kcmkwallet - en to nn translation catalogue (37 entries)

en: KDE Wallet Control Module
nn: Kontrollmodul for KDE-lommeboka

en: (c) 2003 George Staikos
nn: © 2003 George Staikos

en: New Wallet
nn: Ny lommebok

en: Please choose a name for the new wallet:
nn: Vel namn på den nye lommeboka:

en: Always Allow
nn: Godta alltid

en: Always Deny
nn: Nekt alltid

en: Permission denied.
nn: Nekta tilgang.

en: Error while authenticating action:
    %1
nn: Feil ved autentisering av handling:
    %1

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
nn: Med denne modulen kan du setja opp KDE-lommeboksystemet.

en: &Delete
nn: &Slett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
nn: Lommebokinnstillingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
nn: <p>KDE-lommeboksystemet gjev deg ein praktisk og sikker måte å ta vare på alle passorda dine. Her kan du velja om du ønskjer å bruka det.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
nn: &Bruk KDE-lommeboksystemet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
nn: Det er best å lukka lommebøkene dine når du ikkje brukar dei, for å hindra at andre får tilgang til dei.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
nn: Lukk lommeboka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nn: <p><b>Lukk lommeboka etter ei stund utan bruk.</b><br/>Når lommeboka er lukka må du skriva inn passordet for å opna ho att.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
nn: Lukk ho når ho ikkje har blitt brukt på:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  minutes
nn:  minutt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nn: <p><b>Lukk lommeboka når pauseskjermen vert starta</b><br/>Når lommeboka er lukka må du skriva inn passordet for å opna ho att.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
nn: Lukk ho når pauseskjermen vert starta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
nn: <p><b>Lukk lommeboka når programma som brukar ho er avslutta</b><br/>Merk at lommeboka berre vert lukka når alle program som brukar ho er avslutta.<br/> Når lommeboka er lukka treng må du skriva inn passordet for å opna ho att.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
nn: Lukk ho når det siste programmet som brukar ho vert avslutta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
nn: Automatisk val av lommebok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
nn: Vel lommeboka du vil bruka som standard:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
nn: Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
nn: Anna lommebok for lokale passord:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
nn: Lommebokhandsaming

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
nn: Vis handsamaren i systemtrauet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
nn: Gøym systemtrauikon når den siste lommeboka vert lukka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Secret Service DBus API
nn: Secret Service DBus-API

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _secretServiceAPI)
en: Enable Secret Service DBus API
nn: Bruk Secret Service DBus-API-et

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
nn: Tilgangskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
nn: &Spør når eit program prøver å bruka ei lommebok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
nn: Lommebok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
nn: Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
nn: Reglar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
nn: &Køyr lommebokhandsamaren
