kcmkwallet - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: KDE Wallet Control Module
ja: KDE ウォレット コントロール モジュール

en: New Wallet
ja: 新しいウォレット

en: Please choose a name for the new wallet:
ja: 新しいウォレットに名前を付けてください:

en: Always Allow
ja: 常に許可

en: Always Deny
ja: 常に拒否

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
ja: この設定モジュールを使って KDE のウォレットシステムを設定することができます。

en: &Delete
ja: 削除(&D)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
ja: ウォレットの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
ja: KDE ウォレットサブシステムを使う(&K)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
ja: ウォレットを使わないときは閉じておくのが賢明です。そうすることにより、無断使用を避けることができます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
ja: ウォレットを閉じる

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
ja: <p>未使用のまま一定時間が経過した場合、ウォレットを閉じます。閉じたウォレットに再びアクセスするにはパスワードが必要です。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
ja: 次の時間未使用であれば閉じる:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
ja: <p>スクリーンセーバーが起動するときにウォレットを閉じます。閉じたウォレットに再びアクセスするにはパスワードが必要です。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
ja: スクリーンセーバーが起動するときに閉じる

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
ja: <p>ウォレットを使っているアプリケーションが使い終わったときに閉じます。ウォレットが閉じられるのは、ウォレットを使っているすべてのアプリケーションが使い終わったときです。閉じたウォレットに再びアクセスするにはパスワードが必要です。</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
ja: 最後のアプリケーションが使い終わったときに閉じる

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
ja: ウォレットの自動選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
ja: デフォルトで使うウォレット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
ja: 新規...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
ja: ローカルのパスワードのために別のウォレットを使う:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
ja: ウォレットマネージャ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
ja: ウォレットマネージャをシステムトレイに表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
ja: 最後のウォレットが閉じるときにシステムトレイのアイコンを隠す

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
ja: アクセス管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
ja: アプリケーションがウォレットにアクセスするときに通知する(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
ja: ウォレット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
ja: アプリケーション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
ja: ポリシー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
ja: ウォレットマネージャを起動(&L)
