KVIrc - en to it translation catalogue (273 entries)

en: Name:
it: Nome:

en: Internal unique name for the action
it: Nome interno univoco per l'azione

en: Label:
it: Etichetta:

en: Visible name for this action.<br>This string will be displayed to the user so it is a good idea to use $tr() here
it: Nome visibile per questa azione.<br>Questa stringa verrà mostrata all'utente quindi è una buona idea usare $tr() qui

en: Action code
it: Codice Azione

en: Code
it: Codice

en: Category:
it: Categoria:

en: Choose the category that best fits for this action
it: Scegli la categoria che meglio descrive questa azione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Visible short description for this action.<br>This string will be displayed to the user so it is a good idea to use $tr() here
it: Breve descrizione visibile per questa azione.<br>Questa stringa verrà mostrata all'utente quindi è una buona idea usare $tr() qui

en: Small icon:
it: Icona piccola:

en: The small icon associated to this action.<br>It will appear at least in the popup menus when this action is inserted.<br>It has to be 16x16 pixels.
it: L'icona piccola associata a questa azione.<br>Apparirà nei menu popup quando questa azione verrà inserita.<br>Deve essere di 16x16 pixel.

en: Big icon:
it: Icona grande:

en: The big icon associated to this action.<br>It will appear at least in the toolbar buttons when this action is inserted.<br>It has to be 32x32 pixels.
it: L'icona grande associata a questa azione.<br>Apparirà nei pulsanti della toolbar quando questa azione verrà inserita.<br>Deve essere di 32x32 pixel.

en: Key sequence:
it: Combinazione di tasti:

en: Optional keyboard sequence that will activate this action.<br>The sequence has to be expressed as a string of up to four key codes separated by commas eventually combined with the modifiers "Ctrl", "Shift", "Alt" and "Meta".<br>Examples of such sequences are "Ctrl+X", "Ctrl+Alt+Z", "Ctrl+X,Ctrl+C".
it: Combinazione di tasti opzionale per abilitare questa azione.<br>La combinazione deve essere espressa come stringa di massimo 4 tasti separati da virgole eventualmente combinati coi modificatori "Ctrl", "Shift", "Alt" e "Meta".<br>Esempi di queste combinazioni sono "Ctrl+X", "Ctrl+Alt+Z", "Ctrl+X,Ctrl+C" ...

en: Properties
it: Proprietà

en: Needs IRC context
it: Nessun contesto IRC

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window belongs to an IRC context
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva appartiene a un contesto IRC

en: Needs IRC connection
it: Serve una connessione IRC

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window has an active IRC connection
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva ha una connessione IRC attiva

en: Enable at login
it: Abilita al login

en: Check this option if this action should be enabled also during the login operations. i.e. when the logical IRC connection hasn't been established yet.
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata anche durante le operazioni di login, ovvero quando la connessione IRC non è ancora completamente stabilita

en: Enable only in specified windows
it: Abilita solo nelle finestre specificate

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window is of a specified type
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata la finestra attiva è di un tipo specificato

en: Enable in console windows
it: Abilita nelle finestre delle console

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window is a console
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva è una console

en: Only if there are selected users
it: Solo se ci sono utenti selezionati

en: This will enable the action only if there are selected users in the active window
it: Questo abiliterà l'azione solo se ci sono utenti selezionati nella finestra attiva

en: Enable in channel windows
it: Abilita nelle finestre dei canali

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window is a channel
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva è un canale

en: Enable in query windows
it: Abilita nelle finestre query

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window is a query
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva è una query

en: Enable in DCC chat windows
it: Abilita nelle finestre DCC chat

en: Check this option if this action should be enabled only when the active window is a DCC chat
it: Spunta questa opzione se questa azione dovrebbe essere abilitata solo quando la finestra attiva è una DCC chat

en: Flags
it: Parametri

en: Action
it: Azione

en: New Action
it: Nuova azione

en: Delete Actions
it: Cancella le azioni

en: Export Actions...
it: Esporta azioni...

en: Choose a Filename - KVIrc
it: Scegli un Nome - KVIrc

en: Writing to File Failed - KVIrc
it: Scrittura su file fallita - KVIrc

en: Unable to write to the actions file.
it: Impossibile scrivere sul file delle azioni.

en: My Action
it: Mia Azione

en: Put here a short description of your action
it: Inserisci una breve descrizione della tua azione

en: Action Editor
it: Editor Azione

en: Apply
it: Applica

en: Cancel
it: Annulla

en: &Export All to...
it: &Esporta tutto su...

en: No item selected
it: Nessun elemento selezionato

en: Rename
it: Rinomina

en: Edit the alias or namespace name
it: Modifica il nome dell'alias o del namespace

en: Confirm Overwriting Current - KVIrc
it: Conferma sovrascrittura attuale - KVIrc

en: An external script has changed the alias you are currently editing. Do you want to accept the external changes?
it: Uno script esterno ha cambiato l'alias mentre lo stavi modificando. Vuoi accettare i cambiamenti esterni?

en: Enter a New Name - KVIrc
it: Inserisci un nuovo nome - KVIrc

en: Please enter the new name for the alias.
it: Inserisci il nuovo nome per l'alias

en: Please enter the new name for the namespace.
it: Inserisci il nuovo nome per il namespace

en: Name Already Exists - KVIrc
it: Nome già esistente - KVIrc

en: This name is already in use. Please choose another one.
it: Questo nome è già in uso. Scegline un altro.

en: Add Alias
it: Aggiungi Alias

en: Add Namespace
it: Aggiungi Namespace

en: Remove Selected
it: Rimuovi selezionato

en: Export Selected...
it: Esporta la selezione...

en: Export Selected into Single Files...
it: Esporta la selezione in file singoli...

en: Export All...
it: Esporta tutto...

en: Find in Aliases...
it: Cerca negli Alias...

en: Collapse All Namespaces
it: Collassa Tutti I Namespace

en: Find in Aliases
it: Cerca negli Alias

en: Please enter the text to be searched for. The matching aliases will be highlighted.
it: Inserisci il testo da cercare. Gli alias che lo contengono saranno evidenziati.

en: Warning While Exporting - KVIrc
it: Problema durante l'esportazione - KVIrc

en: Must select an entry from the list to export!
it: Devi selezionare una voce dalla lista per esportarla!

en: Choose a Directory - KVIrc
it: Scegli una Directory - KVIrc

en: Confirm Replacing File - KVIrc
it: Conferma sostituzione file - KVIrc

en: The file "%1" exists. Do you want to replace it?
it: Il file "%1" esiste. Vuoi sovrascriverlo?

en: Yes
it: Sì

en: Yes to All
it: Sì a Tutti

en: The exported file could be empty: cowardly refusing to write it.
it: Il file esportato sarà vuoto: mi rifiuto di scriverlo

en: Unable to write to the aliases file.
it: Impossibile scrivere il file dell'alias.

en: Do you really want to remove the alias "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare l'alias "%1" ?

en: Do you really want to remove the namespace "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare il namespace "%1" ?

en: Please note that all the child items will be deleted too.
it: Tieni presente che anche tutti gli elementi figli saranno cancellati.

en: Confirm Removing Item - KVIrc
it: Conferma rimozione file - KVIrc

en: Invalid or Missing Name - KVIrc
it: Nome mancante o non valido - KVIrc

en: You must specify a valid name for the alias.
it: Devi specificare un nome valido per l'alias.

en: Invalid Name - KVIrc
it: Nome non valido - KVIrc

en: Aliases names can contain only letters, digits, underscores and '::' namespace separators.
it: I nomi degli alias possono contenere solo lettere, numeri, trattini bassi e separatori di namespace '::'.

en: Stray ':' character in alias name: did you mean ...<namespace>::<name>?
it: Carattere vagante ':' nel nome dell'alias: forse intendevi ...<namespace>::<nome>?

en: Found an empty namespace in alias name.
it: Trovato un namespace vuoto nel nome dell'alias.

en: You must specify a valid name for the namespace.
it: Devi specificare un nome valido per il namespace.

en: Namespace names can contain only letters, digits, underscores and '::' namespace separators.
it: I nomi dei namespace possono contenere solo lettere, numeri, trattini bassi e separatori di namespace '::'.

en: Stray ':' character in namespace name: did you mean... <namespace>::<name>?
it: Carattere vagante ':' nel nome del namespace: forse intendevi ...<namespace>::<name>?

en: Found an empty namespace in namespace name.
it: Trovato un namespace vuoto nel nome del namespace.

en: Enter a Filename - KVIrc
it: Inserisci un nome per il file - KVIrc

en: Alias Editor
it: Editor Alias

en: &Apply
it: &Applica

en: Class
it: Classe

en: Edit the class or namespace name
it: Modifica il nome della classe o del namespace

en: Edit the function member name
it: Modifica il nome della funzione membro

en: This function name is already in use. Please choose another one.
it: Questo nome di funzione è già in uso. Scegline un altro.

en: This class name is already in use. Please choose another one.
it: Questo nome di classe è già in uso. Scegline un altro.

en: This namespace name is already in use. Please choose another one.
it: Questo nome di namespace è già in uso. Scegline un altro.

en: inherits from class
it: eredita dalla classe

en: Member Function
it: Funzione membro

en: Reminder text.
it: Parametri:

en: Add Class
it: Aggiungi Classe

en: Add Member Function
it: Aggiungi funzione membro

en: Export Selected in Single Files...
it: Esporta la selezione in singoli file...

en: Find in Classes...
it: Cerca nelle classi...

en: Collapse All Items
it: Collassa tutte le voci

en: Find In Classes
it: Cerca nelle classi

en: Please enter the text to be searched for. The matching function will be highlighted.
it: Inserisci il testo da cercare. Le funzioni che lo contengono saranno evidenziate.

en: The exported class file could be empty: cowardly refusing to write it
it: La classe esportata sarà vuota: mi rifiuto di scriverla

en: Write to Classes File Failed - KVIrc
it: Scrittura su file delle classi fallita - KVIrc

en: Unable to write to the classes file.
it: Impossibile scrivere il file delle classi.

en: Do you really want to remove the class "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare la classe "%1" ?

en: Please note that all the child classes/functions will also be deleted.
it: Tieni presente che anche tutte le classi/funzioni figlie saranno cancellate.

en: Do you really want to remove the function "%1"?
it: Vuoi davvero eliminare la funzione "%1" ?

en: Stray ':' character in namespace name: did you mean ...<namespace>::<name>?
it: Carattere vagante ':' nel nome del namespace: forse intendevi ...<namespace>::<name>?

en: Please enter the name for the new namespace.
it: Inserisci il nome per il nuovo namespace.

en: Unable to compile class:
it: Impossibile compilare la classe:

en: These inherited classes will be not compiled too:
it: Queste classi ereditate non verranno compilate:

en: Compilation Error - KVIrc
it: Errore di compilazione - KVIrc

en: Class Editor
it: Editor Classi

en: &Build
it: &Compila

en: &Save
it: &Salva

en: Close
it: Chiudi

en: Please enter the name for the class:
it: Inserisci il nome per la classe:

en: Class names can contain only letters, digits and underscores
it: I nomi delle classi possono contenere solo lettere, numeri e trattini bassi

en: In rename mode class names can contain only letters, digits and underscores and namespaces :: separator
it: Durante la rinominazione di una classe il nome può contenere solo lettere, numeri, trattini bassi e separatori di namespace '::'

en: Inherits class:
it: Eredita classe:

en: &Rename Class
it: &Rinomina Classe

en: &Create Class
it: &Crea Classe

en: &Cancel
it: Annulla

en: Please enter the name for the member function:
it: Inserisci il nome per la funzione membro:

en: Function names can contain only letters, digits and underscores
it: I nomi delle funzioni possono contenere solo lettere, numeri e trattini bassi

en: Please enter the optional reminder string for the member function:
it: Inserisci la stringa opzionale per i parametri della funzione membro:

en: Set as <b>Internal</b> Function:
it: Imposta come funzione <b>Interna</b>:

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Rename
it: &Rinomina

en: &Execute
it: Esegui

en: Params:
it: Parametri:

en: Here you can specify a semicolon-separated list of parameters that will be available in the code as $0, $1, $2, ..
it: Qui puoi specificare una lista di parametri separati da punto e virgola che saranno disponibili nel codice come $0, $1, $2, ...

en: Script Tester
it: Tester di Script

en: Context Sensitive Help
it: Aiuto contestuale

en: &Replace
it: Sostituisci

en: Find & Replace
it: Cerca & Sostituisci

en: Editor Configuration - KVIrc
it: Configurazione dell'editor - KVIrc

en: Font:
it: Carattere:

en: Colors
it: Colori

en: Background:
it: Sfondo:

en: Normal text:
it: Testo normale:

en: Brackets:
it: Parentesi graffe:

en: Comments:
it: Commenti:

en: Functions:
it: Funzioni:

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Variables:
it: Variabili:

en: Punctuation:
it: Punteggiatura:

en: Find:
it: Cerca:

en: Options
it: Opzioni

en: &Open...
it: &Apri...

en: &Save As...
it: &Salva con nome...

en: &Configure Editor...
it: &Configura editor...

en: &Find
it: &Cerca

en: Line: %1 Col: %2
it: Riga: %1 Col: %2

en: Can't open file %1 for writing.
it: Impossibile aprire il file %1 in scrittura.

en: Select a File - KVIrc
it: Scegli un file - KVIrc

en: Opening File Failed - KVIrc
it: Apertura file fallita - KVIrc

en: Can't open file %1 for reading.
it: Impossibile aprire il file %1 in lettura.

en: Word to find:
it: Parola da trovare:

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: &Replace in all editor's items
it: Sostituisci in tutti gli elementi dell'editor

en: E&nabled
it: Attivato

en: Edit the event handler name.
it: Modifica il nome del gestore dell'evento.

en: Event
it: Evento

en: &Enable Handler
it: Abilita gestore

en: &Disable Handler
it: &Disabilita gestore

en: Re&move Handler
it: Rimuovi gestore

en: &Export Handler to...
it: &Esporta gestore su...

en: &New Handler
it: &Nuovo gestore

en: unnamed
it: senza nome

en: default
it: predefinito

en: None
it: Nessuno

en: 
    
    Event:
    %1
    
    Parameters:
    %2
it: 
    
    Evento:
    %1
    
    Parametri:
    %2

en: Unable to write to the events file.
it: Impossibile scrivere sul file degli eventi.

en: Writing to File Failed
it: Scrittura su file fallita

en: Event Editor
it: Editor Eventi

en: Item
it: Elemento

en: Submenu
it: Sottomenu

en: External Menu
it: Menu Esterno

en: Separator
it: Separatore

en: Label
it: Etichetta

en: ### Epilogue ###
it: ### Epilogo ###

en: Epilogue
it: Epilogo

en: ### Prologue ###
it: ### Prologo ###

en: Prologue
it: Prologo

en: Popup name
it: Nome popup

en: Test
it: Prova

en: Type
it: Tipo

en: Text:
it: Testo:

en: <b>Visible text</b><br>May contain identifiers that will be evaluated at popup call time.<br>For labels, this text can contain also limited HTML tags.
it: <b>Testo visibile</b><br>Può contenere identificatori che verranno valutati alla chiamata del popup.<br>Per le etichette, questo testo può contenere anche un set limitato di tag HTML.

en: Condition:
it: Condizione:

en: <b>Boolean condition</b><br>Will be evaluated at popup call time in order to decide if this entry has to be shown.<br>An empty condition evaluates to true.
it: <b>Condizione Booleana</b><br>Verrà valutata alla chiamata del popup per decidere se questa voce va mostrata.<br>Una condizione vuota viene valutata come vera.

en: Icon:
it: Icona:

en: <b>Icon identifier</b><br>May be an internal icon ID, an absolute path or a relative path.<br>Portable scripts should never use absolute paths.
it: <b>Identificatore Icona</b><br>Può essere un ID icona interna, un percorso assoluto o relativo.<br>Script portabili non dovrebbero mai usare percorsi assoluti.

en: External menu:
it: Menu esterno:

en: <b>External menu name</b><br>This allows one to nest externally defined popup menus. The popup menu with the specified name will be looked up at menu setup time.
it: <b>Nome del menu esterno</b><br>Questo permette di innestare un popup definito esternamente. Il popup col nome specificato sarà cercato all'avvio del menu.

en: Item ID:
it: ID elemento:

en: <b>Item ID</b><br>This will allow you to use delpopupitem later.
it: <b>ID Elemento</b><br>Questo ti permetterà di usare delpopupitem in seguito.

en: New Separator Below
it: Nuovo Separatore Sotto

en: New Separator Above
it: Nuovo Separatore Sopra

en: New Separator Inside
it: Nuovo Separatore Dentro

en: New Label Below
it: Nuova Etichetta Sotto

en: New Label Above
it: Nuova Etichetta Sopra

en: New Label Inside
it: Nuova Etichetta Dentro

en: New Item Below
it: Nuovo Elemento Sotto

en: New Item Above
it: Nuovo Elemento Sopra

en: New Item Inside
it: Nuovo Elemento Dentro

en: New Menu Below
it: Nuovo Menu Sotto

en: New Menu Above
it: Nuovo Menu Sopra

en: New Menu Inside
it: Nuovo Menu Dentro

en: New External Menu Below
it: Nuovo Menu Esterno Sotto

en: New External Menu Above
it: Nuovo Menu Esterno Sopra

en: New External Menu Inside
it: Nuovo Menu Esterno Dentro

en: Cu&t
it: Taglia

en: &Copy
it: &Copia

en: Re&move
it: Ri&muovi

en: &Paste Below
it: Incolla Sotto

en: Paste Above
it: Incolla Sopra

en: Paste Inside
it: Incolla Dentro

en: New Menu Prologue
it: Nuovo Prologo Menu

en: New Menu Epilogue
it: Nuovo Epilogo Menu

en: &Export Selected to...
it: &Esporta Selezione su...

en: An external script has changed the popup you are currently editing. Do you want to accept the external changes?
it: Uno script esterno ha cambiato il popup che stavi modificando. Vuoi accettare i cambiamenti esterni?

en: &New Popup
it: &Nuovo popup

en: Re&move Popup
it: Rimuovi popup

en: &Export Popup to...
it: &Esporta popup su...

en: Unable to write to the popups file.
it: Impossibile scrivere sul file dei popup.

en: Popup Editor
it: Editor Popup

en: RAW Event
it: Evento RAW

en: Edit the RAW event handler name.
it: Modifica il nome del gestore dell'evento RAW.

en: &Add RAW Event...
it: &Aggiungi evento RAW...

en: New RAW Event
it: Nuovo evento RAW

en: Enter the numeric code of the message (0-999)
it: Abilita il codice numerico del messaggio (0-999)

en: 
    
    RAW Event:
    %1
it: 
    
    Evento RAW:
    %1

en: Unable to write to the RAW events file.
it: Impossibile scrivere sul file degli eventi RAW.

en: RAW Editor
it: Editor RAW

en: Drop here the icons from the toolbars to remove them
it: Lascia andare qui le icone dalle toolbar per rimuoverle

en: Toolbar Properties - KVIrc
it: Proprietà toolbar - KVIrc

en: Icon
it: Icona

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Choose a Toolbar Icon - KVIrc
it: Scegli un'icona toolbar - KVIrc

en: Invalid Toolbar Label - KVIrc
it: Etichetta toolbar non valida - KVIrc

en: The toolbar label can't be empty!
it: L'etichetta della toolbar non può essere vuota!

en: Duplicate Toolbar ID - KVIrc
it: ID toolbar duplicato - KVIrc

en: The specified toolbar ID already exists.<br>Would you like KVIrc to assign it automatically (so it doesn't collide with any other toolbar) or you prefer to do it manually?
it: L'ID della toolbar specificata esiste già.<br>Vuoi che KVIrc ne assegni uno automaticamente (così non colliderà con nessun'altra toolbar) o preferisci farlo manualmente?

en: Manually
it: Manualmente

en: Automatically
it: Automaticamente

en: Hide Advanced
it: Nascondi Avanzate

en: Customize Toolbars - KVIrc
it: Personalizza le toolbar - KVIrc

en: New Toolbar
it: Nuova toolbar

en: Delete Toolbar
it: Cancella toolbar

en: Edit Toolbar
it: Modifica toolbar

en: Export Toolbar
it: Esporta toolbar

en: Import Toolbar
it: Importa toolbar

en: Confirm Toolbar Deletion - KVIrc
it: Conferma eliminazione toolbar - KVIrc

en: Do you really want to delete toolbar "%1"?
it: Vuoi veramente eliminare la toolbar "%1"?

en: Confirm Toolbar Export - KVIrc
it: Conferma esportazione toolbar - KVIrc

en: Do you want the associated actions to be exported with the toolbar?
it: Vuoi che le azioni associate vengano esportate con la toolbar?

en: Write to Toolbar File Failed - KVIrc
it: Scrittura su file delle toolbar fallita - KVIrc

en: Unable to write to the toolbar file.
it: Impossibile scrivere sul file della toolbar.

en: Please specify the properties for the toolbar "%1"
it: Specifica le proprietà per la toolbar "%1"

en: Please specify the properties for the new toolbar
it: Specifica le proprietà per la nuova toolbar

en: My Toolbar
it: La mia toolbar
