KVIrc - en to sv translation catalogue (182 entries)

en: Image parameter missing
sv: Bildparameter saknas

en: Pixmap parameter is not an object!
sv: Pixmap-parameter är inte ett objekt!

en: Object pixmap required!
sv: Objektpixmap krävs!

en: Buttongroup supports only checkbox and radiobox object
sv: Buttongroup stöder endast checkbox- och radiobox-objekt

en: The opacity parameter didn't evaluate to integer
sv: Opacity-parametern utvärderades inte till heltal

en: Color name or triplet RGB/HSV value required
sv: Färgnamn eller triplett RGB/HSV-värde krävs

en: One of the triplet parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av triplettparametrarna utvärderades inte till ett heltal

en: Unknown szOptions '%Q'
sv: Okänd szOptions '%Q'

en: No string parameter given - using empty string
sv: Ingen strängparameter angiven - använder tom sträng

en: Item index [%d] is too big - defaulting to $count() - 1 [%d]
sv: Artikelindex [%d] är för stort - standard är $count() - 1 [%d]

en: Invalid insertion policy '%Q'
sv: Ogiltig insättningspolicy '%Q'

en: Can't add a null object
sv: Kan inte lägga till ett null-objekt

en: Invalid object handle passed as parameter (the object no longer exists?)
sv: Ogiltigt objekthandtag som skickas som parameter (objektet finns inte längre?)

en: Object in invalid state
sv: Objekt i ogiltigt tillstånd

en: Can't set a non-widget object to be the main widget of a dock window
sv: Det går inte att ange att ett objekt som inte är en widget ska vara huvudwidgeten i ett dockningsfönster

en: The added widget is not a child of this dock window
sv: Den tillagda widgeten är inte ett barn till detta dockningsfönster

en: Invalid dock area specified
sv: Ogiltigt dockningsområde angivet

en: File is not open!
sv: Filen är inte öppen!

en: Empty filename string
sv: Tom filnamnssträng

en: No such open mode '%Q'
sv: Inget sådant öppet läge '%Q'

en: Argument too long, using only first char
sv: Argumentet är för långt, endast första tecknet används

en: Write error occurred!
sv: Skrivfel inträffade!

en: Read error occurred!
sv: Läsfel inträffade!

en: Argument too long, using only the first char
sv: Argumentet är för långt, använder bara första tecknet

en: Buffer parameter is not an object
sv: Buffertparametern är inte ett objekt

en: Buffer parameter is not a memorybuffer object
sv: Buffertparametern är inte ett memorybuffer-objekt

en: The incoming data is not an array
sv: De inkommande uppgifterna är inte en array

en: The incoming data is not a dictionary
sv: De inkommande uppgifterna är inte en ordbok

en: Unsupported datatype '%Q'
sv: Datatyp '%Q' som inte stöds

en: The memoryBuffer object is empty: nothing will be saved
sv: MemoryBuffer-objektet är tomt: ingenting kommer att sparas

en: Block parameter must be a string or a memorybuffer object
sv: Blockparametern måste vara en sträng eller ett memorybuffer-objekt

en: Length of hex string is not multiple of 2
sv: Hex-strängens längd är inte en multipel av 2

en: The hex string is not correct!
sv: Hex-strängen är inte korrekt!

en: Unknown alignment '%Q'
sv: Okänd anpassning '%Q'

en: Unknown orientation '%Q'
sv: Okänd orientering '%Q'

en: The widget must be a child of this hbox
sv: Widgeten måste vara ett barn till denna hbox

en: Host '%Q' is not a valid URL
sv: Värden "%Q" är inte en giltig URL

en: '%Q' is not a valid file path
sv: "%Q" är inte en giltig filsökväg

en: Unknown style '%Q'
sv: Okänd stil '%Q'

en: The parent of a layout must be a widget!
sv: Föräldern till en layout måste vara en widget!

en: Qt does not support setting layouts on toolbar objects
sv: Qt stöder inte inställning av layouter på verktygsfältobjekt

en: Qt does not support setting layouts on dockwidget objects
sv: Qt stöder inte inställning av layouter på dockwidget-objekt

en: Invalid resize mode defaulting to Auto
sv: Ogiltigt storleksändringsläge som standard till Auto

en: The widget must be a child of this layout
sv: Widgeten måste vara ett underordnat objekt till denna layout

en: Unknown alignment: '%Q'
sv: Okänd anpassning: '%Q'

en: Unknown mode '%Q'
sv: Okänt läge '%Q'

en: Unknown segment style '%Q'
sv: Okänd segmentstil '%Q'

en: Unknown echo mode '%Q'
sv: Okänt ekoläge '%Q'

en: Unknown '%Q' completion mode, switching to default PopupCompletion
sv: Okänt avslutningsläge för '%Q', byter till standard PopupCompletion

en: Unknown item flag '%Q'
sv: Okänd artikelflagga '%Q'

en: Pixmap object or image ID required
sv: Pixmap-objekt eller bild-ID krävs

en: Error occurred: the suitable file '%Q' is not of the correct format or it is not a valid icon number.
sv: Fel uppstod: den lämpliga filen '%Q' har inte rätt format eller så är det inte ett giltigt ikonummer.

en: Invalid selection mode '%Q' assuming single
sv: Ogiltigt urvalsläge "%Q" förutsatt singel

en: Can't insert the listwidget itself!
sv: Kan inte infoga listwidgeten själv!

en: Can't insert a non-widget object
sv: Kan inte infoga ett objekt som inte är en widget

en: Widget parameter is not an object
sv: Widget-parametern är inte ett objekt

en: Widget parameter is not a valid object
sv: Widget-parametern är inte ett giltigt objekt

en: Widget object required
sv: Widget-objekt krävs

en: The file '%Q' doesn't exist
sv: Filen "%Q" finns inte

en: Index '%I' out of the buffer size
sv: Index '%I' överskrider buffertstorleken

en: Can't open file '%Q' for writing
sv: Kan inte öppna filen %Q för skrivning.

en: No such line '%d'
sv: Det finns ingen sådan rad '%d'

en: Unknown word wrap '%Q'
sv: Okänt ord som bryts '%Q'

en: The array passed as parameter must contain at least 3 elements
sv: Den array som skickas som parameter måste innehålla minst 3 element

en: One of the colors array parameters is empty
sv: En av parametrarna i färgmatrisen är tom

en: One of the colors array parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av parametrarna i färgmatrisen utvärderades inte till ett heltal

en: A string of 6 hex digits is required
sv: En sträng med 6 hexadecimala siffror krävs

en: Not an hex digit
sv: Inte en hex-siffra

en: $setColor requires either an array as first parameter or three integers
sv: $setColor kräver antingen en array som första parameter eller tre heltal

en: The first parameter didn't evaluate to an array nor an integer
sv: Den första parametern utvärderades inte till en array eller ett heltal

en: Unknown text format '%Q'
sv: Okänt textformat '%Q'

en: I can't find the specified file '%Q'.
sv: Jag kan inte hitta angiven fil '%Q'.

en: I can't read the file '%Q'.
sv: Jag kan inte läsa filen '%Q'.

en: Unknown text document format '%Q'
sv: Okänt textdokumentformat '%Q'

en: Unknown text document format '%Q'. Writing the document as plain text.
sv: Okänt textdokumentformat '%Q'. Skriver dokumentet som vanlig text.

en: The array passed as parameter must contain at least 4 elements
sv: Den array som skickas som parameter måste innehålla minst 4 element

en: One of the geometry array parameters is empty
sv: En av parametrarna i geometriarrayen är tom

en: One of the geometry array parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av geometriarrayparametrarna utvärderades inte till ett heltal

en:  requires either an array as first parameter or four integers
sv:  kräver antingen en array som första parameter eller fyra heltal

en: The array passed as parameter must contain at least 2 elements
sv: Den array som skickas som parameter måste innehålla minst 2 element

en: One of the array parameters is empty
sv: En av parametrarna i matrisen är tom

en: One of the array parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av arrayparametrarna utvärderades inte till ett heltal

en:  requires either an array as first parameter or two integers
sv:  kräver antingen en array som första parameter eller två heltal

en: The opacity value didn't evaluate to an integer
sv: Opacitetsvärdet utvärderades inte till ett heltal

en:  requires either an array as first parameter or 3 integers
sv:  kräver antingen en array som första parameter eller 3 heltal

en: Unknown '%Q' background mode
sv: Okänt bakgrundsläge för '%Q'

en: Object Pixmap required!
sv: Objekt Pixmap krävs!

en: $fontMetricsWidth: the painter is not active!
sv: $fontMetricsWidth: målaren är inte aktiv!

en: $fontMetricsHeight: the painter is not active!
sv: $fontMetricsHeight: målaren är inte aktiv!

en: Missing filename
sv: Saknar filnamn

en: No valid paint device
sv: Ingen giltig färganordning

en: Pixmap or Widget parameter is not an object
sv: Pixmap- eller Widget-parametern är inte ett objekt

en: Widget or pixmap required
sv: Widget eller pixmap krävs

en: Pixmap parameter is not an object
sv: Pixmap-parameter är inte ett objekt!

en: Pixmap object required
sv: Pixmap-objekt krävs

en: Unknown axis '%Q' switching to default ZAxis
sv: Okänd axel '%Q' växlar till standard ZAaxel

en: Unknown pen style '%Q'
sv: Okänd pennstil '%Q'

en: Unknown brush style '%Q'
sv: Okänd penselstil '%Q'

en: Color name or triplet RGB/HSV values required
sv: Färgnamn eller triplett RGB/HSV-värden krävs

en: Unknown composition mode '%Q'
sv: Okänt kompositionsläge '%Q'

en: AnimatedPixmap not supported
sv: AnimatedPixmap stöds inte

en: The pixmap is null
sv: Pixmapen är noll

en: Unknown aspect ratio %Q - Switching to KeepAspectRatio ratio
sv: Okänt bildförhållande %Q - Växlar till KeepAspectRatio

en: Icon '%Q' doesn't exist
sv: Ikonen '%Q' finns inte

en: Popup menu parameter is not an object
sv: Popup-menyns parameter är inte ett objekt

en: Popup menu parameter is not a valid object
sv: Parametern för popup-menyn är inte ett giltigt objekt

en: Popupmenu object required
sv: Popupmeny-objekt krävs

en: Process could not be started.
sv: Processen kunde inte startas.

en: Unknown tickmark '%Q'
sv: Okänt fästingmärke "%Q

en: Buffer parameter is not a memorybuffer or file object
sv: Buffertparametern är inte en minnesbuffert eller ett filobjekt

en: Only values in the range of 0-255 are allowed: integer %d is out of range
sv: Endast värden inom intervallet 0-255 är tillåtna: heltal %d är utanför intervallet

en: Datatype not supported
sv: Datatyp stöds inte

en: Value %d for port is out of range (values allowed are from 0 to 65535)
sv: Värdet %d för porten ligger utanför intervallet (tillåtna värden är från 0 till 65535)

en: Value %d for port is out of range (values allowed are from 0 to 65535): switch to random value
sv: Värdet %d för porten ligger utanför intervallet (tillåtna värden är från 0 till 65535): växla till slumpmässigt värde

en: Missing Qt plugin for database %Q
sv: Saknar Qt-plugin för databas %Q

en: Connection %Q doesn't exist
sv: Anslutningen %Q finns inte

en: Only memorybuffer class object is supported
sv: Endast klassobjekt för minnesbuffert stöds

en: Type value %Q not supported
sv: Typvärde %Q stöds inte

en: Can't find the tab
sv: Kan inte hitta fliken

en: Can't find the tab
sv: Kan inte hitta fliken

en: Unknown position '%Q'
sv: Okänd position '%Q'

en: Not a valid color!
sv: Inte en giltig färg!

en: $setForegroundColor requires either an array as first parameter, one hex string or color name, or three integers
sv: $setForegroundColor kräver antingen en array som första parameter, en hex-sträng eller ett färgnamn eller tre heltal

en: Item out of the tablewidget size
sv: Objekt utanför tabellwidgetens storlek

en: Pixmap object or image Id required
sv: Pixmap-objekt eller bild Id krävs

en: Can't add a non-popupmenu object
sv: Kan inte lägga till ett objekt som inte är en popupmeny

en: Unknown text position '%Q'
sv: Okänd textposition '%Q'

en: Invalid message Icon: switch to default NoIcon '%Q'
sv: Ogiltig meddelandeikon: byt till standard NoIcon '%Q'

en: Invalid selection mode '%Q'
sv: Ogiltigt urvalsläge '%Q'

en: Unknown '%Q' sort order: switching to ascending order
sv: Okänd sorteringsordning för "%Q": byter till stigande ordning

en: The listviewitem can't be parentless
sv: Listviewobjektet kan inte vara föräldrafritt

en: The parent of the listviewitem must be either another listviewitem or a listview
sv: Listviewobjektets överordnade måste vara antingen ett annat listviewobjekt eller en listview

en: The widget must be a child of this vbox
sv: Widgeten måste vara ett underordnat objekt till denna vbox

en: Unknown delegation policy '%Q'- Switch do default dontDelegateLinks
sv: Okänd delegeringspolicy '%Q'- Switch do default dontDelegateLinks

en: Unknown web setting '%Q'
sv: Okänd webbinställning '%Q'

en: Unknown findflag  '%Q'
sv: Okänd sökflagga '%Q'

en: Unknown action '%Q':
sv: Okänd åtgärd '%Q':

en: $setGeometry() requires either an array as first parameter or four integers
sv: $setGeometry() kräver antingen en array som första parameter eller fyra heltal

en: $setBackgroundColor requires either an array as first parameter, one hex string or color name, or three integers
sv: $setBackgroundColor kräver antingen en array som första parameter, en hex-sträng eller ett färgnamn eller tre heltal

en: Unknown policy '%Q'
sv: Okänd policy '%Q'

en: One of the move array parameters is empty
sv: En av parametrarna i move-arrayen är tom

en: One of the move array parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av move-arrayparametrarna utvärderades inte till ett heltal

en: $move() requires either an array as first parameter or two integers
sv: $move() kräver antingen en array som första parameter eller två heltal

en: One of the resize array parameters is empty
sv: En av parametrarna i resize-arrayen är tom

en: One of the resize array parameters didn't evaluate to an integer
sv: En av parametrarna i resize-arrayen utvärderades inte till ett heltal

en: $resize() requires either an array as first parameter or two integers
sv: $resize() kräver antingen en array som första parameter eller två heltal

en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

en: Unknown widget flag '%Q'
sv: Okänd widgetflagga '%Q'

en: No Layout associated to the widget
sv: Ingen layout kopplad till widgeten

en: Can't add a non-widget object
sv: Kan inte lägga till ett objekt som inte är en widget

en: Parent must be a widget object
sv: Föräldern måste vara ett widgetobjekt

en: The pixmap is not valid
sv: Pixmapen är inte giltig

en: Null mask
sv: Noll mask

en: Unknown widget attribute '%Q'
sv: Okänt widgetattribut '%Q'

en: Unknown Color Role '%Q'
sv: Okänd färgroll '%Q'

en: Unknown Color Group '%Q'
sv: Okänd färggrupp '%Q'

en: The widget must be a subwindow of this workspace
sv: Widgeten måste vara ett underfönster till den här arbetsytan

en: The search specifier can't be empty
sv: Sökspecifikationen får inte vara tom

en: The window identifier preceded by '!Window' should be the first in the search path
sv: Fönsteridentifieraren som föregås av '!Window' bör vara den första i sökvägen

en: The '!Parent' specifier can't be used as first in the search path
sv: Specificeraren '!Parent' kan inte användas som den första i sökvägen

en: Bad number of levels for the '!Parent' specifier
sv: Fel antal nivåer för specificeraren '!Parent'

en: The '!Parent' specifier was applied to a widget that has no parent
sv: Specificeraren '!Parent' användes på en widget som inte har någon förälder

en: Failed to find one of the wrap path widgets ('%Q::%Q')
sv: Hittade inte en av widgetarna för omslutande sökväg ('%Q::%Q')

en: Failed to find the widget to wrap
sv: Hittade inte widgeten som skulle packas in

en: Error in KVS class implementation: processing aborted
sv: Fel i implementeringen av KVS-kursen: behandlingen avbröts

en: Processing aborted
sv: Bearbetningen avbröts

en: Error near line %1, column %2
sv: Fel vid rad %1, kolumn %2

en: Warning near line %1, column %2
sv: Varning nära rad %1, kolumn %2

en: XML support not available in the Qt library
sv: XML-stöd inte tillgängligt i Qt-biblioteket

en: Data parameter is not an object
sv: Dataparametern är inte ett objekt

en: Data parameter is not a memorybuffer object
sv: Dataparametern är inte ett memorybuffer-objekt

en: Data is not a memorybuffer object or string
sv: Data är inte ett memorybuffer-objekt eller en sträng

en: Class '%Q' is not defined
sv: Klassen "%Q" är inte definierad

en: non-existent target object for objects.connect
sv: icke-existerande målobjekt för objects.connect

en: non-existent source object for objects.connect
sv: saknar källobjekt för objects.connect

en: non-existent target slot '%Q' for objects.connect
sv: obefintlig målplats "%Q" för objects.connect

en: The class '%Q' doesn't exist
sv: Klassen '%Q' finns inte

en: Object doesn't exist
sv: Objektet existerar inte

en: non-existent class object for objects.name
sv: icke-existerande klassobjekt för objects.name

en: non-existent target object for objects.disconnect
sv: obefintligt målobjekt för objects.disconnect

en: non-existent source object for objects.disconnect
sv: saknar källobjekt för objects.disconnect

en: Internal error: no valid pointer for this object
sv: Internt fel: ingen giltig pekare för detta objekt
