KVIrc - en to it translation catalogue (909 entries)

en: General Preferences
it: Impostazioni Generali

en: Theme Preferences
it: Preferenze Tema

en: KVIrc Preferences
it: Preferenze KVIrc

en: This dialog contains a set of KVIrc settings.<br> Use the icons on the left to navigate through the option pages. The text box in the bottom left corner is a small search engine. It will highlight the pages that contain options related to the search term you have entered.
it: Questo dialog serve a configurare KVIrc.<br>Usa i pulsanti sulla sinistra per navigare attraverso le opzioni. La casella in basso a sinistra è un piccolo motore di ricerca. Evidenzierà le pagine che contengono le opzioni relative alle parole che hai cercato.

en: Many settings have tooltips that can be shown by holding the cursor over their label for a few seconds.
it: Molti settaggi hanno dei tooltip che possono essere mostrati tenendo il cursore del mouse sopra la loro etichetta per qualche secondo.

en: When you have finished, click "<b>OK</b>" to accept your changes or "<b>Cancel</b>" to discard them. Clicking "<b>Apply</b>" will commit your changes without closing the window.
it: Quando hai finito, clicca "<b>OK</b>" per accettare i cambiamenti o "<b>Annulla</b>" per tralasciarli. Cliccando "<b>Applica</b>" salverai i cambiamenti senza chiudere la finestra.

en: <p>This is the search tool for this options dialog.</p><p>You can enter a search term either in your native language or in English and press the button on the right. The pages that contain some options related to the search term will be highlighted and you will be able to quickly find them.</p><p>Try "nickname" for example.</p>
it: <p>Questo è lo strumento di ricerca per questa finestra.</p><p>Puoi inserire una parola da cercare nella tua lingua o in inglese e premere il pulsante sulla destra. Le pagine che contengono delle opzioni relative alla parola cercata saranno evidenziate e tu sarai così in grado di trovarle velocemente.</p><p>Per esempio prova ad inserire "nickname".</p>

en: Close this dialog, accepting all changes.
it: Chiudi questa finestra, confermando tutti i cambiamenti.

en: &Apply
it: &Applica

en: Commit all changes immediately.
it: Applica tutti i cambiamenti immediatamente.

en: Cancel
it: Annulla

en: Close this dialog, discarding all changes.
it: Chiudi questa finestra, scartando tutti i cambiamenti.

en: Enable word highlighting
it: Attiva evidenziazione parole

en: Words to Highlight
it: Parole da evidenziare

en: Highlight messages containing my nickname
it: Evidenzia i messaggi contenenti il mio nickname

en: If this option is enabled, KVIrc will highlight any user message containing your current nickname.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc evidenzierà qualunque messaggio contenga il tuo nickname corrente

en: Words/Nick matching is case sensitive
it: La ricerca di parole/nick è case sensitive

en: If this option is enabled, KVIrc will match your nick and/or the words you specified in a case sensitive manner.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc controllerà il tuo nick e/o le parole che hai specificato distinguendo le maiuscole

en: Highlighting Method
it: Metodo Evidenziazione

en: Highlight every occurrence of a word inside text
it: Evidenzia ogni occorrenza della parola all'interno del testo

en: This selection will cause KVIrc to search for the highlighted words or nicknames inside the whole text. This will also highlight parts of words.<br>(e.g. if your nickname is Mark then Markus will be highlighted too).
it: Questa opzione farà in modo che KVIrc cercherà le parole evidenziate o i nick all'interno di tutto il testo. Verranno inoltre evidenziate parti di parole.<br> (es. se il tuo nick è Mark allora verrà evidenziato anche Markus).

en: Highlight only whole words splitting on space and on:
it: Evidenzia solo le parole intere separate da spazi e:

en: This selection will first split the string on the specified boundaries<br>(including space) and then will compare all the parts with the highlighted words.
it: Questa opzione dividerà prima la stringa sui valori specificati<br>(inclusi gli spazi) e poi confronterà tutte le parti con le parole evidenziate.

en: Alert Options
it: Opzioni Allerta

en: Flash the system taskbar entry on highlighted messages
it: Fai lampeggiare la barra delle applicazioni del sistema quando ci sono messaggi evidenziati

en: If this option is enabled, KVIrc will (attempt to) flash the system taskbar entry when a highlighted message is printed and KVIrc is not the active window.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc proverà a far lampeggiare la barra delle applicazioni del sistema quando ci sono messaggi evidenziati e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Popup the notifier window on highlighted messages
it: Mostra la finestra di notifica quando ci sono messaggi evidenziati

en: If this option is enabled, KVIrc will popup a little notifier window in the low right corner of your desktop when a highlighted message is printed and KVIrc is not the active window.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc mostrerà una piccola finestra di notifica nell'angolo in basso a destra del desktop quando ci sono messaggi evidenziati e KVIrc non è la finestra attiva.

en: Alert Restrictions
it: Restrizioni d'Allerta

en: Restrict alert
it: Limita gli avvisi

en: If this option is enabled, KVIrc will alert in the window list only if a normal message is received in a channel. Actions like joins, parts and mode changes will be ignored.<br> This is useful if you are in channels with a high rate of traffic and only want to be alerted for messages that are interesting to you.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc ti avvertirà nella lista delle finestre se ricevi un messaggio normale in un canale. Le azioni come le entrate, le uscite e il cambio dei modi saranno ignorate.<br>Questo è molto utile se sei in un canale con molto traffico e vuoi essere avvertito solo dei messaggi che potrebbero interessarti.

en: Alert for highlighted words
it: Avvisa per le parole evidenziate

en: If this option is enabled, the window list will also alert for messages which contain a word from the highlighted words list above.
it: Se questa opzione è abilitata, la lista delle finestre ti avvertirà anche dei messaggi contenenti una parola presente nella lista delle parole da evidenziare.

en: Alert for query messages
it: Avvisa dei messaggi di query

en: If this option is enabled, the window list will also alert for messages which are shown in queries.
it: Se questa opzione è abilitata, la lista delle finestre ti avvertirà anche dei messaggi mostrati nelle query.

en: Use custom alert level
it: Usa livello di avviso definito dall'utente

en: If this option is enabled, KVIrc will alert in the window list only if the specified alert level is reached.
it: Se questa opzione è abilitata, KVIrc ti avvertirà nella lista delle finestre solo se il livello di allerta specificato viene raggiunto.

en: Minimum alert level:
it: Livello di allerta minimo:

en: This option sets the minimum alert level for the window list.
it: Questa opzione imposta il livello minimo di allerta per la lista delle finestre.

en: Alert/Highlight
it: Avvisi/Evidenziazione

en: Highlight
it: Evidenziazione

en: Window List Alert
it: Avvisi della lista finestre

en: Enable Anti-spam for
it: Attiva Anti-spam per

en: Private messages
it: Messaggi privati

en: Private notices
it: Notice privati

en: Silent anti-spam (no warnings)
it: Anti-spam silenzioso (nessun avvertimento)

en: Words considered spam:
it: Parole considerate Spam:

en: Anti-spam
it: Attiva Anti-Spam

en: Scaling in Userlist
it: Ridimensiona nella lista utenti

en: Scale avatar images in userlist (recommended)
it: Scala immagine Avatar (raccomandato)

en: This option will force KVIrc to scale avatars shown in the userlist.<br>Avatars will be scaled to fit the constraints set below. Better keep this option on.
it: Questa opzione forza KVIrc a ridimensionare gli avatar mostrati nella userlist.<br>Gli avatar verranno ridimensionati in base ai limiti del rettangolo settati qui sotto. Meglio attivare questa opzione.

en: Do not scale avatar if it is less than required size
it: Non ridimensionare l'avatar se è minore della dimensione richiesta

en: Image width:
it: Larghezza dell'immagine:

en:  pixels
it:  pixel

en: Image height:
it: Altezza immagine:

en: Scaling on Load and in User Tooltips
it: Ridimensiona al caricamento e nei tooltip utente

en: Scale avatar images on image load
it: Scala immagine Avatar al caricamento

en: Request CTCP
it: Richiesta CTCP

en: Request missing avatars
it: Richiedi avatar mancanti

en: This option will cause KVIrc to send a DCC GET request when someone sets an avatar and there is no cached copy available.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc invii una richiesta DCC GET se qualcuno setta un avatar e non ci sono copie disponibili in cache.

en: Maximum requested file size:
it: Dimensione massima del file richiesto:

en:  bytes
it:  byte

en: This is the maximum size for avatar images that will be automatically requested.<br>A reasonable value might be 102400 bytes (100 K).
it: Questa è la dimensione massima per gli avatar cheverranno richiesti automaticamente.<br>Un valore ragionevole può essere 102400 Byte (100 KB).

en: Automatically accept incoming avatars
it: Accetta automaticamente Avatar in entrata

en: This option will cause KVIrc to auto-accept DCC SEND requests for incoming avatars.<br>If you're using the "Request missing avatars" option above, enabling this may by useful.<br>Avatars will be saved in the local KVIrc directory.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc auto-accetti le richieste di DCC SEND per gli avatar in entrata<br>Se usi l'opzione "Richiedi avatar mancanti", abilitare anche questa può essere una buona idea.<br> Gli avatar verranno salvati nella cartella locale di KVIrc.

en: Remember avatars for registered users
it: Ricorda gli avatar per gli utenti registrati

en: Use a user's last known avatar by default (only for users that are registered).
it: Usa l'ultimo avatar dell'utente come predefinito (solo per gli utenti registrati).

en: Avatar offer timeout:
it: Tempo di scadenza dell'offerta dell'avatar:

en: This is the amount of time to make an avatar available for transfer when requested.<br>When someone sends a CTCP AVATAR request, KVIrc will reply with a CTCP AVATAR message containing the name and size of your avatar image.<br>A time-limited file offer is added for the image file to the requesting user.
it: Questa è la quantità di tempo in cui si rende disponibile al trasferimento un avatar quando richiesto.<br>Quando qualcuno invia una richiesta CTCP AVATAR, KVIrc risponderà con un messaggio CTCP AVATAR contenente il nome e la dimensione del tuo avatar.<br>Il file immagine rimane disponibile per l'utente che l'ha richiesto per una durata limite.

en: Ignore requests if no avatar is set
it: Ignora la richiesta se non hai impostato nessun avatar

en: This option will cause KVIrc to ignore channel CTCP AVATAR requests when you have no avatar set. This is usually a good practice since it helps in reducing traffic by not sending a reply that would be empty.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc ignori la richiesta nel canale di CTCP AVATAR, quando tu non hai impostato nessun avatar. E' consigliato abilitarlo perché aiuta a ridurre il traffico non inviando una risposta che risulterebbe vuota.

en: Avatars
it: Avatar

en: Enable default away message
it: Abilita messaggio di away predefinito

en: Default away message:
it: Messaggio di Away predefinito:

en: User input exits away mode
it: Esci dallo stato di away quando l'utente scrive qualcosa

en: Away Nickname
it: Nickname su Away

en: Change nickname on away
it: Cambia nick quando passi allo stato away

en: Use automatic nickname ([5 letters]AWAY)
it: Usa nickname automatico ([prime 5 lettere ]AWAY)

en: Custom nickname (%nick% means a current nick):
it: Nickname (%nick% significa nick corrente):

en: On Channel Kick
it: Su Kick dal Canale

en: Rejoin channel
it: Rientra nei Canali

en: This option will cause KVIrc to attempt to rejoin a channel after being kicked.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc tenti di rientrare in un canale dopo essere stato kickato.

en: Keep channel open
it: Mantieni aperta la finestra del canale

en: This option will cause KVIrc to keep the channel window open after being kicked. It might be a good idea to also enable the "Rejoin channel" option.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc lasci aperta la finestra del canale dopo essere stato kickato.E' una buona idea attivare anche l'opzione "Rientra nei canali".

en: On Channel Part
it: All'uscita dal Canale

en: This option will cause KVIrc to keep the channel window open after leaving it.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc lasci aperte le finestre dei canali dopo l'uscita.

en: Automatically join channel on invite
it: Entra automaticamente in un canale quando invitato

en: This option will cause KVIrc to automatically join a channel when an INVITE message for that channel is received.<br><b>Warning:</b> this may help spammers harass you.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc entri automaticamente in un canale quando un messaggio di INVITE viene ricevuto.<br><b>Attenzione: </b>può essere un aiuto per spammer che vogliono dar fastidio.

en: Open channel windows without focus
it: Apri finestre canali senza dare focus

en: This option prevents newly created channel windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like channel windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre dei canali rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre dei canali si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Log joined channels history
it: Mantieni storico dei canali visitati

en: Default ban mask:
it: Maschera di ban predefinita:

en: On Channel Join
it: Quando Entri in un Canale

en: Minimum delay between two channel requests:
it: Ritardo minimo tra due richieste di canale:

en: This is an artificial delay for the channel requests made on join.<br>You may increase it if your server complains about flooding when joining many channels at once.<br>Minimum value: <b>0 secs</b><br>Maximum value: <b>10 secs</b>
it: Questo è un ritardo artificiale per le richieste eseguite sui canali all'ingresso. <br>Puoi aumentarlo se il tuo server si lamenta del flooding quando entri in più canali alla volta.<br>Valore minimo: <b>0 sec</b><br>Valore massimo: <b>10 sec</b>

en: Do not send /WHO request
it: Non inviare richieste /WHO

en: Do not request ban list
it: Non richiedere la lista dei ban

en: Do not request ban exception list
it: Non richiedere la lista delle eccezioni ai ban

en: Do not request invite list
it: Non richiedere la lista degli inviti

en: Do not request quiet ban list
it: Non richiedere la lista dei ban silienziosi

en: Echo channel topic
it: Mostra topic del canale

en: Show channel sync time
it: Mostra il tempo di sincronizzazione del canale

en: Paste last channel log
it: Mostra l'ultimo log del canale

en: Paste up to:
it: Mostra fino a:

en:  lines
it:  linee

en: Minimum value: <b>1 lines</b><br>Maximum value: <b>32767 lines</b>
it: Valore minimo:<b>1 linea</b><br>Valore massimo: <b> 32767 linee</b>

en: Interval:
it: Intervallo:

en:  days
it:  giorni

en: Minimum value: <b>1 days</b><br>Maximum value: <b>3652 days</b>
it: Valore minimo:<b>1 giorno</b><br>Valore massimo: <b>3652 giorni</b>

en: Keep away list updated
it: Mantieni aggiornata la lista away

en: KVIrc sends out a channel /WHO message every now and then to keep the channel away list in sync. Use this option to disable this feature (and to save your IRC bandwidth).<br>If the server supports IRCv3.1's away-notify extension, it will be used instead of WHO requests.
it: KVIrc invia al canale un messaggio /WHO ogni tanto per tenere aggiornata la lista degli utenti away. Usa questa opzione per disabilitare questa funzionalità (e risparmiare sulla banda per IRC).<br>Se il server supporta l'estensione away-notify di IRCv3.1, questa verrà usata al posto delle richieste WHO.

en: Channel
it: Canale

en: General
it: Generale

en: Advanced
it: Avanzate

en: On Disconnect
it: Alla Disconnessione

en: Keep channels open
it: Mantieni aperte le finestre dei canali

en: This option will cause KVIrc to keep channels open after disconnect.
it: Questa opzione permette a KVIrc di lasciare aperte le finestre dei canali dopo la disconnessione.

en: Keep queries open
it: Mantieni aperte le finestre delle query

en: This option will cause KVIrc to keep queries open after disconnect.
it: Questa opzione permette a KVIrc di lasciare aperte le finestre delle query dopo la disconnessione.

en: On Unexpected Disconnect
it: Dopo una Disconnessione Inaspettata

en: This option will cause KVIrc to keep channels open after an unexpected disconnect.
it: Questa opzione permette a KVIrc di lasciare aperte le finestre dei canali dopo una disconnessione inaspettata.

en: This option will cause KVIrc to keep queries open after an unexpected disconnect.
it: Questa opzione permette a KVIrc di lasciare aperte le finestre delle query dopo una disconnessione inaspettata.

en: Rejoin channels after reconnect
it: Rientra nei canali dopo la riconnessione

en: This option will cause KVIrc to rejoin channels after a successful reconnect attempt.
it: Questa opzione farà sì che KVIrc rientri nei canali dopo una riconnessione effettuata con successo.

en: Reopen queries after reconnect
it: Riapri query dopo la riconnessione

en: This option will cause KVIrc to reopen query windows after a successful reconnect attempt.
it: Questa opzione farà sì che KVIrc riapra le query dopo una riconnessione effettuata con successo.

en: Automatically reconnect
it: Riconnessione Automatica

en: This option will enable auto-reconnecting after an unexpected disconnect. An unexpected disconnect is the <b>termination</b> of a <b>fully connected IRC session</b> that was <b>not requested by the user</b> by the means of the QUIT message.<p><b>Warning:</b> If you use /RAW to send a QUIT message to the server, this option will not behave correctly, since does not detect the outgoing QUIT message and will attempt to reconnect after the server has closed the connection. For this reason, always use the /QUIT command to close your connections. This option may also behave incorrectly with bouncers that support detaching, in this case a solution could be to prepare an alias that sends the bouncer "detach" command immediately before the "quit" command.<br><tt>alias(bncdetach){ raw bouncer detach; quit; }</tt></p>
it: Questa opzione attiva l'auto-riconnessione dopo una disconnessione inaspettata. Una disconessione inaspettata è la <b>terminazione</b> di una <b>sessione IRC connessa</b> che <b>non è stata richiesta dall'utente</b> tramite un messaggio di QUIT.<p><b>ATTENZIONE:</b> se usi /RAW per inviare al server il messaggio di QUIT, questa opzione si comporterà in modo non corretto, perché non rileva il messaggio QUIT e tenterà di riconnettersi dopo che il server ha chiuso la connessione. Per questa ragione, usa sempre il comando /QUIT per chiudere le tue connessioni. Questa opzione può inoltre comportarsi in modo sbagliato con i bouncer che supportano il detaching: in questo caso una soluzione può essere creare un alias che invii al bouncer il comando "detach" prima del comando "quit".<br><tt>alias(bncdetach){ raw bouncer detach; quit; }</tt></p>

en: Maximum attempts (0 = unlimited):
it: Numero massimo tentativi (0 = infiniti):

en: Delay between attempts:
it: Distanza tra i tentativi:

en: Minimum value: <b>0 sec</b><br>Maximum value: <b>86400 sec</b>
it: Valore minimo:<b>0 sec</b><br>Valore massimo: <b>86400 sec</b>

en: Certificate
it: Certificato

en: Use SSL certificate (PEM format only)
it: Usa certificato SSL (solo formato PEM)

en: Certificate location:
it: File del certificato:

en: Certificate password:
it: Password del certificato:

en: Private Key
it: Chiave Privata

en: Use SSL private key
it: Usa chiave privata SSL

en: Private key location:
it: File della chiave privata:

en: Private key password:
it: Password della chiave privata:

en: This executable has no SSL support.
it: Questo eseguibile non ha il supporto SSL

en: Timeout Values
it: Valore Tempo Massimo

en: Connect timeout:
it: Tempo di scadenza della connessione:

en: Outgoing data queue flush timeout:
it: Tempo svuotamento coda dati in uscita:

en: Limit outgoing traffic per connection
it: Limita il traffico in uscita per connessione

en: Limit to 1 message every:
it: Limitati ad 1 messaggio ogni:

en: Minimum value: <b>10000 usec</b><br>Maximum value: <b>10000000 usec</b>
it: Valore minimo: <b>10000 usec</b><br>Valore massimo: <b>10000000 usec</b>

en: Network Interfaces
it: Interfaccie di Rete

en: Bind IPv4 connections to:
it: Bind connessione IPv4 a:

en: Bind IPv6 connections to:
it: Bind connessione IPv6 a:

en: Pick random IP address for round-robin servers
it: Scegli un IP casuale per i server round-robin

en: This option will cause the KVIrc networking stack to pick up a random entry when multiple IP address are retrieved for a server DNS lookup. This is harmless and can fix some problems with caching DNS servers that do not properly rotate the records as the authoritative ones would do. On the other hand, you might want to disable it if you want to rely on the DNS server to provide the best choice.
it: Questa opzione farà si che KVIrc utilizzi un record a caso quando più indirizzi IP vengono trovati per lo stesso server durante una ricerca DNS. Non è pericoloso e può evitare alcuni problemi relativi alla cache dei server DNS che non ruotano giustamente i record come farebbero i DNS autoritativi. D'altro canto, potresti voler disabilitare questa opzione se vuoi usare la scelta migliore fornita dal server DNS.

en: Drop connection on SASL authentication failure
it: Annulla connessione su fallimento autenticazione SASL

en: This option will close the socket if no SASL authentication or any SASL fallback had succeeded.
it: Questa opzione chiuderà il socket se nessuna autenticazione SASL ha avuto successo.

en: Enable Ident service
it: Abilita servizio Ident

en: Enable Ident service (bad practice on UNIX!)
it: Attiva servizio Ident (sconsigliato su UNIX!)

en: Output Verbosity
it: Messaggi da visualizzare

en: Output Ident service messages to:
it: Scrivi i messaggi Identd su:

en: Active window
it: Finestra attiva

en: Do not show any Ident service messages
it: Non mostrare i messaggi del servizio Ident

en: Configuration
it: Configurazione

en: Enable Ident service only while connecting to server
it: Abilita il servizio Ident solo mentre connetti al server

en: Service port:
it: Porta del servizio:

en: IPv6 Settings
it: Impostazioni IPV6

en: Enable service for IPv6
it: Attiva il servizio per IPv6

en: IP stack treats IPv4 as part of IPv6 namespace
it: Lo stack IP tratta l'IPv4 come parte dello spazio dei nomi IPv6

en: <p><b>Warning:</b><br>This is a <b>non RFC 1413 compliant</b> Ident daemon that implements only a limited subset of the Identification Protocol specifications. If it is possible, install a real Ident daemon.</p>
it: <p><b>Attenzione:</b><br> questo è un demone Ident <b>non conforme RFC1413/913</b> che implementa solo un sottoinsieme limitato delle specifiche del protocollo di Identificazione. Se è possibile, installa un vero demone Ident.</p>

en: <p><b>Warning:</b><br>This is a <b>non RFC 1413 compliant</b> Ident daemon that implements only a limited subset of the <b>Identification Protocol</b> specifications.<br>On UNIX, you may also need root privileges to bind to the auth port (113).<br>It is <b>highly recommended</b> that a <b>real</b> system-wide Ident daemon be used instead, or none at all if Ident is not required.</p>
it: <p><b>Attenzione:</b><br>questo è un demone ident <b>non conforme RFC1413</b> che implementa solo un sottoinsieme limitato delle specifiche del <b>Protocollo di Identificazione</b>.<br>Su UNIX inoltre c'è bisogno dei privilegi di root per bindare la porta auth (113).<br>E' <b>vivamente consigliato</b> usare un <b>vero</b> demone Ident di sistema, oppure niente se ldent non è indispensabile.</p>

en: Connection
it: Connessione

en: Ident Service
it: Servizio Ident

en: <p><b>Client-to-client protocol</b> (CTCP) is used to transmit special control messages over an IRC connection. These messages can request information from clients or negotiate file transfers.</p>
it: <p><b>Il Client-To-Client-Protocol</b> (CTCP) è usato per trasmettere degli speciali messaggi di controllo su una connessione IRC. Questi messaggi possono richiedere informazioni dai client o negoziare lo scambio di file.</p>

en: CTCP Replies
it: Risposte CTCP

en: Append to VERSION reply:
it: Aggiungi alla risposta VERSION:

en: This text will be appended to the CTCP VERSION reply.<br>For example, you can place a script name here.
it: Questo testo verrà aggiunto alla risposta CTCP VERSION.<br>Per esempio, puoi inserire il nome di uno script.

en: Append to SOURCE reply:
it: Aggiungi alla risposta SOURCE:

en: This text will be appended to the CTCP SOURCE reply.<br>For example, you can place the source URL for a script here.
it: Questo testo verrà aggiunto alla risposta CTCP SOURCE.<br>Per esempio, puoi inserire l'URL da dove scaricare uno script.

en: PAGE reply:
it: Risposta PAGE:

en: This is the CTCP PAGE reply.<br>It should contain some sort of acknowledgment for CTCP PAGE messages.
it: Questa è la risposta CTCP PAGE<br>Dovrebbe contenere una specie di conferma di ricevimento dei messaggi CTCP PAGE.

en: Show the CTCP replies in the active window
it: Mostra le risposte CTCP nella finestra attiva

en: Show dialog for CTCP page requests
it: Mostra finestra per le richieste CTCP page

en: Show dialog for channel CTCP page requests
it: Mostra finestra per le richieste CTCP page

en: Use flood protection for CTCP requests (recommended)
it: Usa protezione flood per le richieste CTCP (raccomandato)

en: This option makes KVIrc only respond to a limited number of CTCP requests within a specified time interval, to prevent "flooding" CTCP messages.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc risponda solo ad un numero limitato di richieste CTCP entro uno specifico intervallo di tempo, per prevenire un "flood" di messaggi CTCP.

en: Allow up to:
it: Permetti al massimo:

en:  requests
it:  richieste

en: Minimum value: <b>0 requests</b><br>Maximum value: <b>10000 requests</b>
it: Valore minimo: <b>0 richieste</b><br>Valore massimo: <b>10000 richieste</b>

en: within:
it: in:

en: Minimum value: <b>1 sec</b><br>Maximum value: <b>3600 sec</b>
it: Valore minimo:<b>1 sec</b><br>Valore massimo: <b>3600 sec</b>

en: Ignored CTCP Requests
it: Richieste CTCP ignorate

en: Flood Protection
it: Protezione Flood

en: Use workaround for firewall
it: Usa workaround per il firewall

en: Enable this option if you can't accept incoming connections.<br>KVIrc will try to use different methods to send and receive files.<br>Please note that these methods may NOT work when communicating with a non-KVIrc client.
it: Abilita questa opzione se non puoi accettare connessioni in entrata<br>KVIrc proverà ad usare delle tecniche differenti per inviare e ricevere i file.<br>Attenzione queste tecniche potrebbero NON funzionare con altri client.

en: Network Properties
it: Proprietà Rete

en: Use user-defined address or network interface
it: Usa indirizzo o interfaccia di rete definita dall'utente

en: Enable this option if you are on a multihost machine and want to force one of the available IP addresses to be used for outgoing DCCs.<br>This is especially useful when you use IPv6 and IPv4 addresses. You can force KVIrc to always choose the IPv4 interface.
it: Abilita questa opzione se sei su una macchina con più IP e vuoi forzare l'uso di uno degli indirizzi per le DCC in uscita.<br>Questo è particolarmente utile quando usi indirizzi IPv6 e IPv4. Puoi forzare KVIrc a scegliere sempre l'interfaccia IPv4.

en: Listen on address/interface:
it: Stai in ascolto sull'indirizzo/intrerfaccia:

en: This is the IP address or name of the interface to use by default for outgoing DCC transfers.<br>On UNIX systems that support it, you can also specify IPv4 interface names (such as <b>ppp0</b>).<br>If you set it to <b>0.0.0.0</b>, KVIrc will try to use the first available IPv4 interface.
it: Questo è l'indirizzo o il nome dell'interfaccia usata di default per i trasferimenti in uscita delle DCC.<br>Sui sistemi UNIX che lo supportano, puoi usare il nome dell'interfaccia IPv4 (come <b>ppp0</b>).<br>Se lo setti come <b>0.0.0.0</b>, KVIrc tenterà di trovare la prima interfaccia IPv4 disponibile.

en: Use user-defined port range
it: Usa il range di porte locali definite dall'utente

en: Enable this option if you want specify a local port range for DCC.
it: Abilita questa opzione se vuoi definire un range di porte locali per le DCC.

en: Lowest port:
it: Porta bassa:

en: Highest port:
it: Porta alta:

en: Send a fixed address in requests
it: Invia un indirizzo fisso nelle richieste

en: Enable this option if you want to always send a fake IP address in your DCC requests.<br>This might be useful if you're behind a router with a static address that does network address translation (NAT) and forwards all or a range of ports.
it: Abilita questa opzione se vuoi che venga sempre inviato un indirizzo IP falso nelle tue richieste di DCC. <br>Questo può essere utile se sei dietro un router con indirizzo statico che effettua la traduzione degli indirizzi di rete (NAT) e inoltra tutte o un intervallo di porte.

en: Send address/interface:
it: Invia indirizzo/interfaccia:

en: This is the fixed address that will be sent with all DCC requests if you enable the option above.
it: Abilitando l'opzione sopra verrà inviato questo indirizzo fisso per tutte le richieste DCC.

en: Guess address from IRC server if unroutable
it: Ottieni l'indirizzo tramite il server IRC se l'indirizzo attuale risulta locale

en: You can enable this option if you are behind a router that forwards all or a range of ports.<br>KVIrc will try to guess the IP address to use for DCC by looking up the local hostname as seen by the IRC server you're connected to.<br>This method is an exclusive alternative to the "fixed address" above.<br>It might guess the correct address automatically if certain conditions are met (e.g. the IRC server doesn't mask hostnames).
it: Puoi abilitare questa opzione se sei dietro un router che inoltra tutte o un intervallo di porte.<br>KVIrc proverà a ottenere l'indirizzo IP da usare per le DCC controllando come viene visto l'hostname locale dal server IRC al quale sei connesso.<br>Questo metodo è un'alternativa all'uso dell'opzione precedente "indirizzo fisso".<br>Potrebbe ottenere l'indirizzo corretto se alcune condizioni vengono garantite (per esempio, il server IRC non maschera il nome dell'host).

en: Use "broken bouncer hack" to detect address
it: Usa "broken bouncer hack" per determinare l'indirizzo

en: When you're behind a dialup router and also tunneling through a psyBNC bouncer, you can use a bug in the bouncer to force KVIrc to bind the DCC connections to the dialup router's address.<br>It's an ugly hack - use it only if nothing else works.
it: <center>Quando sei connesso dietro un router dialup oppure attraverso un tunnel con un bouncer psyBNC, puoi sfruttare una bug del bouncer per forzare KVIrc a fare il bind della connessione DCC all'indirizzo del router.<br>E' un brutto hack - usalo solo nel caso in cui niente altro funzioni</center>

en: Notify failed DCC handshakes to the remote end
it: Notifica le connessioni DCC fallite all'host remoto

en: If you enable this option, when a DCC request from a remote user can't be satisfied KVIrc will notify him by a CTCP ERRMSG. This is a nice feature so it is a good idea to leave it on unless for some reason you have deactivated the anti-flood system: in this case turning off this option might help if you often get attacked by CTCP floods.
it: Abilitando questa opzione, quando una richiesta DCC da un utente remoto non può essere soddisfatta KVIrc informerà l'utente con un CTCP ERRMSG. E' una cosa utile ed è quindi una buona idea abilitarla a meno che per qualche ragione tu abbia disattivato il sistema antiflood: in questo caso disabilitare questa opzione potrebbe aiutarti se sei spesso attaccato con flood CTCP.

en: Maximum number of DCC sessions:
it: Numero massimo di sessioni DCC:

en: This is the maximum number of concurrent DCC sessions and it includes all the DCC types (send, chat, recv.). KVIrc will refuse the requests when this limit is reached.
it: Questo è il numero massimo di sessioni DCC e include tutti i tipi di DCC (send, chat, recv...). KVIrc rifiuterà le richieste quando viene raggiunto il limite.

en: DCC socket timeout:
it: Tempo di scadenza del socket DCC

en: This is the amount of time that KVIrc will wait for a response before assuming that a DCC has failed because the remote client was unable to connect to our listening socket.
it: Questo è il tempo che KVIrc aspetterà prima di decidere che la DCC è fallita perché il client remoto non è in grado di connettersi al tuo socket in ascolto.

en: On Incoming File
it: Su File in Entrata

en: Automatically accept
it: Accetta Automaticamente

en: Open auto-accepted transfer window without focus
it: Apri finestre trasferimenti auto-accettate senza dare focus

en: This option prevents the transfer window from opening and diverting application focus.<br>Enable this if you don't like the transfer window popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre dei trasferimenti rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre dei trasferimenti si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Automatically resume when auto-accepted
it: Riprendi automaticamente lo scaricamento quando auto-accettata

en: Save Location
it: Luogo di Salvataggio

en: Download folder:
it: Cartella dei File Scaricati:

en: Sort saved files by nicknames (create subfolders)
it: Ordina i file salvati creando sottodirectory col nick

en: Guess save path from media type
it: Ottieni il percorso di salvataggio dal tipo di file

en: On Download Completion
it: Allo Scaricamento dei File

en: Notify completion in console
it: Notifica fine in console

en: Notify completion in notifier
it: Notifica il completamento nella finestra di notifica

en: Automatically clear transfer
it: Pulisci i trasferimenti automaticamente

en: This option will cause successfully terminated transfers to be automatically removed from the transfer window.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc rimuova automaticamente i trasferimenti completati dalla finestra di trasferimento.

en: Open transfer window without focus
it: Apri finestre trasferimenti senza dare focus

en: Bug Compatibility
it: Compatibilità con i Bug

en: Send ACK for byte 0
it: Invia ACK per 0 byte

en: This option causes KVIrc to send a zero-byte acknowledge to kick-start the DCC transfer with some buggy IRC clients.<br>Use it only if your DCC transfers stall just after establishing a connection without sending any data.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc invii una conferma di 0 byte per forzare l'inizio del trasferimento DCC con alcuni client IRC buggati.<br>Usa questa opzione solo se i trasferimenti DCC vanno in stallo appena stabilita una connessione, senza inviare nessun dato.

en: Accept RESUME requests with broken filename (mIRC file.ext)
it: Accetta RESUME interrotti (mIRC file.ext)

en: This option causes KVIrc to accept RESUME requests with invalid filenames.<br>Use it if KVIrc fails to accept RESUME requests from other clients (e.g. some versions of mIRC).
it: Questa opzione fa sì che KVIrc accetti una richiesta di RESUME con un nome di file non valido.<br>Usala nel caso KVIrc non riuscisse ad accettare le richieste di RESUME da un altro client (per esempio alcune versioni di mIRC).

en: Accept RESUME requests with mismatched ports
it: Accetta richieste RESUME con porte differenti

en: This option causes KVIrc to accept RESUME requests with mismatched ports.<br>Use it if some router on the path between you and the receiver remaps the ports in DCC SEND but not in DCC RESUME requests.<br>Please note that this option may misbehave in certain usage patterns since KVIrc must differentiate between transfers only by looking at the filename. Be careful.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc accetti le richieste di RESUME con porte non combacianti.<br>Usalo se hai un router tra te e l'utente remoto che rimappa le porte in DCC SEND ma non in DCC RESUME.<br>Nota che questa opzione può dare problemi dal momento che KVIrc deve identificare i trasferimenti guardando solamente il nome del file. Fai attenzione.

en: Replace spaces with underscores in outgoing filenames
it: Sostituisci gli spazi con degli underscore nei nomi dei file in uscita

en: This option causes KVIrc to replace spaces with underscores in filenames for all the outgoing file transfers. This will fix filename handling with some buggy clients (e.g. some versions of mIRC).
it: Questa opzione costringe KVIrc a rimpiazzare gli spazi con trattini bassi nei nomi dei file dei trasferimenti in uscita. Questo risolverà la gestione dei nomi dei file su alcuni client problematici (per esempio alcune versioni di mIRC).

en: Send 64-bit ACKs for files larger than 4GiB
it: Invia ACK a 64-bit per file più grandi di 4GiB

en: This option causes KVIrc to send ACKs as 64-bit integers instead of 32-bit integers.<br>Use this to fix DCC RECEIVE transfers where the other client is using the mIRC ACK standard.
it: Questa opzione costringe KVIrc a inviare gli ACK come numeri interi di 64 bit invece che 32 bit.<br>Usa questa opzione per correggere i trasferimenti DCC RECEIVE quando gli altri client usano l'ACK standard di mIRC.

en: Limits
it: Limiti

en: Limit upload bandwidth to:
it: Limita la banda in upload a:

en: Limit download bandwidth to:
it: Limita la banda in download a:

en: Maximum number of DCC transfers:
it: Numero massimo di trasferimenti DCC:

en: This is the maximum number of concurrent DCC transfers. KVIrc will refuse the requests when this limit is reached.
it: Questo è il numero massimo di trasferimenti DCC. KVIrc rifiuterà le richieste quando viene raggiunto il limite.

en: Tweaks
it: Ritocchi

en: Use fast send (send ahead)
it: Usa invio veloce (send ahead)

en: The "send ahead" DCC method allows data to be sent faster by breaking some of the rules of the original DCC SEND protocol specification.<br>Most clients can handle this kind of optimisation so disable it only if you have problems.
it: Il metodo DCC "send ahead" ti permette di inviare dati più velocemente, non rispettando delle regole del protocollo originale DCC SEND.<br>Molti client supportano questo tipo di ottimizzazione, quindi disabilitalo solo se incontri dei problemi.

en: Force idle step:
it: Forza piccole interruzioni:

en: Enable this option when the DCC file transfers tend to block your computer by consuming too much CPU time. When this option is enabled the idle interval below will be forcibly inserted between each sent/received data packet.
it: Abilita questa opzione quando i trasferimenti attraverso DCC tendono a rallentare eccessivamente il computer a causa dell'alto consumo di CPU. Quando questa opzione è abilitata l'intervallo di inattività scelto sarà inserito tra ogni pacchetto inviato/ricevuto.

en: This parameter controls the average delay between two packets sent or received.<br>A smaller interval will cause you to send data faster but will also add load to your CPU, disk and network interface.<br>Reasonable values are from 5 to 50 milliseconds.
it: Questo parametro controlla il ritardo medio tra due pacchetti inviati o ricevuti.<br>Un intervallo breve ti permetterà di inviare dati più velocemente ma caricherà di lavoro la tua CPU, il disco e l'interfaccia di rete.<br>Valori ragionevoli sono tra 5 e 50 millisecondi.

en: Packet size:
it: Dimensione del pacchetto:

en: This parameter controls the packet size used for DCC SEND.<br>With bigger packets you will be probably send data faster, but you will also saturate your bandwidth and in some cases cause more disk activity.<br>Reasonable values are from 512 to 4096 bytes.
it: Questo parametro permette di controllare la dimensione dei pacchetti usati nelle DCC SEND.<br>Con dei pacchetti più grandi probabilmente invierai i dati più velocemente, ma questo saturerà la tua connessione e in alcuni casi aumenterà l'attività del disco.<br>I valori ragionevoli sono tra 512 e 4096 byte.

en: On Chat Request
it: Su Richiesta di Chat

en: Open auto-accepted DCC chat windows without focus
it: Apri finestre DCC chat auto-accettate senza dare focus

en: This option prevents incoming auto-accepted DCC chat windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like DCC chat windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre DCC chat auto-accettate rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre DCC Chat si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Open DCC chat windows without focus
it: Apri finestre DCC chat senza dare focus

en: This option prevents incoming DCC chat windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like DCC chat windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre DCC chat rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre DCC Chat si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Flash system taskbar on new DCC chat message
it: Fai lampeggiare la barra delle applicazioni del sistema quando c'è un nuovo messaggio in DCC chat

en: This option causes the system taskbar entry for KVIrc to flash when a new DCC chat message is received and the KVIrc window is not the active.
it: Questa opzione fa sì che la barra delle applicazioni del sistema lampeggi quando viene ricevuto un nuovo messaggio in DCC chat e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Popup notifier on new DCC chat message
it: Mostra la finestra di notifica quando c'è un nuovo messaggio in DCC chat

en: This option causes a small notifier window to pop up in the low right corner of the screen when a new message is received and the KVIrc window is not active.
it: Questa opzione fa sì che una piccola finestra di notifica venga mostrata nell'angolo in basso a destra dello schermo quando viene ricevuto un nuovo messaggio e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Open DCC voice windows without focus
it: Apri finestre DCC voice senza dare focus

en: This option prevents all incoming DCC voice windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like DCC voice windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre DCC voice rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre DCC Chat si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: On Voice Request
it: Su Richiesta Voice

en: Open auto-accepted DCC voice windows without focus
it: Apri finestre DCC voice auto-accettate senza dare focus

en: This option prevents incoming auto-accepted DCC voice windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like DCC voice windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre DCC voice auto-accettate rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre DCC Chat si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Force half-duplex mode on sound device
it: Forza modo half-duplex nel dispositivo sonoro

en: Volume slider controls PCM, not Master
it: Lo slider del volume controlla il PCM, non il Master

en: Sound device:
it: Dispositivo del suono:

en: Mixer device:
it: Dispositivo Mixer:

en: Pre-buffer size:
it: Dimensione del pre-buffer:

en: File Transfer
it: Trasferimento File

en: Voice
it: Voce

en: This section contains the general client options like <b>sound, mediafiles, URL handlers</b> etc...
it: Questa sezione contiene le opzioni generali <p>quali<b> suoni, multimedia, gestori delle URL</b> etc...

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Nickname Alternatives - KVIrc
it: Nickname alternativi - KVirc

en: Here you can choose up to three nickname alternatives to the primary one. KVIrc will use the alternatives if the primary nick is already used by someone else on a particular IRC network.
it: Qui puoi scegliere fino a tre nickname alternativi al primo. KVIrc usa i nickname alternativi se il primo è già usato da qualcun altro sulla rete IRC.

en: Alt. nickname 1:
it: Nickname alt. 1:

en: Alt. nickname 2:
it: Nickname alt. 2:

en: Alt. nickname 3:
it: Nickname alt. 3:

en: Avatar Download - KVIrc
it: Scarica Avatar - KVIrc

en: Please wait while the avatar is being downloaded
it: Attendi mentre l'avatar viene scaricato

en: Abort
it: Annulla

en: Failed to start the download
it: Impossibile iniziare lo scaricamento

en: Download aborted by user
it: Scaricamento annullato dall'utente

en: Choose Avatar - KVIrc
it: Scegli un Avatar - KVIrc

en: Please select an avatar image.
    
    The full path to a local file or an image on the Web can be used.
    If you wish to use a local image file, click the "Browse" button to select the desired file.
    
    The full URL for an image (including http:// or https://) can also be entered manually.
it: Per favore seleziona un'immagine avatar.
    
    Puoi usare il percorso completo di un file locale o di un immagine presente sul Web.
    Se vuoi usare un'immagine locale clicca sul pulsante "Sfoglia" per cercare il file.
    
    L'URL completo per un'immagine può essere inserito manualmente (ricordati di includere <b>http://</b> o <b>https://</b>).

en: &Browse...
it: &Sfoglia...

en: Select a File - KVIrc
it: Scegli un file - KVIrc

en: Basic Properties
it: Proprietà

en: Your <b>nickname</b> is your primary form of identification on IRC.<br>Since servers cannot accept multiple users sharing the same nickname (case insensitive), you can provide alternative nicknames to be used in case the server refuses to accept the default one.
it: Il tuo <b>nickname</b> è la forma primaria di identificazione in IRC.<br>Visto che i server non accettano connessioni multiple da utenti con lo stesso nickname (non sensibile alle maiuscole), puoi fornire dei nickname alternativi che verranno usati nel caso in cui il server rifiutasse quello predefinito.

en: Alternatives...
it: Alternative...

en: Username:
it: Nome utente:

en: This is the <b>username</b> that you will use to connect to the server.<br>In the past, it was used as a form of authentication, but it normally has no special use now.<br>In addition to your nickname, you are identified on IRC by your <b>username@hostname</b>.<br>Basically, you can enter any word you like here.
it: Questo è il <b>nome dell'utente</b> che verrà utilizzato per connettersi al server. <br>In passato, era usato come forma di autenticazione, ma ora non ha nessun utilizzo particolare.<br>Oltre al nickname, vieni identificato su IRC dal tuo <b>nomeutente@nomehost</b>.</br>In definitiva puoi inserire qualsiasi parola di tuo gradimento.

en: Real name:
it: Nome vero:

en: This text will appear when someone does a /WHOIS on you.<br>It is intended to be your real name, but people tend to put random quotes and phrases here too.
it: Questo testo appare quando qualcuno richiede un /WHOIS su di te. <br>Dovrebbe essere un vero nome, ma le persone hanno l'abitudine di mettere delle citazioni casuali o delle frasi.

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
it: Questo campo è opzionale e apparirà come parte della risposta di un CTCP USERINFO

en: Profile
it: Profilo

en: Age:
it: Età

en: Here you can specify your age.
it: Qui puoi specificare la tua età

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Gender:
it: Sesso

en: Here you can specify your gender.
it: Qui puoi specificare il tuo sesso

en: Female
it: Femmina

en: Male
it: Maschio

en: Location:
it: Provenienza:

en: You can describe here your approximate physical location. Something like "Region, Country" will be OK. Please note that this information will be viewable by anyone so putting more data (like the exact address), generally, <b>is not a good idea</b>.
it: Qui puoi specificate la tua provenienza. Qualcosa come "Regione, Nazione" andrà bene. Nota che queste informazioni saranno visibili agli altri, mettere troppe informazioni (come per esempio il tuo indirizzo esatto), normalmente <b>non è una buona idea</b>.

en: Languages:
it: Lingue:

en: You can put here the short names of the languages you can speak. An example might be "EN, IT" that would mean that you speak both Italian and English.
it: Qui puoi inserire il nome delle lingue che conosci. Per esempio "EN,IT" che significa che parli sia Italiano che Inglese.

en: Other:
it: Altro:

en: You can put here some additional personal data. It might be a funny quote or your homepage URL... Please note that this information will be viewable by anyone so <b>don't put any sensible data</b> (passwords, telephone or credit card numbers).
it: Qui puoi inserire altre informazioni personali. Per esempio una frase simpatica o l'URL della tua homepage... Nota che queste informazioni saranno visibili a chiunque quindi <b>non inserire dati sensibili</b> (password, numeri di telefono o di carte di credito).

en: Here you can choose your avatar image.<br>It will be visible by other people that request it.<br>Choose a nice image of yourself, possibly avoiding obscenity and offending images.<br>A good idea is to choose a relatively small file of around 150 Kb max, because most clients have a limit on the size of avatars being downloaded.<br>The image also should be smaller than 800x600 pixels since it will have to be viewable in everyone's monitor.
it: Qui puoi scegliere l'immagine del tuo avatar.<br>Sarà visibile dalle alle persone che lo richiedono.<br>Scegli una tua immagine carina, possibilmente evitando oscenità e immagini offensive.<br>E' una buona idea scegliere un file relativamente piccolo di massimo 150 circa, perchémolti client hanno un limite sulla dimensione degli avatar da scaricare.<br>L'immagine inoltre dev'essere più piccola di 800x600 pixel in modo da essere vista sul monitor di tutti.

en: Use avatar:
it: Usa avatar:

en: Choose...
it: Scegli...

en: Failed to Load Avatar - KVIrc
it: Impossibile Caricare l'Avatar - KVIrc

en: Failed to load the avatar image.<br>It may be an inaccessible file or an unsupported image format.
it: Impossibile caricare l'immagine avatar.<br>Potrebbe essere un file non accessibile o un formato immagine non supportato.

en: Failed to download the avatar image.<br><b>%1</b>
it: Impossibile scaricare l'avatar.<br><b>%1</b>

en: Avatar Download Failed - KVIrc
it: Impossibile Scaricare l'Avatar - KVIrc

en: File Dimensions - KVIrc
it: Dimensioni file - KVirc

en: The avatar you have chosen is bigger than 1024x768 pixels.<br>Such a big image will not be seen on all the user monitors<br>and will probably be scaled by the remote clients with poor quality<br>algorithms to improve performance. You *should* scale it manually<br>to a sane size (like 800x600) or choose a different image.
it: L'avatar scelto è più grande di 1024x768 pixel.<br>Un'immagine così grossa potrebbe non essere vista sui monitor di tutti<br>e probabilmente verrà scalata dal client remoto con una bassa qualità<br>per migliorare le prestazioni. *Dovresti* scalarla manualmente<br>a una grandezza decente (tipo 800x600) o scegliere un'altra immagine.

en: File Size - KVIrc
it: Peso file - KVirc

en: The avatar you have chosen is bigger than 500 KiB<br>and most clients will refuse to download it.<br>You *should* either scale it, use a different storage<br>format or choose a different image.
it: L'avatar che hai scelto è più grande di 500 KiB<br>e molti client non lo scaricheranno.<br>*Dovresti* scalarlo, o usare un'immagine diversa.

en: User Mode
it: Modi Utente

en: Invisible (+i)
it: Invisibile (+i)

en: Server notices (+s)
it: Notice del server (+s)

en: Default Messages
it: Messaggi Predefiniti

en: Part message:
it: Messaggio di uscita da un canale:

en: This is the default part message that will be used when you leave a channel by closing a channel window.
it: Questo è il messaggio predefinito che verrà usato quando esci da un canale chiudendo la finestra di quel canale.

en: Quit message:
it: Messaggio di quit:

en: This is the default quit message that will be used when you quit your IRC session by closing the console window or disconnecting by pressing the disconnect button.
it: Questo è il messaggio di disconnessione predefinito che verrà usato quando uscirai dalla tua sessione IRC chiudendo la finestra della console o disconnettendoti premendo il pulsante di disconnessione.

en: Enable network profiles
it: Abilita profili di rete

en: This check enables the use of network profiles
it: Questo checkbox abilita l'uso dei profili di rete

en: Name
it: Nome

en: Network
it: Rete

en: Alt. Nickname
it: Nickname alt.

en: Username
it: Nome utente

en: Real Name
it: Nome vero

en: This is a set of rules to use profiles.<br>KVIrc will use them to handle the user connection data before the data is sent to the IRC server.<br>This is useful if a user wants to use different data on different networks without changing them at every connection attempt.
it: Questo è un set di regole per usare i profili.<br>KVIrc le userà per gestire i dati di connessione dell'utente prima che vengano inviati al server IRC.<br>Questo è utile se un utente vuole usare dati diversi su network diversi senza cambiarli ad ogni tentativo di connessione.

en: Add Profile
it: Aggiungi Profilo

en: Edit Profile
it: Modifica Profilo

en: Delete Profile
it: Elimina Profilo

en: Invalid Profile Rule - KVIrc
it: Regola profilo non valida - KVIrc

en: There is already a profile with that name
it: C'è già un profilo con quel nome

en: Profile Editor - KVIrc
it: Editor Profilo - KVIrc

en: Profile name:
it: Nome profilo:

en: Put here the name of the profile
it: Inserisci il nome del profilo

en: Network name:
it: Nome rete:

en: Put here the name of the network
it: Inserisci il nome della rete

en: Put here the nickname you want to use
it: Inserisci il nick che vuoi usare

en: Alt. nickname:
it: Nickname alt.:

en: Put here the alternative nickname you want to use
it: Inserisci il nick alternativo che vuoi usare

en: Put here the username you want to use
it: Inserisci il nome utente che vuoi usare

en: Put here the real name you want to use
it: Inserisci il nome vero che vuoi usare

en: Identity
it: Identità

en: Profiles
it: Profili

en: Enable Ignore for
it: Abilita ignore per

en: Private/Channel messages
it: Messaggi privati/canale

en: Private/Channel notices
it: Avvisi privati/canale

en: Use verbose ignore (show messages in console)
it: Usa Ignora dettagliato (mostra i messaggi nella console)

en: Ignore
it: Ignora

en: protection
it: protezione

en: Font:
it: Carattere:

en: Background color:
it: Colore sfondo:

en: Foreground color:
it: Colore primo piano:

en: Selection background color:
it: Colore di sfondo selezione:

en: Selection foreground color:
it: Colore di primo piano selezione:

en: Control char color:
it: Colore del carattere di controllo:

en: Cursor color:
it: Colore del cursore:

en: Background image:
it: Immagine di sfondo:

en: Horizontal align:
it: Allineamento orizzontale:

en: Vertical align:
it: Allineamento verticale:

en: Tile
it: Affianca

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Top
it: Sopra

en: Bottom
it: Sotto

en: Warp cursor at the end of line when browsing history
it: Posiziona il cursore alla fine della linea quando viene sfogliata la cronologia

en: Enable the input history logging
it: Abilita il logging della cronologia dell'input

en: Hide input tool buttons by default
it: Nascondi di default i pulsanti degli strumenti di input

en: Show warning about pasting multiple lines
it: Mostra avviso quando incolli più righe

en: Commandline in user-friendly mode by default
it: Linea di comando in modalità user-friendly di default

en: Expand tabulations in input using:
it: Espandi le tabulazioni dell'input usando:

en:  spaces
it: spazi

en: Nick Completion
it: Completamento nick

en: Use bash-like nick completion
it: Usa il completamento dei nick in stile bash

en: Use zsh-like nick completion
it: Usa il completamento dei nick in stile zsh

en: Prioritize nick completion by last action time
it: Completa i nick dando priorità all'ora dell'ultima azione

en: Nick completion postfix string:
it: Caratteri aggiunti dopo il nick al completamento:

en: Use the completion postfix string for the first word only
it: Aggiungi i caratteri dopo il completamento solo per la prima parola

en: Ignore special characters in nick completion
it: Ignora caratteri speciali nel completamento nick

en: Use a custom cursor width
it: Usa larghezza cursore personalizzata

en: Custom cursor width:
it: Larghezza cursore personalizzata:

en: Input
it: Linea di comando

en: theme,colors,text
it: tema,colori,testo

en: Minimize application on startup
it: Minimizza applicazione all'avvio

en: Confirm quit with active connections
it: Chiedi conferma di uscita quando ci sono delle connessioni attive

en: Remember window properties
it: Ricorda le proprietà delle finestre

en: Enable visual effects
it: Abilita effetti grafici

en: Hide channel window tool buttons by default
it: Nascondi di default i pulsanti degli strumenti della finestra

en: Require ⌘ to be held down to copy text
it: Richiedi che venga mantenuto premuto ⌘ per copiare il testo

en: Require Ctrl to be held down to copy text
it: Richiedi che venga mantenuto premuto Ctrl per copiare il testo

en: Show taskbar button (change requires restart)
it: Mostra pulsanti taskbar (la modifica richiede un riavvio)

en: Interface
it: Interfaccia

en: Show network name in console window list entry
it: Mostra il nome della rete come nome della console

en: This option will cause KVIrc to show the network name as the console window list entry instead of the server name. This is nice to keep on unless your servers are not organized in networks or you often connect to two servers of the same network.
it: Quest'opzione farà in modo che KVIrc mostri il nome della rete invece del nome del server sulla finestra della console. Questo utile quando i tuoi server non sono organizzati in reti o se connetti più server della stessa rete.

en: Force immediate quit
it: Forza l'uscita immediata

en: This option causes KVIrc to close the connection immediately after sending the QUIT message. When this option is disabled, KVIrc will wait for the server to close the connection.<br>Note that if you use this, your QUIT message may be not displayed.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc chiuda la connessione immediatamente dopo aver spedito il messaggio di QUIT.Quando questa opzione è disabilitata, KVIrc aspetterà che il server chiuda la connessione.<br>Attenzione, se usi questa opzione il tuo messaggio di QUIT potrebbe non essere visualizzato.

en: Prepend gender info to real name
it: Inserisci informazioni sul sesso nel nome vero

en: Prepend avatar info to real name
it: Inserisci informazioni avatar nel nome vero

en: Prepend smart nick color info to real name
it: Inserisci informazioni sul colore smart del nick al nome vero

en: This feature will not work if you have chosen your nick background color to be transparent.
it: Questa funzionalità non funzionerà se hai scelto trasparente come colore di sfondo per il tuo nick.

en: Output verbosity:
it: Messaggi da visualizzare:

en: Mute
it: Muto

en: Quiet
it: Silenzioso

en: Normal
it: Normale

en: Verbose
it: Dettagliato

en: Paranoic
it: Paranoico

en: DateTime format:
it: Formato data e ora:

en: Classic format
it: Formato classico

en: ISO 8601 format
it: Formato ISO 8601

en: System locale format
it: Formato locale del sistema

en: Show in Active Window
it: Mostra nella finestra attiva

en: External messages
it: Messaggi esterni

en: External CTCP replies
it: Risposte CTCP Esterne

en: WHOIS replies
it: Risposte WHOIS

en: WHO replies
it: Risposte WHO

en: ChanServ and NickServ notices
it: Avvisi ChanServ e NickServ

en: Invite messages
it: Messaggi di Invito

en: Server replies
it: Risposte del Server

en: Server notices
it: Avvisi del server

en: Broadcast and WALLOPS messages
it: Messaggi Broadcast e WALLOPS

en: Show extended server information
it: Mostra informazioni dettagliate del server

en: Show server pings
it: Mostra i ping del server

en: Show own part messages
it: Mostra i messaggi delle proprie uscite

en: When enabled, the current user's part messages will be shown in the console.<br>When <b>Keep Channel Open</b> is enabled on part, this message will be shown in the dead channel instead.
it: Quando abilitato, i messaggi di uscita dell'utente corrente verranno mostrati nella console.<br>Quando <b>Mantieni canali aperti</b> è abilitato in uscita, questo messaggio verrà mostrato direttamente nel canale morto.

en: Show compact mode changes
it: Mostra modifiche dei modi in modalità  compatta

en: Verbosity and Output
it: Verbosità dei messaggi

en: Enable URL highlighting
it: Abilita evidenziazione URL

en: Use line wrap margin
it: Usa margine nel testo

en: Vertical line margin:
it: Margine verticale linee:

en: No margin
it: Nessun margine

en: Normal margin
it: Margine normale

en: Maximum buffer size:
it: Dimensione massima del buffer:

en: Link tooltip show delay:
it: Ritardo di visualizzazione dei suggerimenti:

en: Link tooltip hide delay:
it: Ritardo di nascondimento dei suggerimenti

en: Enable animated smiles
it: Abilita smile animati

en: Enable Tooltips for
it: Attiva tooltip per

en: URL links
it: Collegamenti URL

en: Host links
it: Link host

en: Server links
it: Link server

en: Mode links
it: Link modi

en: Nick links
it: Link nick

en: Channel links
it: Link canale

en: Escape sequences
it: Sequenze di escape

en: Track last read text line
it: Traccia l'ultima riga letta

en: Marker color:
it: Colore linea:

en: Marker size:
it: Dimensione linea:

en: Marker style:
it: Stile linea:

en: DotLine
it: Linea puntinata

en: DashLine
it: Linea tratteggiata

en: SolidLine
it: Linea continua

en: DashDotLine
it: Linea tratteggiata e puntinata

en: DashDotDotLine
it: Linea tratteggiata e puntinata doppia

en: Output
it: Uscita

en: theme,colors,output
it: tema,colori,uscita

en: Look
it: Aspetto

en: Features
it: Caratteristiche

en: Marker
it: Marcatore

en: Enable lag meter
it: Attiva misuratore lag

en: This enables the lag meter engine, which checks at regular intervals how much latency the server has.
it: Questa opzione abilita il misuratore di lag, che controlla ad intervalli regolari quanto lag (latenza) ha il server.

en: Lag meter heartbeat:
it: Intervallo di misurazione del lag:

en: This option allows you to set the lag meter heartbeat interval.<br>The lower the heartbeat interval the higher will be the accuracy of the lag check but also higher CPU usage and data traffic to the server.<br>Please note that this is NOT the interval between pings sent to the server: the pings (if any) will be sent really less often. 5000 is a reasonable value.
it: Questa opzione ti permette di impostare l'intervallo di misurazione del lag.<br>Più l'intervallo sarà basso più la misurazione del lag sarà accurata ma sarà maggiore anche l'utilizzo della cpu e dei dati verso il server. <br>Da notare che questo NON è l'intervallo tra ping inviati al server: i ping (se necessari) verranno inviati molto meno frequentemente. 5000 è un valore ragionevole.

en: Trigger event if lag exceeds:
it: Esegui evento specifico se il lag supera il limite di:

en: This option controls the threshold for the OnLagAlarmTimeUp and OnLagAlarmTimeDown events. When the lag goes above the threshold OnLagAlarmTimeUp will be triggered and when the lag falls back below the threshold then OnLagAlarmTimeDown will be triggered
it: Questa opzione controlla il limite di sogli degli eventi OnLagAlarmTimeUp e OnLagAlarmTimeDown. Quando il lag sale oltre il limite verrà invocato OnLagAlarmTimeUp e quando il lag scende sotto il limite sarà invocato OnLagAlarmTimeDown

en: Show lag in IRC context display
it: Mostra lag nell'applet del contesto IRC

en: This makes the IRC context display applet show the current lag after the user's nickname (in seconds)
it: Questa opzione fa sì che l'applet dell'IRC context visualizzi il lag corrente dopo il nickname dell'utente (in secondi)

en: time,ping
it: tempo,ping

en: Automatically Log
it: Log Automatico

en: Query windows
it: Finestre di Query

en: Channel windows
it: Finestre di Canale

en: DCC chat windows
it: Finestre DCC chat

en: Console windows
it: Finestre di Console

en: Save logs to folder:
it: Salva i log nella cartella:

en: This is the base log directory:<br>all the log files will be saved inside this directory
it: Questa è la cartella di salvataggio dei log:<br>tutti i file di log saranno salvati qui

en: Dynamic subfolder:
it: Sottocartella dinamica:

en: You can specify a subdirectory where log files will be saved: use KVS code to create dynamic subfolders.
it: Puoi specificare una sottocartella dove verranno salvati i file di log: usa il codice KVS per creare sottocartelle dinamicamente.

en: Strip message type numbers in logs
it: Elimina i numeri rappresentanti i tipi di messaggio dai log

en: Strip colors in logs
it: Elimina i colori nei log

en: Auto flush logs every:
it: Salva i log automaticamente ogni:

en: Save logs with the current interval.<br>Set to 0 to disable this feature
it: Salva i log a intervalli regolari<br>Setta questo parametro a 0 per disabilitare questa funzione

en: Compress logs
it: Comprimi i log

en: save,output
it: salva,uscita

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: MIME type:
it: MIME:type:

en: Magic bytes:
it: Bytes magici:

en: Save path:
it: Salva percorso:

en: Local open command:
it: Apri con:

en: This field contains the command to execute to open a local file.<br><tt>$0</tt> is used in place of the filename
it: Questo campo contiene il comando da eseguire per aprire il file.<br><tt>$0</tt> è usato al posto del nome del file

en: Remote open command:
it: Apri automaticamente con:

en: This field contains the command to execute when automatically opening a received file.<br><tt>$0</tt> is used in place of the filename
it: Questo campo contiene il comando da eseguire quando il file ricevuto viene aperto automaticamente.<br><tt>$0</tt> è usato al posto del nome del file

en: Icon:
it: Icona:

en: &New
it: &Nuovo

en: Re&move
it: Ri&muovi

en: [Unknown Media Type]
it: [Tipo di File Sconosciuto]

en: New media type
it: Nuovo tipo di file

en: Media Types
it: Tipi di File

en: file,audio,video,programs
it: file,audio,video,programmi

en: Show message icons
it: Mostra icone dei messaggi

en: Draw some emoticons (smileys) as pictures
it: Disegna le emoticons (smileys) come immagini

en: Don't show colors in user messages
it: Non mostrare i colori nei messaggi degli utenti

en: Nicknames
it: Nickname

en: Smart nickname colors
it: Colorazione smart dei nickname

en: Use a background color for smart nickname colors
it: Usa un colore di sfondo per i colori smart dei nickname

en: Use specified smart colors for own nick:
it: Usa colori smart specifici per il proprio nick:

en: Use same colors as in the userlist
it: Usa gli stessi colori della lista degli utenti

en: Show nicknames in bold
it: Mostra nickname in grassetto

en: Show user and host
it: Mostra utente e host

en: Show channel mode prefix
it: Mostra i modi nel canale

en: User-defined prefix and postfix
it: Prefisso e suffisso definiti dall'utente

en: [PREFIX]nickname[!user@host][POSTFIX] message
it: [PREFISSO]nickname[!user@host][SUFFISSO] messaggio

en: Prefix:
it: Prefisso:

en: Postfix:
it: Suffisso:

en: Show timestamp
it: Mostra orario

en: Use UTC time for timestamp
it: Stampa orario UTC

en: Use special color for timestamps:
it: Usa colore speciale per i timestamp:

en: Timestamp format:
it: Formato del timestamp

en: Please note that this is a set of standard IRC colors. You can adjust them a bit, make them darker or lighter but you shouldn't change their fundamental tint. Black should stay black, dark green should still remain a green darker than the light one.
it: Fare attenzione: questo set di colori è standard su IRC. Possono essere aggiustati un po', resi più chiari o scuri, ma le tinte di base non dovrebbero essere cambiate. Il nero deve rimanere nero, e il verde scuro deve rimanere un verde più scuro del verde chiaro.

en: Reset to Default
it: Reimposta valori predefiniti

en: Transparent
it: Trasparente

en: Background:
it: Sfondo:

en: Foreground:
it: Primo piano:

en: Alert level:
it: Livello di allerta:

en: Log this
it: Logga questo:

en: Load from...
it: Carica da...

en: Save As...
it: Salva Come..

en: Enter a Filename - KVIrc
it: Inserisci un nome per il file - KVIrc

en: Text
it: Testo

en: Message Style
it: Stile Messaggio

en: theme,privmsg,output,format
it: tema,messaggi,uscita,formato

en: Timestamp
it: Orario

en: time,timestamp
it: tema,orario

en: Message Decorations
it: Decorazioni messaggi

en: theme,icons,colors,messages,output
it: tema,icone,colori,messaggi,output

en: Color Set
it: Set Colori

en: theme,colors,messages,output
it: tema,colori,messaggi,uscita

en: NickServ Authentication Rule - KVIrc
it: Regola autenticazione NickServ - KVIrc

en: Registered nickname:
it: Nickname registrato:

en: Put here the nickname that you have registered with NickServ
it: Inserisci qui il nickname che hai registrato con NickServ

en: NickServ mask:
it: Maschera NickServ:

en: This is the mask that NickServ must match to be correctly identified as the NickServ service. This usually will be something like <b>NickServ!service@services.dalnet</b>.<br>You can use wildcards for this field, but generally it is a security flaw. If you're 100% sure that NO user on the network can use the nickname "NickServ", the mask <b>NickServ!*@*</b> may be safe to use in this field.
it: Questa è la maschera che NickServ deve avere per essere correttamente identificato come il servizio NickServ. La maschera è solitamente <b>NickServ!service@services.dalnet</b>.<br>Puoi usare i caratteri jolly in questo campo, ma normalmente è un rischio di sicurezza. Se sei sicuro al 100%% che NESSUN utente sulla rete possa usare il nickname "NickServ" allora la maschera <b>NickServ!*@*</b> può essere usata tranquillamente.

en: Message regexp:
it: Regexp per il messaggio:

en: This is the simple regular expression that the identification request message from NickServ must match in order to be correctly recognized.<br>The message is usually something like "To identify yourself please use /ns IDENTIFY password" and it is sent when the NickServ wants you to authenticate yourself. You can use the * and ? wildcards.
it: Questa è la regular expression a cui il messaggio di richiesta di autenticazione inviato dal NickServ deve corrispondere per essere correttamente identificato.<br>Solitamente il messaggio è simile a "To identify yourself please use /ns IDENTIFY password" ed è inviato dal NickServ quanto vuole una identificazione da te. Puoi usare i caratteri jolly * e ?.

en: Identify command:
it: Comando di Identificazione:

en: This is the command that will be executed when NickServ requests authentication for the nickname described in this rule (if the both server and NickServ mask are matched). This usually will be something like <b>msg NickServ identify &lt;yourpassword&gt;</b>.<br>You can use <b>msg -q</b> if you don't want the password echoed on the screen. Please note that there is no leading slash in this command.
it: Questo è il comando che verrà eseguito quando il NickServ richiederà l'autenticazione per il nickname specificato in questa regola (qualora sia il server che la maschera del NickServ corrispondano). Questo solitamente è <b>msg NickServ identify &lt;tuapassword&gt;</b>.<br> Puoi usare <b>msg -q</b> se desideri che la password non appaia sullo schermo. N.B. non c'è lo slash iniziale in questo comando.

en: Server mask:
it: Maschera del server:

en: This is the mask that the current server must match in order for this rule to apply. It can contain * and ? wildcards.<br>Do NOT use simply "*" here...
it: Questa è la maschera a cui deve corrispondere il server corrente perché venga applicata questa regola. Può contenere i caratteri jolly * e ?.<br>NON usare il carattere semplice "*" qui...

en: Hint: Move the mouse cursor over the fields to get help
it: Consiglio: Sposta il cursore sopra i campi per ottenere un aiuto

en: Invalid NickServ Rule - KVIrc
it: Regola di NickServ non valida - KVIrc

en: The nickname field can't be empty!
it: Il campo nickname non può essere vuoto!

en: The nickname field can't contain spaces!
it: Il campo nickname non può contenere spazi!

en: The NickServ mask can't be empty!<br>You must put at least * there.
it: La maschera del NickServ non può essere vuota!<br>Devi metterci almeno *

en: The message regexp can't be empty!<br>You must put at least * there.
it: L'espressione regolare non può essere vuota!<br>Ci devi inserire almeno *.

en: The IDENTIFY command can't be empty!
it: Il comando di identificazione non può essere vuoto!

en: Enable NickServ identification
it: Attiva identificazione NickServ

en: This check enables the automatic identification with NickServ
it: Abilita l'identificazione automatica con il NickServ

en: Server Mask
it: Maschera del server

en: NickServ Mask
it: Maschera NickServ

en: NickServ Request Mask
it: Maschera della Richiesta del NickServ

en: Identify Command
it: Comando di Identificazione

en: This is a list of NickServ identification rules. KVIrc will use them to model its automatic interaction with NickServ on all the networks.<br>Please be aware that this feature can cause your NickServ passwords to be stolen if used improperly. Make sure that you fully understand the NickServ authentication protocol.<br>In other words, be sure to know what you're doing.<br>Also note that the password that you provide is stored as <b>PLAIN TEXT</b>.<br>KVIrc supports also per-network NickServ authentication rules that can be created in the "Advanced..." network options (accessible from the servers dialog).
it: Questa è una lista di regole per l'identificazione al NickServ. KVIrc le userà per l'interazione automatica con il NickServ di tutte le reti.<br>Attenzione, questa opzione può causare il furto delle tue password per il NickServ se usata impropriamente. Assicurati di aver capito il protocollo di autenticazione del NickServ.<br>In altre parole, sii sicuro di ciò che stai facendo.<br>Ricorda inoltre che le password sono memorizzare come <b>TESTO SEMPLICE</b>.<br>KVIrc supporta anche regole di autenticazione relative ad una certa rete, queste regole possono essere create nelle opzioni "Avanzate..." della rete (accessibili dalla finestra dei server).

en: Add Rule
it: Aggiungi Regola

en: Edit Rule
it: Modifica Regola

en: Delete Rule
it: Elimina Regola

en: authentication,identify
it: autenticazione,identificazione

en: Title font:
it: Font del titolo:

en: Title foreground color:
it: Colore primo piano del titolo:

en: Enable the notifier
it: Abilita la finestra di notifica

en: This is an option for the impatient: it allows one to forcibly and permanently disable the notifier window. Please note that if this option is not activated then the notifier will NOT popup even if all the other options around specify to use it in response to particular events. Also note that this option will make all the /notifier.* commands fail silently.
it: Questa opzione è per chi non ha pazienza: permette di disabilitare forzatamente e permanentemente la finestra di notifica. Nota che se questa opzione è attivata la finestra di notifica NON apparirà anche se tutte le altre opzioni ne specificano l'uso in risposta a particolari eventi. Da notare inoltre che questa opzione farà fallire senza avvisi tutti i comandi /notifier.*

en: Use the KDE notifier
it: Usa il notificatore di KDE

en: This option uses the KDE notification system instead of the KVIrc's builtin.<br>This is cool if you want to better integrate KVIrc inside KDE.<br>Note that KDE's notifier isn't as flexible or "tabbed" like KVIrc's
it: Questa opzione usa il sistema di notifica di KDE al posto di quello di KVIrc.<br>E' carino se vuoi integrare meglio KVIrc in KDE. Nota che il notificatore di KDE non è flessibile e "tabulare" come quello di KVIrc.

en: Use the D-Bus-based notifiers
it: Usa i notificatori basati su D-Bus

en: This option uses the D-Bus-based notifier instead of the KVIrc's builtin.<br>This is cool if you want to better integrate KVIrc inside your desktop environment.<br>Note that this notifier isn't as flexible or "tabbed" like KVIrc's is.
it: Questa opzione usa i notificatori basati su D-Bus al posto di quello di KVIrc.<br>E' carino se vuoi integrare meglio KVIrc nel tuo desktop environment. Nota che questo notificatore non è flessibile e "tabulare" come quello di KVIrc.

en: Don't show notifier when there is an active fullscreen window
it: Non mostrare il notificatore se c'è una finestra a tutto schermo attiva

en: This option stops the notifier from being displayed when there is an active fullscreen window. This is useful for gaming sessions where you may be distracted by the notifier or it may even switch your game from fullscreen to window mode.
it: Questa opzione impedisce al notificatore di essere visualizzato quando c'è una finestra a tutto schermo. E' utile quando stai giocando e potresti essere distratto dal notificatore o togliere dalla modalità a tutto schermo la finestra del gioco.

en: Enable notifier window flashing
it: Abilita il flashing della finestra di notifica

en: Enable notifier window fade effect
it: Abilita l'effetto fading della finestra di notifica

en: Advanced Configuration
it: Configurazione avanzata

en: Default auto hiding time for messages (0 to disable):
it: Tempo predefinito per il nascondimento automatico dei messaggi (0 per disabilitare):

en: Notifier window opacity while active (mouseover):
it: Opacità della finestra di notifica mentre è attiva (passaggio del mouse):

en: Notifier window opacity while inactive:
it: Opacità della finestra di notifica mentre è inattiva:

en: Notifier
it: Notificatore

en: Use online notify list
it: Usa notify list utenti online

en: Show notifications in active window
it: Mostra notifiche nella finestra attiva

en: Flash window when users are going online
it: Fai lampeggiare la finestra quando gli utenti sono online

en: Popup notifier when users are going online
it: Mostra finestra di notifica quando gli utenti sono online

en: Check USERHOST for online users
it: Controlla USERHOST per gli utenti online

en: Use smart notify list manager
it: Usa il gestore "intelligente" della notify list

en: Use the WATCH method if available
it: Usa il metodo WATCH se disponibile

en: Check interval:
it: Intervallo di controllo:

en: ISON delay:
it: Ritardo ISON:

en: USERHOST delay:
it: Ritardo USERHOST:

en: <p><b>Note:</b><br>The notify list is managed using the "Registered Users" settings.</p>
it: <p><b>Nota:</b><br>La notify list è gestita usando le impostazioni degli "Utenti Registrati"</p>

en: Notifications
it: Notifiche

en: notify,notifications,buddy,buddies,friend,friends
it: notifica,notifiche,amico,amici

en: Protection
it: Protezione

en: Use proxy for all connections
it: Usa proxy per tutte le connessioni

en: When enabled, the selected proxy will be used as the default for all connections. An alternative option to define a specific per-server proxy, is also located in the advanced server dialog in the connection tab.
it: Quando abilitato, il proxy selezionato verrà usato come predefinito per tutte le connessioni. Un'alternativa è impostare un proxy specifico per server nella sezione "Avanzate" del server nella finestra di connessione.

en: This is the list of available proxy servers.<br>Right-click on the list to add or remove proxies.
it: Questa è la lista dei server proxy disponibili.<br>Click con il tasto destro sulla lista per aggiungere o rimuovere i proxy.

en: New proxy
it: Nuovo proxy

en: Remove proxy
it: Rimuovi proxy

en: Port:
it: Porta:

en: IP address:
it: Indirizzo IP:

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Use IPv6 protocol
it: Usa protocollo IPv6

en: &New Proxy
it: &Nuovo Proxy

en: Re&move Proxy
it: Ri&muovi Proxy

en: Proxy Hosts
it: Host Proxy

en: connection,servers
it: connessione,server

en: Open Query for
it: Apri query per

en: This option enables query window creation when a private message (PRIVMSG) is received. If you disable this, private messages will be shown in the active window or a common channel.
it: Questa opzione abilita la creazione di finestre di query quando un messaggio privato (PRIVMSG) viene ricevuto. Se la disabiliti, i messaggi privati verranno mostrati nella finestra attiva.

en: This option enables query window creation when a private notice (NOTICE) is received. If you disable this, private notices will be shown in the active window or a common channel.
it: Questa opzione abilita la creazione di finestre di query quando viene ricevuto un avviso privato (NOTICE). Se lo disabiliti, gli avvisi verranno mostrati nella finestra attiva.

en: Open incoming query windows without focus
it: Apri finestre query ricevute senza dare focus

en: This option prevents incoming query windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like query windows popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che le nuove finestre query ricevute rubino il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che le finestre dei trasferimenti si aprano mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Enable target user tracking
it: Abilita tracciamento dell'utente

en: This option will enable target user tracking. Some actions of the target user (e.g. joins and parts) will be displayed in the window.
it: Questa opzione abilita il tracciamento dell'utente. Alcune azioni dell'utente (per esempio entrate o uscite dai canali) verranno mostrate nella finestra.

en: Flash system taskbar on new query message
it: Fai lampeggiare la barra delle applicazioni del sistema quando c'è un nuovo messaggio in query

en: This option causes the system taskbar entry for KVIrc to flash when a new query message is received and the KVIrc window is not the active.
it: Questa opzione fa sì che la barra delle applicazioni del sistema lampeggi quando viene ricevuto un nuovo messaggio in query e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Popup notifier on new query message
it: Mostra la finestra di notifica quando c'è un nuovo messaggio in query

en: This option causes a small notifier window to pop up in the lower right corner of the screen when a new message is received and the KVIrc window is not active.
it: Questa opzione fa sì che una piccola finestra di notifica venga mostrata nell'angolo in basso a destra dello schermo quando viene ricevuto un nuovo messaggio e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Popup notifier on new notice
it: Mostra la finestra di notifica quando c'è un nuovo messaggio di notifica

en: This option causes a small notifier window to pop up in the lower right corner of the screen when a new notice is received and the KVIrc window is not active.
it: Questa opzione fa sì che una piccola finestra di notifica venga mostrata nell'angolo in basso a destra dello schermo quando viene ricevuto un nuovo messaggio di avviso e la finestra di KVIrc non è attiva.

en: Show information about query target at the top of the query
it: Mostra informazioni sul destinatario nella finestra della query

en: This option enables query window information label. It can show you known information about query target at the top of the window. Uncheck this option, if you think,that it wastes your query space.
it: Questa opzione abilita le informazioni sulle query. Può mostrarti le informazioni sul destinatario della query in alto nella finestra. Deselezionala se credi che occupi solo spazio nella finestra.

en: Paste last query log
it: Mostra l'ultimo log della query

en: Network Details and Configuration - KVIrc
it: Dettagli e configurazione rete - KVIrc

en: Put here a brief description of the network.
it: Inserisci qui una breve descrizione della rete.

en: Properties
it: Proprietà

en: This is the <b>username</b> that KVIrc will use to login to servers on this network.
    If this field is left empty (most common case), KVIrc will use the default username specified in the "Identity" options tab.
it: Questo è lo<b>username</b> che KVirc userà per fare l'accesso sui server di questa rete.
    Se lasci questo campo vuoto (caso più comune), verrà usato lo username specificato nella scheda "Identità" delle opzioni.

en: If this network requires a password, put it in this field, otherwise leave it empty.
it: Se questa rete richiede una password, inseriscila in questo campo, altrimenti lascialo vuoto.

en: You can specify a special nickname that will be used to login to the servers on this network.<br>If this field is left empty (most common case), the default nickname (specified in the "Identity" settings) will be used.
it: Qui puoi specificare un nickname speciale che verrà utilizzato per connettersi ai server di questa rete.<br>Se lasci questo campo vuoto (nella maggior parte dei casi), verrà usato il nickname di default (specificato nella sezione "Identità" delle impostazioni).

en: This nickname will be tried if the primary nickname for this network is already in use.<br>If you leave it empty then the default nicknames specified in the identity options will be tried instead.
it: Questo nick sarà provato se il nick primario per questa rete è già in uso.<br>Se lasci questo campo vuoto verrà usato il nick predefinito specificato nelle opzioni dell'identità.

en: You can specify a special <b>real name</b> that will be used to login with the servers on this network.If you leave this field empty (most common case), the default "real name" (specified in the "Identity" settings) will be used.
it: Puoi specificare un <b>nome reale</b> speciale da usare per l'accesso sui server di questa rete.Se lasci questo campo vuoto (caso più comune), verrà usato il "nome reale" predefinito (specificato nella scheda "Identità"delle impostazioni).

en: Server encoding:
it: Codifica del server:

en: This box allows you to choose the preferred encoding for the servers in this network. This encoding will be used for server specific needs, like referencing nicknames and channel names.<br>If you choose "Use System Encoding" then the encoding will be set to the system-wide value that you choose in the "Encoding" page of the options dialog.
it: Questo box ti permette di scegliere la codifica preferita per i server di questa rete. Questa codifica verrà utilizzata per le necessità specifiche del server, come i nomi utenti e dei canali.<br>Se scegli "Usa Encoding del sistema" la codifica utilizzata sarà quella dell'intero sistema che hai scelto nella scheda "Encoding" nella finestra delle opzioni.

en: Text encoding:
it: Codifica del testo:

en: This box allows you to choose the preferred encoding for the servers in this network. This encoding will be used as the default for text messages.<br>If you choose "Use System Encoding" then the encoding will be set to the system-wide value that you choose in the "Encoding" page of the options dialog.
it: Questo box ti permette di scegliere la codifica preferita per i server di questa rete. Questa codifica verrà utilizzata come predefinita per i messaggi di testo. <br> Se scegli "Usa Encoding del sistema" la codifica utilizzata sarà quello dell'intero sistema che hai scelto nella scheda "Encoding" della finestra delle opzioni.

en: Use System Encoding
it: Usa Codifica di Sistema

en: Connect to this network at startup
it: Connetti a questa rete all'avvio

en: This option will cause KVIrc to automatically connect to this network at startup
it: Questa opzione fa sì che KVIrc si connetta a questa rete all'avvio

en: Channels to Join Automatically upon Connect
it: Canali in cui entrare automaticamente una volta connesso

en: Here you can set a list of channels to be joined automatically after a connection to a server in this network has been established. To add a channel, type its name in the text input below and click "<b>Add</b>".
it: Qui puoi impostare una lista di canali in cui entrare automaticamente dopo che la connessione ad un server di questa rete viene stabilita. Per aggiungere un canale scrivi il suo nome nel box sottostante e fai click su "<b>Aggiungi</b>".

en: Join Channels
it: Entra in un Canale

en: The following commands will be executed after a connection to a server in this network has been established.<br><b>Important:</b> Enter commands <b>without</b> a preceding slash (e.g. <tt>quote pass secret</tt> instead of <tt>/quote pass secret</tt>).<br>KVIrc will first send the USER command, then eventually PASS and NICK and then execute this command sequence.
it: I seguenti comandi verranno eseguiti dopo che la connessione ad un server di questa rete è stata stabilita.<br><b>Importante:</b> Inserisci i comandi <b>senza</b> lo slash che li precede (per esempio <tt>quote pass segreta</tt> invece di <tt>/quote pass segreta</tt>).<br>KVIrc invierà per primo il comando USER, poi eventualmente PASS e NICK e poi eseguirà questa sequenza di comandi.

en: On Connect
it: Alla Connessione

en: The following commands will be executed after a successful login to a server in this network.<br><b>Important:</b> Enter commands <b>without</b> a preceding slash (e.g. <tt>quote privatelog</tt> instead of <tt>/quote privatelog</tt>).<br>This is useful for automatically opening queries, setting variables, etc.
it: I seguenti comandi verranno eseguiti dopo che la connessione ad un server di questa rete è stata stabilita.<br><b>Importante: </b>Inserisci i comandi <b>senza</b> lo slash che li precede (per esempio <tt>quote privatelog</tt> invece di <tt>/quote privatelog</tt>).<br>Questo è particolarmente utile per aprire automaticamente query, settare delle variabili, etc.

en: On Login
it: Al Login

en: This is a list of NickServ identification rules. KVIrc will use them to model its automatic interaction with NickServ on this network.<br>Please be aware that this feature can cause your NickServ passwords to be stolen if used improperly. Make sure that you fully understand the NickServ authentication protocol.<br>In other words, be sure to know what you're doing.<br>Also note that the password that you provide is stored as <b>PLAIN TEXT</b>.
it: Questa è una lista di regole per l'identificazione al NickServ. KVIrc le userà come modello per l'interazione automatica con il NickServ di questa rete.<br>Attenzione, questa opzione può causare il furto delle tue password per il NickServ se usata impropriamente. Assicurati di aver capito il protocollo di autenticazione del NickServ.<br>In altre parole, sii sicuro di ciò che stai facendo.<br>Ricorda inoltre che le password sono memorizzare come <b>TESTO SEMPLICE</b>.

en: Server Details and Configuration - KVIrc
it: Dettagli e configurazione server - KVIrc

en: This is a brief description of this server. This field has no restrictions but many server lists use it to describe the server's physical location
it: Questa è una breve descrizione del server. Questo campo non ha restrizioni ma molte liste dei server lo usano per descrivere la posizione fisica del server

en: This is the <b>username</b> that KVIrc will use to login to this server.
    If this field is left empty (most common case), KVIrc will first look if a username is specified for the network that this server belongs to, and if that is empty then KVIrc will use the default username specified in the "Identity" options tab.
it: Questo è lo <b>username</b> che KVirc userà per fare l'accesso a questo server.
    Se lasci questo campo vuoto (caso più comune), KVIrc guarderà prima se uno username è stato specificato per la rete a cui questo server appartiene, e se non c'è poi KVIrc userà lo username predefinito specificato nella scheda "Identità" delle opzioni.

en: If this server requires a password, put it in this field, otherwise leave it empty.
it: Se questo server richiede una password, inseriscila in questo campo, altrimenti lascialo vuoto.

en: You can specify a special <b>nickname</b> that will be used to login to this server.<br>If this field is left empty (most common case), KVIrc will first look if a nickname is specified for the network that this server belongs to, and if that is empty then the default nickname (specified in the "Identity" settings) will be used.
it: Qui puoi specificare un <b>nickname</b> speciale che verrà usato per l'accesso a questo server.<br>Se lasci questo campo vuoto (caso più comune), KVIrc guarderà prima se un nickname è stato specificato per la rete a cui appartiene questo server, e se non c'è userà il nickname predefinito (specificato nella scheda "Identità" delle impostazioni).

en: This nickname will be tried if the primary nickname for this server is already in use.<br>If you leave it empty then the default nicknames specified in the identity options will be tried instead.
it: Questo nickname sarà provato se il nickname primario per questo server è già in uso.<br>Se lasci questo campo vuoto verrà usato il nickname predefinito specificato nelle opzioni dell'identità.

en: You can specify a special <b>real name</b> that will be used to login with this server.<br>If you leave this field empty (most common case), KVIrc will first look if a real name is specified for the network that this server belongs to, and if that is empty the default "real name" (specified in the "Identity" settings) will be used.
it: Qui puoi specificare un <b>nome reale</b> speciale da usare per fare l'accesso su questo server.<br>Se lasci questo campo vuoto (caso più comune), KVIrc guarderà prima se un nome reale è stato specificato per la rete a cui appartiene questo server, e se non c'è userà il "nome reale" predefinito (specificato nella scheda "Identità" delle impostazioni).

en: Use default user mode
it: Usa i modi utente predefiniti

en: If this is enabled, the global initial <b>user mode</b> (configured from the identity dialog) will be used. If disabled, you can configure an initial user mode for this server
it: Se questo è abilitato, verranno inizialmente usati i <b>modi utente</b> globali (configurati nella finestra identità); se disabilitato, puoi configurare i modi utenti iniziali per questo server

en: This is the default <b>port</b> that this server will be contacted on.<br>Usually <b>6667</b> is OK.
it: Questa è la <b>porta</b> di default su cui il server verrà contattato. <br>Di solito la <b>6667</b> è OK.

en: This is the <b>IP address</b> of this server, it is here for caching purposes.<br>If you leave this field empty, KVIrc will fill it in the first time it connects to the server. If you enable the "cache IP address" option below, KVIrc will use it as a "cached result" and avoid looking it up again.
it: Questo è l'<b>indirizzo IP</b> del server, è qui solo per l'utilizzo in cache. <br>Se lasci questo campo vuoto, KVIrc lo riempirà la prima volta che si connetterà al server. Se abiliti l'opzione "Memorizza indirizzo IP" qui sotto, KVIrc lo userà come "risultato messo in cache" e eviterà di risolverlo di nuovo.

en: Cache IP address
it: Memorizza indirizzo IP

en: This check will enable <b>IP address caching</b> for this server:<br>DNS lookups can be time-consuming and might be blocking on some platforms; this option will cause KVIrc to look up the server hostname only once.<br><br> Advanced: you can also use this option to force a certain server name to resolve to a fixed IP address when either the DNS for that server is temporarily unreachable or you want to avoid the round-robin lookups.
it: Questo abilita la <b>memorizzazione dell'indirizzo IP</b> per questo server: <br> le richieste DNS possono consumare tempo e potrebbero essere bloccanti su alcune piattaforme; questa opzione fa sì che KVIrc risolva il nome del server solo una volta.<br><br> Avanzate: puoi usare questa opzione per forzare la risoluzione del nome di un server ad uno specifico indirizzo IP quando il DNS per quel server è temporaneamente non raggiungibile o quando vuoi evitare la risoluzione round-robin.

en: Connect to this server at startup
it: Connetti a questo server all'avvio

en: This option will cause KVIrc to connect to the IRC server when it is started.
it: Questa opzione fa sì che KVIrc si connetta al server IRC appena avviato.

en: This check identifies IPv6 servers.<br>If enabled, KVIrc will attempt to use the IPv6 protocol (thus your OS <b>must</b> have a working IPv6 stack and you <b>must</b> have an IPv6 connection).
it: Questo controllo identifica i server IPV6.<br>Se attivato, KVirc proverà ad usare il protocollo IPv6 (il tuo sistema operativo <b>deve avere</b> uno stack IPv6 funzionante e tu <b>devi avere</b> una connessione IPV6).

en: Use SSL protocol
it: Usa protocollo SSL

en: This check will cause the connection to use the <b>Secure Socket Layer</b> encryption support. Obviously, this server must have support for this, too. :)
it: Questo controllo fa sì che la connessione usi il supporto crittografico <b>Secure Socket Layer</b>. Ovviamente anche il server deve supportarlo. :)

en: Protocol encoding:
it: Codifica del protocollo:

en: This box allows you to choose the preferred encoding for this server. This encoding will be used for server specific needs, like referencing nicknames and channel names.<br>If you choose "Use Network Encoding" then the encoding will be inherited from the network that this server belongs to.
it: Questo box ti permetterà di scegliere la codifica per questo server. Questa codifica verrà utilizzata per le necessità specifiche del server, come i nomi utenti e dei canali.<br>Se scegli "Usa Encoding della rete" la codifica verrà ereditata dalla rete a cui il server appartiene.

en: This box allows you to choose the preferred encoding for this server. This will be used as the default encoding for all text messages.<br>If you choose "Use Network Encoding" then the encoding will be inherited from the network that this server belongs to.
it: Questo box ti permette di scegliere la codifica preferita per questo server. Questa codifica verrà utilizzata come predefinita per i messaggi di testo. <br> Se scegli "Usa Encoding della rete" la codifica verrà ereditata dalla rete a cui il server appartiene.

en: Use Network Encoding
it: Usa Encoding della Rete

en: Proxy server:
it: Server Proxy:

en: Defines the connection type that KVIrc should use to connect to this server.<br>When it's set to *Default* KVIrc will use the global proxy settings, when it's set to *Direct Connection* KVIrc will connect directly without using a proxy, or select a desired proxy you have previously added<br>You can define or edit new proxy servers in *General Preferences* / *Connection* tab' "Proxy hosts" dialog.
it: Definisce il tipo della connessione che KVIrc dovrebbe usare per connettersi a questo server.<br>Quando impostato a "Predefinito" KVIrc userà le impostazioni globali del proxy, quando impostato a "Connessione diretta" KVIrc si connetterà direttamente senza usare un proxy, oppure seleziona il proxy desiderato che hai già aggiunto<br>Puoi definire o modificare i server proxy nella finestra "Host Proxy" in *Impostazioni generali* / linguetta *Connessione*.

en: Default
it: Predefinito

en: Direct Connection
it: Connessione diretta

en: Here you can set a list of channels to be joined automatically after a connection to this server has been established. To add a channel, type its name in the text input below and click "<b>Add</b>".
it: Qui puoi impostare una lista di canali in cui entrare automaticamente dopo che la connessione a questo server è stata stabilita. Per aggiungere un canale scrivi il suo nome nel box sottostante e clicca su "<b>Aggiungi</b>".

en: The following commands will be executed after a connection has been established.<br><b>Important:</b> Enter commands <b>without</b> a preceding slash (e.g. <tt>quote pass secret</tt> instead of <tt>/quote pass secret</tt>).<br>KVIrc will first send the USER command, then eventually PASS and NICK and then execute this command sequence.<br>This is particularly useful for IRC bouncers that require login commands.
it: I seguenti comandi verranno eseguiti dopo che la connessione è stata stabilita.<br><b>Importante:</b> Inserisci i comandi <b>senza</b> lo slash che li precede (per esempio <tt>quote pass segreta</tt> invece di <tt>/quote pass segreta</tt>).<br> KVIrc invierà per primo il comando USER, poi eventualmente PASS e NICK e poi eseguirà questa sequenza di comandi. <br>Questo è particolarmente utile con i bouncer che richiedono comandi di login.

en: The following commands will be executed after a successful login to this server.<br><b>Important:</b> Enter commands <b>without</b> a preceding slash (e.g. <tt>quote privatelog</tt> instead of <tt>/quote privatelog</tt>).<br>This is useful for automatically opening queries, setting variables, etc.
it: I seguenti comandi verranno eseguiti dopo il login su questo server.<br><b>Importante:</b> Inserisci i comandi <b>senza</b> lo slash che li precede (per esempio <tt>quote privatelog</tt> invece di <tt>/quote privatelog</tt>).<br> Questo è particolarmente utile per aprire automaticamente query, settare delle variabili, etc.

en: Switch to SSL/TLS by using the STARTTLS extension
it: Cambia a SSL/TLS usando l'estensione STARTTLS

en: This check enables the use of the <b>Transport Layer Security</b> protocol. If you enable the Extended Capabilities below then the TLS protocol support will be detected by using a CAP LS command. Without "Extended Capabilities" the STARTTLS command will be forcibly sent at the beginning of the connection.
it: Questo checkbox attiva il supporto al protocollo <b>Transport Layer Security</b>.Se abiliti l'opzione Extended Capabilities il supporto al protocollo TLS verrà riconosciuto mediante un comando CAP LS. Senza le "Extended Capabilities" il comando STARTTLS verrà sempre inviato all'inizio di ciascuna connessione.

en: Extended Capabilities
it: Estensioni

en: Query extended capabilities on connect
it: Richiedi le estensioni alla connessione

en: This check will cause the connection to use the <b>Extended Capability</b> support.
it: Questo controllo fa sì che la connessioni usi il supporto alle <b>Extended Capability</b>.

en: SASL Authentication
it: Autenticazione SASL

en: Authenticate via SASL extension
it: Autentica via estensione SASL

en: This check enables the use of the <b>SASL</b> authentication protocol If you enable the proper global option in the Connection/SSL tab and fill the SASL nickname and SASL password fields in this page, the SASL protocol will be used for this server if available.
it: Questo checkbox attiva il supporto al protocollo di autenticazione <b>SASL</b>. Se abiliti l'opzione globale nella scheda Connessione/SSL e riempi i campi Nickname SASL e Password SASL, il protocollo SASL verrà usato per questo server se disponibile.

en: SASL method:
it: Metodo SASL:

en: Select which SASL method you want to use to authenticate with.<br><br>EXTERNAL will fallback to PLAIN if a non-SSL connection is used or no .pem file is loaded.
it: Seleziona quale metodo SAL usare per l'autenticazione. <br><br>EXTERNAL ripiegherà su PLAIN se viene utilizzata una connessione non-SSL o se non è stato caricato un file .pem.

en: SASL nickname:
it: Nickname SASL:

en: If you want to enable SASL authentication, insert your nickname here. (Not required for EXTERNAL)
it: Se vuoi attivare l'autenticazione SASL, inserisci qui il tuo nickname. (Non richiesto per EXTERNAL)

en: SASL password:
it: Password SASL:

en: If you want to enable SASL authentication, insert your password here. (Not required for EXTERNAL)
it: Se vuoi attivare l'autenticazione SASL, inserisci qui la tua password. (Non richiesta per EXTERNAL)

en: Link filter:
it: Filtro Collegamenti:

en: This field specifies the name of a module that exports a link filter for this type of server.<br>For plain IRC connections, you don't need any link filters; this is used for incompatible protocols.
it: In questo campo viene specificato il nome di un modulo che esporta il filtro per il collegamento per questo tipo di server.<br>Per una normale connessione IRC, non hai bisogno di filtri per il collegamento, viene usato solo nel caso di protocolli incompatibili.

en: This field allows you to specify a really unique ID for this server. You will then be able to use /server -x &lt;this_id&gt; to make the connection. This is especially useful when you have multiple server entries with the same hostname and port in different networks (bouncers?)
it: Questo campo permette di specificare un ID univoco per questo server. Potrai poi usare /server -x &lt;questo_id&gt; per connetterti. Ciò risulta particolarmente utile quando hai molti server con lo stesso nome e porta su reti differenti (bouncer?)

en: NickServ settings are available only for the whole IRC network, not for specific servers.
    To open network settings choose a network (with a globe) in list of networks and servers and click Advanced.
it: Le preferenze del NickServ sono disponibili solo per tutta la rete IRC, non per server specifici.
    Per aprire le preferenze di rete scegli una rete (con un globo) nella lista delle reti e server e clicca Avanzate.

en: Filter:
it: Filtro:

en: If you are searching for a specific server or network, you can insert its name to filter the servers in the list
it: Se stai cercando uno specifico server o rete, puoi inserire il suo nome per filtrare i server nella lista

en: If this option is enabled, only servers you have favorited will be displayed
it: Se questa opzione è abilitata verranno mostrati solo i tuoi server preferiti

en: This is the list of available IRC servers.<br>Right-click on the list to add or remove servers and perform other actions.<br>Double-click on a item for advanced options.
it: Questa è la lista dei server IRC disponibili.<br>Clicca con il tasto destro sulla lista per aggiungere o rimuovere i server e svolgere altre operazioni.<br>Doppio click su un elemento per le opzioni avanzate.

en: New network
it: Nuova rete

en: New server
it: Nuovo server

en: Favorite / Unfavorite server
it: Server preferito/non preferito

en: Remove network / server
it: Rimuovi rete / server

en: Copy server
it: Copia server

en: Paste server
it: Incolla server

en: Import server list
it: Importa lista server

en: Active Configuration
it: Configurazione Attuale

en: This is the name of the currently selected server or network
it: Questo è il nome del server o della rete selezionato.

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Click here to edit advanced options for this entry
it: Clicca qui per modificare le opzioni avanzate per questo elemento

en: This button shows a list of recently used servers.<br>It allows you to quickly find them in the list.
it: Questo pulsante mostra la lista dei server usati di recente. Ti permette di trovarli rapidamente nella lista.

en: Connect &Now
it: &Connetti Ora

en: Hit this button to connect to the currently selected server.
it: Premi questo pulsante per connetterti al server selezionato.

en: Show this dialog at startup
it: Mostra questa finestra all'avvio

en: If this option is enabled, the servers dialog will appear every time you start KVIrc
it: Se questa opzioni è abilitata, la finestra server comparirà ogni volta che avvii KVIrc

en: Network:
it: Rete:

en: No selection
it: Nessuna selezione

en: UnknownNet
it: Rete sconosciuta

en: New Network
it: Nuova Rete

en: Remove Network
it: Rimuovi Rete

en: &New Server
it: &Nuovo Server

en: Unfavorite Server
it: Togli server dai preferiti

en: Re&move Server
it: Ri&muovi server

en: &Copy Server
it: &Copia Server

en: &Paste Server
it: &Incolla Server

en: Import Server List
it: Importa lista server

en: Clear Server List
it: Pulisci lista server

en: Oops! Something weird happened:<br>Can't find any module capable of importing servers.
it: Oops! È accaduto qualcosa di strano: <br>Impossibile trovare un modulo capace di importare i server.

en: Oops! Something weird happened:<br>Can't find the module that was capable of this import action. :(
it: Oops! È accaduto qualcosa di strano: <br>Impossibile trovare il modulo capace di questa azione di importazione. :(

en: If you click <b>Yes</b>, all of your saved networks, servers, settings, and passwords will be lost.<br>Would you like to continue?
it: Se clicchi <b>Sì</b>, tutte le tue reti, server, impostazioni e password verranno perse.<br>Sei sicuro di voler proseguire?

en: Confirm Clearing Server List - KVIrc
it: Conferma pulizia lista dei server - KVIrc

en: Servers and Configuration
it: Server e configurazione

en: connection
it: connessione

en: Sound System
it: Sistema sonoro

en: This allows you to select the sound system to be used with KVIrc.
it: Questo ti permette di scegliere il sistema sonoro che deve essere usato con KVIrc.

en: Auto-detect
it: Auto-Rilevamento:

en: Media Player
it: Lettore Multimediale

en: This allows you to select the preferred media player to be used with the mediaplayer.* module commands and functions.
it: Questo ti permette di selezionare il lettore multimediale che deve essere usato dai comandi e dalle funzioni del modulo mediaplayer.*

en: ID3 Tags Encoding
it: Codifica tag ID3

en: This allows you to select encoding of mp3 tags.
it: Questo ti permette di scegliere il sistema di codifica per il tag mp3.

en: Use Language Encoding
it: Usa Codifica Linguaggio

en: Winamp messages encoding
it: Codifica messaggi di Winamp

en: This allows you to select encoding of winamp messages.
it: Questo ti permette di scegliere la codifica per i messaggi di winamp.

en: New query opened:
it: Nuova query aperta:

en: New message in inactive query:
it: Nuovo messaggio su una query inattiva:

en: Highlighted message in inactive window:
it: Messaggio evidenziato su una finestra inattiva:

en: When I am kicked:
it: Quando vengo kickato:

en: Sound
it: Suono

en: sound,xmms,audio,play,amarok
it: suono,xmms,auio,play,amarok

en: Sounds
it: Suoni

en: sound,events
it: suono,eventi

en: Encoding
it: Codifica

en: Default server encoding:
it: Codifica Server Predefinita:

en: Default text encoding:
it: Codifica Testo Predefinita:

en: Language
it: Lingua

en: Force language:
it: Forza lingua:

en: <b>Note:</b> You must restart KVIrc to apply any language changes
it: <b>Nota:</b> La nuova lingua sarà applicata al prossimo riavvio di KVIrc

en: Automatic detection
it: Rilevamento automatico

en: Spell Checker Dictionaries
it: Dizionari del correttore ortografico

en: Language Code
it: Codice lingua

en: Provided by
it: Fornito da

en: Unable to write language information to
it: Impossibile scrivere le informazioni della lingua su

en: language,encoding,charset,codepage
it: lingua,codifica,caratteri

en: This table contains the text icon associations.<br>KVIrc will use them to display the Alt+E escape sequences and eventually the emoticons.
it: Questa tabella contiene le associazioni tra icone e testo.<br>KVirc le userà per mostrare le sequenze Alt+E o eventualmente le emoticons.

en: Add
it: Aggiungi

en: Delete
it: Cancella

en: Restore
it: Ripristina

en: unnamed
it: senza nome

en: Text Icons
it: Emoticons

en: smileys,emoticons
it: smile,emoticons

en: Use global application font
it: Usa un carattere generale per l'applicazione

en: This option will force a static font for every widget that has no specific font setting
it: Questa opzione forzerà un font statico per ogni widget che non ha un'opzione specifica per il font

en: Show icons in popup menus
it: Mostra le Icone nei Menu Popup

en: Global application font:
it: Carattere generale per l'applicazione:

en: Qt Style:
it: Stile Qt:

en: Global window opacity:
it: Opacità globale della finestra:

en: Enable transparency
it: Abilita trasparenza

en: This option makes all KVIrc windows look transparent.<br>You must choose a blending background image below or check the "Use compositing for real transparency" option.
it: Questa opzione rende tutte le finestre di KVIrc trasparenti.<br>Devi scegliere un immagine di sfondo o attivare l'opzione "Usa il composite per la vera trasparenza".

en: This option makes all KVIrc windows look transparent.<br>You must choose a blending background image below or check the "Use desktop background for transparency" option.
it: Questa opzione rende tutte le finestre di KVIrc trasparenti.<br>Devi scegliere un immagine di sfondo o attivare l'opzione "Usa lo sfondo del desktop per la trasparenza".

en: This option makes all KVIrc windows look like transparent.<br>You must choose a blending background image below.
it: Questa opzione rende tutte le finestre di KVIrc trasparenti.<br>Devi scegliere un immagine di sfondo.

en: Child window opacity:
it: Opacità finestre:

en: Parent window opacity:
it: Opacità finestra di sfondo:

en: Blend color:
it: Colore sfumatura:

en: Use compositing for real transparency
it: Usa il composite per la vera trasparenza

en: Transparency blend image:
it: Immagine da sfumare:

en: Use desktop background for transparency
it: Usa lo sfondo del desktop per la trasparenza

en: Border color:
it: Colore del bordo:

en: Font color:
it: Colore del font:

en: theme
it: tema

en: Transparency
it: Trasparenza

en: theme,background
it: tema,sfondo

en: Toolbar Applets
it: Applet sulla toolbar

en: theme,toolbar
it: tema,toolbar

en: This section contains IRC tools like <b>away, lag and logging system</b>.
it: Questa sezione contiene gli strumenti per IRC quali<b> away, controllo lag e sistema di logging</b>.

en: Tools
it: Strumenti

en: Labels
it: Etichette

en: theme,topic
it: tema,topic

en: Enable tray icon
it: Abilita l'icona nel vassoio di sistema

en: Minimize in tray
it: Minimizza nella tray

en: Take into account that if you're using KDE, this won't work if you've set "Keep window thumbnails" as "Always" at "Desktop Effects" advanced settings.
it: Tieni in considerazione che se stai usando KDE questo non funzionerà se hai settato "Mantieni le miniature delle finestre" come "Sempre" nelle opzioni avanzate di "Effetti del Desktop".

en: Close in tray
it: Chiudi nella tray

en: Enable tray icon flashing
it: Abilita il flashing dell'icona nel vassoio di sistema

en: Enable level-based message notification (not a message-type based)
it: Abilita la notifica del messaggio basato sui livelli (non sul tipo di messaggio)

en: Select Message Levels to Notify
it: Seleziona i livelli di messaggio da notificare

en: Minimum level for low-priority messages:
it: Livello minimo per i messaggi a bassa priorità:

en: Minimum level for high-priority message:
it: Livello minimo per i messaggi ad alta priorità:

en: Tray Icon
it: Icona nella Tray

en: tray,TRAYICON
it: vassoio,icona vassoio

en: Disable parser warnings
it: Disabilita warning del parser

en: Disable broken event handlers
it: Disabilita gestori eventi corrotti

en: Kill broken timers
it: Uccidi timer corrotti

en: Send unknown commands as /RAW
it: Invia comandi sconosciuti come /RAW

en: Automatically unload unused modules
it: Scarica automaticamente i moduli non utilizzati

en: Ignore module versions (dangerous)
it: Ignora versione moduli (pericoloso)

en: Relay errors and warnings to debug window
it: Mostra gli errori e gli avvertimenti nella finestra di debug

en: This option will show the script errors and warnings also in the special debug window. This makes tracking of scripts that might be running in several windows far easier. The messages in the debug window also contain a deeper call stack which will help you to identify the scripting problems.
it: Questa opzione mostrerà tutti gli errori ed avvertimenti degli script nella finestra speciale di debug. Questo faciliterà di molto il tracciamento degli script che potrebbero girare in diverse finestre. I messaggi nella finestra di debug conterranno anche lo stack della chiamata che ti aiuterà ad identificare i problemi nello script.

en: Create debug window without focus
it: Apri finestra di debug senza dare focus

en: This option prevents the debug window from opening and diverting application focus.<br>Enable this if you don't like the debug window popping up while you're typing something in a channel.
it: Questa opzione previene che la finestra di debug rubi il focus dell'applicazione.<br>Abilitala se non vuoi che la finestra di debug si apra mentre stai scrivendo qualcosa in un canale.

en: Scripting Engine
it: Motore di Script

en: scripting,kvs,debug
it: script,kvs,debug

en: Mouse Handler
it: Gestore mouse

en: How many clicks to open links?
it: Quanti click per aprire i link?

en: Single-click
it: Click singolo

en: Double-click
it: Doppio click

en: Protocol Handler
it: Gestore protocollo

en: Use system URL handlers
it: Usa il gestore URL di sistema

en: <b>http://</b> handler command:
it: comando gestore <b>http://</b>:

en: <b>https://</b> handler command:
it: comando gestore <b>https://</b>:

en: <b>ftp://</b> handler command:
it: comando gestore <b>ftp://</b>:

en: <b>mailto:</b> handler command:
it: comando gestore <b>mailto:</b>:

en: <b>file://</b> handler command:
it: comando gestore <b>file://</b>:

en: Unknown protocol handler command:
it: Comando gestore del protocollo sconosciuto:

en: URL Handlers
it: Gestori URL

en: URL,programs
it: URL,programmi

en: Nickname Colors
it: Colore Nickname

en: Normal:
it: Normale:

en: Selected:
it: Selezione:

en: Channel owner:
it: Owner del canale

en: Channel admin:
it: Admin del Canale:

en: Away (blend color):
it: Away (colore di fusione):

en: Use different color for own nick:
it: Usa colori differenti per i propri nick:

en: Draw nickname grid
it: Disegna griglia dei Nickname

en: Grid color:
it: Colore Griglia:

en: Grid type:
it: Tipo di Griglia:

en: 3D Grid
it: Griglia 3D

en: 3D Buttons
it: Pulsante 3D

en: Plain Grid
it: Griglia Semplice

en: Dotted Grid
it: Griglia a puntini

en: Background Colors
it: Colore sfondo

en: Horizontal alignment:
it: Allineamento orizzontale:

en: Vertical alignment:
it: Allineamento verticale:

en: Minimum width:
it: Larghezza minima:

en: Here you can select a desired minimum width for the userlist when visible. Suggested values range between 120 and 170 pixels. The value set here, applies to all channels in all networks. For specific widths for different channels, drag widget to desired width, right click on channel on Tree Window List and select Save Window Properties As Default.<br><b>Please note</b> dragging method may not be as reliable and values set may be lost randomly, However values will never be less than the width you specified.
it: Qui puoi inserire la larghezza minima della lista utenti quando visibile. I valori consigliati sono tra i 120 e i 170 pixel. Il valore qui impostato vale per tutti i canali in tutte le reti. Per avere una larghezza diversa su specifici canali, allarga la lista con il mouse e poi fai click desto sul canale nella Lista finestre e scegli Salva proprietà finestra come default.
    <br><b>Attenzione</b> il metodo di trascinare può non essere affidabile e i valori potrebbero corrompersi. Comunque i valori non saranno mai minori della larghezza qui specificata.

en: Show gender icons
it: Mostra icone del sesso

en: Show user rank channel icons
it: Mostra icone livello utente nei canali

en: Show user channel activity indicator
it: Mostra indicatore di attività degli utenti nei canali

en: Show label with userlist stats
it: Mostra le etichette di stato della lista utenti

en: Enable user tooltip
it: Attiva tooltip utente

en: Show avatars in userlist
it: Mostra avatar nella lista utenti

en: Enable animated avatars
it: Abilita avatar animati

en: Place nicks starting with non-alpha characters (such as _COOL_BOY_) last
it: Ordina i nick che iniziano con caratteri non alfanumerici (es.: _COOL_BOY_) per ultimi

en: All nicknames which include characters such as [ ] ^ _ &lt; &gt; | etc. will be sorted last in userlist after all regular nicknames.<br>Select this option if you prefer to see regular nicknames sorted topmost on userlist.<br><br><b>Note:</b> Changes to this option requires KVIrc restart.
it: Tutti i nickname che contengono caratteri come [ ] ^ _ &lt; &gt; | etc. verranno ordinati per ultimi nella lista utenti, dopo i nickname normali.<br>Scegli questa opzione se preferisci vedere per primi i nickname normali nella lista utenti.<br><br><b>Nota:</b> le modifiche a questa opzione richiedono un riavvio di KVIrc.

en: Userlist
it: Lista Utenti

en: theme,userlist,channel
it: tema,lista utenti,canale

en: Background
it: Sfondo

en: theme,userlist,channel,background
it: tema,lista utenti,canale,sfondo

en: Foreground
it: Primo piano

en: theme,userlist,channel,colors
it: tema,lista utenti,canale,colori

en: Userlist Grid
it: Griglia della lista utenti

en: theme,userlist,channel,grid
it: tema,lista utenti,canale,griglia

en: userlist,channel,width
it: lista utenti,canale,larghezza

en: Window list type:
it: Tipo lista finestre:

en: Tree
it: Ad albero

en: Classic
it: Classica

en: Sort windows by name
it: Elenca le finestre per nome

en: Show window icons in window list
it: Mostra le icone delle finestre nella lista dei canali

en: Show activity meter in window list
it: Mostra il misuratore di attività nella lista dei canali

en: This option enables the usage of the window list activity meter. Each window entry will have a small indicator of the activity that is going on in that window. The indicator is a small square that changes colors, dark colors mean low activity, while bright colors signal high activity. KVIrc also uses some heuristics to determine whether the activity is somewhat "human" or it is generated by automated entities (such as bots or IRC servers). "Human" activity causes the indicator to be shaded red while automated activity causes the indicator to be shaded blue.
it: Questa opzione abilita l'uso del misuratore di attività per la lista dei canali. Ogni finestra avrà il proprio indicatore che segnalerà l'attività presente in quella finestra. L'indicatore è un piccolo quadrato che cambia colore: più scuro se l'attività è bassa, più chiaro se l'attività è alta. KVIrc usa l'euristica per determinare se l'attività può essere considerata "umana" o se è generata da entità automatiche (come i bot o i server IRC). Un attività "umana" fa sì che l'indicatore si colori di rosso, mentre quella automatica lo colorerà di blu.

en: Show IRC context indicator in window list
it: Mostra l'indicatore del contesto IRC nella lista dei canali

en: Enable window tooltips
it: Attiva suggerimenti della finestra

en: Allow the window list to be moved
it: Permetti di spostare la lista finestre

en: Show user flag for channels
it: Mostra flag utenti per canali

en: The following events trigger this alert level:
it: I seguenti eventi scatenano questo livello di allerta:

en: Text/Alert Colors
it: Colori Testo/Allerta

en: Progress bar color:
it: Colore Barra di Avanzamento:

en: Mouse wheel changes the active window instead of scrolling the scrollbar
it: La rotella del mouse cambia la finestra attiva invece che scrollare la scrollbar

en: Minimized:
it: Minimizza:

en: Minimum width of buttons:
it: Larghezza minima dei pulsanti:

en: Set maximum button width
it: Larghezza massima:

en: Maximum width of buttons:
it: Larghezza minima dei pulsanti:

en: Use flat buttons
it: Usa pulsanti piatti

en: Show close button on window list items
it: Mostra pulsante di chiusura sugli elementi della lista finestre

en: Window List
it: Lista Finestre

en: Tree Window List
it: Lista finestre ad albero

en: Classic Window List
it: Lista finestre classica

en: No such options_group %Q
it: Options_group non esistente %Q

en: No such options page class name %Q
it: Non c'è tale nome di classe nella pagina delle opzioni %Q
