KVIrc - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: No such channel/netmask entry in the database
tr: Veritabanında böyle bir kanal / netmask yok

en: Registered channel list:
tr: Kayıtlı kanal listesi:

en: Channel: %1%2@%3
tr: Kanal: %1%2@%3

en:     Property: %1=%2
tr:     Özellik: %1=%2

en: Total %d channels
tr: Toplam %d kanal

en: Property
tr: Özellik

en: Value
tr: Değer

en: &New
tr: &Yeni

en: &Remove
tr: &Sil

en: &OK
tr: &Tamam

en: Cancel
tr: Iptal et

en: Insert a mask for this user.<br>It can contain the wildcard characters '*' and '?'.
tr: Bu kullanıcı için bir mask giriniz.<br> Mask joker karakterler içerebilir '*' ve '?'.

en: Name:
tr: Adı:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Masks:
tr: Maskları:

en: &Add...
tr: &Ekle...

en: Re&move
tr: &Sil

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: Identity
tr: Kimlik

en: Notify when user is online
tr: Kullanıcı çevrimiçi olduğundan bildir

en: Notify nicknames:
tr: Bildirilecek kullanıcılar:

en: Use custom color in userlist
tr: Kullanıcı listesinde özel renk kullan

en: All Properties...
tr: Tüm özellikleri...

en: Properties
tr: Özellikleri

en: Enable ignore for this user
tr: Bu kullanıcı için gözardı etmeyi etkinleştirin

en: Ignore query messages
tr: Özel mesajları gözardı et

en: Ignore channel messages
tr: Kanal mesajlarını gözardı et

en: Ignore notice messages
tr: Notice mesajlarını gözardı et

en: Ignore CTCP messages
tr: CTCP mesajlarını gözardı et

en: Ignore invites
tr: Davet mesajlarını gözardı et

en: Ignore DCCs
tr: DCC mesajlarını gözardı et

en: Ignore
tr: Gözardı

en: Name
tr: Adı

en: Flags
tr: Bayrakları

en: Notify disabled
tr: Bildiri Kapalı

en: Notify as:
tr: Gibi Bildir:

en: No comment set
tr: Yorum yok

en: Add a registered user by means of a user-friendly wizard.
tr: Kullanıcı dostu sihirbaz aracılığıyla kayıtlı bir kullanıcı ekleyin.

en: Open the edit dialog to create a new user entry.
tr: Yeni bir kullanıcı kaydı oluşturmak için açınız.

en: &Add Group...
tr: &Grup Ekle...

en: Adds a new group
tr: Yeni bir grup ekler

en: Remove the currently selected entries.
tr: Seçili girdileri kaldırın.

en: &Edit...
tr: &Düzenle...

en: Edit the first selected entry.
tr: İlk seçileni düzenleyin.

en: Select all the entries
tr: Tüm girişleri seçin

en: Export the selected entries to a file.<br>All the data associated with the selected registered users will be exported.<br>You (or anyone else) can later import the entries by using the "Import" button.
tr: Seçilen girdileri bir dosyaya çıkar.<br>Seçilen kayıtlı kullanıcılar ile ilgili tüm veriler dışarı çıkarılacaktır.<br>Siz (Ya da başkası) daha sonra "Ekle"  düğmesini kullanarak verileri yükleyebilirsiniz.

en: Import entries from a file exported earlier by the "export" function of this dialog.
tr: Import entries from a file exported earlier by the "Dışa Al" function of this dialog.

en: Group name:
tr: Grup adı:

en: Default
tr: Varsayılan

en: No entries selected.
tr: Hiçbir kayıt seçilmedi.

en: Can't open file %Q for writing.
tr: Dosya %Q yazma için açılamıyor.

en: User Registration Wizard - KVIrc
tr: Kullanıcı Kayıt Sihirbazı - KVIrc

en: <p>Welcome to the user registration wizard.<br>This process allows you to add an IRC user to the database and set properties for that user. KVIrc will be (hopefully) able to recognize the user, add him to the notify list, and display the associated avatar.<br><br>First of all, you must insert an <b>entry name or real name</b> for the user you're going to register. The name will be used to identify the database entry and has no specific requirements, it can be a given name, nickname, or just some text to remind you of the real person.<br>Examples: "George W Bush", "Dubya".
    </p>
tr: <p>Kullanıcı kayıt sihirbazına hoş geldiniz.<br>Bu süreç bir IRC kullanıcısını veritabanı ve özellikleri ayarlamak için kayıtlı kullanıcı olarak eklemenizi sağlar. KVIrc (umarım), bildiri listenize onu ekleyerek, kullanıcıyı tanıyacak ve ilgili avatar görüntülemeniz mümkün olacak.<br><br>Öncelikle kayıt etmek istediğiniz kişi için <b>bir isim</b> girmelisiniz. Bu isim kayıt veritabanında kullanılacak ve ve herhangi bir isim olabilir bir zorunluluk yoktur.<br>Örnekler: "George W Bush", "Deli".
    </p>

en: Step 1: Entry Name
tr: Adım 1: Giriş Adı

en: <p>A registered user is identified by one or more <b>IRC masks</b>.<br>A mask must be in the following form:<br><b>nickname!username@hostname</b><br>and can contain wildcard characters '*' and '?'. Be careful in choosing the masks, as they are the only way to verify the identity of a registered user.<br><br>You can enter at most two masks here, if you wish to add more masks, use the "<b>Edit</b>" button in the Registered Users dialog. You must enter at least one mask.</p>
tr: <p>Kayıtlı kullanıcı bir veya birkaç <b>IRC maskı</b>ile tespit edilebilir.<br>Bir mask aynen bu:<br><b>nickname!username@hostname</b><br>olmalı ve joker karakterler'*' ile '?' içerebilir. Mask seçerken dikkatli olunuz, kayıtlı kullanıcılar sadece bu şekilde tespit edilebilir.<br><br>Buraya en çok kullanılan iki mask ekleyebilirsiniz, daha fazla eklemek için Kayıtlı Kullanıcılar penceresinden "<b>Düzenleme</b>" butonunu tıklayınız. En azından bir mask eklemek zorundasınız.</p>

en: Step 2: Mask Selection
tr: Adım 2: Mask Seçimi

en: <p>If you want to store an avatar image for this user, you can set it here. KVIrc will show the avatar in the userlist next to the user's nickname.<br>An avatar can be in any supported image format (PNG is recommended). Keep in mind that KVIrc stores avatars in memory and has to resize them to fit in the userlist, thus it's better to use small, low-resolution images.</p>
tr: <p>Bu kullanıcı için bir avatar eklemek istiyorsanız buradan yapabilirsiniz. KVIrc bu avatarı kullanıcı listesinde o kullanıcının yanında gösterecektir.<br>Avatarlar resim formatında olmalıdır.(PNG önerilir). Aklınızda bulunsun KVIrc avatarları hafızasında tutar ve yeniden boyutlandırarar kullanıcı listesine uygun tutar, bu nedenle en iyisi bu resimleri küçük, ve ufak çözünürlüktü tutmalısınız.</p>

en: Step 3: Avatar Selection
tr: Adım 3: Avatar Seçimi

en: Add this user to the notify list
tr: Bildiri listesi için bu kullanıcıyı ekle

en: Nickname:
tr: Kullanıcı adı:

en: Nickname 2:
tr: Kullanıcı adı 2:

en: Step 4: Notify List
tr: Adım 4: Bildiri Listesi

en: <p>That's it. The user registration has been completed.<br><br>Click "<b>Finish</b>" to close this dialog.</p>
tr: <p>Hepsi bu kadar. Kullanıcı kayıt tamamlandı.<br><br>Bu ekranı apatmak için "<b>Bitir</b>" tıklayınız.</p>

en: Registration Complete
tr: Kayıt Tamamlandı

en: No name specified
tr: Belirtilen bir isim yok

en: User already registered: found exact name match
tr: Kullanıcı adı kayıtlıdır: tam ad için uyan sonuç bulundu

en: Mask %Q is already used to identify user %s
tr: Mask %Q zaten kullanıcı %s için var

en: User not found (%Q)
tr: Kullanıcı bulunamadı (%Q)

en: No mask specified
tr: Belirtilen mask yok

en: User %Q not found
tr: Kullanıcı %Q bulunamadı

en: Mask %Q already used to identify user %Q
tr: Mask %Q zaten kullanıcı %Q için var

en: Mask %Q not found
tr: Mask %Q bulunamadı

en: No property specified
tr: Belirtilen hiçbir özellik yok

en: Registered users database dump:
tr: Kayıtlı kullanıcı veritabanı dökümü:

en: Total: %d matching users (of %d in the database)
tr: Toplam: %d eşleşen kullanıcı (%d tane kayıttan)
