kcmkwallet - en to da translation catalogue (36 entries)

en: KDE Wallet Control Module
da: KDE-tegnebog kontrolmodul

en: New Wallet
da: Ny tegnebog

en: Please choose a name for the new wallet:
da: Vælg venligst et navn for den nye tegnebog:

en: Always Allow
da: Tillad altid

en: Always Deny
da: Afslå altid

en: Permission denied.
da: Tilladelse nægtet.

en: Error while authenticating action:
    %1
da: Fejl under autentificeringshandling:
    %1

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
da: Dette indstillingsmodul tillader dig at indstille KDE's tegnebogssystem.

en: &Delete
da: &Slet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
da: Tegnebogens indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
da: <p>Tegnebogsundersystemet giver en behagelig og sikker måde at håndtere alle dine adgangskoder. Denne indstilling angiver om du vil bruge den eller ej.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
da: &Aktivér KDE's tegnebogs-delsystem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
da: Det er bedst at lukke dine tegnebøger når du ikke bruger dem for at forhindre andre i at kigge i dem eller bruge dem.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
da: Luk tegnebog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
da: <p><b>Luk tegnebog efter en periode med inaktivitet.</b><br>Når en tegnebog lukkes, skal der bruges for en adgangskode for at få adgang til den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
da: Luk når den har været ubrugt i:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  minutes
da:  minutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
da: <p><b>Luk tegnebog så snart pauseskærmen starter.</b><br>Når en tegnebog er lukket skal der bruges for en adgangskode for at få adgang til den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
da: Luk når pauseskærmen starter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
da: <p><b>Luk tegnebog så snart de programmer der brugte den er standset.</b><br>Bemærk at din tegnbog kun vil blive lukket når alle de programmer der bruger den er stoppet.<br>Når en tegnebog er lukket skal der bruges for en adgangskode for at få adgang til den igen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
da: Luk når det sidste program holder op med at bruge den

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
da: Automatisk tegnebogsvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
da: Vælg den tegnebog der skal bruges som standard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
da: Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
da: En anden tegnebog til lokale adgangskoder:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
da: Tegnebogshåndtering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
da: Vis håndtering i statusområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
da: Skjul statusikon når den sidste tegnebog lukkes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Secret Service DBus API
da: DBus-API til Secret Service

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _secretServiceAPI)
en: Enable Secret Service DBus API
da: Aktivér DBus-API til Secret Service

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
da: Adgangskontrol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
da: S&pørg når et program tilgår en tegnebog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
da: Tegnebog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
da: Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
da: Politik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
da: S&tart tegnebogshåndtering
