): %d (~%d.%d %)

en: Distant links (7 <= hops): %d (~%d.%d %)
uk: Далекі сервери (7 <= стрибків): %d (~%d.%d %)

en: Broken (unknown) links: %d
uk: Биті (невідомі) з'єднання: %d

en: Maximum links per host: %d [%s]
uk: Макс. к-сть посилань на хост: %d [%s]

en: Total links: %d
uk: Усього з'єднань: %d

en: Maximum hops: %d [%s]
uk: Максимум стрибків: %d [%s]

en: Average hops: ~%d.%d
uk: Середня кількість стрибків: ~%d.%d

en: Reset
uk: Скинути

en: Processing link: %s
uk: Обробка з'єднання: %s

en: Broken message syntax, can't extract hops number, assuming 0
uk: Битий синтаксис повідомлення, неможливо витягти кількість стрибків, приймаю 0

en: Link
uk: Зв'язок

en: Hops
uk: Стрибки

en: Description
uk: Опис

en: Stop list download
uk: Зупинити завантаження списку

en: Users
uk: Користувачі

en: Topic
uk: Тема

en: Stopping the list download...
uk: Зупиняю завантаження списку..

en: Channel List [IRC Context %1]
uk: Список каналів [IRC Контекст %1]

en: Channel list for %1 - %2
uk: Список каналів для %1 - %2

en: Channel list
uk: Список каналів

en: Configuration files (*.kvc)
uk: Файл конфігурації (*.kvc)

en: Channels list download finished
uk: Завершене завантаження списку каналів

en: Processing list: %Q
uk: Обробка списку: %Q

en: List window already open for this IRC context
uk: Вікно списку вже відкрито для цього контексту IRC

en: %1 doesn't look like a servers.ini file.
    Import failed.
uk: %1 не схожий на файл servers.ini.
    Імпорт не виконаний.

en: URL Selection
uk: Вибір URL

en: Please wait while the list is being downloaded
uk: Будь ласка почекайте поки список завантажиться

en: List Download
uk: Завантаження списку

en: Failed to start the server list transfer :(
uk: Не можу почати передачу списку серверів :(

en: %1 servers imported successfully
uk: %1 серверів імпортовано успішно

en: No servers imported
uk: Сервери не імпортовані

en: Import from servers.ini
uk: Імпорт із servers.ini

en: Import from http://www.mirc.co.uk/servers.ini
uk: Імпорт із http://www.mirc.co.uk/servers.ini

en: Global idle timer must be started before using $my.globalIdle function
uk: Загальний таймер простою повинен бути запущений перед використанням функції $my.globalIdle

en: Text
uk: Текст

en: Emoticon
uk: Емоційка

en: Unsupported direction
uk: Непідтримувана директива

en: Unsupported key length
uk: Непідтримувана довжина ключа

en: Bad key data
uk: Дані ключа непридатні

en: Engine not initialized
uk: Машина не ініціалізована

en: Invalid direction for this engine
uk: Недійсна директива машини

en: Data buffer too long
uk: Буфер даних занадто великий

en: The message is not a hexadecimal string: this is not my stuff
uk: Повідомлення не є шістнадцятковим рядком: це не мої дані

en: The message is not a base64 string: this is not my stuff
uk: Повідомлення не є base64-рядком: це не мої дані

en: The message doesn't seem to be encoded with CBC Mircryption
uk: Це повідомлення схоже не зашифроване CBC Mircryption

en: hexadecimal
uk: шістнадцятковий

en: The simple Caesar-cypher encryption that replaces each letter with the one 13 places forward or back along the alphabet; it is used to enclose the text in a sealed wrapper that the reader must choose to open - e.g. for posting things that might offend some readers, or spoilers.
uk: Просте кодування Цезаря, яке замінює кожну букву зміщеною на 13 позицій вперед або назад уздовж алфавіту; використовується щоб включити текст в запечатану обгортку, яку читач повинен захотіти відкрити - напр. для введення речей, які, можливо, образять деяких читачів.

en: < &Back
uk: < &Назад

en: &Next >
uk: &Далі >

en: <p><h2>Welcome :)</h2>This is your first time running this version of KVIrc.<br>This wizard will guide you through the few steps required to complete the setup.<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, no worries. You will have a chance to preserve the old configuration.</p><p>Click "<b>Next</b>" to proceed.</p>
uk: <p><h2>Ласкаво просимо :)</h2>Це ваш перший запуск цієї версії KVIrc.<br>Майстер проведе вас через кілька кроків, необхідних для завершення встановлення.<br><br>Якщо у вас встановлена попередня версія KVIrc, не турбуйтеся. У вас буде можливість зберегти попередню конфігурацію.</p><p>Клацніть "<b>Далі</b>" для продовження.</p>

en: Welcome to KVIrc
uk: Ласкаво просимо в KVIrc

en: <p>All of the files in this distribution are covered by the GPL. In human terms this can be read as follows:<br><ul><li><b>KVIrc is free</b>, use it, have fun! <b>:)</b></li><li>If you use <b>any</b> part of KVIrc in your own project, you <b>must</b> release that project under the same license.</li></ul></p><p>The "legalese" version of the license is shown in the box below.</p>
uk: <p>Всі файли цього додатка випущені під ліцензією GPL. Простіше кажучи це означає наступне:<br><ul><li><b>KVIrc є вільним ПЗ</b>, використовуйте його собі на втіху! <b>:)</b></li><li>Якщо ви будете використовувати <b>будь-які</b> частини KVIrc у вашому проекті, ви <b>зобов'язані</b> випустити проект під цією же ліцензією.</li></ul></p><p>"Legalese" версія ліцензії показана внизу.</p>

en: Dreaded License Agreement
uk: Жахлива ліцензійна угода

en: <p>Please choose a folder for KVIrc to store its settings and other data, and another for downloaded files. Make sure that you have permission to write to both folders.<br><br>The suggested locations are fine in most cases. If you don't know what this is about, just click "<b>Next</b>".<br><br>If you had a previous version of KVIrc installed, you can choose the existing directory for the settings, and your configuration will be preserved.</p>
uk: <p>Будь ласка виберіть теку у якій KVirc буде зберігати налаштування й дані, а також теку для завантажених файлів. Переконаєтеся, що у вас є доступ на запис в обидва каталоги.<br><br>Запропоновані варіанти підходять для більшості випадків, тому якщо ви сумніваєтеся, просто клацніть "<b>Далі</b>".<br><br>Якщо у вас була встановлена попередня версія KVIrc, ви можете вибрати існуючий каталог налаштувань, і ваша конфігурація буде збережена.</p>

en: Store configuration in folder
uk: Зберігати конфігурацію в теці

en: Use settings folder from previous installation
uk: Використати вже існуючу теку

en: Use new settings folder
uk: Нова тека налаштувань

en: Settings folder:
uk: Тека налаштувань:

en: Download files to folder:
uk: Завантажувати файли в теку:

en: All settings in shared program folder (portable)
uk: Усі параметри в теці програми тека (переносний)

en: Application Folders
uk: Теки програми

en: Nickname:
uk: Нік:

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
uk: Це поле не обов'язкове й буде використане в CTCP USERINFO відповіді.

en: Profile
uk: Профіль

en: Real name:
uk: Справжнє ім'я:

en: Age:
uk: Вік:

en: Unspecified
uk: Не зазначено

en: Gender:
uk: Стать:

en: Location:
uk: Розміщення:

en: Languages:
uk: Мови:

en: Identity
uk: Ідентифікація

en: &Fancy Theme
uk: &Фантастична тема

en: &Minimalist Theme
uk: &Мінімалістична тема

en: &Don't apply any theme
uk: &Не застосовувати жодної теми

en: Default Theme
uk: Типова тема

en: <p>Here you can choose how much KVIrc will integrate with your system.<br><br>The default settings are fine for most users so if you're in doubt just click "<b>Finish</b>" to continue.</p>
uk: <p>Тут ви можете вибрати наскільки KVIrc інтегрується з вашою системою.<br><br>Типові значення підходять для більшості користувачів тому якщо ви сумніваєтесь клацніть "<b>Готово</b>" для продовження.</p>

en: Desktop Integration
uk: Інтеграція в інтерфейс

en: Create desktop shortcut
uk: Створити ярлик на робочому столі

en: Import server list from mIRC
uk: Імпортувати список серверів з mIRC

en: Choose a Configuration Folder - KVIrc Setup
uk: Виберіть каталог конфігурації - Встановлення KVIrc

en: Choose a Download Folder - KVIrc Setup
uk: Виберіть теку для завантажень - Встановлення KVIrc

en: Sound file '%Q' not found
uk: Звуковий файл '%Q' не знайдений

en: Unable to play sound '%Q'
uk: Не можу відтворити звук '%Q'

en: Sorry, I can't find a sound system to use on this machine
uk: Вибачте, я не знайшов звукову систему, яку можна було б використати

en: Sound system detected to: %s
uk: Виявлена звукова система: %s

en: Socket Spy [IRC Context %1]
uk: Сокет агент [IRC Контекст %1]

en: Socket open
uk: Сокет відкритий

en: Socket closed
uk: Сокет закритий

en: Window with ID '%Q' not found
uk: Вікно з ID '%Q' не знайдено

en: The specified window (%Q) is not a channel/query/DCC chat
uk: Задане вікно (%Q) не є каналом/приватом/DCC чатом

en: File not found or empty
uk: Файл не знайдений або порожній

en: I can't open that file
uk: Я не можу відкрити цей файл

en: Could not paste file
uk: Не можу вставити файл

en: Slow-paste ID:%d Window:%Q
uk: Повільна вставка ID:%d Вікно:%Q

en: %Q algorithm is not supported
uk: алгоритм %Q не підтримується

en: Invalid argument for ?d escape sequence, 0 assumed
uk: Невірний параметр для зворотнього виразу ?d, припускаю 0

en: Missing argument for ?d escape sequence, 0 assumed
uk: Відсутній параметр для зворотнього виразу ?d, припускаю 0

en: Invalid argument for ?u escape sequence, 0 assumed
uk: Невірний параметр для зворотнього виразу ?u, припускаю 0

en: Missing argument for ?u escape sequence, 0 assumed
uk: Відсутній параметр для зворотнього виразу ?u, припускаю 0

en: Invalid argument for ?x escape sequence, 0 assumed
uk: Невірний параметр для зворотнього виразу ?x, припускаю 0

en: Missing argument for ?x escape sequence, 0 assumed
uk: Відсутній параметр для зворотнього виразу ?x, припускаю 0

en: Invalid argument for ?X escape sequence, 0 assumed
uk: Невірний параметр для зворотнього виразу ?X, припускаю 0

en: Missing argument for ?X escape sequence, 0 assumed
uk: Відсутній параметр для зворотнього виразу ?X, припускаю 0

en: Invalid argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
uk: Невірний параметр для зворотнього виразу з плаваючою точкою, припускаю 0.0

en: Missing argument for a floating point escape sequence, 0.0 assumed
uk: Відсутній параметр для зворотнього виразу з плаваючою точкою, припускаю 0.0

en: No certificate specified and no private key certificate defined in KVIrc options.
uk: Не вказаний сертифікат і не заданий сертифікат приватного ключа в опціях KVIrc.

en: File I/O error while trying to use the private key file %s
uk: Помика I/O файлу при спробі використання файлу приватного ключа %s

en: KVIrc is compiled without OpenSSL support.
uk: KVIrc зібраний без підтримки OpenSSL.

en: No certificate specified and no public key certificate defined in KVIrc options.
uk: Не вказаний сертифікат і не заданий сертифікат публічного ключа в опціях KVIrc.

en: Plugin not found. Please check the plugin-name and path.
uk: Плагін не знайдено. Перевірте назву плагіну і шлях.

en: Error while loading plugin.
uk: Помилка завантаження плагіну.

en: No DBus type specified
uk: Тип DBus не вказано

en: The specified parameter is not an integer
uk: Заданий аргумент не є цілим числом

en: No command specified
uk: Команда не вказана

en: Failed to start the terminal program
uk: Не вдалось запустити консольну програму

en: Can't create the terminal emulation part
uk: Не можу створити емулятор терміналу

en: Terminal
uk: Термінал

en: Show at startup
uk: Показувати при запуску

en: <b>Can't find any tip... :(</b>
uk: <b>Не можу знайти жодної поради... :(</b>

en: Current window is not a channel
uk: Поточне вікно не є каналом

en: The specified toolbar doesn't exist
uk: Обрана панель інструментів не існує

en: No action name/index specified
uk: Не задане назва/номер дії

en: The action parameter didn't evaluate to an index
uk: Параметр дії не є індексом

en: The action "%Q" doesn't exist
uk: Дія "%Q" не існує

en: Context
uk: Контекст

en: &Configure KVIrc...
uk: &Налаштувати KVirc...

en: &About KVIrc
uk: &Про KVIrc

en: &Quit
uk: &Вихід

en: Nothing is happening...
uk: Нічого не відбувається...

en: Just idling...
uk: Звичайне простоювання...

en: Dum de dum de dum...
uk: Там тарам там тарам бум...

en: Umpf!
uk: Ай-ай-ай!

en: Silence speaking
uk: Тиха розмова

en: Are ya here?
uk: Ти тут?

en: The world has stopped?
uk: Невже світ зупинився?

en: Everything is all right
uk: Все добре

en: It's so cold here...
uk: Як тут холодно...

en: Just vegetating
uk: Просто планктон

en: Seems like the world has stopped spinning
uk: Здається земля зупинилась

en: This silence is freaking me out!
uk: Ця тиша мене дратує!

en: Mieeeeeowww!
uk: Егегеееей!

en: idle idle idle idle!
uk: ледарюю!

en: Hide Window
uk: Сховати вікно

en: Show Window
uk: Показати вікно

en: Back on %1
uk: Повернутись на %1

en: Away on %1
uk: Відійшов на %1

en: Window
uk: Вікно

en: Count
uk: Рахунок

en: Timestamp
uk: Оцінка часу

en: &Remove
uk: &Видалити

en: &Say to Window
uk: Вікно &розмови

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Window not found.
uk: Вікно не знайдене.

en: Save URL list on module unload
uk: Зберегти список URL при вивантаженні модуля

en: Save columns width on URL list close
uk: Зберегти ширину стовпчиків при закритті списку URL

en: &Cancel
uk: С&касувати

en: Enable URL ban list
uk: Ввімкнути бан-список URL

en: &Add Ban
uk: &Додати бан

en: &Remove Selected
uk: &Видалити обране

en: Window type or 'all' expected as first parameter
uk: Як перший аргумент очікується тип вікна або 'all'

en: The specified IRC context is not valid: creating a context free window
uk: Зазначений IRC контекст недійсний: створюється вільне контекстне вікно

en: Window doesn't have input widget
uk: Вікно не має віджета вводу

en: Both -n and -m switches specified, -n takes precedence
uk: Вказані прапори -m і -n, прапор -n має пріоритет

en: Unknown engine error
uk: Невідома помилка машини

en: This executable has been compiled without crypt support
uk: Ця версія програми зібрана без підтримки шифрування
