kwalletmanager - en to da translation catalogue (113 entries)

en: An entry by the name '%1' already exists. Would you like to continue?
da: En indgang ved navn '%1' eksisterer allerede. Vil du gerne fortsætte?

en: A folder by the name '%1' already exists.  What would you like to do?
da: En mappe ved navn '%1' eksisterer allerede. Hvad ønsker du at gøre?

en: Replace
da: Erstat

en: Folders
da: Mapper

en: An unexpected error occurred trying to drop the item
da: En uventet fejl opstod da punktet skulle droppes

en: An unexpected error occurred trying to drop the entry
da: En uventet fejl opstod da indgangen skulle droppes

en: An unexpected error occurred trying to delete the original folder, but the folder has been copied successfully
da: En uventet fejl opstod da originalmappen skulle slettes, men det lykkedes at kopiere mappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: These applications are currently connected to this wallet:
da: Disse programmer er i øjeblikket forbundet til denne tegnebog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: These applications are authorized to access this wallet:
da: Disse programmer er autoriserede til at tilgå denne tegnebog:

en: Disconnect
da: Afbryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: &Replace
da: &Erstat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Replace &All
da: Erstat &alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Skip A&ll
da: Skip a&lt

en: Search
da: Søg

en: &New Folder...
da: &Ny mappe...

en: &Delete Folder
da: &Slet mappe

en: &Import a wallet...
da: &Importér en tegnebog...

en: &Import XML...
da: &Importér XML...

en: &Export as XML...
da: &Eksportér som XML...

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &New...
da: &Ny...

en: &Rename
da: &Omdøb

en: &Delete
da: &Slet

en: Always show contents
da: Vis altid indhold

en: Always hide contents
da: Skjul altid indhold

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Maps
da: Kort

en: Binary Data
da: Binære data

en: Unknown
da: Ukendt

en: Are you sure you wish to delete the folder '%1' from the wallet?
da: Er du sikker på du ønsker at slette mappen '%1' fra tegnebogen?

en: Error deleting folder.
da: Fejl ved at slette mappe.

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Please choose a name for the new folder:
da: Vælg venligst et navn for den nye mappe:

en: Sorry, that folder name is in use. Try again?
da: Dette navn er desværre allerede i brug. Prøv igen?

en: Try Again
da: Forsøg igen

en: Do Not Try
da: Forsøg ikke

en: Error saving entry. Error code: %1
da: Fejl ved at gemme indgangen. Fejlkode: %1

en: The contents of the current item has changed.
    Do you want to save changes?
da: Indholdet af det aktuelle element er ændret.
    Vil du gemme ændringer?

en: Password: %1
da: Adgangskode: %1

en: Name-Value Map: %1
da: Navne-værdi kort: %1

en: Binary Data: %1
da: Binære data: %1

en: New Entry
da: Ny indgang

en: Please choose a name for the new entry:
da: Vælg venligst et navn for den nye indgang:

en: Sorry, that entry already exists. Try again?
da: Den indgang findes desværre allerede. Prøv igen?

en: An unexpected error occurred trying to add the new entry
da: En uventet fejl opstod ved forsøget på at tilføje en ny indgang

en: An unexpected error occurred trying to rename the entry
da: En uventet fejl opstod ved forsøget på at omdøbe indgangen

en: Are you sure you wish to delete the item '%1'?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette punktet '%1'?

en: An unexpected error occurred trying to delete the entry
da: En uventet fejl opstod ved forsøget på slette indgangen

en: Unable to open the requested wallet.
da: Kan ikke åbne den forespurgte tegnebog.

en: Unable to create temporary file for downloading '<b>%1</b>'.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil til download af "<b>%1</b>".

en: Unable to access wallet '<b>%1</b>'.
da: Kan ikke få adgang til tegnebogen '<b>%1</b>'.

en: Folder '<b>%1</b>' already contains an entry '<b>%2</b>'.  Do you wish to replace it?
da: Mappen '<b>%1</b>' indeholder allerede en indgang '<b>%2</b>'.  Ønsker du at erstatte den?

en: Unable to access XML file '<b>%1</b>'.
da: Kan ikke få adgang til XML-filen '<b>%1</b>'.

en: Error reading XML file '<b>%1</b>' for input.
da: Fejl ved læsning af XML-filen '<b>%1</b>' til inddata.

en: Error: XML file does not contain a wallet.
da: Fejl: XML-filen indeholder ikke en tegnebog.

en: Unable to store to '<b>%1</b>'.
da: Kan ikke gemme i "<b>%1</b>".

en: The KDE Wallet system is not enabled. Do you want me to enable it? If not, the KWalletManager will quit as it cannot work without reading the wallets.
da: KDE's tegnebogsystem er ikke aktiveret. Vil du aktivere det? Ellers vil KWalletManager afslutte, da den ikke kan virke uden at læse tegnebøgerne.

en: Wallet
da: Tegnebog

en: No wallets open.
da: Ingen tegnebøger at åbne.

en: A wallet is open.
da: En tegnebog er åben.

en: &New Wallet...
da: &Ny tegnebog...

en: &Delete Wallet...
da: &Slet tegnebog...

en: Export as encrypted
da: Eksportér som krypteret

en: &Import encrypted
da: &Importér krypteret

en: Configure &Wallet...
da: Indstil &tegnebog...

en: Close &All Wallets
da: Luk &alle tegnebøger

en: Unable to close wallet cleanly. It is probably in use by other applications. Do you wish to force it closed?
da: Kan ikke lukke tegnebogen rent. Den bliver formodentlig brugt af et andet program. Ønsker du at tvinge den til at blive lukket?

en: Force Closure
da: Tving til lukning

en: Do Not Force
da: Tving ikke

en: Unable to force the wallet closed. Error code was %1.
da: Kan ikke tvinge tegnebogen til at blive lukket. Fejlkoden var %1.

en: Error opening wallet %1.
da: Fejl ved at åbne tegnebogen %1.

en: Please choose a name for the new wallet:
da: Vælg venligst et navn for den nye tegnebog:

en: Empty name is not supported. Please select a new one.
da: Tomt navn understøttes ikke. Vælg venligst et navn.

en: Create new wallet
da: Opret ny tegnebog

en: Sorry, that wallet already exists. Try a new name?
da: Den tegnebog findes desværre allerede. Prøv et nyt navn?

en: Try New
da: Forsøg med nyt

en: Are you sure you wish to delete the wallet '%1'?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette tegnebogen '%1'?

en: Unable to delete the wallet. Error code was %1.
da: Kan ikke slette tegnebogen. Fejlkoden var %1.

en: File name
da: Filnavn

en: Failed to open file for writing
da: Kunne ikke åbne fil til skrivning

en: Select file
da: Vælg fil

en: Failed to open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: Wallet named %1 already exists, Operation aborted
da: Der findes allerede en tegnebog med navnet %1. Handling afbrudt

en: Failed to copy files
da: Kunne ikke kopiere filer

en: Ignore unsaved changes?
da: Ignorer ugemte ændringer?

en: Ignore
da: Ignorér

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

en: &Open...
da: &Åbn...

en: Change &Password...
da: Skift &adgangskode...

en: Disconnec&t
da: Afbryd for&bindelse

en: Key
da: Nøgle

en: Value
da: Værdi

en: &New Entry
da: &Ny indgang

en: Wallet Manager
da: Tegnebogshåndtering

en: KDE Wallet Management Tool
da: KDE's tegnebogshåndteringsværktøj

en: Copyright ©2013–2017, KWallet Manager authors
da: Ophavsret ©2013–2017, KWallet Manager-forfatterne

en: Original author and former maintainer
da: Oprindelig udvikler og tidligere vedligeholder

en: Developer and former maintainer
da: Udvikler og tidligere vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: For use by kwalletd only
da: Kun til brug for kwalletd

en: A wallet name
da: Et tegnebogsnavn

en: Revoke Authorization
da: Tilbagekald autorisation

en: &Close
da: &Luk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _openClose)
en: Open...
da: Åbn...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _changePassword)
en: Change Password...
da: Skift adgangskode...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _contentsTab)
en: Contents
da: Indhold

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _appsTab)
en: Applications
da: Programmer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _hideContents)
en: Hide &Contents
da: Skjul &indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _binaryViewShow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _showContents)
en: Show &Contents
da: Vis &indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _undoChanges)
en: &Undo
da: &Fortryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _saveChanges)
en: &Save
da: &Gem
