kcmkwallet - en to bs translation catalogue (31 entries)

en: KDE Wallet Control Module
bs: KDE kontrolni mogul novčanika

en: New Wallet
bs: Novi novčanik

en: Please choose a name for the new wallet:
bs: Odaberite ime za novi novčanik, molim:

en: Always Allow
bs: Uvijek: Dopušten

en: Always Deny
bs: Uvijek odbij

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
bs: Ovaj konfiguracijski modul dopušta van da konfigurišete KDE sistem novčanika.

en: &Delete
bs: O&briši

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
bs: Prednosti novčanika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
bs: <p>Podsistem novčanik pruža siguran način upravljanja za sve vaše lozinke. Ova opcija određuje da li ili ne želite da ga koristite.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
bs: &Omogući KDE podsistem novčanika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
bs: Pametno je zatvarati svoje novčanike kada ih više ne koristite kako niko ne bi mogao da ih pogleda ili koristi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
bs: Zatvori novčanik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
bs: <p>Novčanik se zatvara poslije perioda neaktivnosti. Kada je novčanik zatvoren, potrebna je lozinka da bi mu se ponovo pristupilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
bs: Zatvori kad nije korišten za:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
bs: <p><b>Zatvori novčanik kad se pokrene screensaver.</b><br>Kad je novčanik zatvoren potrebna je šifra da mu se ponovo pristupi.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
bs: Zatvori kad se pokrene screensaver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
bs: <p>Novčanik se zatvara čim se napusti program koji ga koristi. Ako ga koristi više programa, novčanik će biti zatvoren kada svi oni prestanu s radom. Pošto se novčanik zatvori, potrebna je lozinka da bi mu se ponovo pristupilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
bs: Zatvori kad ga zadnja aplikacija prestane koristiti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
bs: Automatski izbor novčanika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
bs: Izaberi novčanik koji će se koristiti automatski:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
bs: Novi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
bs: Različit novčanik za lokalne šifre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
bs: Upravljanje novčanikom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
bs: Pokaži menadžera pored sata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
bs: Skloni ikonu pored sata kad je zadnji novčanik zatvoren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
bs: Kontrola pristupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
bs: &Upitaj kad aplikacija pristupi novčaniku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
bs: Novčanik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
bs: Aplikacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
bs: Smijer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
bs: &Pokreni menadžer novčanika
