kwalletmanager - en to he translation catalogue (37 entries)

en: New Wallet
he: ארנק חדש

en: Please choose a name for the new wallet:
he: נא לבחור שם לארנק החדש:

en: Always Allow
he: תמיד לאשר

en: Always Deny
he: תמיד לדחות

en: Permission denied.
he: ההרשאה נדחתה.

en: KDE Wallet Control Module
he: מודול שליטה בארנקי KDE

en: Error while authenticating action:
    %1
he: שגיאה בפעולת אימות:
    %1

en: &Delete
he: מ&חיקה

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
he: העדפות ארנק

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
he: <p>תת־מערכת הארנק מספקת דרך נוחה ומאובטחת לנהל את כל הסיסמאות שלך. אפשרות זו מציינת האם להשתמש בה או לא.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
he: ה&פעלת תת־מערכת הארנק של KDE

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
he: הכי טוב לסגור את הארנקים שלך כשאינם בשימוש כדי למנוע מאחרים לצפות או להשתמש בהם.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Behavior
he: סגירת התנהגות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeWalletLabel)
en: Close wallet:
he: סגירת ארנק:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
he: <p><b>לסגור את הארנק ברגע שהיישומים שהשתמשו בו נעצרו.</b><br>נא לשים לב שהארנק שלך ייסגר רק כאשר כל היישומים שמשתמשים בו נעצרו.<br>כאשר ארנק סגור צריך סיסמה כדי לגשת אליו שוב.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: When last application stops using it
he: כשהיישום האחרון מסיים להשתמש בו

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
he: <p><b>לסגור את הארנק עם הפעלת שומר המסך.</b><br>כשארנק נסגר צריך סיסמה כדי לגשת אליו שוב.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: When screensaver starts
he: עם הפעלת שומר המסך

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
he: <p><b>לסגור ארנק לאחר משך חוסר פעילות.</b><br>כאשר ארנק נסגר צריך למלא סיסמה כדי לגשת אליו שוב.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: When unused for:
he: כשלא היה בשימוש למשך:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  minutes
he:  דקות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
he: בחירת ארנק אוטומטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Use different default wallet for local passwords
he: להשתמש בארנק שונה לסיסמאות מקומיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet)
en: New...
he: חדש…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectDefaultWalletLabel)
en: Default wallet:
he: ארנק ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
he: מנהל ארנקים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
he: הצגת מנהל במגש המערכת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
he: הסתרת הסמל במגש המערכת עם סגירת הארנק האחרון

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Secret Service
he: השירות החשאי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _secretServiceAPI)
en: Use &KWallet for the Secret Service interface
he: להשתמש ב־KWallet לממשק השירות ה&חשאי

note: i18n: ectx: property (contextualHelpText), widget (KContextualHelpButton, kcontextualhelpbutton)
en: The Secret Service interface lets applications store passwords and other confidential data. Disable this to allow third-party wallet services such as KeePassXC or GNOME Keyring to manage it instead.
he: ממשק השירות החשאי מאפשר ליישום לאחסן סיסמאות ונתונים חסויים נוספים. יש להשבית את האפשרות הזאת כדי לאפשר לשירותי ארנק מגורמי צד־שלישי כגון KeePassXC או צרור המפתחות של GNOME לנהל אותם במקום.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
he: בקרת גישה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
he: להו&דיע כשיישום ניגש לארנק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
he: ארנק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
he: יישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
he: מדיניות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
he: ה&פעלת מנהל הארנקים
