KVIrc - en to sv translation catalogue (427 entries)

en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

en: Theme Preferences
sv: Temainställningar

en: KVIrc Preferences
sv: Inställningar för KVIrc

en: This dialog contains a set of KVIrc settings.<br> Use the icons on the left to navigate through the option pages. The text box in the bottom left corner is a small search engine. It will highlight the pages that contain options related to the search term you have entered.
sv: Denna dialogruta innehåller en uppsättning KVIrc-inställningar.<br> Använd ikonerna till vänster för att navigera genom alternativsidorna. Textrutan nederst till vänster är en liten sökmotor. Den kommer att framhäva sidorna som innehåller alternativen som relaterar till sökvillkoret som du angivit.

en: Many settings have tooltips that can be shown by holding the cursor over their label for a few seconds.
sv: Många inställningar har verktygstips som kan visas genom att hålla muspekaren över deras etiketter för några sekunder.

en: When you have finished, click "<b>OK</b>" to accept your changes or "<b>Cancel</b>" to discard them. Clicking "<b>Apply</b>" will commit your changes without closing the window.
sv: När du är färdig så kan du klicka på "<b>Ok</b>" för att acceptera dina ändringar eller "<b>Avbryt</b>" för att förkasta dem. Klickar du på "<b>Tillämpa</b>" så verkställs dina ändringar direkt utan att stänga fönstret.

en: <p>This is the search tool for this options dialog.</p><p>You can enter a search term either in your native language or in English and press the button on the right. The pages that contain some options related to the search term will be highlighted and you will be able to quickly find them.</p><p>Try "nickname" for example.</p>
sv: <p>Detta är sökverktyget för denna alternativdialog.</p><p>Du kan ange ett sökvillkor antingen i ditt egna språk eller på engelska och trycka på knappen till höger. Sidorna som innehåller några alternativ som relaterar till sökvillkoret kommer att framhävas och du kan snabbt hitta rätt.</p><p>Prova "smeknamn" till exempel.</p>

en: &OK
sv: &Ok

en: Close this dialog, accepting all changes.
sv: Stäng denna dialog och acceptera alla ändringar.

en: &Apply
sv: &Tillämpa

en: Commit all changes immediately.
sv: Verkställ alla ändringar direkt.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Close this dialog, discarding all changes.
sv: Stäng denna dialog och förkasta alla ändringar.

en: Enable word highlighting
sv: Aktivera framhävning av ord

en: Words to Highlight
sv: Ord att framhäva

en: Highlight messages containing my nickname
sv: Framhäv meddelanden som innehåller mitt smeknamn

en: Highlighting Method
sv: Framhävningsmetod

en: Highlight
sv: Framhäv

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Scaling in Userlist
sv: Skalning i användarlista

en: Image width:
sv: Bildbredd:

en:  pixels
sv:  bildpunkter

en: Image height:
sv: Bildhöjd:

en: Request CTCP
sv: Begär CTCP

en: Request missing avatars
sv: Begär saknade avatarer

en:  bytes
sv:  byte

en:  sec
sv:  s

en: Avatars
sv: Avatarer

en: Use automatic nickname ([5 letters]AWAY)
sv: Använd automatiskt smeknamn ([5 bokstäver]BORTA)

en: Away
sv: Borta

en: Keep channel open
sv: Håll kanalen öppen

en: Do not send /WHO request
sv: Skicka inte /WHO-begäran

en: Do not request ban list
sv: Begär inte bannlysningslista

en: Do not request invite list
sv: Begär inte inbjudningslista

en:  lines
sv:  rader

en: Interval:
sv: Intervall:

en:  days
sv:  dagar

en: Channel
sv: Kanal

en: General
sv: Allmänt

en: Advanced
sv: Avancerat

en: On Disconnect
sv: Vid frånkoppling

en: Keep channels open
sv: Håll kanaler öppna

en: On Unexpected Disconnect
sv: Vid oväntad frånkoppling

en: Automatically reconnect
sv: Återanslut automatiskt

en: Delay between attempts:
sv: Fördröjning mellan försök:

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Use SSL certificate (PEM format only)
sv: Använd SSL-certifikat (endast PEM-format)

en: Certificate location:
sv: Plats för certifikat:

en: Certificate password:
sv: Lösenord för certifikat:

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Use SSL private key
sv: Använd privat SSL-nyckel

en: Private key password:
sv: Lösenord för privat nyckel:

en: This executable has no SSL support.
sv: Denna körbara fil saknar SSL-stöd.

en: Timeout Values
sv: Tidsgränsvärden

en: Connect timeout:
sv: Tidsgräns för anslutning:

en: Network Interfaces
sv: Nätverksgränssnitt

en: Bind IPv4 connections to:
sv: Bind IPv4-anslutningar till:

en: Bind IPv6 connections to:
sv: Bind IPv6-anslutningar till:

en: Enable Ident service
sv: Aktivera Ident-tjänsten

en: Active window
sv: Aktivt fönster

en: Console
sv: Konsoll

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Service port:
sv: Tjänsteport:

en: IPv6 Settings
sv: IPv6-inställningar

en: Enable service for IPv6
sv: Aktivera tjänst för IPv6

en: Connection
sv: Anslutning

en: Socket
sv: Uttag

en: Ident Service
sv: Ident-tjänst

en: CTCP Replies
sv: CTCP-svar

en: PAGE reply:
sv: PAGE-svar:

en: Allow up to:
sv: Tillåt upp till:

en:  requests
sv:  begäran

en: within:
sv: inom:

en: Ignored CTCP Requests
sv: Ignorerade CTCP-begäran

en: Use workaround for firewall
sv: Använd temporär lösning för brandvägg

en: Network Properties
sv: Nätverksegenskaper

en: Use user-defined address or network interface
sv: Använd användardefinierad adress eller nätverksgränssnitt

en: Listen on address/interface:
sv: Lyssna på adress/gränssnitt:

en: Lowest port:
sv: Lägsta port:

en: Highest port:
sv: Högsta port:

en: Send a fixed address in requests
sv: Skicka en fast adress i begäran

en: Send address/interface:
sv: Skicka adress/gränssnitt:

en: On Incoming File
sv: Vid inkommande fil

en: Automatically accept
sv: Acceptera automatiskt

en: Save Location
sv: Sparningsplats

en: Download folder:
sv: Hämtningsmapp:

en: Sort saved files by nicknames (create subfolders)
sv: Sortera sparade filer efter smeknamn (skapa undermappar)

en: Open transfer window without focus
sv: Öppna överföringsfönster utan fokus

en: Send ACK for byte 0
sv: Skicka ACK för byte 0

en: Limits
sv: Gränser

en: Limit upload bandwidth to:
sv: Begränsa sändningsbandbredd till:

en: bytes/sec
sv: byte/s

en: Limit download bandwidth to:
sv: Begränsa hämtningsbandbredd till:

en: Maximum number of DCC transfers:
sv: Maximalt antal DCC-överföringar:

en: Tweaks
sv: Finjusteringar

en: Packet size:
sv: Paketstorlek:

en: On Chat Request
sv: Vid chattbegäran

en: Sound device:
sv: Ljudenhet:

en: Mixer device:
sv: Mixerenhet:

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: Chat
sv: Chatt

en: Voice
sv: Röst

en: This section contains the general client options like <b>sound, mediafiles, URL handlers</b> etc...
sv: Denna sektion innehåller allmänna klientalternativ såsom <b>ljud, mediafiler, URL-hanterare</b> etc...

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

en: Nickname Alternatives - KVIrc
sv: Smeknamnsalternativ - KVIrc

en: Here you can choose up to three nickname alternatives to the primary one. KVIrc will use the alternatives if the primary nick is already used by someone else on a particular IRC network.
sv: Här kan du välja upp till tre smeknamnsalternativ till det primära smeknamnet. KVIrc kommer att använda alternativen om det primära smeknamnet redan användas av någon annan på det specifika IRC-nätverket.

en: Alt. nickname 1:
sv: Alternativt smeknamn 1:

en: Alt. nickname 2:
sv: Alternativt smeknamn 2:

en: Alt. nickname 3:
sv: Alternativt smeknamn 3:

en: OK
sv: Ok

en: Avatar Download - KVIrc
sv: Avatarhämtning - KVIrc

en: Please wait while the avatar is being downloaded
sv: Vänta under tiden avataren hämtas ner

en: Abort
sv: Avbryt

en: Failed to start the download
sv: Misslyckades med att starta hämtningen

en: Download aborted by user
sv: Hämtning avbröts av användaren

en: Choose Avatar - KVIrc
sv: Välj avatar - KVIrc

en: Please select an avatar image.
    
    The full path to a local file or an image on the Web can be used.
    If you wish to use a local image file, click the "Browse" button to select the desired file.
    
    The full URL for an image (including http:// or https://) can also be entered manually.
sv: Välj en avatarbild.
    
    Fullständig sökväg till en lokal fil eller en bild på webben kan användas.
    Om du vill använda en lokal bildfil, klicka på "Bläddra"-knappen för att välja önskad fil.
    
    Fullständig URL för en bild (inklusive http:// eller https://) kan också ange manuellt.

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: Select a File - KVIrc
sv: Välj en fil - KVIrc

en: Basic Properties
sv: Grundläggande egenskaper

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Your <b>nickname</b> is your primary form of identification on IRC.<br>Since servers cannot accept multiple users sharing the same nickname (case insensitive), you can provide alternative nicknames to be used in case the server refuses to accept the default one.
sv: Ditt <b>smeknamn</b> är din primära form av identifiering på IRC.<br>Eftersom servrar inte kan acceptera att flera användare delar samma smeknamn (inte skiftlägeskänslig) kan du tillhandahålla alternativa smeknamn att användas i de fall som servern vägrar acceptera ditt primära smeknamn.

en: Alternatives...
sv: Alternativ...

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: This is the <b>username</b> that you will use to connect to the server.<br>In the past, it was used as a form of authentication, but it normally has no special use now.<br>In addition to your nickname, you are identified on IRC by your <b>username@hostname</b>.<br>Basically, you can enter any word you like here.
sv: Detta är ditt <b>användarnamn</b> som du kommer att använda för att ansluta till servern.<br>Tidigare så användes det som en form av autentisering men numera har det ingen speciell användning.<br>I tillägg till ditt användarnamn så identifieras du på IRC av ditt <b>användarnamn@värdnamn</b>.<br>Du kan helt enkelt ange vad du vill här.

en: Real name:
sv: Riktigt namn:

en: This text will appear when someone does a /WHOIS on you.<br>It is intended to be your real name, but people tend to put random quotes and phrases here too.
sv: Denna text kommer att visas när någon gör en /WHOIS på dig.<br>Det är tänkt att vara ditt riktiga namn men folk väljer att lägga in slumpmässiga citat och fraser här också.

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
sv: Detta fält är valfritt och kommer att visas som en del av CTCP USERINFO-svaret.

en: Profile
sv: Profil

en: Age:
sv: Ålder:

en: Here you can specify your age.
sv: Här kan du ange din ålder.

en: Unspecified
sv: Inte angiven

en: Gender:
sv: Kön:

en: Here you can specify your gender.
sv: Här kan du ange ditt kön.

en: Female
sv: Kvinna

en: Male
sv: Man

en: Location:
sv: Plats:

en: You can describe here your approximate physical location. Something like "Region, Country" will be OK. Please note that this information will be viewable by anyone so putting more data (like the exact address), generally, <b>is not a good idea</b>.
sv: Här kan du beskriva din ungefärliga geografiska plats. Någonting liknande "Region, Land" är helt ok. Observera att denna information kommer att vara synlig av alla så tänk på att lägga in data här (som till exempel din exakta adress) oftast <b>inte är en bra idé</b>.

en: Languages:
sv: Språk:

en: You can put here the short names of the languages you can speak. An example might be "EN, IT" that would mean that you speak both Italian and English.
sv: Här kan du lägga in korta namn på de språk som du pratar. Till exempel kan "EN, SV" vara lämpligt om du pratar både engelska och svenska.

en: Other:
sv: Övrigt:

en: You can put here some additional personal data. It might be a funny quote or your homepage URL... Please note that this information will be viewable by anyone so <b>don't put any sensible data</b> (passwords, telephone or credit card numbers).
sv: Här kan du lägga in ytterligare personlig information. Det kan vara ett roligt citat eller adressen till din webbsida... Observera att denna information kommer vara synlig av alla så <b>lägg inte in känslig information</b> (lösenord, telefonnummer eller kreditkortsnummer).

en: Here you can choose your avatar image.<br>It will be visible by other people that request it.<br>Choose a nice image of yourself, possibly avoiding obscenity and offending images.<br>A good idea is to choose a relatively small file of around 150 Kb max, because most clients have a limit on the size of avatars being downloaded.<br>The image also should be smaller than 800x600 pixels since it will have to be viewable in everyone's monitor.
sv: Här kan du välja din avatarbild.<br>Den är synlig för andra folk som begär den.<br>Välj en fin bild av dig själv, undvik gärna obscena och förolämpande bilder.<br>En bra idé är att välja en relativt liten fil på runt 150 Kb max, därför att de flesta klienter har en gräns på storleken för avatarar som hämtas.<br>Bilden bör helst vara mindre än 800x600 bildpunkter eftersom den måste vara synlig på användarens skärm.

en: Use avatar:
sv: Använd avatar:

en: Choose...
sv: Välj...

en: Failed to Load Avatar - KVIrc
sv: Misslyckades med att läsa in avatar - KVIrc

en: Failed to load the avatar image.<br>It may be an inaccessible file or an unsupported image format.
sv: Misslyckades med att läsa in avatarbilden.<br>Den kan vara en fil som inte är nåbar eller använder ett bildformat som inte stöds.

en: Failed to download the avatar image.<br><b>%1</b>
sv: Misslyckades med att hämta avatarbilden.<br><b>%1</b>

en: Avatar Download Failed - KVIrc
sv: Hämtning av avatar misslyckades - KVIrc

en: File Dimensions - KVIrc
sv: Fildimensioner - KVIrc

en: The avatar you have chosen is bigger than 1024x768 pixels.<br>Such a big image will not be seen on all the user monitors<br>and will probably be scaled by the remote clients with poor quality<br>algorithms to improve performance. You *should* scale it manually<br>to a sane size (like 800x600) or choose a different image.
sv: Avataren som du har valt är större än 1024x768 bildpunkter.<br>Så stor bild kommer inte att kunnas ses på allas skärmar<br>och kommer antagligen skalas av fjärrklienter med algoritmer<br>av dålig kvalitet för att förbättra prestandan. Du "bör" skala den manuellt<br>till en lämplig storlek (till exempel 800x600) eller välja en annan bild.

en: File Size - KVIrc
sv: Filstorlek - KVIrc

en: The avatar you have chosen is bigger than 500 KiB<br>and most clients will refuse to download it.<br>You *should* either scale it, use a different storage<br>format or choose a different image.
sv: Avataren som du har valt är större än 500 KiB<br>och de flesta klienter komma att vägra hämta den.<br>Du "bör" antingen skala ner den eller använda ett annat <br>lagringsformat eller välja en annan bild.

en: User Mode
sv: Användarläge

en: Invisible (+i)
sv: Osynlig (+i)

en: Default Messages
sv: Standardmeddelanden

en: Quit message:
sv: Avslutsmeddelande:

en: This is the default quit message that will be used when you quit your IRC session by closing the console window or disconnecting by pressing the disconnect button.
sv: Detta är det standardmeddelande som visas när du avslutar din IRC-session genom att stänga konsolfönstret eller koppla från genom att trycka på knappen för frånkoppling.

en: Enable network profiles
sv: Aktivera nätverksprofiler

en: Name
sv: Namn

en: Network
sv: Nätverk

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Alt. Nickname
sv: Alternativt smeknamn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Real Name
sv: Riktigt namn

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Invalid Profile Rule - KVIrc
sv: Ogiltig profilregel - KVIrc

en: There is already a profile with that name
sv: Det finns redan en profil med det namnet

en: Profile Editor - KVIrc
sv: Profilredigerare - KVIrc

en: Profile name:
sv: Profilnamn:

en: Put here the name of the profile
sv: Ange namnet för profilen

en: Network name:
sv: Nätverksnamn:

en: Put here the name of the network
sv: Ange namnet för nätverket

en: Put here the nickname you want to use
sv: Ange det smeknamn som du vill använda

en: Alt. nickname:
sv: Alternativt smeknamn:

en: Put here the alternative nickname you want to use
sv: Ange det alternativa smeknamnet som du vill använda

en: Put here the username you want to use
sv: Ange det användarnamn som du vill använda

en: Put here the real name you want to use
sv: Ange det riktiga namnet som du vill använda

en: Identity
sv: Identitet

en: Profiles
sv: Profiler

en: Enable Ignore for
sv: Aktivera ignorera för

en: Ignore
sv: Ignorera

en: protection
sv: skydd

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Cursor color:
sv: Markörfärg:

en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

en: Horizontal align:
sv: Horisontell justering:

en: Vertical align:
sv: Vertikal justering:

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Nick Completion
sv: Smeknamnskomplettering

en: Input
sv: Inmatning

en: theme,colors,text
sv: tema,färger,text

en: Confirm quit with active connections
sv: Bekräfta avslut med aktiva anslutningar

en: Remember window properties
sv: Kom ihåg fönsteregenskaper

en: Enable visual effects
sv: Aktivera visuella effekter

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Force immediate quit
sv: Tvinga omedelbar avslutning

en: Mute
sv: Tyst

en: Quiet
sv: Tyst

en: Verbose
sv: Utförlig

en: Classic format
sv: Klassiskt format

en: ISO 8601 format
sv: ISO 8601-format

en: Show in Active Window
sv: Visa i aktivt fönster

en: External messages
sv: Externa meddelanden

en: WHOIS replies
sv: WHOIS-svar

en: WHO replies
sv: WHO-svar

en: Invite messages
sv: Inbjudningsmeddelanden

en: Server replies
sv: Serversvar

en: Show server pings
sv: Visa serverpingar

en: debug
sv: felsök

en: No margin
sv: Ingen marginal

en: Normal margin
sv: Normal marginal

en: URL links
sv: URL-länkar

en: Host links
sv: Värdlänkar

en: Server links
sv: Serverlänkar

en: Mode links
sv: Lägeslänkar

en: Nick links
sv: Smeknamnslänkar

en: Channel links
sv: Kanallänkar

en: Escape sequences
sv: Escape-sekvenser

en: Marker color:
sv: Markörfärg:

en: Output
sv: Utdata

en: theme,colors,output
sv: tema,färger,utdata

en: Look
sv: Utseende

en: Features
sv: Funktioner

en: Marker
sv: Markör

en: Enable lag meter
sv: Aktivera laggmätare

en: Lag
sv: Lagg

en: time,ping
sv: tid,ping

en: Automatically Log
sv: Logga automatiskt

en: Query windows
sv: Frågefönster

en: Channel windows
sv: Kanalfönster

en: DCC chat windows
sv: DCC-chattfönster

en: Console windows
sv: Konsollfönster

en: Save logs to folder:
sv: Spara loggar till mapp:

en: Dynamic subfolder:
sv: Dynamisk undermapp:

en: Compress logs
sv: Komprimera loggar

en: Logging
sv: Loggning

en: Pattern
sv: Mönster

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: MIME type:
sv: MIME-typ:

en: File pattern:
sv: Filmönster:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: &New
sv: &Ny

en: Re&move
sv: &Ta bort

en: [Unknown Media Type]
sv: [Okänd mediatyp]

en: New media type
sv: Ny mediatyp

en: Media Types
sv: Mediatyper

en: file,audio,video,programs
sv: fil,ljud,video,program

en: Show message icons
sv: Visa meddelandeikoner

en: Nicknames
sv: Smeknamn

en: Use same colors as in the userlist
sv: Använd samma färger som i användarlistan

en: Show nicknames in bold
sv: Visa smeknamn i fet stil

en: Show user and host
sv: Visa användare och värd

en: [PREFIX]nickname[!user@host][POSTFIX] message
sv: [PREFIX]smeknamn[!användare@värd][POSTFIX] meddelande

en: Show timestamp
sv: Visa tidsstämpel

en: Use special color for timestamps:
sv: Använd speciell färg för tidsstämplar:

en: Timestamp format:
sv: Format för tidsstämpel:

en: Reset to Default
sv: Återställ till standard

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Log this
sv: Logga detta

en: Load from...
sv: Läs in från...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Enter a Filename - KVIrc
sv: Ange ett filnamn - KVIrc

en: Message Style
sv: Meddelandestil

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Message Decorations
sv: Meddelandedekorationer

en: Color Set
sv: Färguppsättning

en: Registered nickname:
sv: Registrerat smeknamn:

en: The nickname field can't be empty!
sv: Fältet för smeknamn får inte vara tomt!

en: The nickname field can't contain spaces!
sv: Smeknamnet får inte innehålla blanksteg!

en: Server Mask
sv: Servermask

en: NickServ Mask
sv: NickServ-mask

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Delete Rule
sv: Ta bort regel

en: Advanced Configuration
sv: Avancerad konfiguration

en: Notifier
sv: Notifierare

en: Show notifications in active window
sv: Visa notifieringar i aktivt fönster

en: Check interval:
sv: Kontrollintervall:

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Protection
sv: Skydd

en: Use proxy for all connections
sv: Använd Proxy för alla anslutningar

en: This is the list of available proxy servers.<br>Right-click on the list to add or remove proxies.
sv: Detta är listan över tillgängliga proxyservrar. <br>Högerklicka på listan för att lägga till eller ta bort proxyservrar.

en: New proxy
sv: Ny proxy

en: Remove proxy
sv: Ta bort proxy

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Use IPv6 protocol
sv: Använd IPv6-protokollet

en: &New Proxy
sv: &Ny proxy

en: Re&move Proxy
sv: Ta &bort proxy

en: Proxy Hosts
sv: Proxyvärdar

en: connection,servers
sv: anslutning,servrar

en: Open Query for
sv: Öppna begäran för

en: Network Details and Configuration - KVIrc
sv: Nätverksinformation och konfiguration - KVIrc

en: Put here a brief description of the network.
sv: Ange en kort beskrivning av nätverket.

en: Properties
sv: Egenskaper

en: This is the <b>username</b> that KVIrc will use to login to servers on this network.
    If this field is left empty (most common case), KVIrc will use the default username specified in the "Identity" options tab.
sv: Detta är <b>användarnamnet</b> som KVIrc kommer att använda för att logga in på servrarna på detta nätverk.
    Om detta fält är tomt (oftast så) kommer KVIrc som standard att använda användarnamnet som angetts i alternativet "Identitet".

en: If this network requires a password, put it in this field, otherwise leave it empty.
sv: Om detta nätverk kräver ett lösenord så kan du ange det i detta fält, annars lämna det tomt.

en: You can specify a special nickname that will be used to login to the servers on this network.<br>If this field is left empty (most common case), the default nickname (specified in the "Identity" settings) will be used.
sv: Du kan ange ett speciellt smeknamn som kommer att användas för att logga in på servrarna på detta nätverk.<br>Om detta fält är tomt (oftast så) kommer som standard smeknamnet (angivet under "Identitet"-inställningarna) att användas.

en: This nickname will be tried if the primary nickname for this network is already in use.<br>If you leave it empty then the default nicknames specified in the identity options will be tried instead.
sv: Detta smeknamn kommer att provas om det primära smeknamnet för detta nätverk redan används.<br>Om du lämnar detta fält tomt kommer som standard de smeknamn som angivets i identitetsalternativen att provas istället.

en: You can specify a special <b>real name</b> that will be used to login with the servers on this network.If you leave this field empty (most common case), the default "real name" (specified in the "Identity" settings) will be used.
sv: Du kan ange ett speciellt <b>riktigt namn</b> som kommer att användas för att logga in på servrarna på detta nätverk. Om du lämnar detta fält tomt (oftast så) så kommer som standard "riktigt namn" (angivet i "Identitet"-inställningarna) att användas.

en: Server encoding:
sv: Serverkodning:

en: Text encoding:
sv: Textkodning:

en: Use System Encoding
sv: Använd systemkodning

en: Connect to this network at startup
sv: Anslut till detta nätverk vid uppstart

en: This option will cause KVIrc to automatically connect to this network at startup
sv: Detta alternativ gör att KVIrc automatiskt ansluter till detta nätverk vid uppstart

en: Join Channels
sv: Gå in i kanaler

en: On Connect
sv: Vid anslutning

en: On Login
sv: Vid inloggning

en: Server Details and Configuration - KVIrc
sv: Serverdetaljer och konfiguration - KVIrc

en: Connect to this server at startup
sv: Anslut till denna server vid uppstart

en: Use SSL protocol
sv: Använd SSL-protokollet

en: Protocol encoding:
sv: Protokollkodning:

en: Use Network Encoding
sv: Använd nätverkskodning

en: Proxy server:
sv: Proxyserver:

en: Default
sv: Standard

en: Direct Connection
sv: Direktanslutning

en: Switch to SSL/TLS by using the STARTTLS extension
sv: Byt till SSL/TLS med hjälp av tillägget STARTTLS

en: Extended Capabilities
sv: Utökade förmågor

en: SASL Authentication
sv: SASL-autentisering

en: Authenticate via SASL extension
sv: Autentisera via SASL-utökning

en: SASL method:
sv: SASL-metod:

en: SASL nickname:
sv: SASL-smeknamn:

en: SASL password:
sv: SASL-lösenord:

en: Link filter:
sv: Länkfilter:

en: This is the list of available IRC servers.<br>Right-click on the list to add or remove servers and perform other actions.<br>Double-click on a item for advanced options.
sv: Här är listan över tillgängliga IRC-servrar. <br>Högerklicka på listan för att lägga till eller ta bort servrar och utföra andra åtgärder. <br>Dubbelklicka på ett objekt för avancerade alternativ.

en: New network
sv: Nytt nätverk

en: New server
sv: Ny server

en: Favorite / Unfavorite server
sv: Växla favoritserver

en: Remove network / server
sv: Ta bort nätverk / server

en: Copy server
sv: Kopiera server

en: Paste server
sv: Klistra in server

en: Import server list
sv: Importera serverlista

en: Active Configuration
sv: Aktiv konfiguration

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Connect &Now
sv: Anslut &nu

en: Show this dialog at startup
sv: Visa denna dialogruta vid uppstart

en: Network:
sv: Nätverk:

en: No selection
sv: Inget val

en: New Network
sv: Nytt nätverk

en: Remove Network
sv: Ta bort nätverk

en: &New Server
sv: &Ny server

en: Re&move Server
sv: &Ta bort server

en: &Copy Server
sv: &Kopiera server

en: &Paste Server
sv: Klistra &in server

en: Import Server List
sv: Importera serverlista

en: Clear Server List
sv: Töm serverlista

en: Servers and Configuration
sv: Servrar och konfiguration

en: connection
sv: anslutning

en: Sound System
sv: Ljudsystem

en: Test
sv: Testa

en: Media Player
sv: Mediaspelare

en: Use Language Encoding
sv: Använd språkkodning

en: When I am kicked:
sv: När jag blir utsparkad:

en: Sound
sv: Ljud

en: Sounds
sv: Ljud

en: sound,events
sv: ljud,händelser

en: Encoding
sv: Kodning

en: Language
sv: Språk

en: Force language:
sv: Tvinga språk:

en: <b>Note:</b> You must restart KVIrc to apply any language changes
sv: <b>Observera:</b> Du måste starta om KVIrc för att tillämpa ändring i språk

en: Automatic detection
sv: Identifiera automatiskt

en: en
sv: sv

en: Spell Checker Dictionaries
sv: Ordböcker för stavningskontroll

en: Language Code
sv: Språkkod

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Unable to write language information to
sv: Kunde inte skriva språkinformation till

en: Add
sv: Lägg till

en: Delete
sv: Ta bort

en: Restore
sv: Återställ

en: unnamed
sv: namnlös

en: Text Icons
sv: Textikoner

en: Qt Style:
sv: Qt-stil:

en: Enable transparency
sv: Aktivera transparens

en: Use desktop background for transparency
sv: Använd skrivbordsbakgrund för transparens

en: Font color:
sv: Typsnittsfärg:

en: theme
sv: tema

en: Transparency
sv: Transparens

en: Toolbar Applets
sv: Verktygsradsapplets

en: Tools
sv: Verktyg

en: Labels
sv: Etiketter

en: Disable parser warnings
sv: Inaktivera tolkningsvarningar

en: Scripting Engine
sv: Skriptmotor

en: Mouse Handler
sv: Mushanterare

en: How many clicks to open links?
sv: Hur många klick för att öppna länkar?

en: Single-click
sv: Ett klick

en: Double-click
sv: Dubbelklick

en: Protocol Handler
sv: Protokollhanterare

en: Nickname Colors
sv: Smeknamnsfärger

en: Channel owner:
sv: Kanalägare:

en: Channel admin:
sv: Kanaladmin:

en: Grid color:
sv: Rutnätsfärg:

en: Grid type:
sv: Rutnätstyp:

en: 3D Grid
sv: 3D-rutnät

en: 3D Buttons
sv: 3D-knappar

en: Background Colors
sv: Bakgrundsfärger

en: Horizontal alignment:
sv: Horisontell justering:

en: Vertical alignment:
sv: Vertikal justering:

en: Minimum width:
sv: Minsta bredd:

en: Show gender icons
sv: Visa könsikoner

en: Show avatars in userlist
sv: Visa avatarer i användarlista

en: Enable animated avatars
sv: Aktivera animerade avatarer

en: Userlist
sv: Användarlista

en: Background
sv: Bakgrund

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Userlist Grid
sv: Rutnät för användarlista

en: Window list type:
sv: Typ av fönsterlista:

en: Tree
sv: Träd

en: Classic
sv: Klassisk

en: Sort windows by name
sv: Sortera fönster efter namn

en: Allow the window list to be moved
sv: Tillåt att fönsterlistan flyttas

en: Show user flag for channels
sv: Visa användarflagga för kanaler

en: Progress bar color:
sv: Färg för förloppsmätare:

en: Minimized:
sv: Minimerad:

en: Use flat buttons
sv: Använd platta knappar

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Tree Window List
sv: Trädfönsterlista

en: Classic Window List
sv: Klassisk fönsterlista
