kcmkwallet - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (36 entries)

en: KDE Wallet Control Module
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov kontrolni modul novčanika

en: (c) 2003 George Staikos
sr@ijekavianlatin: © 2003, Džordž Stajkos

en: George Staikos
sr@ijekavianlatin: Džordž Stajkos

en: New Wallet
sr@ijekavianlatin: Novi novčanik

en: Please choose a name for the new wallet:
sr@ijekavianlatin: Izaberite ime za novi novčanik:

en: Always Allow
sr@ijekavianlatin: Uvijek dozvoli

en: Always Deny
sr@ijekavianlatin: Uvijek odbij

en: Permission denied.
sr@ijekavianlatin: Dozvola odbijena.

en: Error while authenticating action:
    %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri autentifikovanju radnje:
    %1

en: This configuration module allows you to configure the KDE wallet system.
sr@ijekavianlatin: Ovaj modul vam omogućava da podesite KDE‑ov sistem novčanika.

en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Wallet Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke novčanika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _enabled)
en: <p>The wallet subsystem provides a convenient and secure way to manage all your passwords. This option specifies whether or not you want to use it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Podsistem novčanika pruža vam prikladan i bezbjedan način za upravljanje svim lozinkama. Ova opcija određuje želite li da koristite ovaj sistem.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _enabled)
en: &Enable the KDE wallet subsystem
sr@ijekavianlatin: &Uključi KDE‑ov podsistem novčanika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: It is best to close your wallets when you are not using them to prevent others from viewing or using them.
sr@ijekavianlatin: Pametno je zatvarati novčanike koje više ne koristite, kako niko ne bi mogao da ih pogleda ili koristi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Close Wallet
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje novčanika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _closeIdle) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, _idleTime)
en: <p><b>Close wallet after a period of inactivity.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Novčanik se zatvara poslije perioda neaktivnosti. Kada je novčanik zatvoren, potrebna je lozinka da bi mu se ponovo pristupilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _closeIdle)
en: Close when unused for:
sr@ijekavianlatin: Zatvori ako se ne koristi:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, _idleTime)
en:  min
sr@ijekavianlatin:  min.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: <p><b>Close wallet as soon as the screensaver starts.</b><br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Novčanik se zatvara čim se pokrene čuvar ekrana. Kada je novčanik zatvoren, potrebna je lozinka da bi mu se ponovo pristupilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _screensaverLock)
en: Close when screensaver starts
sr@ijekavianlatin: Zatvori kada se pokrene čuvar ekrana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: <p><b>Close wallet as soon as applications that use it have stopped.</b><br>Note that your wallet will only be closed when all applications that use it have stopped.<br>When a wallet is closed the password is needed to access it again.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Novčanik se zatvara čim se napusti program koji ga koristi. Ako ga koristi više programa, novčanik će biti zatvoren kada svi oni prestanu s radom. Pošto se novčanik zatvori, potrebna je lozinka da bi mu se ponovo pristupilo.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autoclose)
en: Close when last application stops using it
sr@ijekavianlatin: Zatvori pošto programi prestanu da ga koriste

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Automatic Wallet Selection
sr@ijekavianlatin: Automatsko biranje novčanika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select wallet to use as default:
sr@ijekavianlatin: Izaberite novčanik će se podrazumijevano koristiti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newWallet) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _newLocalWallet)
en: New...
sr@ijekavianlatin: Novi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _localWalletSelected)
en: Different wallet for local passwords:
sr@ijekavianlatin: Odvojeni novčanik za lokalne lozinke:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Wallet Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer novčanika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _launchManager)
en: Show manager in system tray
sr@ijekavianlatin: Prikaži menadžer u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _autocloseManager)
en: Hide system tray icon when last wallet closes
sr@ijekavianlatin: Sakrij ikonicu sistemske kasete po zatvaranju posljednjeg novčanika

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Access Control
sr@ijekavianlatin: Upravljanje pristupom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _openPrompt)
en: &Prompt when an application accesses a wallet
sr@ijekavianlatin: &Pitaj kada program pristupi novčaniku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Wallet
sr@ijekavianlatin: novčanik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Application
sr@ijekavianlatin: program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _accessList)
en: Policy
sr@ijekavianlatin: smjernica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _launch)
en: &Launch Wallet Manager
sr@ijekavianlatin: Pokreni &menadžer novčanika
