KVIrc - en to fr translation catalogue (524 entries)

en: General Preferences
fr: Préférences générales

en: Theme Preferences
fr: Préférences du thème

en: KVIrc Preferences
fr: Préférences KVIrc

en: This dialog contains a set of KVIrc settings.<br> Use the icons on the left to navigate through the option pages. The text box in the bottom left corner is a small search engine. It will highlight the pages that contain options related to the search term you have entered.
fr: Cette boîte de dialogue contient une série de réglages de KVIrc.<br>Utiliser les icônes de gauche pour naviguer dans les options. La boîte de texte en bas à gauche est un petit moteur de recherche. Il mettra en surbrillance les pages qui contiennent des options liées à votre recherche.

en: Many settings have tooltips that can be shown by holding the cursor over their label for a few seconds.
fr: De nombreux réglages ont des infobulles qui peuvent s'afficher en laissant la souris dessus pendant quelques secondes.

en: When you have finished, click "<b>OK</b>" to accept your changes or "<b>Cancel</b>" to discard them. Clicking "<b>Apply</b>" will commit your changes without closing the window.
fr: Lorsque vous avez fini, cliquez sur "<b>OK</b>" pour accepter les changements ou "<b>Annuler</b>" pour ne pas les conserver. Cliquez sur "<b>Appliquer</b>" mettra en place les changements sans fermer la fenêtre.

en: <p>This is the search tool for this options dialog.</p><p>You can enter a search term either in your native language or in English and press the button on the right. The pages that contain some options related to the search term will be highlighted and you will be able to quickly find them.</p><p>Try "nickname" for example.</p>
fr: <p>Ceci est l'outil de recherche pour cette fenêtre d'options.</p><p>Vous pouvez entrer un mot clé, soit dans votre langue, soit en anglais puis cliquer sur le bouton à droite. Les pages qui contiennent quelques options liées au mot clé seront alors mises en surbrillance et vous pourrez les trouver rapidement.</p><p>Essayez par exemple "Pseudo".</p>

en: &OK
fr: &Valider

en: Close this dialog, accepting all changes.
fr: Fermer la boîte de dialogue en acceptant tous les changements.

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: Commit all changes immediately.
fr: Appliquer tous les changements immédiatement.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Close this dialog, discarding all changes.
fr: Fermer la boîte de dialogue en oubliant tous les changements.

en: Enable word highlighting
fr: Activer le surlignage de mots ("highlight")

en: Words to Highlight
fr: Mots à surligner :

en: Highlight messages containing my nickname
fr: Surligner les messages contenant mon pseudo

en: If this option is enabled, KVIrc will highlight any user message containing your current nickname.
fr: Si vous activez cette option, KVIrc va surligner tous les messages des utilisateurs contenant votre pseudo en cours

en: Words/Nick matching is case sensitive
fr: Les mots et les pseudos sont sensibles à la casse

en: If this option is enabled, KVIrc will match your nick and/or the words you specified in a case sensitive manner.
fr: Si l'option est activée, KVIrc trouvera le pseudo ou les mots que vous spécifiez dépendamment de la casse.

en: Highlighting Method
fr: Méthode de surlignage

en: Highlight every occurrence of a word inside text
fr: Surligner tous les occurrences d'un mot dans le texte

en: Highlight only whole words splitting on space and on:
fr: Surligner seulement les mots entiers séparés par des espaces et par :

en: Flash the system taskbar entry on highlighted messages
fr: Flasher l'entrée dans la barre de tâche système en cas de message surligné

en: Popup the notifier window on highlighted messages
fr: Afficher la fenêtre du notifieur en cas de message surligné

en: Alert Restrictions
fr: Restrictions d'alertes

en: Restrict alert
fr: Restreindre l'alerte

en: Alert for highlighted words
fr: Alerte en cas de mot surligné

en: Alert for query messages
fr: Alerter en cas de message en privé

en: Use custom alert level
fr: Utiliser un niveau d'alerte personnalisé

en: Minimum alert level:
fr: Niveau d'alerte minimal :

en: Alert/Highlight
fr: Alertes/Surlignage

en: Highlight
fr: Alertes/Surlignage

en: Enable Anti-spam for
fr: Activer l'antipourriel pour

en: Private messages
fr: Les messages privés

en: Private notices
fr: Les notices privées

en: Silent anti-spam (no warnings)
fr: Anti-spam silencieux (aucune mise en garde)

en: Words considered spam:
fr: Mots considérés comme du spam :

en: Scale avatar images in userlist (recommended)
fr: Redimensionner les images d'avatar dans la liste d'utilisateurs (recommandé)

en: Do not scale avatar if it is less than required size
fr: Ne pas redimensionner un avatar plus petit que la taille recquise

en: Image width:
fr: Largeur de l'image :

en: Image height:
fr: Hauteur de l'image :

en: Scale avatar images on image load
fr: Redimensionner les images d'avatar au chargement (recommandé)

en: Request CTCP
fr: Requête CTCP

en: Request missing avatars
fr: Demander les avatars manquants

en: Maximum requested file size:
fr: Taille maximale d'un fichier :

en:  bytes
fr:  octets

en: Automatically accept incoming avatars
fr: Accepter les avatars entrants

en: Remember avatars for registered users
fr: Se rappeler des avatars des utilisateurs enregistrés

en: Avatar offer timeout:
fr: Temps d'expiration d'une offre d'avatar :

en: Ignore requests if no avatar is set
fr: Ignorer les requêtes si aucun avatar n'est choisi

en: This option will cause KVIrc to ignore channel CTCP AVATAR requests when you have no avatar set. This is usually a good practice since it helps in reducing traffic by not sending a reply that would be empty.
fr: Cette option va ordonner à KVIrc d'ignorer les requêtes CTCP AVATAR de salon quand aucun avatar n'est choisi. C'est généralement une bonne idée puisque cela aide à réduire le traffic en n'envoyant pas la réponse qui serait vide.

en: Enable default away message
fr: Utiliser un message d'absence par défaut

en: Default away message:
fr: Message d'absence par défaut :

en: User input exits away mode
fr: L'entrée de donnée par l'utilisateur fait sortir du mode d'absence

en: Away Nickname
fr: Pseudo d'absence

en: Change nickname on away
fr: Changer de pseudo en cas d'absence

en: Use automatic nickname ([5 letters]AWAY)
fr: Utiliser un pseudo automatique ([5 lettres]AWAY)

en: Away
fr: Absence

en: On Channel Kick
fr: Lors d'un kick

en: Rejoin channel
fr: Rejoindre le salon

en: Keep channel open
fr: Garder le salon ouvert

en: On Channel Part
fr: Lors d'un départ de salon

en: Automatically join channel on invite
fr: Joindre automatiquement un salon sur invitation

en: Open channel windows without focus
fr: Ouvrir les fenêtres de salon sans le focus

en: This option prevents newly created channel windows from diverting application focus.<br>Enable this if you don't like channel windows popping up while you're typing something in a channel.
fr: Cette option évite que les fenêtres nouvellement créées altèrent le focus.<br>Activer cette options si vous ne souhaitez pas avoir une fenêtre qui apparaisse lorsque vous tapez quelque chose dans un salon.

en: Log joined channels history
fr: Journaliser l'historique des arrivées

en: Default ban mask:
fr: Masque de ban par défaut :

en: On Channel Join
fr: Lors de la jonction d'un salon

en: Minimum delay between two channel requests:
fr: Délai minimum entre deux entre deux requêtes de salon :

en: Do not send /WHO request
fr: Ne pas envoyer une requête /WHO

en: Do not request ban list
fr: Ne pas demander la liste des bans

en: Do not request ban exception list
fr: Ne pas demander la liste des exceptions de ban

en: Do not request invite list
fr: Ne pas demander la liste des invitations

en: Echo channel topic
fr: Afficher le sujet du salon

en: Show channel sync time
fr: Afficher le temps de synchronisation du salon

en: Paste last channel log
fr: Collez le journal du dernier salon

en: Paste up to:
fr: Coller au plus :

en:  lines
fr:  lignes

en: Minimum value: <b>1 lines</b><br>Maximum value: <b>32767 lines</b>
fr: Valeur minimale : <b>1 ligne</b><br>Valeur maximale : <b>32767 lignes</b>

en: Interval:
fr: Intervalle :

en:  days
fr: jours

en: Minimum value: <b>1 days</b><br>Maximum value: <b>3652 days</b>
fr: Valeur minimale : <b>1 jour</b><br>Valeur maximale : <b>3652 jours</b>

en: Channel
fr: Salon

en: General
fr: Général

en: Advanced
fr: Avancé

en: On Disconnect
fr: À la déconnexion

en: Keep channels open
fr: Garder les salons ouverts

en: This option will cause KVIrc to keep channels open after disconnect.
fr: Cette option conduira KVIrc à garder les salons ouverts après une déconnexion.

en: Keep queries open
fr: Garder les privés ouverts

en: On Unexpected Disconnect
fr: En cas de déconnexion imprevue

en: This option will cause KVIrc to keep channels open after an unexpected disconnect.
fr: Cette option conduira KVIrc à garder les salons ouverts après une déconnexion inattendue.

en: Rejoin channels after reconnect
fr: Rejoindre les salons après une reconnexion

en: This option will cause KVIrc to rejoin channels after a successful reconnect attempt.
fr: Cette option conduira KVIrc à rejoindre des salons lorsqu'une tentative connexion a réussi.

en: Reopen queries after reconnect
fr: Réouvrir les privés après une reconnexion

en: Automatically reconnect
fr: Reconnexion automatique

en: Maximum attempts (0 = unlimited):
fr: Nombre maximum de tentative (0 pour aucune limite) :

en: Delay between attempts:
fr: Délai entre deux tentatives :

en: Minimum value: <b>0 sec</b><br>Maximum value: <b>86400 sec</b>
fr: Valeur minimale : <b>0 s</b><br>Valeur maximale : <b>86400 s</b>

en: Certificate
fr: Certificat

en: Use SSL certificate (PEM format only)
fr: Utiliser un certificat SSL (format PEM seulement)

en: Certificate location:
fr: Localisation du certificat :

en: Certificate password:
fr: Mot de pass du certificat :

en: Private Key
fr: Clé privée

en: Use SSL private key
fr: Utiliser une clé SSL privée

en: Private key location:
fr: Localisation de la clé privée :

en: Private key password:
fr: Mot de pass de la clée privée :

en: This executable has no SSL support.
fr: Cet executable n'a pas de support SSL.

en: Timeout Values
fr: Temps d'expiration

en: Connect timeout:
fr: Temps d'expiration de connexion :

en: Outgoing data queue flush timeout:
fr: Temps d'expiration du vidage de la queue des données :

en: Limit outgoing traffic per connection
fr: Limiter le trafic sortant par connexion

en: Limit to 1 message every:
fr: Limiter à 1 message toutes les :

en: Minimum value: <b>10000 usec</b><br>Maximum value: <b>10000000 usec</b>
fr: Valeur minimale : <b>10000 µs</b><br>Valueur maximale : <b>10000000 µs</b>

en: Network Interfaces
fr: Interfaces réseau

en: Bind IPv4 connections to:
fr: Lier les connexion IPv4 à :

en: Bind IPv6 connections to:
fr: Lier les connexion IPv6 à :

en: Drop connection on SASL authentication failure
fr: Annuler la connexion lors de l'échec d'une authentification SASL

en: Active window
fr: Fenêtre active

en: Ident username:
fr: Nom d'utilisateur pour ident :

en: Service port:
fr: Port du service :

en: IPv6 Settings
fr: Réglages IPv6

en: Enable service for IPv6
fr: Activer le service pour IPv6

en: IP stack treats IPv4 as part of IPv6 namespace
fr: La pile d'IP considère IPv4 comme une partie de l'espace de noms d'IPv6

en: Connection
fr: Connexion

en: Ident Service
fr: Service d'Ident

en: CTCP Replies
fr: Réponses CTCP

en: Append to VERSION reply:
fr: À ajouter à la réponse à VERSION :

en: This text will be appended to the CTCP VERSION reply.<br>For example, you can place a script name here.
fr: Ce texte sera ajouté à la réponse CTCP VERSION.<br>Par exemple, vous pouvez y mettre le nom d'un script.

en: Append to SOURCE reply:
fr: À ajouter à la réponse à SOURCE :

en: This text will be appended to the CTCP SOURCE reply.<br>For example, you can place the source URL for a script here.
fr: Ce texte sera ajouté à la réponse à CTCP SOURCE<br>Par exemple, vous pouvez y mettre une URL pour un script.

en: PAGE reply:
fr: Réponse à PAGE :

en: Show the CTCP replies in the active window
fr: Montrer les réponses aux CTCP dans la fenêtre active

en: Show dialog for CTCP page requests
fr: Montrer la boîte de dialogue lors des requêtes CTCP PAGE

en: Use flood protection for CTCP requests (recommended)
fr: Utiliser l'antiflood pour les requêtes CTCP (recommandé)

en: Allow up to:
fr: Autoriser jusqu'à :

en:  requests
fr:  requêtes

en: Minimum value: <b>0 requests</b><br>Maximum value: <b>10000 requests</b>
fr: Valeur minimale : <b>0 requête</b><br>Valueur maximale : <b>10 000 requêtes</b>

en: within:
fr: en :

en: Minimum value: <b>1 sec</b><br>Maximum value: <b>3600 sec</b>
fr: Valeur minimale : <b>1 s</b><br>Valeur maximale : <b>3 600 s</b>

en: Ignored CTCP Requests
fr: Ignorer les requêtes CTCP

en: Flood Protection
fr: Anti-flood

en: Use workaround for firewall
fr: Utilisation avec un firewall

en: Network Properties
fr: Propriétés de réseau

en: Use user-defined address or network interface
fr: Utiliser l'adresse ou l'interface de réseau personnalisée

en: Listen on address/interface:
fr: Écouter sur l'adresses/interface :

en: Use user-defined port range
fr: Utiliser une gamme de ports personnalisée

en: Lowest port:
fr: Port le plus bas :

en: Highest port:
fr: Port le plus élevé :

en: Send a fixed address in requests
fr: Envoyez une adresse fixe pour les requêtes

en: Send address/interface:
fr: Envoyer l'adresse/interface :

en: Guess address from IRC server if unroutable
fr: Demander l'adresse au serveur si elle n'est pas routable

en: Use "broken bouncer hack" to detect address
fr: Utiliser une faille de rebondisseur pour détecter l'adresse

en: Notify failed DCC handshakes to the remote end
fr: Signaler au client distant quand une connexion DCC ne peut être acceptée

en: Maximum number of DCC sessions:
fr: Nombre maximum de session DCC :

en: DCC socket timeout:
fr: Temps d'expiration du socket DCC :

en: On Incoming File
fr: À propos des fichiers entrants

en: Automatically accept
fr: Accepter automatiquement

en: Automatically resume when auto-accepted
fr: Reprendre automatiquement quand accepté automatiquement

en: Save Location
fr: Sauvegarder l'emplacement

en: Download folder:
fr: Répertoire de téléchargement :

en: Sort saved files by nicknames (create subfolders)
fr: Mots

en: Guess save path from media type
fr: Deviner le chemin de sauvegarde en fonction du type de média

en: On Download Completion
fr: A la fin du téléchargement

en: Notify completion in console
fr: Signaler la fin dans la console

en: Notify completion in notifier
fr: Signaler la complétion dans le notifieur

en: Automatically clear transfer
fr: Effacer le transfert automatiquement

en: Open transfer window without focus
fr: Ouvrir la fenêtre de transfert sans le focus

en: Bug Compatibility
fr: Compatibilité de bogue

en: Send ACK for byte 0
fr: Envoyer un ACK pour l'octet 0

en: Replace spaces with underscores in outgoing filenames
fr: Remplacer les espaces par des <i>underscores</i> dans le nom des fichiers sortants

en: Send 64-bit ACKs for files larger than 4GiB
fr: Envoyer un ACK de 64 bits pour les fichiers de plus de 4 Gio

en: Limits
fr: Limites

en: bytes/sec
fr: octets/sec

en: Limit download bandwidth to:
fr: Limiter la bande passante en téléchargement à :

en: Maximum number of DCC transfers:
fr: Nombre maximum de transfert DCC :

en: This is the maximum number of concurrent DCC transfers. KVIrc will refuse the requests when this limit is reached.
fr: Ceci est le nombre maximum de transfert concurrent DCC. KVIrc refusera toute requête quand la cette limite est atteinte.

en: Tweaks
fr: Bidouillages

en: Use fast send (send ahead)
fr: Utilisez un envoi rapide ("send ahead")

en: Packet size:
fr: Taille des paquets :

en: On Chat Request
fr: En cas de requête chat

en: On Voice Request
fr: En cas de requête voice

en: Force half-duplex mode on sound device
fr: Forcer le mode semi-duplex sur le périphérique de son

en: Volume slider controls PCM, not Master
fr: Le modulateur de volume controle le PCM, et non le Maître

en: Sound device:
fr: Périphérique de son :

en: Mixer device:
fr: Périphérique de mixage :

en: Pre-buffer size:
fr: Taille du pré-tampon :

en: File Transfer
fr: Transfert de Fichier

en: Voice
fr: Vocal

en: General Options
fr: Options Générales

en: OK
fr: Valider

en: Avatar Download - KVIrc
fr: Téléchargement d'un avatar - KVIrc

en: Please wait while the avatar is being downloaded
fr: Veuillez patienter le temps que l'avatar soit téléchargé

en: Abort
fr: Interrompre

en: Failed to start the download
fr: Le démarrage du téléchargement à échoué

en: Download aborted by user
fr: Téléchargement interrompu par l'utilisateur

en: Choose Avatar - KVIrc
fr: Choix d'un avatar - KVIrc

en: &Browse...
fr: &Parcourir...

en: Select a File - KVIrc
fr: Sélectionner un fichier - KVIrc

en: Basic Properties
fr: Propriétés de base

en: Nickname:
fr: Pseudo :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Real name:
fr: Nom réel :

en: This text will appear when someone does a /WHOIS on you.<br>It is intended to be your real name, but people tend to put random quotes and phrases here too.
fr: Ce texte apparaîtra lorsque quelqu'un fait un /WHOIS sur vous.<br>Il est normalement fait pour contenir votre nom réel, mais certaines personnes préfèrent y mettre des citations ou des phrases de leur choix.

en: This field is optional and will appear as part of the CTCP USERINFO reply.
fr: Ce champ est optionnel et apparaîtra dans la réponse au CTCP USERINFO.

en: Profile
fr: Profil

en: Age:
fr: Âge :

en: Here you can specify your age.
fr: Vous pouvez spécifier votre âge ici.

en: Unspecified
fr: Non spécifé

en: Gender:
fr: Sexe :

en: Here you can specify your gender.
fr: Vous pouvez spécifier votre sexe ici.

en: Female
fr: Femme

en: Male
fr: Homme

en: Location:
fr: Localisation :

en: Languages:
fr: Langues :

en: Other:
fr: Autre :

en: Use avatar:
fr: Utiliser l'avatar :

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Failed to Load Avatar - KVIrc
fr: Impossible de charger l'Avatar - KVIrc

en: Avatar Download Failed - KVIrc
fr: Échec du téléchargement de l'avatar - KVIrc

en: User Mode
fr: Mode utilisateur

en: Server notices (+s)
fr: Notices de serveur (+s)

en: Default Messages
fr: Message par défaut

en: Part message:
fr: Message de départ :

en: Quit message:
fr: Message de quit :

en: Name
fr: Nom

en: Network
fr: Réseau

en: Nickname
fr: Pseudo

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Real Name
fr: Nom réel

en: Add Profile
fr: Ajouter un profile

en: Edit Profile
fr: Éditer un profile

en: Delete Profile
fr: Supprimer un profile

en: Profile name:
fr: Nom du profile :

en: Network name:
fr: Nom du réseau :

en: Put here the name of the network
fr: Y mettre le nom du réseau

en: Put here the nickname you want to use
fr: Y mettre le pseudonyme que vous souhaitez utiliser

en: Put here the username you want to use
fr: Y mettre le nom d'utilisateur que vous souhaitez utiliser

en: Put here the real name you want to use
fr: Y mettre le nom réel que vous souhaitez utiliser

en: Identity
fr: Identité

en: Use verbose ignore (show messages in console)
fr: Utiliser la signalisation des ignores (montrer les messages dans la console)

en: Font:
fr: Police :

en: Background color:
fr: Couleur de fond :

en: Background image:
fr: Image de fond :

en: Horizontal align:
fr: Alignement horizontal :

en: Vertical align:
fr: Alignement vertical :

en: Tile
fr: Mosaïque

en: Left
fr: À gauche

en: Right
fr: À droite

en: Center
fr: Centré

en: Top
fr: En haut

en: Bottom
fr: En bas

en: Warp cursor at the end of line when browsing history
fr: Modifier le curseur à la fin de la ligne lors de la navigation dans l'historique

en: Commandline in user-friendly mode by default
fr: Mode de ligne de commande pratique par défaut

en: Use bash-like nick completion
fr: Utiliser la complétion de pseudo de type bash

en: Use the completion postfix string for the first word only
fr: Utilise la chaîne du postfix de complétion de pseudo pour le premier mot seulement

en: Input
fr: Entrée

en: theme,colors,text
fr: thème,couleurs,texte

en: Confirm quit with active connections
fr: Confirmer un quit avec connexions actives

en: Remember window properties
fr: Se rappeler des propriétés des fenêtres

en: Enable visual effects
fr: Activer les effets visuels

en: Force immediate quit
fr: Forcer un quit immédiat

en: Mute
fr: Aucune

en: Quiet
fr: Silencieuse

en: Normal
fr: Normale

en: Verbose
fr: Importante

en: Paranoic
fr: Paranoïc

en: Classic format
fr: Format classique

en: ISO 8601 format
fr: Format ISO 8601

en: System locale format
fr: Format de la locale du système

en: External messages
fr: Messages externes

en: External CTCP replies
fr: Réponses CTCP externes

en: ChanServ and NickServ notices
fr: Notices de ChanServ et NickServ

en: Invite messages
fr: Messages d'invitation

en: Server replies
fr: Réponses du serveur

en: Server notices
fr: Notices du serveur

en: Broadcast and WALLOPS messages
fr: Messages de diffusion générale et de WALLOPS

en: Show extended server information
fr: Montrer les informations complètes du serveur

en: Show server pings
fr: Montrer les pings du serveur

en: Show compact mode changes
fr: Montrer les changements de mode compacts

en: debug
fr: debogage

en: Enable URL highlighting
fr: Activer le surlignage des URL

en: Use line wrap margin
fr: Utiliser la marge de retour à la ligne

en: Maximum buffer size:
fr: Taille maximale du tampon :

en: Link tooltip show delay:
fr: Délai pour montrer la bulle d'aide des liens :

en: Link tooltip hide delay:
fr: Délai pour cacher la bulle d'aide des liens :

en: Track last read text line
fr: Traquer la dernière ligne de texte lue

en: Marker color:
fr: Couleur du marqueur :

en: Output
fr: Sortie

en: theme,colors,output
fr: thème,couleurs,sortie

en: Look
fr: Apparence

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Marker
fr: Marqueur

en: Enable lag meter
fr: Activer le mesureur de retard

en: Lag meter heartbeat:
fr: Battements de cœur du mesureur de retard :

en: Trigger event if lag exceeds:
fr: Déclencher un événement si le retard excède :

en: Show lag in IRC context display
fr: Montrer le retard dans l'afficheur du contexte IRC

en: Lag
fr: Retard

en: time,ping
fr: temps,ping

en: Automatically Log
fr: Journalisation automatique

en: Query windows
fr: Fenêtres privées

en: Channel windows
fr: Fenêtres des salons

en: Console windows
fr: Fenêtres des consoles

en: Save logs to folder:
fr: Enregistrer les logs dans le dossier :

en: Strip colors in logs
fr: Supprimer des couleurs dans les journaux

en: Logging
fr: Journalisation

en: save,output
fr: sauvegarde,sortie

en: Pattern
fr: Format

en: MIME Type
fr: Type de MIME

en: Description:
fr: Description :

en: MIME type:
fr: Type de MIME :

en: File pattern:
fr: Format du fichier :

en: Magic bytes:
fr: Octets magiques :

en: Save path:
fr: Chemin de sauvegarde :

en: Local open command:
fr: Commande d'ouverture locale :

en: Remote open command:
fr: Commande d'ouverture à distance :

en: &New
fr: &Nouveau

en: Re&move
fr: Suppri&mer

en: [Unknown Media Type]
fr: [Type de Média Inconnu]

en: Media Types
fr: Types de médias

en: file,audio,video,programs
fr: fichiers,audio,vidéo,programmes

en: Show message icons
fr: Montrer les icônes de message

en: Draw some emoticons (smileys) as pictures
fr: Afficher certains émoticônes (smileys) sous forme d'image

en: Don't show colors in user messages
fr: Supprimer les couleurs des messages des utilisateurs

en: Nicknames
fr: Pseudos

en: Use same colors as in the userlist
fr: Utiliser les même couleurs que pour la liste des utilisateurs

en: Show nicknames in bold
fr: Afficher les pseudo en gras

en: Show user and host
fr: Montrer le nom d'utilisateur et la machine

en: Show channel mode prefix
fr: Montrer le préfixe de mode de salon

en: User-defined prefix and postfix
fr: Préfixe et suffixe personnalisés

en: [PREFIX]nickname[!user@host][POSTFIX] message
fr: [PRÉFIXE]pseudo[!num_d_utilisateur@machine][SUFFIXE] message

en: Prefix:
fr: Préfixe :

en: Postfix:
fr: Suffixe :

en: Show timestamp
fr: Montrer l'horodateur

en: Use UTC time for timestamp
fr: Utiliser l'heure UTC pour l'horodateur

en: Timestamp format:
fr: Format de l'horodateur :

en: Background:
fr: Arrière plan :

en: Foreground:
fr: Avant plan :

en: Alert level:
fr: Niveau d'alerte :

en: Log this
fr: Journaliser

en: Save As...
fr: Sauvegarder sous...

en: Text
fr: Texte

en: Message Style
fr: Style des messages

en: theme,privmsg,output,format
fr: thème,privmsg,affichage,format

en: Timestamp
fr: Horodateur

en: time,timestamp
fr: heure,heure

en: Color Set
fr: Jeu de couleurs

en: theme,colors,messages,output
fr: thème,couleurs,messages,sortie

en: Put here the nickname that you have registered with NickServ
fr: Entrez ici le pseudo que vous avez enregistré auprès de NickServ

en: This is the simple regular expression that the identification request message from NickServ must match in order to be correctly recognized.<br>The message is usually something like "To identify yourself please use /ns IDENTIFY password" and it is sent when the NickServ wants you to authenticate yourself. You can use the * and ? wildcards.
fr: Il s'agit de l'expression régulière simple que la requête d'identification de NickServ doit vérifier pour être correctement reconnue.<br>The message est générallement du style "To identify yourself please use /ns IDENTIFY password" et il est envoyé quand vous vous authentifié. Vous pouvez utiliser les jokers * et ?.

en: This is the command that will be executed when NickServ requests authentication for the nickname described in this rule (if the both server and NickServ mask are matched). This usually will be something like <b>msg NickServ identify &lt;yourpassword&gt;</b>.<br>You can use <b>msg -q</b> if you don't want the password echoed on the screen. Please note that there is no leading slash in this command.
fr: Il s'agit de la commande qui sera exécutée quand NickServ demande l'identification du pseudo décrit dans cette rêgle (si le serveur et NickServ vérifient leur masque respectif). C'est généralement quelque chose du style <b>msg NickServ identify &lt;pass&gt;</b>.<br>Vous pouvez utiliser <b>msg -q</b> si ne voulez pas que que votre pass soit reporté à l'écran. Notez qu'il n'y a pas de slash en début de commande.

en: This is the mask that the current server must match in order for this rule to apply. It can contain * and ? wildcards.<br>Do NOT use simply "*" here...
fr: Il s'agit du masque que le serveur courant doit vérifier pour que cette règle soit applicable. Il peut contenir les jokers * et ?.<br>Ne pas utiliser simplement "*" à cet endroit...

en: Hint: Move the mouse cursor over the fields to get help
fr: Astuce : Déplacez le curseur sur les champs pour avoir de l'aide

en: The NickServ mask can't be empty!<br>You must put at least * there.
fr: Le masque de NickServ ne peut être vide !<br>Vous devez y mettre au moins *.

en: This check enables the automatic identification with NickServ
fr: Cette option active l'authentification à NickServ

en: NickServ Mask
fr: Masque de NickServ

en: NickServ Request Mask
fr: Mask de la requête de NickServ

en: Identify Command
fr: Commande d'identification

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Edit Rule
fr: Éditer une règle

en: Delete Rule
fr: Effacer une règle

en: authentication,identify
fr: authentification,identité

en: Notifier
fr: Notifieur

en: Use online notify list
fr: Utiliser la liste de notification

en: Show notifications in active window
fr: Montrer les notifications dans la fenêtre active

en: Flash window when users are going online
fr: Flasher la fenêtre quand les utilisateurs se connectent

en: Popup notifier when users are going online
fr: Afficher le notifieur quand les utilisateurs se connectent

en: Check USERHOST for online users
fr: Vérifier le USERHOST pour les utilisateurs connectés

en: Use the WATCH method if available
fr: Utiliser la méthode WATCH si disponible

en: <p><b>Note:</b><br>The notify list is managed using the "Registered Users" settings.</p>
fr: <p><b>Note :</b><br>La liste de notification est gérée est via les paramètres des "Utilisateurs Enregistrés".</p>

en: Proxy
fr: Serveur proxy

en: Proxy:
fr: Serveur proxy :

en: Port:
fr: Port :

en: IP address:
fr: Adresse IP :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Use IPv6 protocol
fr: Utiliser le protocole IPv6

en: &New Proxy
fr: &Nouveau serveur proxy

en: Re&move Proxy
fr: Su&pprimer alias

en: Proxy Hosts
fr: Serveurs proxy

en: connection,servers
fr: connexion,serveurs

en: Enable target user tracking
fr: Activer le suivi du destinataire

en: Flash system taskbar on new query message
fr: Flasher la barre de tâche système en cas de nouveau message en privé

en: Popup notifier on new query message
fr: Afficher le notifieur en cas de nouveau message privé

en: Show information about query target at the top of the query
fr: Informer de la cible active en haut d'un privé

en: Query
fr: Privés

en: Properties
fr: Propriétés

en: Use System Encoding
fr: Utiliser le système d'encodage

en: Connect to this network at startup
fr: Se connecter à ce réseau au démarrage

en: Join Channels
fr: Joindre les salons

en: On Connect
fr: À la connexion

en: On Login
fr: À l'enregistrement

en: Use default user mode
fr: Mode d'utilisateur par défaut

en: Cache IP address
fr: Adresse IP en cache

en: Connect to this server at startup
fr: Se connnecter à ce serveur au lancement

en: Use SSL protocol
fr: Utiliser le protocole SSL

en: Use Network Encoding
fr: Utiliser l'encodage propre au réseau

en: Proxy server:
fr: Serveur proxy :

en: Default
fr: Défaut

en: Extended Capabilities
fr: Capacités étendues

en: SASL Authentication
fr: Authentification SASL

en: Authenticate via SASL extension
fr: Authentification SASL

en: Link filter:
fr: Filtre de lien :

en: Server
fr: Serveur

en: Active Configuration
fr: Connexion active

en: Server:
fr: Serveur :

en: Advanced...
fr: Avancé...

en: Connect &Now
fr: Se &connecter

en: Show this dialog at startup
fr: Montrer cette boîte de dialogue au démarrage

en: Network:
fr: Réseau :

en: No selection
fr: Aucune selection

en: UnknownNet
fr: RéseauInconnu

en: New Network
fr: Nouveau réseau

en: Remove Network
fr: Supprimer réseau

en: &New Server
fr: &Nouveau serveur

en: Re&move Server
fr: Suppri&mer serveur

en: &Copy Server
fr: &Copier le serveur

en: &Paste Server
fr: C&oller serveur

en: irc.unknown.net
fr: irc.inconnu.net

en: connection
fr: connexion

en: Sound System
fr: Son système

en: This allows you to select the sound system to be used with KVIrc.
fr: Cela vous permet de selectionner le son système à utiliser par KVIrc.

en: Auto-detect
fr: Détection auto

en: Media Player
fr: Lecteur multimédias

en: This allows you to select the preferred media player to be used with the mediaplayer.* module commands and functions.
fr: Cela vous permet de choisir le lecteur multimédia préféré à utiliser par les commandes et fonctions du module mediaplayer.*.

en: This allows you to select encoding of mp3 tags.
fr: Cela vous permet de sélectionner des étiquettes mp3.

en: Use Language Encoding
fr: Utiliser l'encodage du texte

en: This allows you to select encoding of winamp messages.
fr: Cela vous permet de sélectionner l'encodage des messages de Winamp.

en: Sound
fr: Son

en: sound,xmms,audio,play,amarok
fr: son,xmms,audio,play,amarok

en: Sounds
fr: Sons

en: sound,events
fr: sons,événements

en: Encoding
fr: Encodage

en: Default server encoding:
fr: Encodage par défaut du serveur :

en: Default text encoding:
fr: Encodage par défaut du texte :

en: Language
fr: Langue

en: Force language:
fr: Forcer l'utilisation d'une langue :

en: Automatic detection
fr: Détection automatique

en: en
fr: fr

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Unable to write language information to
fr: Impossible d'écrire les infos sur la langue dans

en: language,encoding,charset,codepage
fr: langue,encodage,caractères,codepage

en: Add
fr: Ajouter

en: Delete
fr: Supprimer

en: Restore
fr: Restaurer

en: unnamed
fr: sans nom

en: smileys,emoticons
fr: smileys,émoticons

en: Use global application font
fr: Utiliser une police globale

en: Global application font:
fr: Police globale :

en: Enable transparency
fr: Activer la transparence

en: Child window opacity:
fr: Opacité de la fenêtre fille :

en: Parent window opacity:
fr: Opacité de la fenêtre mère :

en: Blend color:
fr: Couleur de fusion :

en: Transparency blend image:
fr: Image fusionelle de transparence :

en: Border color:
fr: Couleur de bordure :

en: Font color:
fr: Couleur de police :

en: theme
fr: thème

en: Transparency
fr: Transparence

en: theme,background
fr: thème,arrière-plan

en: theme,toolbar
fr: thème,barre_d'outils

en: Tools
fr: Outils

en: Labels
fr: Étiquettes

en: theme,topic
fr: thème,sujet

en: Enable tray icon
fr: Activer l'icône de la barre de tâche

en: Minimize in tray
fr: Réduire dans la barre de tâche

en: Close in tray
fr: Fermer dans la barre de tâche

en: Enable tray icon flashing
fr: Désactiver l'icône de la barre de tâche

en: Enable level-based message notification (not a message-type based)
fr: Activer une notification basée sur les niveaux (et sur les messages)

en: Disable parser warnings
fr: Désactiver les avertissements de l'analyseur

en: Disable broken event handlers
fr: Désactiver les gestionnaires d'événements cassés

en: Kill broken timers
fr: Tuer les chronomètres cassés

en: Send unknown commands as /RAW
fr: Envoyer les commandes inconnues via /RAW

en: Automatically unload unused modules
fr: Décharger automatiquement les modules inutilisés

en: Ignore module versions (dangerous)
fr: Ignorer la version des modules (dangeureux)

en: Relay errors and warnings to debug window
fr: Renvoyer les erreurs et avertissement dans la fenêtre de débogage

en: Scripting Engine
fr: Moteur de scriptage

en: scripting,kvs,debug
fr: scriptage,scripting,kvs,debug,debogage

en: Use system URL handlers
fr: Utiliser l'intercepteur d'URL du système

en: <b>http://</b> handler command:
fr: Commande pour gérer les <b>http://</b> :

en: <b>https://</b> handler command:
fr: Commande pour gérer les <b>https://</b> :

en: <b>ftp://</b> handler command:
fr: Commande pour gérer les <b>ftp://</b> :

en: <b>mailto:</b> handler command:
fr: Commande pour gérer les <b>mailto:</b> :

en: <b>file://</b> handler command:
fr: Commande pour gérer les <b>file://</b> :

en: Unknown protocol handler command:
fr: Commande pour gérer les protocoles inconnus :

en: Nickname Colors
fr: Couleurs des pseudos

en: Normal:
fr: Normal :

en: Selected:
fr: Sélectionné :

en: Channel owner:
fr: Modes du salon :

en: Channel admin:
fr: Administrateur de salon :

en: Op:
fr: Op :

en: Half-op:
fr: Demi-op :

en: Voice:
fr: Voice :

en: User-op:
fr: Utilisateur-op :

en: Use different color for own nick:
fr: Utiliser une couleur différente pour son propre pseudo

en: Draw nickname grid
fr: Afficher la grille

en: Grid color:
fr: Couleur de la grille :

en: Grid type:
fr: Type de grille :

en: 3D Grid
fr: Grille 3D

en: 3D Buttons
fr: Boutons 3D

en: Plain Grid
fr: Grille pleine

en: Dotted Grid
fr: Grille en pointillés

en: Background Colors
fr: Couleurs de fond

en: Minimum width:
fr: Largeur minimale :

en: Show gender icons
fr: Afficher les icône de sexe

en: Show user channel activity indicator
fr: Montrer l'indicateur d'activité des utilisateurs

en: Show avatars in userlist
fr: Afficher les avatars dans la liste d'utilisateurs

en: Enable animated avatars
fr: Activer les avatars animés

en: Userlist
fr: Liste d'utilisateurs

en: theme,userlist,channel
fr: thème,utilisateurs,salon

en: Background
fr: Fond

en: theme,userlist,channel,background
fr: thème,utilisateurs,salon,arrière plan

en: Foreground
fr: Premier plan

en: theme,userlist,channel,colors
fr: thème,utilisateurs,salon, couleurs

en: theme,userlist,channel,grid
fr: thème,liste d'utilisateurs,salon,grille

en: Sort windows by name
fr: Trier les fenêtres par nom

en: Enable window tooltips
fr: Activer les bulles d'aide

en: Text/Alert Colors
fr: Couleurs des textes/alertes

en: Progress bar color:
fr: Couleur de la barre de progrésssion :

en: Minimized:
fr: Réduit :

en: Minimum width of buttons:
fr: Largeur minimale des boutons :

en: Set maximum button width
fr: Définir la largeur maximale des boutons

en: Maximum width of buttons:
fr: Largeur maximale des boutons :

en: Use flat buttons
fr: Utiliser des boutons plats

en: Window List
fr: Liste des fenêtres

en: No such options page class name %Q
fr: Le nom de classe de page d'option %Q est inconnu
