KVIrc - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Export Theme - KVIrc
uk: Експорт теми - KVIrc

en: Welcome
uk: Ласкаво просимо

en: This procedure allows you to export the selected themes to a single package. It is useful when you want to distribute your themes to the public.
uk: Ця процедура дозволяє вам експортувати виділені теми в один пакунок. Це дуже зручно якщо ви хочете поширювати ваші теми в інтернеті.

en: You will be asked to provide a package name, a description and, if you want, an icon/screenshot.
uk: Вам буде запропоновано вказати назву теми, опис і, якщо ви захочете, додати значок/скріншот.

en: Hit the "Next" button to begin.
uk: Натисніть "Далі" для продовження.

en: Theme Data
uk: Дані теми

en: Your name here
uk: Ваше ім'я

en: Package Information
uk: Інформація про пакунок

en: Here you need to provide information about you (the packager) and a short description of the package you're creating.
uk: Тут ви повинні вказати інформацію про себе (пакувальника) й короткий опис пакунку.

en: Version:
uk: Версія:

en: Description:
uk: Опис:

en: Icon/Screenshot
uk: Значок/Скріншот

en: Here you can choose the image that will appear in the installation dialog for your theme package. It can be an icon, a logo or a screenshot and it should be not larger than 300x225. If you don't provide an image a simple default icon will be used at installation stage.
uk: Тут ви можете вибрати зображення, що буде видне користувачеві під час встановлення теми. Це може бути значок, логотип або скріншот, але їхній розмір не може перевищувати 300х225 пікселів. Якщо ви не вкажете зображення, то буде використане типове зображення.

en: Package Path
uk: Шлях до пакунку

en: Here you must choose the file name for the theme package. It should have a *%1 extension.
uk: Тут вам треба вказати ім'я файлу вашого пакунку з темою. Воно повинне мати розширення *%1.

en: Finally hit the "Finish" button to complete the packaging operation.
uk: Для завершення операції пакування натисніть кнопку "Завершити".

en: Save Current Theme - KVIrc
uk: Зберегти поточну тему - KVIrc

en: This procedure allows you to save the current theme settings to a single directory. It is useful if you want to apply other themes or play with the theme settings and later come back to this theme with a single click. It will also allow you to manually modify the theme settings and later export them to a distributable package.
uk: Ця процедура дозволяє зберегти налаштування поточної теми в одну теку. Це зручно, якщо ви хочете застосувати іншу тему й хочете потім повернутися назад в одиним рухом. Це також зручно якщо ви хочете вручну змінити параметри теми а потім експортувати їх до пакунку теми.

en: You will be asked to provide a theme name, a description and, if you want, a screenshot.
uk: Вам буде запропоновано вказати ім'я теми, опис і скріншот.

en: Here you need to provide information about you (the author) and a short description of the theme you're creating.
uk: Тут ви повинні вказати інформацію про себе (автора) і короткий опис теми, яку ви створюєте.

en: Theme Information
uk: Інформація про тему

en: Here you can either choose a screenshot image from disk or make one now. The screenshot will be displayed in the tooltips of the theme management dialog and will be also visible in the package installation dialog if you will export the theme to a distributable package.
uk: Тут ви можете взяти скріншот для теми з диску або зробити новий. Це зображення буде показано в спливаючих підказках діалогу керування темою, а також буде показане при встановленні пакунка з темою якщо ви експортуєте тему в пакунок.

en: Make Screenshot Now
uk: Зробити знімок зараз.

en: Screenshot
uk: Скріншот

en: Acquire Screenshot - KVIrc
uk: Зробити скріншот - KVIrc

en: Unable to create theme directory.
uk: Не можу створити теку теми.

en: Unable to save theme: %1
uk: Не можу зберегти тему: %1

en: Failed to load the selected screenshot image: please fix it
uk: Не можу завантажити обране зображення: будь ласка, виправте його

en: Theme saved successfully to %1
uk: Тема успішно збережена в %1

en: Author
uk: Автор

en: Created at
uk: Дата створення

en: Created with
uk: Створено в

en: Go Back to Package Data
uk: Повернутися до даних пакунку

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: Install Theme Pack - KVIrc
uk: Встановити пакет теми - KVIrc

en: You're about to install the following theme package
uk: Ви намагаєтеся встановити наступний пакунок теми

en: Do Not Install
uk: Не встановлювати

en: Yes, Proceed
uk: Так, продовжити

en: Failed to unpack the selected file: %1
uk: Не можу розпакувати обраний файл: %1

en: Subdirectory
uk: Підкаталог

en: Failed to load the selected image: please fix it
uk: Не можу завантажити обране зображення: будь ласка виправте його

en: Packaging failed
uk: Пакування завершене невдало

en: by
uk: від

en: Manage Themes - KVIrc
uk: Керування темами - KVIrc

en: <b><u>Current Installed Theme:</u>
uk: <b><u>Поточна встановлена тема:</u>

en: &Remove Theme
uk: &Видалити тему

en: &Apply Theme
uk: &Застосувати тему

en: Do you wish to apply theme "%Q" (version %Q)?
uk: Ви дійсно хочете застосувати тему "%Q" (версії %Q)?

en: Failed to apply the specified theme: %1
uk: Не можу застосувати обрану тему: %1

en: Do you really wish to delete theme "%Q" (version %Q)?
uk: Ви дійсно хочете видалити "%Q" (версії %Q)?

en: Download Themes - KVIrc
uk: Завантажити теми - KVIrc

en: Error installing theme package: %Q
uk: Не можу встановити пакет теми: %Q
