KVIrc - en to ja translation catalogue (375 entries)

en: General Preferences
ja: 一般設定

en: Theme Preferences
ja: テーマ設定

en: KVIrc Preferences
ja: KVIrc 設定

en: Close this dialog, accepting all changes.
ja: 全変更を許可し、ダイアログを閉じます。

en: &Apply
ja: 適用(&A)

en: Commit all changes immediately.
ja: すぐにすべての変更をコミットします。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Close this dialog, discarding all changes.
ja: 全変更を破棄し、このダイアログを閉じます。

en: Enable word highlighting
ja: 単語のハイライトを有効にする

en: Highlight messages containing my nickname
ja: 自分のニックネームが含まれるメッセージをハイライトする

en: Alert Restrictions
ja: アラートの制限

en: Restrict alert
ja: アラートの制限

en: Alert for highlighted words
ja: 歯以来とした単語のアラート

en: Alert for query messages
ja: 問い合わせメッセージのアラート

en: Use custom alert level
ja: カスタムのアラート レベルを使う

en: Minimum alert level:
ja: 最低のアラート レベル:

en: Alert/Highlight
ja: アラート/ハイライト

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Window List Alert
ja: ウィンドウ リストのアラート

en: Private messages
ja: プライベート メッセージ

en: Private notices
ja: プライベート通知

en: Silent anti-spam (no warnings)
ja: 静かにスパム対策 (警告なし)

en: Anti-spam
ja: スパム対策

en: Image width:
ja: 画像の幅:

en:  pixels
ja:  ピクセル

en: Image height:
ja: 画像の高さ:

en: Request CTCP
ja: CTCP 要求

en:  bytes
ja:  バイト

en: Remember avatars for registered users
ja: 登録済みユーザーのアバターを覚える

en:  sec
ja:  秒

en: Avatars
ja: アバター

en: Enable default away message
ja: 常に標準の退席メッセージを使う

en: Default away message:
ja: 標準の退席メッセージ:

en: Away Nickname
ja: 退席時のニックネーム

en: Change nickname on away
ja: 退席時にニックネームを変える

en: Use automatic nickname ([5 letters]AWAY)
ja: 自動的なニックネームを使う ([5 文字]AWAY)

en: Away
ja: 退席

en: On Channel Kick
ja: チャンネルの追放時

en: Rejoin channel
ja: チャンネルに再度参加

en: Keep channel open
ja: チャンネルを開いたままにする

en: On Channel Part
ja: チャンネルの退室時

en: Automatically join channel on invite
ja: 招待のチャンネルは自動的に参加する

en: Log joined channels history
ja: 参加したチャンネルの履歴を記録する

en: Default ban mask:
ja: 標準の禁止マスク:

en: On Channel Join
ja: チャンネル参加時

en: Do not send /WHO request
ja: /WHO 要求を送信しない

en: Do not request ban list
ja: 禁止一覧を要求しない

en: Do not request invite list
ja: 招待一覧を要求しない

en: Show channel sync time
ja: チャンネルの同期時間を表示する

en:  lines
ja:  行

en: Interval:
ja: 間隔:

en:  days
ja:  日

en: Channel
ja: チャンネル

en: General
ja: 一般

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: On Disconnect
ja: 切断時

en: Keep channels open
ja: チャンネルを開いたままにする

en: On Unexpected Disconnect
ja: 期待しない切断時

en: Rejoin channels after reconnect
ja: 再接続後にチャンネルに再度参加する

en: Reopen queries after reconnect
ja: 再接続後に問い合わせを再度開く

en: Automatically reconnect
ja: 自動的に再接続する

en: Delay between attempts:
ja: 試行までの遅延:

en: Use SSL certificate (PEM format only)
ja: SSL 証明書を使う (PEM 形式のみ)

en: Certificate location:
ja: 証明書の場所:

en: Certificate password:
ja: 証明書のパスワード:

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Use SSL private key
ja: SSL 秘密鍵を使う

en: Private key location:
ja: 秘密鍵の場所:

en: Private key password:
ja: 秘密鍵のパスワード:

en: This executable has no SSL support.
ja: この実行ファイルは SSL をサポートしていません。

en: Timeout Values
ja: タイムアウト値

en: Connect timeout:
ja: 接続のタイムアウト:

en:  msec
ja:  ミリ秒

en: Limit to 1 message every:
ja: 1 メッセージ毎の制限:

en:  usec
ja:  マイクロ秒

en: Network Interfaces
ja: ネットワーク インターフェース

en: Bind IPv4 connections to:
ja: IPv4 接続で割り当てる:

en: Bind IPv6 connections to:
ja: IPv6 接続で割り当てる:

en: Active window
ja: アクティブ ウィンドウ

en: Console
ja: コンソール

en: Configuration
ja: 構成

en: Ident username:
ja: 識別ユーザー名

en: Service port:
ja: サーバー ポート:

en: IPv6 Settings
ja: IPv6 設定

en: Enable service for IPv6
ja: IPv6 のサービスを有効にする

en: Connection
ja: 接続

en: Socket
ja: ソケット

en: Ident Service
ja: Ident サービス

en:  requests
ja:  リクエスト

en: Use workaround for firewall
ja: ファイアウォールの会費を使う

en: Network Properties
ja: ネットワークのプロパティ

en: Use user-defined address or network interface
ja: ユーザー定義のアドレスかネットワーク インターフェースを使う

en: Use user-defined port range
ja: ユーザー定義のポート帯を使う

en: Lowest port:
ja: 最低ポート:

en: Highest port:
ja: 最高ポート:

en: DCC socket timeout:
ja: DCC ソケットのタイムアウト:

en: On Incoming File
ja: ファイル受信時

en: Automatically accept
ja: 自動的に許可する

en: Automatically resume when auto-accepted
ja: 自動許可のとき、自動的に再開する

en: Save Location
ja: 保存場所

en: Download folder:
ja: ダウンロード用フォルダー:

en: On Download Completion
ja: ダウンロード完了時

en: Notify completion in console
ja: コンソールに完了を通知する

en: Notify completion in notifier
ja: 通知に完了を通知する

en: Automatically clear transfer
ja: 自動で転送情報を消去する

en: Bug Compatibility
ja: バグ互換性

en: Limits
ja: 制限

en: bytes/sec
ja: バイト/秒

en: Packet size:
ja: パケットの大きさ:

en: On Chat Request
ja: チャットの要求時

en: On Voice Request
ja: ボイスの要求時

en: Sound device:
ja: 音声デバイス:

en: Mixer device:
ja: ミキサー デバイス:

en: Pre-buffer size:
ja: プリバッファーの容量

en: File Transfer
ja: ファイル転送

en: Chat
ja: チャット

en: Voice
ja: ボイス

en: Avatar Download - KVIrc
ja: アバターのダウンロード - KVIrc

en: Abort
ja: 中断

en: Failed to start the download
ja: ダウンロードの開始に失敗しました

en: Download aborted by user
ja: ユーザーにより、ダウンロードを中断しました

en: Choose Avatar - KVIrc
ja: アバターの選択 - KVIrc

en: &Browse...
ja: 参照(&B)...

en: Basic Properties
ja: 基本プロパティ

en: Nickname:
ja: ニックネーム:

en: Alternatives...
ja: 代替...

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Real name:
ja: 本名:

en: Profile
ja: プロフィール

en: Age:
ja: 年齢:

en: Here you can specify your age.
ja: ここであなたの年齢を指定できます。

en: Unspecified
ja: 未指定

en: Gender:
ja: 性別:

en: Here you can specify your gender.
ja: ここであなたの性別を指定できます。

en: Female
ja: 女性

en: Male
ja: 男性

en: Location:
ja: 地域:

en: Languages:
ja: 言語:

en: Other:
ja: その他:

en: Choose...
ja: 選択...

en: Failed to Load Avatar - KVIrc
ja: アバターの読み込みに失敗 - KVIrc

en: Avatar Download Failed - KVIrc
ja: アバターのダウンロードに失敗しました - KVIrc

en: User Mode
ja: ユーザー モード

en: Invisible (+i)
ja: 不可視 (+i)

en: Server notices (+s)
ja: サーバーの通知 (+s)

en: Default Messages
ja: 標準のメッセージ

en: Part message:
ja: 退室時のメッセージ

en: Quit message:
ja: 終了時のメッセージ

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Username
ja: ユーザーの名前

en: Add Profile
ja: プロフィールの追加

en: Edit Profile
ja: プロフィールの編集

en: Delete Profile
ja: プロフィールの削除

en: There is already a profile with that name
ja: その名前のプロフィールは既に存在します。

en: Profile Editor - KVIrc
ja: プロフィール エディター - KVIrc

en: Put here the name of the profile
ja: ここにプロフィールの名前を入力します。

en: Avatar
ja: アバター

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Ignore
ja: 無視

en: protection
ja: 防御

en: Font:
ja: フォント:

en: Background color:
ja: 背景色

en: Background image:
ja: 背景画像:

en: Horizontal align:
ja: 水平の位置あわせ:

en: Vertical align:
ja: 垂直の位置あわせ:

en: Tile
ja: 題名

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: 中央

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Use bash-like nick completion
ja: bash のようなニックの補完を使う

en: Use zsh-like nick completion
ja: zsh のようなニックの補完を使う

en: Input
ja: 入力

en: Confirm quit with active connections
ja: 終了時に有効な接続を確認する

en: Remember window properties
ja: ウィンドウのプロパティを覚える

en: Enable visual effects
ja: ビジュアル エフェクトを有効にする

en: Interface
ja: インターフェース

en: Show network name in console window list entry
ja: コンソールウィンドウの一覧エントリーにネットワークの名前を表示する

en: Quiet
ja: 静かに

en: Normal
ja: 通常

en: ISO 8601 format
ja: ISO 8601 形式

en: System locale format
ja: システム ロケールの形式

en: External messages
ja: 外部メッセージ

en: ChanServ and NickServ notices
ja: ChanServ と NickServ の通知

en: Invite messages
ja: 招待メッセージ

en: Server replies
ja: サーバーの応答

en: Server notices
ja: サーバーの通知

en: Show extended server information
ja: 拡張サーバー情報を表示する

en: Enable URL highlighting
ja: URL のハイライトを有効にする

en: Use line wrap margin
ja: 禁則マージンを使う

en: Maximum buffer size:
ja: 最大バッファの大きさ:

en: Enable animated smiles
ja: 動く絵文字を有効にする

en: Marker color:
ja: マーカーの色:

en: Marker size:
ja: マーカーの大きさ:

en: Marker style:
ja: マーカーのスタイル:

en: Output
ja: 出力

en: Look
ja: 概観

en: Marker
ja: マーカー

en: Automatically Log
ja: 自動的なログ

en: Query windows
ja: 問い合わせウィンドウ

en: Channel windows
ja: チャンネル ウィンドウ

en: Console windows
ja: コンソール ウィンドウ

en: Save logs to folder:
ja: ログを保存するフォルダー

en: Strip colors in logs
ja: ログから色を取り去る

en:  min
ja:  分

en: Logging
ja: ログ記録

en: Pattern
ja: パターン

en: MIME Type
ja: MIME の種類

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: MIME type:
ja: MIME の種類:

en: File pattern:
ja: ファイル名のパターン

en: Magic bytes:
ja: マジック バイト

en: Save path:
ja: 保存パス:

en: Local open command:
ja: ローカルを開くコマンド:

en: Remote open command:
ja: リモートを開くコマンド:

en: &New
ja: 新規(&N)

en: Re&move
ja: 削除(&M)

en: Media Types
ja: メディアの種類

en: Show message icons
ja: メッセージ アイコンを表示する

en: Draw some emoticons (smileys) as pictures
ja: いくつかの表情文字(絵文字)を写真で描画する

en: Don't show colors in user messages
ja: ユーザーのメッセージを色つきで表示しない

en: Nicknames
ja: ニックネーム

en: Use same colors as in the userlist
ja: ユーザー リストと内と同じ色を使う

en: Show nicknames in bold
ja: ニックネームを太字で表示する

en: Show user and host
ja: ユーザーとホストを表示する

en: Show timestamp
ja: 日時を表示する

en: Use UTC time for timestamp
ja: 日時は UTC 時間を使う

en: Timestamp format:
ja: 日時の形式

en: Transparent
ja: 透過

en: Background:
ja: 背景色:

en: Foreground:
ja: 前景色:

en: Alert level:
ja: 代替レベル:

en: Log this
ja: これをログ記録する

en: Save As...
ja: 別名で保存する

en: Text
ja: テキスト

en: Message Style
ja: メッセージのスタイル

en: Timestamp
ja: 時刻

en: Color Set
ja: 色セット

en: NickServ Mask
ja: NickServ マスク

en: Identify Command
ja: 識別コマンド

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Delete Rule
ja: ルールの削除

en: Enable the notifier
ja: 通知を有効にする

en: Enable notifier window flashing
ja: 通知ウィンドウの点滅を有効にする

en: Enable notifier window fade effect
ja: 通知ウィンドウのフェード効果を有効にする

en: Notifier
ja: 通知

en: popup
ja: ポップアップ

en: Use online notify list
ja: オンライン通知リストを使う

en: Show notifications in active window
ja: 有効なウィンドウの通知を表示する

en: Flash window when users are going online
ja: ユーザーがオンラインになったとき、ウィンドウを点滅させる

en: Popup notifier when users are going online
ja: ユーザーがオンラインになったとき、通知をポップアップする

en: Check USERHOST for online users
ja: オンライン ユーザーを USERHOST で確認する

en: Use the WATCH method if available
ja: 利用できるなら WATCH メソッドを使う

en: Protection
ja: 防御

en: Proxy
ja: プロキシー

en: Proxy:
ja: プロキシー:

en: Port:
ja: ポート:

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Use IPv6 protocol
ja: IPv6 プロトコルを使う

en: &New Proxy
ja: 新規プロキシー(&N)

en: Re&move Proxy
ja: プロキシーの削除(&M)

en: Proxy Hosts
ja: プロキシー ホスト

en: Flash system taskbar on new query message
ja: 新しい問い合わせメッセージの際にシステム タスクバーを点滅させる

en: Popup notifier on new query message
ja: 新しい問い合わせメッセージの際に通知をポップアップする

en: Query
ja: 問い合わせ

en: Properties
ja: プロパティ

en: Use System Encoding
ja: システムのエンコーディングを使う

en: Connect to this network at startup
ja: 起動時にこのネットワークに接続する

en: Join Channels
ja: チャンネルに参加する

en: On Connect
ja: 接続時

en: On Login
ja: ログイン時

en: Use default user mode
ja: 標準のユーザー モードを使う

en: Cache IP address
ja: IP アドレスのキャッシュ

en: Connect to this server at startup
ja: 起動時にこのサーバーに接続する

en: Use SSL protocol
ja: SSL プロトコルを使う

en: Use Network Encoding
ja: ネットワークのエンコーディングを使う

en: Proxy server:
ja: プロキシー サーバー:

en: Default
ja: 標準

en: SASL Authentication
ja: SASL 認証

en: Authenticate via SASL extension
ja: SASL 拡張での認証

en: Link filter:
ja: リンク フィルター:

en: Server
ja: サーバー

en: Active Configuration
ja: 選択中の設定

en: Server:
ja: サーバー:

en: Advanced...
ja: 高度な設定...

en: Connect &Now
ja: 今すぐ接続する(&N)

en: Show this dialog at startup
ja: 起動時にこのダイアログを表示する

en: Network:
ja: ネットワーク:

en: No selection
ja: 選択なし

en: New Network
ja: 新しいネットワーク情報

en: &New Server
ja: 新しいサーバー情報(&N)

en: Re&move Server
ja: サーバー情報の削除(&M)

en: &Paste Server
ja: サーバー情報の貼り付け(&P)

en: Sound System
ja: 音声システム

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Test
ja: テスト

en: Media Player
ja: メディア プレイヤー

en: Use Language Encoding
ja: 言語エンコーディングを使う

en: Sound
ja: 音声

en: Sounds
ja: 音声

en: Default server encoding:
ja: 標準のサーバー エンコーディング

en: Default text encoding:
ja: 標準のテキスト エンコーディング

en: Language
ja: 言語

en: Force language:
ja: 言語の強制設定:

en: Automatic detection
ja: 自動検出

en: en
ja: 英語

en: Add
ja: 追加

en: Delete
ja: 削除

en: Use global application font
ja: 全体的なアプリケーション フォントを使う

en: Show icons in popup menus
ja: ポップアップメニューでアイコンを表示する

en: Global application font:
ja: 全体的なアプリケーションフォント:

en: Child window opacity:
ja: 子ウィンドウの透過度:

en: Parent window opacity:
ja: 親ウィンドウの透過度:

en: Tools
ja: ツール

en: Labels
ja: ラベル

en: Enable tray icon
ja: トレイアイコンを有効にする

en: Close in tray
ja: 閉じるときはトレイに

en: Enable tray icon flashing
ja: トレイアイコンの点滅を有効にする

en: Disable parser warnings
ja: パーサーの警告を無効にする

en: Disable broken event handlers
ja: 壊れたイベント制御を無効にする

en: Send unknown commands as /RAW
ja: /RAW として不明なコマンドを送信する

en: Automatically unload unused modules
ja: 未使用モジュールを自動的に開放する

en: Relay errors and warnings to debug window
ja: リレーのエラーと警告をデバッグウィンドウへ

en: Scripting Engine
ja: スクリプト エンジン

en: Use system URL handlers
ja: システムの URL ハンドラーを使う

en: <b>http://</b> handler command:
ja: <b>http://</b> のハンドラー コマンド:

en: <b>https://</b> handler command:
ja: <b>https://</b> のハンドラー コマンド:

en: <b>ftp://</b> handler command:
ja: <b>ftp://</b> のハンドラー コマンド:

en: <b>mailto:</b> handler command:
ja: <b>mailto://</b> のハンドラー コマンド:

en: <b>file://</b> handler command:
ja: <b>file://</b> のハンドラー コマンド:

en: Unknown protocol handler command:
ja: 不明なプロトコルのハンドラー コマンド

en: Nickname Colors
ja: ニックネームの色

en: Normal:
ja: 通常:

en: Selected:
ja: 選択中:

en: Channel owner:
ja: チャンネルの所有者:

en: Channel admin:
ja: チャンネルの管理者:

en: Voice:
ja: ボイス:

en: Use different color for own nick:
ja: 自分のニックと違う色を使う

en: Draw nickname grid
ja: ニックネームのグリッドを書く

en: Grid color:
ja: グリッドの色:

en: Grid type:
ja: グリッドの種類:

en: 3D Grid
ja: 3D グリッド

en: 3D Buttons
ja: 3D ボタン

en: Plain Grid
ja: 平坦なグリッド

en: Dotted Grid
ja: ドット模様のグリッド

en: Background Colors
ja: 背景色

en: Minimum width:
ja: 最小幅:

en: Show gender icons
ja: 性別アイコンを表示する

en: Show user channel activity indicator
ja: 活発度のインジケーターをユーザー チャンネルで表示する

en: Show label with userlist stats
ja: ユーザー リストの状態にラベルを表示する

en: Show avatars in userlist
ja: ユーザー リストでアバターを表示する

en: Enable animated avatars
ja: 動くアバターを有効にする

en: Userlist
ja: ユーザー一覧

en: Background
ja: 背景

en: Foreground
ja: 前景

en: Sort windows by name
ja: ウィンドウを名前で並び替える

en: Show window icons in window list
ja: ウィンドウ リストにウィンドウ アイコンを表示する

en: Enable window tooltips
ja: ウィンドウのツールチップを有効にする

en: Text/Alert Colors
ja: テキスト/アラートの色

en: Progress bar color:
ja: プログレス バーの色

en: Minimized:
ja: 最小化:

en: Minimum width of buttons:
ja: ボタンの最小幅設定

en: Set maximum button width
ja: ボタンの最大幅設定

en: Maximum width of buttons:
ja: ボタンの最大幅:

en: Use flat buttons
ja: 平坦なボタンを使う

en: Window List
ja: ウィンドウ一覧

en: Tree Window List
ja: ツリー上のウィンドウ リスト

en: Classic Window List
ja: クラッシックなウィンドウ リスト
