kcmkwallet - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: KDE Wallet Control Module
hi: केडीई वॉलेट नियंत्रण मॉड्यूल

en: (c) 2003 George Staikos
hi: (c) 2003 जॉर्ज स्टाइकॉस

en: George Staikos
hi: जॉर्ज स्टायकॉस

en: New Wallet
hi: नया बटुआ

en: Please choose a name for the new wallet:
hi: कृपया नया बटुआ के लिए एक नाम चुनें:

en: Always Allow
hi: हमेशा स्वीकारें

en: Always Deny
hi: सर्वदा नकारें

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
hi: यह कॉन्फ़िगरेशन मॉड्यूल आपको केडीई वॉलेट तंत्र को कॉन्फ़िगर करने देता है.

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
hi: बटुआ वरीयताएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
hi: केडीई वॉलेट नियंत्रण मॉड्यूल सक्षम करें (&E)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
hi: यह बुद्धिमानी है कि आप अपना बटुआ बन्द कर दें जब वह उपयोग में नहीं आ रहा हो ताकि कोई अन्य उसे देख न पाए या उसका उपयोग न कर पाए.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
hi: वैलट बंद करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
hi: इतनी देर तक जब उपयोग नहीं हो तो बंद करें:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
hi: <p><b>जब स्क्रीनसेवर चालू हो तो बन्द करें</b><br>जब बटुआ बन्द हो तो उसे फिर से एक्सेस करने के लिए पासवर्ड आवश्यक होगा.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
hi: जब स्क्रीनसेवर चालू हो तो बन्द करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
hi: जब अंतिम अनुप्रयोग इसका उपयोग करना बन्द करे तो बन्द करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
hi: स्वचलित बटुआ चयन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
hi: डिफ़ॉल्ट की तरह उपयोग के लिए बटुआ चुनें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
hi: नया...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
hi: स्थानीय पासवर्ड्स के लिए अलग बटुआ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
hi: बटुआ प्रबंधक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
hi: तंत्र तश्तरी में प्रबंधक दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
hi: जब अंतिम बटुआ बन्द हो तो तंत्र तश्तरी का प्रतीक छुपाएँ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
hi: पहुँच नियंत्रण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
hi: बटुआ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
hi: अनुप्रयोग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
hi: पॉलिसी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
hi: बटुआ प्रबंधक चालू करें (&L)
