kwalletmanager - en to nds translation catalogue (103 entries)

en: An entry by the name '%1' already exists. Would you like to continue?
nds: Dat gifft al en Indrag mit den Naam "%1". Wullt Du wiedermaken?

en: A folder by the name '%1' already exists.  What would you like to do?
nds: Dat gifft al en Orner mit den Naam "%1". Wullt Du wiedermaken?

en: Replace
nds: Utwesseln

en: Folders
nds: Ornern

en: An unexpected error occurred trying to drop the item
nds: Bi't Afleggen vun dat Element geev dat en nich verwacht Fehler.

en: An unexpected error occurred trying to drop the entry
nds: Bi't Afleggen vun den Indrag geev dat en nich verwacht Fehler.

en: An unexpected error occurred trying to delete the original folder, but the folder has been copied successfully
nds: Dat geev en nich verwacht Fehler bi't Wegdoon vun den Orginaalorner, man he leet sik koperen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: These applications are currently connected to this wallet:
nds: Disse Programmen sünd opstunns disse Knipp tokoppelt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: These applications are authorized to access this wallet:
nds: Disse Programmen dörvt op disse Knipp togriepen:

en: Disconnect
nds: Afkoppeln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowOnce)
en: &Replace
nds: &Utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _allowAlways)
en: Replace &All
nds: &All utwesseln

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _deny)
en: &Skip
nds: Ö&vergahn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _denyForever)
en: Skip A&ll
nds: A&ll övergahn

en: Search
nds: Söken

en: &Show values
nds: &Weerten wiesen

en: &New Folder...
nds: &Nieg Orner...

en: &Delete Folder
nds: Orner &wegdoon

en: &Import XML...
nds: XML &importeren...

en: &Export as XML...
nds: As XML &exporteren...

en: &Copy
nds: &Koperen

en: &New...
nds: &Nieg...

en: &Rename
nds: Ü&mnömen

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Always show contents
nds: Inholt jümmers wiesen

en: Always hide contents
nds: Inholt jümmers versteken

en: Passwords
nds: Passwöör

en: Maps
nds: Poren

en: Binary Data
nds: Bineerdaten

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Are you sure you wish to delete the folder '%1' from the wallet?
nds: Wullt Du den Orner "%1" redig ut de Knipp wegmaken?

en: Error deleting folder.
nds: Fehler bi't Wegdoon vun den Orner.

en: New Folder
nds: Nieg Orner

en: Please choose a name for the new folder:
nds: Söök bitte en Naam för den niegen Orner ut:

en: Sorry, that folder name is in use. Try again?
nds: Deit mi leed, disse Orner warrt jüst bruukt. Nochmaal versöken?

en: Try Again
nds: Nochmaal versöken

en: Do Not Try
nds: Nich versöken

en: Error saving entry. Error code: %1
nds: Fehler bi't Sekern vun den Indrag. Fehlerkode: %1

en: The contents of the current item has changed.
    Do you want to save changes?
nds: Den aktuellen Indrag sien Inholt wöör ännert.
    Wullt Du de Ännern sekern?

en: Password: %1
nds: Passwoort: %1

en: Name-Value Map: %1
nds: Naam-Weert-Poor: %1

en: Binary Data: %1
nds: Bineerdaten: %1

en: New Entry
nds: Nieg Indrag

en: Please choose a name for the new entry:
nds: Söök bitte en Naam för den niegen Indrag ut:

en: Sorry, that entry already exists. Try again?
nds: Deit mi leed, dissen Indrag gifft dat al. Nochmaal versöken?

en: An unexpected error occurred trying to add the new entry
nds: Bi't Tofögen vun den niegen Indrag geev dat en nich verwacht Fehler.

en: An unexpected error occurred trying to rename the entry
nds: Bi't Ümnömen vun den Indrag geev dat en nich verwacht Fehler.

en: Are you sure you wish to delete the item '%1'?
nds: Wullt Du den Indrag "%1" redig wegdoon?

en: An unexpected error occurred trying to delete the entry
nds: Bi't Wegdoon vun den Indrag geev dat en nich verwacht Fehler.

en: Unable to open the requested wallet.
nds: De angeven Knipp lett sik nich opmaken.

en: Unable to access wallet '<b>%1</b>'.
nds: Togriepen op de Knipp <b>%1</b> is nich mööglich.

en: Folder '<b>%1</b>' already contains an entry '<b>%2</b>'.  Do you wish to replace it?
nds: De Orner<b>%1</b> bargt al en Indrag <b>%2</b>. Wullt Du em uttuschen?

en: Unable to access XML file '<b>%1</b>'.
nds: Togriepen op XML-Datei <b>%1</b> nich mööglich.

en: Error reading XML file '<b>%1</b>' for input.
nds: De XML-Datei <b>%1</b> lett sik nich lesen.

en: Error: XML file does not contain a wallet.
nds: Fehler: De XML-Datei bargt keen Knipp.

en: No wallets open.
nds: Keen Knippen apen.

en: A wallet is open.
nds: En Knipp is apen.

en: &New Wallet...
nds: &Nieg Knipp...

en: &Delete Wallet...
nds: Knipp &wegdoon...

en: Configure &Wallet...
nds: &Knipp instellen...

en: Close &All Wallets
nds: &All Knippen tomaken

en: Unable to close wallet cleanly. It is probably in use by other applications. Do you wish to force it closed?
nds: De Knipp lett sik nich richtig tomaken. Wohrschienlich warrt se jüst vun anner Programmen bruukt. Wullt Du dat Tomaken verdwingen?

en: Force Closure
nds: Tomaken verdwingen

en: Do Not Force
nds: Nich verdwingen

en: Unable to force the wallet closed. Error code was %1.
nds: Verdwingen vun't Tomaken vun de Knipp fehlslaan. Fehlerkode: %1

en: Error opening wallet %1.
nds: Fehler bi't Opmaken vun de Knipp "%1".

en: Please choose a name for the new wallet:
nds: Bitte giff en Naam för de niege Knipp an:

en: New Wallet
nds: Nieg Knipp

en: Sorry, that wallet already exists. Try a new name?
nds: Deit mi leed, dat gifft disse Knipp al. Anner Naam versöken?

en: Try New
nds: Nieg versöken

en: Are you sure you wish to delete the wallet '%1'?
nds: Wullt Du de Knipp "%1" redig wegdoon?

en: Unable to delete the wallet. Error code was %1.
nds: De Knipp lett sik nich wegdoon. Fehlerkode: %1

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

en: &Open...
nds: &Opmaken...

en: Change &Password...
nds: &Passwoort ännern...

en: Disconnec&t
nds: A&fkoppeln

en: Key
nds: Slötel

en: Value
nds: Weert

en: Delete Entry
nds: Indrag wegdoon

en: &New Entry
nds: &Nieg Indrag

en: KDE Wallet Management Tool
nds: KDE-Warktüüch för de Knippenpleeg

en: Maintainer, user interface refactoring
nds: Pleger, Överarbeiden vun de Böversiet

en: Original author and former maintainer
nds: Eerst Autor un verleden Pleger

en: Developer and former maintainer
nds: Schriever un verleden Pleger

en: Developer
nds: Schriever

en: Show window on startup
nds: Finster bi't Starten wiesen

en: For use by kwalletd only
nds: Schall bloots vun "kwalletd" bruukt warrn

en: A wallet name
nds: En Knipp-Naam

en: Revoke Authorization
nds: Verlööf torüchropen

en: &Close
nds: &Tomaken

[ctx: the 'kdewallet' is currently open (e.g. %1 will be replaced with current wallet name)]
en: The '%1' wallet is currently open
nds: De Knipp "%1" is opstunns apen.

en: The wallet is currently closed
nds: De Knipp is opstunns to.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, _stateLabel)
en: KSqueezedTextLabel
nds: KTosamenpramstTextBeteker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _openClose)
en: Open...
nds: Opmaken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _changePassword)
en: Change Password...
nds: Passwoort ännern...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _contentsTab)
en: Contents
nds: Inholt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, _appsTab)
en: Applications
nds: Programmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _hideContents)
en: Hide &Contents
nds: &Inholt versteken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _binaryViewShow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, _showContents)
en: Show &Contents
nds: &Inholt wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _undoChanges)
en: &Undo
nds: &Torüchnehmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _saveChanges)
en: &Save
nds: &Sekern
