kcmkwallet - en to nl translation catalogue (36 entries)

en: KDE Wallet Control Module
nl: KWallet configuratiemodule

en: New Wallet
nl: Nieuwe portefeuille

en: Please choose a name for the new wallet:
nl: Geef een naam voor de nieuwe portefeuille:

en: Always Allow
nl: Altijd toestaan

en: Always Deny
nl: Altijd weigeren

en: Permission denied.
nl: Toegang geweigerd

en: Error while authenticating action:
    %1
nl: Fout tijdens authenticatie-actie:
    %1

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
nl: Met deze configuratiemodule kunt u het KDE-portefeuillesysteem instellen.

en: &Delete
nl: Verwij&deren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
nl: Portefeuille-voorkeuren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
nl: <p>Met KDE's KWallet (wallet betekent portefeuille) kunt u op een eenvoudige en veilige manier al uw wachtwoorden beheren. Met deze optie kunt u bepalen of u dit systeem wilt gebruiken.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
nl: Het KD&E-portefeuillesysteem inschakelen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
nl: Het is verstandig om uw portefeuilles te sluiten als u ze niet gebruikt, zodat anderen niet onverhoopt toegang kunnen krijgen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
nl: Portefeuille sluiten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nl: <p><b>Sluit de portefeuille nadat deze een bepaalde periode niet werd gebruikt.</b><br>Wanneer de portefeuille gesloten is is het wachtwoord nodig om deze weer te openen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
nl: Sluiten indien inactief gedurende:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  minutes
nl:  minuten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nl: <p><b>Sluit de portefeuille wanneer de schermbeveiliging actief wordt.</b><br>Wanneer de portefeuille gesloten is is het wachtwoord nodig om deze weer te openen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
nl: Sluiten wanneer de schermbeveiliging actief wordt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nl: <p><b>Sluit de portefeuille zodra de laatste toepassing die de portefeuille gebruikte wordt afgesloten.</b><br>Dit betekent dat de portefeuilles pas gesloten worden als alle programma's die deze gebruikten zijn afgesloten.<br>Wanneer de portefeuille gesloten is is het wachtwoord nodig om deze weer te openen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
nl: Sluiten zodra de portefeuille niet wordt gebruikt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
nl: Automatische portefeuille-selectie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
nl: Selecteer de portefeuille die u standaard wilt gebruiken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
nl: Nieuw...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
nl: Andere portefeuille voor lokale wachtwoorden:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
nl: Portefeuillebeheer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
nl: Pictogram voor portefeuillebeheer in systeemvak tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
nl: Systeemvakpictogram verbergen bij sluiten laatste portefeuille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Secret Service DBus API
nl: DBus API voor service voor geheimen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _secretServiceAPI)
en: Enable Secret Service DBus API
nl: DBus API voor service voor geheimen inschakelen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
nl: Toegangscontrole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
nl: Om bevestiging vragen bij toegang tot een portefeuille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
nl: Portefeuille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
nl: Toepassing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
nl: Beleid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
nl: Portefeui&llebeheer starten
